Betere wachtruimte haven Den Helder Oude Ulo houdt open dag op 16 december Schooljeugd bekeek onderwijzerstoneel VERLIES OP DE VALREEP voorlichtingsochtend VERVOLG VAN PAG. 1 MST handbalsters „Jan Maarten" ving schol van 66,5 cm „PETER DE KATER" IN KONINGHAL Al 25 gegadigden voor coöperatieve woningbouw ver het al dan niet openhouden van de icature in het bestuur. Overigens vond skam het merkwaardig dat de TESO- Dtulen een vrijwel letterlijke weergave laren van het verslag van de vergade- ng in de Texelse Courant. Toegezegd lerd dat de opmerkingen van Oskam Isnog zouden worden verwerkt. Incident De regel is dat op de notulen alleen anmerkingen kunnen worden gemaakt oor aandeelhouders die de vorige ergadering hebben meegemaakt. Zij loeten zich dan beperken tot aanmer ingen betreffende de weergave van het esprokene. President-commissaris Kik- ert maakte de fout door deze beperkin- len niet te stellen en in het algemeen te tagen wie er naar aanleiding van de lotulen wat op te merken had. Daarvan naakte Gerard van der Kooi Fzn ge- iruik. Hij kwam naar het spreekgestoel- e en begon met het afvuren van enige iritische vragen, o.a. over hoe het zit net de medewerking van Rijkswater- taat bij de verbouw van de fuikhavens, iij moest echter halverwege ophouden vant onder druk van enkele aandeel houders moest de voorzitter zijn lank- noedige houding laten varen en de iragen naar de rondvraag verwijzen. Om zijn vragen (die volgens hem invloed zouden kunnen hebben op de bestuursverkiezing) toch tijdig kwijt te kunnen, wilde Van der Kooi er een kwestie van orde van maken. Die zou altijd bij voorrang behandeld moeten worden, zo meende hij. Maar hij kreeg Igeen poot aan de grond en moest wachten tot het eind van de vergade ring. Commissaris J. P. Kikkert werd met 226 van de 364 stemmen herkozen. Op tegenkandidaat C. Reij werden 32 stemmen uitgebracht en 6 stemmen waren van onwaarde. (De vergadering werd door 226 aandeelhouders bezocht, een groot aantal van hen had zich van volmachten voorzien). Vice-voorzitter Bob Bakker feliciteerde Kikkert met zijn herbenoeming en bracht hem tevens dank voor de vele extra werkzaamheden die hij de laatste tijd heeft verzet. Als gevolg van de ziekte van Hoogerheide is Kikkert tevens waarnemend directeur. De heer Bakker zei dat de heer Kikkert de directeurstaak op uitmintende wijze heeft waargenomen, in het bijzonder tijdens de onderhandelingen met mini steriële vertegenwoordigers en de werf. Kikkert dankte voor het gebleken ver trouwen: Ik zal mijn best doen voor TESO en voor de Texelse gemeenschap die daarmee zo nauw is verbonden". Zoals gemeld had de voorziening in de vacatures die door uitbreiding van het aantal bestuurszetels was ontstaan, de benoeming van Tine Vlas-van der Vlies tot gevolg. Statutair was uitbreiding van de kandidatenlijst met de door de 12 aandeelhouders voorgestelde alternatie ve kandidaten dus niet mogelijk. De tandarts C. M. van Karsen deed daarom het voorstel dat het bestuur buiten de statuten zou omgaan. Want, zo rede neerde hij, bij het vaststellen van de vergaderdatum had het bestuur zich ook niets van de statuten aangetrokken. Maar daar ging het bestuur niet op in omdat een dergelijke afwijking (in te genstelling tot de vergaderdatum) niet in het belang van de maatschappij zou zijn. Er kon alleen een voorstel in stemming worden gebracht om de door het bestuur opgestelde voordracht bin- verbindend te verklaren. Deze (schrifte lijke) stemming had dus niet het door de actievoerders gewenste resultaat. Nieuw wachtlokaal President-commissaris Kikkert vertel de dat een nieuw, beter geoutilleerd wachtlokaal (tevens verkoopruimte voor plaatskaarten) in Den Helder in aantocht is. Er was een plan voor een geprefabri ceerd bouwsel dat weer zou kunnen worden opgeruimd als de toevoerwegen voor gebruik van het bovendek te zijner tijd worden aangelegd. Maar dat zou veel te kostbaar worden. Er is nu een plan voor een permanent gebouw, dat past in de toekomstige havenplannen. Het zal spoedig worden aanbesteed. Hulde De heer W. Brugmans