Cjrocn "Zwarts JexeU in het harL, Niet iedereen blij met belastingvoorstellen T oeristenbelasting oor groepen lager? Ministerie weigert miljoen voor zuivelfabriek 'I n< exel beleeft drukke herfstvakantie Sint Jan" brengt twee eenacters Heren Maas in de bloemetjes Auto's botsten op omgereden lichtmast Oosterend Present geeft slotavond Inbraak Explosieven onschadelijk gemaakt Drijverschooi vierde zeef eest er I JAARGANG NR. 9321 i k lactie: Harry de Graaf, Pelikaanweg 75, De Koog, foon (02228) 266 en Wessel Post, Burdetstraat 17, i Burg, telefoon (02220) 3543. 1 jave: Langeveld De Rooy B.V., EEXELSE DINSDAG 17 OKTOBER 1978 COURANT :tbus 11, Den Burg, telefoon (02220) 2741. Verschijnt dinsdags en vrijdags. Postgiro 652. Abonnementsprijs 711,— per kwartaal 70 cent incasso; los 45 cent. Bankrelaties: Amro Bank nr. 4699.17.636; Rabobank nr. 3625.01.742; NMB nr. 6734.60.398. Advertentietarief: 42 cent per mm hoogte per kolom. s et ziet ernaar uit dat de be- ingvoorstellen van B. en niet eenstemmig door de eenteraad zullen worden ivaard. In de erdagavond gehouden adering van de commissie or financiën werd nogal wat - tiek vernomen van de heren 31 r Dros (onafhankelijk) en e an Schilling (Texels Belang), k atstgenoemde was het er EI >t mee eens, dat de i iristenbelasting ongewijzigd ft. Hij wilde deze belasting l0 k met 5% opgetrokken zien, it in de praktijk zou neerko- Is in op een verhoging met -1 stuiver. )e heer Dros huldigde een soortge- i gedachte hoewel hij weigerde zich Irukkelijk uit te spreken. Dros voelde reel meer voor de onroerend goed- isting niet te verhogen. De overige imissieleden onderschreven echter voorstellen van B en W. De meeste hten het idee om de ïstenbelasting ongewijzigd te laten Zoals bekend was het argument B en W dat verhoging een keer terwege kan blijven omdat de afge- in jaren bij elke verhoging een mding naar boven heeft plaats ronden. De commissieleden vonden bovendien belangrijk, dat pas op de lts wordt gemaakt omdat het prijs- van Texel toch al in de kritische ingstelling staat. Het chologische effekt van verhoging toeristenbelasting moet niet den onderschat. r is overigens een belangrijke ziging op til wat betreft het sfsysteem van de toeristenbelas- l. Het college komt binnenkort t voorstellen om een gunstiger leling te treffen van in groepsver- id op Texel verblijvende (jonge) risten zoals scholieren op werk- ek e.d. Deze categorie gasten ichikt over een zeer bescheiden iget en maakt gebruik van de ivoudigste onderkomens, zoals npeerschuren. Het bestaande if van 65 cent per nacht vormt Toeristisch Texel heeft niet te kla- n over de Herfstvakantie. Het is nelijk druk en deze drukte duurt keer zo lang als doorgaans het val is omdat de herfstvakanties n Duitsland en Nederland precies elkaar aansluiten. Vorige week kwamen de Duitsers, so bracht vrijdag 6 oktober 1127 to's naar Texel; 571 gingen er terug ar het vasteland. Zaterdag bedroegen ze cijfers resp. 1031 en 551 en ndag 753 en 1106. De start van de Nederlandse herfst- kantie had vrijdag een opvallende jktepiek in Den Helder tot gevolg, inaf 18.00 uur moesten de boten indelen; de laatste boot vertrok om 1.30 uur uit Den Helder. Er kwamen dag 1311 auto's en er vertrokken er 2. Zaterdag was de aanvoer veel iter gespreid. Er kwamen toen 1717 ito's en er vertrokken er 1109. 