Siem de Waal wil niet terug naar Texel ,,My name is nobody" maan en hoog water ins Boks tweede bij provinciale npioenschappen Uitwedstrijd MST-handbal AG 10 NOVEMBER 1978 TEXELSE COURANT PAGINA 7 II kan niet kaarten of biljarten. Ik doe aan geen enkele sport. Mijn hobby is reizen", zegt Siem de Waal (64) uit Pieter Maritsburg in ifrika. Dat het een intensief beoefende sport is blijkt uit het feit inmiddels zo'n tachtig landen heeft bezocht en dat is zeker niet Zakkig gebeurd. Maar zijn geboorte-eiland Texel wordt min- één keer per jaar in zijn omzwervingen opgenomen, zodat het lijzonders is als je in de straten van Den Burg Siem de Waal <omt. „Ik heb maar één hobby: reizen" ie week was Siem weer een paar op Texel omdat hij toch in de was door zijn bezoek aan de e reünie van de Prinses Irene- En hij kon dan gelijk op bezoek jude baas en vriend Willem Boon g jaar was getrouwd. Siem heeft oor. Twee jaar geleden heeft hij inemersbedrijf in Pieter Marits- vergedragen aan twee van zijn dewerkers kleurlingen. En het ilgemeen bekend worden ge- dat Siem goed in zijn slappe was at hij zich ook niet door financië- ■nmeringen hoeft te laten tegen- bij het verkennen van de we- Geen kapsones ieder die hem leert kennen st is dat deze oud-Texelaar als van zijn succes niet naast zijn en is gaan lopen. Integendeel: ijnt zelfs te willen demonstreren lewoon" iemand kan blijven. Hij nder enige aandrang wel toever- n hoeveelvoudig miljonair hij is, vil dat beslist niet in de krant en stelt zich verder zelfs uitge- n „suunig" op zodat hij ook in zicht echte Texelaar is gebleven, b wel geleerd geld te verdienen, liet hoe ik het moet uitgeven", jstratie van dat laatste: hoewel ich makkelijker dan wie ook kan loven gebruik te maken van de exclusieve reismogelijkheden lij altijd naar het goedkoopste en irt door het combineren van het ander zo voordelig mogelijk uit te Zo reist hij met de zeer goedko- itvaartmaatschappij Luxavia, die ns in Amsterdam landt maar in iburg, zodat Siem altijd per bus in and arriveert. Waarom nou dat «de gedoe? Siem: „Het is ge- mijn aard. Ik heb mijn hele leven inders gedaan en ik vind zuinig en nisch leven een deugd. Het zou ia! niet juist zijn om daar mee op Jen". Niet vervreemd lerkelijk nog is dat Siem de Waal h het overgrote en beste deel van (en in Afrika heeft doorgebracht liet is vervreemd van zijn geboor- d. Zelfs aan zijn taalgebruik is a merken. Geen woord Engels of ifrikaans maar zuiver Nederlands als hij met Texelaars praat af Texels. Siem vertelt dat bij hem dus in Pieter Maritsburg, Neder- wordt gesproken. Dat is ijzeren aaraan ook de kinderen, die het de deur uiteraard met Engels en ifrikaans moeten doen, zich moe- uden. ie dat allemaal hoort zou je zeggen ;m de Waal nooit heeft geaard in luwe vaderland. Het zou je dan ook niet verbazen als hij zou besluiten zijn oude dag op Texel te slijten. Maar dat is een misrekening. „Ik houd van Texel en kan met de Texelaars best opschieten maar ik ben echt wel Afrikaander geworden. Nee ik ga beslist niet terug naar Nederland. Af en toe hier even zijn is leuk maar mijn leven ligt déérSiem de Waal is genaturaliseerd Zuid Afrikaander, in tegenstelling tot veel andere Nederland se emigranten die hun Nederlandse nationaliteit niet willen prijsgeven om aanspraak te kunnen maken op de sociale voorzieningen zoals AOW. Siem de Waal is volgend jaar 65 maar krijgt geen AOW want die kennen ze in Zuid Afrika niet, hoewel daar wel bepaalde vormen van oudedagsvoorziening en andere sociale maatregelen in voorberei ding zijn. In tegenstelling tot anderen die de toekomst van Zuid Afrika niet zo rooskleurig inzien heeft Siem de Waal zijn geld niet uit Zuid Afrika wegge haald. Hij vindt dat niet fair en zegt te hopen dat de wereld Zuid Afrika de tijd zal gunnen om zijn zaken naar eigen inzicht te regelen. Het ligt voor de hand dat hij geen tegenstander is van de omstreden apartheidspolitiek, maar hij wil daar verder niets over zeggen, omdat het alleen maar leidt tot verbitter de reacties. Wat hem wel dwars zit is dat het publiek in Nederland nauwelijks de lengte krijgt om eerlijk over Zuid Afrika te oordelen. Wie ook maar iets goeds opmerkt over de situatie