AÊEND4 Raad krijgt ongewijzigde ULO-voorstellen Gemeentelijke waarnemer in Dornscommissie? In 1816 werd Ouwe Sunderklaas verboden „WAT IK ZEGGEN WOU.." Toneelakkommodatie in ..De Lindeboom" is te verbeteren Sparregroen afhalen Buitenlandse valuta Abonnements prijs En het verbod geldt nog steeds! Hebben jagers dan blinddoeken voor? PAGINA 2 TEXELSE COURANT VRIJDAG 15 DECEMBER 1978 acht omdat volgens artikel 9 van de statuten de gebruikers zelf kandidaten voor het bestuur kunnen voordragen. De hoop wordt uitgesproken dat de gemeenteraad haar standpunt ten aan zien van de stichtingsvorm van de Dorpscommissie zal herzien. De raad beslist dinsdagavond a.s. B. en W. hebben de gemeente raad voorgesteld alsnog akkoord te gaan met de voorstellen om de oude Ulo-school te verbouwen tot gemeenschapscentrum voor Den Burg. Het is niet de bedoe ling dat de structuur van de stich ting dorpscommissie Den Burg daartoe zal worden veranderd, zoals in de vorige raadsvergade ring door de meeste raadsleden werd verlangd. Zoals bekend werd de stichtingsvorm onvol doende democratisch gevonden. B. en W. gaan er blijkbaar vanuit dat de ongerustheid onder de raadsleden na de besprekingen die op de genoemde raadsverga dering zijn gevolgd, dusdanig is verminderd dat men bereid is voor de eerste fase van het Ulo plan wèl het groene licht te ont steken. In hun nieuwe pre-advies brengen B. en W. naar voren dat de statuten van de stichting (waarop Fridt Blanken zijn afkeuring baseerdel niet de definitieve statuten waren doch een ontwerp waar in later wijzigingen zijn aangebracht. Volgens het college heeft Blanken per ongeluk een ontwerp gehad inplaats van het definitieve exemplaar. ,,Het zou wellicht de essentie van het betoog van de heer Blanken niet hebben gewijzigd, maar ongetwijfeld zouden zowel op 14 november als in de commissievergade ring op 27 november verschillende nuances anders zijn gelegd". De suggestie van de raad om de gemeenteraad te belasten met de goed keuring van de begroting en exploitatie rekening van de stichting Dorpscom missie, wordt door B. en W. als „minder juist" van de hand gewezen. Een vergelijking wordt gemaakt met de VW, Groene Kruis e.d. waarbij de raad ook slechts de grote lijnen aangeeft en de goedkeuring van de jaarstukken aan het college overlaat. In fie^kader van de begrotingsbehandeling kan de raad>:irt> vloed uitoefenen door het vaststellen van de subsidie en die invloed is voor het college ruimschoots voldoende De nogal gebrekkige toneelakkom modatie zoals die is opgenomen in het verbouwplan „nummer acht" voor „De Lindeboom-Texel" kan worden verbe terd. Zoals bekend hebben drie toneel verenigingen fel protest aangetekend tegen plan 8 omdat de toneelvoorzie ningen niet aanvaardbaar waren. In overleg met de Recreatiestichting en de architect is nu een nieuw ontwerp voor de zaal gemaakt dat nader zal worden uitgewerkt. Er zullen echter hogere kosten mee gepaard gaan. Dinsdagavond neemt de gemeente raad een voorlopig besluit over plan acht. Definitieve besluiten zullen moe ten vallen voor 1 april a.s. Pas dan zal ook de beslissing over de al dan niet verbeterde toneelakkommodatie moe ten worden genomen. Alles hangt uit eindelijk af van het resultaat van de aan besteding want dan zal pas definitief blijken of het „De Lindeboom"-plan voor de gemeente Texel een haalbare kaart is. Met toestemming van de minister van Economische Zaken zal de abonnementsprijs van de Texelse Courant met ingang van 1 januari 1979 met 50 cent per kwartaal worden verhoogd. Dit betekent dat de prijs wordt gesteld op 711,50 per kwartaal, f23,00 per half jaar of f46,00 per jaar bij vooruitbetaling. Abonnees die automatisch over schrijven