Cjroeti <2wartsjexels in het hart-, Raad stelde beslissing uit over oude ULO Dorpscommissie uit protest afgetreden Nieuwe brug van Texels fabrikaat CLUBSHOW MET400 DIEREN Veel kritiek op voorstellen B en W Prijzen „StarkenDurglï- verloting Sinterklaasviering in Oudeschiid Westfriese humor voor vrouwen verenigingen Sleepbootje dreigde te zinken Staatsbosbeheer 9 verhuist naar f! Den Burg VRIJDAG 17 NOVEMBER 1978 e JAARGANG NR. 9330 edactie: Harry de Graaf, Pelikaanweg 75, De Koog, ilefoon (02228) 266 en Wessel Post, Burdetstraat 17, en Burg, telefoon (02220) 3543. itgave: Langeveld De Rooy B.V., ostbus 11, Den Burg, telefoon (02220) 2741. Verschijnt dinsdags en vrijdags. Postgiro 652. Abonnementsprijs 7 11,— per kwartaal 70 cent incasso; los 45 cent. Bankrelaties: Amro Bank nr. 4699.17.636; Rabobank nr. 3625.01.742; NMB nr. 6734.60.398. Advertentietarief: 42 cent per mm hoogte per kolom. De gemeenteraad heeft dinsdagavond geweigerd een beslissing te emen over de overdracht van de oude Ulo-school aan de Stichting lorpscommissie Den Burg en over de gemeentelijke subsidies voor de erbouw en exploitatie van dit gebouw. B. en W. hadden zoals ekend voorgesteld de Ulo voor het symbolische bedrag van f 1,— te erkopen aan de Dorpscommissie en het exploitatietekort voor 100% vergoeden. Tevens was het de bedoeling een gemeentelijke subdi- ie van 25% in de verbouwkosten van de eerste fase toe te kennen. ^|)e raadsleden hadden echter allerlei bezwaren en besloten tenslotte ruime meerderheid de beslissing uit te stellen en de zaak opnieuw te s ekijken, tegelijk met de plannen voor hotel De Lindeboom-Texel. Ook N. E. Barendregt van de WD veroordeelde de huidige structuur van de dorpscommissie Den Burg en had diverse kritische vragen waaruit bleek dat hij ook uit andere overwegingen Het meest gehoorde bezwaar was dat e Dorpscommissie Den Burg een on- emocratische structuur heeft. De eer- Ie spreker die daar zwaar aan tilde was ridt Blanken van het Pakt die bij de tukken graag de statuten of de stich- ngacte van de dorpscommissie had tillen zien zodat de raadsleden zich een ordeel konden vormen over de aard "an de instelling die zich met de Bxploitatie en het beheer van de voor al alige Ulo zal belasten. Niet gerust Blanken was daarom zelf achter de tatuten aangegaan en was bij het lezen aarvan ongerust geworden. Hij zei in e mensen die momenteel de dorps- ommissie vormen alle vetrouwen te ebben en zwaaide hen hulde toe voor et vele werk dat is verzet, maar moest ch tot de conclusie komen dat het emocratisch functioneren van de on- ngs tot stichting gemaakte dorpscom- lissie niet is gegarandeerd. Zo vermeldt rtikel 12 van de statuten dat het estuur het beleid van de stichting paalt. De aangeslotenen (inwoners an Den Burg) worden gehoord, meer liet. Hoe de verkiezing van nieuwe stuursleden is geregeld, was voor Janken onduidelijk, want het huishou- lelijk reglement had hij niet kunnen linden. In ieder geval stelt het bestuur jelf de voordracht voor nieuwe be- uursleden op, een voordracht die a n worden aangevuld. Hoe vaak er prdt vergadert, staat ook niet vast en angt uitsluitend af van het bestuur. I 'erder kan elke wijziging van de statu- Jen door het bestuur worden geblok keerd. Blanken stelde resumerend vast lat de stichtingsvorm in de toekomst rijwel zeker moeilijkheden zal veroorza- en. Als de stichtingsvorm in dit geval inverbiddelijk is, dan zouden toch in ;der geval waarborgen voor democra- isch functioneren moeten worden inge- louwd. Hij