bracht in de rondvraag hulde aan het bestuur omdat het erin is geslaagd de scherpst mogelij ke prijs voor de dubbeldekker te bedin gen. „Ze hebben drie miljoen voor ons verdiend". De heer J. van der Vis Azn reageerde op het artikel over scheepsbouwer R. Brandsma in de Texelse Courant. Zoals bekend had Brandsma berekend dat TESO een veel goedkoper schip met meer mogelijkheden had kunnen laten bouwen. „Brandsma kan niet rekenen", aldus Jan van der Vis, die vertelde dat Brandsma op zijn werf kotters had gebouwd waar zoveel geld bij moest dat de werf failliet ging De heer Th. v. d. Berg wilde dat in het nieuwe schip voorzieningen zouden worden getroffen om invaliden van het autodek naar de kajuit te vervoeren. De heer Kikkert zei dat dit technisch onmo gelijk is. Er zouden dan liften in de schachten van het schip moeten wor den opgenomen, maar de schachten zijn daarvoor te smal. Bij het ontwerpen van het schip was men nl. gebonden aan een maximale breedte. De heer G. A. Oskam vond dat erg onbevredigend. Ook voor de bejaarden zou het prettig zijn als zij niet gedwongen zijn van hoge trappen gebruik te maken. Oskam vond het ontwerp van het schip „typisch mannenwerk" en riep de nieuwe com missaris Tine Vlas op ervoor te zorgen, dat de invalidenvoorzieningen er alsnog zullen komen. „Tine doe er wat aan, want anno 1980 kan zoiets niet. Er móeten technische mogelijkheden zijn". Seizoentarief De heer H. Lasthuizen meende te weten dat Economische Zaken nooit de tariefsverhogingen zal toestaan die TESO thans beoogt: een seizoentarief dat twee maal tien procent zal stijgen. Als goedkeuring uitblijft, hoe moet TESO dan zijn financiële verplichtingen nakomen? Kikkert zei echter dat TESO de vereiste toestemming al binnen heeft. Toen Kikkert verder op dit onder werp inging bleek dat sommige Texelse tarieven ook onder de verhoging zullen vallen. De losse retouren voor auto's en personen en ook de weekkaarten wor den nl. duurder. Buiten de verhogingen vallen: de knipkaarten voor Texelse auto's, het metertarief voor vracht auto's, de 10-retouren kaarten voor personen, de 10-rètourenkaarten Pas 65 en de 5-retouren kaarten voor kinderen. Maar in de praktijk zullen de Texelaars niet of nauwelijks extra worden belast, aangezien vrijwel iedereen een knipkaart heeft, terwijl weekkaarten worden ge bruikt door mensen van elders die op Texel werken. In de Texelse Courant van vrijdag komt een advertentie waarin de seizoentariefregeling wordt bekend gemaakt. Volgens de heer H. Bakker had het Ministerie van Economische Zaken alle tarieven in de verhoging willen betrekken, maar dat was gelukkig niet doorgegaan. De heer Witvliet had klachten over de regeling voor het vervoer van gevaarlijke stoffen. Hij kreeg het advies op het kantoor te komen praten; er zou dan wel een mouw aan zijn te passen. Spanningen De heer A. Boom klaagde over de ruzies en spanningen op de haven als gevolg van het onvoldoende bekend zijn van de voorrangsregeling.' Tegenwoor dig geldt de regel dat het recht op voorrang vervalt als het licht op groen springt. Meegedeeld werd dat de regels op de nieuwe voorrangskaarten zullen worden vermeld en dat het bestuur zich zal beraden over verdere publiciteit in deze. Zwart op wit? Hans de Winter vroeg of TESO van Rijkswaterstaat zwart op wit toestem ming heeft om met het nieuwe schip van de bestaande havens gebruik te maken. Kikkert bevestigde dat niet, maar zei te verwachten dat er geen problemen zullen rijzen. TESO is bereid, zich aan eventuele vaarvoorschriften (betrekking hebbend op de snelheid van binnenvaren) te houden. Er is nl. een kans dat de havenbodem teveel zal wegspoelen. De Winter had er zich verder over verbaasd dat het mogelijk zal zijn de dubbeldekker in de zomer te verhuren. De heer Kikkert legde uit dat de capaciteit van de dubbeldekker (zolang deze gedwongen is slechts één dek te gebruiken) dezelfde is als die van de bestaande schepen. Als de twee be staande schepen zijn opgeknapt, maakt het weinig uit welke twee schepen de dienst onderhouden. De komst van het nieuwe schip