delen wij mede dat de bedragen door de post-, cheque- en girokantoren Den Haag en Arnhem, Amro-bank, Nederlandse Midden- standsbank. Nutsspaarbank en Ra bobank zullen worden aangepast. De abonnees die automatisch overschrijven via de Algemene Bank Nederland verzoeken wij zelf deze bank opdracht te geven de bedragen aan te passen. Directie Texelse Courant waarborg voor democratisch functio neren. Nog afkeriger zijn B. en W. van het benoemen van een vertegenwoordiger van de gemeenteraad in het stichtings bestuur, waarvoor een speciaal raads besluit nodig zou zijn, waaraan ook Gedeputeerde Staten te pas komen. De stichting zou dan een gemeentelijke stichting worden waardoor de gemeen te de werkzaamheid van de dorpscom missie zou erkennen als onderdeel van haar eigen taak. Dat zou betekenen dat voor Den Burg een heel andere lijn wordt gevolgd dan voor de andere dorpen, waar het dorpshuisbeheer wordt gezien als een eigen taak voor de dorpsgemeenschap. Waarnemer Een andere suggestie, het benoemen van een gemeentelijke waarnemer in het bestuur, vindt wel genade want zoiets is niet ongebruikelijk (VVVI als belangrijke subsidiebedragen in het geding zijn. Voor de stichting hoeft dat niet be zwaarlijk te zijn want de statuten staan toe adviserende bestuursleden te be noemen. B. en W. menen dat een raadslid het beste deze waarnemings functie zou kunnen bekleden. Zo'n figuur zou dan tevens met kennis van zaken een controlerende functie op het beleid van het college voor wat betreft goedkeuring van begroting en rekening kunnen uitoefenen. In het bestuur van de Stichting Dorpscommissie Den Burg zijn de ge bruikers van het Ulo-gebouw niet verte genwoordigd. In de onlangs gehouden vergadering van de commissie welzijn en financiën bleken de vertegenwoordi gers van de peuterspeelzalen "het daar over niet eens te zijn. Het college laat weten dat een directe vertegenwoordi ging bewust niet is doorgevoerd. Het werd onjuist gevonden het bestuur op te bouwen uit direkt belanghebbenden. Wel is een jaarlijkse overlegvergadering met alle gebruikers dwingend voorge schreven. Verder wordt de raad meegedeeld dat ,4e verschillende fasen van het Ulo-plan zichwat de urgentie betreft laten omwisselen. Uitvoering van de eerste drie fasen, zonder muziekschool, kost f860.000,— exclusief BTW en inrich tingskosten. Het lijkt mogelijk vóór 1 april een meer gedetailleerde begroting te maken voor het hele complex, dus mèt muziekschool. Vooruitzichten De hele investering komt niet voor rekening van de gemeente. De stichting dorpscommissie zal ook proberen bij de volgende fasen bijdragen van andere fondsen en van de bevolkina bijeen te krijgen. Deze mogelijkheden, zo blijkt uit het pre-advies, zijn echter nog nauwe lijks te bekijken. Het staat wel vast dat na 1 januari geen bijdrage meer hoeft te worden verwacht van CRM; in hoeverre de gemeenten compensatie krijgen voor het wegvallen van deze mogelijkheid is nog niet te zeggen. Ook wat betreft het innen van belangrijke verdere bijdragen van de bevolking van Den Burg kan men niet al te optimistisch zijn. Voor de eerste fase is al rekening gehouden met een bevolkingsbijdrage van f38.141, Het ziet er wel naar uit dat de provinciale subsidieregeling voor gemeenschaps- akkommodaties gehandhaafd zal wor den. De gemeente zal wel direkt 25% op tafel kunnen leggen. De restantinveste ring zal geleend moeten worden, even tueel met gemeentegarantie maar dat betekent wel dat de lasten daarvan op de exploitatie drukken. Bij de stukken over deze zaak bevindt zich ook een brief van de akkommoda- tiecommissie Den Burg waaruit blijkt dat de gebruikers van de oude Ulo vertrou wen uitspreken in het beleid van de