THE LAST TYCOON FILM Het laatste houvast 'I Hervormde gemeentedag in De Koog Klaverjasclub De Zwaan Groen-Zwart gorter :i VERVOLG VAN PAG. 1 Oosterend Present Redelijke vangsten voor sportvisclub Gebroken arm Bazaar De Waal Wel tijdig gewaarschuwd Herfstvakantie OOOOOOQOOQ ET-lessen verval FEUILLETON PAGINA 2 TEXELSE COURANT DINSDAG 24 OKTOBEF Hangen, in de buurt van Frankfort. De prijzen werden vrijdag in ontvangst genomen door de kinderen of hun ouders. De heer Cor Bremer kwam twintig jaar geleden op het idee om het Oosterender feest de naam „Oosterend Present" te geven. Deze naam was een succes en is een begrip geworden. Dat was reden om de heer Bremer alsnog van een geschenk te voorzien: een pentekening van Oosterend. Films Een zelfde cadeautje kregen de heren J. C. Bruin en J. Vroom omdat zij van het afgelopen feest een uitgebreide film hebben gemaakt. De vertoning van deze film nam vrijdag en zaterdag het groot ste deel van de avond in beslag het werd een heerlijk feest van herkenning. De Oosterenders zagen alle succesvolle onderdelen van het feest herleven en de makers hadden er voor gezorgd dat massa's bekende mensen in close up waren vastgelegd, zodat alleen daar door al het succes was verzekerd. Dit ondanks het feit dat niet alle opnamen waren gelukt. De heer Bruin vertelde dat meerdere filmpjes zelfs helemaal niet uit de ontwikkelcentrale zijn teruggekeerd terwijl andere opnamen, ook als gevolg van een fout van de centrale, niet juist van kleur waren. Opnamen die de heer Vroom had gemaakt, waren mislukt als gevolg van een defekt aan zijn camera. Dit alles in aanmerking nemende was het resultaat toch nog bijzonder aardig. Bij de film werd ter illustratie een muziekje gedraaid en bij enkele opna men zelfs het originele, ter plaatse opgenomen geluid. Het is een film die verdient zorgvuldig te worden bewaard omdat deze in de loop der jaren grote waarde zal krijgen. Klacht De heer Roeper greep tijdens een der pauzes de gelegenheid aan over de drieledige taak van een dorpscommis sie: exploitatie van een dorpshuis, orga nisatie van feesten en gesprekspartner zijn met de overheid. Met de vervulling van de eerste twee taken gaat het best maar de resultaten van de gesprekken met de overheid laten nog te wensen over. „We mopperen wel eens in Oosterend; er zijn nog veel wensen te vervullen", aldus Roeper die zich onder meer afkeurend over een „beeldbepa lend krotje" in het centrum dat eigen dom is van de gemeente. Dat ook de fietsverbinding Oosterend-Den Burg er nog steeds niet is vond Roeper ook betreurenswaardig. „Hard werkende dorpelingen hebben minder rechten dan toeristen die wel fietspaden krijgen". Fietspad Wat dat laatste betreft had burge meester J. A. Engelvaart een troostvol bericht. Juist drie dagen tevoren was bij telefonische informatie gebleken dat het Rijk nu een subsidie van 40% voor het fietspad beschikbaar heeft. En aange zien de provincie en gemeenteraad hun aandeel van elk 30% ook reeds hebben toegezegd, kan niets meer de aanleg van het veel besproken fietspad meer in de weg staan. Het telefoontje naar Den Haag werd gevoerd naar aanleiding van een radio reportage waarin minister Tuynman er zich over beklaagde dat de gemeenten nauwelijks gebruik maken van het vele geld dat zijn departement voor de aanleg van fietspaden had uitgetrok ken Na het optreden van de nationale band van Nieuw Zeeland en de Maori dansgroep tijdens het Oosterender Bij het reddingboothuis