Jury had het erg moeilijk Ouwe Sunderkiaas in oosterend O.S. '78 De Cocksdorp vierde Ouwe Sunderkiaas O.S.'78 Den Hoorn maakte weer vee! werk van Ouwe Sunderkiaas Oudeschild had veel plaatselijk nieuws O.S. '78 O.S.'78 O.S.'78 DE KOOG HAD ERG GESLAA GDE A VOND DE WAAL TELDE 45 JEUGDSUNDERKLAZEN Hoger peil dan vorig jaar Jammerklachten over vertrek kapper Kerstzangdienst in Herv. kerk Koger bejaarden vieren advent Ernstige bloeding bij ruzie 178 JDAG15 DECEMBER 1978 TEXELSE COURANT PAGINA 7 Zowel bij de jeugd als bij de ouderen was de Ouwe Sunderklaasviering van Oosterend opnieuw een succes. Vooral de deelname van de kinderen was boven verwachting. Het aantal ouderen was ongeveer gelijk aan vorig jaar maar het niveau beslist beter. Vandaar dan ook dat de jury het ontzettend moeilijk had met het uitkie zen van de definitieve prijswinnaars. Die jury bestond dit jaar uit mevrouw Heerschap-Berkenbosch, Mart Vlaming en Jac. Visman. De ouderen, maar ook de jeugd, vertoonden erg veel verschillende on derwerpen. Deze varieerden van „Hon- depoep, je wordt er strontziek van" tot „Wie wil mij (Roeper) opvolgen?". Vanzelfsprekend werd in diverse uitbeel dingen ook herinnerd aan het in juli gehouden Oosterend Presentfeest. Een van deze uitbeeldingen („Pot van Oos terend present") ontving de jaarlijkse folkloreprijs. Door de grote deelname en de goede kwaliteit van het gebodene ging de jury er dit jaar bij de ouderen toe over om eervolle vermeldingen te geven. De prijsuitreiking vond zoals gebruike lijk plaats in dorpshuis De Bijenkorf en was georganiseerd door de Oosterender dorpscommissie. De juryvoorzitter dankte bij deze uitreiking vooral de bewoners van de Peperstraat en het Kerkplein die voor extra verlichting hadden gezorgd om de meespelende Sunderklazen zo goed mogelijk te kun nen waarnemen. De prijzen bij de jeugd gingen naar: Enkelingen: 1. Muzieknis (Jan Kui per), 2. Van der Stee en de vissers (Martien Vlaming), 3. Fietspad(pot) leeg? (Jolanda van der Vis). Paren: 1. Cor Ellen op de fiets zonder licht (Robert en Edwin Boogaard), 2. Fijn en grof (Ewout en Adrie van Dijk), 3. Hondepoep, je wordt er strontziek van (Gert Jan Vlaming en Jannegien Makelaar). Groepen: 1. De Maoriestok (Ada de Jong, Annet Drijver, Gretha Kuiper en Lieze de Wolf), 2. Oosterender journaal (Janneke Bakker, Chantal Witte en Tine Brans), 3. Het gebouw (Marcel Witte, Erwin Daalder en Jan Joop Moerbeek). Bij de ouderen werden de prijzen overhandigd aan de spelers van de volgende onderwerpen. Enkelingen: 1. Pot van Oosterend Present (Folklorebeker), 2. Oude be graafplaats, 3. Wie wil mij (Roeper) opvolgen?. In deze afdeling waren eervolle vemel- dingen voor „Cor Ellen als raadslid" en als „Fietser zonder licht". Paren: 1. Nooit geen koffie(tijd) in Strendsend, 2. Ik sta voor paal en schut, 3. Bij de muzieknis gaat het fijn. Groepen: 1. Waar is het Oosterender strandje?, 2. De Maories en de stok, 3. De grondzoekers. Bij de groepen kreeg de „mode groep" een eervolle vermelding, vooral omdat deze naar het oordeel van de jury erg goed speelde. Ook in De Cocksdorp werd op de gebruikelijke ouderwetse manier Ouwe Sunderkiaas gevierd. Dus: alle huizen af, ook al omdat de jury verspreid over het hele dorp zat. Het geboden spel was volgens de jury kwalitatief beter dan vorig jaar. Ook kwantitatief ging het opnieuw bergop waarts. Er werden maar liefst 129 volwassen spelers en ongeveer 50 kin dervoorstellingen gejureerd. Erg popu lair waren dit jaar de uitbeeldingen van de uit De Cocksdorp vertrekkende kap per. Bij de kinderen vielen drie „kap pers" in de prijzen, bij de ouderen