Kontaktgroep Zomenecreatie Campings kunnen meer doen voor hun gasten VLOT SPEL VAN SVG IN KOLDERIEK TONEELSTUK Het laatste houvast. Zo heeft Meu Gerre 't gewild' VOORKEUR VOOR RUSTIG VERMAAK IN DE ZOMER FEUILLETON MAB-club houdt Sint Nicolaasrit [R INSDAG 28 NOVEMBER 1978 TEXELSE COURANT PAGINA 7 Terwijl zaterdagavond het bui- engebeuren van De Cocksdorp /oor de eerste maal deze winter werd geconfronteerd met van donder en bliksem voorziene fik te sneeuwbuien voerde de to- leelvereniging SVC een amusant olijspel op. Het heette „Zo heeft Meu Gerre het je wild" en schrijver D. J. Eggengoor tad hiervoor een flinke hoeveelheid lolderieks op papier gezet. Het was dan ook allemaal best leuk. Het stuk werd met vaart gebracht en de meeste tonelisten waren voor hun rol jeknipt maar toch Hoewel er ruim I50 mensen in de zaal zaten heerste er och een zekere koelte waaraan dit maal iet buiten heersende winterse weer leen schuld had maar de akoestiek van Ie zaal in hoge mate. Grote zaal Dat was en is allemaal erg jammer vant iedereen deed zijn best en ook de toch nog half volle) zaal gaf keer op teer van zijn vreugde blijk wanneer er veer eens een kwinkslag vanaf het odium kwam. Om kort te gaan; de zaal van het Eierlandsche Huis is veel te groot /oor dit soort voorstellingen. Een derge lijk optreden komt er alleen volledig tot lijn recht wanneer de zaal helemaal vol :it maar daarvoor heb je toch minstens" dubbel zoveel aanwezigen nodig dan de 50 die er nu zaten. En omdat dat bezoekersaantal vrijwel niet te realiseren valt zou het misschien aan te raden zijn om voortaan de beslist aantrekkelijker en misschien ook in akoestische zin betere „ontmoetings ruimte" voor het toneelgebeuren te bestemmen Kolderiek Het toneelstuk zelf was zoals gezegd een leuke, ingewikkelde maar misschien iets te kolderieke vertonieg. Juister gezegd: een blijspel van het klassieke soort, waarin het verhaal ondergeschikt is gemaakt aan de lol. „Meu Gerre" speelt op de boerderij Garbershof. Meu zelf is kinderloos over leden en de op haar centjes azende familie trekt met elkaar ten strijde. Het zijn het echtpaar Kleverkamp (Theun en Pleun), Meini Koudewaay, Aloisius Mul- lepad en de Canadese Mildred Oomen. Gezamenlijk brengen zij het testament van Meu Gerre in praktijk. Haar laatste wens was namelijk dat haar familie leden vier weken op de boerderij zouden doorbrengen en dan tegenover notaris Van Haaften zouden verklaren wat er met de boerderij moest gebeuren. Na veel ergernis en ruzie grijpt het hele stel tenslotte naast de boerderij en gaat deze naar bedrijfsleider Bernhard Dol fing en huishoudster Gré de Vos. Om het happy end volledig te maken treedt dit duo met elkaar in het huwelijk en vindt ook de notaris zijn geliefde. Hij heeft zijn levensgezellin in Mildred Oomen gevonden Vlot spel De voornaamste rollen in dit stuk werden vertolkt door de elkaar naar hun portemonnee staande Mullepad (Gerard Smeenk) en het echtpaar Kleverkamp (Jopie Daalder en Björn Ezerman). Ook de bekakte Haagse Meini Koudewaay (Anneke Kikkert) laat zich hierbij niet onbetuigd. Van hen was het vooral Björn Ezerman die zich, mede door zijn landelijk Groningse accent, uitstekend roerde. Hij werd daarin terzijde gestaan door Jopie Daalder maar van haar moet gezegd worden dat zij een „veel grotere keel" opzette dan gezien de handeling noodzakelijk was. Evenals Ezerman kwam zij echter bijzonder vlot voor de dag. Gerard Smeenk, die tevens regis seur was, speelde dit maal iets te uitbundig. In zijn rol moest hij beurte lings doof en dan toch weer niet zo doof zijn maar de manier waarop hij de wisselingen tot uiting bracht waren beslist onnatuurlijk te noemen. Hetzelfde geldt eigenlijk ook voor Anneke Kikkert. Qua tekstbeheersing door Henk van Heeswijk. 