Dros verzet zich tegen piannen Eieriand Vriendenkring" prima in stuk van Heijermans Goed werk van Henk Plaatsman Maar verhaal had onbevredigend slot A' Werkgelegenheid in landbouw weer stijgend? WAT IK ZEGGEN WOU.. „De jachtclubs schieten te kort" Padvihdersclubhuis gaat weekje dicht Feestmiddag en -avond voor bejaarden van Den Hoorn en Oudeschild Firma Drijver bouwt 18 meergezinshuizen Bowlingbond Texel Hl- INSDAG 28 NOVEMBER 1978 TEXELSE COURANT PAGINA 5 ji'ii IVIet uitzondering van de er J. C. Dros zijn alle leden de commissie Ruimtelijke dening akkoord gegaan met zojuist voltooide ontwerp stemmingsplannen voor idden- en Zuid-Eierland. Dros had weinig goede woorden Dr de plannen. Wijzend op de vele bruiksregels die in het plan zijn opge- men, konstateerde hij: „Het is om te ilen, je mag nauwelijks kippen hou- Het zat hem zeer hoog dat het de bestemmingsplan van 1955 (dat ruime uitbreidingsmogelijkheden od) nooit is uitgevoerd. De meente heeft althans de als bouw- pnd aangewezen percelen nooit Ilen ontsluiten. „Wie wilde bouwen, :rd afgestiekeld". Als de gemeente (willend was geweest, zouden in irland heel behoorlijke woonkernen ontstaan. Het nu aan de orde zijnde stemmingsplan is in de eerste plaats „constateringsplan". Wat er reeds wordt formeel bekrachtigd en de jgelijkheden voor woningbouw zijn er gering. Dat is overigens in over- nstemming met het algemene beleid t erop is gericht woningbouw voor- sn alleen toe te staan in de gewone rpen om de leefbaarheid daarvan al- ans zoveel mogelijk te garanderen Misselijk Dros drukte zich in krasse termen uit: ben er misselijk van. Dit plan is op- naakt door mensen die er geen ver- nd van hebben, maar wel een hoog aris". Burgemeester Engelvaart riep tot de orde, waarna Dros zijn orden wel wilde intrekken, ïoals gebruikelijk in een Qitemmingsplan komt in de plannen ar de Eierlanden een beschrijving van gebied voor. Volgens het ontwerp in Eieriand „jonge zeeklei", maar heer J. Koolhof maakte daartegen twaar: „Maak er maar zeezand n de beschrijving wordt voorgesteld openbaar vervoer in de polder te beteren en de mensen aldus in de egenheid te stellen de voorzieningen elders op Texel makkelijker te bereiken. Daarbij zou inzet van een buurtbusje denkbaar zijn. Maar ook het omgekeer de zou kunnen: het stimuleren van rijdende winkels, bibliobus, rijdende re parateurs e.d. Fridt Blanken merkte op dat een buurtbus verbinding moet ma ken met Den Burg en de veerhaven maar niet, zoals in het plan wordt voor gesteld, met het Prins Hendrikhotel omdat de mensen daar niets hebben te zoeken. Toch werkgelegenheid? Het bestemmingsplan gaat uit van een verder afnemende werkgelegenheid in de landbouw. Daar maakte de heer N. C. Barendregt bezwaar tegen. Hij meende dat de werkgelegenheidssitua tie in de landbouw is gestabiliseerd en waarschijnlijk zelfs weer iets zal toenemen. Dat werd bevestigd door J. Koolhof. Als gevolg van de zeer gunsti ge agrarische structuur van het gebied en de toenemende belangstelling voor meer arbeidsintensieve teelten, zal de werkgelegenheid zeker niet afnemen. RO-ambtenaar Van Dijk wees erop, dat men bij deskundigen te rade is ge weest, maar als hun meningen zijn ach terhaald, zal het plan worden aange past. Dros verklaarde zich tegenstander van de artikel 11-gebieden in het plan, die B en W de mogelijkheid geven nader te bepalen wat er nog kan worden gebouwd. Het systeem