GEWICHTIG KARWEI Lily Eversdijk Smulders spreekt voor ,,'t Nut" Het laatste houvast\ Uitslag kleurplatenwedstrijd „Anderen zijn anders" Ruim veertig koppels hij eerste ronde Cursus algemeen bestuurder Schietoefeningen FEUILLETON 31 - DINSDAG 31 OKTOBER 1978 TEXELSE COURANT PAGINA 5 hoe dan ook, overeenkomstig blijft is evenwel de vooortdurende „strijd om het bestaan" in soms barre en ruwe omgevingen waar verlatenheid en een zaamheid heerst maar waar men toch wil blijven wonen. Volgens het voorwoord dat door ir. H. W. Dunnewolt bij haar memoires werd geschreven brengt Lily Eversdijk Smul ders door haar ononderbroken aandacht voor elk detail van het geheel, langzaam maar zeker een totaalbeeld te voorschijn bij haar schilderen, dat dan „gestalte" heeft gekregen. Volgens hem zal een ieder die uiterlijk-en-innerlijk zijn eigen ervaringen een-voor-een doorleeft, en daarmee dat deel van zijn bewustzijn activeert dat de situatie vereist, ook tot een totaal in(nerlijk) zicht komen. De avond waarop mevrouw Eversdijk Smulders spreekt is de eerste in het nieu we winterprogramma van 't Nutsdeparte- ment afdeling Texel. De tweede bijeen komst wordt gehouden op 24 november in de kantine van de LTS (hotel De Lindeboom-Texel is dan niet beschik baar! kan men dan getuige zijn van een optreden van Leo Rommets die met gitaarbegeleiding een programma met volksliedjes uit allerlei landen verzorgt. De kleurplatenwedstrijd die ter gele genheid van de jeugdboekenweek door de openbare bibliotheek werd uitge schreven, leverde de volgende uitslag op: 1. Peter Arjan van der Slikke, 2. Yvonne Witte (Hemmerkooi), 3. Anne- mieke Plug, 4. Rianne Witte. De prijzen kunnen in de bibliotheek worden afge haald. Uitslag quiz: 1. W. G. Trap, Elzen laan 6 te Apeldoorn (boekenbon van f25, 2. L. van Lubek, Wilsterstraat 9 te Den Burg (boekenbon van f 12,50). Leesdiploma Kinderen van 8 t/m 13 jaar kunnen een leesdiploma halen. Wie mee wil doen moet vóór half december drie boeken over „stad en land" gelezen hebben. Daarna moet naar een van deze boeken een kijkdoos, verhaal of tekening worden gemaakt. Onder de deelnemers worden bekroonde kinderboeken van dit jaar verloot; alle deelnemers krijgen het leesdiploma. Nadere informatie wordt gegeven in de bibliotheek. Enkele honderden Texelaars waren zondagmiddag getuige van een gewich tig karwei. Een dertig ton wegende dragline die zaterdag in het water bij de Zaandammerdijk was gevallen werd ge borgen met behulp van een veel grotere kraan die daartoe speciaal naar Texel was gebracht. De dragline kantelde tijdens het los trekken van damwanden in het kader van de werkzaamheden ten behoeve van het nieuwe bemalingssysteem van Waalenburg en Het Noorden. Het ge vaarte stortte naar voren en kwam half in het water terecht waarbij de lange kraanarm werd verbogen terwijl ook het rupsmechanisme zwaar werd bescha digd. Voor de Amsterdamse machinist W. v.d. Genugten liep het goed af: hij kon ongedeerd uit de kabine springen. De dragline was eigendom van Zwager man B.V. die werkt voor het heibedrijf J. Seignette, onderaannemer voor De Vries en van der Wiel. Omdat geen tijd mocht worden verloren werd besloten het bergingswerk direkt uit te voeren. Daartoe werd vanaf het vasteland een kolossale kraan met een hefvermogen van 60 ton aangevoerd. Het op een wagen geladen gevaarte was zo hoog dat het niet de boot kon oprijden, ondanks het feit dat men een zodanige waterstand had afgewacht dat de fuik- brug en het dek van de veerboot precies in eikaars verlengde lagen. De kraan kon mee nadat een deel van de bovenbouw was verwijderd. De boot vertrok met een half uur vertraging. Het bergen van de kraan in Waalenburg vergde veel voorbereiding zodat de toeschouwers een paar uur geduld moesten hebben voordat het ding eindelijk in de takels hing en naar boven kon worden getrok ken. Tevoren was de kraanarm van de kabine losgebrand. De verongelukte kraan had een waarde van omstreeks een ton (nieuwwaarde ca. drie ton). Het is twijfelachtig of de verzekering de schade dekt. De foto geeft een deel van het bergingswerk. MEDEDELINGEN SV DE KOOG In