39. Het klonk nonchalant. Nelie rook te, maar haar hand beefde in het geheel niet. Ze maakte een beheerste indruk. Daarentegen was Giep rood geworden. Hij keek zijn vrouw enige tijd onderzoe kend aan. „En Kathy?" vroeg hij. „Zij I moet morgenochtend naar school". „Ze kan wel een dag verzuimen, dat is helemaal niet erg", merKte zijn vrouw kalm op. „We kunnen in de loop van de middag met de TEE naar Brussel en dan nemen we de sneltrein naar Leuven. Met een uur of drie zijn we over". Truus begreep nu, dat er iets niet in orde was. Want als Nelie van plan was geweest nog een dag langer te blijven, was ze meteen wel met dit plan op de proppen gekomen. Doch ze zweeg wijselijk. Ze ging naar de bar en wilde een drankje inschenken. Giep kwam overeind en met zijn hand wuivend, zei hij tegen zijn schoonzuster: „Nee, laat ik het maar niet doen. Zoals de situatie nu is, kan ik beter vanavond nog terug rijden naar Leuven". Nelie streefde niet tegen. Het af scheid was koel. Vooral van Nelies kant. „Doe voorzichtig", ried ze hem aan.. „Rijd alsjeblieft kalmpjes, he? Je hebt alle tijd". De beide vrouwen en het kind keken de grote wagen na, tot deze de hoek om was. Daarna keerden ze zwijgend naar huis terug. „Zo", zei Nelie tot haar dochtertje, „nu gaat m'n meisje slapen, he? Want het is de hoogste tijd Gewillig liet het kind zich uitkleden, terwijl tante Truus haar naar bed bracht. Ze babbelde nog wat met de kleine meid en zei, dat tante de volgende morgen mee zou gaan, de stad in. „Tante vraagt wel een vrije dag; dat kan gelukkig altijd". Beneden zag ze Nelie aan de telefoon. Omdat het toestel in het kleine kamertje bij de trap was geplaatst, met een verklikker in de hal, kon Truus niet horen, wat haar zus zei. Het gesprek duurde geruime tijd. De laatste wil van Meu Gerre wordt door notaris Van Haaften voorgelaten VJ.n.r. Gerard Smeenk, Jopie Daalder, Peter Tromp, Gerard Monen, Adrle Schraag, Anneke Kikkert, Ria Zoetelief en Björn Ezerman. was er op haar, en dat geldt ook voor de anderen, weinig aan te merken. Een Haagse dame zoals zij die op de planken zette bestaat echter niet. Het had allemaal minder autoritair gekund. Bo vendien sprak zij te langzaam waardoor te veel afbreuk werd gedaan aan de goedlopende dialogen van de overige spelers en speelsters. Natuurlijk Volkomen natuurlijk was Adrie Schraag in de rol van Gré de Vos. Nettie Hartog speelde de „bedrogen" vriendin van Bernhard Dolfing. Ze had geen grote rol maar zou deze toch wat meer elan hebben kunnen geven. Op het moment dat ze met een scheermes achter Dolfing aanzat gaf zij echt niet de indruk hem desnoods de keel te willen afsnijden Peter Tromp die in de rol van Bern hard Dolfing stak had duidelijk met zijn zenuwen te kampen. Nu was dat in dit toneelstuk wel aardig in te passen maar bij een volgende gelegenheid zal hij er beter aan doen althans te proberen iets rustiger te acteren. De rollen van Mildred Oomen en notaris Van Haaften werden vervuld door respectievelijk Ria Zoetelief en Ge rard Monen. Geen van beiden had een bijzonder grote rol. Monen kon zelfs het merendeel van een