SPORT „HET EINDPUNT" WAS EEN HOOGTEPUNT Het laatste Dirk Roeper sta/ de show bij 't Amateurtje SOMBERE TOEKOMST VOOR DE SCHAPENHOUDERIJ li Krappe winst voor Tevoko herenteams f LAND f BOUW Voorlichtingsavond W.I.R. hervormde vrouwen houden ringavond Frank van Lare is verhinderd ÉS FEUILLETON Hoewel de heren van zowel Tevoko 1 4 s van Tevoko 2 bij hun zaterdagmid- ig tegen resp. Polisport 2 en HCSC 2 sspeelde wedstrijden uiteindelijk wel rerwinningen behaalden verspeelde 4 en toch enkele onnodige puntjes. 4 Tevoko dames 1 handhaafde de stij- 4 jnde lijnen door een 3-1 zege op 4 eaktie en Tevoko dames 4 kon door 4 in 3-0 overwinning op Juvoc 1 de 4 iding in de eerste klasse overnemen. 4 Ondanks zware tegenstand wist Te ll: jko 1 de eerste twee sets van de wed- trijd tegen Polisport 2 in een overwin- 4 ing om te zetten. Maar in de derde set 4 ras het toch Polisport dat profiterend sn het zwakke blok Tevoko aftroefde: 4 15. Onder druk spelend werd de jelverzorging bij Tevoko steeds min- ar, waarbij vooral de pass niet goed jnkwam. Verrassend door het midden snvallend wist Polisport ook de vierde 4 st met ruim verschil af te sluiten. De «nemende spanning zorgde in de 4: ijfde set voor chaoties volleybal, waar- 4: ij Tevoko toch het hoofd iets koeler 4: list te houden: 15-13. •4 Het eerste damesteam bleek op de ;4 oede weg te zijn. Na vorige week een -0 zege behaald te hebben, werd nu 4 eaktie met een 3-1 nederlaag naar huis estuurd. Na de eerste set verloren te ebben bleek de routine en het spelin- :4 icht van de dames toch weer tot winst :4 i leiden. Goed profiterend van de fou- jn van de tegenstander werd het via 5-13, 15-2! en 15-11 3-0. De dames van evoko 4 hadden weinig moeite met uvoc 1Mede dankzij goede opslagen n goed samenspel werd het keurige 3-0 iverwinning. 4 Ontspannen volleyballend wist Tevo- 4: o 2 (heren) een snel opgelopen achter- 4 tand tegen HCSC 2 weg te werken en 4 owel de eerste als tweede set te win- 4 en. HCSC gaf zich echter niet gewon- len en profiterend van de binnengeslo- en nonchalance bij Tevoko pakten ze Ie derde zet. Wakker geschud deed Te- oko in de vierde set wat hij kon, maar iet ontbreken van rust gaf de Helderse iloeg toch voordeel: 15-17. In de vijfde et kon Tevoko toch weer orde op zaken tellen en de schade tot 1 verliespunt leperken: 3-2. De ring Texel van de Hervormde rouwengroep houdt dit jaar de ring- vond op dinsdag 21 november in de TS-kantine, aanvang 20.00 uur. De vond wordt deze keer verzorgd door nevrouw Van der Eijk-Bierens die dia's al vertonen van haar reis naar Indone- ië. In de pauze wordt een verloting lehouden ten bate van de eigen kas. flevrouw Huizinga zal artikelen van het lode Kruis verkopen. In verband met afwezigheid van maat- chappelijk werker Frank van Lare zal iet donderdagse spreekuur (18.30 tot 19.30 uur) op 16 november vervallen. De iverige spreekuren blijven ongewijzigd, /oor dringende zaken kan men bellen el. (02220)4185 of contact opnemen net de Stichting Maatschappelijk Werk n Den Helder tel (02230)15834. 