stelde dan ook voor daar- iver met het bestuur te overleggen n het agendapunt nu terug te nemen. hans hangt het al of niet democratisch unctioneren helemaal af van de goed- villendheid van de personen die deel uit teken van de dorpscommissie. huiverig was van het Ulo-plan, zoals het thans ter tafel ligt. Zo wilde hij weten in hoeverre zekerheid bestaat over subsidiëring van het project door de provincie (B. en W. hadden 10% geraamd) en twijfelde er ook aan of de bevolking van Den Burg bereid en in staat is 10% (een bedrag van 728.141, bij te dragen. Dat de gemeentelijke overheid een groot deel van het exploitatietekort voor zijn rekening neemt, kon hij billijken omdat dit bij dergelijke sociaal-culturele voorzieningen nu eenmaal onvermijde lijk is, maar het zonder meer toezeggen dat 100% van het tekort door de gemeente wordt gedekt, was hem te (Lees verder op pagina 7) Het bestuur van de stichting Dorpshuis Den Burg is in zijn geheel afgetreden. Dit als reactie op de bezwaren die de gemeenteraad in de raadsvergadering van dinsdagavond naar voren heeft gebracht tegen het ondemocratische karakter van de stichting. Het bestuur beschouwt deze kritiek als een blijk van wantrouwen en is daarom niet meer bereid verantwoorde lijkheid te dragen voor de verdere ontwikkeling van het ULO- projekt. Ook de andere taken (zoals de organisatie van Ouwe Sunderklaas, viering Koninginnedag etc.) worden neergelegd. Voorzitter D. van Heerwaarden van de dorpscommissie vertelde ons het zeer vreemd te vinden, dat de gemeen teraad nu van de stichtingsvorm zo'n punt maakt. Terwijl dat nooit een pro bleem is geweest bij het stichten van gemeenschapsakkommodaties in de andere dorpen. „Daaruit blijkt dat het in dit geval om wantrouwen ten aanzien van ons gaat. Anders zou de stichtingsvorm wel als een algemeen probleem ten aanzien van alle dorpen aan de orde zijn gesteld". Het besluit van dorpscommissie is vandaag ter kennis gebracht van B en W, gemeenteraad, de akkommodatie- commissie en het bestuur van de stich ting Cultureel Werk. Zorgvuldig samengesteld De dorpscommissie wijst erop dat de door de gemeenteraad zo aangevallen statuten in nauw overleg met de toekomstige gebruikers van de ULO zijn opgesteld en door notaris Boswijk uitgewerkt. Ook het provinciaal opbouworgaan is met het ontwerp akkoord gegaan, afgezien van wat klei ne kanttekeningen. Het ontwerp ging toen naar de akkommodatiecommissie en uiteindelijk bogen B en W er zich over. In een openbare vergadering van de dorpscommissie zijn de statuten toen ter discussie gesteld, waarbij iedere burger in de gelegenheid werd gesteld te reageren. De statuten zijn toen ongewijzigd goedgekeurd. De dorpscommissie voelt niets voor een verdergaande democratische structuur, omdat wordt gevreesd dat dan niet slagvaardig kan worden gewerkt. Wat de democratisering betreft is men al zeer ver gegaan. Volgens voorzitter Van Heerwaarden zelfs zó ver dat notaris Boswijk de statuten daarom nog maar nèt aanvaardbaar vond. Ook de andere kritiek die in de gemeenteraad op het ULO-plan heeft uitgebracht, is door de dorpscommissie erg slecht ontvangen. Zo wordt het „kolderiek" genoemd dat meerdere raadsleden hebben geëist, dat het geld dat de bevolking van Den Burg op tafel moet brengen (738.141, reeds bij elkaar moet zijn op het moment van de overdracht. „Ook dat was een blijk van wantrouwen. We hadden een aktie in voorbereiding en zouden dat geld zeker op een redelijk tijdstip bijeen hebben gekregen". De