Cf roen 2rwarL-Jexelsin het GEEN GENADE VOOR SHOWROOM BONNE? Aktie Pak - An: reeds veertig mille binnen li Toneelverenigingen boos over nieuwe Lindeboom-plan pi s" PROBLEMEN OVER DORPSCOMMISSIE STICHTINGSVORM WERDEN GESUST Noodkreet tot gemeentebestuur Extraatje welkom voor reservefonds p, bedankt 9*ld \Q luutVM {HUiiS Portemonnee verduisterd Ongenode gast Zender in beslag genomen Harry Ellen pacht „Het Vispaleis" 92e JAARGANG NR. 9333 DINSDAG 28 NOVEMBER 1978 I Redactie: Harry de Graaf, Pelikaanweg 75, De Koog, I telefoon (022281 266 en Wessel Post, Burdetstraat 17, Den Burg, telefoon (02220) 3543. Uitgave: Langeveld De Rooy B.V., Postbus 11, Den Burg, telefoon (02220) 2741. Verschijnt dinsdags en vrijdags. Postgiro 652. Abonnementsprijs 7 11per kwartaal 70 cent incasso; los 45 cent. Bankrelaties: Amro Bank nr. 4699.17.636; Rabobank nr. 3625.01.742; NMB nr. 6734.60.398. Advertentietarief: 42 cent per mm hoogte per kolom. De heer P. C. Bonne uit Eierland is «oomemens een showroom te bou- ven aan de Laagwaalderweg bij De (Vaal. Hij wil dat doen op een ter- ein dat grenst aan dat van het loon- verkbedrijf Zoetelief, maar dat geeft imstige problemen want dit land ïeeft een agrarische bestemming met landschappelijke waarde), :odat een showroom daar verboden s. Stichting van een showroom op ret feitelijk daarvoor bestemde ndustrieterrein te Oudeschild is voor Sonne onaanvaardbaar omdat het veel te ver is gelegen van zijn hoofd- jedrijf in Midden-Eierland (Dros Smederij). Als gevolg van persoonlijk-zakelijke jeschillen in de familiesfeer is de bouw /an een showroom bij het bedrijf in Eierland niet mogelijk en om die reden reeft Bonne het gemeentebestuur ge raagd het gebouw te mogen neer- :etten bij De Waal. B en W meenden, ra langdurig overleg, dat hier zodanig rijzondere omstandigheden aan de jrde zijn, dat aan het verzoek van Sonne zou moeten worden meege- verkt door wijziging van het bestem- ningsplan en vooruitlopen daarop door middel van een artikel 19-procedure. Hoge eisen Maar dan zou Bonne zijn gebouw el moeten laten voldoen aan hoge andschappelijke eisen. Over hoe het ebouw er dan zou moeten uitzien, ebben Bonne en de gemeente tot usver geen overeenstemming bereikt, inds donderdag ziet het er voor onne nog somberder uit, want geen an de leden van de commissie uimtelijke ordening was bereid aan het oorstel van B en W mee te werken, rie leden voelden zelfs helemaal niet oor het toestaan van industriële bouw p deze plaats, omdat het onoverko- elijke precedenten zou veroorzaken, en minderheid was wel voor de mede- erking maar dan onder minder scher- e landschappelijke eisen. Het is nu te erwachten dat B en W hun aanvanke- ijk tegemoetkomende houding zullen laten varen. De heer Bonne had de leden van de lommissie tevoren aan de hand van af schriften van eisen e.d. een indruk ge geven van de onderhandelingen die tot iusver over dit projekt zijn gevoerd. Sonne heeft hardnekkig geprobeerd een showroom van betonelementen goedgekeurd te krijgen, maar slaagde daarin niet. Om hem duidelijk te maken hoe het er wel uit moest zien, reageerde het college op iedere nieuwe aanvraag met uitvoeriger omschreven eisen Niet redelijk? Jan van Asselt maakte zich over dat laatste erg boos. Hij vond niet dat sprake was van een redelijke overleg situatie en herinnerde eraan, dat de adviezen van de welstandscommissie wel positief waren. Hij verdacht het college ervan een kat-en-muis spelletje met Bonne te spelen en vond dat aan de showroom de eisen van een gewoon industrieterrein moeten worden ge steld. Tenslotte grenst het bouwterrein aan een industrieterrein en kan dus zonder bezwaaar als een uitbreiding daarvan worden beschouwd. Hij vond het .vreselijk overdreven" dat B en W het gebied nu als landschappelijk zeer kwestbaar beschouwen. Ik ben er beroerd van". De heer J. Koolhof ge loofde ook niet zo erg in die landschap pelijke gevoeligheid. ,,Wat is daar zo kwetsbaar? De graansilo en dat loon bedrijf?" Het nieuwste (vereenvoudig