blaadje aflezen, maar beiden overtuigden toch. Wat betreft Ria Zoetelief moet overigens wel gezegd worden dat ze toch iets smeuiiger had kunnen spelen. Boven dien had ze zich wel een beetje te over dadig Amerikaans aangekleed Tafel Tenslotte zou met er bij SVC een volgende keer beter aandoen een requi- siet als een grote tafel niet voor op het toneel neer te zetten. Vooral het publiek aan de zijkant en voorin de zaal werd nu nogal gehinderd omdat men voortdu rend tegen leuningen van stoelen en tegen de onderkant van de tafel aan keek. Jan Graaf verzorgde het souffleer- werk en deed dit zaterdagavond zodanig dat vrijwel niemand in de zaal iets van zijn aanwezigheid merkte. Truus, had intussen de tafel afgeruimd en begon in de keuken met de afwas. Na enkele minuten kwam haar zuster ook de keuken binnen, pakte automa tisch een afdroogdoek om haar zus te helpen met de vaat. „Ik ga vanavond nog weg, zus. Met Kathy". Truus keek haar verbaasd aan. „En je zei tot Giep, dat je morgenmiddag pas terug ging?" De ander schudde haar hoofd. „Ca mouflage. Ik heb nog een paar uur de tijd, want ik ga helemaal niet meer terug naar Leuven. Ik heb een contactadres. Nee, niet in Den Haag. Waar het wel is, zeg ik voorlopig liever niet. Ik onder houd wel contact met je". Truus had haar werk laten rusten, haar zuster onderzoekend aankijkend. Ze begon nu iets te begrijpen. „Bedoel je, dat jullie uit elkaar gaan?" Nelie knikte, een pan afdrogend. „Zoiets. Giep bedriegt me. Ik heb bewijzen. O, het duurt al een hele poos. Al vóór hij permanent werd benoemd als beheerder in Leuven. In feite heeft-ie al lang genoeg van me. Het is zijn secre taresse, een roodharig kreng uit het Waalse. Je weet wel, eentje, die zoge naamd geen Vlaams verstaat, zo'n fanatieke franskiljon. We hebben er één keer slaande ruzie over gehad. Daarna bleef er een soort gewapende vrede tussen ons". Ze grinnikte even, maar het was helemaal niet van plezier. De lach was uitgesproken boosaardig. „Vanavond, als-ie thuisgekomen is, zal-ie best door hebben, dat ik niet het Geheel los van andere groepe ringen die ijveren voor het stich ten van slechtweervoorzienin- gen, is de contactgroep zomerre- creatiewerk van mening dat de meeste Texelse kampeerbedrij- ven veel meer zouden kunnen doen om hun gasten te verma ken. Vooral de kinderen onder de kampeerders komen bij minder goed weer niet aan hun trekken en gaan zich vervelen. Dat heeft veelal vroegtijdig vertrek tot ge volg. En aan een dergelijke va kantie bewaart men geen aange name herinneringen zodat het de vraag is of men volgend jaar weer naar Texel gaat Dit was een van de gespreksonder werpen op de vergadering die de con tactgroep van het zomerrecreatiewerk woensdagavond in het raadhuis hield. Dat gebeurde onder leiding van de heer J. W. Dekker, omdat voorzitter C. Witte Dzn verhinderd was. Aanwezig waren ook vertegenwoordigers van de sport verenigingen ZDH en SVC die nauw bij het zomerrecreatiewerk zijn betrokken. Tijdens de discussie werd geopperd dat het niet nodig is om op de campings dure gebouwen te plaatsen waar de jeugd zich kan vermaken. Een royale tent is voldoende en geeft ook geen problemen met bouwvergunningen e.d. Voor 71.500,— heeft men al een be hoorlijke tent waarin zich heel wat kinderen op allerlei manier kunnen ver maken. Met het aantrekken van mensen die de kinderen kunnen bezig houden, hoeft ook niet meer dan een paar duizend gulden te zijn gemoeid