werkt volgens hem niet soepel. Hij wilde direkt een kompleet bestemmingsplan, waarvan de uitvoering kan worden af gedwongen. Maar B en W hebben de artikel 11- mogelijkheid juist ingebracht om wèl soepel te kunnen werken. Als zich onverwachte behoefte aan woningen voordoet, moet daaraan snel tegemoet kunnen worden gekomen, zo werd hem verzekerd. Wie per jaar minstens 270 etmalen in zijn woning verblijft wordt als per manente bewoner aangemerkt. Zo'n BWIH «X LEZERS - OL JJMCO MM OC REMKTK De geschiedenis van de konijnen uit tijd van de Romeinen kan ik niet ntroleren, maar 35 jaar in „De Krim" n nog vers in het geheugen. Voor de rlog werd er in dit perceel gejaagd or broodjagers. Die hielden de konij nstand klein maar roeiden ze niet uit. len in 1940 de geweren ingeleverd eesten worden, breidden de konijnen :h snel uit. Na de oorlog waren er veel mijnen. De jacht is toen verhuurd aan n Texelse jachtclub (ik spreek alleen er dit perceel 16). Deze jagers hebben taak de konijnenstand op een redelijk :il te houden. Toen in 1956 de myxomatose uitbrak, erden er in dat jaar flink wat opge- imd. Daarna werden de konijnen imuun voor die ziekte. Ze krijgen het ei maar genezen er van. Ongeveer 5% erft er nog aan. De vraag blijft: wat is nu veel of einig konijnen? Een konijnenkamer stond in 1960 uit 6 tot 8 holen. Nu in I78 zijn het er 20 tot 30 en meer. De jinen worden totaal „vergraven" en it gevolg is zandverstuivingen. Dan oet er helm geplant worden; een istbare zaak. Die geplante helm wordt sor de konijnen vernield en gedeeltelijk tgegeten. De bestaande helm wordt et aangevreten. Als er genoeg ander en is, eten ze geen helm maar maken el de ingeplante helm tot hun speel- lin. Dan het voorstel om Noorse helm in voeren. Op die manier bestrijdt men el de gevolgen maar niet de kwaal; en it zijn de konijnen. Er zijn er veel te iel en wie heeft er het plezier van? olgens mij alleen de jagers. Ze hebben tsluitend het genot van de jacht en :huiven de last van zich af. Alle boeren ngs de duinenkant van de Eierlandse older kunnen daarvan meepraten. Dat de duinen erg droog zijn is waar, raar het grondwaterpeil is volgens mij iet veel minder dan andere jaren. Er 'orden hier geregeld metingen naar Sdaan en het water bedraagt ongeveer cm minder. Wel zijn de duinen ivetsbaarder geworden omdat er sinds 944 een enorme afslag is geweest (van e Slufter tot de vuurtoren 2 richels!), lts dat nu zo kwetsbaar is geworden loet men dan ook niet nog eens Blasten met zoveel konijnen. Dat treft b duinen dubbel zwaar. Of roofvogels kunnen helpen? Mis- ihien wel iets. Jammer genoeg hebben e er niet zoveel meer. Hoewel, 20 ovember j.l. telde ik 's middags nog gelijkertijd: 2 kiekendieven, 2 velduilen woning is dan geen tweede woning. Wim Helder betwijfelde of de ge meente dit behoorlijk kan kontroleren en vond de artikel 11- aanpak wel goed, omdat dan nog beter kan worden verzekerd dat alleen huizen voor permanente be woning worden gebouwd. Dros vond de norm van 270 etmalen veel te hoog. Het betekent dat bij de hedendaagse arbeidsvoorwaarden iemand niet eens op vakantie zou kunnen gaan, want dan verblijft hij korter dan 270 etmalen in zijn huis... De gang van zaken bij het nieuwe bestemmingsplan is zeer democratisch geweest. Al in een vroeg stadium zijn de bewoners van Eieriand gehoord. Ook zal ruimschoots gelegenheid worden geboden om het nu geprodu ceerde ontwerpplan