35. Vrijdagsavonds zat ze naar de modeshow te kijken, kocht een jurk die haar leek en waarschijnlijk goed zou staan, terwijl Nelie een halve garderobe Kocht. Tot grote verbazing van Truus: Kind, wat moet je met al die kleren? En je hebt al zoveel". ,,0, ik wil af en toe eens wat nieuws, hoor. Bovendien, sinds ik Kathy heb, ben ik dikker geworden. Ik groei overal uit; wat kan ik er aan doen?" Minder eten", antwoordde Truus lakoniek. Hoewel ze er zich op had verheugd, misschien nog wel het meest om haar nichtje weer te zien en te knuffelen, werd het toch een vervelend en teleur stellend weekend. Nelie kreeg ten over vloede zondagsmiddags een buurvrouw op visite, zodat Truus zich al gauw teveel voelde, een smoesje verzon en vertrok. Terug in haar huis zag ze op de tafel I de vele brieven en kaartjes. In een vlaag In dorpshuis „De Wiele waal" werd dit weekend voor de zoveelste keer duidelijk dat de kleine dorpsgemeenschap van De Waal er wat betreft ac teertalent op Texel beslist uit springt. Dat bleek voor de zo veelste keer bij de opvoering van het tragi-komische blijspel „Het eindpunt" waar de to neelvereniging 't Amateurtje zich zaterdagavond aan waag de. Publiek en (zeker niet in de laatste plaats) tonelisten kunnen wat deze opvoering betreft met recht terug zien op een geslaagde avond waarbij (en dat was uiteindelijk toch de bedoeling) veel kon worden gela chen. Als dank daarvoor kregen de tien spelers plus regisseur, grimeuse en souffleuse na afloop van de voorstelling een verdiende staande ovatie en wer den afzonderlijk nog eens extra in de bloemetjes gezet. 65-plus ,,Het eindpunt" dat vrijdag in het Waalder dorpshuis voor de tweede maal zal worden opgevoerd handelt over de 65-jarige Jacob Kuipers en zijn vrouw Liesbeth. Hun hautaine schoon dochter Truus, getrouwd met hun enige zoon Herman en moeder van de kleinkinderen Erik, Liesje en Anja onderneemt pogingen om het tweetal in een bejaardenhuis te laten belanden. Haar motieven daarvoor blijken aller minst zuiver. In haar gedachten ziet zij haar jongste dochter al in de woning van opa en oma als de trotse bezitster van een eigen boetiek. Een en ander pakt natuurlijk fout uit en zorgt voor talrijke complicaties waarbij ook buur man Bertus de Bree, zijn vrouw Lena van woede veegde ze alles op de grond. Allemaal huichelarij, die gelukwensenl Wat koop ik er voor? Enkel Toon, die meent het. En natuurlijk Joop Biermans. Ze stak een sigaret op. Met haar voet veegde ze de op de grond gevallen papieren op een hoop, waarna ze naar haar keuken liep en een kop koffie voor zichzelf klaarmaakte. Jammer, dat Toon geen telefoon heeft, dacht ze, anders belde ik hem op. Gek, ik verlang gewoon naar hem. Ellendig, dat hij zo ver van me vandaan zit. Bijna driehon derd kilometerl Ze had immers de rit al een keer heen en weer gemaakt? Niet iets om te zeggen: ik ga even een uurtje naar hem toe. In het grote woonvertrek had ze de overgordijnen dichtgetrokken; slechts een kleine schemerlamp verlichtte het vertrek. Ik ben een succesvolle vrouw, want met mijn Onderwijsrapport heb ik een goede beurt gemaakt. Ik wordt door velen beschouwd als een expert op dit en de sociale werker Scharrelaar betrok ken raken Uiteraard volgt, want daar kun je bij dergelijke stukken gif op innemen, een happy-end. Voor het echter zover is wordt er veel geruzied, zijn er talrijke misverstanden maar wordt er ook veel gelachen. Spelerskern Zoals gezegd bezit 't Amateurtje een uitstekende kern van spelers. Die wa ren ook nu weer vrijwel allemaal van de partij. Met name Arie Kager toonde zich (als Jacob Kuipers) als een vis in het water. Hij speelde zijn hoofdrol met bijzonder veel verwe, hetgeen ook gezegd