daar is direkt de gebeten hond. De meest afschuwelijke toestanden elders in de wereld worden met de mantel der liefde bedekt: Zuid Afrika kan geen goed doen. Siem: „Natuurlijk is het bij ons niet ideaal maar je zit met gegeven en gegroeide omstandigheden. Het is echt niet zo eenvoudig en je kunt niet zeggen dat de Zuid Afrikaanse regering zich makkelijk van de problemen wil afma ken". „Met vrucht" Een avontuurlijke geest had Siem de Waal al in zijn prille jeugd. Zijn prestaties op school waren niet indrukwekkend. Hij mag de lagere school dan „met vrucht" hebben doorlopen, op de Ulo werd het niets. Na drie maanden ging hij weg; het was gewoon te zwaar. Hij was matig in taal en zelfs slecht in rekenen. Toch wel opmerkelijk dat De Waal nu voorzitter en directeur is van het Zuid Afrikaanse Standard Bougenootschap, een soort hypotheekbank. Siem de Waal ging destijds aan het werk als metselaar, ondere andere bij (lange) Willem Boon. Willem en Siem zijn altijd vrienden gebleven. Een paar jaar gele den kwam Willem Boon in Zuid Afrika op bezoek. „Van het geld dat ik destijds voor hem heb verdiend", zegt Siem lachend. „Zet het er maar gerust bij want dat vind-ie leuk" Siem werd in de jaren dertig een eilandelijke beroemdheid door zijn maandenlange fietstochten door Europa en zelfs Afrika. Dat begon in 1933 nadat hij Esperanto had geleerd en op de fiets naar een Esperantocongres in Keulen ging. Een jaar later ging hij op dezelfde manier naar Stockholm en reisde terug via Berlijn en Parijs. In 1935 werd het Rome, Palermo, Tunis, Algiers, Marok ko en terug via Spanje, Andorra en Frankrijk. Heel Texel beleefde de toch ten mee want Siem stuurde regelmatig reportages naar de Texelse Courant. De toenmalige redacteur G. Joh. Duinker had hem als honirarium bij vooruitbeta ling f25,— meegegeven. Voor aanvul lende inkomsten zorgde Siem door de verkoop van ansichtkaarten van Texel: inkoop 2 cent en verkoop vijf tot tien cent. Taaiverbroedering? Siem was zeer idealistisch. In de Esperanto-taal zag hij hèt middel om de volkeren te verbroederen en hij wilde daar een actief deel in hebben. Hij denkt daar nu anders over. Ook als ze dezelfde taal spreken vliegen de mensen elkaar in de haren. Siem de Waal is eigenlijk altijd blijven reizen, ook nadat hij zich in 1936 in Zuid Afrika vestigde. En nog steeds zoekt hij in de vele landen die hij aandoet de daar wonende Esperantisten op. De meest voor de hand liggende toeristische attracties laat hij als regel liggen; de voorkeur gaat uit naar de ongebaande wegen. In Zuid Afrika werkte Siem de Waal de eerste 14 jaar samen met de inmid dels overleden Jaap Graaf; dit firmant schap werd ontbonden waarna Siem voor zichzelf verder werkte. Aanvanke lijk was het aannemersbedrijf gevestigd in Pretoria; sinds 1950 is het Pieter Maritsburg waar de concurrentiever houdingen gunstiger zijn. Siem vertelt dat hij in Pieter Maritsburg voornamelijk heeft te maken met Engelse collega's die een wat makkelijker opvatting van zakendoen hebben. „Het zijn geen strevers; ik wil liever niet zeggen dat ze lui zijn", zegt Siem. De grootste zaken deed De Waal met het bouwen van flats. Aan woningen is altijd veel be hoefte geweest. Er werd grond gekocht en gebouwd voor eigen risico waarna tot vaak zeer winstgevende verkoop werd overgegaan. Speculatie dus. Niet alle flats werden verkocht. Een aantal werd voor verhuur aangehouden en vormen een inkomstenbron op zichzelf. Niet alleen voor Siem maar ook voor de weduwe van Jaap Graaf en Siems eerste vrouw. De namen die de flats kregen spreken duidelijke taal over de bouwer en zijn interessen: „Texel", „Burg", „Waalhaven", „Simonshof", „Bona Espero" en „Esperanto". Een jaar of acht geleden kreeg Siem een hartaanval, volgens hem een vrij algemeen verschijnsel in de Zuid Afri kaanse blanke maatschappij. Momen teel laat zijn gezondheid niets te wensen over. Is hij na die ziekte stil gaan leven? Siem. „Geen sprake van. leder die zoiets overkomt zou ik willen aanraden niet stil te gaan zitten maar rustig door te gaan. Teveel inbinden is niet goed. Ik ken nogal wat mensen die na een hartaanval haast niets meer durfden te doen, maar ze zijn na verloop van tijd