van De Cocksdorp namen zondagochtend in totaal 28 sportvissers deel aan de vis wedstrijd van de sportvisclub Texel. De vangsten waren redelijk (in de stromende regen). In de afdeling senioren waren 16 deelnemers en er verschenen 9 junioren. Voorts waren er ditmaal drie gastvissers aanwezig. Bij de senioren bedroeg de vangst 423 cm. De jeugdleden ver schalkten 194 cm vis en de drie gast- deelnemers vingen in totaal 94 cm. Met nog één wedstrijd voor de boeg is er volop spanning in de kop van het klassement omdat de eerste zes van de ranglijst allemaal tussen totaalscores van 525 en 599 cm zitten. Vooral de eerste twee (de heren A. Maat en C. J. Huisman) doen het erg goed. Geduren de de laatste wedstrijden hebben zij om beurten de eerste plaats in handen gehad. Op dit moment staat Maat 6 cm voor. De laatste wedstrijd van deze najaars serie is op zondag 5 november. De hengels worden dan uitgegooid op het strand bij paal 12 (8.00 tot 10.00 uur). Op zondag 29 oktober nemen vijf leden van de sportvisclub Texel deel aan een viswedstrijd op de Afsluitdijk. Men vertrekt met de boot van 20.05 uur. De vangsten van deze week waren als volgt, senioren: 1. D. Veltkamp 85 cm; 2. T. Buren 80 cm; 3. A. Maat 36 cm. Junioren: 1. Sico Dob 83 cm; 2. Sieme-Jan Rijk 47 cm; 3. René Eelman 42 cm. Zondag a.s. wordt door de Hervorm de gemeente De Koog een gemeente dag gehouden. De dag begint met een oogstdankdienst met gezamenlijke broodmaaltijd. Gemeenteleden en ande re belangstellenden die deze dag willen meemaken worden verzocht zich op te geven bij de heer J. Vlaming, Boodtlaan 40 te De Koog, telefoon (02228) 465. Gaven voor de oogstdankdienst kunnen zaterdagmiddag tussen drie en vijf uur in de kerk worden bezorgd. E.S. uit Hattum liep zaterdagmiddag een gebroken arm op nadat de Simca personenwagen waarin hij als passagier zat, op het kruispunt Oosterenderweg- Spang in de sloot was gereden. Be stuurder S. A. van der P. (ook uit Hattum) had de bocht te ruim genomen. De wagen kwam op zijn kop in de sloot terecht en werd onherstelbaar bescha digd. S. werd naar ziekenhuis Parkzicht gebracht. feest, werd na afloop aan de burge meester als herinnering een Maori sabel overhandigd. De burgemeester nam het wapen mee naar Den Burg en dat veroorzaakte gemopper in Oosterend. Het zwaard was voor Oosterend be doeld en niet voor de gemeente Texel, zo meende men. Burgemeester Engel vaart had via anderen van dit ongenoe gen gehoord (hij wilde dat soort kritiek voortaan wel rechtstreeks vernemenl) en het helemaal geen probleem gevon den om het sabel terug te geven. Zodat hij het sierlijke wapen vrijdagavond ter hand stelde van de heer Roeper Dinsdag 24 oktober De gemeenteraad vergadert aanvang 19.30 uur in het raadhuis. Voor de Vrouwenbond NW spreekt Mary Blanken over pedofilie; 20.00 uur in de Landbouwschool. Woensdag 25 oktober In het gebouw naast de Hervormde kerk van De Cocksdorp komt om 20.00 uur een interkerkelijke gespreksgroep bijeen. Hetzelfde gebeurt in de Her vormde pastorie van Oudeschild. Om 14.30 uur begint in de Jacob Daal- derschool te Oosterend jeugddam- men en -schaken. De Plattelandsvrouwen van De Cocks- dorp-Eierland hebben in het Eierland- sche Huis een wijnavond; 20.00 uur. Donderdag 26 oktober In dorpshuis De Wielewaal heeft de Her vormde vrouwenvereniging een ba zaar van 14.30 - 17.00 uur en van 19.30 - 22.00 uur. In de Raadskelder wordt vanaf 20.00 uur postzegelruilbeurs gehouden. In Den