kan worden van de na drie jaar weer op de planken staande Elrike van Esschoten in de rol van Liesbeth. Zonder aan de spelkwaliteiten van de laatste afbreuk te willen doen moet toch opgemerkt worden dat zij er voor een 65-jarige wel bijzonder vief uitzag i Ze bewoog zich namelijk als een kievit over het toneel en zal, om haar uiterlijk wat meer aan de rol aan te passen bij de tweede voorstelling beslist wat lang zamer moeten lopen. In het tweede bedrijf bleek zij bovendien van de brommer te zijn gevallen maar van de eventuele pijnlijke gevolgen daaraan bleek op het podium in ieder geval niets Wat zijn leeftijd betreft had Arie Kager het uiteraard een stuk gemakke lijker. Beide hoofdrolspelers, die bijna de gehele voorstelling op het toneel stonden moet een compliment voor hun rolvastheid worden gemaakt. Wel licht dat het goede souffleerwerk van Dien Plaatsman-van Til daar mee te maken had, want merkbare haperingen deden zich hoogst zelden voor Grokstem De show werd zaterdagavond gesto len door Dirk Roeper die zich in de ge- terrein. Meerdere gemeenten willen pro fiteren van mijn kennis, maar Haarlem wil me niet laten gaan. Hetgeen ik de gemeente niet kwalijk kan nemen. Ik heb een prachtig salaris en ben tot op zekere hoogte mijn eigen baas. Maar ik blijf ondanks een eenzame vrouw, die hunkert naar wat genegenheid. Naar een zoen, een arm om me heen. O, Toon, ik wilde wel, dat je bij me wasik ben in een stemming om alles toe te staan God, wat is dit ellendigi Waarom ben ik zo? En waarom heeft de één alles: een man, kinderen, geluk, liefde En ik niets? Mevrouw Ranzijn, de onderwijsdeskundige, die dat briljante rapport schreef, weet je wel? Ja, dat ben ik. Maar liever zou ik gewoon een onderwijzeresje zijn voor de eerste klas, met een vriend, die me 's middags zou opwachten, die me zou liefhebben en vertroetelen, kussen Met wie ik een gezin zou kunnen opbouwen. Elke nacht weer opnieuw in zijn armen liggen en me laten bespelen. Oik wordt nog eens gek van verlangenl Ze kwam overeind en schonk zich een glas wijn in, dat ze bijna achter elkaar leegdronk. Opnieuw vulde ze haar glas. Met bevende hand stak ze een nieuwe sigaret op. Ik rook teveel en als ik zo'n off-day heb, drink ik ook meer dan goed voor me is. Morgenochtend heb ik natuurlijk weereen kater, want ik kan er eigenlijk niet tegen. Ach, wat kan het me eigenlijk schelen? Niemand heeft er immers last van, behalve ik zelf. De volgende morgen was ze ont- Scéno uit „Het eindpunt" van de schrijfster J. Hemmink-Kamp waarbij Dirk Roeper door Tjitske Luiken op de been wordt geholpen terwijl Arie Kager nog eens diep over de ontstane situatie nadenkt. daante van buurman Bertus de Bree had gehuld. Compleet met wandelstok en grokstem bracht hij het merendeel van de komische teksten. Daarbij kon men zich niet aan de indruk onttrekken dat Roeper zich niet direkt aan de in het tekstboekje voorkomende teksten hield maar daar zelf een (Texelse) zwier aan had gegeven. Vooral de scène waarin hij en Arie Kager zich vanwege alle misère zaten te bedrinken, was van grote klasse. Zij waren daarbij echter zo gebiologeerd daar de aanwezigheid van de fles jenever dat op een gegeven moment het tekstfragment „Schenk nog 's in" erg ongelegen kwam, ..qmda.t beide glaasjes juist waren volge schonken Voor Kees Zoetelief was deze keer geen komische rol weggelegd. Hij moest