(jrocn in het Piet Jongejan Noordhollands ploegkampioen Werklozen uitten hun gramschap over GAK '5 goedkope woningen 'n Den Burg N. W. (i SPORTSHOP touwfonds Ned. Gemeenten maakte plan: Wedstrijd in de modder Electrohuis ;OLLEGE PAST MOUW AAN )AKHELLINGENKWESTIE vanaf 4 oktober Weverstraat 13 C. de Jager werd president ISCU totsing op Pontweg i ^erklooi wcrkl oof' Piet Jongejan - provinciaal ploegkampioen. strijd uren later gegeven dan aanvanke lijk was gepland en werd het half acht 's avonds voordat in Rebecca" in De Waal de prijzen bekend konden worden gemaakt. Door alle actie op het laatste moment was verzuimd op het oor spronkelijk gekozen wedstrijdterrein bekend te maken dat de ploegwedstrijd zich op een zuidelijker deel van het eiland zou afspelen, maar of dat voor de publieke belangstelling veel verschil heeft gemaakt, is niet waarschijnlijk. Als gevolg van het beestenweer en het vrijwel afwezig zijn van mogelijkheden om te schuiilen was er weinig belang stelling. Het bestuur van de vereniging van oud-leerlingen van de landbouwschool is niettemin bijzonder voldaan over het evenement. Uiteraard is dat omdat de Texelaars het in deze wedstrijd best hebben gedaan. Van de zes uitgeloofde bekers bleven er vier op het eiland. Volledige uitslag (vetgedrukt de Texelse deelnemers: Rondgaande ploegen: 1. Plet Jonge jan 240 p., 2. Piet Jan Havenaar 232 p., 3. Geert Timmer 215 p., 4 Flip Blom 213% p., 5. Nico Kuip 211 p., 6. Kees List 200 p., 7. Harry Koekho- ven 182 p. Wentelploegen: 1. Ard Saai 219 p., 2. Henk Broekman 216% p., 3. Is Bos 207 p., 4. Leo Saai 206 p., 5. Cor Bos 205 p., 6. Jan Buitenhuis 198 p., 7. Maurits Immik 193% p., 8. Cor Spran- geris 192% p., 9. Huib de Graaf 183% P- 92e JAARGANG NR. 9317 SDAG 3 OKTOBER 1978 idactie: Harry de Graaf, Pelikaanweg 75, De Koog, efoon (02228) 266 en Wessel Post, Burdetstraat 17, n Burg, telefoon (022201 3543. tgave: Langeveld Et De Rooy B,V., istbus 11, Den Burg, telefoon (022120 2741. Verschijnt dinsdags en vrijdags. Postgiro 652. Abonnementsprijs f 11,— per kwartaal 70 cent incasso; los 45 cent. Bankrelaties: Amro Bank nr. 4699.17.636; Rabobank nr. 3625.01.742; NMB or. 6734.60.398. Advertentietarief: 42 cent per mm hoogte per kolom. Op het congres van de Internationa- Raad van Wetenschappelijke; Unies SCU) dat van 16 tot 29 september in e Griekse hoofdstad Athene is gehou- en werd onze vroegere plaatsgenoot rof. dr. C. de Jager uit Utrecht ekozen tot voorzitter van deze raad. ie heer De Jager leidt in deze functie en organisatie waarbij 70 landen en en 40-tal wetenschappelijke organisa- es zijn aangesloten. Twee personenauto's werden zon- agavond zwaar beschadigd bij een otsing op het haventerrein bij 't lomtje. Het waren de voertuigen an de Texelaars O. van H. en A.H.B. ie kort daarvoor ontscheept waren an de TESO-veerboot. Geen van de etrokkenen liep verwondingen op. De botsing ontstond toen de voor H. jdende onbekende auto plotseling de 'ontweg verliet zonder daartoe tijdig ichting tê hebben aangegeven. Van H. roest daardoor nogal onverhoeds rem- len. Op zijn beurt kon de achter hem ijdende B. een botsing niet meer ver lijden. Per 2 oktober wordt de gehoorapp. service verzorgd door de heer C. Oosterhof vanuit het adres Koetebuurt 4, Oosterend, telefoon (02223) 60S. Boodschappen tussen 6 en 7 uur 's avonds. Natuurlijk kunt u op Weverstraat 73 terecht voor accu's en batterijen. Om uiting te geven aan hun ontevredenheid over de gang van zaken bij het wekelijks inleveren van de zg. „werk- briefjes" bij het Gemeen schappelijk Administratie Kan toor hielden Texelse werklo zen gisterochtend een „de monstratief koffiehalf uurtje" bij het zaaltje van de Doopsge zinde kerk in de Kogerstraat. De deelnemers ondertekenden daarbij een petitie waarmee men aan enkele wensen ten aanzien van de handelswijze van het GAK kracht wil bijzetten. De actie was georganiseerd door enkele werklozen die deel uitmaken van het Texelse „Mensen Zonder Werk project. Ze maken ondermeer bezwaar tegen het feit dat bij het tot dusver