in te zien en bezwaren te maken. Blanken toonde zich tevreden over de aanpak tot dus ver. Dros had als aanmerking dat het landbouwmechanisatiebedrijf in Mid- den-Eierland in het plan te weinig uitbreidingsruimte heeft. „Sinds 1907 is daar altijd driekwart hectare beschik baar geweest en nu mag alleen 1000 1500 m2 worden bebouwd. Er kan niet eens een showroom bij". De burge meester wees erop dat de betrokkene bezwaar kan maken, maar los daarvan willen B en W de kwestie ook intern nog wel bekijken. Hoofdzakelijk om ongestoord de laat ste hand te kunnen leggen aan de nieuwe inventaris van het uitgebouwde padvindersclubhuis zijn er deze week geen bijeenkomsten van Scouting Texel. Ook de spelletjesavond (woens dag) komt te vervallen en zal ook in de komende weken niet op het programma staan. Vermoedelijk is de eerstvolgende avond op 27 december (derde kerst dag). Hoewel de Bouwstenenaktie voor het „hernieuwde" nieuwe onderkomen van de padvinders goed loopt zijn er nog enkele exemplaren te koop. Wie in deze vorm een bijdrage aan het „Bouwfonds Scouting Texel" wil leveren wordt ver zocht op een van de volgende bankgiro nummers een bedrag van 710,— over te maken. Deze nummers zijn: Rabo 36.25.37.321 en Amro 46.99.52.369. In dorpshuis De Waldhoorn te Den Hoorn wordt woensdag a.s. een feest middag, broodmaaltijd en feestavond gehouden voor de leden van de Hoorn der bejaardensoos en de leden van de afdeling Oudeschild van de bejaarden- bond. Begonnen wordt om half drie. B. en W. hebben de gemeenteraad gevraagd medewerking te willen verle nen aan een wijziging van het bestem mingsplan Den Burg-n.w. om de bouw van 18 zogenaamde „meergezinshui zen" mogelijk te maken. Ze zullen worden gebouwd door de fa. Drijver. Teneinde de realisering van deze woningen zoveel mogelijk te bespoedi gen heeft het college voorgesteld een in dit geval noodzakelijke artikel 19-proce- dure te mogen beginnen. De woningen zullen worden gebouwd op het terreintje tussen de Vaargeul, de Schoorwal en de Noordwester. Het lag aanvankelijk in de bedoeling hier een kleuterschool of een peuterspeelzaal neer te zetten maar aangezien de capaciteit van de kleuterscholen mo menteel ruim voldoende is heeft men dit plan laten varen. De te realiseren 18 huizen worden premiewoningen, waarvoor inmiddels door de fa. Drijver een stedebouwkun dig aanvaardbaar geacht bouwplan is ingediend. In eersate instantie heeft men ge tracht op deze grond 20 eengezinshui zen neer te zetten maar het daarvoor ingediende bouwplan voldeed niet aan de door het college gestelde uitgangs punten. Een van deze punten was dat de huizen wat prijsvorming betreft zo danig moesten zijn dat een breder publiek voor de woningen in aanmer king kan komen. Na overleg met de gemeente is de fa. Drijver in oktober met een schetsplan .gekomen waarmee B. en W. zich konden verenigen. De raad zal in de raadsvergadering van 19 december een oordeel over het ontwerpvoorstel uit spreken. In de Houseleague van de Bowling- bond Texel waren het deze week alleen Standplevier en Timmers Bouwbedrijf die een 5—0 overwinning boekten. Texel Vastgoed en Enbece 1 werden er het slachtoffer van. Vooral de voor Strandplevier uiko- mende Henk Plaatsman wist Texel Vastgoed flink achter zich te houden door met twee mooie 200-games een serie van 714 te gooien. Hij werd direkt terzijde gestaan door Klaas Veldman met een prachtige serie van 