Gemeente belooft: Den Hoorn wordt veiliger Leden kïf/gek kozen beige-bruin uniform Hoofdgasleiding kapot gestoten GEANIMEERDE DISCUSSIE OVER VERKEERSPROBLEMEN Zoni, maan en hoog water Verkoping in Engeland Informatie over cursus fotografie Krijgt Texel weer een fotoclub? 31J DAG 3 NOVEMBER 1978 TEXELSE COURANT PAGINA 11 Het gemeentebestuur heeft de nwoners van Den Hoorn beloofd lat effektieve maatregelen zullen vorden genomen om de ver- eersveiligheid in het dorp te ver- iroten. De gedachten gaan uit laar verkeerskuilen en recon- tructie van enkele kruisingen. Zoals bekend heerst in Den Hoorn irote ontevredenheid over de bestaande erkeerssituatie. De belangrijkste klacht i dat in het dorp, vooral op het Klif, veel e hard wordt gereden waardoor voet langere en in het bijzonder de kinderen, evensgevaar lopen. Omdat het ge- neentebestuur niet bepaald de indruk vekte haast te willen maken met maat- egelen, gingen de bewoners de afgelo- len zomer over tot een meer gerucht- nakende aktie onder het motto ,,Stop Ie kindermoord". Informatief Woensdagavond belegde het ge- neentebestuur in dorpshuis De Wald- loorn een hoorzitting om de Hoornders jelegenheid te geven zich over alle «roblemen en mogelijke oplossingen uit spreken. Mede op basis daarvan, zo is le bedoeling, zal een ontwerp verkeers- jlan voor het dorp worden gemaakt dat tegin volgend jaar in een tweede loorzitting aan de Hoornders zal wor- jen voorgelegd. Er was woensdag veel belangstelling: ongeveer zestig personen. De meesten naakten van hun hart geen moordkuil rodat het niet alleen informatief maar ook amusant was. Het bleek ook dat tiet alle aan de hand gedane oplossin gen eenstemmigheid bestond. Door wethouder Gerard van der Kooi Idie als voorzitter fungeerde en werd geflankeerd door directeur Job van Hoorn van gemeentewerken en ambte naar Koos v. d. Burgt) werd alvast de definitieve toezegging gedaan dat op het Klif in ieder geval verkeersremmen- de maatregelen zullen worden getrof fen. Het gemeentebestuur voelt veel voor kuilen zoals die zijn toegepast in de Dorpsstraat van Den Hoorn en op woonerven. Drempels kunnen gevaarlijk zijn. Een maximum snelheid van 30 km zoals in het verleden wel eens is voorgesteld lijkt geen haalbare kaart. De wet jtaat een dergelijke snelheidsbeper king nl. niet toe zodat een eventueel geplaatst bord geen enkele rechtskracht heeft. Aanpassing Een zeer belangrijke bijdrage aan de verkeersveiligheid kan worden geleverd door het kruispunt Witteweg-Klif-Rom- melpot aan te passen op een zodanige wijze dat de Rommelpot met een vloeiende bocht overgaat in de Witte- weg. Het Klif sluit met een scherpe bocht op dit kruispunt aan zodat auto mobilisten sterk snelheid moeten minde ren om het dorp te kunnen inrijden. Iets dergelijks is zeer tot bevrediging ook gebeurd met het kruispunt Diek-Hoorn- derweg-Kleiweg. Aanpassing van het kruispunt Naal- rand-Stolpweg (om de snelheid van het verkeer dat de Naalrand oprijdt, af te remmen) hoort ook tot de mogelijkhe den, maar technisch ligt het minder een voudig. Andere voorstellen die voor inwilli ging vatbaar zijn waren het beter over zichtelijk maken van het kruispunt bij het benzinestation Troost. Door het planten van bomen op de Diek zou deze straat nog veiliger worden omdat van bomen een remmend effekt uitgaat. Klachten werden geuit over de Mok- weg. Als twee auto's elkaar daar passe ren moeten voetgangers in de weinig toegankelijke berm vluchten. Inwilliging van de wens om het Klif van een trottoir te voorzien, zal in