de) plan voor verbouw en res tauratie van De Lindeboom- Texel heeft de gramschap op gewekt van de drie toneelver enigingen, die ijveren voor betere toneelakkommodatie in Den Burg. Tot dusver waren zij steeds bij de plannenma kerij betrokken, maar bij het laatste plan (plan 8) is dat niet gebeurd. In een brief aan het college van B en W zeggen zij met verbazing te hebben kennis genomen van het verbouwplan toals dat stond afgebeeld in de Texelse Courant van 24 november. ,,Wij ver wonderen er ons over dat wij als toneelvereinigingen niet alleen geen in spraak in dit plan hebben gehad, doch zelfs daarin niet zijn gekend, zoals dat in vorige procedures wel het geval was". De drie voorzitters (C. Witte van Sint Jan, C. J. Zoetelief van de toneelgroep van de Oudleerlingenvereniging en A J. van Zeijlen van UDI) stellen dat zij de ruimte totaal ongeschikt vinden voor toneelvoorstellingen. Het aantal van 130 zitplaatsen wordt te gering geacht. digheden zijn B en W bereid geweest de oorspronkelijke eisen nog wat te verzachten en genoegen te nemen met een tamelijk groot gebouw. Verder kan men met gaan. Als Bonne nóg niet wil, moet hij maar niet bij De Waal bouwen. Naar industrieterrein Wm Helder herhaalde zijn princi piële veroordeling van dit soort planwij zigingen. Het bestemmingsplan is er voor om dit soort ontwikkelingen te voorkomen. Bonne moest volgens hem naar een terrein met industriële bestem ming. Nauta zei het gevoel van Helder te onderschrijven. Ook hij wilde eigen lijk geen planwijziging, maar had de hand over het hart gestreken onder druk van de situatie, waarover hij ove rigens geen mededelingen deed, gezien het privékarakter ervan. Burgemeester Engelvaart verweet de heer Van Asselt dat deze met zijn scherpe aanvallen niet bepaald bezig was de belangen van Bonne te behartigen; integendeel. Desgevraagd gaven de verschillende RO-commissieleden advies: Blanken, Helder en Rienstra vonden dat er on voldoende argumenten zijn om het plan te wijzigen. J. C. Dros wilde er niet teveel van zeggen in verband met zijn persoonlijke betrokkenheid bij deze zaak, maar vond wel dat de gemeente snel voor industrieterrein in alle dorpen moest zorgen om dergelijke problemen te voorkomen. Jan van Asselt wilde wel wijziging van het bestemmingsplan maar dan onder minder strenge voor waarden voor Bonne en de overige leden wilden pas verder praten als eerst overeenstemming met Bonne was bereikt over kleur, vorm en aankleding van het gebouw. Tennisbaan De commissie had geen bezwaar om mee te werken aan de aanleg van een tennisbaan op het terrein achter de geplande showroom. Die tennisbaan wordt gewenst door de heer I. Plaats man (eigenaar van de grond waarop ook Bonne wil bouwen), die er de aantrekkelijkheid van zijn pension „Rebecca" aan het Hogereind mee wil vergroten. Het ziet er naar uit dat de problemen die de gemeente raad veertien dagen geleden had ten aanzien van de Stichtingsvorm van de Dorps commissie Den Burg zijn op gelost. Een en ander werd gisteravond duidelijk tijdens de gezamenlijke ver gadering die de raadscommissies van Financiën en Welzijn in tegen woordigheid van de leden van de Dorpscommissie hielden. Hierbij toonde men zich over het al gemeen tevreden met de door B en W ter tafel gebrachte antwoorden, waar in de vragen werden behandeld, die de raadsleden stelden tijdens de raads vergadering over het Oude Ulo-projekt. Uit deze antwoorden bleek onder meer dat in tegenstelling tot wat enkele raadsleden tijdens de raadsvergade ring hadden gevreesd de stichtings vorm van de dorpscommissie allerminst zou betekenen dat deze in feite in vele opzichten carte-blanche zou hebben. Niet afwijken Wim Helder van de werkgroep Land- schapszorg meende evenwel dat er geen enkele respectabele reden kan zijn om van het bestemmingsplan af te wij- ken. Mensen die in vergelijkbare omstandigheden verkeren als de heer Bonne, zouden het dan ook kunnen verlangen. De heer N. C. Barendregt noemde sommige van de gestelde eisen paradoxaal Er wordt