dorpscommissie. Het democratisch functioneren wordt gewaarborgd ge- Zoals gebruikelijk in de periode voor de kerstdagen stelt Staatsbosbeheer de Texelse bevolking ook nu weer in de gelegenheid om gratis sparregroen af te halen. Belangstellenden kunnen hier voor terecht bij het voetpad, gelegen tegenover het appartementenhotel „Kerkeland". Men kan deze plaats het eenvoudigst bereiken via Pontwegafslag nr. 16 (Schumakersweg). Westduitse marken 100 f 107,00 Belgische francs 100 f 6,63 Franse francs 100 f 46,00 Zweedse kronen 100 f 45,25 Zwitserse francs 100 f 120,75 Deense kronen 100 f 37,25 Amerikaanse dollars 1 f 2,01 Engelse ponden 1 f 3,96 Oostenrijkse schillingen 100 f 14,72 Italiaanse lires 10.000 f 23,50 Donderdag 14 december In de Hervormde kerk van Oudeschild wordt om 19.30 uur het interkerkelijk avondgebed gehouden. In het raadhuis vergadert het centraal bestuur van de Stichting Cultureel Werk Texel; 20.00 uur. Vrijdag 15 december De Bond van Ouderen heeft in de Bur gemeester De Koninghal een advents- bijeenkomst; aanvang 16.00 uur. In „Tubantia" spreekt de heer H. Stur- kenboom over „Kruisingen en de economie in de schapenhouderij", aanvang 9.45 uur Cs morgens). Zaterdag 16 december Gemeenschapscentrum De Oude Ulo houdt van 10.00 - 22.00 uur open huis. De Gemeenschap Oudeschild houdt samen met de Bejaardenbond, de zusterkring en de soos een kerstvie ring in 't Skiltje, aanvang 16.00 uur. De maaltijd begint om 18.00 uur. In Taveerne De Twaalf Balcken worden gedurende de hele dag sjoelkam pioenschappen gehouden. Om 16.00 uur wordt de expositieruimte „De Scholerie" in Zuid-Eierland ge opend. Zondag 17 december De sportvissersclub houdt van 8.30 - 10.00 uur een wedstrijd bij paal 17. Het Sinterklaasfeest wordt ge vierd in Arnhem, Delft, Tiel, Am sterdam en op Texel. Een bewe ring die eerder verveling dan ver bazing oproept. Toch berusten in de genoemde plaatsen en in nog veel meer dan deze verboden tegen de viering van Sinterklaasavond die er niet on liegen. De meeste dateren uit het begin van de 17e eeuw. Rond 1700 werden immers gaande weg steeds meer steden terugveroverd op de Spanjaarden, en ze kwamen dan onder Protestants bestuur. De nieuwe. Schout en Schepenen namen heel begrijpelijk aanstoot aan allerlei ge bruiken die overgeërfd waren, zo dach ten ze, uit het Roomse verleden. Ze ergerden zich aan die „Pauselicken qe- BRIEVEN VAN LEZERS - BUITEN VERANTWOORDELIJKHEID VAN DE REDAKTIE Wanneer de heer D. A. Oud in zijn ingezonden brief (Texelse Courant 8 december) stelt dat de door mij ge noemde opbrengst van de konijnen niet juist is, zou ik graag gezien hebben dat hij dan wel de juiste cijfers vermeld had. Hij zal die diepvriesinstallatie toch ook niet hebben om zijn konijnen tegen iedere prijs af te zetten. Wanneer hij echter meent te kunnen aantonen met een afschot van 6.000 konijnen per jaar ernstig en met succes de konijnen bestreden te hebben, denk ik dat hij en zijn jachtopziener met een blinddoek voor door de duinen lopen. Omdat ieder kan zien dat er veel te veel konijnen zijn, wijdde de Texelse Courant er een artikel aan. Als de bestrijding zo succesvol was, was er voor zo'n artikel helemaal geen reden geweest. Het gaat er ook niet om hoeveel er geschoten worden, maar hoeveel er overblijven en daarin schiet de jager tekort, in dubbele bete kenis. Die eerste 6.000 is commercieel wel te versieren als ik het goed begrijp, maar die volgenden gaan geld kosten en dan geeft Jachtclub De Koog niet thuis. Inderdaad heb ik vele malen de Wild- schadecommissie ingeschakeld. Het is me slechts 1 maal gelukt via die commissie een kleine vergoeding van de jagers te verkrijgen. Verder kreeg ik vage uitspraken