voor het hele seizoen. Behoefte De aanwezigen waren het erover eens dat het programma van „Rekreaktief Texel" de afgelopen zomer in een behoefte heeft voorzien. Het werk stond dit jaar onder leiding van Piet Keijzer, die in de winterperiode assistent-beheerder van de sporthal is. Op verschillende campings was het uit studenten be staande team actief en bereikte grote aantallen toeristen. Daarnaast was er het mobiele team, dat op allerlei plaat sen voor recreatie en ontspanning zorg de: volksdansen, volleybal, minivoetbal, fiets-oriëntatietochten en barbecue's. Totaal deden 7.772 mensen mee. Het team organiseerde speciaal voor de Texelse kinderen driemaal een zeepkis tenrace op de Hogeberg. Het stemde tot voldoening dat de recreatiewerkers bin nen hun begroting waren gebleven. De uitgaven bedroegen dit jaar 722.508,51 en de inkomsten 740.392,95. Het voor delig saldo moest echter worden verre kend met het tekort van 717.994,44 van vorig jaar zodat een batig saldo van 737,56 resteerde. De belangrijkste uit- mietje ben, waarvoor hij me misschien nog houdt. Daarom ga ik straks weg. Maar Kathy moet eerst een paar uurtjes slapen". „Waar ga je heen?" Nelie schudde haar hoofd. „Sorry, zus, maar dat zeg ik zelfs niet tegen jou. Laten we maar vaststellen „ergens in Nederland". Misschien daarbuiten, wie zal het zeggen? In elk geval veilig voor mijn echtgenoot. En de eis tot echt scheiding krijgt hij in de komende dagen. Dat heb ik de laatste weken allemaal voorbereid". Om tien uur ging de telefoon. Truus was juist van plan vroeg naar bed te gaan, want ze had een paar drukke dagen achter zich met een emotievol einde. Nelie was een klein uur eerder met haar dochtertje in een taxi wegge reden, Nelie wuifde haar zuster hartelijk toe, voor ze in de auto stapte. „Te zijner tijd hoor je wel es van me. Maar voorlopig niet. Binnen vier en twintig uur begrijp je wel waarom". Deze raadselachtige woorden maak ten weinig indruk op de oudere vrouw. Schouderophalend was ze haar woning weer binnengegaan. Maar toen ze om tien uur aanstalten maakte om eens lekker vroeg te gaan slapen, ging de telefoon. Misschien Nelie, dacht ze, toen ze naar het kamertje liep. Maar het bleek Giep te zijn, die vanuit Leuven belde. „Hallo, Truus, met Giep. Mag ik Nelie aan de telefoon?" „Je vrouw is een uur geleden wegge reden. Met Kathy". gavenpost ontstond uit vergoedingen voor de leiding 717.095, de grootste inkomstenpost was 712.600,— dat de deelnemende campings aan de stagières hebben betaald. Feestmarkten Bij het gemeentebestuur zijn de afge lopen zomer nogal wat klachten binnen gekomen over enkele van de feest- en rommeltjesmarkten die onder meer door sportverenigengen werden georgani seerd. Op de als rommeltjes- of antiek markten aangekondigde markten werd rommel verkocht die eigenlijk in de vuilnisbak thuishoorde en in één geval moest voor het betreden van een dergelijk terrein zelfs entree worden betaald. Het gemeentebestuur is van mening dat dergelijke evenementen toch een zekere kwaliteit moeten hebben en het zou daarom gewenst zijn een vorm van toezicht uit te oefenen. Het meest effectief zou dat kunnen gebeuren via een vergunningenbeleid. Aan een ver gunning kunnen voorwaarden worden gesteld. De contactgroep zomerrecrea tiewerk (waarin veschillende mensen zitten die nauw betrokken zijn bij de organisatie van enkele van deze mark ten) mochten ook hun zegje doen over de „wildgroei van