nu in de huid van de nogal tragische figuur (de zoon) kruipen. In dit soort rollen kan Zoetelief die het vooral van zijn komische talenten moet hebben niet anders dan een misgreep zijn. yij. is maar al te vaak geneigd van een "dergelijke rol een karikatuur te maken. Maar zaterdagavond slaagde hij er toch in redelijk geloofwaardig bij het publiek over te komen. Vaart Hetty Beijert als de hautaine schoon dochter had zich weliswaar het correc te accent aangemeten, maar stak daarbij meer af dan nodig was. Het gevolg was dat zij de vaart uit het spel van de anderen haalde. Dat gold overi gens ook voor Bert Keijser die als de slungelachtige zoon Erik op de planken verscheen. Als een van de jongere garde had hij zichtbaar met de zenu wen te kampen, maar wist die goed te onderdrukken als hij een stukje tekst moest zeggen. Zowel Ria van Egmond als Karin Nauta waren ditmaal voor kleinere rollen uitverkoren waar zij allerminst moeite mee hadden. Wat Karin Nauta (in de rol van de 18-jarige dochter Anja) betreft, moet toch gezegd worden dat zij een iets te oude indruk maakte. In gezelschap van Hetty Beijert als haar moeder, was uitsluitend aan de tekst te merken hoe de familieband lag. Uit het uiterlijk viel dat niet op te maken. Tjitske Luiken-Ketelaar speelde de rol van de wat brekerige 72-jarige buur vrouw Lena en deed dat weer op be wonderenswaardige wijze. Met haar toneelreputatie was overigens ook niet anders te verwachten Hein Tjepkema verscheen als de sociaal werker Scharrelaar op het toneel. Ook hij was goed op dreef maar evenals voor Hetty Beijert en Bert Keiiser aeldt ook voor hem dat hij iets Op de „schapendag" te Alk maar sprak Ir. G. A. Koopstra over de gemeenschappelijke marktorganisatie voor scha pen en schapenvlees in de EEG. Binnen afzienbare tijd (het Europese Hof staat ons reeds op de hielen, aldus spre ker) wordt de mogelijkheid ge boden dat goedkoper schapenvlees in Frankrijk inge voerd wordt. Hiermee komt de Franse verordening om goedkoop schapenvlees van de markt te weren, te verval len. Engeland zal vers lams vlees uitvoeren naar Frankrijk en vanuit Nieuw-Zeeland be vroren schapenvlees invoeren. Door deze verandering komt de rentabiliteit van de scha penhouderij in Nederland op de tocht te staan. Nederland exporteert op dit moment alleen lamsvlees naar de Franse markt tegen een prijs van gemiddeld f9, per kg. Wanneer straks het Engelse lams vlees op de Franse markt moet worden toegelaten, zal de prijs tot ongeveer f5,— per kg dalen. Dit geldt dan ook voor de Nederlandse schapenhouders. De Nederlandse schapenhouder le vert een kwaliteitsprodukt op de Franse markt maar de schapenhou ders moeten zich daar niet blind op staren. De Engelsen zijn ook in staat om kwaliteits lamsvlees te leveren tegen een lagere prijs. Andere markt De heer Koopstra adviseerde om andere markten in Europa aan te boren. Misschien zal er een markt voor scha pen en vooral lamsvlees in West Duits land liggen omdat daar nu lamsvlees uit andere landen wordt ingevoerd. Met een gerichte aanpak kan de binnen landse consumptie van 2 ons per hoofd van de bevolking nog worden opgevij zeld. Perspectieven De heer Ir. D. Oostendorp sprak over de perspectieven van de schapenhou- meer snelheid in zijn spel zou moeten leggen. Stempel Dat laatste is wellicht iets waar regis seur Lex Kaper in de toekomst meer aandacht aan zou