Dorpscommissie debatteerde met commissies Welzijn en Financiën TRAGEDIE Langdurige discussie schiep veef klaarheid KRUISWOORDPUZZEL OPTEXEL J.A.vanderVlis ■a- De achste druk in aantocht PAGINA 10 TEXELSE COURANT VRIJDAG 1 DECEMBER 1978 Met als kernpunt de vraag of de dorpscommissie als stichting voldoende democratisch kan functioneren, bogen zowel de le den van de raadscommissies voor Financiën en Welzijn als de dorpscommissie zelf zich maan dagavond gezamenlijk over de tij dens de raadsvergadering van 14 november boven tafel gekomen kritiek. Als conclusie kon na afloop van de bespreking worden genoteerd dat welis waar de scherpe kantjes van het zg. oude Ulo-probleem af waren, maar dat in de raadsvergadering van 19 december nog duchtig over de hele zaak zal worden gesproken. Zoals bekend ging het er allemaal in feite om of de dorpscommissie in stich tingsvorm of in verenigingsvorm moet handelen wanneer men de exploitatie van de oude Ulo voor zijn rekening neemt. Met name J. C. Dros bleek grote bezwaren tegen een stichtingsvorm te hebben. Hij had er daarbij aan herinnerd dat ook het Eierlandsche Huis door een vereniging wordt beheerd en wenste dat het hier ook op deze manier geregeld wordt. Fridt Blanken had er zich aan gestoord dat men bij een stichtingsvorm in de toekomst (wanneer er andere bestuursleden zijn) als gemeente totaal geen zeggenschap meer zou hebben terwijl men wel voor de tekorten moet opdraaien. Ook Klaas Barendregt was voor dit laatste nogal beducht en Gelein Jansen was van oordeel dat de statuten door de gemeentelijke bijdrage in ieder geval een andere vorm moeten hebben. Burgemeester Engelvaart opende de vergadering met de mededeling dat het hier een zeer bijzonder onderwerp betrof waarbij het zaak is dat alle betrokkenen tot overeenstemming komen omdat er anders „helemaal niets" van de grond komt. Hij deelde mee dat de Akkommo- datiecommissie van Den Burg inmiddels een brief aan B. en W had gestuurd. Hierin verklaarde deze grote zorgen te hebben over de recente ontwikelingen. Met klem had de Akkommodatiecom- missie er aan toegevoegd dat men zijn volste vertrouwen bleef stellen in de democratische zin van de dorpscommis sie en hoopte dat de raadsleden hun houding ten aanzien van de stichtings vorm zouden herzien. Ondemocratisch? Hierna passeerden alle in de genoem de raadsvergadering te berde gebrachte Donderdag 30 november In het kader van de wintergesprekken van de gezamenlijke Texelse kerken wordt een bijeenkomst gehouden in Ons Huis te Den Hoorn, aanvang 20.15 uur. In het Eierlandsche Huis spreekt Ing. Zijdewind over economische en an dere aspecten van de pootaardappe- len en suikerbietenteelt. Vrijdag 1 december De sportvissersclub houdt een wed strijd op gul bij het reddingboothuis van De Cocksdorp van 19.00 - 21.00 uur. In het kader van de wintergesprekken van de Texelse kerken wordt in het gebouw naast de Hervormde kerk een bijeenkomst gehouden; 20.00 uur. Toneelvereniging De Vriendenkring geeft een herhaling van het stuk „Beschuit met muisjes" in De Wald hoorn te Den Hoorn; 20.00 uur. Zondag 3 december De sportvissersclub houdt van 8.30 - 10.00 uur een wedstrijd bij De Hornt. De Auto-, Motor- en Bromfietsclub Texel houdt de Sint Nicolaasrit, start om 14.00 uur op het Wezenland. Maandag 4 december Het centraal bestuur van de Stichting Cultureel Werk vergadert om 20.00 uur in het raadhuis. In de oude Ulo begint om 15.00 uur de eerste les van de cursus „Creatief to neel" voor werklozen en andere be langstellenden. VASTE DATA Iedere woensdag worden vanaf 10.00 uur in de Oude Ulo in het kader van het Werklozenproject aktiviteiten voor arbeidsongeschikten gehouden. punten nogmaals de revue. In de eerste plaats ging men zeer diep in op de door Fridt Blanken aangeroerde zaak dat de statuten geen democratische vorm zou den hebben. De burgemeester waar schuwde dat men het woord „ondemo cratisch" niet op een verkeerde manier moet uitleggen, omdat er onderscheid is. Hij wees er op dat ook de stichtings statuten pas na breedvoerig overleg werden vastgesteld. Er was in totaal ongeveer twee jaar over heen gegaan voordat de raad er zijn oordeel over moest vellen. Daarvoor was dat onder meer gedaan door de Stichting Cultu reel Werk, de Akkommodatiecommis- sie, het Bureau Noordholland CRM, het Opbouworgaan Noordholland en de leden van de dorpscommissie op de jaarvergadering. De voorzitter van de dorpscommissie, Dirk van Heerwaarden, pleitte ook voor de stichtingsvorm omdat, zoals hij zei, „in een stichtingsvorm bepaalde afspra ken die het bestuur heeft gemaakt niet doorkruist kunnen worden". Hij zei dat dit bij een vereniging wèl zou kunnen en gaf als voorbeeld dat in de toekomst een soort „overval" best mogelijk was. Van Heerwaarden stelde dat men dan op democratische wijze een door het be stuur bijvoorbeeld aan de peuterspeel zalen beschikbaar gestelde ruimte zou kunnen gaan „ontfutselen" en voor een ander doel gaan gebruiken„Nu is de beheersinstantie (Dorpscommissie Den Burg) te allen tijde verantwoording verplicht aan dee subsidieverstrekkers (Gemeente)", aldus Van Heerwaarden. Intensieverklaring Op een andere vraag van Blanken over het ontbreken van een huishoude lijk reglement zei burgemeester Engel vaart dat het raadslid weliswaar gelijk had maar dat een huishoudelijk regle ment bij een stichtingsvorm in strijd met de statuten zou zijn. Hij tekende hierbij aan dat dit ook bij de Stichting Texels Museum nauwelijks problemen ople vert. Om in ieder geval toch wat meer zekerheid te hebben vroeg hij of de raadsleden iets zagen in een intensiever klaring van de huidige dorpscommissie. Hierop antwoordde Daan Welboren dat het dan misschien beter was een waar nemer van de raad in het stichtingsbe stuur te benoemen. Hij zou dan niet zo veel moeite met de stichtingsvorm hebben. Ook J. A. Vervoort reageerde in die trant maar burgemeester Engel vaart waarschuwde er toen voor dat dit alleen maar ontstemming in de hand zou werken. Wethouder Jaap Westdorp viel hem hierin bij. Daan Schilling zag het Spreekuur B. en W.: Burgemeester maandags van 10.00 - 11.00 uur, wet houder Westdorp donderdags van 9.30 - 10.30 uur, wethouder Nauta maandags van 10.30 - 11.30 uur en wethouder Van der Kooi vrijdags van 10.30 -11.30 uur. Iedere woensdag om 14.30 uur be- jaardensoos in Den Hoorn in dorps huis De Waldhoorn. Iedere donderdag om 14.30 uur bejaar- densoos in De Cocksdorp in het Eier landsche Huis. Iedere zaterdagmiddag om 16.00 uur trainen in de Dennen. Start bij cam ping Dennenoord aan de Grensweg. Bejaardenzang iedere woensdagmiddag om 15.00 uur in de Hollebol aan de Burgwal. Elke donderdagmiddag van 15.00 - 16.00 uur wordt in 't Skiltje bejaardengymnastiek gegeven. De Autobusonderneming Texel ver zorgt op donderdagmiddagen (14.00 - 17.30 uur) rondritten over het eiland waarvoor belangstellenden zich bij de VVV kunnen laten inschrijven. In hoofdzaak wordt de Texelroute ge volgd. Onderweg maakt men een koffiestop bij café-eethuis Catharina- hoeve. De buskosten zijn 76,75 per persoon (kinderen 73,25). De trips gaan alleen door als er voldoende be langstelling is (minimaal 30 perso nen). Oud papier ten bate van de gymnas tiekvereniging Oosterend kan altijd worden bezorgd onder het afdak|e van de voormalige brandweerkazerne aan de Achtertune te Oosterend. Elke donderdagavond wordt vanaf 20.00 uur op het adres Warmoes straat 42 bijbelonderricht gegeven door het evangelistenechtpaar Jan en Paula Brouwer. Slankelijnclub komt op maandagavond bijeen in „De Witte Burcht", aan vang half acht. allemaal alleen als lapwerk. „Zo zijn we nigt op de goede weg. We kunnen uit twee dingen kiezen en dat moeten we doen ook. We hebben öf het volle vertrouwen óf helemaal geen vertrou wen. Een tussenoplossing werkt alleen