twee. De prijsuitreiking was omstreeks mid dernacht in het Eierlandsche Huis waar het een gezellige en drukke bedoening was, waar ook de daar aanwezige muzikanten veel toe bijdroegen. Het Sunderklaasfeest van De Cocksdorp duurde dit jaar tot ongeveer half zes in de ochtend. Toen was het meer dan duidelijk dat de kleine gemeenschap als De Cocksdorp Ouwe Sunderkiaas 1978 opnieuw „naar behoren" had gevierd, en waarbij vooral veel typisch Texelse aangelegenheden aan de orde kwamen. De uitslagen van Texels meest noor delijke dorp was dit jaar bij de jeugd als volgt: Enkelingen: 1. Pisweer, 2. Pisnijdig, 3. Burgemeestertje. Paren: 1. Kapper weg, 2. Paardrijles, 3. Zwarte Pieten boot gemist. Groepen: 1. Kapper weg, 2. Hekje, 3. Kapper weg. Bij de ouderen kwam de jury tot de volgende klassering: Enkelingen: 1. (no. 2) Wie wordt de nieuwe kapper, 2. (no. 1) De reizende kapper, 3. (no. 5) Pastoor met kerklam- mers. Paren: 1. (no. 141 Job moet blijven, 2. (no. 3) Theo kwam te laat, 3. (no. 1) Paul Kikkert vast met reddingboot. Groepen: 1. (no. 5) De smeerpijp, 2. (no. 8) De rommeltjesmarkt, 3. (no. 16) Het paadje van Teeuw. De Folkloreprijs, voor de meest origi nele uitbeelding, ging dit jaar naar no. 14 bij de paren met als titel „Job moet blijven". )en Hoorn kende opnieuw een bij- ider gezellig Ouwe Sunderklaasfeest diverse hoogtepunten kende en arvoor in dorpshuis De Waldhoorn ir op keer luid applaus opklonk. Daar ren tientallen belangstellenden verza- Id die tezamen met de daar gezeten van een aantal vrolijke uren geno- Hoewel het aantal deelnemers iets ider was dan vorig jaar telde men in n Hoorn nu ongeveer 180 deelnemers aronder zo'n 80 kinderen. Zoals in de inere dorpen van Texel gebruikelijk is rd ook hier behoorlijk veel in en aan is „gespeuld". De route die men arbij aflegde liep vanaf het „Hoekie" ar het „Hogewerf". Er waren in Den orn in totaal vijf juryposten. Die inden bij „De Spyker", het postkan- jr, de pastorie, hotel Den Hoorn en in t dorpshuis. In Den Hoorn waren het dit jaar niet zeer de exact plaatselijke maar wel ht Texelse onderwerpen die de bo- In De Waal werd het Ouwe Sunder- asfeest uitsluitend door de kinderen speeld. De oudere Waalders stortten h later op de avond in het feestge- lel van Den Burg.. Het aantal deelne- irs dat gejureerd werd was met 45 geveer evenveel als vorig jaar. Het spel van de Waalder Sunderkla- n vond aanvankelijk langs de huizen lats maar toen het steeds harder ging genen zochten zowel deelnemers als langstellenden steeds meer de be- hutting van dorpshuis De Wielewaal I. Daar vond vanaf 19.00 uur ook de -ering plaats. Naar het oordeel van de y y was de kwaliteit van de uitbeeldin- n m een stuk beter dan vorig jaar. Er kon iel gelachen worden maar er werden )k diepzinniger dingen voor het voet- :ht gebracht. De uitgedeelde prijzen gingen uitslui- nd naar onderwerpen die direkt ver- ind hielden met het dorp zelf. Daarbij Bhoorde ondermeer de moeilijkheden ind het bedrijf van Keijser Er Co In de Hervormde kerk van Den Burg lordt op dinsdagavond 19 december sn kerstzangdienst gehouden die ge lid zal worden door ds. H. Wisman en astor P. Kolkman. Medewerking verle en het Koninklijk Texels Fanfarekorps- IEK en het R.K. jongerenkoor. De liding hiervan is in handen van resp. H. luider en H. Kievits. Er wordt solisti- che medewerking verleend door P. J. ioorn en G. Koom. Het orgel wordt espeeld door J. Visser. Deze zang- lienst begint om 20.00 uur en de deuren ijn open vanaf 19.30 uur. Er zal worden lekollekteerd voor de aktie Solidaridad. In Timmers Tearoom wordt op don- lerdagmiddag 21 december