713. Koogel 75 moest drie punten afstaan aan Holly Hobbie. Wasserij Texel werd met 1—4 geklopt door Beumkes Ef Zn waarin Henk Keijzer een prachtige 212-game gooide. Deze keer kwamen de hoogste games op naam van Gré Koorn (203) en Roland van Zeist (231). De hoogste series werden gegooid door Loes Zutphen met 707 (resp. 148, 189, 190 en 180) en Roland van Zeist met 808 (resp. 154, 230, 193 en 231). De overige uitslagen waren als volgt: Texel Vastgoed-Strandplevier 0—5 Pioniers-Flash 2—3 BV Knudde-Langs de weg 1—4 Beumkes EfZn-Wasserij Texel 4—1 Enbece 2-Drogisterij Mets 2—3 Koogel 75-Holly Hobbie 2-3 't Steigertje-De Toekomst 2—3 Bouwbedrijf Timmer-Enbece 1 5—0 Wielewaal-Ran/Motoren 4—1 Koogel 77-Cross Team 4—1 Sommeltjes-Doortje 3—2 Boetiek 22-Middenmoot 3—2 en een torenvalk. Overigens is de zilvermeeuwenstand sinds 1950 flink gegroeid. Die lusten ook graag jonge konijnen en maken daar ook wel gebruik van. Hermelijnen zijn er nog wel maar niet in grote aantallen. Aan de konijnen stand is het echter niet te zien. Konijnen kunnen slecht tegen water. Als de duinvalleien nat zijn sterven er meer aan leverbotziekte dan in een droge tijd aan de myxomatose. Moeten we dan terug naar de klem men? Dat was misschien het beste omdat dan meteen ander ongedierte gevangen wordt. Het is ook geen prettig werk want men moet er voor onder doorns en bramen door kruipen. De wet staat het niet meer toe en het is dus niet uit te voeren. Het is ook niet nodig want met de fretten kan het ook. En dan niet 1 of 2 middagen in de week, maar heel intensief. Alle dagen en zeer systema tisch. Als alle jonge leden van de jachtclub er zich voor spanden was de konijnen- plaag in een winter flink ingeperkt. Het moet wel volgehouden worden, ieder jaar weer. Als er in de winter geen konijntje meer te vangen valt, zijn er nog ruim genoeg over om de soort in stand te houden. Dat kun je de volgende zomer zien. De leden van de jachtclub zien wel kans een in te planten perceel helm konijnenvrij te maken, maar voor een grote opruiming geven ze niet thuisl Dan zou het genot van de jacht verloren gaan en dat kan geen jager willen Of de Texelse bevolking met minder watergebruik de konijnen kan bestrij den? Geloof het maar nietl Meer regen water en een goed pak sneeuw zouden de duinen zeer ten goede komen, maar konijnen bestrijden moet op een andere manier. De vooroorlogse middelen wa ren: jagen met geweer, met de fretten, met netten en geweer, klemmen en blauwzuurgas. Er waren ook jachtopzie ners die de hele winter met geweer jaagden en klemden. De konijnen horen niet onder de jacht, maar zijn schadelijk wild en de jachtpachter is verplicht ze te verdelgen. Hij moet dan ook niet proberen er een broodwinning van te maken. Het is voor mij duidelijk dat de oorzaak van de konijnenvraat niet leidt naar PWN en niet naar de ruilverkave ling. Ook dat is door metingen van de grondwaterstand aan te tonen. Of de Moksloot nu zijn water produceert voor de Texelse bevolking of dat het naar de Mokbaai stroomt, maakt niets uit. Laten we hopen dat de Noordzee ons de laatste duinrichel laat behouden en de konijnen door de jagers tot een minimum worden terug gebracht. Maar ja, dat kost hen natuurlijk wel tijd, geld en ergernis G. P. Koorn, „De Krim" Een bezwaar dat je zou kunnen hebben tegen het stuk „Beschuit met muisjes" van Heijermans is dat een bevredigend slot ont breekt. Niet het goede, maar