maar onduidelijkheid in de hand". Financiën Klaas Barendregt had een aantal vragen omtrent de financiële aspecten gesteld en liet zijn wantrouwen varen toen hem bleek dat ook bij een stich tingsvorm de gemeenteraad wat betreft het geld de vinger aan de pols kon houden. Op zijn vraag hoe het zat met de eigen bijdrage van de bevolking kreeg hij ten antwoord dat daar nog geen zekerheid over bestaat. De dorps commissie heeft zich echter wel bereid getoond hiertoe een actie te gaan ondernemen. Barendregt wilde ook weten hoe het zat met de diverse bijdragen van de Provincie en diverse fondsen. Burge meester antwoordde daarop dat deze pas aangevraagd kunnen worden als de dorpscommissie daadwerkelijk met de uitvoering wordt belast. Gezien de elders verkregen medewerking lijken de ramingen hem reëel. De dorpscommis sie heeft overigens ook nog bij CRM een subsidieverzoek ingediend nadat men daar te kennen gaf dat uit de pot voor jeugdwerkakkommodatie in 1978 even tueel nog een bedrag kon worden verkregen. Die subsidie zou maximaal 730.000, kunnen belopen, maar dan moet wel voor 1 januari 1979 met de verbouw begonnen zijn. Dat lijkt nu moeilijk haalbaar. Werkwijze Daan Schilling wilde maandagavond wat meer weten over de werkwijze van een stichting. Hem was namelijk geble ken dat er in het geval dorpshuis De Waldhoorn in Den Hoorn eigenlijk geen verschil is tussen donateurs en aange slotenen van de stichting. Een en ander bleek echter op een misverstand te berusten. De heer G. A. Oskam legde uit dat bij een stichting donateurs nooit stemrecht hebben. Dat is uitsluitend voorbehouden aan de aangeslotenen en dan eigenlijk alleen als het de bestuurs samenstelling betreft. Volgens hem is wat dat aangaat een bestuur volgens het verenigingsprincipe ook uit den boze omdat er ongelijke belangen worden gewogen. „Een gebruiker van de ak- kommodatie heeft bijvoorbeeld veel gro tere belangen dan een individuele parti culier terwijl deze in verenigingsverband NVSH-informatiecentrum, -middelen- depot en -bibliotheek in het Groene Kruisgebouw aan de Witte Kruislaan zijn iedere maandag van 20.00 - 21.00 uur geopend en telefonisch be reikbaar onder nummer 3241. Con tactpersoon mevrouw Blanken, Tjak- kerstrgat 35. Den Burg. Elke maandagavond vanaf 20.00 uur kan in hotel „De Lindeboom-Texel" worden deelgenomen aan bridge drives, georganiseerd door de vereni ging „Groot Slam". Kosten 77,50 per paar. Elke dinsdagmiddag om 14.00 uur trimmen in de Dennen. Verzamelen om 14.00 uur op de speelweide aan de Ploegelanderweg. Iedere dinsdagavond, aanvang 20.00 uur repeteert het amateurorkest „Musica Texla" in het Fanfarege bouw aan de Witte Kruislaan. wel evenveel stemrecht zou heb ben G. Praamstra, die als lid van de dorpscommissie de vergadering bij woonde, zei dat een „onwillig stich tingsbestuur" altijd vervangen kan wor den omdat de leden volgens een be paald rooster (binnen 3 4 jaar) aftreden. Fridt Blanken had hier toch moeite mee. Hij stelde dat de aangeslotenen dan alleen achteraf kunnen optreden en bleef daar zijn twijfels over houden. Blanken vond het zonder meer gevaar lijk dat er geen invloed vooraf is waarbij hij nogmaals benadrukte dat hij het allemaal onafhankelijk van personen zag. Praamstra stelde daar op zijn beurt tegenover dat er ieder jaar minstens twee vergaderingen worden gehouden (voorjaar en najaar) en dat er ook kan worden vergaderd als een vierde deel van de aangeslotenen dat wenst. Afzonderlijke fasen In de raadsvergadering van 14 novem ber had Daan Schilling in totaal tien vragen gesteld die maandagavond stuk voor stuk in behandeling kwamen. Op de eerste vraag waarin hij had geïnfor meerd of de medewerking aan de eerste fase van het Ulo-project tot medewer king aan alle fasen verplicht kreeg hij een ontkennend antwoord. Volgens burgemeester Engelvaart zal elke fase opnieuw en afzonderlijk met de daaraan