verband met de woensdagavond op de TeeVee uit te zenden voetbalwed strijd PSV-Glasgow Rangers moeten de formulieren van toto en lotto woensdag tussen 19.00 en 20.00 uur worden inge leverd in de kantine van S.V. De Koog. Overdag kan men hiervoor terecht bij Jan van Beek in de A Et O supermarkt van De Koog. Op de door 44 koppels bezochte eerste ronde om het Klaverjaskampioenschap van Texel waarvoor vrijdagavond in hotel „De Zwaan" werd gespeeld ein digden Th. Bakker en C. Merkx op de eerste plaats. Zij behaalden een score van 7244 punten. Als prima tweede de dames Veeken- Keijzer die 7082 punten behaalden en hiermee slechts 4 punten voorbleven op J. Zijm en M. v.d. Wetering die 7078 punten behaalden.. Opvallend is dat gerenomeerde koppels als Zoetelief-Vi- talli (13 plaats) en Veldman-van Lente (29 plaats) ver achter bleven op de kop, maar er komen nog drie avonden om hieraan iets te doen. De uitslag was. resp. punten en marsen: Th. Bakker-C. Merkx 7244 1 Dames Veeken-Keijzer 7082 3 J. Zijm-v.d. Wetering 70784 D. Maas-Th. Zijm 69242 K. Beumkes-Mevr. Pool 6867 2 Jh. en P. van Heerwaarden 67323 R. Kleinveld-C. v. Eendenberg 6724 2 W. Bakker-G. Festen 6718 2 P. Veeken-D. Witte 6609 2 Mevr. Timmerman-T. Eelman 6548 2 De cursus algemeen bestuurder, die in het afgelopen voorjaar georgani seerd werd door de Texelse Sport raad, moest i.v.m. de grote toeloop worden gesplitst in twee groepen. De tweede groep kan de cursus nu gaan volgen. Op donderdag 2 no vember om 20.00 uur gaat de cursus van start in de Oude Ulo. De cursus is bedoeld voor bestuurs leden van verenigingen. Het is een kortlopende cursus van vier avonden, waarin geen moeilijke en theoretische zaken worden behandeld, maar waarin aan de hand van praktische voorbeel den geprobeerd wordt het bestieren van een vereniging beter en efficiënter te laten verlopen. Om verschillende redenen zijn enkele cursisten niet in de gelegenheid om deze cursus te volgen, zodat er voor een zeer beperkt aantal gegadigden nog een plaatsje vrij is. Zij kunnen zich opgeven bij Piet Keijzer, raadhuis, kamer 303. Mocht onder de cursisten die zich in het voorjaar al hebben opgegeven nog mensen zijn die om wat voor reden dan ook niet in de gelegenheid zijn om de cursus te volgen en die hiervan nog geen bericht hebben geggeven, dan worden die verzocht om dit zo spoedig mogelijk te doen, zodat de opengeval len plaatsen aan andere gegadigden kunnen worden gegeven. Ligging schietterrein C 52°52,5'N - 4°42,8'E. In het tijdvak van 1 t/m 30 november 1978 zullen, op werkdagen van 8.00 tot 18.00 uur, van bovenge noemd terrein schietoefeningen worden gehouden met lichte luchtdoelartillerie. De onveilige afstand is tot 14.000 m. rt 'en van do tekeningen van LHy Eversdijk Smulders, waarop zij een moslimmeisje heeft ,jl fgebeeid. Volgens de voorschriften van de Islam houden moslimvrouwen (ook thuisi het oofd steeds bedekt. direkte banden met haar op dat moment uitgestippelde bestaan. Van de ene dag op de andere besloot zij haar roeping als schilderes te volgen en naar het buiten land te vertrekken. Zij trok naar de vooroorlogse wildernis van het toen nog niet door toeristenstromen ontdekte eiland Bali. Pas daar realiseerde zij zich dat zij niet alleen de mens wilde uitbeelden, maar deze ook wilde leren kennen en begrijpen in al zijn verschei denheid. Het leidde tot een jarenlange tocht door de gehele wereld waarin zij, al schilderend, ondermeer Japan, Korea en China doorkruiste. Haar eerste tentoonstelling gaf zij in het „Institute of Fine Arts" van de Chinese hoofdstad Peking. Zij bracht bezoeken aan de laatste zuivere Eskimo bevolking binnen de noordelijke poolcir kel. Daarnalegdezij in Iran en Afghanistan het leven van de daar levende stammen in kleurrijke schilderingen vast en deed hetzelfde bij de Afrikaanse Watütsi- bevolking. Aan het hof van een Indiase maharadja leefde zij geruime tijd in een harem („in purda") en in Peru schilderde zij het dagelijks leven van de Zuid-Amerikaanse Indianen. Anders Anderen zijn anders en iedereen waar ook ter wereld is anders dan anderen, zegt mevr. Eversdijk Smulders