het slechte overwint en dat zijn we niet gewend. We weten allemaal wel dat zoiets in het echte leven vrij regelmatig voorkomt. Slim heid, kapitaalskracht en getals sterkte zijn maar al te vaak bepa lend voor de loop der gebeurte nissen die zich tussen mensen af spelen, althans zolang de rechter lijke macht of de overheid er niet aan te pas komt. Maar als we naar een toneelstuk of een film gaan, willen we ons even losmaken van de realiteit des levens. We willen in spanning zitten over het ver loop van hetgeen zich op de bühne of het witte doek afspeelt maar aan het slot moet het goede zijn beloond en het kwade ge straft. Anders hadden we net zo goed bij de tv thuis kunnen blij ven. Nadat toneelvereniging „De Vrien denkring" zaterdagavond in De Wald hoorn het stuk „Beschuit met muisjes" had opgevoerd en in volle sterkte voor het voetlicht trad om bloemen en applaus in ontvangst te nemen, dacht menigeen dat het laatste bedrijf was weggelaten. Want zojuist was men er getuige van geweest, hoe een uit gevoelloze geldwolven bestaande fami lie er in was geslaagd zich van een erfenis te verzekeren door een reeds zwaar beproefd vrouwtje in het ongeluk te storten, zonder dat de beroemde bedenker van het verhaal de wereldlijke of goddelijke gerechtigheid in de gele genheid had gesteld alles nog ten goede te laten keren. Wat zou je zeggen van het volgende verhaal? De heer Prosper Bien Aimé exploiteert rond 1910 in Amsterdam een slecht lopend pension en beleeft dat zijn broer, die jaren elders in de wereld heeft vertoeft, op bezoek komt. De man sterft aan een hartaanval en dat lijkt nogal vervelende totdat Bien Aimé, zijn vrouw, oom, tante en neef er achter komen dat de broer een vermogen op de bank heeft staan dat zij zullen erven. Maar de broer die ieder voor een verstokte vrijgezel had gehouden, blijkt een week tevoren te zijn getrouwd met ene Pollie zodat het er naar uitziet dat zij de erfgename is. Maar tot ieders vreugde is de vrouw in kwestie onder huwelijkse voorgaar den getrouwd en kan ieder met voldoe- Sceno uit „Beschijt met mtdsjes". Ven links neer rechts Bert Bndn Ioom Aristidei, Ada Eijk tgromoel, Gerdy Grabowsky IJeanne Bien Aiméi, Alio Boon (nicht Hendrikal, Wim Jen Bakker (neef Bepdstei, Bep van Duyn (Pol/iel en Willem Kikkert (Prosper Bien Aiméi. ning vaststellen dat zij straatarm zal achterblijven en alle centen toch nog door de familie, waarmee de overleden broer nu niet bepaald hartelijke betrek kingen onderhield, zullen worden opge streken. Alles voor het kind Groot is dan ook de schok als het vrouwtje laat weten zwanger te zijn, een feit dat tot ieders leedwezen door de dokter wordt bevestigd. Want nu zal het kind al het geld erven, zo laat advocaat Mr. v. d. Wielen tot woede van de gedupeerde familie weten. De door het verlies van haar man reeds zwaar getroffen vrouw heeft vanaf het mo ment van de begrafenis geen deel van leven meer. Op de meest misselijke wijze wordt haar voortdurend door de pensionhouder aan het verstand ge bracht dat het belachelijk is dat het kind straks al het geld moet erven en zij wordt onder zware druk gezet om een „schikking" te aanvaarden. De vrouw weigert maar kan alle ellende, aantijgin gen en scheldpartijen niet meer verwer ken en gaat van haar stokje. En... krijgt een miskraam. Hoera. Doek. Wie Heijermans kent, zal niet zo verbaast zijn over een dergelijk verloop. Een verontwaardigd