Hoorn komt de interkerkelijke ge spreksgroep om 20.00 uur bijeen in „Ons Huis". Op donderdag 26 en vrijdag 27 oktober houdt de N.H. vrouwenvereni ging van De Waal de jaarlijkse bazaar. Op beide dagen van 14.30 - 17.00 uur en van 19.30 - 22.00 uur. Er zijn weer aantrekkelijke artikelen bijeengebracht waaronder de zo langzamerhand beken de Waalder wollen sokken. Voor de kinderen zijn er diverse attracties. Gedurende beide dagen zijn er dag verlotingen, het rad van avontuur draait en vrijdagavond om 22.00 uur vindt de trekking plaats van de grote verloting. De bazaar wordt gehouden in het dorpshuis De Wielewaal. Op verrassende wijze werd de koppo sitie in de klaverjascompetitie deze week overgenomen door het duo Veeken- Keijzer. Omdat ook het echtpaar H. Zijm erg goed scoorde zakten de koplopers W. Bakker en G. Festen terug naar de derde plaats in het klassement. J. Wiersma en L. Eelman beëindigden de clubavond als derde. In de algemene rangschikking kwamen zij daarmee op de zesde plaats terecht. Karin Zijm toonde zich donderdagavond een prima vervangster in het koppel Th. van Hoorn en H. Lek. Dit tweetal kwam door haar medewerking op een vierde plaats in het dagklassement. De uitslag was als volgt, resp. pun ten, marsen: Dames Veeken-Keijzer 6.964 2 Echtpaar H. Zijm 6.846 3 J. Wiersma-L. Eelman 6.729 Th. van Hoorn-H. Lek 6.702 2 H. Bakker-C. Vinke 6.684 4 Echtpaar P. v. Heerwaarden 6.625 1 De stand is, resp. punten, marsen: Dames Veeken-Keijzer 20.314 7 Echtpaar H. Zijm 19.909 10 W. Bakker-G. Festen 19.771 4 EchtpaarJ.Spaans 19.387 13 Echtpaar P. v. Heerwaarden 19.095 8 J. Wiersma-L. Eelman 18.997 2 Vrijdagavond wordt de eerste ronde om het kampioenschap van Texel gespeeld. Belangstellenden wordt verzocht zich tijdig (voor 20.00 uur) in hotel De Zwaan op te geven. In de vorige krant stond onder de kop „Botsing op Schorrenweg" vermeld dat zowel de politie als de ambulance door de betrokkenen ongeveer een uur na het ongeluk had plaatsgevonden werd gealarmeerd. Dit berustte op een onjuiste interpretatie van de toen be schikbare gegevens. Inmiddels is vast gesteld dat de ambulance binnen tien minuten na het ongeval (waarbij één man werd gewond en twee auto's total loss raakten) aanwezig was. Kort daar op arriveerde de politie. De gewonde heer J.N.B. uit Heemskerk werd door politieagenten uit het wrak van zijn auto gehaald en kon met de boot van 13.05 uur naar Den Helder. De 58-jarige heer B. bleek achteraf 4 gebroken ribben te hebben opgelopen. De twee andere passagiers die naar het ziekenhuis wer den vervoerd konden nog dezelfde dag weer naar huis. De herfstvakantie zit er op. Het is „lekker" druk geweest zodat de mineur stemming die werd veroorzaakt door het slechte zomerseizoen een beetje is verdrongen. Wat je je wei eens afvraagt is of ai die mensen die de afgelopen twee weken naar Texel zijn gekomen, zich hier ook werkelijk hebben vermaakt en of ze volgend jaar wéér zullen komen. Wie realistisch is en kritisch om zich heen kijkt zal dat niet durven bevestigen. Natuurlijk, voor de mensen uit de stad is het een heerlijke ervaring om eens uit te waaien aan het strand en in een andere omgeving te zijn, maar het is verdraaid moeilijk om te voorkomen dat na een paar dagen de verveling de kop opsteekt. Daarbij hangt veel af van weers- en persoonlijke omstandighe den. Een stel volwassen mensen amu seert zich als regel makkelijker dan een „modaal" gezin. Kinderen vormen voor de ouders op