feestmarkten". Welkome aanvulling Algemeen was men van mening dat de feestmarkten moeten blijven omdat zij als een welkome aanvulling kunnen worden gezien van hetgeen Texel heeft te bieden. De meeste toeristen ervaren dergelijke markten als een leuke attrac tie die men niet aan strakke regels moet binden, al was men het er ook over eens dat een verbetering van de kwaliteit wenselijk is. Overigens moet dan wel onderscheid worden gemaakt tussen de „goede doel"-markten zoals die worden gehouden in Oosterend en Den Hoorn (ZDH) en de semi-commerciële mark ten: braderie De Koog, feestmarkt De Cocksdorp en de kraampjes van de folklorewoensdagen in Den Burg. Het betrekken van de respectievelijke dorps commissies bij deze zaak zou wellicht wenselijk zijn. Stuntgroepen Bij het gemeentebestuur zijn weer verschillende aanvragen binnengeko men van circussen en stuntgroepen voor een standplaatsvergunning in de komende zomer. Het gemeentebestuur bleek met de contactgroep van mening te zijn, dat Texel bij het toelaten van deze evenementen rekening houdt met het rustige karakter van het eiland en het niet te veel gaat zoeken in lawaai en sensatie. Tegen een circus zoals Renz bestaan geen bezwaren, ook omdat in verhouding tot de toegangsprijs een behoorlijk programma wordt gebracht. Naast Renz hebben ook de circussen Boltini en Quaiser een aanvraag inge diend. Nagegaan zal worden wat Quai ser heeft te bieden. Wellicht is het aan te bevelen dit vrij onbekende circus een kans te geven ter afwisseling van de circussen Boltini en Renz die de afgelo pen jaren herhaaldelijk op Texel zijn geweest. Ook de stuntgroep Les Aranis mag wat de contactgroep betreft ko men, maar er werd weinig voor gevoeld in te gaan op de aanvragen van andere Ze hoorde hem vloeken. „Waar heen?" „Dat wilde ze me niet vertellen. Ze zei enkel: te zijner tijd hoor je wel eens wat van me. Zeg, wat is er eigenlijk tussen jullie?" „Is ze weggegaan? Hoe?" Zijn stem klonk geagiteerd. „Met een taxi. Ruim negen uur was het". „Werkelijk geen idee, waarheen ze gegaan is? Of mocht je het niet zeg gen?" „Eerlijk, Giep, ik weet het niet. Ze wilde het persé niet vertellen. Het enige commentaar op mijn vraag was: Sorry, zus, maar dat zeg ik zelfs niet tegen jou. Dat was alles. Wat is er nu eigenlijk aan de hand?" „Weet je, wat ze me geflikt heeft, Truus? Verdomme, wat heeft ze dat geraffineerd gespeeld Ze heeft praktisch het hele huis leeggehaald meubelen, kleding, het antiek, dat we in de loop der jaren bijeengegaard hebben, beddegoed, linnen alles. Een paar stoelen en een bed heeft ze me gelaten. En de gordijnen. Dat is zo ongeveer alles, wat er nog staat. En m'n kle ren Truus werd witbleek voor het toestel. „Alle mensen, Giep, waarom heeft ze dit gedaan?" Ze hoorde de man een zware zucht lozen, voor hij antwoordde. „Ik had al enige tijd het vermoeden, dat ze iets in haar schild voerde, maar wat precies, kon ik niet bevroeden. Ze heeft dit stuntgroepen. Les Aranis heeft zich steeds correct aan de regels gehouden, maar meerdere van dergelijke spektakel shows worden toch niet wenselijk ge acht. Het zomerseizoen mag niet in een kermis ontaarden. Liefhebbers van mo torisch geweld komen al ruimschoots aan hun trekken dank zij de twee autocrossen die de MAB-club organi seert. Jeugd Horecavertegenwoordiger W. Brug- mans vond wel dat iets moet worden georganiseerd voor de jeugd. Hij uitte zijn waardering voor het bouwkamp en het bouwdorp