'ndag bedroegen deze cijfers resp. 5 en 961Bij de start van de Herfst- kantie vorig jaar werden op zaterdag 00 auto's naar Texel vervoerd, maar t waren Duitsers en Nederlanders sa- en. De hotels, vooral in De Koog en ngeving, zijn redelijk bezet. Zeer goed de bezetting van bungalows en ipartementen. Er zijn opvallend veel iravans naar Texel gekomen. Het ooie weer van de vorige week heeft 'getwijfeld een gunstige invloed had op de stroom vakantiegangers. een groot deel van het geld dat zij per dag uitgeven en wordt daarom als een zware belasting ervaren. B en W overwegen voor deze groepe ringen vrijstelling of een belangrijk lager tarief. De nieuwe regeling zou voor het seizoen 1979 al van kracht moeten worden. Van regeringswege hebben de gemeenten te verstaan gekregen dat zij de tarieven van hun belastingen en andere heffingen alleen mogen verho gen als de kostenontwikkeling daartoe aanleiding geeft. Voor de meeste be lastingen dient een door de minister bepaald percentage in acht te worden genomen. Dat geldt echter niet voor de onroerend goed-belasting; die mag eventueel wel aanmerkelijk meer worden verhoogd. De gemeente Texel heeft echter ook deze belasting met niet meer dan 5% opgetrokken en heeft de vereiste ruimte in de begroting gebracht door een aantal bezuinigin gen, daarmee handelend in de geest van Bestek 81. Op de vraag van Dros of de thans voorgestelde verhogingen werkelijk nodig zijn geweest, werd door de burgemeester bevestigend geant woord. De heer P. R. Blankevoort (hoofd van de afdeling financiën) zei zelfs dat de kostenstijgingen zodanig zijn geweest, dat het een probleem was om met de nu voorgestelde verhogin gen te volstaan. Dat was tevens een antwoord voor Daan Schilling, die het gevoel had dat B en W de belastingen „stomweg" elk jaar met het toegestane percentage verhogen, ook als het misschien niet nodig is. De burgemeester zei dat elke soort belasting en retributie zorgvuldig is bekeken. Dat is dan ook gebleken uit het feit dat de toeristenbelasting en het rioolrecht niet worden verhoogd. Riool niet duur De aanleg van riolering in Eierland kost een enorm bedrag. Daar staan weinig baten tegenover, omdat er naar verhouding weinig aansluitingen zijn. Toch heeft de rioolaanleg voor de financiële positie van de gemeente nauwelijks gevolgen, want van rijks wege wordt voor dit doel een extra uit kering uit het gemeentefonds toegekend. Het bovenstaande bleek uit een vraag van de heer Dros, die het een onjuiste voorstelling van zaken vond om te beweren dat de gemeente door de Eierlandse riolering voor zulke hoge kosten komt te staan. Bij de bespreking van de reinigings rechten uitten enkele commissieleden hun verbazing over het feit dat het tarief voor het zelf storten van vuil veel hoger is dan de werkelijke kosten. Er is sprake van een dekking van 156%. Het tarief zou dus best kunnen worden ver laagd. J. C. Dros stelde vast dat de zeer rigoureuze tariefsverhoging die vier jaar geleden van kracht werd, blijkbaar ten onrechte is geweest. Volgens de heer Blankevoort was de „winst", die nu wordt gemaakt het gevolg van het feit dat de aanvoer van zelf te storten vuil tegenwoordig veel groter is. Men was het er uiteindelijk over eens dat het tarief voor het zelf storten, moet worden bekeken in samenhang met het gewone reinigingsrecht dat niet kosten dekkend is. Niet economisch Volgens de heer Dros is bij de reini gingsdienst sprake van een weinig effi ciënte gang van zaken als gevolg van het feit dat nog steeds twee soorten laadkisten in gebruik zijn. De kleine (nieuwe) laadkisten kunnen door de gewone reinigingsauto worden geleegd. Omdat het vuil wordt gecom primeerd kan één reinigingsauto de inhoud van wel dertig laadkisten ver werken. Voor de grote laadkisten is een speciale auto nodig, die maar drie kisten kan opladen. Vooral omdat van de twee gemeentelijke reinigingsauto's er één een flink deel van de tijd onge bruikt staat, zouden de grote laadkisten moeten worden afgestoten. Sprekende over de toeristenbelasting zei de burgemeester dat het college de tijd nog niet rijp acht om over te gaan tot een verhoging en deze te beschouwen als doelheffing (om daar mee het stichten van dure recreatie voorzieningen mogelijk te maken). In kringen van het bedrijfsleven is een der gelijke suggestie gedaan en B en W zijn zeker niet bij voorbaat afkerig. De meeste