f 19,50 Texelaartjc Politieke en sociale situatie f7,95 MMegarri/O TEXEL IN 1887/'88 Het taboe van de alcoholproblemen v/h Langeveld en De Rooy bv Den Burg, Texel PAGINA 2 TEXELSE COURANT VRIJDAG 3 NOVEMBER 1! Bevat interviews over parapsychologie met o.a. Gabriele Hoffmann, Niki Lauda, Henry Miller, Lilli Palmer, Carroll Righter, Franpoise Sagan... Verkrijgbaar bij v/h Langeveld en De Rooy bv Den Burg, Texe Ton Zwaneveld Dorpsstraat 26, De Koog Tiny Veegor Fonteinsweg 8, Den Hoorn Hèèw jee 't ók hóórt? Ton en Tiny gane beie- maal een brug slaan naa 'n fijn leve Se gane trouwe op 10 no vember om kwart over twie in 't gemeente hüs fón Den Burg op Tessel. lederiin is wellekóm óp de receptie om 'n züpie te komme drinke en om de brüd en brüdegom te fielesetéére. Of je nou in de póllemetaasie ben of nietl 'Dót speult fón 19.00 tot 20.30 uur in hotel-pension Tatenhove, De Koog. Se hóópe 't geluk te fiende an de Dorrepstréét 26 in De Kóóg. Op 6 november 1978 ho pen onze lieve papa en mama hun 12 Vi-jarig hu welijk te herdenken. Marco en Astrid Tuntelder Loodssingel 14, Oudeschild. In plaats van kaarten. Koos Koopman en Maartje Vlaming trouwen vrijdag 17 no vember 1978 om 14.15 uur in het gemeentehuis te Den Burg. De kerkelijke inzegening zal plaatsvinden in de N.H. kerk te De Cocks- dorp om 15.30 uur door ds. P. D. Wolthaus. Receptie van 19.30 tot 21.00 uur in ,,De Bijen korf", Mulderstraat 37, Oosterend. Toekomstig adres: Trompstraat 9, 1792 BJ Oudeschild. Naalrand 17, Den Hoorn. Stuifweg 18, Oosterend. Voor uw medeleven be toond tijdens haar ziekte en na het overlijden van onze moeder, groot- en overgrootmoeder FENNAZUTPHEN- SCHAAP willen wij u allen hartelijk danken. In het bijzonder de heer en mevr. Boon en het per soneel voor hun liefde volle verzorging, Dr. Waverijn voor z'n hulp en Ds. Van Zijll Langhout voor zijn troostvolle woorden tot ons gespro ken. Uit aller naam, Fam. Daalder- Zutphei Door de van zovelen ontvangen felicitaties, bloe men, planten en cadeaus, is het ons onmogelijk allen persoonlijk te bedanken. Ontvangt U met deze algemene dankbetuiging onze erkentelijke dank voor uw deelneming aan voor ons onvergetelijke dag. S. Keijser Jbzn. N. Keijser-Eelman Hallerweg 9. Dinsdag de gehele gesloten. 't Ki Stenenplaats 1, Den Strandpaviljoen P is ieder weekend geopend. Wimpy De Koog d lijks vanaf 18.00 uur opend. Ook om me nemen. Wasserij Texel (0i 2634. Ook voor stoomgoed. Uien te koop Th. V Jac.zn., Gerritsla dijkje 18, Sint Anthoc tel. 022201 2048. Goed goed voor weinig! ribcord-, spijker- en lenka broeken. Natuf bij Piet op de markt. Bij accu-problemen takt met Garage K' Jonkerstraat, opne1 Tel. 2525. Snel-servi - Iedere maand: speciale wijnaktie verlaagde prijzen klassewijnen. Kooij Slijterij, Witte Kru l 7. Maandags op de de boeken- en de goedkraam. Altijd Ie niet duur! Voor verhuur en b vakantie-objekten in land-De Cocksdorp De Muy, Slufterwï tel. 102225) 433. Blankhouten po meubels en pn blankhouten speel Nü kopenl Straks weer te laat! ARTII is er voor u I geworden. Deze uitspanning is oor spronkelijk gesticht door leden van de Sociëteit Concordia" (zie 't Lant van Texsel van J. A. van der Vlis). Tot besluit volgt nog een artikel over de sport en de folklore in 1887 - '88. G. A. Oskam Door de Overkoepeling van Texelse vrouwenorganisaties wordt op 16 no vember in hotel De Lindeboom-Texel een open dag gehouden waarop onder meer de aandacht wordt gevestigd op het onderwerp „Alcoholverslaving". In verband hiermee zal het woord worden gevoerd door de heer M. van de Weerd, andragoog bij de afdeling voorlichting van het Jellinekcentrum. Deze open dag begint 's morgens om 9.30 uur en duurt tot ongeveer 15.45 uur. Naast de inleiding door de heer Van de Weerd zal op de bijeenkomst worden gesproken door enkele gasten van ,,De Skuul" aan de Rozendijk. Het onder werp waarover men het hoofdzakelijk zal hebben is „Het taboe van de alcoholproblemen". Er zal tevens een filmpje worden gedraaid met als titel „Drugs, stuff tot nadenken" waarna een discussie over de behandelde the ma's op het programma staat. 