Het NMB spaarpapier aan toonder. Vragenvuur van J. A. Vervoort over gemeentebegroting 1979 Voor het weekend Andere CDA-visie op akkommodadeproblemadek Klaverjasclub De Zwaan Defect aan fuikhaven Cursus penoingmeester Artsen Groene Kruis Tandartsen: Apotheek Rijkspolitie Dierenartsen Noodslachtingen Kerkdiensten: Zuigelingenbureau Zwemdiploma's voor Texelaars „WAT IK ZEGGEfti WOU." Wie heSpt ores? Spaanvinstbiljet fï/ met vaste looptijd. I/Tl Vu Rente tot ^J/TvU Premiespaarbiljet met variabele looptijd. Rente tot De NMB denkt met u mee. 5 RIJ DAG 3 NOVEMBER 1978 TEXELSE COURANT PAGINA S Voornamelijk aan de hand van laar liefst 35 schriftelijke door et CDA-raadslid J. A. Vervoort ngediende op- en aanmerkingen, 'e oog de commissie voor finan- iën zich dinsdagavond over de emeentelijke begroting voor het omende jaar. Het vragenvuur van de heer Vervoort ras dusdanig uitgebreid dat de twee verige aanwezige commissieleden J. Dros en N. Barendregt niet veel meer iverbleef dan het stellen van aanvullen- Ie vragen. De vergadering werd daardoor op den luur hoe langer hoe meer een onder- insje tussen burgemeester J. A. Engel- aart, bijgestaan door de ambtenaren P. i. Blankevoort en KI. v. d. Bijl, en de leer Vervoort. De discussie blonk daar- loor niet bijzonder uit wat betreft een iluriformiteit aan meningen. Een andere iorzaak hiervan was overigens dat de ommissieleden F. Blanken en D. F. G. Schilling op de vergadering ontbraken. Ambulance Wat betreft de voor 1980 door het ;ollege voorgestelde vervanging van de imbulance stelde de heer Vervoort de traag of men er wel mee bekend is dat Ie nu aanwezige reserve-ziekenwagen il twaalf jaar in gebruik is. Hij voegde er aovendien aan toe dat de wagen bij de aatste keuring (veertien dagen geleden) ils niet-bedrijfszeker gekwalificeerd iverd. Volgens Vervoort betekent het ipvoeren van een dergelijke auto op de legroting van 1980 dat deze pas in 1981 n gebruik komt. De reserve-auto is dan uim veertien jaar oud, en uit veiligheids- averwegingen is dit niet verantwoord, neende Vervoort, die daarin werd bijge vallen door de andere commissieleden. Om de financiële middelen toch op tafel te krijgen deed hij het college een aantal suggesties aan de hand waaruit men een keus zou kunnen maken. De kapi- taalslasten zouden bestreden kunnen Jan Vervoort nieuwsgierig..... worden door besnoeiingen op andere uitgaven, een gedeelte van de algemene reserve zou hiervoor bestemd kunnen worden of de reserve ,,ter nadere bestemming" kan hiervoor worden aan gesproken. Ook zou men volgens de heer Vervoort de aanschaf van andere zaken (zoals sho vel, kolkenzuiger, bestelauto's of hout- versnipperaar) best een jaar kunnen uit stellen om de vervanging van de ambu lance voorrang te verlenen. Vooral J. C. Dros ondersteunde dit voorstel. Ook hij vond de aanwezigheid van twee goede ziekenauto's op het eiland absoluut noodzakelijk en voegde daaraan toe dat hij veel belang stelde in een technisch rapport van de wagens. Burgemeester Engelvaart beloofde dat het college wat dit betreft alle voors en tegens nog eens „heel serieus" zouden overwegen. Pontweg Een tweede belangrijk punt op het prioriteitenlijstje van de heer Vervoort MVMVWWMMWMMWIMMMMrWMMMIMMMMIMMMM Uitsluitend voor spoedgevallen Van vrijdagavond 18.00 uur tot maandagmorgen 8.00 uur Dokter R. Coutinho, Schilderend 40, Den Burg, tel. (02220) 2023. Ambulance (in geval van onge lukken met betekenend lichame lijk letsel) (02220) 2011. Dokter Siebinga is afwezig tot 20 november. Van vrijdagavond 18.00 uur tot maandagmiddag 13.00 uur Zr. J. Hol, Schoorwal 45, Den Burg, tel. (02220) 3242. Voor zeer spoedeisende tandheel kundige hulp kan men zaterdag en zondag om 18.00 uur precies te recht in het tandheelkundig cen trum in het Groene