commissieleden toonden zich echter beducht voor verhoging van het belastingtarief. De concurrentiepositie van Texel ten opzichte van landen die zongarantie kunnen geven is toch al moeilijk genoeg. De heer Barendregt wees daarbij op het plan van Teso om het veertarief voor niet-Texelaars te verhogen, waardoor een Texelvakantle ook al duurder wordt. Half pilsje minder De burgemeester zei zich te reali seren dat Texel zich niet uit de markt moet prijzen en dat het gewenst is het tarief toeristenbelasting niet al te sterk te laten verschillen met het bedrag dat in andere vakantieplaatsen wordt geheven. Texel zit al aan de hoge kant. Arnhem rekent 30 cent per nacht. Valkenburg 40 cent, Terschel ling 73,50 ongeacht de verblijfsduur en Ameland 48 cent. Daan Schilling (lees verder op pagina 2) In plaats van het gebruikelijke grote toneelstuk brengt toneelvereniging Sint Jan dit najaar twee éénacters. Het zijn „De dodelijke liefdes van Tante Tina" door Jim Keulemans en „Het Gezond heidsinstituut" door F. Borst. Opvoering geschiedt op 4 november in „De Lindeboom-Texel". De heren P. en J. Maas in De Koog waren onlangs middelpunt van een feestelijke bijeenkomst, georgani seerd door enkele van hun gasten. Dat hield verband met het feit dat het welbekende recreatieterrein van Maas in De Koog 30 jaar bestond. De heren Maas vonden dat niets bijzonders en wilden het „jubileum" dan ook ongemerkt voorbij laten gaan, maar hun trouwe gasten dachten daar anders over. Tijdens de feestmiddag werden namens de recreanten hartelijke woorden gesproken en geschenken Het ministerie van Economi sche Zaken heeft geweigerd een investeringssubsidie van een miljoen gulden te ver strekken aan zuivelfabriek De Eendracht. Als het ministerie bij deze weigering blijft, komt het voortbestaan van de fa briek in gevaar en daarmee de werkgelegenheid voor de 30 werknemers. Het bestuur van de CV Noordhol land heeft de premie nodig om kans te hebben op een sluitende exploitatie van de fabriek in de naaste toekomst. Er moet thans jaarlijks een flink bedrag bij en op den duur is dat onaanvaardbaar. De CV Noordholland heeft, zoals bekend, in de afgelopen periode belangrijke veranderingen in de fabriek doorgevoerd. Van Edammer kaas werd overgeschakeld op volvette grote Goudse kazen, die dank zij hun kwali teit gunstiger winstmogelijkheden bieden. Door de mechanisatie is het mogelijk geworden het personeels bestand in te krimpen, waarmee de CV Noordholland (die aan de omschakeling ongeveer een miljoen gulden heeft besteed) meent het maximale te hebben gedaan om het verlies van de fabriek zo klein mogelijk te maken en de werkgelegenheid in stand te houden. Uitgebreide schade aan totaal vier auto's ontstond zondagavond bij de veerhaven van Het Homtje. Een jon ge Texelaar die met zijn personen auto uit de richting van de veerha ven kwam, kwam bij een inhaal manoeuvre in het gras van de linker berm terecht, verfoor daar de macht over het stuur en botste tegen twee lichtmasten. Een van de masten knapte af en viel op de weg, waar drie achteropkomende auto's er tegenaan reden. Deze drie wagens liepen als gevolg daarvan plaatsschade op; een van de auto's kreeg een lekke band. De wagen die tegen de lichtmast was gebotst, was zwaar beschadigd. Voor de rest zal het afhangen van de vraag naar de op Texel gefabriceerde kaas. Deze vraag zal zich vooral gunstig kunnen ontwikkelen als de Eendracht met een speciale kaassoort komt nl. kaas, die (net als boerenkaas) is bereid uit rauwe melk. De condities die de Texelse situatie daarvoor biedt zijn gunstig. In verband met het gevaar van ongewenste bacteriënactiviteit is echter speciale apparatuur nodig, waarmee ongeveer een miljoen gulden is gemoeid. Dit bedrag wil men graag van het ministerie ontvangen. Op nogal formele wijze is deze aanvraag van de hand gewezen. Het bestuur van