een bepaalde dak helling gevraagd, maar het gevolg is dat een grootschalig gebouw ontstaat en dat is ook weer met goed. Burgemees ter Engelvaart wees op de voorgeschie denis en constateerde dat men Bonne alleen al door het feit dat men aan de wijziging van het bestemmingsplan wil meewerken, zeer ter wille is geweest. Maar om die afwijking van de regels te rechtvaardigen diende het gebouw niet te groot te zijn, uit metselwerk zijn op getrokken en een bepaalde dakhelling te hebben. Onder druk van de omstan- PAK - AN i I IOC wol PAK-AN 'l0i?V(?y|" De laatste UDI-uitvoermg werd al door 175 personen bezocht. Bovendien is het ontworpen toneel veel te klein, ter wijl de obstakels ter weerszijden van de zaal het zicht op het toneel belem meren. Noodkreet De voorzitters vragen dan ook alsnog bij het overleg betrokken te worden, zodat na afloop van de verbouwing ook werkelijk gespeeld kan worden. ,,Wij vertrouwen erop dat U aan onze noodkreet gehoor zult geven en met ons in overleg wil treden om langs een democratische weg een aan vaardbare toneelzaal te verkrijgen". Afschriften van de brief zijn gestuurd aan de gemeenteraadsleden, de leden van de akkommodatiecommissie, het RST-bestuur en de dorpscommissie Den Burg. Gisteravond is over de pro blemen gesproken tijdens de vergadering van de commissies wel zijnszaken en financiën. Desgevraagd verklaarde een der on dertekenaars van de brief dat men zich wel gedwongen voelde om protest aan te tekenen. ,,Als we niets zouden doen, zou een voor ons onbruikbare zaal ontstaan, terwijl de oude ULO ook geen soulaas zal bieden, want daarin komt in ieder geval geen toneelzaal". Vooral dank zij een perfek- te organisatie en een effektie- ve reclamecampagne is de ak tie „Pak-An" van het Koninklijk Texels Fanfare/ D.E.K. een eclatant succes ge worden. Zaterdagavond was een bedrag van f40.023,68 bin nen, bestaande uit 717.000,— van de bevolking en 723.000,— van het bedrijfsleven. Daar zal nog wel een paar duizend gul den bijkomen, want vandaag zullen de mensen worden bezocht die zaterdag niet thuis waren en er wordt ook nog gerekend op bijdragen per giro. Al met al zal veel meer bij elkaar worden gebracht dan het bedrag waar naar de organisatoren hadden ge streefd, maar dat is bijzonder wenselijk omdat het streefbedrag nodig was om alle huidige leden van uniformen te voorzien. Maar er moet worden gerekend op aanwas van nieuwe leden en wisselingen, zodat het zeer wense lijk is dat de vereniging over een fonds beschikt, waaruit nog meer uniformen kunnen worden bekostigd. Het staat wel vast dat dergelijke uitgaven (één uniform kost 7625, nooit uit de gewone contributie-inkomsten kunnen worden gedekt. Professioneel Nooit eerder beleefde Texel een ver- enigingsaktie, waarbij zo professioneel te werk is gegaan. De organisatie was in handen van een commissie, bestaan de uit Wil Huizinga (die als het geeste lijke brein mag worden beschouwd). Jan Kiljan sr., Carla Bakker, Tammo Lenting en Gerben v.d. Feen. Met een goed gevoel voor plaatselijke verhou dingen werd „iedereen" ingeschakeld en dat gebeurde op een zodanige wijze dat iedereen ook met plezier deze medewerking gaf. De grote slag viel zaterdag toen de eerder verzonden 4500 zakjes persoonlijk over heel Texel werden afgehaald. Met dat karwei belastten zich 120 personen, meren deels leden, ouders van leden en mensen uit de kennissenkring van de organisatoren. Per dorp De bijdragen uit de bevolking die Met name burgemeester J. Engelvaart benadrukte nog eens dat ook een stich ting gebonden is aan een goedkeu ring van de begroting door de gemeen teraad, zodat er van een door de raads leden gevreesde ondemocratische gang van zaken eigenlijk weinig sprake is. Men kwam tijdens de vergadering voorts tot de conclusie dat ook wat de bestuurssamenstelling betreft de stich tingsvorm van de dorpscommissie (hoe ondemocratisch die in principe ook mag zijn) allerminst betekent dat men totaal geen grip meer zou hebben op het beleid. Immers de bestuursleden