Kruisgebouw, Witte Kruislaan 19. Weverstraat 95, telefoon (02220) 2112. Weekenddienst: zaterdag en zondag 11 30 - 13.00 uur en van 17.00 - 18.00 uur. Buiten die tijden alleen voor spoedeisende gevallen. Dagelijks is het politiebureau van de groep Texel van de Rijkspolitie telefonisch te bereiken via tel. (02220) 2644. Buiten kantooruren (tussen 18.00 en 08.00 uur) kan men rechtstreeks contact opnemen met de meldkamer van het district Alkmaar, tel. (072) 116444. Alleen voor spoedgevallen tele foon (02220) 2527. Voor noodslachtingen bellen de heer A. van Heerwaarden, telefoon (02220) 2182 (slachtplaats) of 2663 (Wilhelminalaan 94), b.g.g. 3541, Zondag 5 november 1978: HERVORMDE GEMEENTEN: Den Burg 10.00 uur ds. Wisman De Cocksdorp 10.00 uur ds. Hoek stra Den Hoorn 11.00 uur ds. Wolthaus De Koog 9.30 uur ds. Wolthaus Dienst met De Waal De Waal zie De Koog. Oosterend 9.30 uur ds. Van Zijll Langhout, gezinsdienst. Oudeschild 11.00 uur ds. Van Zijll Langhout. GEREFORMEERDE KERKEN Vrijdag 3 november: Den Burg 19.30 uur Ds. Douwes Dankuur voor gewas en arbeid. Zondag 5 november: Den Burg 10.00 uur ds. Douwes Uitzending via De Lichtboei. 19.30 uur ds. De Boer Oosterend 10.00 uur Ds. De Boer 17.00 uur ds. Douwes. GEREFORMEERDE GEMEENTE Oosterend 10.00 uur dienst 16.00 uur Dienst DOOPSGEZINDE GEMEENTE Den Burg 10.00 uur drs. G. v.d. Kooi. 19.30 uur uitzending via „De Lichtboei" ROOMS-KATHOLIEKE KERK Den Burg: zaterdag 19.30 uur Uitzending via „De Lichtboei" zondag 10.45 uur De Koog: zondag 9.30 uur Oudeschild: zondag 10.45 uur Den Hoorn: zondag 9.15 uur De Cocksdorp: zaterdag 19.30 uur Oosterend: zondag 19.00 uur JEHOVAH'S GETUIGEN in het Rode Kruisgebouw Jonker straat, Den Burg. 10.15uur Lezing 11.15 uur Wachttorenstudie. vormden de verkeerslichten op de Pont- weg. Deze installaties staan voor 1980 zonder een cent kapitaalslasten op de urgentielijst omdat men van oordeel is dat de kosten volledig door subsidies zullen worden gedekt. Naar aanleiding daarvan wilde Vervoort weten waarom deze, volgens hem „zeer urgente" uitgave niet op de begroting voor 1979 staat. Burgemeester Engelvaart deelde desgevraagd mee dat er nog geen definitieve keuze is gemaakt tussen verkeerslichten of tunnels en dat ook nog geen toezegging voor een subsidie bedrag is ontvangen. Op dit alles inhakend bereed J. C. Dros nogmaals zijn stokpaardje door nog eens met nadruk voor de aanleg van een voetgan gerstunnel te pleiten. Hij meende dat tunnels met trappen het meest efficiënt èn het goedkoopst zijn. Volgens Dros kunnen fietsers en bromfietsers die een dergelijk tunneltje moeten passeren best afstappen en door de tunnel lopen om aan de andere kant van de Pontweg te komen. Burgemeester Engelvaart rea geerde met de opmerking dat de ver keersveiligheid niet optimaal wordt ge diend door uitsluitend tunneltjes onder de Pontweg aan te leggen, ,,'t Andere verkeersaanbod speelt ook een grote tol", vond hij. Aanbiedingsbrief Met een verwijzing naar de aanbie dingsbrief die het college bij de (primi tieve) begroting had gevoegd wilde J. A. Vervoort weten waarom B. en W. de suggesties „Hoe het zou kunnen" niet in de suppletoire begroting hadden ver werkt. De suggesties worden in de huidige vorm namelijk niet door de raad vastgesteld, aldus Vervoort, die in dit opzicht ook enkele andere punten aan roerde. Burgemeester Engelvaart be loofde dat de suppletoire begroting in de raadsvergadering van 21 november aan de orde komt en dat het college vooraf nog enkele afzonderlijke voorstellen aan de raad zou doen. Blijkens de opmerkingen van de heer Vervoort over de in maart door de gemeenteraad vastgelegde principe-uit spraak betreffende kapitaalsinvesterin gen voor hotel De Lindeboom-Texel (tot ƒ1.270.000, en de Oude Ulo (tot ƒ200.000,—bleek de huidige