Het NMB spaarpapier aan toonder. Wijkverpleging Texel krijgt extra hulp „Convoy" Het laatste houvast ■"""jEESoWyO Spaarwinstbiljet A/ Premiespaarbiljet met variabele looptijd. Rente tot De NMB denkt met u mee. Twee cursussen voor werklozen FEUILLETON IJDAG 1 DECEMBER 1978 TEXELSE COURANT PAGINA 13 Het Spaarwinstbiljet is een spaar- vorm, speciaal voor hen die van tevoren weten hoe lang ze hun geld kunnen vastzetten. Dat kan kort zijn, dat kan lang zijn.Twee jaar vast met een rente van lv*% of zes jaar vast met een rente van 8v«%. Berekend op basis van rente op rente. De vier mogelijkheden in de tabel laten u precies zien wat u betaalt en hoeveel u straks ontvangt. U bepaalt uw eigen winst. m% De flexibele tussenvorm. Vindt u een vaste looptijd van 2 jaar wat te kort en 6 jaar te lang, dan is het Premiespaarbiljet een winstgevend alternatief. Premiespaar- biljetten kunnen namelijk na 2, 3, 4 of 5 jaar worden uitbetaald. U ontvangt dan bij uitbetaling boven de jaarlijkse basisrente van 5% rente op rente een progressief oplopende premie. De tabel geeft de mogelijkheden op een rijtje. U stort nü f 1.000.- en wij betalen u terug: u stort spaartermijn rente u ontvangt spaar- termijn hoofdsom basisrente premie waardoor u ontvangt totale* rente f 869,37 2 iaar 7V«% f 1.000,- 2 iaar f 1 102,50 f 50,- f 1.152.50 7'/4% f4.346,86 2 jaar 7V4% f5.000,- 3 )aar f 1 157,63 f 85,- f 1.242,63 7V?% f 621,49 6 laar 8'/«% f 1.000,- 4 iaar f 1 215.51 f 135,- f 1.350,51 7J/4% f3.107,44 6 jaar 8'/4% f5.000,- 5 iaar f 1.276,28 f215,- f 1.491,28 8V4% *De percentages vermeld onder „totale rente" zijn afgerond en berekend op basis van samengestel de interest. Er zijn ook Premiespaarbiljetten van f 5.000,-. Behalve 5% basisrente krijgt u een premie tot maximaal f 1.075,- na 5 jaar. Het NMB Spaarpapier aan toonder is ook voor niet-kliënten onmiddellijk aan de balie verkrijgbaar. Vraag folder en inlichtingen. Rcniewijzigingm voorbehouden. De vier wijkverpleegsters van Het Groene Kruis krijgen hulp. Het team zal worden versterkt met een wijkziekenverzorgster. Dat is een lager geklasseerde kracht die evenwel zeer veel van het werk (zoals het wassen van patiënten) kan overnemen, zodat de wijkverpleegsters zich met meer specialistisch werk kunnen bezig houden. Aldus werd meegedeeld in de woens dagavond in het Medisch Centrum gehouden ledenvergadering van Het Groene Kruis. Wat de personeelssituatie betreft heeft zich nog een verandering voltrok ken. Zuster Boon is opgevolgd door zuster Jet van Karsen, afkomstig uit Bunnik. Zuster Boon had nl. geen wijkaantekening en mocht alleen als wijkverpleegster werken zolang geen „echte" wijkverpleegster beschikbaar was. Het bestuur was zeer tevreden met zuster Boon, maar was verplicht voort durend pogingen in het werk te stellen om een opvolgster met wijkaantekening te vinden. Dat is nu gelukt en het betekende eervol ontslag voor zuster Boon. Recht Omdat Het Groene Kruis geheel af hankelijk is van overheidssubsidies is het bestuur niet vrij in het aannemen van personeel. Texel voldoet echter aan de normen. Bij vier wijkverpleegsters heeft men recht op een ziekenverzorgster waarvan het salaris geheel wordt gesub sidieerd. Goedkeuring van hogerhand moet echter nog worden verkregen. Het Groene Kruis telt meer dan 3.000 leden. Doorgaans veschijnt slechts een fractie daarvan ter vergadering. Dinsdag waren er vijftien en dat was een bijzonder goede opkomst. Voorzitter dokter L. Barnard deelde mee dat de tandartsen die in Het