n Texel zag folklore uit Marissië ,1 «Ut. „Marizka" in De Koning hal Kostersechtpaar nam afscheid VERVOLG VAN PAG. 1 Sint Jan Raadsvergadering Zusterkringen houden verkoopdi Twee man versterking voor Rijkspolitie - 52 58, 65 w PAGINA 2 TEXELSE COURANT DINSDAG 7 NOVEMBER 1! V ii Een tot en met de laatste plaats bezette burgem. De Koninghal was vrijdagavond getuige van het unieke optre den van de Sowjet-russische dansgroep Marizka, dat een programma bracht met folk loristische liedjes en dansen uit centraal Rusland. Het concert van dit uit meer dan 30 personen bestaande ensemble werd gepresenteerd door de vereniging Nederland/USSR in samenwerking met het Nederlands Theaterbureau te Den Haag en viel samen met het 25-jarig jubileum van de Stichting Cultureel Werk Texel. Aan dit vijfde lustrum werd na afloop van de voorstelling in hotel De Linde- boom-Texel in besloten kring nog enige extra aandacht besteed. Blijkens de enthousiaste reacties vanuit het publiek na afloop van het optreden in de burgem. De Koninghal viel de show die „Mariska" gaf op Texel bijzonder in de smaak. Het doek moest maar liefst drie maal „gehaald" worden voordat men ophield met ap plaudisseren en één van de vrouwelijke leden van het ensemble kans zag de zaal met een paar speciaal voor deze gelegenheid ingestudeerde Nederland se woorden te bedanken. Folklore Het geboden programma gaf een beknopt beeld van de folklore van het volk van het Sowjet gebiedsdeel Maris sië, een (naar Sowjet maatstaven ge meten), autonome republiek (ASSR) aan de westkant van het Oeral geberg te. Marissië, of in de landstaal Mari geheten, ligt halverwege de Oeral en Moskou aan de Wolgarivier Het wordt in het noorden en westen begrensd door de Sowjetrepubliek Rusland en in het zuiden door Tatar (Tatarije) en Chuvash. Deze laatste gebieden zijn eveneens autonome republieken binnen de Sowjetfederatie. Op drie doedelzakken en een trommel speel den leden van het folkloristische zang- en dansensemble Marizka volksmelodieën uit Sernoer. De programma-onderdelen waar het publiek vrijdag getuige van was, gaven een muzikale blik op het volk van Marissië en de folklore van dit gebied. Ook kwamen zang- en dansaspecten van de voornaamste etnische groepen van Marissië aan de orde. Men zag ondermeer dansen uit de streken Morkin, Sernoer, Medwedjewo en Gornomarije. Instrumenten Onder de instrumenten die men bij dit optreden bespeelde waren onder meer balalaika's, doedelzakken, trom mels, herdersfluiten, hoorns en klaroe nen. Tevens werden accordeons zowel ter begeleiding van de zang als in de vorm van solo-instrument gebruikt. Een ander opvallend aspect van het gehele concert was de kleurrijke kleding, waarmee het publiek in de zaal werd geconfronteerd. Het applaus waarmee het gedeelte van voor de pauze maar zeker het deel na de pauze werd beloond, wees wel uit dat de Texelse toeschouwers van dit optreden veel plezier hebben beleefd. Dinsdag 7 november In hotel Den Burg aan de Emmalaan wordt de oprichtingsvergadering ge houden van de Texelse fotoclub, leder met interesse voor fotografie is welkom; 20.00 uur. In de Helderse schouwburg wordt de opera „La Bohème" van Puccini op gevoerd door de Compagnia d Upera Italiana di Milano. Aanvang 20.15 uur. Na afloop vaart een extra boot terug naar Texel. De Vrouwenbond NVV houdt in de Landbouwschool een praatavond; 20.00 uur. Woensdag 8 november In de oude Ulo begint om 20.00 uur een informatiebijeenkomst over WAO- projecten in Noordholland. Om 16.00 uur wordt een informatiebijeenkomst gehouden voor de op