CDA- fractie een totaal ander standpunt in te nemen dan de toenmalige fractie. Na mens zijn fractie verzocht de CDA-afge- vaardigde namelijk deze posten van de begroting af te voeren en de geraamde kapitaalslasten (ad ƒ118.303,67 en ƒ21.420.80) aan de post „onvoorzien" toe te voegen als stille reserve voor het geval beide posten wèl door de raad en door Gedeputeerde Staten mochten worden goedgekeurd. „Wij wensen 'vrij van elke principe-regeling' het debat over „De Lindeboom-Texel" en de Ulo tegemoet te kunnen treden", aldus de heer Vervoort. Naar aanleiding van een begrotings post van ƒ50.000,— voor de uitbreiding van personeel voor de afdeling finan ciën en onderwijs wilde de heer Ver voort weten of dit nog wel noodzakelijk is nu voor de aanschaf van een office computer op de urgentielijst voor 1979 een bedrag van ƒ150.000, is geraamd. Burgemeester Engelvaart gaf hierop als antwoord dat dit twee aparte zaken betreffen waarover nog een apart voor stel zal worden verzonden. Kostenverhogingen y. Vooral betreffendedeverhoging van aller lei door de gemeente te maken kosten legde J. A. Vervoort het college het vuur na aan de schenen. Het CDA- raadslid had zich er over verwonderd dat ondermeer de kosten voor representatie en vergaderingen met 23% waren ge stegen, dat het druk- en bindwerk met een zelfde percentage omhoog was gegaan en voor het bijhouden van het bevolkingsregister plotseling 29% meer op de begroting stond. Hij toonde zich nogal verwonderd over de verhogingen van de posten „Deelnemen aan studie kringen door ambtenaren" 40%), „Beloning brandweerlieden" 47%) en „Toezicht plaatselijke belastingen" 50%). Vervoort constateerde tevens dat de exploitatiekosten van het zwem bad met ruim 20% waren gestegen en toonde zich maar gedeeltelijk tevreden over het antwoord dat hij hierop kreeg. Ook over de gestegen marktkosten sprak de heer Vervoort zijn verwonde ring uit. Deze bedragen inmiddels onge- De zuigelingen, die aan de beurt zijn worden op het bureau verwacht op de tijden, waarop hun eigen huisarts zitting heeft. De tijden zijn als volgt: Dokter Seegers, dinsdag 7 november om 14.00 uur. Dokter Coutinho, woensdag 8 novem ber om 13.30 uur. Dokter Barnard, woensdag 8 novem ber om 15.00 uur. veer 250% van de opbrengsten aan marktgelden. Hij drong er daarom op aan de hogere overheid er van te overtuigen dat de oorspronkelijke vee markt inmiddels is veranderd in een complete kramen- en straathandelmarkt waarbij de aanvoer van vee te verwaar lozen valt. Het CDA-raadslid vond dat het te ver ging om uit de algemene middelen 150% bij te passen om de markt in stand te houden en stelde daarom voor jaarlijks een forse bijdrage uit de toeris tische reserve hiervoor beschikbaar te stellen als het verhogen van marktgel den niet haalbaar zou zijn. Burgemees ter Engelvaart beloofde dat ook wat betreft dit onderwerp het college op korte termijn met een nadere schrifte lijke verduidelijking zou komen. Cultureel Werk Naast een groot aantal kleinere vra gen waarbij men ondermeer de Kader wet Specifiek Welzijn, het Gasbedrijf en de Onroerend goed-belasting behandel de werd dinsdagavond geruime tijd besteed aan de kosten van culturele en opvoedkundige instellingen op Texel. Het was de commissieleden opgevallen dat zonder de kapitaalslasten van „De Lindeboom-Texel" en de Ulo deze kos ten met 35% waren gestegen. J. A. Vervoort had uitgerekend dat wanneer beide gebouwen wel werden meegeteld de verhoging ten opzichte van 1978 ongeveer 60% bedroeg. Met zijn CDA- fractiegenoten zei hij van mening te zijn dat met een dergelijke ingrijpende ver hoging van deze ene post veel andere dringende noodzakelijke uitgaven ach terwege zullen blijven, „eenvoudig om dat de centen op dit ene onderdeel zijn besteed". De heer Vervoort voegde