herfstvakantie al gauw een Jack Nicholson speelt een (vochOpcrtiftje tennis tegen Monroe Stahr. F. Scott Fitzgerald liet in 1940 een onafgemaakte roman na, die speelt in de grote jaren van de filmindustrie in Hollywood. In tegenstelling tot „The great Gatsby", ook van zijn hand, zijn de feesten in deze film incidenteel en zonder wezenlijk belang. De hoofdper- soon Monroe Stahr (Robert de Niro) is met hart en ziel betrokken bij de opkomst van de Amerikaanse filmin dustrie, waarvan hij een der scheppers is. De film licht voor de buitenstaanders een tipje van de sluier op van het bijna magische Hollywood. Fitzgerald kende deze wereld als scenarioschrijver van binnenuit; een wereld die hem obse deerde en waar hij zijn leven aan ophing. Model voor de keiharde producer Mon roe Stahr stond Fitzgeralds baas Irving Thalberg, een legendarische figuur in de dertiger jaren. Harold Pinter werkte het onafgemaakte script om tot een film scenario en regisseur Elia Kazan weet op fijnzinnige wijze de confrontaties van Stahr met zijn omgeving te dramatise ren. Tegenspeler van Stahr is de tycoon magnaat Pat Brady (Robert Mitchum), door wie hij uiteindelijk op de knieën gaat. Kazan maakt uitstekend gebruik van het talent van acteurs als Jeanne Moreau, Jack Nicholson en Tony Curtis om via subtiele anekdotiek afgeronde informatie te geven over menselijke verhoudingen. Voor wie geïnteresseerd is in de „taal" van gesprekken levert de film fijn kijkspel op. „The last Tycoon" draait op donder dagavond 26 oktober en begint om 20.00 uur. Toegang twaalf jaar. blok aan het been. Ze hebben hun interesses. Een paar dagen slecht maakt zo'n vakantie voor zo'n gei een kleine ramp. Tenzij de rr genoeg hebben aan elkaar on gelukkig te voelen maar dat i tegenwoordig niet meer mogelijk t Het probleem is dat er op Texel ge te weinig is te beleven ais de natut meewerkt. En die kans op meewei in de herfstvakantie niet zo groo kan een soort nazomer zijn, maar makkelijk een periode van storm, en kou. Texel zai met de gedachte n leren leven dat het voor het doo gen van de grote vakantie naar vt ding minder aantrekkelijk word, tang steeds meer mensen in sta. hun vakantie in zonniger gebiedei te brengen. De herfstvakantie Zangrijkste tweede vakantieen de re korte perioden vrijaf kunm economische schade voor het ruimschoots compenseren ais ei wordt gezorgd dat de „winter"vai gangers leuk worden opgevs Luxueus uitgevoerde bungalows, paden en vogelroutes zijn niet gt Met de grootst mogelijke spoed geld op tafel komen voor een ce of centra waar de mensen zich lan en voor weinig geld gezond k ontspannen en waar ze geen on hebben naar hun kinderen. Het vaker gezegd: een overdekt zwt met allerlei bijkomende voorziet had er al lang moeten zijn. Natt dat kost miljoenen en die moeten vandaan komen. Maar als heel Te noodzaak inziet en bereid is in samen te werken moet aan da bleem een mouw zijn te passet willen niet zwartgallig doen maar tische groei in de top kun je vot wel vergeten. De „angst" d befaamde 47.000 ai voor 1985 gehaaid is ongegrond gewordet mogen ai blij zijn als we houden m nu hebben. Alle nog beschikbar, en initiatief moet nu worden aang om Texel aantrekkelijker te maker periode buiten de zomer. Een malaise is misschien wei goed juiste mentaliteit voor dit doei tt ken. Dat is gebleken in De Koo voor kort bestond dit dorp uit on mers die liever eikaars bloed dt dan dat zij bereid waren op i andere manier samen te