handen zijnde cursus fotografie. Toegang voor werklozen en WAO-ers. In de Lubertischool van De Koog begint om 15.15 uur het jeugddammen en -schaken. VASTE DATA Iedere woensdag worden vanaf 10.00 uur in de Oude Ulo in het kader van het Werklozenproject aktiviteiten voor arbeidsongeschikten gehouden. De openbare bibliotheek in Den Burg is op maandag geopend van 10.00 - 12.00 uur, op dinsdag van 14.00 - 17.00 uur en van 19.00 - 21.00 uur, op woensdag van 14 00 - 17.00 uur en op vrijdag van 14.00 - 17.00 uur. De bibliotheek in Oosterend is op wonsdagen van 15.00 - 17.00 uur en van 19.00 - 21.00 uur geopend, In De Cocksdorp is de bibliotheek open op donderdag van 16.00 - 17.00 uur en van 19.00 - 19.45 uur. Elke dinsdag en vrijdag van 19.30 - 20.30 uur is de bibliotheek in De Koog geopend. Oud papier ten bate van de gymnas tiekvereniging Oosterend kan altijd worden bezorgd onder het afdakje van de voormalige brandweerkazerne aan de Achtertune te Oosterend. Elke donderdagavond wordt vanaf 20.00 uur op het adres Warmoes straat 42 bijbelonderricht gegeven door het evangelistenechtpaar Jan en Paula Brouwer. Elke donderdagmiddag van 15.00 16.00 uur wordt in 't Skiltje bejaardengymnastiek gegeven De Autobusondememing Texel ver zorgt op donderdagmiddagen (14 00 - 17.30 uur) rondritten over het eiland waarvoor belangstellenden zich bij de VVV kunnen laten inschrijven. In hoofdzaak wordt de Texelroute ge volgd Onderweg maakt men een koffiestop bij café-eethuis Catharina- hoeve. De buskosten zijn 76,75 per persoon (kinderen 73,25). De trips gaan alleen door als er voldoende be langstelling is (minimaal 30 perso nen). Elke tweede en vierde maandag van de maand kan vanaf 20.00 uur in hotel café De Zwaan (Zwaanstraat, Den Burg) worden deelgenomen aan klaverjasdrives. Inschrijfgeld 72,50. Er wordt gespeeld met vaste maat. NVSH-informatiecentrum, -middelen- depót en -bibliotheek in het Groene Kruisgebouw aan de Witte Kruislaan zijn iedere maandag van 20.00 - 21.00 uur geopend en telefonisch be reikbaar onder nummer 3241. Con tactpersoon mevrouw Blanken, Tjak- kerstraat 35. Den Burg. Maatschappelijk werker Frank van Lare houdt iedere werkdag spreekuur in het Groene Kruisgebouw. Maandags en vrijdags van 8.30 - 10.30 uur, woensdags van 14,30 - 15.30 uur en donderdags van 18.30 - 19.30 uur. Telefoon (02220) 4185. Spreekuur B. en W.: Burgemeester maandags van 10.00 - 11.00 uur, wethouder Westdorp donderdags van 14.30 - 15.30 uur, wethouder Nauta maandags van 10.30 - 11,30 uur en wethouder Van der Kooi vrij dags van 10.30 - 11.30 uur. Iedere maandagavond om 20.00 uur heeft het Texels Vrouwenhuis bijeen komst in de Oude Ulo aan het Schil derend. Bij het clubhuis van Scouting Texel (Bernhardlaan 147) kan dagelijks oud papier worden gedeponeerd in de daar opgestelde container. Iedere dinsdagavond, aanvang 20.00 uur repeteert het amateurorkest „Musica Texla" in het Fanfarege bouw aan de Witte Kruislaan. Iedere vrijdagavond wordt in de Oude Ulo door Aquariumvereniging ,,ln Aqua Vita" tussen 19.00 en 20.30 uur een visbeurs gehouden. Elke maandagavond vanaf 20.00 uur kan in hotel „De Lindeboom-Texel" worden deelgenomen aan bridge drives, georganiseerd door de vereni ging „Groot Slam". Kosten 77,50 per paar. Elke dinsdagmiddag om 14.00 uur trimmen in de Dennen. Verzamelen om 14.00 uur op de speelweide aan de Ploegelanderweg. Iedere woensdag om 14.30 uur be- jaardensoos in Den Hoorn in dorps huis De Waldhoorn. Iedere donderdag om 14.30 uur bejaar- densoos in De Cocksdorp in het Eier- landsche Huis. Iedere