betekent wel het einde van het pendelen. Het grote schip heeft een kleine omloopsnelheid maar kan onge veer 25 auto's meer vervoeren zodat de overzetcapaciteit dezelfde blijft. Een voordeel van de dubbeldekker is dat dan bijna het hele jaar een halfuursdienst mogelijk is. Er kan dan ook op worden gerekend dat de halfuursdiensten zich over een grotere periode van het jaar zullen uitstrekken dan thans het geval is. De Winter vond tenslotte dat de onder nemingsraad rijkelijk laat in de bouw plannen is gekend nl. toen de bouw feitelijk al was gestart. De heer Kikkert ontkende dat: reeds in het voorjaar is opening van zaken gegeven voor zover dat toen mogelijk was. De laatste mededelingen aan het personeel konden onmogelijk eerder gegeven worden. „We wisten het zelf niet eerder want de beslissingen waren net gevallen". Op vragen van de heer Oskam deelde Kikkert mee dat TESO zeker is van de WIR-premie van 7%. Dat is een bedrag van f2,5 miljoen. Het schip is zo goed als zeker vrij van BTW en als zou blijken dat dit toch niet het geval is, dan neemt de werf de BTW voor zijn rekening. Als het lukt de dubbeldekker als zeeschip aangemerkt te krijgen wordt de WIR- premie 15%. Desgevraagd kreeg C. Koorn te horen dat de werf van Meijer in Papenburg een calculatievergoeding heeft gekregen. Het bedrag was lager dan waarop TESO had gerekend. Dure extra boot De heer J. Hennink klaagde over de hoge kosten van een extra boot bij nacht. TESO brengt daar f 1.400,— in rekening. Hennink had uitgerekend dat dit aanmerkelijk meer is dan de kosten van een gewone dagelijkse dienst. Dat klopte. In tegenstelling tot vroeger (toen de ziekenauto bij nacht zelfs gratis werd vervoerd) moet nu een behoorlijke ver goeding aan het personeel worden uitbetaald. De werkelijke kosten voor een extra (nacht)boot belopen ongeveer f2.000,— maar Economische Zaken staat niet toe dat alles in rekening wordt gebracht. TESO legt er dus nog geld bij. Overigens wordt dergelijk spoedeisend ziekenvervoer altijd door ziekenfonds of ziekenkostenverzekering vergoed. Henk Spigt verlangde verandering in het voorrangssysteem. Hij wilde onder meer dat de V-kaart onbeperkt geldig zou zijn voor Texelaars. De heer Kikkert herinnerde eraan dat TESO de voor- rangskaart in de loop der tijd bewust minder aantrekkelijk heeft gemaakt om te bereiken dat minder kaarten in omloop zouden komen. Want er waren er veel te veel. Zolang vergroting van de vervoerscapaciteit uitblijft, zal dat pro bleem blijven. Jos Bergman vond dat de voorrangskaart die zijn geldigheid ver liest, wél als gewone vervoerskaart (dus zonder voorrangsrecht) geldig zou moe ten blijven. De heer Kikkert sloot niet uit dat een dergelijke wijziging in de rege ling zal worden aangebracht. ISDAG 12 DECEMBER 1978 TEXELSE COURANT PAGINA 5 In een wedstrijd die door de kenners werd geklasseerd als „klasse" zijn de dames van de MST-handbalploeg er tegen West Friezen niet in geslaagd een overwinning te behalen. Bij de in het Noordhollandse Zwaag gespeelde wedstrijd kwamen de Texelse dames net niet tot winst maar moesten hun tegenstandsters een 13-10 zege toestaan. Een overwinning voor de MST-ploeg zou een regelrechte sensatie hebben betekend maar hoewel het niet zover kwam in deze wedstriid als een bijzonder spannende de geschiedenis in gegaan. De ploeg die West Friezen op de vloer bracht bleek bijzonder gerouti neerd te zijn. MST wist desondanks geruime tijd op gelijke hoogte te blijven. In de tweede helft zag het er zelfs naar uit dat de achterstand in winst kon worden omgezet. Helaas voor de hard werkende MST-ploeg nam coach/trai ner Rob Severijn toen evenwel een foute beslissing waardoor het ritme er korte tijd uitraakte en West Friezen doordrukte. De in Anna Paulowna uitkomende adspirantenploeg zorgde tegen BKC 2 weliswaar voor minder vuurwerk maar toonde het publiek toch een en ander in zijn mars te hebben. De tegenstandsters hadden hierdoor de handen vol aan de Texelse formatie. BKC 2 trok uiteindelijk toch aan het langste eind. Het werd een 6-2 overwinning in hun