gebruikte zaaltje (behoudens een smal gangetje) eigenlijk in het geheel geen beschutte wachtkamer aanwezig is. Het gevolg hiervan is dat er iedere maandag een lange rij werklozen in de buitenlucht moet doorbrengen. Hoe lang dat duurt, hangt van het aantal wachtenden af dat men voor zich heeft. Ulo In de petitie wordt, om dit euvel te ondervangen aangedrongen op het in stellen van gespreide inlevertijden en wel in de „Oude Ulo-school" waar voldoene wachtgelegenheid is en de werkelozen bovendien de gelegenheid hebben met elkaar in contact te komen en een kop koffie te drinken. Bij de protestactie van de werklozen die er voor ijveren om de werkbriefjes voortaan in de „Oude Ulo-school" te mogen inleveron werd aan de omstanders (werklozen en niet- werklozengratis koffie uitgereikt Tot dusver heeft het GAK zich niet erg ontvankelijk verklaard voor de ideeën van het Werklozenproject. Men stelt dat dit probleem iets van tijdelijke aard is (projectleider Heinz Schiller ver trekt weer per 1 januari) en dat het nog lang niet vast staat of deze er in slaagt de zaken zodanig te regelen dat hij vrij willigers vindt die zijn werk zullen voortzetten. Op hun beurt stellen de demonstrerende wefklozen dat er wat de „Oude Ulo-school" als gebouw betreft in ieder geval wel continuïteit is. Koffie Al met al werd het maandagochtend een rustige demonstratie waarbij op de tijdelijk als „koffiewagen" ingerichte ijskar de volgende leuzen te lezen waren: „Er is in de Ulo een beregezellig inleveradres maar ja, het GAK en „Werkloos, en dan tel je niet meer mee en moet je wachten in een rij als een nummer Piet Jongejan uit Eieriand is zatedag winnaar geworden van de provinciale ploegwed- strijden en mag zich dus Noordhollands ploegkampioen noemen. Jongejan kreeg in de categorie rondgaande ploegen 240 punten wat een fors ver schil betekende met de man die met 232 punten de tweede plaats bezette. Bij de wentelploegen werd de eerste plaats ook bezet door een Texelaar: Ard Saai, die 219 punten kreeg toege kend. Beide Texelaars zullen nu mogen deelnemen aan de nationale kampioenschappen die in Zuidelijk Flevoland wor den gehouden. Wat de weersomstandigheden betreft had de organisatie het niet slechter kunnen treffen. De onop houdelijke regenbuien hadden het land zo modderig gemaakt en ook tijdens de wedstrijd zelf werden de deelnemers, de jury en het publiek geteisterd door het hemelwater. Goed ploegen was eigenlijk onmoge lijk maar die handicap gold voor alle deelnemers zodat toch een eerlijke vergelijking mogelijk was. Het onverwacht slechte weer was er de oorzaak van dat het evenement bijna niet was doorgegaan. Voor het land is het onder dergelijke omstandig heden niet zo best om een ploegwed strijd te houden en de familie De Lugt wilde dan ook niet dat de wedstrijd op een perceel van „Padang" zou worden gehouden. De organisatie stond voor de moeilijke opgaaf om op het laatste moment een andere boer bereid te vinden de wedstrijdploegers toe te laten. Naar andere polder Dat lukte uiteindelijk dank zij de bemoeienis van een der deelnemers, I. Bos uit de Haarlemmermeer. Dit is een der familierelaties van de erven Mole naar, eigenaars van „Johanneshoeve" in de Prins Hendrikpolder. In overleg met de zaakvoerder W. Grisnigt kon worden geregeld dat de wedstrijd hier zou worden gehouden. Gestreden werd op twee verschillende percelen land, zij het onder de nadrukkelijke voorwaarde dat het terrein na afloop keurig zou worden opgeleverd. Door deze proble men werd het startsein voor de wed- In opdracht van het gemeentebestuur heeft het Bouwfonds lederlandse Gemeenten N.V. een plan gemaakt voor 75 wonin- en in het zg. uitwerkingsgebied van Den Burg noord-west. Het aat om het thans nog lege, heuvelachtige terrein in de bocht an de Beatrixlaan. Het is de bedoeling dat de woningen in tien erschillende soorten Zullen worden gebouwd, in prijs ariërend van één tot twee ton. Die lage prijs wordt mede eroorzaakt door de betrekkelijk kleine hoeveelheid onder- rond per woning. Vrijwel alle huizen zijn