Groene Kruis-gebouw hun praktijk uitoefenen, in ruimtenood zitten. Ze zullen het vertrek er bij krijgen dat nu in gebruik is bij de Maatschappelijk Werker. Het is de bedoeling dat het maatschappelijk werk naar de oude Ulo verhuist. Administratie op Texel De financiële administratie van Het Groene Kruis zal binnenkort weer op Texel worden behartigt, door de heer Eelman. Eelman heeft dit werk jarenlang voor Het Groene Kruis gedaan, maar enkele jaren geleden meende het be stuur dat dit werk beter aan de centrale administratie in Haarlem kon worden overgelaten. Deze instantie blijkt echter langzamer, minder correct en duurder te werken dan de heer Eelman, wat voor het bestuur veel onwelkome rompslomp meebracht. Eelman is bereid de taak opnieuw op zich te nemen. Bij de bestuursverkiezing werden de heren M. L. Kempenaar, B. Nieboer en mevrouw D. Witte-Ran herkozen. De dames Smit-Zijlstra en Grabowsky-Lap waren niet herkiesbaar. In hun plaatsen werden de dames J. Dros en M. L. Schilling benoemd. Slechte communicatie Er hapert wel eens wat aan de commu nicatie tussen de wijkverpleging en de De film „Convoy" die deze week (van ijdag t/m maandag) in het City theater aait kan het beste gekwalificeerd orden als een van de vele „cultus- lingen" die er rond het beroep van achtwagenchauffeur ontstaan zijn. In nerika heeft vooral de zanger Johnny ash zich van dit onderwerp meester fnaakt. Ook in Nederland floreert de itenindustrie wat dit onderwerp be ft steeds beter. Wie kent niet een dje als „Met de vlam in de pijp"7 Ook de filmindustrie kan een dergelij- É„rage" natuurlijk niet aan zich voorbij jten gaan. Bij Convoy had men het j genlijk wel heel gemakkelijk omdat het j erna werd overgenomen uit een liedje et dezelfde naam. Het werd gecom- j ineerd en gezongen door C. W. j cCall en heeft inmiddels vele weken 11 de diverse Amerikaanse hitlijsten ihter de rug. Uit deze iets meer dan ie minuten durende song destilleerden j1 makers het verhaal van .Convoy" j sgisseur Sam Peckinpah heeft er een jiede productie mee afgeleverd. Hij j erd bij Convoy in de regie gesteund j lor acteur James Coburn. Peckinpah aakte vooral naam als regisseur van j iweldscènes The wild bunch, The j itaway, Straw dogs en Cross of iron j svatten talloze voorbeelden. Vertraagd j igenomen, maar des te harder aanko- I end geweld; dat leek het visitekaartje van Peckinpah te zijn geworden. In Convoy blijft alles echter heel beschei den. Het draait allemaal om Kris Kris- tofferson (zanger en acteur) die de rol van Rubber Duck speelt. Hij is chauffeur op zo'n weggigant met pakweg 16 versnellingen. Rubber Duck is een vrij buiter, die zich aan wetten en regels niet wenst te storen. Op een gegeven moment leidt Rubber Duck met zijn truck (als passagiere heeft Kristofferson inmiddels Ali Macgraw van de snelweg opgepakt) een konvooi van zo'n hon derd wegreuzen door Amerika, op de vlucht voor politie en als uiterste vorm van protest tegen de maatschappij een stadje platwalsend om een gearresteer de collega te bevrijden. „Convoy" is toegankelijk voor perso nen van 16 jaar en ouder. Voor de kinderen staat zondagmiddag in het City theater een geheel Neder lands gesproken tekenfilm op het pro gramma waarin „Het nijlpaardje Hugo" het eiland Zanzibar (een land waar het leven goed is) tegen haaien moet beschermen. Door zijn kleine afmetin gen moet hij verschillende listen beden ken om niet te grazen te worden genomen door die bijtgrage visjes. Zo valt hij van het ene in het andere