's Middags begint om 13.30 uur een optreden van de voordrachtskunstena res Renée Hélène de la Parra uit Den Haag. De open dag wordt omstreeks 15.45 uur besloten. Voor het bijwonen van dit evenement kunnen belangstellenden zich tot 11 november opgeven bij de volgende adressen: De Cocksdorp, mevr. B. Monen-Waldus, Kikkertstraat 10; Oos terend, mevr. J. C. Eelman-Kan, Koete- buurt 12; De Koog, mevr. A. M. Winter de Visser, Orchismient 55; De Waal, mevr. A. Boot-Visser, Hogereind 19; Den Hoorn, mevr. L. Bruin, Herenstraat 18; Oudeschild, mevr. L. Visser-Spaan, Loodssingel 42 en Den Burg, mevr. H. Prins-Vrouwe, Weverstraat 48. Na 11 november kan men voor kaarten uitsluitend terecht bij het laatste adres (mevr. H. Prins-Vrouwe). De prijs van de dagkaarten bedraagt ƒ15,— (lunch, koffie en thee inbegrepen). Er zijn ook aparte ochtend- en middag- kaarten verkrijgbaar. Deze kosten 75, Opa en Oma gefeliciteerd en een prettige dag van: Irma - Marco - Anita - Jacquelien - Peter - Frangoise - Ab-Jan - Marjan - Vincent - Olaf - Silvia - Robert - Richart - Erik - Irene - Frans - Petra - Silvester - Marije - Dineke - Linda - Sandra - Tom - Albert - Jacco. 1928 1978 Op 8 november a.s. vieren onze ouders en groot ouders J. Smit en N. Smit-Kuip hun 50-jarig huwelijksfeest. De H. Mis uit dankbaarheid is om 10.30 uur in de R.K. Kerk te Den Burg. Gelegenheid tot feliciteren van 17.00 tot 18.00 uur in pension Tatenhove, Bosrandweg 202, nabij De Koog Kinderen en kleinkinderen. PAK AN PAK-AN Even noteren. Vogelver. Op Wieken organiseei vrijdag, 10 nov., za 11 en zondag 12 no 10e Vogelshow Witte Burcht. Misdaad en sp: bij UDI op 11 noven Gasdepót Slikker, Beatrixlaan 84, tel. Lekkere warme j tegen lekkere lage p Watersportcentrum ker, Oudeschild. De elfde van de UDI in „De Linde Texel". Te koop donke lederen bankstel, f Te bevragen tussei 7. Diek 7, Den Hooi Het kiesrecht is eind vorige eeuw nog zeer beperkt. In 1887 nemen slechts 117 kiezers op Texel deel aan de stemming voor de Tweede Kamer. Bij de grondwetsherziening van 1887 wordt het kiesrecht ver ruimd tot hen, die de volle personele belasting betalen of minstens 710,— grondbelasting. Hierdoor wordt het aantal kiezers in 1888 op Texel uitge breid tot 590. Een gevolg is dat er nu stembureaus worden gevormd in Den Burg, Oudeschild, Oosterend, Den Hoom en Eierland. De Texelaars worden voor het eerst in ruimere mate bij de politiek betrokken. Ds. P. S. Bakels spreekt er over voor 't Nut; later zal ook burgemeester Loman dit nog eens doen. Hij is zeer ge'Hite- resseerd in de politiek en al lid van Provinciale Staten. Ook de Hollandse Mij van Landbouw bespreekt de verkiezingen; men wil trachten een agrarische kandidaat af te vaardigen. Op Texel zijn een drietal groeperin gen aktief. Er wordt een vrijzinnige kiesvereniging Texel opgericht, deel uitmakend van het liberale kiesdistrict. De voormannen zijn burgemeester Loman, ds. Bakels, F. Keijser, Aug. C. Keijser, J. Jb.zn. Roeper, S. P. Koning en M. Stam. De kieskring telt in sep tember 1978 88 leden. Burgemeester Loman is kandidaat voor de Kamer; zijn kandidatuur