toch overleden. Je moet natuurlijk wel luisteren naar de dokter maar niet alles doen wat hij zegt". Het heeft niet veel gescheeld of Siem zou redacteur van de Texelse Courant zijn geworden in plaats van aannemer in Zuid Afrika. Hij had wat men noemde een „welversneden" pen en was een geboren verteller. Hij werkte een half jaar bij de krant maar de toenmalige hoofdredacteur Gijs J. Duinker vond dat de algemene ontwikkeling van Siem te wensen overliet. Hij moest meer school opleiding krijgen en met name de talen leren beheersen. Siem: „Duinker zei dat als ik goed mijn best zou doen ik misschien te zijner tijd op zijn stoel zou zitten. Toen hij dat had gezegd liet ik mijn blikken door het kamertje van drie bij drie meter en het zweet brak me uit. Ik wou helemaal niet op die stoel. Toen is mijn broer Jan op mijn plaats geko men". Irenebrigade In 1941 gaf Siem gehoot aan de roep van het vaderland om mee te strijden tegen de Duitsers. Hij kwam bij de Prinses Irenebrigade en vertrok naar Engeland. Hij was achtereenvolgens bij de infanterie en de medische dienst en was ook nog parachutist. Tussen de oefeningen door was er in afwachting van de invasie veel vrije tijd, waarin hij zich geen moment verveelde want Siem trok heel Engeland door. Deel uitma kend van de invasietroepen kwam Siem via Frankrijk en België in Nederland waarbij hij onderweg „het een en ander" meemaakte. Mooiste dag Eenmaal in Nederland greep Siem de eerste gelegenheid aan om naar Texel te reizen. Het eiland was op dat moment nog door de Duitsers bezet maar dat maakte niets uit. De komst van Siem de Waal was snel op het eiland bekend. Jan Reij bracht hem naar Den Burg en in het raadhuis volgde een feestelijke ontvangst. Ruud Kikkert trok bij die gelegenheid twee zorgvuldig bewaarde kostbare flessen champagne open, Ber- tus Coevert kwam met bloemen en niemand leek het gek te vinden dat de Duitsers diezelfde dag nog een parade hielden alsof de bevrijders niet op het punt stonden om het eiland op te stappen. Al na vijf dagen keerde Siem terug naar Den Haag en naderhand naar Zuid Afrika. Siem: „Die ontvangst op Texel, dat was de mooiste dag uit mijn leven. Straatnaam Het leven in Zuid Afrika werd nadien zeker geen sleur. In de na-oorlogse jaren bezocht Siem de Waal alle Afrikaanse landen. Zo was hij zes weken bij pater Michiel Witte in Kenia en raakte daar diep onder de indruk van het ontwikke lingswerk dat deze oud-Texelaar daar verzette. „Weinig mensen hebben zo'n stempel op een land gezet", zegt Siem, die het onbegrijpelijk vindt dat op Texel nooit een straat naar pater Witte is genoemd. „Wel naar professor Kees- om, secretaris Jonker en Willem van Beieren maar niet naar pater Witte. Ér zal wel nooit aan gedacht zijn". Siem de Waal weet nóg iemand die het verdient geëerd te worden door zijn naam te geven aan een straat: meester Kievits, onderwijzer aan de Sint Jozefschool. Hij is door de Duitsers weggevoerd „omdat hij goed was" en nooit meer teruggeko men. Films Dat Siem de Waal maar één hobby heeft is overigens niet waar. Hij is enthousiast smalfilmer en ook het verza melen van waargebeurde Texelse verha len en anecdotes zou je als liefhebberij kunnen beschouwen. Die films pretenderen helemaal geen artistieke waarde te hebben maar zijn voornamelijk registratie van Texelaars. Siem heeft in de loop der jaren op Texel zowat iedereen gefilmd die maar voor zijn lens kwam. „Ik heb drie vierdui zend Texelse koppen verzameld", zegt hij trots, eraan toevoegend dat meer dan 700 van de gefilmde personen al niet meer in leven zijn. Als Siem de Waal films draait voor Texels publiek, is het succes verzekerd en zijn de kreten van herkenning niet van de lucht. Texelse verhalen Het verzamelen van Texese verhalen gebeurt met ongeveer dezelfde intentie: bewaren om te voorkomen dat het verloren gaat en genieten van de lol die het verder vertellen er van geeft. Siem kan ongeveer 300 verhalen produceren. Als hulp bij het opdiepen uit zijn herinnering heeft hij van elk verhaal een paar woorden genoteerd. Als Siem zou doodgaan zou een ander er geen wijs uitweten. Siem voelt er voor om de verhalen daarom uitgebreid op schrift te zetten en ze eventueel uit