verband met de beperkte ruimte, minder eenvoudig zijn. Het voorstel om een deel van Den Hoorn tot „woonerf" te verklaren leek door wethouder Van der Kooi als minder realistisch te worden opgevat. Woonerven horen thuis in andere situaties: een wijk zonder een functie voor doorgaand verkeer. Boven dien kunnen woonerven niet met trot toirs worden gecombineerd. Interessant was het voorstel om de camping „Loodsmansduin" een andere hoofdingang te geven, nl. via het bestaande zandweggetje vanaf de Mok- weg. Verkeer (w.o. caravans) dat voor Loodsmansduin is bestemd, zou dan vanaf de boot rechtstreeks naar de camping kunnen rijden en onderweg vrijwel geen gevaar of overlast veroor zaken. Problemen ontstaan dan wel op de camping zelf, waar het ontvangst kantoor dan niet meer op de juiste plaats staat. Fietspad Volgens het oude bestaande plan zal het fietspad Den Burg-Den Hoorn wor den aangelegd langs de Westerweg. De laatste tijd gaan echter stemmen op om dit pad langs de kortere Hoornderweg te leggen. Wethouder Van der Kooi had persoonlijk vastgesteld dat de Hoorn derweg slechts 400 meter korter is. Bovendien beschikt de gemeente reeds over de langs de Westerweg liggende grond zodat men daar onmiddellijk kan beginnen als de subsidie beschikbaar komt. In meerderheid bleken de aanwe zigen van mening dat het daarom beter was het oude fietspadplan te handha ven. Met verwerving van grond langs de Hoornderweg kunnen nl. wel jaren gemoeid zijn. De gemeente wil nog wel de mogelijkheid bekijken om de kortste route naar Den Burg via de Hemmerkooi tot fietsroute te maken. Tijdens de door het Koninklijk Texels Fanfarekorps/DEK in dorpshuis De Waldhoorn gehou den showavond werd maandag avond een definitieve keuze ge maakt voor het uniform waarmee de leden van dit orkest in de ko mende jaren voor de dag zullen komen. Door de aanwezigen op deze bijeen komst werd tenslotte gekozen voor een beige-bruin uniform met hoofddeksel en voorzien van zwarte schoenen. Deze showavond, die in het kader van de inzamelingsaktie Pak-An was geor ganiseerd, werd bijgewoond door alle leden van KTF/DEK plus familie en een aantal genodigden. Karwei Het uiteindelijke doel van deze avond, namelijk het kiezen van het nieuwe uniform bleek een ingewikkelder karwei dan men had gepland. De stemmen staakten namelijk nog al eens, met name toen besloten moest worden welke uitmonstering men wenste. Tenslotte werd gekozen voor een jasje met opstaande kraag en breed uit staande revers. Bovendien is het jasje voorzien van epauletten, smalle galons op beide mouwen en op de rug een korte horizontale band. Zowel de dames als de heren van het orkest dragen een pantalon die wordt uitgevoerd met een smalle goudkleurige bies. Het kiezen van de definitieve kleur had minder voeten in de aarde dan het kiezen van de uitmonstering. Tenslotte won de beige- bruine het van het groen-zwarte en blauw-zwarte combinatie. Door uitsluitend de actieve leden van KTF/DEK werd tenslotte gekozen voor een bij dit uniform passende bontsjako. Maandagavond werd in dorpshuis De Waldhoorn tevens uitgebreid ingegaan op de moeilijkheden en mogelijkheden die er zijn in verband met de aktie Pak-An die op 18 november van start gaat. Hulde Voorzitter P. J. Koorn bracht in verband met het zaterdag jongstleden in Leiden gehouden Najaarsmuziekfeest hulde aan dirigent Hans Mulder die tezamen met zijn echtgenote in de bloemetjes werd gezet. Gebruikmakend van de gelegenheid dat vrijwel het voltallige college van B. en W. (zij het titre personel") op