wordt ook door Zijpe gesteund. Maar hij zal in de Centrale liberale kiesvereniging Den Helder worden verslagen door de heer Land, een luitenant-ter-zee in Indië. Later wordt ook in Oosterend (dat 98 kiezers heeft) een liberale kiesvereni ging opgericht, terwijl er sprake van is, dat er ook één in Eierland komt. De R.K. kiesvereniging De Eendracht in Den Helder benoemt de heer J. P. Smit uit Texel in haar bestuur. Als later de grote dr. Schaepman in Tivoli komt spreken vaart er zowaar een extra boot naar Den Helder, die 's avonds 11 uur terug gaat. De A.R. kiesvereniging „Nederland en Oranje" afdeling Den Helder houdt vergaderingen in de christelijke school in Oosterend en in „De Zwaan". Aën een eigen kieskring heeft men geen behoefte. Voor het kiesdistrict Den Helder is een herstemming nodig tussen de kandidaten S. T. Land (liberaal) en H. W. van Harte (die door A.R. en R.K. gesteund worden). Zie daar: het CDA is al in wording! Uiteindelijk wordt de heer Land verkozen. Landelijk is de uit slag: 45 liberalen, 26 R.K., 27 A.R., 1 conservatief en 1 soc. democraat (Domela Nieuwenhuis). De laatste heeft landelijk al de aandacht getrokken door zijn optreden bij de eerste werk stakingen in Almelo en bij de verve ningen. Ook drong hij aan op afschaf fing van de verplichte winkelnering bij bazen. Op Texel dringt daarvan nog weinig door, al plaatst de krant al wel een oproep' van het Algemeen Neder lands Werkliedenverbond. Het zal voor de Texelaars wel een bittere pil geweest zijn dat hun agra rische belangen werden overstemd door de militaire, wellicht verklaarbaar door het feit dat in Deli (Atjeh) Neder land volop in oorlog was. Dat jaar moest ook een lid voor de gemeenteraad worden gekozen. Ook hier is een herstemming nodig tussen W. Mets Tzn. te Oudeschild (de kapi tein van de Ada van Holland?) en C. Wzn. Bakker jr. te Den Hoorn. De eerste wordt gekozen. Texel telt zelfs twee notarissen, t.w. de heren Coninck Westenberg en Dikkers. De eerste is ook wethouder en loco-burgemeester. Cultuurbeleving Muziekverenigingen zijn er nog niet in 1887 - '88. Wel maken de zangverenigingen opgang. In Den Burg verkeert evenwel de Texelse zangvereniging, na het vertrek van directeur La ban, in moeilijkheden. Hij wordt voor korte tijd opgevolgd door de heer Klein Bentinck, die echtor dan weer bedankt. Daarna wordt de vereniging geleid door de heer Frederiks. „We hopen op enige genoegelijke avonden deze winter", schrijft de krant. Niettemin wordt de vereniging later ontbonden. In „De Vergulde Kikkert" wordt later een nieuw zanggezelschap opgericht, geleid door de heer Klazinga. Ook functioneert er de zangvereni ging Nut en Genoegen, die in „De Oranjeboom" bijeen komt en verder een R.K. kerkkoor. J. A. Frederiks adverteert voor een kinderzangschool te houden in de be waarschool. Contributie 70,25 per maand. M. Graaf verzorgt met zijn leer lingen een concert in „De Vergulde Kikkert". „Hij is een zeer goed muziek onderwijzer", aldus de krant. „Jammer dat de piano niet in zo'n goede staat verkeert". In Oudeschild wordt de mannenzang- vereniging „Amicitia" opgericht, geleid door de directeur H. Hin. Later wordt de leiding overgenomen door de heer Klazinga. Er wordt zelfs een speciaal lied gemaakt t.g.v. de verjaardag van de koning, gecomponeerd door H. Hin, dichter W. Mets. (Is de tekst daarvan nóg ergens op Texel bewaard gebleven?). Het werk werd' aan de koning toegezonden. In De Waal heeft de zangvereniging „Al doende leert men" een samen komst in Bellevue. In Oosterend worden twee vereni gingen opgericht, geleid door de onder wijzer