en vertelden ze hetzelf de praatje als de heer Oud: konijnen- schade zou in de pachtprijs verdiscon teerd zijn. Toen ik die commissie aan toonde dat dit niet juist was moesten ze dat wel weer inslikken maar resultaat bereikte ik nooit, noch wat schadever goeding, noch wat konijnenbestrijding betrof. Ik heb de indruk gekregen dat als er uit het jachtfonds wildschade, bijv. voor rotganzen, betaald kan worden er te praten valt, doch als de jager verantwoordelijk gesteld moet worden het een commissie wordt waarachter de jager zich verschuilen kan. Bij de nieuwste pachtnormen die dit jaar gehanteerd gaan worden kan en wordt er ook met wildschade rekening gehouden, maar dat wil dan nog niet zeggen dat de jager maar onbeperkt konijnen mag fokken. Verder heeft de heer Oud het over subsidie die ik ontvangen zou. Hij weet wel beter. Voor SBB ben ik naast pachter van 14 ha land en 35 ha duinen ook nog sinds enkele jaren „beheerder" van bijna 30 ha land. Voor dit beheren ontvang ik f18.155, per jaar. Dit bedrag is door de Rijksland- bouwvoorlichtingsdienst berekend en door SBB en mij in een beheerscontract overeengekomen. Als de heer Oud dit subsidie wil noemen kan ik evengoed stellen dat Jachtclub De Koog subsidie ontvangt. Hun jachtopziener is 5 maan den per jaar bij SBB in dienst en ontvangt daar een x-bedrag voor. De prestatie die hij en ik voor die zg. „sub sidie" moeten leveren zullen we dan maar in het midden laten. Zomer 1977 werden er ondanks de aanwezigheid van vele duizenden konijnen nog 150 fazanten uitgezet voor het jachtgenot van de heren jagers. Het zij ze gegund, maar laat men dan nu maar een meer mankracht inzetten voor konijnenbestrij ding, meer dan de jachtopziener die nu aanwezig is. Dat kost geld maar er is nog één lichtpuntje voor de heer Oud als hij het heeft over de kosten om de konijnen af te voeren. Ons aller TESO voert alles nog gratis van ons eiland af, zelfs de dode konijnen van Jachtclub De Koog. Ph. Stark, Eierland bruycken", met name aan het Sinter klaasfeest. Dat draaide immers om een figuur die gekleed ging als Roomse bisschop, compleet met staf en mijter. Daarbij brengt hij geschenken als suiker beesten en taaipoppen, wat in strijd is met het tweede gebod: Gij zult U geen gesneden beeld maken. En zo zijn er nog wel een paar dingen: de door velen bezochte Sinterklaasmarkten zullen wel eens tot ongeregeldheden geleid hebben En kinderen mogen hun schoen zetten, maar ze doen het bij de buren. Dat wordt te gek: het moet maar eens uit ziin met „diergelijke beuselingen". Het gevolg is dat er soms zeer scherpe plaatselijke verordeningen (zogenaamde keuren) worden uitgevaardigd. Kramen In die van Delft, uit 1600, staat dat het verboden wordt met kramen op de markt te staan, „in welcke craemen vercoft worden verscheyden goederen die men den cleynen kinderen dyets maeckt dat den zelffden Nicolaes hen- luyden geeft, twelck een saecke is nyet alleen strydende teghens alle goede ordre ende politye, maer oock de luyden affleydend van de Ware Godes dyenst ende streckende tot waengelootf, su perstitie ende affgoderey, de welcke in een wel gepolitieerde Christelick gere formeerde stad nyet en behoort getole- reert te worden Overtreders worden gestraft met een boete van „tien Carolus guldene". In 1607 wordt de keur veel duidelijker door toevoeging van de volgende alinea: „Verbyeden ende interdiceren voorts, van nu voortaen gheen broot, couck, suycker ofte andere eetwaren te verco- pen, ofte te coope te stellen, hebbende tfacoen van eenige beelden, ofte daer eenich beelt ofte beelden an ofte op gebacken ofte gestelt sijn, op verbeurte van dijen. Aldus gepubliseert mette grote clocke vant stadt huijs opten 25e novemb. 