blijven periodiek aftredend zodat men bij eventuele problemen altijd zou kunnen ingrijpen. In de krant van vrijdag 1 december gaan we nader in op hetgeen maandag avond besproken werd. Het Fanfaregebouwtje aan de Witte Kr ui slaan in Den Burg was zaterdag het „crisiscen trum" waar de opgehaalde bijdragen werden bezorgd en waar nauwkeurig het totaal werd bijgehouden. Aktieleider Wil Huizinga noteert zojuist de totaalstand van dat moment op het scorebord. zaterdag werden opgehaald, leverden per dorp de volgende totaalbedragen op: Den Burg 77959,39; De Cocks- dorp 7318,-; De Waal 7231,65; Den Hoorn 71465,55; Oudeschild 71779,40; De Koog 7640, en Oosterend 7792,06. De grootte van de genoemde dorpen in aanmerking nemend, blijkt dat het ene dorp zich veel sterker met het KTF/DEK verbonden voelt dan het andere. Aangenaam verbaasd zijn de organisatoren over de relatief zeer hoge bijdrage die uit het buitengebied kwam: 74275,44. Uit de reactie bleek dat men goedgeefs was, omdat de geldophalers er de moeite voor over hadden om ook de meest afgelegen boerderijen te be zoeken. Bij andere financiële akties worden de mensen in het buitengebied meestal niet persoonlijk benaderd. Vermeldenswaard is ook de relatief hoge bijdrage die van de drie beiaar- denhuizen in Den Burg kwam: samen zorgden deze dat het geld voor één uni form (7625, werd bijeengebracht. Het is de bedoeling de aktie over enige tijd officieel af te sluiten met een fees telijke presentatieavond. Een inwoonster van Den Burg, werk zaam als cassière in een supermarkt, heeft bekend een portemonnee met 7850,— te hebben verduisterd. De portemonnee was door een klant per ongeluk in de winkel achtergelaten. Toen later navraag werd gedaan zei de cassière van niets te weten. De gedupeerde zette een advertentie in de Texelse Courant in de hoop dat de door haar verloren portemonnee zou worden terecht gebracht. Naar aanleiding daar van kwam een tip binnen, waaruit bleek dat de cassière zich wel degelijk over de portemonnee had ontfermd. Na een kort verhoor bekende zij tegenover de poli tie. Zij verklaarde in financiële moeilijk heden te verkeren. Het geld is inmiddels teruggegeven. De cassière is ontslagen. Verschillende vrouwen in Oudeschild hebben gistermiddag bezoek gekregen van een onbekende man die met smoes jes probeerde binnen te komen. In de meeste gevallen gaf hij op kennis te zijn van de echtgenoot van de betrokkenen. Gebleken is dat dit in geen der gevallen op waarheid berustte. De man was doorgaans snel verdwe nen als de vrouw zei dat haar man spoedig zou thuiskomen. De man is tussen 50 en 55 jaar oud, had blond haar en was gekleed in onder meer een rode pullover en zwarte jas. De politie hoorde pas laat in de middag van het geval en is er niet in geslaagd de man aan te houden om te vragen wat de bedoeling was van zijn gedrag. De politie trof in de auto van Texelaar E.P. een 27 Mc zender aan. De appara tuur werd in beslag genomen en er werd proces verbaal opgemaakt. Het was de tweede keer dat P. werd betrapt. ondemerners-aktiviteiten Met ingang van 1 december pacht de heer Harry Ellen met zijn familie „Het Vispaleis" aan de Stenenplaats in Den Burg. De familie Van der Vis wil de zaak niet langer zelf drijven. In eerste instan tie zal het bedrijf op dezelfde voet worden voortgezet, maar het is de bedoeling de activiteiten in de naaste toekomst uit te breiden. De winkel zal enigszins worden ver bouwd waarbij het thans wat kille interieur door „warmer" materiaal zal worden vervangen. In de aldus ontstane gezellige ruimte wil de familie Ellen gelegenheid geven voor het drinken van koffie en het eten van warme gebakken vis, slaatjes en andere snacks. In de zomerperiode zal de heer Van der Vis de nieuwe pachter nog terzijde staan. Tot voor kort verdiende Harry Ellen zijn brood als kottervisser. Daaraan moest een eind komen en Ellen zocht ander werk. Het contact met „Het Vispaleis" ontstond toen Ellen daar de afgelopen zomer werkte.

Texelsche Courant | 1978 | | pagina 1