Pauselijke onderscheiding voor „meester" Zegers Het laatste houvast Woensdag poppentheal in oude Ulo Winteravondcursusst in de Ulo 25 JAAR IN DIENST VAN RK. ONDERWUS Raadsvergadering Geslaagd Busje en taxi botste Meisje gevallen FEUILLETON PAGINA 6 l TEXELSE COURANT onderwijstaak maar strekte zich uit tot schoolvoetbal en schoolreisjes. De heer Zegers heeft zich goed kunnen aanpas sen aan de vrij ingrijpende vernieu wingen die zich in het onderwijs heb ben voorgedaan. Een zilveren vulpen was het stoffelijk blijk van dank van de oudercommissie. Andere activiteiten Pastor Kolkman ging onder meer in op de andere activiteiten van de jubi laris: bij Texelse Boys, Scouting Texel, KVP, R.K. onderwijzersvereniging, het raadslidmaatschap voor het CDA en het dirigentschap van het R.K. kerk koor. Vooral in verband met dat laatste was besloten hem als geschenk van het kerkbestuur een platenbon te geven. Pastor Kolkman overhandigde voorts een schriftelijke gelukwens van bis schop Zwartkruis en maakte tenslotte melding van de pauselijke onderschei ding Pro Ecclesia die nog op gezag van paus Paulus VI was afgegeven. Omdat de heer Zegers (nog) niet over een echtgenote beschikt viel mevrouw Luijckx-Bakker de eer te beurt de bij de onderscheiding horende versierselen op te spelden. Onder leiding van collega Jan Drie huis zongen de aanwezigen een lied met vele coupletten waarin de veelzij digheid van meester Zegers uit de doeken werd gedaan. Ter illustratie hadden de onderwijskrachten tekenin gen vervaardigd waarin de uiteenlopen de hoedanigheden in beeld werden ge bracht. De heer Luijckx tenslotte (die bij de leiding van de school nauw met de heer Zegers samenwerkt) overhan digde een privégeschenk alsmede een album met persoonlijke herinneringen. Begonnen als frater Een wat beduuste heer Zegers bracht dank voor de vele goede woorden en ge schenken. Hij zei in het bijzonder onder de indruk te zijn van de pauselijke onderscheiding. „Ik heb daar geen ogenblik op gerekend". De heer Zegers vertelde dat hij zijn onderwij zerscarrière destijds is begonnen als een van de Fraters van Utrecht. Na enkele jaren had hij echter besloten „zijn toog aan de wilgen" te hangen en had een tiental sollicitatiebrieven voor een functie in het „gewone" onderwijs verzonden. De school De plechtigheid in do ontmoetingshei word onderbroken door oon spontane hukte van do op hot schoolplein spelende kinderen. De detwen moesten even open voor de zingende leerlingen. waarvan hij het eerst antwoord kreeg, zou het worden zo had hij zich voor genomen. En zo gebeurde het ook want het toenmalige hoofd van de Sint Jozefschool, de heer Riteco, telegrafeerde al gauw: „kom onmiddel lijk". Zegers, onwennig in zijn zojuist gekochte burgerpak, gaf aan dat bevel gevolg en kreeg na een gesprek met de heer Riteco te horen: „Ga maar naar de pastorie en zeg dat het goed is". De heer Zegers zei het bijna altijd naar zijn zin te hebben gehad op TexëT. Hij hoopte nog een jaar of tien mee te kunnen draaien. „Want 60 tot 62 jaar is voor een onderwijzer een mooie leeftijd om met pensioen te gaan". Dinsdag 10 oktober om 19.30 uur vergadert de gemeenteraad. De agenda luidt als volgt: 1. Notulen van de vergadering van 29 augustus en 5 september 1978. 2. a. Ingekomen stukken; fy. Mede delingen. 3. Benoeming leden van het college van bijstand ingevolge de algemene bijstandswet. 4. Benoeming leden van de commis sie recreatie en natuurbehoud. 