1607". ,,'T facoen van eenige beelden" er mogen dus geen afbeeldingen meer gemaakt worden. In Enkhuizen wordt het in 1626 verboden om „afgodische popperijen te verkopen, 't sij van suijker of andere materie, de Pauselijcke afgo- derye en desselfs superstitie smakende, als daar sijn Crucifixen, Sancten en Sanctinnen". Het verbod is dus gericht tegen de zogenaamde santekramen. Waarmee meteen de hele santekraam werd verbodenI Al deze verboden zijn eigenlijk nog steeds van kracht. Ze zijn immers nooit herroepen. Integendeel, ze werden voortdurend herhaald. In Arnhem vroeg het kerkbestuur jaar in jaar uit aan het stadsbestuur om toch vooral het verbod, weer uit te vaardigen. Een duidelijker bewijs van het feit dat de burgerij het verbod aan de laars lapte, kun je moeilijk bedenken. Texel Texel bleef lang buiten schot. Tot 1816. Toen werd ook hier een verbod uitgevaardigd tegen de viering van Ouwe Sunderklaas. Jawel. Het was kennelijk een keer de spuigaten uitge lopen. en de burgemeester zette dan ook zwierig en met overtuiging zijn naam onder een verbod tot viering van Ouwe Sunderklaas. De reden van het verbod werd overigens niet genoemd: die zal dus wel voor een ieder duidelijk geweest zijn Hier volgt de volledige tekst van de keur zoals die berust in het gemeente archief in Den Burg. WAARSCHOUWING Het Gemeente Bestuur van Texel zedert eenige Jaren opgemerkt hebben de het allesints strafwaardig en onge oorloofde gebruik, het welk onder de aankomende en ook volwassene Jonge lieden plaats heeft, van zig op het zogenaamde St. Nicolaasfeest in aller hande vreemde kleederen, zelfs die de Gedaante van Beesten hebben, te ver mommen, en Zodanig toe te takelen, dat zij geheel onkenbaar zijn, en als dan onder dat masker Zig veroorloven, niet alleen aan de Huizen der Ingezetenen aan te kloppen, de Inwooners te veront rusten en de aldaar zijnde Jonge kinde ren Schrik in te boesemen, maar ook zelfs de voorbijgangers op publieke Straten te mollesteren en voorts Twist en Tweedragt te verwekken, alles strij dig met de goede Ordre en Politie der ingezetenen, Heeft nodig geoordeelt ter voorkoming van alle deeze ongeregeldheden en de daar uit voortvloeiende onheilen te verbieden, gelijk op het nadrukkelijkste verboden word bij deezen, - Dat niemand wie hij ook zij zal vermo gen voor- op- en na St. Nico/aas Avond in eenige ver monde kleederen of gemas keerd op Straat te verschijnen, hetzij onder wat voor wendsel dat het ook zoude mogen weezen, op een Boete van Tien Gulden, en in geval van nonbetaling, onvermogen of onwillig heid van de overtreder deezer waar schouwing in eene gevangenis, zo als bij S'Rijks wetten word bepaald, zullende de Ouders voor hare Kinderen en de voogden in deezen voor hunnen Pupil len aanspraak/ijk zijn, Er worden wijders de dienaars der lustitie gelijk van de Veldwagter bij dezen gelast en geauthoriseerd hierop nauwkeurig toetezien,- de overtreders gevangen/ijk optebrengen ten einde ont- maskeerd en herkend zijnde tot de Betaling der in deezen vastgestelde Boete te kunnen worden gecontrin- geerd, welke Boete voor de helft zal worden genoten bij den op- of aanbren ger van deeze overtreding, waartoe een leder particulier meede de bevoegdheid heeft, en de wederhelft zal komen ten profijte van de Plaatselijke Casse, Aldus Gearresteerd en Gepubliceerd van den Raadhuize van Texel, den 24 November 1816 en op alle de dorpen deezes Eiland aangeplakt, Het Gemeente Bestuur, G.M.Reinbach. Het is opvallend hoe na twee eeuwen de boete nog steeds gelijk is gebleven. In onze dagen zal een boete van tien o>-i/ton niet veel mensen meer afschrik- hen. Toch had een handige „op- of aan brenger" nog Dest