kunnen besteden. Overigens had Kaper een duidelijk stempel op de voorstelling gedrukt. Dat kwam onder meer tot uiting in de plaatsing van de diverse handelingen. Deze waren hoofdzakelijk op de linker hoek van het podium gesitueerd waardoor het publiek dat dicht bij de ingang van de zaal zat niets van de acties op het toneel behoefde te missen. Voorts zag de hele aankleding van het toneel er bijzonder degelijk uit en waren ook de requisieten zodanig gespreid dat het geen propperig geheel werd. Jeanette Klaver was zaterdag avond als grimeuse actief. derij en van de schapenvleesproduktie in Nederland. Het aantal bedrijven waar schapen worden gehouden, is de laat ste jaren tegenomen. Vooral in de oostelijke provincies is dat het geval. Begrotingen De heer Oostendorp toonde een be groting van een bedrijf met 30 ha gras land, waar een vergelijking werd ge maakt tussen een bedrijf met alleen melkvee en met alleen schapen. Op deze 30 ha werden 74 melkkoeien ver geleken met 450 schapen. De totale arbeidsbehoefte voor beide bedrijven was 2.750 manuren. Uit de berekeningen kwam als eindresultaat dat de melkveehouder per uur f19,47 aan arbeidsvergoeding krijgt terwijl de schapenhouder het met 76,47 per arbeidsuur moet doen. Voor het melkveehouderbedrijf werd een arbeidsinkomen berekend van 754.288,— terwijl het arbeidsinkomen voor de schapenhouder 717.793,— was. Mogelijkheden Om de arbeidsproduktiviteit enigszins te verhogen is een hogere lammeren- produktie per fokooi voor de toekomst zeker noodzakelijk. Mogelijkheden zijn er door de Texelse schapen te kruisen met andere rassen zoals de Finse en de Vlaamse. Ook is de lammerenproduktie van de Texelaar te verhogen door de fokooien 3 keer in 2 jaar te laten aflam- men. Hierbij dient dan wel gebruik te worden gemaakt van bronstsynchroni- satie. Met het oog op de verwachtingen voor de toekomst van de schapenhou derij, is het nodig dat de bakens op tijd worden verzet. De traditionele kwali teitsaspecten moeten voor een deel aan de kant worden gezet en er moeten nieuwe wegen worden bewandeld. Donderdagavond 16 november spreekt de heer H. J. Volriet in hotel „De Lindeboom-Texel" te Den Burg, De heer Volriet is directeur van het accountants- en belastingsadviesbureau van de Hollandsche Mij. van Land bouw. De wet Investeringsrekening geeft de ondernemers mogelijkheden tot een subsidiebijdrage in investerin gen in gebouwen en machines. Deze subsidie wordt verrekend met de aan slagen voor de inkomstenbelasting. De mogelijkheden en de werkwijze van deze nieuwe wet zal door de inleider worden besproken. Aanvang 20.00 uur. eigenlijk, dat hij overleden is?" Truus kreeg een schok. Gedurende enkele seconden was ze perplex. Ze schudde haar hoofd. „Neeprevel de ze, „dat kan niet De vrouw ging ineens een licht op. „Wacht eswas dat idiote telegram soms van u?" HOOFDSTUK 13 Pas weken later was Truus weer enigszins de oude. De schok had haar zo uit haar evenwicht gebracht, dat ze gedurende enkele dagen niet in staat was tot werken. Enkel de wethouder had ze zeer summier verteld, dat een goede vriend van haar onverwacht was overleden. „Een oude collega, ver vroegd gepensioneerd, die een huisje in België had gekocht. In Nieuwpoort. We waren het samen tamelijk eens en naar alle waarschijnlijkheid zouden we ge trouwd zijn geweest, meneer. Ik eh ik ben daardoor een beetje over