de avond aan wezig was pleitte de heer Koorn voor de realisering van een zaal met een goede acoustiek waarin ook KTF/DEK opti maal beluisterd zou kunnen worden. Tenslotte deelde hij mee dat ook dit seizoen weer de gebruikelijke serie winterconcerten zal worden gegeven. Op dit moment staat vast dat hierbij in ieder geval de dorpen Oudeschild, Den Burg en Den Hoorn bezocht zullen worden. De zon komt 5 november op om 7.41 uur en gaat onder om 17.06 uur; 8 november op om 7.46 uur en onder om 17.01 uur. Maan: 7 nov. E.K.; 14 nov. V.M. Hoog water ter rede van Oudeschild: ^Vrijdag 3 november 10.10 en 22.36 Zaterdag 4 november 10.41 en23.10 Zondag 5 november 11.13 en 23.46 Maandag 6 november 11.46 en— Dinsdag 7 november 0.25 en 12.21 Woensdag 8 november 1.08 en 13.07 Donderdag 9 november 2.09 en 14.25 Vrijdag 10 november 3.40 en 16.00 Zaterdag 11 november 5.13en17.32 Aan het strand is het ongeveer een uur eerder hoog water. IMMMCMMNIMUMMMieiMIMMUWMMWHM Vrijdag 3 november In de Burgemeester De Koninghal treedt het zang-, dans- en muziekensemble „Marizka" uit het Sowjetgebied Ma- rizië op; aanvang 20.00 uur. Zaterdag 4 november Toneelvereniging Sint Jan brengt in hotel De Lindeboom-Texel twee één- actere; 20.00 uur. De Waddenruiters/Kleppertjes hebben in het Eierlandsche Huis een feest avond; 20.00 uur. De Stichting Open Jeugdwerk draait in de Oude Ulo de film „Alices Restau rant". Aanvang 21.00 uur. Toegang f3,-. Zondag 5 november De sportvissersclub heeft van 8.00 - 10.00 uur een wedstrijd op het strand bij paal 12. Het is de laatste wedstrijd voor het kampioenschap 1978. Om 10.00 uur start op de speelweide aan de Ploegelanderweg een veld loop van 3.000 meter voor senioren en een veldloop van 1.500 meter voor junioren. Inschrijfgeld /2,50. Maandag 6 november In het Vrouwenhuis (oude Ulo) spreekt g Maartje van Rooijen over homosexua- liteit bij vrouwen, in het bijzonder over de problematiek met betrekking tot g huwelijk, emancipatie e.d. Aanvang 20.30 uur. Dinsdag 7 november In hotel Den Burg aan de Emmalaan i wordt de oprichtingsvergadering van de fotoclub gehouden; 20.00 uur. In de schouwburg van Den Helder wordt „La Boheme" van Puccini op- gevoerd door de Compagnie d'opera Italiana di Milano. Aanvang 20.15 uur; g na afloop vaart een extra boot terug naar Texel. Bij het bureau culturele zaken zijn nog enkele kaarten verkrijg- baar. De Vrouwenbond NW houdt aanvang 20.00 uur in de Landbouwschool een praatavond. Bij graafwerkzaamheden in verband met de aanleg van een nieuwe elektrici teitskabel werd woensdagmiddag in polder Eierland de hoofdleiding lek gestoten die het noordelijke deel van het eiland van aardgas voorziet. Als gevolg daarvan moest de politie omstreeks 14.00 uur door middel van een mega fooninstallatie op pad om alle bewoners te alarmeren. De breuk in de hoofdgasleiding ont stond kort na de middag ter hoogte van de kruising Hoofdweg en Slufterweg toen een graafmachine te dicht bij kwam. Als gevolg van de lekkage heeft het gedeelte ten noorden van de Slufter- weg de gehele middag en een groot deel van de avond zonder gasvoorziening gezeten. Voor zover bekend zijn er als gevolg van deze storing geen andere ongelukken gebeurd. Zo worden Texelse schapen in Engeland verkocht. Het is geen on derhandse aangelegenheid, maar een openbare veiling, compleet, met veilingmeester en bij opbod en afslag. De foto namen wij over uit The Times, waarin melding werd gemaakt van recordprijzen die Texelse schapen in Banbury op brachten. Speciaal voor werklozen