te geven. Het probleem is dat dingen die je in een besloten kring van luisteraars kunt ver tellen, nog niet altijd kan schrijven. Aan veel verhalen zit een zeer persoonlijk kantje en veel van de betrokkenen of hun nazaten zijn nog in leven. Siem maakt er geen haast mee. Wel heeft hij de laatste tijd hard gewerkt aan het uittypen van het dagboek dat hij van zijn invasiebelevenissen heeft bijgehou den. Vrijwel elke dag, vanaf de landing tot aan de aankomst in Nederland, krabbelde Siem notities op papier dat hij in zijn gasmasker bewaarde. De Prinses Irenebrigade overweegt nu het als boek uitte geven. :on komt 12 november op om 7.54 -fi gaat onder om 16.54 uur; 15 iber op om 7.59 uur en onder om uur. in: 14 nov. V.M.; 22 nov. L.K. water ter rede van Oudeschild: 10 november 3.40 en 16.00 g 11 november 5.13en17.32 12 november 6.30 en 18.45 Jag 13 november 7.30 en 19.42 ag 14 november 8.17en 20.28 sdag 15 november 8.58 en 21,07i irdag 16 november 9.32 en 21.42 g 17 november 10.04 en 22.11 lag 18 november 10.36 en 22.39 i het strand is het ongeveer een ■'der hoog water. Texelaar Hans Boks is zaterdag e geworden bij de provinciale ampioenschappen in Amsterdam, nieuwelingenklasse moest hij het len tegen iemand van aanmerke- >ger gewicht. Bij de Boksschool heerst grote vreugde over dit lat. Niet alleen de naam van regisseur Sergio Leone maar bovenal die van componist Ennio Morricone heeft een niet uit te vlakken stempel gedrukt op dat deel van de moderne filmindustrie dat bekend staat als „de betere spaghetti-western". „My name is no body" is een belangrijk onderdeel van een aantrekkelijke filmserie waarin voor al „Once upon a time in the west" en „For a few dollars more" tot de grote kassuccessen gerekend kunnen wor den. Hoewel van iets mindere klasse vormt „My name is nobody" toch een deel van deze keten van western-films die „er uit springen" en waarvan de produktie inmiddels (helaas) gestopt schijnt te zijn. Met in de hoofdrollen Terence Hill en Henry Fonda verhaalt deze schakel in de keten over één van de oude pioniers van het wilde westen. Zijn naam is Jack Beauregard (Henry Fonda), een man die heeft meegeholpen aan de opbouw van het gebied en aan het vestigen van meer wet en orde. Nu het westen niet meer zijn oude westen is, besluit hij zich terug te trekken, en naar zijn geboorteland in Europa terug te keren. Onderweg wordt echter een aanslag op hem gepleegd: Kort na de moord op zijn vriend Red, die Jack Beauregard stervend heeft veteld dat Jacks broer Nevada (Terence Hill), een misdadiger, in het Indianengebied Acona ondergedoken zit. Het blijkt dat zowel Red als Nevada mee hebben gedaan aan de goudroven van de woeste bende, niet minder dan 150 mannen, die het goud dat zij roven laten omsmelten in een oude, uitgeputte goudmijn, waarin zogenaamd een nieu we goudader is gevonden. Dit „werk" van de bende wordt gelegaliseerd door Sullivan, een alom geachte notabel, die zich door de bende heeft laten omkopen om directeur van de „goudmijn" te worden. Nu Sullivan directeur is, ver moedt niemand wat er in werkelijkheid in de goudmijn gebeurt, waardoor de woeste bende een goede dekmantel heeft. De film is toegankelijk voor alle leeftijden. Humeurig als altijd, vooral veroor zaakt door zijn drie levenslustige neefjes (Kwik, Kwek en Kwak) kwaakt de inmiddels alweer 44-jarige Donald Duck zondagmiddag de hoofdrol in een leuke jeugdfilm. Goedbeschouwd is het een festivalletje van elf tekenfilms die Walt Disney onder het motto „Lekker op avontuur" op het doek bracht. Oom Donald heeft het weer eens te stellen met zijn iets te levenslustige neefjes die de boel overal op stelten zetten en hem het dagelijkse leven behoorlijk zuur maken. Om van Donald Duck zo nu en dan even op aden te komen, verschijnen in enkele andere filmpjes ook beroemde sterren als Pluto en Goofy. Ook nu is de film toegankelijk voor alle leeftijden. Teranca Hill als Nevada in „My namo is Nobody" Op zondag 12 november wordt door het damesteam van de MST-handbal- vereniging in Anna Paulowna een uit wedstrijd gespeeld tegen Olympia 2. De ontmoeting vindt plaats in sporthal Veerburg en begint om 16.30 uur.

Texelsche Courant | 1978 | | pagina 7