J. Daalder, t.w. „Eendracht maakt macht" met 22 leden, welke bijeenkomt in lokaal W. Koppen en „Harmonie", een gezelschap van een 30-tal jongeren. (In 1912 komen we in Oosterend nog een zangvereniging tegen met de naam „Harmonie"!). Voordracht en toneel Volksvoordrachten met bal na zijn zeer geliefd. Bijna elke plaats heeft zijn eigen Rederijkerskamer. In Den Burg bestaat UDI al. De bezetting is ver sterkt met verschillende jongelieden. Niettemin vraagt men later „werkende leden". In „De Vergulde Kikkert" wordt een uitvoering gegeven t.g.v. de verjaardag van de koning (19 februari). Toch is het geen botertje tot de boom, want later in 1888 wordt tot opheffing van de vereniging besloten en wordt de toneelbibliotheek te koop aangeboden. Niettemin worden ook weer gegadig den opgeroepen voor oprichting van een nieuwe Rederijkerskamer „Leerling en Genoegen". Bij het Nutsdepartement wordt ds. Bakels als bestuurslid opgevolgd door de heer C. A. de Braai. Programma's worden veelvuldig gevuld door de heren Loman, De Braai en De Vries, o.a. een lezing over Shakespeare. In „De Vergulde Kikkert" is ook al een Nutsbibliotheek aanwezig, waarvoor een grote belangstelling bestaat. In Den Hoorn wordt het rederijkers gezelschap „Het rijske wordt allengs een boom" na een bestaan van 3 jaar opgeheven. Oude kwaal „Alles dat tot onderling genoegen en nut is wordt daar na verloop van korte tijd door gebrek aan deelneming weer opgeheven", constateert de krant. De vereniging Nut en Genoegen te Oosterend bestaat op 11 november 1887 25 jaar. (In 1912 zal zelfs het 50- jarig bestaan worden gevierd). De vereniging werd indertijd opgericht door de arts K.P.zn. Hille. De club telt in 1887 60 leden. President is P. Douma, secretaris de heer De Bussy. Het feestprogramma bestaat uit een voordracht door de voorzitter, 3 toneelstukjes en liederen. De sociëteit „Neptunus" te Oude schild bestaat zelfs al 27 jaar (en bestaat ook in 1912 nog!). De vereni ging houdt een reeks spreekavonden (sprekers o.m. de heren Zwanenburg en Muller). „De toeloop is niet zo groot, wellicht door de ongunstige toestand". Ze viert ook de verjaardag des konings en houdt in de kermisweek en feestelijke bijeenkomst. Er wordt ook een gezamenlijke avond gehouden met de zangvereniging „Amicitia". Oudeschild kent ook nog een rederij kerskamer „Heye", welke in de kermis week ook een uitvoering geeft. In De Cocksdorp houdt de rederij kerskamer „Vereniging A. des Amoroie van der Hoeven" zich in de zaal van de wed. J. N. Raven meestal bezig met volksvoordrachten met bal na. De zaalhouders organiseren zelf ook wel „volkslezingen". Bij de wed. Raven treedt de heer Heeroma op met „humor en satire" en op de verjaardag van de koning is er volkslezing, zang en festiviteiten. Verder zijn er volkslezin gen in het lokaal van Joh. de Graaf, De Cocksdorp, in Den Hoorn t.g.v. de verjaardag van de koning (er zijn in Den Hoorn 2 etablissementen; naast Loods- mans Welvaren is er ook „De Vergulde Kroon"). In Oosterend worden op tweede kerstdag zowel in ,,'t Wapen van Texel" van C. Duinker en'in ,,'t Wapen van Amsterdam" volkslezingen gehouden. (Waarschijnlijk wel vanuit verschillende geestelijke achtergrond). In café „Flora" tussen Den Burg en De Koog brandt uit, maar later zullen er toch weer „volkslezingen met bal na" worden gehouden. In De Cocksdorp geeft een gezel schap jagers een toneelvoorstelling in lokaal Buys. In De Waal wordt toneel gespeeld door de vereniging „Onderling Genoegen". Vermeld wordt nog dat „De Tent Concordia" in 't Bossie een ruïne is Verkrijgbaar bij

Texelsche Courant | 1978 | | pagina 2