aan zijn opmerking nog toe er allerminst op uit te zijn de afdeling cultureel werk aansprakelijk te stellen voor al deze verhogingen. Hij wenste evenwel duide lijkheid en had dat in de begrotingpara graaf over deze afdeling onvoldoende aangetroffen. Zondagmiddag behaalden in totaal 9 jeugdige Texelaars in het Helderse Mari nezwembad een van de vier vaardig heidsdiploma's van de KNZB. Een en ander vond plaats onder auspiciën van de marinesportvereniging Zeemacht. Het diploma 1 werd behaald door 30 kandidaten, diploma 2 door 10, diploma 3 door 19 en diploma 4 door 11 kandidaten. Als gedelegeerde van de KNZB fungeerde de heer J. A. de Wijn. De beoordelingscommissie werd ge vormd door de heren H. G. den Oude en E. Woutering. Van Texel slaagden de volgende kandidaten: Zwemvaardigheid 1Wendy Androg, Yvonne Eelman, Marja Burgman, Harry Slaman en John Stevens. Zwemvaar digheid 2: Christel Moens, Esther Kik kert, Mariëlle Rootlieb. Zwemvaardig heid 4: Colinda van der Vis. Tenslotte werd tijdens de discussie nog aandacht besteed aan de plantsoe nendienst waarvoor op Texel rond ƒ67,— per inwoner per jaar wordt besteed. De heer Vervoort had in enkele andere gemeentes zijn licht eens opge stoken en was tot de slotsom gekomen dat Texel „aan de hoge kant zit". De bedragen fluctueren in de kop van Noordholland van ƒ30,— (dorp) tot ƒ70,— (stad) per inwoner per jaar. Omdat hij moest constateren dat ƒ67, voor Texel als een landelijke gemeente op een minder-efficiënte bedrijfsvoering zou wijzen pleitte hij voor nader onder zoek op zeer korte termijn om te voorkomen dat herhalingen van grote en misschien onnodige uitgaven zich blijven voortzetten. Door in het weekklassement van de klaverjasclub met 7010 punten op de eerste plaats te eindigen rukte het echt paar P. van Heerwaarden dinsdagavond op naar de derde plaats in het algemeen klassement. De dames Veeken en Key- ser die dinsdag als derde eindigden blijven op de eerste plaats in het alge meen klassement. Het echtpaar H.Zijm dat zich deze week niet bij de eerste vijf wist te klasseren blijft in het algemeen klasse ment op de tweede plaats staan. De weekuitslag was, resp. punten en mar sen; Echtpaar P. van Heerwaarden 7010 2 Dames Vermeer-Timmerman 6773 3 Dames Veeken-Keyzer 6734 4 J. Wiersma-L. Eelman 6719 1 M. Boogaard-M. Witte 6686 4 De stand: Dames Veeken-Keijzer 27.048 11 Echtpaar H. Zijm 26.149 14 Echtpaar P. van Heerwaarden 26.105 10 W. Bakker-G. Festen 26.068 8 J. Wiersma-L. Eelman 25.716 4 Echtpaar J. Spaans 25.418 14 Als gevolg van een stroomstoring in een schakelkast van een der heftorens van de fuikbrug van Het Horntje, heeft de veerdienst woensdagmorgen vertra ging ondervonden. De eerste boot naar Den Helder kon geen lading opnemen omdat de fuikbrug niet omhoog wou, zodat het schip er kon aanleggen. De „Texelstroom" ging daarom leeg en met vertraging naar Den Helder. Afme ren op Texel lukte daarna wel omdat de brug met handkracht omhoog was gedraaid. Kort daarop werd het defekt verholpen. Hoewel door een en ander slechts twee diensten uitvielen waren de gevolgen over heel Texel merkbaar omdat de post niet op tijd kon worden bezorgd. Om het opgelopen vervoers aanbod na de reparatie snel te kunnen ven/verken zette Teso ook de „Mars diep" enige tijd in hoewel dit schip een elektriciteitsdefekt heeft dat op dat moment nog niet afdoende was verhol pen. BflCVXH «x LEZERS BUTTEn VtAAMTWOCWOCLLWKO M «DUIT* Wij, skateboard-bezitters van Den Burg, willen graag een baan. We weten zelf ook wel dat het op de weg veel te gevaarlijk is en dat er ongelukken van kunnen komen. Van de politie mag het niet. Daar kunnen we best inkomen. Er is gezegd dat we maar op een parkeer terrein bij het strand moeten gaan, maar dat is wel een beetje ver. Als we toch op de openbare weg