zaterdagmiddag om 16.00 uur trainen in de Dennen. Start bij cam ping Dennenoord aan de Grensweg. Bejaardenzang iedere woensdagmiddag om 15.00 uur in de Hollebol aan de Burgwal. De heer A. Koopman en zijn vrouw hebben afscheid genomen van de Doopsgezinde gemeente Texel, die zij sinds 1 mei 1941 als koster, resp. kosteres hebben aediend. De taak is inmiddels overgenomen door Jacob Kikkert uit De Hemmer en diens vrouw. Het afscheid van de familie Koopman is niet onopgemerkt voorbij gegaan. De kerkdienst van vorige week zondag was er helemaal aan gewijd. Het woord werd onder meer gevoerd door Frans Schel- linger uit Oudeschild, voorzitter van het kerkbestuur. Hij bracht dank aan de betoonde trouw en de taakopvatting en haalde wat amusante feiten uit het verleden op. De heer Koopman werd destijds aangenomen op een jaarsalaris van 7225,— plus vrij wonen. De koster moest zich een ambtskostuum aan schaffen en dat ter goedkeuring aan de predikant laten zien. Een van de taken van de koster in die tijd was het in gereedheid brengen van de stoven die in de toenmalige onverwarmde kerk voor voetenwarmte moesten zorgen. Dat leverde Koopman een extraatje van 760,— per jaar op. Ook werd gesproken door Tine Krij- nen, voorzitster van de zusterkringen en uiteraard door ds. Hylkema, die zijn predikatie had afgestemd op het dienst betoon in de kerkgemeenschap. Het kostersechtpaar ging niet weg met lege handen. De heer Koopman kreeg een schrijfbureau en voor mevrouw Koop man was er een kaptafel. elkaar naar aanleiding van een huwe lijksadvertentie voor het eerst zien het er gaat Struik Henk Smit toonde zich als meneer Barlow voor het overige de inventieve „echte ouwe vrijgezel" en Wil Slikker- Moerings gaf duidelijk gestalte aan de hunkerende weduwe. Misschien dat een tekstfragment het nog het duidelijkst zegt: „Ik ben geen groen blaadje, ik ben meer een struik!" Toke Graaf-Visser had zich voor de gelegenheid (het spelen van de werk ster) weer eens kostelijk ouderwets uitgedost. Ze zag er zodanig uit dat een ontdekkingsreiziger er na een jaar Saha ra nog geen trek in zou hebben. Het klonk dan ook een beetje erg lachwek kend toen plotseling tot de heer Barlow werd gezegd dat hij „Treesje, de werk ster niet mocht kietelen!" De werkster bleek evenwel achteraf zo dom nog niet. Misschien dat zij er daarom toch wel wat modieuzer uit had mogen zien. Opnieuw werd één van de bijrollen bezet door Nel Keesom-Logman die dit vrijwel natuurlijk deed. Wat haar spel betreft krijgt men steeds meer de indruk dat zij beter op haar plaats zou zijn in een grotere rol in een diepgravender stuk. Iets wat ook van toepassing lijkt op Kees Witte die de rol van buurman De Bruin vertolkte. Hoewel ook zijn rol niet bijzonder groot was (hij kwam aan het eind van 't stuk in aktie) ziet het er wel naar uit dat deze hem nog enige tijd zal blijven middels een bult op zijn achterhoofd. Werkster Treesje die hem tweemaal met een koekepan mocht neermeppen deed dit zo te horen behoorlijk fors Kolder In het na de pauze gespeelde kolder- stuk „Het gezondheidsinstituut" waren de grootste rollen van Marjan Zegers- Bakker (als Rig) en Lia van Sambeek (als Nel). Beiden zijn pupillen in een instituut waar dikke dames (op hardhandige wijze) slank worden of trachten te worden. Het drinken van brandnetelsap en het eten van peren, radijzen en raap stelen zat, proberen zij onder de „huis orde" vandaan te komen. Met mede werking van de groenteman wordt de directrice van het pensionaat onder druk gezet om een wat menselijker regiem te gaan voeren. Wonder