Gemeenschap Oudeschiid organi seert zaterdagmiddag in dorpshuis 't Skiltje een Sint Nicolaasviering voor de kinderen van de kleuterschool, peuter klas en de eerste en tweede klas van de basisschool. Begonnen wordt om 15.45 uur met een poppenkastvoorstelling. Omstreeks 15.30 uur arriveert Sint Nico- laas. Naast de genoemde kinderen zijn ook de ouders van de kinderen van de peuterklas welkom. De prijzen van de onlangs gehouden verloting van de handwerkclub van „Starkenburgh" zijn nog niet allemaal afgehaald. Het gaat om de volgende lotnummers: 66, 127, 141, 371, 603, 606, 870 groen en 645 blauw. De Plattelandsvrouwen van de afde ling Texel en het Katholiek Vrouwengil de houden op 22 november een geza menlijke avond in de Burgemeester De Koninghal. Uitgenodigd voor deze avond is mevrouw Van Laren die West- friese humor zal brengen. De leden mogen een introducé meenemen waar voor een entree van 75, wordt bere kend. Woensdagochtend werd met behulp van een grote kraan van Rab B.V. een nieuwe brug („stuurkast") geplaatst op de kotter TX 99 „Johannes Maris" van W. Boom te Oudeschiid. De 1.860 kg wegende brug is geheel van aluminium en werd naar eigen ontwerp vervaardigd door smederij Hans Boom. Voor dit bedrijf was het een gewichtig moment, want nooit eerder had men zich met een dergelijk stuk scheepsbouw bezig ge houden. De nieuwe brug is helemaal van Texels fabrikaat want de interieurbetim mering werd aangebracht door KI. Veenbaas en de elektriciteit werd aan gelegd door R. Gaasbeek van de firma Agter. De oude stalen brug van de uit 1964 daterende kotter was totaal verroest en bovendien veel te klein voor de vele apparatuur waarmee de moderne kot- tervisser zijn werk doet. Een nieuwe stalen brug zou veel groter moeten zijn maar door het grotere gewicht zou de stabiliteit aanmerkelijk slechter worden. Om dat te voorkomen werd gekozen voor aluminium. De nieuwe brug is bijna een meter dieper, maar weegt niettemin veel minder dan de 2.200 kg wegende oude brug. Door de nieuwe brug is de kotter er niet alleen in technisch opzich op vooruit gegaan, ook het aanzien is veel fraaier geworden. Over ongeveer drie weken is de TX 99 weer vaarklaar. De foto toont hoe de nieuwe brug op zijn plaats wordt gehesen. Tot tevreden heid van alle betrokkenen paste alles precies. Smederij Hans Boom is in sterke mate op de visserij georiënteerd en heeft plannen voor een verdere ontwikkeling in deze richting. Van Harlingen op weg naar Texel kwam de kleine sleepboot „Alina" woensdag nabij Texel in vrij ernstige moeilijkheden. Door de harde wind was zoveel water overgekomen en naar binnen gelopen, dat er gevaar voor zinken bestond. Een in de buurt van Texel oefenende marinesleepboot kwam op het noodsein te hulp, nam de opvarenden over en begon het bootje naar Den Helder te slepen. De situatie werd echter ernstiger en het zag er naar uit dat Den Helder niet zou worden gehaald. Er kwam toen een tweede marinesleper bij. Terwijl het water uit het schip werd gepompt werd de „Alina" tussen de twee marine slepers naar Oudeschiid gebracht. Tot op dat moment werd gedacht dat zich een lek in het schip bevond. De brandweer van Texel werd gevraagd om het in de haven liggende schip droog te houden. Maar het bootje maakte geen water meer zodat de brandweer, die 's avonds de wacht betrok, weinig had te doen. Met als nieuwigheid een twin tigtal watervogels begint vrijdag avond in Kagers' Bloembollenhal aan de Wilhelminalaan de jaarlijk se tentoonstelling van de Texelse