waaraan de Texelse jeugd de afgelopen zomer met veel enthousiasme heeft deelgenomen, maar iets dergelijks zou er ook moeten zijn voor kinderen van toeristen. Dat werd onderschreven, maar het organiseren daarvan ziet men toch niet ais een taak van de gemeente of cultureel werkAls anderen iets dergelijks willen opzetten, zullen zij ongetwijfeld steun krijgen omdat het wel vast staat dat lang niet alle toeristenkinderen zich de hele va kantie leuk weten te vermaken. Van een jeugdprobleem in het seizoen is overigens al jaren geen sprake meer. Het ziet er niet naar uit dat een instituut als „Sarasani" ooit nog gewenst zal z.ijn en zelfs is de afwezigheid van de sleep- in in het afgelopen seizoen niet als een echt verlies ervaren. Belangrijkste rede n is dat de „opgeschoten" jeugd een vee I kleiner percentage van de gasten vormt' dan vroeger. De jeugd is tegenwoordig nog beter dan ouderen in staat per auto of vliegtuig naar zuidelijke landen op vakantie te gaan. Volgens enkele men sen van de contactgroep komen ze daarna soms nog wel naar Texel, om een weekje te „boemelen". De heer W. Brugmans betreurde dat de dorpscommissie Den Burg zijn aktivi- teiten heeft gestaakt. Dat betekent dat in Den Burg met Ouwe Sunderklaas niet zal worden gejureerd. Tenzij Cultureel Werk of de Folklorestichting zich daar toe geroepen zouden voelen Op het Wezenland wordt op zondag 3 december om 14.00 uur gestart voor de jaarlijkse Sint Nicolaasrit van de MAB- club Texel waarvoor dit jaar de route is uitgezet door O. J. Agter en Aad van Liere. Er kan aan deze puzzelrit door zowel leden als niet-leden worden deel genomen. Volgens de organisatoren wordt het evenement dit maal een verr assingsrit, waarbij het niet uitsluitend cm de te maken tijd gaat. Men moet ondermeer de mijters tellen die langs het parcours zijn geplaatst. Bovendien zal ,men on derweg wat zwarte Pieten tegenkomen. Voor de meerijdende kinderen heeft de Sint aan het einde van de rit in hotel „De Lindeboom-Texel" een cadeautje in petto. De ouders moeten d, rarvoor overigens wel bij de start een b( innetje afhalen. Opgave kan geschieden bij de start of bij de bestuursleden. weekend dus gebruikt om rustig allt ïs te laten weghalen. Van de buren hoorde ik, dat ze zaterdagmorgen vroeg al met een vrachtauto voor de deur stond en. De buren dachten, dat we ging en verhuizen, dus vonden ze het ni'et verwonderlijk. Dus dit was het. Daaro m haar smoesje van nog kleren wille n kopen. Godwat ben ik er ingelo pen De vrouw aan deze kant van de lijn moest haar gedachten ordenen, om alles een beetje te begrijpen. Nu herin nerde ze zich ook, dat Nelie gesproken had van bedrog. Dat Giep het hield met zijn secretaresse. En daarom antwoord de ze op korte toon: „Ze zal toch heus wel een reden gehad hebben om zo te handelen. Wat was er met jullie aan de hand?" „Niks bijzonders. Gewoon een crisis in ons huwelijk; niet meer". „O. Ze had het anders over je secre taresse. Of is dat soms niet waar?" „Zei ze dat? Zijn stem klonk verbaasd. „Dan weet ze de zaak mooi om te draaien, want zelf heeft ze al enige maanden een liaison met een kerel. Nota bene een getrouwde vent, die jaren ouder is!" „Je bent gekl" riep Truus geschrok ken uit. „Daar geloof ik geen barst vanl" „O nee? Nou, te zijner tijd zal ze wel es wat van zich laten horen. Dan kom je er vanzelf wel achter, als je mij niet gelooft". (wordt vervolgd)

Texelsche Courant | 1978 | | pagina 7