5. Benoeming van gemeentelijke ver tegenwoordigers en plaatsvervangers in de commissie voor georganiseerd over leg. 6. Benoeming van leden van de woonruimteadviescommissie. 7. Benoeming van een afgevaardigde en een plaatsvervangend afgevaardigde naar de algemene vergadering van aan deelhouders van de n.v. Luchtvaartter rein Texel. 8. Benoeming van een afgevaardigde naar de algemene vergadering van aan deelhouders van de n.v. Autobusonder neming Texel. 9. Benoeming van een bestuurslid van de Recreatiestichting Texel. 10. Benoeming van een gemeentelijk vertegenwoordiger als bestuurslid van de Woningbouwvereniging Texel. 11. Benoeming vertegenwoordiger en plaatsvervangend vertegenwoordi ger in het algemeen bestuur van het Medisch Centrum Alkmaar. 12. Benoeming van een lid en plaats vervangend lid in het algemeen bestuur van de Vleeskeuringskring Den Helder. 13. Aanwijzing gemeentelijk waarne mer in het bestuur van de VW. 14. Benoeming vertegenwoordiger in de gemeentelijke monumentencommis sie. 15. Benoeming bestuursleden van het Prof. Dr. W. H. Keesomstudie- fonds. 16. Benoeming van een ambtenaar van de burgerlijke stand. Voorgedragen wordt de heer J. Eerkens, hoofdcom mies ter secretarie. 17. Beroepschrift J. B. Seegers tegen weigering van een bijzondere kampeerexploitatievergunning. 18. Aanmelding als proefgebied voor bestuurlijk experiment op het terrein van het speciale welzijn. 19. a. Goedkeuring begroting 1979 van de Stichting Openbare Bibliotheek Texel; b. Goedkeuring van de jaarreke ning 1977 van de Stichting Openbare Bibliotheek Texel. 20. Verhoging rekening courant-kre diet Recreatiestichting Texel. 21. Wijziging begroting voor 1977. Aan de opleidingsschool voor het Korps Rijkspolitie te Apeldoorn slaagde voor het politiediploma A Greet Ram pen-van Maldegem. Woensdaamiddag a.s. (aanv 14.00 uur) is in da Oude Uk> een treden van het poppenthe „Soereloer" uit Lang Soeren Gebracht wordt het programma gouden sleutel", bedoeld voor kir ren van ongeveer 6 tot 12 jaar. speelse wijze wordt in het spel milieuproblematiek aan de o gebracht. De kinderen worden si bij het spel betrokken. De toegan gratis. De voorstelling is de eerste van serie kindermiddagen die telkens woensdagmiddag in de Oude Ulo v den gegeven onder auspiciën van Stichting Open Jeugdwerk. Het stuur van Open Jeugdwerk is mening dat veel schoolkinderen zich de vrije woensdagmiddag vervelen wel eens wat anders willen dan ro hangen in het dorp. In de toeko zullen onder meer creatieve spellet middagen worden gehouden on leiding van twee kleuterleidsters. De voor 24 oktober geplande cui tekenen gaat wegens onvoldoe deelname niet door. De cursus s< deren op woensdagavond 25 oktobf volgeboekt. De cursus boetseren op maanc avond 23 oktober heeft pas 6 dee mers en kan alleen beginnen met m maal 8 deelnemers. Hiervoor kan n zich nog opgeven op het raadt afdeling culturele zaken of bij curs leider F. T. Voskuil, telefoon (022 3296. Vrijdagmiddag kwamen op kruispunt Kogerstraat-Akenbuu weg een taxi en een VW-busje elkaar in botsing. Beide wag liepen lakschade op. Er werd i mand gewond. De schade w onderling geregeld. De aanrijding kwam tot stand t het busje via de rijstrook voor het lir afslaande verkeer vanuit de Kogersti in de richting van de Nieuwlanderv reed. Hierdoor werd de taxibestuui in verwarring gebracht. Hij meende de bestuurder van het busje de Ak buurtsweg wilde oprijden en tracl rechts te passeren. Toen hij zich dezelde hoogte bevond stuurde de stuurder van de VW echter naar ree en kwamen de auto's met elkaar aanraking. Donderdagmiddag liep de 