voordeel. Gemeenschapscentrum „De Oude Ulo" houdt zaterdag 16 de cember een open dag. Vanaf 10 uur 's morgens tot 10 uur 's avonds is iedereen in alle afdelin gen van het gebouw welkom om zich een indruk te vormen van de activiteiten. De open dag is be doeld om het grote publiek te la ten zien dat de oude Ulo op dit moment al een volledig functio nerend gemeenschapscentrum is dat niet meer is weg te denken. Een bezoek aan de Ulo kan een aangename belevenis worden want er wordt gezorgd voor een gratis kopje koffie en een hapje en 's avonds is in het gebouw zelfs een compleet feest met muzikale medewerking van de band „The Harlem Handfets". Overal in Alle afdelingen van het gebouw zijn gedurende de hele dag vrij te betreden. Zelfs het Vrouwenhuis (gewoonlijk streng verboden voor mannen) mag iedereen binnenlopen. De mensen die betrokken zijn bij het werklozenproject hebben een film gemaakt, die ter gelegenheid van de open dag doorlo pend zal worden vertoond. Er zal door de werklozen een toneelstukje worden opgevoerd dat kan worden be schouwd als een proeve van het „krea- tief toneel" waarmee de Texelse werk lozen zich sinds kort bezig houden. De aquariumvereniging In Aqua Vita houdt een „vissenshow" en vertoont dia's. Er wordt gemuciseerd door de „Ulo band". Dit is een amateurgroepje dat de oude Ulo als repetitieruimte gebruikt. Verder zal een video-opname worden vertoond over een WAO-project en de Texelse WAO-ers laten ook het een en ander zien op het gebied van handvaar digheid. De bezoekers worden uitgeno digd ook mee te doen. De tekenacade mie en de creativiteitscommissie hebben een tentoonstelling van recent werk van cursisten; tevens wordt informatie ge geven over de nieuwe cursussen die binnenkort van start gaan. Kinderen mee Moeders die naar de open dag willen kunnen hun (jonge) kinderen mee nemen want er is de hele dag kinder crèche, onder leiding van deskundige krachten (werkloze kleuterleidsters). De fotoclub houdt een kleine expositie van eigen werk. De Stichting Open Jeugd werk laat in de vorm van een andere expositie iets zien van de geschiedenis van 't Asiel. Men kan zich ook informe ren over de nieuwbouwplannen voor de oude Ulo. Het Vrouwenhuis geeft infor matie over feminisme en houdt onder de bezoekers een enquête. Het feest 's avonds sluit aan op de open dag en is ook voor ieder toeganke lijk. DeHarlem Handfets" spelen vanaf ongeveer 22.00 uur. Door de kotter TX 33 (Jan Maar ten) van C. Drijver werd in de nacht van donderdag op vrijdag nabij het lichtschip Texel een schol gevangen met een versgewicht van 4100 gram en een lengie van oo,o cm. De Breedte van deze schol was 39,5 cm. Het dier dat in het weekeinde voor onderzoek aan het NIOZ werd overge dragen bleek bij nadere beschouwing een wijfje te zijn. Uit onderzoek van de evenwichtsteentjes (otolithen) in de kop van het dier, heeft men kunnen vaststelllen dat de schol omstreeks 18 jaar oud was. In deze wijfjesschol trof men een hoeveelheid rijpende kuit aan van 563 gram wat naar schatting 1,1 miljoen eieren bevatte. Hoewel de schol beslist ver boven de gemiddelde grootte is, betreft het hier geen recordvangst. Dit staat op naam van een dergelijke vis, die in augustus 1976 werd gevangen door de TX 63 (Jan van Toon). Deze schol was 92 cm en had een gewicht van 8,5 ka De leeftijd was toen 22 jaar Schollen kunnen een maximumleeftijd van onge veer 30 jaar bereiken. Jnderwijzend personeel van vrijwel Texelse lagere scholen werkten iderdag en vrijdag mee aan het lijkse toneelstuk voor de jeugd dat in Burgemeester De Koninghal werd levoerd. Dat gebeurde in totaal drie r en ongeveer 1200 kinderen waren letuige van. ir was een record aantal medewer- iden. De „cast" bestond uit maar it 23 personen. Een nevenverschijn- daarvan was dat een groot aantal jren moest vervallen. Menige Texe- zal daarom dan ook de indruk iben gehad dat het hier een onderwij- sstaking betrof maar dat bleek dus sé niet het geval. Er was iets creatie- s aan de hand en daar hebben velen massa genoegen aan beleefd. da vorig jaar de enige tijd