m'n toeren heen. Het is een slagkunt u het begrijpen?" Haar baas begreep het ten volle. Deze niet knappe, maar wel begaafde vrouw had in de zomer van haar leven een partner ontmoet, die waarschijnlijk ei genschappen bij haar had ontdekt. Eigenschappen, die de wethouder zelf al lang kende. Jammer voor deze geweldi ge vrouw, dat haar dit moet overkomen. „Kind, neem een poosje ziekteverlof, he? Ik maak dat wel voor je in orde. Zoek wat afleiding, dat is de beste remedie". (wordt vervolgd) stemd, omdat ze zich weer had laten gaan en nam een paar tabletjes in om de hoofdpijn te stillen. Maar ze nam tevens een besluit. Ik bel het stadhuis en zeg, dat ik een paar dagen vrij neem. Dat ik die nodig heb na alle emoties van de laatste weken. De baas zal het begrij pen. Hij zal het me niet weigeren. Om negen uur pakte ze een paar koffers in, keek of ze voldoende geld bij zich had en stapte in haar wagen, nadat ze haar woning afgesloten had. Onder weg, in Hillegom, stopte ze en verzond op het postkantoor een telegram naar Nieuwpoort. „Ben onderweg. Veel liefs. T." Ze vernam van de ambtenaar, dat de betrokkene zeker binnen een uur dit telegram in zijn bezit zou hebben, waarna ze in een betere stemming verder reed naar het zuiden. Ik doe het kalm aan. Hij weet nu, dat ik steeds dichterbij kom en hij zal begrijpen, dat ik nu ook hetzelfde wil als hij. Ik ontkom er immers niet meer aan nu er een man in mijn leven is gekomen, die me hoogacht en door mijn lelijkheid heenkijkt? Of die het misschien helemaal niet kan sche len. Die in elk geval lief voor me wil zijn. En weet, dat ik nu aan al zijn verlangens zal willen voldoen. Evenwel, hoe dichter ze de Belgische grens naderde, hoe zenuwachtiger ze werd. Ditmaal had ze besloten over Antwerpen te rijden en niet via Vlissin- gen-Breskens. In Zundert zette ze de wagen bij een restaurant neer en bestel de daar een diner. Ze dronk er een glas win bij en rookte na afloop rustig een paar sigaretten onder het genot van een kopje koffie. De rust deed haar goed. Het is zo een heel eind, dacht ze. Misschien had ik toch beter door Zeeland kunnen gaan. Want op de kaart, die ze bij zich had, constateerde ze, dat er nog niet de helft was afgelegd en zeker nog een dikke honderdzeventig kilometer voor de boeg had. Ach, wat kan het me schelen: ik doe het kalm aan. Onderweg rustte ze nog een keer langs de kant van de weg, want ze voelde slaap opkomen en besloot een dutje te doen in de wagen. Daarna uitgerust en monter, ging ze aan bij een restaurant, waar ze een paar koppen koffie dronk, zodat ze fit was voor de laatste etappe. Tegen vijven bereikte ze Nieuwpoort en reed linea recta door naar de woning van Toon Kieft. Er stond een grote, maar oude Ford voor de deur. Gek, anders stond er nooit een wagen. Toon had er immers geen? Het was een Nederlands kenteken. Misschien familie? Maar Toon had in feite maar zeer summier iets over zijn familie verteld. Ze belde aan. Met kloppend hart wachtte ze, tot Toon open zou doen. Maar ze kreeg een teleurstelling te verwerken, want een volslagen onbe kende vrouw deed open en keek haar brutaal onderzoekend aan. „Ik ehik ben mevrouw Ranzijn. Uit Nederland, stelde ze zich voor. „Is eh „Nederland?" viel de vrouw haar in de rede, „daar komen wij ook vandaan. Kent u oom Antoon? Hoe weet u door Henk van Heeswijk.

Texelsche Courant | 1978 | | pagina 7