die dit staaft met vele verhalen en tekenin gen waarin de „mens" centraal staat. Ze zegt voortdurend versteld te staan van de verschillen in lichaamsbouw, gelaats trekken, oogzetting, karakter, eigen schoonheid, inzichten, gewoonten, ze den, riten, godsdiensten enzovoort. Wat in de mensen, waar dan ook en Bijgaand artikel werd reeds in de vorige krant gepubliceerd maar werd als gevolg van een fout bij het opmaken onbegrijpelijk. Redac tie. Portretschilderes uit roeping en ichrijfster uit drang. Voor mevrouw mr. Lily Eversdijk Smulders vormen deze seide kunstzinnige uitingen hoofdingre- gdiënten van haar bestaan waarin zij een groot aantal landen bezocht en haar 1 ervaringen daar meerdere malen in woord en beeld vastlegde. Op woensdag 1 november brengt deze bereisde vrouw op uitnodiging van het plaatselijk Nutsdepartement een 'bezoek aan Texel. In hotel De Linde- 0Doom-Texel spreekt mevr. Eversdijk „Smulders ondermeer aan de hand van een forse hoeveelheid meegebrachte dia's 's avonds over het onderwerp Sahara, Bedouinen en harems". Deze bijeenkomst begint om 20.00 uur en is toegankelijk voor zowel de leden van ,,'t Nut" als voor andere Texelaars en/of niet-Texelaars die zich voor dit onder werp interesseren. Memoires 1 Veel van wat mevrouw Eversdijk in de loop der jaren in haar leven zag legde zij enige tijd geleden vast in het boek „Anderen zijn anders" waarin zij min of meer haar memoires onder woorden heeft gebracht. Begonnen als juriste op een kantoor waar zij het eerste meisje was tussen 200 mannelijke collega's verbrak mevr. Eversdijk Smulders in het middenvan de dertiger jaren vrijwel al haar door Henk van Heeswijk. meer vrije tijd kreeg en die benutte door af en toe eens met de trein naar Purmerend te reizen of naar haar zuster in Haarlem. Die intussen haar kamers had verwisseld voor een bovenhuis in een buitenwijk van de stad. Daar zaten de zusters gezellig met elkaar te babbe len en vertelde Truus over haar werk. Soms bleef Nelie in Haarlem slapen, maar als ze terug wilde naar Amster dam, reed Truus haar in haar auto naar de Slotermeer, want dat was een kwestie van ruim twintig minuten. Intussen verhuisde Freerk en Trijnie Ranzijn naar een tehuis voor ouden van dagen, nadat het meeste van hun inboedel was verkocht. Want alle ka mers in het tehuis waren gestoffeerd en gemeubileerd. Enkel ieders persoonlijke bezittingen gingen mee. Giep reed de oudjes over, geassisteerd door zijn vrouw. En beiden beloofden, dat ze op gezette tijden zouden komen. Ook Truus bracht al spoedig een bezoek aan het nieuwe home van haar ouders, maar of haar moeder het al of niet prettig vond, kon ze niet gewaar worden, omdat Trijnie steeds meer afweziger werd. De engte van haar leefwereldje was nu uiterst begrensd. Nog voor Nelie' in het kraambed kwam, overleed Trijnie Ranzijn, zes en zestig jaren oud. Als een opgebrand kaarsje ontvlood het leven uit dit volko men versleten lichaam. Zacht en rustig was haar afscheid van deze aarde. Met de wetenschap, dat God haar een woning had beloofd, waaruit niemand haar ooit meer zou kunnen verdrijven. Tijdens de begrafenisplechtigheid had Nelie het te kwaad, waardoor Giep zich zorgen maakte over zijn vrouw. Terwijl Truus op haar beurt haar vader angst vallig in het oog hield. Maar Freerk Ranzijn beheerste zich met alle kracht, die nog in hem was. In de vroege zomer van 1953 schonk Nelie het leven aan een welgeschapen dochter, die de naam kreeg van Nelie's moeder, enkel wat gemoderniseerd: Katharina. Hoewel de jonge moeder vastbesloten was „Katrien" als roep naam te bezigen, werd het tegen wil en dank verbasterd tot Kathy, op z'n Engels uitgesproken, en zo bleef het. Freerk maakte in de wagen van Truus de reis naar Amsterdam, waar hij moeder en kind begroette en door zijn schoonzoon op alle mogelijke manieren werd verwend: een paar goeie sigaren, een borreltje, een gemakkelijk hoekje bij het raam, waar hij een mooi uitzicht had over het Slotermeer. Hij bleef de hele dag, waarna Truus haar vader weer thuisbracht. Terug in haarwoning dacht Truus aan de baby, die volgens haar sprekend op haar pas gestorven