de Eendracht, die zich in deze verzekerd weet van de adhesie van pro vincie en gemeente bewandelt thans andere wegen om het geld los te krij gen. „We zitten nog niet bij de pakken neer", aldus de heer Witvliet namens het bestuur van de CV Noordholland. overhandigd. De hoop werd uitgesproken dat de recreanten nog lange tijd op het terrein van Maas terecht zullen kunnen om aldus de drukte van de grote steden te ont vluchten. Het begon allemaal heel bescheiden in 1948: een paar tenten. Elk jaar kwamen er meer en nu zijn de twee terreinen van Maas voornamelijk bezet met huisjes en sta-caravans, veelal van mensen, die hier vroeger als tentkam- peerder kwamen. Het terrein van Maas is niet het meest luxueuze van Texel. Maar het heeft een heel bijzondere sfeer omdat de meeste gasten elkaar van hun jaarlijkse bezoeken goed kennen en aldus één grote familie vormen. De gasten steken graag de handen uit de mouwen als op het terrein werkzaamheden moeten worden verricht. Dat was onder meer het geval toen de terreinen enkele jaren geleden van elektriciteit werden voorzien. De verhouding tussen de heren Maas en hun gasten is meer menselijk dan zakelijk en dat wordt door de gasten die hun dagelijks leven in heel wat „hardere" omstandigheden doorbren gen, op hoge prijs gesteld. Op de foto de beide „jubilarissen". Zaterdag wordt in „De Bijenkorf" de toegezegde gezellige slotavond van het feest Oosterend Present gehouden. Op deze avond zal onder meer de film worden vertoond die de heren J. Vroom en J. C. Bruin van het feest hebben gemaakt. De toegang is gratis. Gisterochtend werd ontdekt dat on bekenden hadden ingebroken in het VW-kantoor van De Koog. Een raampje was geforceerd en uit sporen kon worden opgemaakt dat onbeken den zich enige tijd in het gebouw hebben opgehouden. Er werd echter niets vermist. In de buurt van strandpaal 9 heeft de mijnopruimingsdienst van de marine een hoeveelheid explosieven tot ontploffing gebracht. Het ging om munitie die de afgelopen tijd op diverse plaatsen op Texel is gevonden, waar onder drie brisantgranaten en een mortiergranaat. Kinderen, onderwijzers en ouders van de Jan Drijverschooi en de kleuterschool Do Kukeltjes in Den Hoorn kijken met veel voldoening terug op het „Zeefeest" dat vrijdag in en om het schoolgebouw is ge vierd. De school was daartoe veranderd in iets dat het midden hield tussen een oceanografisch juttersmuseum en een piratenkroeg. Voor de vele bezoekers was het duidelijk dat hiervoor zeer veel voor bereidend werk nodig is geweest. Op uitstekende wijze is men erin geslaagd het nuttige met het aangename te verenigen. Spelender- en werkenderwijs hebben de leerlingen (en zij niet alleen) veel kunnen opsteken over allés wat met de zee te maken heeft. Op de Jan Drijverschooi en de kleuterschool zitten vrij veel kinderen van Nioz-medewerkers, zodat het voor de hand lag dat van deze relaties gebruik werd gemaakt bij het versieren van de school. Maar ook strandjutter Cor Ellen was van de partij, compleet met zijn volbeladen juttersfiets, waarover veel te vertellen viel. Interessant was ook de demonstratie met de duikersinstallatie van Willem Hart. Ook werd er film gedraaid. Vooral de kinderen zijn de afgelopen week voor de herfstvakantie druk met het projekt in touw geweest. Het idee voor het zeefeest was afkomstig van het schoolhoofd Van Wolferen, die nu de voldoening kan proeven dat „iedereen" van hoog tot laag er genoegelijk mee bezig is geweest. Er werd ook een verloting gehouden. De prijzen gingen naar de familie Veeger in De Westen, familie Mulder, Den Hoorn en familie Hildebrand, Den Hoorn De heer Van Wolferen viel vrijdag middag de eer te beurt het zeefeest te openen, verkleed als Nep-tunus. Hij deed dit met een gloedvolle toespraak en onze fotograaf maakte er onder staande plaat van.

Texelsche Courant | 1978 | | pagina 1