verbonden konsekwenties aan de raad worden voorgelegd. Hij herinnerde er daarbij aan dat de raad zich in maart in principe wel uitsprak voor medewerking aan de oplossing van alle vereniging behoeften die niet in hotel De Linde- boom-Texel kunnen worden onderge bracht. Aansluitend antwoordde de bur gemeester dat wat betreft de peuter speelzalen momenteel de gemiddelde groepsgrootte per dag respectievelijk 16,6 (Kwetternest) en 16,7 (Kukeltjes) is. Hij tekende hierbij aan dat het gaat om een sterk wisselend kinderbestand. Het is niet bekend hoeveel afzonderlijke kinderen bij dit werk betrokken zijn. Wanneer gegevens over aantallen van de (bij volgende fasen) betrokken ge bruikers worden verlangd zijn die be schikbaar. Horecaruimten Er werd maandagavond ontkennend gereageerd op de door Schilling tijdens de bewuste raadsvergadering geponeer de stelling dat met de realisatie van de oude Ulo andere ruimte-verstrekkers in moeilijkheden worden gebracht. Hierop kreeg het raadslid als antwoord dat de doelstellingen van de gebruikers van de oude Ulo principieel anders zijn dan die van de Horeca. Er werd nog aan toegevoegd dat het hier veelal gaat om zulke gespecialiseerde ruimten dat de Horeca die niet beschikbaar heeft (peu terspeelzalen, Stichting Open Jeugd werk, Visbeurs, Donkere Kamer en Muziekschool). Daan Schilling kreeg eveneens een ontkennend antwoord op zijn opmer king dat de peuterspeelzaal 't Kwetter nest helemaal niet uit gebouw De Schakel weg zou willen. Dat bleek niet alleen uit re reactie die daaromtrent maandagavond van de publieke tribune kwam maar ook uit wat bijvoorbeeld de brandweer hierover had gezegd. De huisvesting in De Schakel heeft namelijk als grootste bezwaar dat men er op de tweede verdieping zit waardoor de brandgevaarlijkheid toeneemt. Boven dien ontbreekt bij het gebouwtje een goed buitenspeelruimte. Men kan alleen terecht op een deel van het achter de Ned. Herv. kerk gelegen ker&hof Aanvullend werd nog opgemerkt dat beide peuterspeelzalen een fusie nastre ven om slagvaardiger te kunnen wer ken. Gegadigden Bij monde van Daan Schilling was tijdens de raadsvergadering van 14 november ook ingegaan op de wensen van de andere gegadigden voor het Ulo gebouw. Op zijn persoonlijke mening dat de Ulo drempelverhogend zou wer ken voor de bezoekers van de maat schappelijk werker was door de betrok kene (Frank van Lare) volkomen anders gereageerd. Deze is de mening toege daan dat hij het best op zijn plaats is in een levend activiteitencentrum (Open Jeugdwerk, peuterwerk, creatieve cur sussen, vormingswerk, mensen-zonder- werk project, Vrouwenhuis etc.). Maan dagavond werd er nogmaals op gewe zen dat de maatschappelijk werker vanzelfsprekend over een aparte spreek kamer zal kunnen beschikken. Deze zal echter mettertijd ook door anderen (bureau rechtshulp, sociaal raadsman etc.) kunnen worden gebruikt. Op de vraag van Schilling waarom het Vrouwenhuis „nu ineens een ruimte zou moeten hebben" werd geantwoord dat het Texelse Vrouwenhuis zelf verant woordelijk is voor activiteiten. De be heerder van het gebouw (in dit geval de dorpscommissie) mag echter in principe geen selectie naar gebruik toepassen. Bovendien kan de gebruikte ruimte ook door andere gegadigden worden benut omdat het Vrouwenhuis tot dusver uitsluitend op maandag bijeen komt. Een eensluidend antwoord kreeg Schilling op zijn opmerking waarom de NVSH en de vakbeweging in de oude Ulo zouden moeten. In het geval van de NVSH werd gesteld dat deze organisatie in Het Groene Kruis-gebouw eigenlijk op een verkeerde plaats zit. Het gaat hierbij blijkens de reactie die door het hoofd van de afdeling Culturele Zaken de heer Oskam op papier was gezet meer om activiteiten die op het maat schappelijke dan op het terrein van de gezondheidszorg liggen. Op de aanmer king dat de vakbeweging niet in een gesubsidieerd gebouw zou hoeven werd geantwoord