de jaarlijkse idventviering van de Koger bejaarden lehouden. De bijeenkomst begint om 4.30 uur en op het programma staat Jndermeer een broodmaaltijd. Belang- itellenden hiervoor kunnen zich opge ien bij F. Kaczor, telefoon (02228) 634, 1 Maas, telefoon (02228) 257, J. A. Henstra, telefoon (02228) 287. Voor lejaarden die daartoe de wens te kennen geven kan voor autovervoer worden gezorgd. Texelaar Hans H. moest in de nacht nan vrijdag op zaterdag met een extra Boot naar het ziekenhuis in Den Helder worden gebracht wegens een slagader lijke bloeding aan een hand. De verwon ding was het gevolg van een ruzie. H. was per taxi naar Het Horntje gekomen om bij een daar wonende familie een kleine financiële schuld ver effend te krijgen. De expeditie verliep niet volgens plan want de onder invloed van alcohol verkerende H. werd na een woordewisseling buiten de deur gezet. Hij verwondde zich daarop aan de kapotgeslagen ruit van de voordeur. ventoon voerden. Men had er dikwijls bijzonder veel werk aan besteed het geen ook in de uitslagen wel tot uiting kwam. Erg leuk was bij de enkelingen de voordtelling „Vink onvoert Ham" waar aan dagenlang gewerkt moet zijn. Het „Stokpaard van Hoogerheide" bracht bijzonder veel plezier teweeg. Ook in dit kunststukje van huisvlijt moet een groot aantal arbeidsuren gezeten hebben. An dere typische Hoornder onderwerpen waren (uiteraard) de verkeerssituatie op het Klif en „De Stienenpikkers". De prijzen vielen hier tenslotte toe aan de volgende uitbeeldingen. Bij de jeugd waren dit: Enkelingen: 1. Dik Trom, 2. Moeders gordijn, 3. Mickey Mouse. Paren: 1. Bestek '81, 2. Schoolkaas, 3. Pan-An. Groepen: 1. Wees wijs met de Wad denzee, 2. Joegoslavisch restaurant, 3. Hoornder feest. Bij de ouderen waren prijzen wegge legd voor: Enkelingen: 1. Vink ontvoert Ham, 2. Bessie van Ouwe Hoore, 3. Verkeer op Klif. Kleine groepen: 1. Klif kindermoord, 2. Automaten, 3. Stienepikkers. Grote groepen: 1. Stokpaard van Hoogerheide, 2. De „Tiet" van Texel, 3. Touwtrekken. waartegen door enkele bewoners be zwaar is gemaakt maar waar andere bewoners van De Waal juist voor zijn omdat het werkverschaffend is. Ook de activiteiten van smid Lou Witte en van Kees Zoetelief hadden diverse „speu- lers" geïnspireerd. De folklorebeker van De Waal ging dinsdagavond naar de uitbeelding „De amateurtoneelspeelster" (Lyda Kooger en Wietske Reij). Bij de groepen ging de wisselbeker naar het viertal Marriëtte en Alinda Boot en Jannie en Sienie Feen- stra met het onderwerp „Meester en juf met pensioen". De wisselbeker bij de paren was voor Paulien Tjepkema en Sandra Boot met „Industrie en recrea tie". Tweede werden in deze afdeling Camilla en Remko Veld met „Melk van opa Boot" en de derde prijs was voor Jacqueline en Corinne Plaatsman met „Voor en tegen Keijser Et Co.". Bij de enkelingen werden de prijzen als volgt toegekend: 1. Lou Witte rijdend lasapparaat (Marcel Kooger), 2. Kees Zoetelief uit de fuik (Regina Luiken), 3. Wanneer komt de Waalder tennisbaan? (Donja Witte). De Koog telde dit jaar wat minder deelnemers dan vorig jaar maar al met al kreeg de jury toch het heel behoorlijke totaal van ongeveer 145 Ouwe Sunder klazen te beoordelen. De helft daarvan nam deel in de jeugdgroep. De Koger jury was van oordeel dat het peil van het vertoonde en getoonde Het gebit van Maarten Mantje Oudeschild had dit jaar opnieuw een record aantal „speulers". Hoewel bij de jeugd het aantal onderwerpen vrijwel gelijk bleef was het aantal deelnemers groter. Er waren beduidend meer paren. Bij de ouderen steeg het aantal uitbeel dingen tot ongeveer honderd. De