publiek was het doel waarnaar hij streefde, want voor Heijermans was toneel niet alleen volks vermaak maar het moest de mensen aan het denken zetten. En dat was geen overbodige zaak in zijn tijd, toen er nog niet zo hard werd genivelleerd en toen iedereen nog niet zo precies wist waar hij zijn recht kon halen. Het is interes sant te bedenken dat het in het begin van deze eeuw volgens de normen van de gezeten burgerij of wat daarvoor door wilde gaan, helemaal niet zo vanzelfsprekend was dat een vrouwtje in omstandigheden als bovenomschre ven haar wettelijke recht kreeg. Want zij was niet alleen ongeletterd en zo arm als een kerkrat, maar was ook al maanden zwanger van een man waarmee zij sinds een week was getrouwd of misschien zelfs wel van een ander. Zo iemand behoorde immers zijn trekken thuis te krijgen? Weg met dat tuig. Zeer goed spel Het pleit dus voor onze tijd dat de volle zaal van De Waldhoorn die vrijdag avond het verloop van het stuk ademloos volgde, ^an het slot een nogal onbevredigend gevoel had. Maar dat was voor de toeschouwers dan ook de enige onaangename ervaring van die avond, want de wijze waarop De Vrien denkring dit buitengewoon moeilijke stuk voor het voetlicht bracht, was bijna subliem. Bijna, want er moet worden gezegd dat de vereniging met dit stuk zó hoog greep dat er wel iets aan móest mankeren. Het mankeerde de Hoornder tonelisten in ieder geval niet aan moed en zelfvertrouwen wantje zou veronder stellen dat zelfs menig beroepsgezel schap zich twee keer zou bedenken alvorens met zoiets te komen. Zo ongeveer alle kwaliteiten waarover een toneelspeler kan beschikken moesten voor dit stuk worden aangesproken. Nagenoeg zonder aarzeling brachten de spelers hun lange, moeilijke rollen en wisten hun creatie tamelijk precies te brengen zoals Heijermans het zou heb ben gewild: niet al te afstandelijk maar met pathos en een tikje overdrijving, dat kenmerkend is voor het genre. Uitstekende rol Voor het eerst sinds Sil de strandjut ter heeft Willem Kikkert van „De Mient" zichzelf overtroffen. Hoewel de rol van de pensionhouder Bien Aimé minder dankbaar was (dat wil zeggen dat hij meer moest presteren om van het publiek dezelfde waardering te krijgen) wist hij zeer precies het karakter dat hij moest verbeelden tot uitdrukking te brengen. Hij was zeer overtuigend de op geld beslist hypocriete kletskous die hij zijn moest. Kikkert kende zijn kolossale rol uitstekend. Hij speelde met enorme vaart, zonder een aarzeling. Het enige dat hij zou moeten afleren is het wat zangerige toontje dat in andere rollen wel aardig, althans gemoedelijk over kwam, maar dat nu hinderlijk was. Gerdy Grabowski was, als Jeanne Bien Aimé, wat meer afgemeten en dat was zeer gewenst. Ook bij haar was sprake van een verrassend goede vertol king. Er moet lang en serieus zijn gestu deerd. Jaap Lap vormde als de lichamelijk gehandicapte zoon Charles het geweten in dit door slechteriken beheerste stuk. Charles neemt het op voor Pollie en durft te zeggen dat hij zijn familie een stelletje dieven vindt. Maar hij is uiter aard machteloos. Jaap Lap vatte zijn rol ernstig op en maakte er veel van. Saskia Lap zagen we als de dochter Felicité, een nogal springerig wezen dat zich weinig aantrekt van alle toestanden in de familie en zingend en pianospelend op ongelegen momenten opduikt. Sas- (Lees verder op pagina 9)

Texelsche Courant | 1978 | | pagina 5