9-jai Janneke van der V. uit Den B schaafwonden op bij een valpi met haar fiets. Zij kwam op wegdek terecht nadat zij met I trapper in aanraking kwam mat passerende Citroen 2CV. De f werd licht beschadigd, de sch aan de auto was hihil. Het ongeluk gebeurde ter hoogte de Wilsterstraat op de Bernhardl toen het meisje met een vriendinn op weg was naar de CVO-scho Vermoedelijk door een onverwaï slingerbeweging raakte zij de auto de Apeldoornse mevrouw S.K. Sommetje De heer Luijckx zei dat het Katholiek onderwijs op Texel op 1 april 1910 van start ging en hij had uitgerekend („Een mooi sommetje voor zesdeklassers") dat de heer Zegers 36,5% van die periode sindsdien actief had meegemaakt. De jubilaris heeft in de afgelopen 25 jaar vier voorzitters van het schoolbestuur „versleten" en vele leerkrachten zien komen en gaan. De Sint Jozefschool heeft in die periode zo'n 7.500 kinderen „verwerkt" waarvan er ongeveer 850 bij de heer Als blijk van erkentelijkheid voor de wijze waarop hij in de afgelopen 25 jaar het Katholiek onderwijs op Texel heeft gediend, is de heer P. A. Zegers geëerd met de pauselijke on derscheiding „Pro Ecclesia et Ponti- fice". Dat gebeurde gisterochtend tij dens een feestelijke bijeenkomst in de ontmoetingshal van de Sint Jo zefschool. Bij die gelegenheid werd de jubilerende onderwijzer in vele toonaarden geprezen om de wijze waarop hij zijn taak steeds heeft uit gevoerd; vrijwel alle gelukwensen gingen met geschenken gepaard. De feestelijke bijeenkomst werd bij gewoond door de onderwijskrachten van school en kleuterschool, het schoolbestuur, oudercommissie en kerkbestuur. De heer P. Th. Luijckx bracht in herinnering dat de heer Zegers destijds de plaats innam van de heer Kees Riteco die zijn dienstplicht moest vervullen. Gesolliciteerd werd bij het kerkbestuur dat toen tevens school bestuur was. Pas later werd de zelf standige Stichting Katholiek Onderwijs in het leven geroepen waaronder zowel de Sint Jozefschool als de Maris Stella kleuterschool ressorteren. Zegers in de klas hebben gezeten. De jubilaris beperkte zich niet tot zijn onderwijstaak maar was actief op tal van andere gebieden. De heer Zegers kan bogen op een uitstekende gezond heid; het aantal dagen dat hij in de afgelopen 25 jaar moest verzuimen is op de vingers van twee handen te tellen. „Hij zou een sieraad zijn voor vakbondsleider Kok", aldus de heer- Luijckx. Voorzitter C. Graaf van het school bestuur stelde vast dat hij destijds als leerling de Sint Jozefschool verliet, toen de heer Zegers daar zijn taak aanvaardde. Hij had hem dus nooit als „meester" meegemaakt, maar het oordeel van de leerlingen („Die meester Zegers is wel een goeie") was hem altijd onverdacht en geloofwaardig Terwijl pastor Kolkman (links) toekijkt, speldt mevrouw A, Luijckx-Bakker de heer Zegers de medaille van de pauselijke onderscheiding op. voorgekomen. Als geschenk van het schoolbestuur overhandigde secretaresse mevrouw L. Schermer- Kamp een envelop met inhoud en een horloge met digitaalaanwijzing. Collega Hans Kievits kwam verschil lende geschenken aanbieden: één voor de collegialiteit, een voor de objectivi teit, een voor het vermogen tot relativeren, etc. Ria Witte-Kuip bracht namens het oudercomité en dus namens de ouders dank voor het vele dat meester Zegers voor de kinderen heeft gedaan. Dat beperkte zich niet tot de eigenlijke door Henk van Heeswijk. 