werken, het simpele feit dat de toerist dt geld wat minder vlot uitgee) vroeger, is het sein geweest activiteiten met een indirect co cieel karakter. Wie enkele jaren g zou hebben beweerd dat de ondernemers in 1978 een gratis plaat zouden uitgeven om de ziel herfstvakantie vervelende toerist deren bezig te houden zou voor g versleten. Maar het is nu toch zo\ nóg een slecht jaar nou ja, slèch zijn alle Texelse ondernemers w bereid om in nauwe samenwerkir onze plaatselijke overheid een nenfonds te vormen waardooi spoed iets van de grond worj>' bracht. Het is te hopen dat degenen die plannen in deze richting koesterei zullen slagen initiatief en exploitat beperkt houden tot één instantie er heel Texel bij betrekken. De extra training van de gymn vereniging Texel komt woensdi van 17.00-19.00 uur te vervallen, verband met de receptie die om wordt gegeven in de kelder van aan de Beatrixlaan, ter gelegenhi het huwelijk van trainer G. Verh Alle leden, ere-leden, bestuur enz. kunnen van deze geleg gebruik maken om de heer Verl en zijn vrouw geluk te wensen door Henk van Heeswijk. 29. In Purmerend kon Truus haar moeder niet gemakkelijk duidelijk te maken, dat ze niet meer op een school was, maar ambtenaar werd. Moeder Ranzijn schudde bedenkelijk 't hoofd. „Now, me kind, je hadde 't toch goed als skooljuffer, niet? Weerom ben je dan weggegaan? Enne, wat is dat? Ambte naar?" Het valt niet mee zoiets duidelijk te maken, zodat Truus maar geen verdere pogingen in het werk stelde. Moeder zou het toch niet begrijpen, omdat het wereldje, waarin zij leefde, steeds enger werd. Ze kende enkel nog haar naaste verwanten: Freerk, haar man, de beide dochters en af en toe haar schoonzoon Giep. De keren, dat Nelie en haar man in Purmerend kwamen waren weinig, want Giep kreeg het steeds drukker en was vaker en langer op reis, doorgaans vergezeld van zijn vrouw. Dus bleef er niet zoveel vrije tijd over, die dan nog v/prrieplri moest worden over Aalten en Purmerend. Zo kon het gebeuren, dat Nelie moest beginnen met uiteen te zetten wie Giep was en in welke verhouding hij stond tot haarzelf, vader en moeder. Waarop vrijwel iedere keer zo ongeveer hetzelfde antwoord kwam: „Now, dus jai benne m'n skoonzoon? Prettig kennis te maken met u, meneer. Hoe zei je, dat je man heette, Ne lie Ergens was het zielig, maar de kinde ren raakten er aan gewend. Freerk zelf wist al niet beter, of het hoorde zo. Hij had Trijnie immers dagelijks om zich heen? Ja, dat wereldje van Trijnie werd geleidelijk aan kleiner. Alle schokkende gebeurtenissen gingen langs haar heen. Ze was een vroeg oud vrouwtje gewor den. En ook vader Ranzijn werd er niet jonger op, al bleek hij veel vitaler te zijn. Truus zag het allemaal met toenemende zorg aan, iedere keer als ze een dag of midden in Purmerend was. Daarom nam ze kontakt op met de gezinsverzorging in de stad. En het Groene Kruis. Een zuster zou een paar maal in de week het vrouwtje wassen en verschonen, terwijl een gezinsverzorg ster dagelijks een uur of twee, drie zou komen om het nodige werk te doen, waartoe Trijnie niet meer in staat was. Truus stelde zich garant voor de finan ciële konsekwenties, die deze regelin gen met zich mee brachten. In deze weken kwam Truus er ook achter, dat de financiële toestand van haar vader zorgwekkend was gewor den. Want vader Freerk was snel aan het interen. Het geld, dat hij ver voor de oorlog had ontvangen als koopsom voor de zaak in Zuid-Scharwoude, was