moeder leek. Het rossige lijfje met de spartelende armpjes en beentjes. Opnieuw voelde ze zich ellendig.. De jaloezie ging een woordje meespreken. Waarom heeft Nelie alles en ik niks? Ze heeft een man met een geweldige funktie, zodat hij m'n zus alle mogelijke en denkbare comfort kan schenken. En nu heeft ze bovendien een baby, een eigen kind. En wat bezit ik? Met alle kunstgrepen, die ik toepas om er althans nog enigszins toonbaar uit te zien? Totaal niets. Nu ja, een goeie baan al gemeenteambtenaar. Met een vorste lijk salaris. Een fijne job en een baas, die tevreden over me is. Last but not least dit bovenhuis, dat ik dank zij mijn relaties bij de gemeente van een ver trekkende eigenaar kon huren. Even eens met een zeker comfort. Stoffelijk heb ik alles, wat ik maar wensen kan. Ik heb een mooi bedrag aan geld op de bank, een eigen autootje, ben gezond en heb een funktie, waarin men mij respecteert. Maar ik ben en blijf alleenl Als ik Nelie zie met haar kind in de arm of aan haar borst, vreet ik mezelf op van naijver. Of nee, eigenlijk is het dit niet, want ik gun Nelie de baby. Ze heeft er jaren op moeten wachten. Maar waarom zij alles en ik niets? Geen vriend, geen man, geen kind? Ik wil ook een kindl Nu ik het dezien heb bij mijn zuster, verlang ik naar een kindl Het kan me met scneien, wat de mensen van me zullen zeggen. Ik hoef er helemaal niet voor getrouwd te zijn, o nee. Want welke man zou met me willen trouwen? Binnen een maand gruwt hij van me of heeft in het gunstig ste geval nauwelijks nog belangstelling voor me. Dat hoeft allemaal niet, als ik maar een baby zou hebben. Ik wilde wel, dat ik een beetje aardige man kende, die een paar nachten met me zou willen slapen. Laat het dan maar zondi ge gedachten zijn wat kan ik er aan doen? Ik ben nu eenmaal zo, dat ik verlang naar een eigen kind. Nu hele maal, nu ik Nelie's baby gezien heb. Ik verlang er verschrikkelijk naar Natuurlijk doe ik het niet. Het zou me misschien m'n baan kosten en daarmee zou mijn carrière ten einde zijn. Maar ik ben op dit moment in staat de straat op te gaan en de eerste de beste man aan te klampen en hem uit te nodigen met me naar huis te gaan. Hij kan nog geld toe krijgen, als hij maar een kind bij me zou willen verwekken. God, wat verlang ik daar verschrikkelijk naar: een kindl Ze liep naar de kleine bar, waarin enkele flessen stonden en schonk zich een glas wijn in. Ik heb een hartverster king nodig, wist ze. En een sigaret. Ik rook de laatste dagen weer te veel, maar wat kan ik er aan doen? Moeders dood is me ook niet in de kleren gaan zitten en nu Nelie's baby.. Ik moet er voorlo pig maar niet meer heengaan; ik kan er immers niet tegen? Truus liep wat in het vertrek rond met het glas in haar hand. Maar op een gegeven ogenblik ging ze zitten en stak een sigaret aan. Diep inhalerend, zucht te ze. Ik moet oppassen, dat het geen obsessie gaat worden. Ik ben wat over stuur. Misschien ook wel door m'n werk, dat ik dag in dag uit zo intens mogelijk doe. Met inzet van al mijn krachten. Omdat ik weldra met een goed en uitgebreid, vooral gedegen rapport op de proppen wil komen. Ik moet er een poosje uit, begreep ze. M'n baas zal het begrijpen, want ik ben maanden achtereen zonder ook maar één dag verlof te nemen, in de weer geweest. Ook dat wreekt zich op een gegeven moment. Wethouder Van Liemden had niet 't minste bezwaar tegen een paar weken verlof. „Waarom maak je er geen maand van? Zoek een rustig plekje op, ergens binnen of buiten Nederland, neem desnoods je hele hebben en houden over de scholen mee, een schrijfmachine en als je zin hebt, ga je er aan werken. Paar je het aangename met het nuttige. Met andere woorden: maak daar je rapport klaar. Voor mijn part in het klad. Een concept bijvoorbeeld. Zodat een typiste het later, gecorrigeerd en eventueel gewijzigd op stencil kan zetten. Je mag er ook zes weken van maken. Extra kosten voor rekening van de gemeente". Terwijl haar baas sprak, dacht ze over dit voorstel na. En zei: „Het lijkt me. Het lijkt een goed idee, meneer". (wordt vervolgd)

Texelsche Courant | 1978 | | pagina 5