Gebruikers voldaan over belangstelling Al l NI 1 ■uiiMimiw DBBB „Onkruid vergaat niet" Grote overwinningen voor selectieteams Oude Ulo hield 'open dag' Winterbosloopserie had spannend slot Baptisten organiseren kerstmaaltijd RICHARD KOOLENBRANDER WON SJOELKAMPIOENSCHAP Oudejaarsloop Welzijnsstichting Donderdag uitreiking leesdiploma's Laatste viswedstrijd PAGINA 2 TEXELSE COURANT DINSDAG 19 DECEMBER 197 Bijna 400 Texelaars hebben zater dag van de gelegenheid gebruik ge maakt om een bezoek te brengen aan de oude Ulo in het kader van de Open Dag die daar door de gebrui kers van het gebouw werd gehoou- den. Het meeste bezoek mochten de ongeveer 25 medewerkenden aan deze manifestatie gedurende de middaguren ontvangen, 's Morgens was er een re delijke belangstelling. Bij het concert dat 's avonds door de Zuid-Amerikaan se steelband Super Nova" werd gege ven waren ongeveer honderd mensen aanwezig. De organiserende gebruikers van de oude Ulo hadden elk hun „eigen" ruimte van het gebouw bezet en lieten daar zien of horen wat er zoal gaande was in hun organisatie of vereniging. Discussie Vooral in het zaaltje van het Vrouwenhuis ontstond zaterdag een levendige discussie over emancipatie op Texel. Men kon daarover ter plaatse ook een enquête invullen. In de gang werd aan de hand van krantenknipsels en diverse ontwerptekeningen een overzicht gegeven van de geschiedenis die de oude Ulo inmiddels als gemeen schapscentrum heeft. De Texelse WAO-groep (MZW-project) die inmid dels uit ongeveer 15 personen bestaat liet aan de hand van allerlei voorwerpen zien wat er tot dusver werd vervaar digd. Men slaagde er in een vrij duidelijk beeld 1e geven van de proble men waarmee WAO-ers over het alge meen worden geconfronteerd. De crea- tiviteitscommissie, de tekenacademie en de fotoclub gaven zaterdagmiddag een sfeervol overzicht van hun eigen Bij de laatste bosloop van dit winter seizoen, die zondagochtend werd ge houden, wist Frans Kuip zijn naaste rivaal Arie de Ridder maar nauwelijks achter zich te houden, hij finishte met een voorsprong van vier seconden in een tijd van 16.38 min. Met deze laatste wedstrijden hebben zich in de top van het klassement weinig veranderingen voorgedaan. Bij de junio ren en de veteranen kwamen Barend Bakker en Hans Bakker op de eerste plaats terecht. Dirk Bakker won het totaalklassement bij de senioren. Sneller De laatste van deze vijf boslopen ken merkte zich door de deelname van Arie de Ridder, die er voor zorgde dat het allemaal beduidend sneller ging dan in het verleden wel eens het geval was. Dirk Bakker die tot dusver altijd de snelste was geweest, kon gedurende een ronde het tempo goed volgen, maar moest na een flinke tempoversnelling van De Ridder uiteindelijk toch lossen. In de slotfase bleek dat ook De Ridder toch net iets te veel had gegeven. Frans Kuip die hém steeds wist bij te blijven perste er met de finish in zicht nog een laatste sprintje uit en wist toch als eerste te eindigen. Er was dit keer ook een verrassende winnaar bij de veteranen. Cees Vinke, bleef de in de vorige wedstrijden steeds winnende Hans Bakker met 15 secon den voor. Bob v.d. Berg moest de strijd half-course opgeven omdat hij een griepje nog niet te boven bleek te zijn. Het dagklassement bij de junioren werd gewonnen door Barend Bakker. Een goede tweede werd hier Eddy Barhorst. De prijzen van deze bosloopserie zullen op 30 december bij de dan te houden Oudejaarsbosloop worden uit gereikt. Uitslag: De uitslagenlijsten zien er als volgt uit: Junioren 2600 meter: 1. Barend Bakker 9.20 min., 2. Eddy Barhorst 9.38 min., 3. Bert Witte 10.46 min., 4. Peter Visser 13.27 min., 5. Alfred Bakker 13.29 min. Eindstand klassement: 1. Barend Bakker, 2. Bert Witte, 3. Alfred Bakker, 4. Eddy Barhorst, 5. Peter Visser, 6. Nico Kikkert. Senioren 5200 meter: 1. Frans Kuip 16.38 min.; 2. Arie de Ridder 16.42 min., 3. Dirk Bakker 17.04 min., 4. Chiel Witte 23.08 min., 5. Carel Heetland 25.38 min. Eindstand klassement: 1. Dirk Bakker, 2. Frans Kuip, 3. Co Koomen, 4. (Jarel Heetland, 5. Ruud Beers, 6. Chiel Witte. Veteranen 5200 meter: 1. Cees Vinke 20.55 min., 2. Hans Bakker 21.10 min., 3. Dirk Haker 21.55 min., 4. Jaap Witte 23.40 min., 5. Bob v.d. Berg staakte de strijd. Eindstand klassement: 1. Hans Bakker, 2. Jaap Witte, 3. Dirk Haker, 4. Cees Vinke, 5. Bob v.d. Berg. werk. Aquariumvereniging In Aqua Vita hield een speciale visbeurs waarbij men van een dia-show getuige kon zijn. Verder waren er stands van ondermeer „Wij wilen ook wonen" en de Texelse afdeling van Amnesty International. De kindercrèche werd nogal druk be zocht en voorzag in een duidelijke be hoefte. Men kreeg echter de indruk dat een aantal ouders van de gelegenheid gebruik maakte, niet alleen in de oude Ulo een kijkje te nemen maar ook even vlug in het dorp boodschappen te doen. De Stichting