jury kreeg daarmee in totaal zo'n 230 zaken te beoordelen. Er waren, zoals gebruikelijk erg veel plaatselijk gebonden onderwerpen waarover de Skiller Sunderklazen hun licht lieten schijnen. Vooral de nieuwe GO-krant werd nogal eens uitgebeeld. Ook de kwaliteit van de De Ruijterstraat bleek nogal eens het onderwerp van discussie. Andere onderwerpen die met veel belangstelling werden bekeken handelden over de ijsbaan van Oude schild, de vreemde man, de luifel van Dros, de ontslagen bij de melkfabriek en TESO. De meest actuele voorstelling was die van de juryleden zelf. Ueze kregen 's avonds „op hun boterham" dat ze bij het uitreiken van de prijzen aan de kinderen waren vergeten de geldprij zen in de enveloppen te doen De kinderjury zat bij H. Rouwenhorst en in dorpshuis 't Skiltje waartussen de groepen heen en weer trokken. De ouderen moesten een grotere route werk beslist beter was dan vorig jaar. Men sprak na afloop dan ook van een zeer geslaagd festijn waarbij in het geheel geen wanklanken werden ge hoord. Bij de jurering van de kinderen die in de vooravond op straat verschenen had de jury zich verspreid over de gehele Dorpsstraat opgesteld. De prijzen in deze afdeling gingen naar de onderwer pen De Koog Promotion (grote groe pen), konijnenstand in de duinenlkleine groepen), bruin worden in Het Vogel huis (paren) en het kunstgebit (enkelin gen). Er werden prijzen in de vorm van wisselbekers uitgereikt. De ouderen die wegens de regen nogal eens moesten schuilen kwamen pas na achten op straat. Er deed in deze afdeling één grote wagen mee en een aantal kleinere. In tegenstelling tot de meeste andere kleine dorpen werd in De Koog niet „aan huis" gespeeld maar beperkte het gebeuren zich helemaal tot de Dorpsstraat. Daar bleef het dan ook geruime tijd na de optocht gezellig druk hoewel later op de avond steeds meer Kogers naar Den Burg trokken. De eerste prijzen in de oudere groe pen bestonden in De Koog uit een taart, een wisselbeker en een vaantje. De prijzen vielen als volgt: Enkelingen: 1. De bestseller (Gerrit de Haan), 2. Para's gesaneerd, 3. Sinter klaas (Oude). Paren: 1. Camping Breg-Koog, 2. Vuilcontainer RPS, 3. Modelslager- verhuizer. Kleine groepen: 1. Mierennest, 2. TESO, 3. Meditatie Kooger Hoop. Grote groepen: 1. Dorpstoneel op de wip, 2. Massagehuis, 3. Sport. De speciale folklorebekers gingen naar RPS en Massagehuis. afleggen omdat de juryleden in dit geval bij C. van Sijp en J. Krijnen zaten. Ondanks de regen vormde dat niet veel problemen, en alle groepen gingen enthousiast de huizen langs. De meeste groepen deden het lopend af. Er waren in totaal vijf kleine wagens. De uitslagen van de Ouwe Sunder klaasviering te Oudeschild was de vol gende: Jeugd. Enkelingen: 1. (no. 24) Gerry Groot- jen, 2. (no. 5) de onbekende man, 3. (no. 30) het zonnescherm van bakker Dros. Paren: 1. (no. 18) GO-keuken, 2. (no. 4) meierblis, 3. (no. 10) water naar de ijsbaan dragen. Groepen: 1. (no. 3) geen baby in te kleine huisjes, 2. (no. 2) luilak, 3. (no. 5) Texelstroom staakt. De prijs voor de meest actuele voor stelling ging bij de jeugd naar: het geëmancipeerde schoolhoofd (no. 29). Ouderen. Enkelingen: 1. (no. 5) Boom geveld, 2. (no. 1) Vlas, plas, 3. (no. 10) IJsclub 100% verhoogd. Paren: 1. (no. 1) WW kaasfabriek, 2. (no. 8) Trouwen raadszaal, 3. (no. 13) Vegen De Ruijterstraat. Groepen: 1. (no. 8) Stamboekvee, 2. (no. 7) Maatje melk, 3. (no. 10) Vakan tiegangers TESO. De prijs voor de meest actuele uitbeel ding ging bij de paren naar (no. 7) Historisch ijswateren naar (no. 11) Lege enveloppen.

Texelsche Courant | 1978 | | pagina 7