boven wonder lukt dat ook nog, mede tot genoegen van de echte directeur van de gezond heidsdienst die aan het eind van het stuk het toneel betreedt. Zoals zij ook in het tweede toneelstuk van het vorige seizoen lieten blijken, vormen beide hoofdrolspeelsters twee van de beste krachten waarover Sint Jan kan beschikken. Ook nu waren ze weer bijzonder rolvast. Vooral Marjan Zegers-Bakker overtuigde met haar rol. Van Lia van Sambeek moet gezegd worden dat zij soms verviel in onvervalst Texels en dat zou je in zo'n deftig damespensionaat niet direkt verwach ten Overigens is het praten met accent (in dit geval Amsterdams) ook aan Piet Cozijn wel toevertrouwd. Hij speelde de groenteman, een rol die wel een accent kan gebruiken maar in de dubbelrol van (zogenaamd) directeur van de gezond heidsdienst is dat natuurlijk minder op zijn plaats. Hoe redelijk hij overigens ook speelde bleek vooral Piet Cozijn erg beïnvloedbaar voor de reacties van het publiek; als gevolg daarvan schoot hij enkele malen in de lach wanneer dat nu nèt niet zo erg gelegen kwam. De rol van directrice van het instituut was bij Janny de Haan precies in goede handen. In trainingspak gestoken wist zij op autoritaire toon exact uit te beelden wat de schrijver van het stuk bedoeld moet hebben. Waar zij overi gens wel iets mee uit de pas liep was het feit dat ze zich een beetje te veel opgemaakt had. Uiterlijk Gooitzen Kedde, voor het eerst op het toneel, had een erg kleine rol. Hij bracht het er weliswaar goed af maar had en heeft helaas niet bepaald het uiterlijk van wat je als directeur van de gezond heidsdienst zou verwachten. (Het is natuurlijk duidelijk dat hier het tekort aan mannelijke toneelspelers bij Sint Jan een rol speelt). Het was nu net alsof de jongste bediende via een stormachti ge carrière binnen een jaar of vijf tot de hoogste post was opgeklommenl Toe gegeven wat betreft flair heeft men bij Sint Jan over Gooitzen Kedde niet te klagen Aan het programma dat de toneelver eniging Sint Jan zaterdagavond in hotel De Lindeboom-Texel werd zoals gebrui kelijk achter de schermen meegewerkt door Juulke Swarthof (grime). Het souffleerwerk bij zowel „De dodelijke liefdes van tante Tina" als bij „Het gezondheidsinstituut" was in handen van Kunnie Pettinga. Voor het bal na had Sint Jan een prima band („Prag ma") uit Friesland geëngageerd. Hier door werd de sfeer die door de geringe belangstelling tamelijk bedrukt was een beetje beter. Het blijft echter de vraag of de leden van Sint Jan de moed zullen kunnen opbrengen in het voorjaar ook het gebruikelijke tweede toneelstuk te spelen. Dinsdagavond 14 november verga dert de gemeenteraad, aanvang 19.30 uur. De agenda luidt als volgt: 1. a. Mededelingen; b. beantwoording vragen. 2. Benoeming gemeentelijk vertegen woordiger in de Stichting Agrarisch Texel: 1. de heer J. A. Engelvaart; 2. de heer J. C. M. Nauta. De overige bestuursleden van de Stichting Agra risch Texel zijn de heren: W. H. Bakker, J. A. Witte, C. Kager, W. Timmer, H. Flens en J. Koolhof. 3. Aanvaarding van een geschenk van de familie A. C. Vreeden te Bilthoven. 4. Medewerking ingevolge artikel 50 van de kleuteronderwijswet ten behoeve van de aanschaf van muziekinstrumen ten door de Nutskleuterschool „De Woelige Hoek". 5. Vaststelling voorbereidingsbeslui- ten: a. De Koog (gb-stroken); b. De Cocksdorp (gb-stroken). 6. Overdracht voormalig Ulo-ge- bouw aan Stichting Dorpscommissie Den Burg en subsidiëring uitvoering 1e fase verbouwplan en exploitatietekort. 7. Geldelijke steun gehandicapten in verband met woningverbetering. 