gaan, raken we onze skate-boards kwijt en krijgen we ook een proces-verbaal. Is er nergens in Den Burg een stuk van een parkeerterrein, dat in de winter toch niet gebruikt wordt? Een nog betere oplossing zou zijn als de gemeente in Den Burg een baan van cement en beton zou maken. Wie helpt ons? We willen zo graag. Namens vele skate-boarders, Hans van der Slikke Allard de Chavonnes De Stichting Texelse Sportraad start maandag 13 november met een cursus penningmeester. Deze cur sus, die vier avonden zal duren, is niet alleen bedoeld voor sportvereni gingen. Ooit leden van andere ver enigingen zijn welkom. Voor verenigingen is de subsidie vaak een belangrijke bron van inkom sten. De indruk bestaat echter dat door ondeskundigheid, of door het niet op de goede manier voeren van de admini stratie, veel verenigingen hun subsidie mogelijkheden niet ten volle weten te benutten. Daarbij komt dat de belas tingdienst en ook de sportbonden steeds meer eisen stellen aan de boek houding van verenigingen, zeker als daar ook nog de loonadministratie voor betaald kader bijkomt. Al met al vol doende reden voor de Sportraad om deze cursus te organiseren. De eerste avond zal worden gegeven door de heer Praamstra, die de ge meentelijke subsidieverordening zal be handelen, en de verschillende subsidie mogelijkheden (gemeentelijk, pro vinciaal, NSF). De drie overige avonden worden gegeven door de heer Visman. Hij zal achtereenvolgens een raamwerk geven voor een eenvoudige boekhouding die voor verenigingen goed te gebruiken is, en daarna de vaardigheid in het gebruiken van een dergelijke boekhouding aanleren, zodat de cursisten ook praktische ervaring kunnen opdoen. De laatste avond zal worden besteed aan het uitwerken van details, en het behandelen van de spe cifieke vragen en problemen. De cursus wordt gehouden op vier achtereenvolgende maandagen, aanvang half acht in de Oude Ulo. Geïnteresseerden kunnen zich opgeven bij P. Keijzer, p/a raadhuis, kamer 303, telefoon (02220) 3041. Het cursusgeld bedraagt 25,— p.p. Het Spaarwinstbiljet is een spaar- vorm, speciaal voor hen die van tevoren weten hoe lang ze hun geld kunnen vastzetten. Dat kan kort zijn, dat kan lang zijn.Twee jaar vast met een rente van 7v.% of zes jaar vast met een rente van 8'/.%. Berekend op basis van rente op rente. De vier mogelijkheden in de tabel laten u precies zien wat u betaalt en hoeveel u straks ontvangt. U bepaalt uw eigen winst. De flexibele tussenvorm. Vindt u een vaste looptijd van 2 jaar wat te kort en 6 jaar te lang, dan is het Premiespaarbiljet een winstgevend alternatief. Premiespaar- biljetten kunnen namelijk na 2, 3, 4 of 5 jaar worden uitbetaald. U ontvangt dan bij uitbetaling boven de jaarlijkse basisrente van 5% rente op rente een progressief oplopende premie. De tabel geeft de mogelijkheden op een rijtje. U stort nü f 1.000.- en wij betalen u terug: u stort spaartermiin rente u ontvangt spaar- termijn hoofdsom basisrente premie waardoor u ontvangt totale* rente f 869.37 2 jaar 7V4% f 1.000,- 2 jaar f 1.102,50 f 50,- f 1.152,50 7'/4% f4.346,86 2 jaar 7Vz% f5.000,- 3 jaar f 1 157,63 f 85,- f 1.242,63 7V2% f 621.49 6 jaar 81/«% f 1.000,- 4 )aar f 1.215,51 f135,- f 1.350,51 7V*% f3.107.44 6 jaar 8Vd% f5.000,- 5 jaar f 1.276,28 f215,- f 1.491,28 8'/4% NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDSBANK 'De percentages vermeld onder „totale rente" zijn afgerond en berekend op basis van samengestel de interest. Er zijn ook Premiespaarbiljetten van f 5.000,-.Behalve 5% basisrente krijgt u een premie tot maximaal f 1.075,- na 5 jaar. Het NMB Spaarpapier aan toonder is ook voor niet-kliënten onmiddellijk aan de balie verkrijgbaar. Vraag folder en inlichtingen. Rcniewijzigingen voorbehouden

Texelsche Courant | 1978 | | pagina 5