Kleindiersportvereniging Kotex. Het totaal aantal ingezonden dieren bedraagt ditmaal bijna 400. Onder de ingezonden dieren bevinden zich naast de watervogels zoals gebrui kelijk ook weer talrijke konijnen, hoen ders, dwerghoenders, sierduiven en vogels. Er zijn dit jaar (als gast) ook een aantal cavia's en dwerggeitjes te be wonderen. Als alles meezit zullen er ook diverse kuikentjes te zien zijn. Welke soorten, is nog niet bekend, omdat een aantal eieren nog moet uitkomen. Als men geluk heeft kunnen de bezoekers deze keer dus zelf de geboorte van een kuiken meemaken! Subsidie De Kleindiersportvereniging Kotex, die dit jaar 36 jaar bestaat, telt inmiddels ongeveer 80,actieve leden. In het jubi leumjaar 1977 waren dat er nog 65 zodat Kotex dus in verhouding een flinke sprong voorwaarts heeft gemaakt. Dat ook het gemeentebestuur naar aanlei ding daarvan iets wilde doen bleek uit een subsidie van 7500,— (de eerste sinds de oprichting) als bijdrage in de Twee van de te bewonderen dieren op de Kotex ten toonstelling; een konijn uil de kollekde van H. Broekman en Wyandotte haan van S. Tjepkema. aanschafkosten van een aantal nieuwe verenigingskooien. Met deze nieuwe kooien is het totale materiaalbezit van Kotex gestegen tot 718.000, Verwarming Hoewel men dus qua materiaal niet over middelen te klagen heeft en men ook wat betreft de huisvesting best tevreden is leven er toch nog wel wensen onder de bestuursleden. Vooral in verband met de aanwezig heid van tropische vogels op de ten toonstelling moeten er namelijk nogal wat extra kosten worden gemaakt om de zaal te verwarmen. Vandaar dan ook dat het bestuur de gemeente heeft verzocht om volgend jaar gebruik te mogen maken van sportzaal De Ferrever, te meer omdat het er naar uit begint te zien dat in de toekomst ook de ruimte van de nu gebruikte bollenschuur niet voldoen de zal zijn. Evenals vorig jaar worden de tentoon- stellingskosten gedekt door een grote tombola waarvoor men zelf de prijzen aangeschaft of gemaakt heeft. Voor de kosten die men in verband met het voederen van de dieren moet maken wordt medewerking verleend door de Aankoopcentrale (Weikoop). De tentoonstelling is gratis toeganke lijk en is geopend op vrijdagavond van 20.00 tot 22.00 uur; op zaterdag van 10.00 tot 22.00 uur en op zondag van 11.00 tot 17.00 uur. 1 Het kantoor van Staatsbosbeheer in JDe Koog verhuist begin volgend jaar taar Den Burg. Het kantoor wordt ondergebracht in enkele lokalen van de voormalige Rijks HBS aan de Elemert. Een deel van het voormalige HBS- jebouw wordt momenteel gesloopt. Wat overblijft wordt (door de firma C. I H. F. Duin) opgeknapt en komt voor een r' deel ter beschikking van Staatsbosbe- leer. De rest van het gebouw blijft voorlopig als noodgebouw voor de Rijksscholengemeenschap in gebruik. De verwachting is dat het aantal leerlin gen aan de school over enkele jaren todanig zal zijn gezakt, dat allen in het nieuwe gebouw aan de Emmalaan te recht kunnen. De huidige behuizing van het SBB- tantoor (bij de woning van het districts hoofd aan de Dorpsstraat) was al lang veel te klein. In de kleine ruimte moeten soms drie mensen tegelijk wer ken. In het schoolgebouw in Den Burg krijgt SBB vier vertrekken: een voor het districtshoofd en een voor de opzich ters. De derde ruimte wordt een verga derzaaltje en de resterende ruimte is voor de overige medewerkers. Staats bosbeheer huurt de kantoorruimte van de Rijksgebouwendienst, eigenaresse van het schoolgebouw.

Texelsche Courant | 1978 | | pagina 1