dat deze net zo goed een maatschappelijke organisatie is als een standsorganisatie. In het antwoord werd gesteld dat er ondermeer raakpun ten zijn met het Mensen-zonder-werk project. Er werd voorts niet uitgesloten dat van belangengroeperingen een ho gere huur zal worden gevraagd. Andere normen Gelein Jansen die tijdens de raadsver gadering over de oude Ulo had géi'nfor meerd of de gebruikers zich zelf als gegadigden hadden aangemeld kreeg deze een bevestigend antwoord. Mee gedeeld werd dat men zich al in 1973 in de Akkommodatiecommissie Den Burg had verenigd. Sindsdien zijn er (door realisatie van De Schakel en de Holle- bol) enkele gegadigden afgevallen maar er zijn ook anderen bijgekomen. In tegenstelling tot Jansens mening dat de gemeente door het geven van een bijdrage in de exploitatiekosten andere normen aan de statuten zou mogen stellen vond de heer G. A. Oskam maandagavond dat deze best gelijkluidend kunnen blijven. Hij stelde dat de gemeentelijke bijdrage volslagen los staat van de statuten. Volgens Oskam behoeven de begroting en de rekening van dedorpscommissie de goed keuring van het college. Zij bepalen dan (binnen het raam van de gemeentebe groting) of en zo ja tot welk bedrag door de gemeente financieel wordt bijgedra gen. De heer Oskam voegde er nog aan toe dat door deze feitelijke situatie het gemeentebestuur in dit geval (terecht) al een veel grotere stem in ket kapittel heeft dan in de andere dorpen het geval is. Het was volgens hem dan ook niet nodig daarnaast via de statuten nog eens extra eisen te gaan stellen. Reagerend op een opmerkina van Fridt Blanken dat betreffende de plaat sing een en ander vooraf in de commis sie Welzijn besproken zou moeten wor den zei de heer Oskam dat daarin feitelijk al is voorzien. „Als de Welzijns- stichting straks is geformeerd, bepaalt de raad feitelijk het welzijnsbeleid". Achterban Tijdens de afronding van deze discus sie verzocht burgemeester Engelvaart de aanwezige raadsleden naar aanlei ding van de nu ter tafel gebrachte antwoorden de gehele zaak nog eens terdege met hun betreffende achterban door te nemen. Alvorens men in raadsvergadering van 19 december op nieuw tot behandeling zal overgaan vindt nog een bespreking plaats op_hf! voor 7 december geplande senioren convent. Hierbij zullen alle fractievoor zitters aanwezig zijn. Horizontaal: 1. plakmiddel 3. muziekinstrument 8. voordeel 11. voormiddag (afk.) 13. bestaat 14. zangnoot 16. de oudere (afk.) 17. jongensnaam 21kabaal 24. maand 25. teerprodukt 27. innig verzoek 28. de somma van (afk.) 30. fijngemaakte steen 32.reeds 33. schaakterm 35 ontkenning 36. ieder 38.voorkeur 39. aanwezig 40. Aziaat 41vleesgerecht 45. tegenwerping 49. wilde haver 50. deel van de vinger 51boom 52. bijbelse naam 53. goud (Frans) 55. bijzonder begaafd mens 58. cent (afk.) 59. bitter vocht 61. pret 62. vALLEI 64. smalle houten strook 67. reklamedrukwerk 69. jongensnaam 70. en anderen (afk.) 72. uitroep 73. Frans lidwoord 74. elasticiteit 75. aan bieding 76. metaal Verticaal: 1ouderwets verlichtingsartikel 2. familielid 4. gestold vleesnat 5. spil 6. goud (Frans) 7. drank 9. deel van Amerika (afk.) 10. beven 12. zangstuk voor twee personen 15. telwoord 18. lengtemaat (afk.) 19. vogelprodukt 20. mannelijk dier 22. jongensnaam 23. als eerder (afk.) 25. plezier 26.foto 29. insekt 30. vergevingsgezind 31. gemene vrouw 32. vogel 34. het telen 35. deel v. e. Franse ontkenning 37. vreemde munt (afk.) 38. kostbaar kleinood 41lijst van werkzaamheden 42. deel van het hoofd 43.reeds 44. nobel 45. stand 46. in orde (afk.) 47. droog (van wijnen) 48. druk praten 54. woede 56. gevangenis 57. zuivelprodukt 59. gelukkig nieuwjaar (afk.) 60. Frans lidwoord 62. zangnoot 63. Godezijlof (Lat. afk.) 65. plaats in Gelfderland 66. moed 67. energie 68. bijbelse naam 71klaar 72. slede •MHqUMMMMMNM

Texelsche Courant | 1978 | | pagina 10