avontuur. De stemmen zijn van Ton van Duinhoven, Lex Goudsmit en Ko van Dijk. De zang wordt verzorgd door Jimmy en Mary Osmond. De film is voor personen van alle leeftijden. SSES =S£- Een politiewagen wordt door twee weg reuzen gemangeld, opdat de ,,hormandads de achtervolging van het Convoyopgeven. ziekenhuizen. Het komt voor dat patiën ten die uit het ziekenhuis worden ontslagen en voor verdere verzorging op de wijkverpleegsters zijn aangewezen, geen verbandmiddelen of een recept daarvoor meekrijgen. De betrokken pa tiënt is meestal niet van de regels op de hoogte zodat hij om deze artikelen niet vraagt en in de veronderstelling verkeert dat de wijkverpleegsters daarvoor wel zullen zorgen. Dat hoort echter niet tot de taak van de zusters. Zij bieden hulp maar behoeven niet voor de (vaak speciale) middelen te zorgen. De heer M. Reuvers had in zijn familiekring ervaren tot welke nare toestanden dat kan leiden en vond het de taak van Het Groene Kruis om er wat aan te doen. Dokter Barnard vertelde dat de zieken huizen reeds herhaaldelijk zijn herinnerd aan hun plicht om de patiënten van verband e.d. te voorzien, maar het komt toch soms voor dat hieraan niet de hand wordt gehouden. Hij zag daarom niet zoveel heil in nieuwe aktie. Aandrang De heer Reuvers vond dat Het Groene Kruis dan toch zeker zou moeten zorgen dat de leden op de hoogte zijn van deze regeling zodat ze zelf om de spullen kunnen vragen als zij ze niet vanzelf meekrijgen. Ook daarvoor leek het bestuur niet veel te voelen omdat werd verondersteld dat de leden dergelijke richtlijnen spoedig zouden zijn vergeten. De aanwezige leden toonden zich dui delijk geïrriteerd door deze weigerach tigheid. Een hunner, mevrouw W. M. Wagener bood aan te helpen bij het samenstellen van een stencil dat aan de patiënten zou kunnen worden gestuurd. Dat leidde ertoe dat het bestuur toezeg de toch iets aan voorlichting te gaan doen. De heer Reuvers zou het liefst zien dat men zich niet beperkt tot de verband-kwestie maar dat algemene informatie wordt gegeven over hetgeen van de wijkverpleegsters wel en niet mag worden verwacht. Het werklozenproject Texel organi seert voor de Texelse werklozen twee cursussen, die volgende week van start gaan: „Creatief toneel" en „Publici teit". Maandagmiddag a.s. om 15.00 uur begint de cursus „Creatief toneel" die tien wekelijkse lessen zal omvatten. Bij de lessen, die worden gegeven door plaatselijke krachten, wordt het accent gelegd op „leren om jezelf te zijn", spraaktechniek, bewegen in het open baar e.d. De opgedane kennis kan niet alleen op het toneel maar (vooral) in het dagelijkse leven van pas komen. Er wordt gewerkt in groepen die de te spelen stukjes zelf bedenken. De cursus „Publiciteit" begint don derdag, ook om 15.00 uur, en telt vijf lessen. Ze worden gegeven door de leider van het Texelse werklozenproject H. Schiller die in zijn vorige woonplaats Nijmegen ervaring heeft opgedaan met het opzetten van een werklozenkrant. Mogelijk zal iets dergelijks ook op Texel worden gedaan. Aan beide cursussen kan gratis worden deelgenomen. Ook niet-werklozen zijn welkom. Inlichtingen via telefoon (02220)3554. door Henk van Heeswijk. 