aan elkaar Bkoppeld en zijn in de vorm van gn acht opgesteld. De verschillende 'oningtypen staan door elkaar, laardoor een zeer gevarieerd geheel ntstaat. De huizen zijn voor het ouwfonds ontworpen door de rchitecten Breed, Treffers en /ever. Van de zijde van Texelse rchitecten en aannemers is in het Brieden ook belangstelling getoond m voor dit gebied een woonwijk te ntwerpen, maar B. en W. hebben iteindelijk de voorkeur gegeven aan Bt Bouwfonds. Daarbij heeft de erwachting, dat dan meer zeker- eid kan worden gegeven over een epaalde kwaliteit en prijs, een rol espeeld. Het plan voor de 75 woningen zal in ovember in de commissie ruimtelijke rdening worden behandeld. Als alles leeloopt zou in de loop van volgend ar al gebouwd kunnen worden. Een rijziging van het bestemmingsplan Den urg noord-west is er wel voor nodig, rant oorspronkelijk was hier slechts de elft van het thans voorgenomen antal woningen geprojecteerd. Deze ouden dan ook belangrijk duurder zijn eworden. Steeds luider klinkt op Texel echter de roep om kleinere, betaalbare woningen. Voor zover ze de prijs van anderhalve ton niet te boven gaan, zullen de door het Bouwfonds geplande huizen premiewoningen zijn. Buitengebied De commissie ruimtelijke ordening (die zich donderdagavond beraadde over de stand van zaken met betrek king tot de diverse structuur-, bestem- mings- en uitwerkingsplannen) krijgt in november of december ook te maken met enkele wijzigingen van het bestem mingsplan buitengebied Voor een gedeelte zullen dat tegemoetkomingen zijn aan bezwaren die Gedeputeerde Staten tegen het plan hebben en voor een ander deel betreft het wijzigingen en verduidelijkingen waarvan de nood zaak inmiddels door de praktijk is aangetoond. Bij de Kroon zijn tegen het bestemmingsplan 38 bezwaren ingediend. Een van de hete hangijzers wordt gevormd door de dakhellingen kwestie. Zoals bekend wil de provincie voor het oude land van Texel vasthou den aan een dakhelling van tenminste 30 graden, terwijl de gemeente 20 graden voldoende vindt. Ook de agra riërs geven de voorkeur aan een minder stijl dak op hun bedrijfsgebouwen omdat dit voordeliger en praktischer is. Als gevolg van deze kwestie wachten verschillende boeren op Texel vergeefs op een bouwvergunning. Het gemeen tebestuur heeft na het jongste overleg met de provinciale instanties goede hoop dat men tot een vergelijk kan komen. Het afwachten van de mogelijk nog jaren durende procedure die bij de Kroon is aangespannen is niet aantrek kelijk. Mars Er is begonnen met het maken van schetsontwerpen voor het bestem mingsplan De Mars. De commissie ruimtelijke ordening krijgt ze in januari of februari onder ogen. De eerste fase van dit globale plan zal met spoed worden uitgewerkt, waarbij uiteraard rekening zal worden gehouden met de zeer bin nenkort beschikbaar komende resultaten van het woningbehoefte onderzoek, dat op Texel is gehou den. Er wordt zodanig gewerkt dat snel aan het bouwen van de eerste woningen in dit gebied kan worden begonnen. Met toepassing van arti kel 19 van de wet ruimtelijke orde ning zal dat wellicht medio volgend jaar zijn. Stichting Bodemkundig Onderzoek heeft inmiddels vastgesteld dat niet overal in het Marsgebied even gemak kelijk kan worden gebouwd. Wellicht moet daarbij rekening worden gehou den bii het projecteren van de diverse straten. Ook voor het centrum van Den Burg is een bestemmingsplan in de maak. De commissie ruimtelijke orde ning krijgt in april of mei de eerste schetsen te zien Veel werk De afdeling ruimtelijke ordening en planning van de gemeente heeft een overmaat aan werk. Aan verschillende plannen is daarom geruime tijd niets gedaan. Dat is onder meer het geval met het bestemmingsplan voor het be schermde dorpsgezicht Oosterend, dat als gevolg van het tijdsverloop op meerdere punten gewijzigd moest wor den. Het ontwerp-plan zal na februari ter visie worden gelegd voor het [Lees verder op pagina 3] De provinciale ploegwedstrijd werd een natte en modderige bedoening.

Texelsche Courant | 1978 | | pagina 1