25. HOOFDSTUK 9 In de zomer van 1950 herdacht Truus Ranzijn, dat ze vijf jaar geleden haar taak als directrice van deze grote school had aanvaard. Op uitnodiging van het schoolbestuur was er een intie me bijeenkomst, waar de voorzitter hartelijke woorden sprak en de gevoe lens van het gehele bestuur vertolkte in vriencalijke superlatieven. En haar ten slotte een boeket bloemen liet overhan digen door een leerlinge van de hoogste klas. Daarna was er een gezellig uurtje met koffie en gebak. Alle leraressen en leraren waren er, al of niet met dames en vrienden, echtgeno ten of verloofden. Op deze avond ervoer Truus dankbaar: mijn werk wordt gewaardeerd. En ik versta nu, dat God me deze taak heeft toebe deeld. Ik heb zodoende geen financiële zorgen en werk, dat ik liefheb, omdat ik van kinderen houd, dus moet ik dank baar zijn voor hetgeen ik bezit. Men krijgt hu eenmaal niet altijd datgene, wat men graag wenst. In datzelfde jaar nam ze in de grote vakantie kontakt op met een schoon heidsspecialiste. Telefonisch. Vertelde precies en duidelijk, dat ze lelijk was, haar figuur tegen had, weerbarstige haren van onbestemde kleur bezat en gezien dit alles over geen enkele charme beschikte. Met als slotvraag: „Is er iets aan te doen? Kunt u trots dit alles iets bereiken, zodat ik er wat minder als een vogelverschrikker uit zie?" De vrouw, die het vrijmoedige relaas zwijgend had aangehoord, dacht na voor ze antwoord gaf. „Brengt uw beroep soms mee, dat u laten we zeggen, wat voordeliger dient uit te komen, dan u bent?" Truus zei, dat ze directrice was van een middelbare school. „Tot op zekere hoogte inderdaad, als het mogelijk is". „Komt u in elk geval eens langs", besloot de specialiste. „Het moet gek gaan, als we niet iets kunnen doen. Al zal het resultaat nimmer een Sophia Loren of een Brigitte Bardot worden". „Dat verwacht ik ook niet. Goed, wanneer schikt het u? Ik heb uiteraard vakantie". „En wij gaan over veertien dagen. Als u eens onmiddellijk kwam? Ik heb wel een uurtje voor u". In het schoonheidscentrum had Truus Ranzijn een rustig gesprek met de eigenaresse. Onder het genot van een kop koffie en een sigaret. Naar haar lichaam wijzend, zei de vrouw: „Uw vormen kunnen we vanzelfspre kend verbeteren. Daarvoor bestaan tegenwoordig diverse mogelijkheden. Wat uw benen betreft, til daar niet te zwaar aan, mevrouw, want slanke benen zijn juist erg in de mode. Aan uw gezicht kunnen we ook wat veranderen. Hetzelfde geldt voor uw haar. Hiervoor heb ik een expert in dienst. Ja, een man. Hij is bovendien kapper. Een Italiaan. En hij heeft bij menige dame wonderen verricht. Ik zie daarom niet in, waarom we u niet wat leuker, zelfs aantrekkelijker kunnen maken. Ja, ik zie wel mogelijkheden. Ik roep meneer Ravoli even". De zwarte Italiaan werd aan Truus voorgesteld. Hij boog en kuste haar hoffelijk de hand. Luisterend naar wat zijn meesteres voorstelde, knikte hij enkele malen. „Si, si, natuurlijk kunnen we 't haar verandereniets korter en een kleur geven. En geheel anders opmaken. Zeker, dat is allemaal moge- 0 lijk Gedurende enkele dagen werd Truus Ranzijn onder handen genomen. Ze onderging lijdelijk alles, wat met haar werd uitgeprobeerd: gezichtsmassage, maskers met papjes van onbestemde samenstelling, hete doeken, een soort eau de colognebad en een crèmebe handeling, maar na enkele dagen ver toonde zich al enig resultaat. Hoewel ze er wel eens genoeg van kreeg, zette ze door en liet elke dag opnieuw aan zich „frunnikken", zoals ze het zelf noemde. Ze wist echter, dat men alles deed, om haar een leuker aanzien te geven, dus liet ze gewillig met zich manipuleren, wetend, dat ze een soort proefkonijn was, waarop het een en ander werd uitgeprobeerd. Maar met de dag zag ze het resultaat groter worden. Tot uiteindelijk Pietro Ravoli het haar van mevrouw Ranzijn onder handen nam, er een hele morgen mee bezig was, middels baden, verven en weer wassen, daarna knippen en kammen, watergolven, opnieuw bijpun ten tot hij eindelijk redelijk tevreden was met het resultaat. Uiteindelijk hield hij haar een spiegel voor, zodat ze zich van voren en van achteren kon bekij ken. Ze wist nauwelijks een kreet van verrassing te weerhouden, want wat ze zag was een herboren Truus Ranzijn. Een vreemde vrouw keek haar aanBen ik dat? Is die man een tovenaar? Slaap ik? Droom ik? Of is het werkelijkheid? Waarschijnlijk begreep de man, wat er in deze vrouw omging, want hij kneep even in haar bovenarm: „U bent wakker, mevrouw, klaar wakker. Maar u bent een andere vrouw geworden. Een damel Een gedistingeerde dame. Het is, dat ik van mijn meesteres niet met klanten mag uitgaan, anders nodigde ik u vanavond uit voor een diner Truus bloosde van genoegen, ondanks ze wel begreep, dat deze hoffelijke Italiaan schromelijk overdreef. Want nog altijd kon ze niet genoeg krijgen van de aanblik van haar eigen gestalte. Een totale metamorfose had plaatsgevonden. Inplaats van het piekerige haar, dat in de loop van de dag doorgaans in slierten om haar hoofd hing, zag ze nu een uiterst ver zorgd kapsel. Was de kleur voorheen geen grijs en geen blond, geen rossige tint en evenmin grauw, nu had het een matte, donkerblonde tint, netjes bijeen gehouden in de keurs van het later aan gebrachte permanent wave, met een glans er over, zoals ze het nog nooit had gezien. En het typische was, dat dit uitstekend gekapte haar als effekt sorteerde, dat haar scherpe haviksneus niet meer zo opviel. Misschien kwam het door de rouge, die licht over haar wangen was aangebracht. Misschien door de ten dele geëpileerde wenkbrau wen en de zacht aangezette lippen. Met als aanvulling de matige ogen- schaduw. Vanzelf ontspande ze zich; door gaans strakke trek, waardoor ze al enige jaren een scherpe rimpel in het midden van haar voorhoofd had, was verdwenen. Haar gezicht was nu zacht en rimpeloos, haar blik vriendelijl Gelukkig bezat ze een goed onderh den gebit, al was het niet geheel rei matig, maar als ze nu lachte, zag enkel het parelende wit, afsteki tegen een mat rose van haar gezii omlijnd door de wat donkere lippen. Ze schudde nog altijd niet begrijpi haar hoofd. Haar blik ging van de s| gel naar de kapper, die glimlachi stond te kijken, genietend van triomf, het resultaat van zijn werk, ideeën. „Heeft iemand ooit geze dat u lelijk was, mevrouw? Vergee het dan maar snel; u ziet nu zelf, d< en aantrekkelijke vrouw bent. Si, si bestaan trouwens geen lelijke vrouw enkel mooie en iets minder mooie, die laatsten kunnen wij helpen". De eigenaresse van de zaak kwan bij. Ze inspecteerde het werk van h kapper nauwkeurig, tenslote tevrei kinkkend. „Wel, mevrouw Ranzijw overdrijf niet als ik vaststel, dat uw andering in ieder geval aanmerkelijk gunste van uw uiterlijk is". „Inderdaad", antwoordde Truus. ben min of meer sprakeloos". „Wel, dat is dan het mooiste com ment, dat u onze vriend Ravofi k geven, mevrouw. Komt u over een of drie nog eens terug, ja? Kunnen voordat we zelf met vakantie ga een en ander nog even controleren eventueel bijwerken, niet Pietro?" „Si, madame. Het zal mij een gr genoegen zijn mevrouw nog eens I te ontmoeten (wordt vervolg

Texelsche Courant | 1978 | | pagina 6