40. Die nacht sliep Truus slecht. Ter- ijl ze in bed piekerde over dit alles, acht ze: Wat kun je je toch vergissen. Itijd gedacht, dat Giep en Nelies uwelijk zo ongeveer volmaakt in orde as het ideale paar, voorbeeld voor avele anderen Nu blijkt plotseling, at de een scharrelt met zijn secreta- sse en de ander een verhouding heeft iet een oudere man, die bovendien nog etrouwd is. Maar dit laatste neem ik iet zo maar voetstoots aan. Daar is 'elie toch heel niet het type voorl Of al? Maandagsmorgens stond ze met lofdpijn op. Waarom hebben ze mij er gen wil en dank bij betrokken? Waar- n vechten die twee zelf hun ruzie niet t en laten mij er buiten? Uitgekookt, ■n hier rustig met haar man te zitten en ndertussen te weten, dat door haar huurde mensen intussen het hele huis segslepen. Nooit geweten, dat Nelie zo leraffineerd kon zijn. Maandagsavonds tegen half zeven elde Giep opnieuw. „Nog iets gehoord >ver Nelie?" el -a „Nee. Hoe is het nu met jou?" „Bezopen natuurlijk. Kun je toch wel begrijpen?" Ze besloot van de gelegenheid ge bruik te maken en de koe bij de horens te pakken. „Wat moet ik begrijpen. Dat Nelie ergens in ons land zit? En genoeg van je heeft, omdat jij het met je secre taresse houdt? Nee, laat me uitrspreken. Of is het andersom? Dat jij je troost zoekt bij je secretaresse, omdat je weet, dat Nelie omgang heeft met een andere man?" „Ik heb niks met m'n secretaresse, Truus, dat is gewoon een idee fixe van haar. Francoise is één keer bij me thuis geweest. Nelie is hardstikke jaloers. Francoise is knap en heeft een goed figuur en zo. Modern gekleed, weet je wel? Je snapt wel, hoe dat met zulke jonge meisjes gaat. Bovendien is ze een flirt. Tel dat alles bij elkaar op, dan krijg je wantrouwen en gaat Nelie denken: er zal ook wel wat zijn tussen die twee. Verroestik heb Francoise pas een half jaar bij me in dienst, maar Nelie houdt het zeker al enige maanden met die ventl" „Ken je hem?" „Ze heeft het altijd in alle toonaarden ontkend. Zegt, dat het een oude kennis van haar is. Van vroeger. Uit Purmer- end". „Woont-ie daar?" „Geen idee. Als ik probeerde uit te vissen wie en wat, trok ze zich terug en zweeg beledigd. Ik ben toch ook niet achterlijk, Truusl Ik heb iemand in Amsterdam aan het werk gezet. Hij heeft Nelie een paar keer gezien. In een restaurant en ze hadden samen de meeste schik. En wandelden door de Nieuwedijk en de Kalverstraat handje-in- handje. Maar de man kon geen adres te weten komen. Omdat hij in een grote Chevrolet wegreed. Niet bij te houden. Ik weet nu ook, dat ze hier lange gesprekken voerde naar Holland. De telefoonbriefjes vernietigde ze, als de rekening kwam, maar aan het totaalbe drag bemerkte ik wel, dat ze lange en dure telefoongesprekken hield". Truus ze: „Ik ga wel eens kijken in Purmerend, want ik heb er nog wat kennissen, dus als het zo is, kom ik het misschien te weten". „Hoor ik dan wat van je?" Ze onderkende de hunkering in zijn stem. „Dat zal er van afhangen. Houd je nog van Nelie? Of is het enkel, omdat zij je hele hebben en houden weggehaald heeft?" Het was even stil aan de lijn. „Truus. zijn stem klonk zacht. „Het gaat voor mij hoofdzakelijk om Kathy. Nu ik haar niet meer heb, ben ik ziek van verlangen naar mijn dochtertje. God, Truus. hoe heeft ze me dit aan kunnen doen?" „Houd je kalm en beheers je. Daar is te zijner tijd vanzelfsprekend een mouw aan te passen. Heeft een advocaat je nog benaderd? Nelie zei, dat ze wil scheiden". Een zware zucht hoorde ze als eerste antwoord. „Nee, ik weet van niks. Ze heeft alles heel stiekum voorbereid en laten uitvoeren Ik verlang enkel naar m'n dochtertje. Al zal het m'n laatste centen kosten, maar ik ga vechtenI" Drie weken later liep Truus Ranzijn haar zuster bijna letterlijk tegen het lijf, toen zij het bejaardencentrum, waar haar vader vertoefde, betrad