in die tijd een behoorlijk kapitaaltje, maar betekende in deze jaren steeds minder. Op een vrijdagavond, toen ze wist dat Giep en Nelie thuis waren, reed Truus naar Amsterdam, waar ze hartelijk door haar zuster en zwager werd verwel komd. Daar viel ze figuurlijk maar met de deur in huis: „Het gaat niet zo best met de oudjes. Ik heb de gezinsverzor ging ingeschakeld en een zuster van het Groene Kruis komt een paar keer per week moeder wassen en verschonen. Maar dat kan zo niet doorgaan; ze moeten naar een bejaardenhuis. Voor er ongelukken gebeuren". Nelie schokschouderde. „Ja ja, ik hoor 't je zeggen. Dacht jij, dat ze zonder enig protest er heen gaan? Zet dat maar uit je hoofd. Die twee krijg je hun huisje niet uit". „Allemaal aoed en wel.'\._weedeode Truus gepikeerd, „maar zo kan het niet blijven. Ik kan niet elke week een dag naar huis om er een oogje op te houden. Bovendien raakt vaders geld op. Kwes tie van één of twee jaar en ze zijn blut. Hij heeft geen tienduizend gulden meer op de bank. Wat doe je daar vandaag de dag nog mee?" Giep knikte begrijpend. „Niet veel. Maar dat is een andere zaak, die wij samen wel kunnen oplossen. Zolang dat nodig is, spring ik wel bij. Ver der wat dat bejaardenhuis betreft, begin er niet aan, zus. Oude bomen moet je niet verplanten, dan sterven ze af". „Oké Truus wuifde met haar hand ik zal de laatste zijn om te zeggen: Jullie moeten weg uit je huisje. Weet jij een betere oplossing? Zet er eens per manent een huishoudster neer? Die is niet te betalen". Nelie merkte nadenkend op: „Plaats eens een advertentie. Voor een wedu we. Biedt kost en inwoning aan en een kleine vergoeding. In ruil voor het huishoudelijke werk en neem voor het ruwe werk desnoods een werkster, een morgen of middag in de week. Mij dunkt, als we dan financieel bijspringen, zijn beide problemen in één keer opge lost". Truus knikte instemmend. „Daar zit wat in. Goed, doen we. Ik maak dat morgen in orde". Giep schudde 't hoofd. „Dat kun je niet doen, Truus. Eerst overleggen met je vader. Die is geestelijk nog goed bij. I on hom uit rlat het nnHin k Hat is jou wel toevertrouwd. Overigens zie ik in de naaste toekomst 't er toch van komen, dat ze weg moeten, want ze gaan er bouwen. Flats, heb ik gehoord". Zijn schoonzuster keek verbaasd op. „Zo? Weet ik anders niets van. Hoe kom jij aan die wetenschap?" „Een grote bouwonderneming gaat er beginnen. De gemeente maakt het hele project bouwrijp. Er komen zeker drie grote flatgebouwen. Ga maar eens informeren bij de gemeente. Dat moet voor jou, als ambtenaar, een kleine moeite zijn". „Ambtenares", verbeterde zijn vrouw. „Nee, die titel bestaat niet. Het beroep is ambtanaar, onverschillig of dit door een man of een vrouw wordt uitgeoefend". Er kwam een stroeve glimlach op Truus' gezicht. „Je bent goed op de hoogte, Giep. Het is inderdaad zo. Maar terzake; ik informeer meteen morgen ochtend". Om tien uur had ze het stadhuis van Purmerend aan de lijn. Na haar naam en kwaliteit bekend gemaakt te hebben, lichtte men haar in. Ja, er komen flats. In Overwhere en vlak bij de Purmerweg. Of dat huisje van de heer Ranzijn ervoor moet wijken? Mogelijk, dat kunnen we niet zonder meer zeggen. Maar het ligt wel voor de hand. Wanneer? Och, een jaartje gaat er altijd nog wel overheen. Ja, voor behoorlijke vervangende woon ruimte zorgt de gemeente natuurlijk. Maakt u zich daarover maar geen 7nrnt>n 11 ici Tigs

Texelsche Courant | 1978 | | pagina 2