een winstgevenae Ouwe Sunderklaas kunnen beleven. Met de wet in de hand Jan Rijsterborgh Op de speelweide bij de Ploegelander- weg start om 10.00 uur een veldloop over 5.000 meter voor senioren en over 2.500 meter voor junioren. In schrijfgeld 72,50. Maandag 18 december In de Jan Drijverschool te Den Hoorn houdt Amnesty International een schrijfavond voor politieke gevange nen; 20.00 uur. Voorbeelden aanwe zig- De Plattelandsvrouwen van De Cocks- dorp-Eierland hebben in het Eierland- sche Huis een adventsavond; 20.00 uur. Revuegroep De Flierefluiters treden met hun programma „Het Vrouwenhuis" op voor het R.K. Vrouwengilde in „De Lindeboom-Texel", 20.00 uur. In het Vrouwenhuis (Oude Ulo) wordt de film „Take it as a man, madam" gedraaid. (Over een vrouw van mid delbare leeftijd die ongelukkig is met haar situatie en droomt dat de man/vrouw rollen ook omgedraaid zouden kunnen zijn). Aanvang 20.30 uur. Na afloop discussie. Dinsdag 19 december De bejaarden van De Cocksdorp-Eier- land hebben in het Eierlandsche Huis een adventsmiddag; aanvang 16.00 uur. De Vrouwenbond NW heeft in de Landbouwschool een kerstavond; 20.00 uur. De gemeenteraad vergadert aanvang 19.30 uur in het raadhuis. Elke donderdagmiddag van 15.00 - 16.00 uur wordt in 't Skiltje bejaardengymnastiek gegeven. De Autobusonderneming Texel ver zorgt op donderdagmiddagen (14.00 - 17.30 uur) rondritten over het eiland waarvoor belangstellenden zich bij de VW kunnen laten inschrijven. In hoofdzaak wordt de Texelroute ge volgd. Onderweg maakt men een koffiestop bij café-eethuis Catharina- hoeve. De buskosten zijn 76,75 per persoon (kinderen 73,25). De trips gaan alleen door als er voldoende be langstelling is (minimaal 30 perso nen). Iedere maandagavond om 20.00 uur heeft het Texels Vrouwenhuis bijeen komst in de Oude Ulo aan het Schil derend. Bij het clubhuis van Scouting Texel (Bernhardlaan 147) kan dagelijks oud papier worden gedeponeerd in de daar opgestelde container. NVSH-informatiecentrum, -middelen- depöt en -bibliotheek in het Groene Kruisgebouw aan de Witte Kruislaan zijn iedere maandag van 20.00 - 21.00 uur geopend en telefoniécFi be reikbaar onder nummer 3241. Con tactpersoon mevrouw Blanken, Tjak- kerstraat 35. Den Burg. Oud papier ten bate van de gymnas tiekvereniging Oosterend kan altijd worden bezorgd onder het afdakje van de voormalige brandweerkazerne aan de Achtertune te Oosterend. Elke donderdagavond wordt vanaf 20.00 uur op het adres Warmoes straat 42 bijbelonderricht gegeven door het evangelistenechtpaar Jan en Paula Brouwer. Spreekuur B. en W.: Burgemeester maandags van 10.00 - 11.00 uur, wet houder Westdorp donderdags van 9.30 - 10.30 uur, wethouder Nauta maandags van 10.30 - 11.30 uur en wethouder Van der Kooi vrijdags van 10.30-11.30 uur. Iedere dinsdagavond, aanvang 20.00 uur repeteert het amateurorkest „Musica Texla" in het Fanfarege bouw aan de Witte Kruislaan. Slankelijnclub komt op maandagavond bijeen in „De Witte Burcht", aan vang half acht. Elke maandagavond vanaf 20.00 uur kan in hotel „De Lindeboom-Texel" worden deelgenomen aan bridge drives, georganiseerd door de vereni ging „Groot Slam". Kosten 77,50 per paar. Elke dinsdagmiddag om 14.00 uur trimmen in de Dennen. Verzamelen om 14.00 uur op de speelweide aan de Ploegelanderweg. Maatschappelijk werker Frank van Lare houdt iedere werkdag spreekuur in het Groene Kruisgebouw. Maandags en vrijdags van 8.30 - 10.30 uur, woensdags van 14.30 - 15.30 uur en donderdags van 18.30 - 19.30 uur. Telefoon (02220) 4185. Iedere vrijdagavond wordt in de Oude Ulo door Aquariumvereniging „In Aqua Vita" tussen 19.00 en 20.30 uur een visbeurs gehouden.

Texelsche Courant | 1978 | | pagina 2