en Nelie net aanstalten maakte om het te verla ten. Nelie schrok, toen ze Truus zag. Met een geforceerde glimlach stak ze haar hand omhoog: „Hai, zusl Sorry, maar ik ben gepresseerd Alles goed?" Truus greep haar zuster stevig bij de arm. „Hardstikke, voor wat mij betreft. Maar ik heb je nu en wil met je praten". Nelie probeerde zich los te rukken. „Een andere keerik heb geen tijd". De greep werd steviger. „Maak je maar tijd. Kom mee". Ze wees naar haar wagen. „Mijn auto staat daar. Rijden we ergens een eindje hier vandaan, waar we ongestoord kunnen praten". Nelie begreep nu, dat ze er zo maar niet van af kwam. Zuchtend antwoord de ze: „Oké, rijd dan maar een eind de Beemster in". Nabij Halfweg zaten ze te roken en te praten aan de kant van het stille stukje naar de dijk. Nelie gaf na enige aarzeling toe, dat er „een ander" was. „Ik ken 'm nog van vroeger. Mag ik alsjeblieft? Giep belazerde me al maanden bleef nachten weg. Dat moet ik zeker allemaal maar goed vinden. Nou eh ik zag mijn vriend toevallig een keer in Amsterdam. We gaan af en toe samen wat uit en zo". Truus keek haar zuster scherp aan. „En wat behelst dat „en zo" precies?" „Ben je achterlijk? Natuurlijk gaan we samen naar bed. Ik kan niet buiten een vent, dat weetje". De ander werd rood van verontwaar diging. „Dat je je niet schaamtl Nota bene met een getrouwde manl Je bent geen haar beter dan Giep, als het tenminste waar is met die secretares se". Nelie knikte begrijpend. „Juist. Giep zal jewel een mooi, aandoenlijk verhaal tje voorgeschoteld hebben. Ik ken hem. En jij bent er ingetuindl Kind, hij had al maanden genoeg van me. Soms kwam-ie 's nachts niet eens meer thuisl Ik heb bewijzen, versta je? Keiharde bewijzen, dat hij me al ik weet niet hoe lang bedroog. M'n advocaat brengt ze op de zitting wel op de proppen. Reken maarl" „Goed, aannemende dat het waar is, geeft dat jou nog niet het recht net zo te doen. En jij bent in ieder geval erger, want jij houd het met een getrouwde manl Wat zegt zijn vrouw er van?" „Ach, val dood voor mijn partl Waar bemoei je je mee? Dirks vrouw zit al tien jaar in een gekkenhuis, in Meer en Berg. Dat heet tegenwoordig: psychiatrische inrichting. Kan die man 't helpen? Het zit bij haar in de familie. Noumoet ik als een begijntje gaan leven en hij als onbestorven weduwnaar? Dirk begrijpt me en ik hem. We helpen elkaar en we zijn goeie vrienden. Heel goede vrien den. Meer zeg ik er niet van". „Waar woon je?" vroeg Truus ten slotte, omdat ze wel begreep op deze wijze geen stap verder te komen, „En waar is Kathy?" Nelie doofde haar sigaret en maakte aanstalten om uit te stappen. „Dat is voor mij een weet en voor jou een vraag. En dat blijft het, tot het vonnis van de rechter is uitgesproken". Ze keek haar zuster met opgetrokken wenkbrauwen aan. „Ik vertrouw jou voor geen cent, zus. Jij zit vast met Giep onder één hoedje. Je kunt me wat, versta je? Reken maar, dat Kathy veilig zit, hard stikke veilig. Hij maakt me niks, al zou-die heel Nederland door toeren. Vertel 'm dat maar en doe 'm de groetenl kan-ie met dat rooie mormel gaan zitten dubben I" Gelijk stapte ze uit en liep terug naar de Purmerenderweg. Truus zat enige tijd stil en zag haar zuster middels het spiegeltje in de auto verdwijnen. Ik kan haar natuurlijk achterna gaan, maar ik ben niet voor spion in de wieg gelegd. Laat maar. Als Giep me belt, weet ik van niks. Ik ben niet van plan me er nog verder mee te bemoeien. (wordt vervolgd)

Texelsche Courant | 1978 | | pagina 13