Open Jeugdwerk verstrekte gratis koffie en thee in de kantine waar ook een tentoonstelling over de geschiedenis van 't Asiel werd gehouden. In een van de grotere zalen werd 's middags een filmpje over de oude Ulo gedraaid. Deze was vervaar digd door een werklozengroep en gaf een indruk van het hele Ulo-gebeuren. In dezelfde zaal speelde de pop-groep de „Rivals", die repetitieruimte in de Ulo huurt. Van tijd tot tijd gaven ook de leiders van de cursus creatief toneel een muzikaal nummertje weg of deden toneelimprovisaties In feite duurde de open dag, die tot 's avonds laat gepland was, tot ongeveer 18.00 uur omdat de meeste standhouders toen vertrokken. Op tweede kerstdag wordt in „De Schakel" bij de Hervormde kerk van Den Burg om 16.00 uur een kerstmaal tijd gegeven voor ieder die niet in staat is de kerstdagen door te brengen in gezins- of ander gezelschapsverband. Deelname aan deze kerstmaaltijd is gratis. De organisatie berust bij de Helderse Baptistengemeente en de leiding berust bij Baptistenvoorganger ds. C. Molema. De maaltijd zal enkele keren worden onderbroken door declamatie en getuigenis. Aan het eind wordt een collecte gehouden ten bate van het zendingswerk, in dit geval speciaal voor mej. Veldwisch die in december naar Curacao vertrekt. Wie wil aanzitten moet zich vóór zaterdag a.s. aanmelden bij H. Ellen, Stenenplaats 8, telefoon (02220) 2598. Wie vervoersproblemen heeft kan zich daar ook vervoegen. Ook mensen uit de buitendorpen zijn welkom. De derde aflevering van het Texel se open sjoelkampioenschap dat za terdagmiddag in Taveerne De Twaalf Balcken werd gehouden is gewon nen door de 13-jarige Richard Koolen brander uit Doetinchem. Na afloop van de wedstrijden, waarin door in totaal 60 personen werd deelgeno men, mocht hij de wisselbeker over nemen van de winnaar van vorig jaar, de oven oude Ton Bulten, die toevallig ook in Doetinchem woont. Het gehele kampioenschap verliep zoals gebruikelijk in een bijzonder gezellige sfeer. Er bestond vooral van de zijde van de ouders veel belangstel ling voor de resultaten van hun kinderen. Van de 60 deelnemers deden er ongeveer 40 mee in de groepen tot en met 16 jaar. Er werd gesjoeld in drie leeftijds groepen, namelijk van 0 tot 12 jaar, van 12 tot 17 jaar en vanaf 17 jaar en ouder. Naast de drie eerste prijzen in iedere klasse werd zaterdag ook een aantal bonusprijzen uitgedeeld. Deze waren ondermeer voor deelnemertjes en deelnemers die er het snelst in slaagden drie schijven in een bepaald vak te krijgen. Dergelijke prijzen werden verder vooral uitgereikt aan de jongste deelnemers Ze kregen voor hun aktivi- teiten bijvoorbeeld wanten, mutsen, tennisballen of slippers uitgereikt. Er stond bij dit festijn ook een grabbelton opgesteld. Tussen de drie eerste plaatsen van iedere groep werd uiteindelijk gestreden om de wisselbeker. Dit jaar was Richard Koolenbrander de winnaar van de groep van 12- tot 17-jarigen. Toeval ligerwijs was de winnaar van vorig jaar, evenals Richard, een inwoner van Doetinchem. Deze, Ton Bulten, was om zijn wisselbeker te verdedigen, speciaal per telegram uitgenodigd en had aan zijn uitnodiging ook gevolg gegeven. De eerste prijzen van dit sjoelkam pioenschap bestond uit sjoelbakken. De nummers een en twee kregen voorts een beker en de nummers drie een medaille. De winnaars van de leeftijdsgroepen waren Leeftijdsgroep 0-12 jaar: 1. Tera Dinsdag 19 december De gemeenteraad vergadert in het raadhuis; 19.30 uur. De Vrouwenbond NW heeft in de Landbouwschool een kerstavond. De bejaarden van De Cocksdorp en Eierland hebben in het Eierlandsche Huis een adventsmiddag; aanvang 16.00 uur. Woensdag 20 december In „Ons Huis" te Den Hoorn wordt een kerstavond gehouden voor de Hervormde zusterkringen van Den Hoorn en de Prins Hendrikpolder; 20.00 uur. Her R.K. Vrouwengilde viert in „De Lindeboom-Texel" het 25-jarig be- Zowel de senioren als de junioren van de Texelse zaalvoetbalselectie hebben hun tegenstanders met een grote en verdiende nederlaag naar huis terugge stuurd. De uitslagen waren respectie velijk 9—1 en 8 1. De tegenstanders waren in beide ge vallen teams van Bouwtiek Bijl uit Den Helder, maar ondanks het feit dat deze ploegen er op de ranglijst redelijk goed voorstaan, bleken ze niet veel meer dan „sparring-partners" te zijn. Het nota bene op de eerste plaats van de lijst staande seniorenteam van Bouwtiek Bijl liet zich volledig overrompelen. Uitgekookt Vanaf het eerste fluitsignaal werd het spel door de Texelaars gedirigeerd. Het massaal opgekomen publiek kon dan ook erg van het Texelse spel genieten. De Helderse ploeg bleef daarentegen ver beneden verwachting. Nadat Louis Uriot binnen tien minuten voor een 2—0 voorsprong had gezorgd, ging Texel nog uitgekookter spelen. Bouwtiek Bijl had toen de pech dat de keeper twee maal door eigen inzet gepasseerd werd. