Economische situatie M I SI A Onzekerheid rond verbouwnlan van Doopsgezinde kerk Vrouwenhuis besprak kindermishandeling Nog plaats voor welpen Hij Scouting Texel Adventsdijeenkomst Bond voor Ouderen vrijdag de dertiende zee-leest in Den Hoorn TEXEL IN 1887-'88 Zon. maan en hoog water Bejaarde en jongere in Woningcommissie Concert afgelast Accordeon-orkest heeft leden nodig Voorlichting over graslandgebrusk Blikschade bij autobotsing Bibliotheek houdt kinderboekenweek Mevrouw Boerhorst vraagt aandacht voor oversteek plaatsen VERVOLG VAN PAG.l PAGINA 7 Visserij Vergroting van de haven van Ou- deschild is een vrome wens in 1888; de ingang is bij storm gevaarlijk. Ged. Staten dringen bij de regering op vergroting aan, maar die acht de haven slechts van lokale betekenis. Het plan tot uitbreiding kost 741.000,—. Het Rijk verktaart zich be reid tot een subsidie van 714.000,—. De gemeente had aan Rijk en Provin cie elk 5/12 deel der kosten als sub sidie gevraagd en verklaarde zich zelf bereid 1/6 deel of f7.000,— bij te dragen. Eerst in 1889 zou het tot een vernieuwing van de beschoeiingen, een verlenging van de havenhoofden tot 40 meter en een verdieping van haven en mond komen, (van der Vlis: 't Lant van Texsel). In café Bijl in Oudeschild wordt een vereniging tot bevordering van de visserijen opgericht. 31 leden treden toe. Het bestuur bestaat uit: J. H. Moojen, G. K. Brouwer, J. van der Sterre, S. G. Kuijper en W. Mets Tzn. Het doel is: vergroting van de haven, vergunning om in de Zuiderzee oesters te korren en een betere regeling van de visafslag aan het Nieuwediep. De Oosterenders vragen een haven bij De Kaap. De vloot telt 88 droge vaartuigen en blazers. Op 13 november liggen nabij Oost en Nieuweschild 28 f blazers ingevroren. In Oudeschild is er dan nog een overvloedige garnalen- vangst. Oudeschild krijgt er een 5de garnalenkokerij bij. Sedert het begin van de garnalenvisserij in november tot januari worden 4.336 manden garnalen aangevoerd; in januari 3.000 manden. 's Winters nemen ook de Noordzee vissers aan de garnalenvisserij deel. De vloot telt dan samen 100 schuiten, die gemiddeld 100 manden per dag naar de kokerij brengen. Kennelijk is de aanvoer meer dan voldoende, want besloten wordt tot een quotering van de aanvoer. De schuiten mogen door elkaar per dag niet meer dan 3 manden per boot aanbrengen. Dit aantal wordt later verruimd tot 4 - 5 manden. Er is wel vraag naar zeewier, maar het wiermaaien is niet erg succesvol. Ir. In het Texelse Vrouwenhuis kwam maandagavond het onderwerp kinder mishandeling aan de orde waarbij werd gesproken door mevrouw M. van Doe- ven, maatschappelijk werkster bij het landelijk bureau dat zich hiermee bezig houdt. Mevrouw Van Doeven deelde hierbij ondermeer mee dat in Nederland per jaar gemiddeld 120 kinderen als gevolg van mishandeling overlijden. Landelijk bezien worden in Nederland per maand 11.000 (duizend per provincie) gevallen bij de autoriteiten gemeld. Buiten het feit dat de meeste aanwe zigen maandagavond blijk gaven ge schokt te zijn door deze cijfers werd eens te meer duidelijk dat veel mensen inhetgeheelniet weten hoe de organisa ties op het terrein van de kindermishan deling werken. Vertrouwensartsen Het Landelijk Bureau Kindermishan deling heeft, aldus mevrouw Van Doe ven voornamelijk een adviserende en informerende taak. Als men dit bureau belt wordt informatie verstrekt over de bureaus-vertrouwensarts waarvan er 11 in Nederland zijn gevestigd. Deze bureaus zijn praktijkgericht. Bij een vermoedelijk geval van kindermis handeling kan men dit aan het bureau doorgeven waarna het in behandeling wordt genomen. De naam van de aanmelder wordt niet genoemd. Deze behoeft zelfs zijn/haar naam niet te zeggen. Hierna kan het bureau besluiten een maatschappelijk werk(st)er in te schakelen. Deze bezoekt het gezin en als zich in een gezin situaties voordoen waaruit eventueel kindermishandeling kan ontstaan kunnen de ouders begeleiding aanvragen bij het Bureau Vertrouwensarts. Voor Noordhollland is dit bureau gevestigd in Amsterdam. Men krijgt hier vaak een antwoordappa raat wegens gebrek aan personeel (be snoeiing overheid). Maar er wordt wel een telefoonnummer voor hulpverlening gegeven. Dit is echter niet bestemd voor informatie. Mocht men op Texel geconfronteerd worden met een geval van kindermis handeling dan kan men zich wenden tot het volgende (Amsterdamse) tele foonnummer (020) 713417. Dit is het nummer van het Noordhollands Bureau Vertrouwensarts. Het in Den Haag gevestigde Landelijk Bureau Kindermishandeling kan men bereiken via telefoon (070) 631923. Voor nadere inlichtingen op Texel kan men bellen met het Texelse Vrouwen huis, telefoon (02226) 359 of met de huisartsen. Lely begint al zijn kruistocht voor een afsluiting van de Zuiderzee, waardoor uiteindelijk de wiervisserij geheel zal verdwijnen. Anekdotes zijn de berichten in de krant dat aan het strand in De Westen in een zwin een zeepaling van 2 meter lengte (18'A kg) wordt gevangen en dat een krab wordt opgevist behangen met 11 oesters, waarvan 7 zo groot als rijksdaalders. Nijverheid, verkeer en vervoer In Oosterend beginnen enkele mannen een klompenmakerij. Het slaat blijkbaar aan, want later volgt een mededeling dat er 4 klompenmakers in Oosterend zijn. De molenaars krijgen concurrenten, want D. Mantje beproeft een koren molen, die door een paard in beweging wordt gebracht. Verrassen doet het bericht dat bij Oudeschild een oliebron wordt ontdekt, die echter na enkele weken op non- aktief staat. Bij een boring wordt 18 meter pijp geslagen, echter zonder resultaat. Vermeld wordt ook dat er houtuit- voer plaats vindt, terwijl vorig jaar invoer nodig was. Betreft dit aange spoeld hout? Er is wel van alles op het strand. Bij de stranding van de Reknown kunnen 23 mensen worden gered, 2 verdrinken. Uit een Oosten rijkse bark, gestrand op de Razende Bol, komen honderden vaten petroleum op 't strand in Den Helder aan. Een op het strand zittend Noors barkschip wordt verkocht. Van het door mist op de Razende Bol gestrande Engelse schip Horatio komen 4 man op de Hors aan. In Den Hoorn vindt een demonstratie plaats met een nieuwe reddingvlet. J. P. Noordijk, opzichter van Eijerland, gelukt het een betere fluitboei te ontwerpen. Wat de verbinding betreft: C. Bosman vraagt de gemeente f 1.000, subsidie, welk bedrag voor 4 jaar wordt toegekend. De Ada van Holland onder houdt 3 diensten v.v. per dag. Meege deeld wordt dat de laatste 6 jaar slechts 16 dagen gebruik moest worden gemaakt van een ijsvlet voor het ver voeren van de post. In de winter 1870/'71 moesten wel 56 reizen worden gemaakt. Toch is de bootverbinding in februari 1888 nog geblokkeerd en wordt meegedeeld, dat men te voet van de vaste wal naar Wieringen kan gaan. In maart is er zelfs nog veel over last van sneeuw. Er zijn geregelde wekelijkse stoom bootdiensten naar Nieuwediep, Alk maar, Purmerend, Amsterdam, Haarlem en Leiden. 2 x daags is er een wagendienst van Den Burg naar Oudeschild. Onderne mer is Jn. Kalf. Zo'n dienst is er ook tussen Oudeschild en Oosterend. De telefoon heeft ook zijn intrede gedaan. Reeds zijn aangesloten De Het ziet er voorlopig niet naar uit dat een begin kan worden gemaakt met de verbouw van de voormalige Doopsgezinde kerk te Oosterend. De gemeente neemt tot dusver een af wachtende houding aan omdat on dermeer Monumentenzorg nog niet heeft gereageerd op een verzoek hoeveel geld men voor de restaura tie beschikbaar stelt en wanneer men dit wil doen. Tijdens de woensdagavond gehou den vergadering van het centraal be stuur van de Stichting Cultureel Werk Texel deelde de heer G. Oskam mee dat er regelmatig overleg plaats vindt maar dat alle schijven nog niet gepas seerd zijn. Naar aanleiding van vragen van de heer P. Bakker deelde de heer Oskam mee dat een beslissing op korte termijn niet te verwachten is. De ge meente probeert momenteel te weten te komen op welk tijdstip Monumen tenzorg dan wel geld beschikbaar heeft zodat men een bedrag zou kunnen voorschieten. De gebruikers van het gebouw (o.a. de christelijke muziekver eniging Excelsior) maken momenteel gebruik van het kleine bovenkamertje maar zouden in verband met de geringe ruimte graag naar de eigenlijke kerk ruimte verhuizen. Daar bevindt zich echter geen verwarmingsinstallatie en ook de verlichting is onvoldoende. De heer Bakker pleitte er woensdagavond voor dat de gemeente toch in ieder geval iets ter beschikking zou stellen opdat er een eind komt aan de nu ontstane „onhoudbare situatie". Hij voegde er aan toe dat „Excelsior" een deel van de werkzaamheden eventueel zelf ter hand zou willen nemen. Bij Scouting Texel zijn alle afdelingen volgeboekt, met uitzondering van de welpen (7 - 9 jaar). Kinderen die daar voor belangstelling hebben kunnen zich dinsdagmiddag 16.15 uur bij de Zwal kersburcht aan de Bernhardlaan vervoe gen. Het bestuur van de Algemene Bond voor Ouderen afdeling Den Burg heeft het voornemen om in de Adventstijd voor haar leden op 15 december een bijeenkomst in de Burgemeester De Koninghal te houden. Deze Advents- middag en -avond in het teken van het naderende kerstfeest begint om 16.00 uur. Het Texels christelijk mannenkoor heeft in principe hiervoor medewerking toegezegd. Omdat, zoals de zaken er nu voor staan de verenigingskas de kosten hier voor bij lange na niet zal kunnen dragen (er wordt ondermeer een gezamenlijke broodmaaltijd gehouden) wordt belang stellenden verzocht zich voor 8 novem ber op te geven. De kosten bedragen f4,— p.p. De opgaveadressen zijn: Beatrixlaan 74, Den Burg, telefoon (02220) 3767 (mevrouw Kooi) en W. van Beierenstraat 34, telefoon (02220) 2181 (mevrouw Wassenaar). De Adventsmiddag gaat alleen door bij voldoende belangstelling. Wat het college van B. en W. betreft mag de woonruimteadviescommissie worden uitgebreid met vertegenwoordi gers van de jongeren en de bejaarden. Dat kreeg het Pakt-raadslid Henk Beurhkes dinsdagavond op zijn desbetreffende vraag te horen. Beumkes had al eens eerder voor iets dergelijks gepleit maar toen was er niet op ingegaan. Hij probeerde het nu opnieuw met als argument dat de jongeren en de bejaarden tot de laagstbetaalden moeten worden gerekend voor wie de woning- problematiek extra moeilijk ligt. Zij moe ten in de woonruimteverdeling kunnen meepraten. De woonruimteadviescommissie zoals die dinsdag door de raad werd benoemd, zal te zijner tijd dus worden vergroot. De leden van de commissie vertegenwoordi gen bepaalde groeperingen. Zo zit de heer C. Koorn erin namens de „huiseigena ren", D. Maas namens de Vakbeweging, J. S. Keijser als deskundige op sociaal- agrarisch gebied etc. J. C. Dros had daarop dinsdag kritiek. Hij zei dat met huiseigenaars kennelijk particuliere verhuurders van huizen wor den bedoeld en niet mensen die in een eigen huis wonen. Verder zou er iemand in moeten zitten die deskundig is op het gebied van woningbouw. De burgemees ter was echter van mening dat de samen stelling van de commissie „redelijk" voldoet aan deeisen van de wet. Op vrijdag 13 oktober wordt in Den Hoorn door de Jan Drijverschool een speciaal leerlingenfeest gehouden dat ditmaal in het teken van de „zee" zal staan. Dit zee-feest zal worden geopend en bijgewoond door Nep-Tunus en begint om 14.00 uur. Het „zeefeest" vormt de voortzetting van een enige jaren geleden afgebroken feestenserie. De onderwerpen die toen werden uitgebeeld betroffen o.a. mid deleeuwen en vreemde markten. Nu vieren de leerlingen van de Jan Drijverschool, met de kleuters van „De Kukeltjes", het schoolbestuur, de ou dercommissie, veel ouders, juffen en meesters een feest waarin de zee het middelpunt vormt. De school zal hiertoe worden „verbouwd" tot plratenkroeg en aquarium. De kinderen spelen voor jutters en golfjes. Er zijn viskommen en een diepzeemonster, er worden sterke verhalen verteld en er wordt een spel gedaan dat „Evenaar passeren" heet, enz., enz. De kinderen verkopen loten. Er zijn drie geldprijzen en vijf troostprijzen. De trekking is vrijdagavond om ongeveer 20.30 uur. Voor dit schoolfeest, voor Den Hoorn en wijde omgeving kan men in de Jan Drijverschool terecht van 14.00 tot 17.00 uur en 's avonds vanaf 19.00 uur. Om ook van de Juttersmarkt een groot succes te maken worden de ouders van de Hoornder kinderen verzocht mate riaal daarvoor mee te geven naar school. Door onvoorziene omstandigheden kan het concert, dat de organist H. Timmer op dinsdag 17 oktober zou ge ven in de Hervormde kerk van Den Hoorn, niét doorgaan. Het bleek op korte termijn onmogelijk een gelijk waardige vervanger te vinden Het accordeon-ensemble van de Texelse muziekschool kampt met een tekort aan leden. Zowel leerlingen en oud-leerlingen van de school als ande- remn die dit instrument bespelen kun nen meedoen, ongeacht hun leeftijd (dus ook volwassenen). Voorwaarde is wel. dat men vertrouwd is met het notenschrift en dat men tenminste 3 4 jaar accordeon-les (gehad) heeft. Naast de wekelijkse repetities op donderdagavond bestaan de aktiviteiten uit onder meer optredens op muziek school-uitvoeringen en in bijvoorbeeld bejaardenhuizen. Er wordt voornamelijk originele accordeon-ensemble of -or- kest-muziek en eigentijdse lichte muziek gespeeld. De kosten bedragen 730,— per cursusjaar. Tijdens de schoolvakan ties zijn er geen repetities. Belangstel lenden zijn elke donderdag van 18.45 tot 19.45 uur welkom in de muziekschool te Den Burg. Eventuele inlichtingen kun nen worden verstrekt door directeur Hans Mulder, telefoon (02220) 3159 of docent Bert Kemper, telefoon (02240) 7758. Het winterprogramma van de Vereni ging voor Bedrijfsvoorlichting op Texel begint maandagavond 16 oktober in Hotel „Tubantia" aan de Pontweg met een bijeenkomst waarbij het grasland speciale aandacht krijgt Voor deze avond is Ing. C. van Bruggen, bedrijfsingenieur van de C. R. Waiboerhoeve te Lelystad, gevraagd om de nieuwste zienswijzen op het gebied van graslandgebruik toe te lich ten. Uiteraard krijgen ook andere voor de veehouderij en schapenhouderij belangrijke nieuwe ontwikkelingen de aandacht. Deze avond begint om 8.00 uur. VRIJDAG 13 OKTOBER 1978 TEXELSE COURANT Cocksdorp, De Koog, Oudeschild en de vuurtoren. Voorts is er verbinding met Vlieland en Den Helder. Er wordt nu ook een kabel gelegd van Den Burg naar Oosterend, doch aanvankelijk is er in Oosterend nog geen telefoonkan toor. Er zijn geen gegadigden, die zo'n kantoor ook op zondag willen beman nen. Later lukt dat toch. Ook De Waal vraagt een telefoonaansluiting. Verrassend is tenslotte het bericht dat de firma Koning Co. zou pogen achter De Koog een badinrichting in het leven te roepen. (Een lokaal met een paar badkoetsen). Het idee zal echter pas in 1896 worden gerealiseerd en dan door Jan H. Moojen (Van der Vlis: 't Lant van Texsel). G. A. Oskam Ter hoogte van de boerderij Sint Donatus aan de Hoornderweg botste vrijdagavond een Peugeot op een Hat, waarbij beide personenauto's blikscha de opliepen. Geen van de inzittenden werd gewond. De botsing kwam tot stand toen zowel de Fiat als de Peugeot vanaf Den Hoorn in de richting Den Burg reden. De bestuurder van de Fiat (A.J.J.B. uit Den Burg) die voorop reed wilde daarbij linksaf het erf van Sint Donatus oprij den. Bij het inzetten van zijn manouevre werd hij evenwel links in de flank aange reden door de Peugeot (bestuurd door J.M.W. uit Soest). De heer W. had, naar hij later verklaarde door het schijsel van de laagstaande zon op de achter bumper van de Fiat niet gezien dat de linker richtingaanwijzer was aangezet. Toen hij, omdat de Peugeot langzamer ging rijden, deze wilde inhalen, kwam het tot een botsing. In de Openbare Bibliotheek (Drijver straat) worden tussen 11 en 20 oktober in het kader van de landelijke kinderboe kenweek een aantal aktiviteiten georga niseerd die in het bijzonder voor kinde ren van 4 t/m 12 jaar bedoeld zijn. De jongere kinderen (4 t/m 7) jaar kunnen meedoen met een raadsel- en kleurwed- strijd. De oudere groepen kunnen een leesdiploma behalen. Hoewel het hier de kinderboeken week betreft betekent dit allerminst dat de ouderen deze week niet terecht zouden kunnen. Voor hen is er een quiz waarmee boekenbonnen van 725,— en 712,50 gewonnen kunnen worden, le dereen (ook niet-leden) kan aan deze aktiviteiten meedoen. Wat betreft de raadsel- en kleurwed- strijd moet het eerste onderdeel (raadsel oplossen) in de bibliotheek worden verricht. De kleurplaat mag thuis wor den gemaakt. Uit de ingeleverde kleur platen wordt een viertal getrokken dat in aanmerking komt voor een van de vier beschikbaar gestelde raadselboeken. De kinderen van 8 t/m 12 jaar kunnen een „leesdiploma" behalen. Hiermee kan in de week na de herfstvakantie worden begonnen. Gedurende zes we ken moeten dan boeken gelezen worden die het thema „Stad en land" tot onderwerp hebben. De spelregels wor den in de bibliotheek verder uitgelegd. Donderdag 12 oktober De commissie voor financiën heeft in het 'raadhuis een openbare vergade ring over de verhoging van de plaatse lijke belastingen; aanvang 19.30 uur. MST-volleybal houdt in het gebouw van de Rijksscholengemeenschap een spelregelavond; 20.00 uur. Vrijdag 13 oktober De Jan Drijver-school te Den Hoorn houdt een „Zeefeest". Van 14.00 - 17.00 uur en van 19.00 - 22.00 uur. Van 18.30 - 20.00 uur houdt Eiland- schutters in sportzaal Ferrever een introductieavond voor de cursus boogschieten. Deelname kost 71,50. Materiaal is aanwezig. Zondag 15 oktober Op de speelweide aan de Ploegelander- weg start een veldloop van 5.000 me ter voor senioren en een loop van 2.500 meter voor junioren; 10.00 uur. Inschrijfgeld 72,50. Maandag 16 oktober Van 14.00 - 16.00 uur worden in de Her vormde kerk van Den Hoorn rondlei dingen gegeven; tevens gelegenheid om de toren te beklimmen. Om 14.00 uur start bij De Schuilhut aan de Parnassiastraat in De Koog een kerkentocht via de zuidroute (Den Hoorn, Oudeschild en Den Burg). Om 20.00 uur begint in de Hervormde kerk van De Koog een dia-avond over Texel. In hotel „Tubantia" wordt een voorlich tingsavond over graslandgebruik ge geven; 20.00 uur. De zon komt 15 oktober op om 7.04 uur en gaat onder om 17.47 uur; 18 oktober op om 7.09 uur en onder om 17.41 uur. Maan: 16 okt. V.M.; 24 okt. L.K. Hoog water ter rede van Oudeschild: Vrijdag 13 oktober 5.40 en 17.58 Zaterdag 14 oktober 7.04en19.13 Zondag 15 oktober 8.04en20.11 Maandag 16 oktober 8.52en21.00 Dinsdag 17 oktober 9.32 en 21.40 Woensdag 18 oktober 10.07 en22.13 Donderdag 19 oktober 10.37 en 22.43 Vrijdag 20 oktober 11.05en23.10 Zaterdag 21 oktober 11.33 en 23.33 Aan het strand is het ongeveer een uur eerder hoog water. Mevrouw Y. Boerhorst-Veenstra, „De Hoge Kamp" heeft de nieuwe gemeenteraad gewezen op de noodzaak dat de Pontweg ter hoogte van Den Burg wordt voorzien van beveiligde oversteekplaatsen. Mevrouw Boerhorst, die al eerder actie hiervoor heeft ge voerd, schrijft dat dit onderwerp al vele jaren in discussie is bij burgers, gemeen teraad en gemeentewerken. „Moge derhalve deze beveiligde oversteekplaat sen een van de eerste goede daden van de nieuwe raad worden". SBD MOET MEEWERKEN AAN OPSPOREN LOM-KINDEREN stichting een voorlopige koopovereen komst met de bedoeling het Maarten huis een vakantiehuis te maken voor kinderen, die daaraan op grond van medische indicatie behoefte hebben. Staatsbosbeheer is het met deze be stemming evenwel niet eens en heeft zich ook als gegadigde gemeld. Wethou der Nauta zei hoop te hebben dat deze problemen uit de wereld kunnen worden geholpen. Bemoedigend is dat de Staat niet bij de Kroon in beroep is gegaan tegen de bestemming (medische indica tie) die de gemeente aan het gebouw heeft gegeven. Agrarische bouw Het verschil tussen gemeente en provincie over de dakhelling van agrari sche gebouwen in het buitengebied is nog niet bijgelegd. Zoals bekend wil de provincie een dakhelling voorschrijven van 30 graden terwijl de gemeente 20 graden genoeg vindt. Daan Schilling van Texels Belang wees er op dat een dak van dertig graden kostbaarder is en vroeg of de gemeente in deze kosten kan bijdragen. De burgemeester hield wat dat laatste betreft de boot af. Hij wees er op dat het uitblijven van bouwvergunningen voor gebouwen met vlakke daken het logi sche gevolg is van de Kroonprocedure die de gemeente zelf heeft aangespan nen. Het ziet er niet naar uit dat GS bereid is het bezwaar tegen de daken van 20 graden te laten vallen, zodat de gemeente thans werkt aan een tussen oplossing, die het aanvaardbaar maakt het beroep bij de Kroon in te trekken. Schilling konstateerde dat bij een derge lijk compromis ook hogere bouwkosten kunnen ontstaan. De heer Barendregt van de WD had van deskundige zijde vernomen dat de bouwkosten voor een dak van 30 graden 10% hoger zijn. Ate Rienstra vertolkte de ongerustheid van het CDA over deze affaire en zei dat zijn fractie de CDA-vertegenwoordigers in het provinciaal bestuur had verzocht hun invloed aan te wenden om tot een oplossing te komen. Hij riep de andere fracties op hetzelfde te doen voor zover zij in het provinciaal bestuur vertegen woordigd zijn. Het probleem is extra groot omdat de provincie tot dusver zelf vasthoudt aan een dakhelling van 30 graden voor de landschappelijk minder belangrijke polders op noordelijk Texel. Tien aanvragen Momenteel is een tiental aanvragen voor dergelijke omstreden gebouwen in behandeling. Volgens wethouder Nauta zijn vier daarvan inmiddels terug met een gunstige beslissing en van de zes andere lijkt het bij de meeste goed te zitten. Dat is niet het gevolg van het laten vallen van de bezwaren die GS hebben, maar van het bijzondere karak ter van de betreffende aanvragen. In een geval werd een vlak dak toegestaan omdat de aanvraag was ingediend voor dat de provincie zijn standpunt over de steilere dakhellingen innam en men vond het billijk deze aanvrager daarom ter wille te zijn. In enkele andere gevallen betrof het een aanbouw bij een be staand gebouw dat al een vlak dak had. Het werd niet redelijk geacht in die gevallen te verlangen dat de aanbouw een steiler dak zou krijgen. Dat met de behandeling van een bouwaanvraag wel een half jaar is gemoeid, noemde Nauta overdreven. Met het meest lang durige geval is niet meer dan drie tot vier maanden tijd gemoeid geweest. Er moet dan wel worden gerekend vanaf het moment dat de aanvraag bij de gemeen te in behandeling is genomen en dat is na ontvangst van de verschuldigde leges. Fietspad Cor Dros had klachten over een stuk fietspad ter lengte van 115 meter bij De Krim. Dit gedeelte zit vol gaten en is onbegaanbaar. Verder vroeg hij zich af wie belast ié met het onderhoud van het Krimbos. Dit onderhoud laat te wensen over. Banken en andere attributen zijn als gevolg van achterstallig onderhoud half weggerot. Verder wilde Dros maat regelen getroffen zien bij het gevaarlijke kruispunt Molwerk-Watermolenweg bij 't Horntje. Er is daar onlangs een ernstig verkeersongeluk gebeurd, een gevolg van onoverzichtelijkheid ter plaatse. De weg loopt over een steile dijk. Dros wilde ook de amirapaaltjes uit het centrum van Den Burg weghebben. Nu hier geen auto's meer worden toegelaten zijn ze overbodig geworden, zo meende hij. Verkeersmentaliteit Cor Ellen klaagde over het gedrag van sommige automobilisten die bij nacht, gebruik makend van overdadig en ver blindend licht, een bedreiging vormen voor de kwetsbare wielrijders. Over het algemeen klaagde Ellen over de ver keersmentaliteit van automobilisten, on der meer blijkend uit het tegen de voor geschreven verkeersrichting rijden. Het loopt volgens Ellen de spuigaten uit en voor een wat harder optreden is het dan ook de hoogste tijd. Publiek meepraten? Daan Welboren van het Pakt stelde voor om in het belang van de demo cratie het publiek de gelegenheid te geven het woord te voeren, vooraf gaand aan de raadsvergaderingen, leder die dat zou willen, zou gedurende bijv. vijf minuten de gelegenheid moeten krijgen zijn zegje te doen over bepaalde agendapunten, zodat de raadsleden nog beter geïnformeerd en gemotiveerd zijn bij de besluitvorming. Burgemeester Engelvaart zou een dergelijke gelegenheid liever bieden voorafgaand aan de commissievergade ringen, maar beloofde op het verzoek te zullen terugkomen. Rookverbod Welboren vroeg tevens om een alge meen rookverbod in de raadszaal en andere openbare ruimten tijdens raads vergaderingen, commissievergaderin gen en andere apenbare bijeenkomsten. Dit zou passf i in het algemene streven om het rok ,n terug te dringen. Per 1 januari mcgen leraren voor de klas ook niet mee' roken. Welboren zei op steun van B. en W. te rekenen. Drievijfde van de mannen achter de collegetafel rookt niet. (Westdorp is de enige roker. Red.).

Texelsche Courant | 1978 | | pagina 7