onderbro- schooltoneeltraditie met het stuk erend Bommel" te hebben voortge- had men zich ditmaal onder leiding n de heer W. Albers geworpen op eter de kater", een toneelbewerking het sprookje „De gelaarsde kat", t werd geschreven door mr. H. M. mten en is er één van een achttal ciaal voor de jeugd bedoelde toneel- ikken. Andere titels van deze serie i: De prinses zonder hart, Nofrita de ludprinses, Jopie bij de zigeuners en t vrouwtje van Stavoren. Eerder Het nu voor het voetlicht gebrachte Dfeter de kater" is een van de populair- uit deze rij en werd een jaar of tien leden al eens eerder door de Texelse p derwijzers gespeeld. Uiteraard met n vrijwel volledige andere bezetting ïdat het eilandelijke onderwijzers- irps inmiddels danig verjongd is. De belangrijkste rollen waren donder dag en vrijdag voor Gerard Smeenk (De Cocksdorp) als de kater en voor Wim Tinholt (CVO-school) als de koning. Terwijl ook Gijs Afman (Den Hoorn) het als de tovenaar niet gemakkelijk had. Ze brachten het er allemaal uitstekend af. Dat geldt ook voor de tonelisten die de kleinere rollen en de figuratie op zich hadden genomen. Dat waren Krijn Beekenkamp (De Waal), Charles van Velthuisen (Daalderschool Oosterend), Wim Loning (Thijsseschool), Henk Jan sen (Chr. school Oosterend), Wim Albers (De Waal), Nel Eelman (CVO- school), Henk Dijkstra (De Koog), Jaap Zuidweg (Chr. school Oosterend), Tjit- ske Tiemersma (Chr. school Oosterend), Jan Bruin (Oudeschild), Jan Joustra (CVO-school), Margreet Maardam (CVO-school), Corry Kombrink (De Koog), Geertje v. d. Westen (CVO- school), Ria Schuit (Daalderschool Oos terend), Andrew Albers (Thijsseschool), Hans de Ruiter (Midden-Eierland), Els Alderlieste (Thijsseschool) en Marianne Schoo (Den Hoorn). Bovendien werd medewerking verleend door Agna Os- kam-v. d. Sterre. Souffleuse was Pietje Druif. Aan het hof van koning Hippelepip de zesen dertigste. Er heeft zich al een verheugend aantal belangstellenden aangemeld voor het plan om in coöperatief ver band een complex premiewoningen te stichten. Gistermiddag had de FNV-werkgroep, die het initiatief heeft genomen, 25 serieus gegadig den genoteerd. Het waren merendeels hand werkslieden, die belangstelling hebben getoond. De werkgroep zou het toejuichen als zij ook financieel en administratief deskundigen in de te vormen werkgroepen zou kunnen op nemen. Aanmelding is voorlopig nog mogelijk bij Dirk Terpstra, Bernhard- laan 58, telefoon 3640 te Den Burg. Het is de bedoeling dat de FNV zijn bemoei ingen staakt zodra de coöperatie is opgericht. De bouwcoöperatie moet geheel zelfstandig en onafhankelijk functioneren en het is ook niet nodig om vakbondslid of werknemer te zijn om zich te kunnen aansluiten. De werk groep hoopt half januari zo ver te zijn dat een vergadering kan worden belegd waar spijkers met koppen kunnen worden geslagen. Vrijdagochtend a.s. spreekt in hotel Tubantia de heer H. Sturkenboom (specialist schapenhouderij bij het Con sulentschap voor de Rundveehouderij te Alkmaar) over kruisingen en de econo mie van de schapenhouderij, aanvang 9.45 uur. De inhoud van „Peter de kater" ofwel )e gelaarsde kat" is bekend. Hans, n arme molenaarszoon komt door middeling van zijn huisdier Peter aan t hof van koning Hippelepip de 36ste trouwt na talrijke moeilijkheden met prinses. Die moeilijkheden bestaan n uit een confrontatie met een boze venaar die kinderen gevangen houdt meer van dergelijke opwindende Iken. De kater weet het toverboek van tovenaar te pakken te krijgen en de venaar wordt door een list in een muis randerd. Kort en goed een prachtig verhaal dat g in ook prachtig op het toneel werd izet. Er was veel werk gemaakt van de icors en de kostuums. Hoewel erg er leiend was het stuk desondanks een r9 iele zit" voor de kinderen aan wie het zT>gal moeilijk viel twee volle uren op n stoelen te blijven. Maar ze hebben van genoten en met hen nogal wat deren, die van de gelegenheid ge- uik maakten om de onderwijzers en iderwijzeressen als acteurs en actrices in het werk te zien.

Texelsche Courant | 1978 | | pagina 5