en arbeids ongeschikten wordt op woensdagmid dag 8 november om 16.00 uur in de Oude Ulo een informatiebijeenkomst voor een cursus fotografie gehouden. Bij voldoende belangstelling zal op korte termijn met de cursus worden gestart. MlllllllllllllllllllllllllllllillllllllillluillllllllllimilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllMllllllllliiiiiy^ KTF DLK lid Hans Boom uit Oudeschild in het door de korpsleden gekozen nieuwe tatdorm, compleet met bontsjako. VASTE DATA Iedere woensdag worden vanaf 10.00 uur in de Oude Ulo in het kader van het Werklozenproject aktiviteiten voor arbeidsongeschikten gehouden. Na onderzocht te hebben of er vol doende belangstelling voor bestaat is door enkele enthousiaste amateurfo tografen besloten weer een fotoclub op te richten. De doelstellingen van de club zijn: het eigen werk stimuleren en dit voor iedereen mogelijk te maken. Hier voor zal een gezamelijke donkerekamer worden ingericht die permanent ter be schikking staat en misschien op langere termijn ook nog een studio. Er wordt gedacht om één keer per vier weken een clubbijeenkomst te houden om de eigen foto's en dia's te bespre ken. Minimaal eens per jaar zal een ex positie georganiseerd worden met daar aan verbonden een wedstrijd, waarbij het publiek als jury fungeert. Overwo gen wordt ook om de benodigde artike len gezamelijk te gaan inkopen. De clubruimte zal waarschijnlijk worden in gericht in het Oude ULO-gebouw. Alle belangstellenden en ook die mensen die geen eigen donkere kamer of donkerka mer-ervaring hebben worden uitgeno digd voor de oprichtingsvergadering, te houden in hotel Den Burg op dinsdag 7 november om 20.00 uur. Zij die meer willen weten of verhinderd zijn, maar blijk van hun belanstelling willen geven, kunnen terecht bij Ko Koomen, tel 4125 Cs avonds) of bij Hans Zijm, tel. 3408 (overdag) Horizontaal 1oorsprong 5 6. wapenstilstand 12. alsmede 13. N.V. (fr.) 15. in persoon (afk.) 3 16. ontkenning 17. godsdienst (afk.) 19. meteen 23. dubbelklank g 24. familielid 25. kraan 26. uniek 28. vol scheuren s 30. de onbekende (afk.) 31tijdperk g 33. Nederl. Olymp. Comité (afk.) 34. vogel S 36. opera g 38 hoofdslagader 1 40. de dato (afk.) 41europium (afk.) 42. in opdracht (afk.) 43. godsdienst (afk.) 45. unieke 48. voedsel 50. vuurmond 52. bijwoord 54. meisjesnaam 56, op deze wijze 57. larve v.d. langpootmug 59. kijken 60. zwaardwalvis 62. boom 63. ongeveer (afk.) 65. een snurkend geluid maken 68. voorzetsel 69. deel v.e. schoen 71. bijwoord g 72. bijwoord 74. herkauwer 75. stroomafnemer met rolgeleiding 76. raam Vertikaal: 1vonnis 2. kledingstuk 3. pers. voornaamwoord 4. bestaat 5. dichterbij 7. drank 8. berouw 9. meisjesnaam 10. nieuw (in samenstelling) 11. medelijden 14. met dank (afk.) 18. deel v.e. etmaal 20. strijdperk 21. heidebloempje 22. toegangsbewijs 24. pl. in Luxemburg 27. nummer (afk.) 29. meisjesnaam 30. voorzetsel 32. vervoermiddel 34. hoofdtooi 35. vriendelijke 37. insekt 39. nakomelingschap 44. egoïsme 46. uit Noorwegen afkomstig 47. draagvat 48. schone (fr.); beminde (fr.) 49. op welke tijd 51. anno (afk.) 53. water in Friesland 55. deel v.e. fr. ontkenning 58. deel v.e. kasteelmuur 59. lyrisch gedicht 61. benauwdheid 64. bloeiwijze 66. deel v.e. etmaal 67. vogel 68. gesloten 70. jongensnaam 73. fr. lidwoord 74. karaat (afk.) IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIUIIIUIIIIIIIIIIIIUUIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIUIIIIIIIIIIIIIIIIIIUIUIII

Texelsche Courant | 1978 | | pagina 11