8. Bepaling van het maximaal toelaat bare krediet voor 1979 op grond van de met de N.V. Bank voor Nederlandse Gemeenten aangegane rekening-cou rant-overeenkomst. 9. Aangaan van een rekening-cou rant-overeenkomst met de Coöperatieve Boerenleenbank Texel w.a. voor 1979. 10. Aangaan van een rekening-cou rant-overeenkomst met het kantoor Den Burg van de Amsterdam-Rotterdam Bank N.V. voor het jaar 1979. 11. Machtiging tot het aangaan van kasgeldleningen ten behoeve van de dienst 1979. 12. Wijziging van de gemeentebegro ting voor het jaar 1977. 13. Wijziging van de begroting van de dienst gemeentewerken voor het jaar 1978. 14. Wijziging van de begroting van het grondbedrijf voor het jaar 1978. 15. Wijziging van de gemeentebegro ting voor het jaar 1978. De Hervormde zusterkringen van Burg houden vrijdag 10 novembe „De Schakel" een verkoopdag 10.00 - 12.00 uur, van 14.00 - 18.00 en vanaf 19.00 uur. Verkocht worden handwerken, ken en allerlei andere nuttige zaken iets wil bijdragen (o.a. voor de lev middelentafel) is welkom. Vanaf 1 uur worden kinderspelen met bijzon attracties gehouden. Voor de a\ staat een wel heel bijzonder evenei op het programma: een Indische a\ met allerlei lekkere hapjes. De c verloting wordt om 17.00 uur gehou Aan de groep Texel van de Rijkspi zijn met ingang van 1 november krachten toegevoegd. De opperwachtmeester C. J. A Koning (29) uit De Lier (Zuidhollan benoemd tot rayoncommandant De Koog. Hij wordt dus opvolger va heer Verseput die meer dan een tevoren vertrok. Het is niet gelukt ei in deze vacature te voorzien. 0| wachtmeester De Koning (gehuwd trekt de dienstwoning bij het politi reau van De Koog. Na zijn opleidinc de politieschool was opper De Ko werkzaam bij de Verkeersgroep va Rijkspolitie in Den Haag en mi vervolgens drie jaar deel uit vai groep De Lier. Het rayon Den Burg krijgt verste van wachtmeester eerste klasse D Rood. Hij was tot dusver verbondei de Verkeersgroep Alkmaar en gedi de vele jaren in de zomermaande Texel gedetacheerd. De groep Texel van de Rijkspoli nu 17 man sterk. 1 2 3 10 19 l?3 116 17 lu 118 29 130 35 36 37 38 39 44 45 40 1 50 51 56 57 t>2 64 42 43 46 47 61 Horizontaal: 1geestdrift 4. richting 7. deel van een kachel 11voorzetsel 12. voorzetsel 13. vinger 15. en anderen (afk.) 16. onder andere (afk. 18. deel van het been 19. opdracht 21. inspringend gedeelte 23. voorzetsel 24. dwaas 26. zoete lekkernij 28. huidopening 31plaats in Utrecht 32. zeepwater 34. lijst 35. gesponnen draad 39. projectieplaatje 41vierkante platte steen 44. afgod 46. deel van een kamer 48. ik (Latijns) 49. drank 51afgescheurde lap 53. lap 56. uitheems zoogdier 58. dat is (afk.) 59. spil 60. soort struisvogel 62. aanzien 63. laag 64. parasiet 65. graansoort 66. bericht Verticaal: 1moesplant 2. steensoort 3. rivier in Italië 5. zijrivier van de Donau 6. dierenverblijf 8. sprakeloos 9. watering 10.geneesheer 14. vogel 15. zwemvogel 17. van het jaar 18. verscheidenheid 20. erkentelijk 22. tuingereedschap 25. lofdicht 26. kanaalpeil (afk.) 27. koude lekkernij 28. per persoon (afk.) 29. jongensnaam 30. breekbaar, tenger 33. vrouwelijk schaap 36. het Romeinse rijk (Lat. afk. 37. nobele 38. taaie lekkernij 39. inhoudsmaat (afk.) 40. als volgt (afk.) 41bijwoord 42. Nederlands vliegveld 43. gewicht (afk.) 45. plek, plaats 47. riem voor jachthonden 50. insekteneter 51uitroep 52. hetzelfde 53. gerekt 54. koningin-regentes 55. gindse 57. Nederl. Radio Unie (afk.) 61. nakomelingenschap Vr Zijl Gf Hc *1

Texelsche Courant | 1978 | | pagina 2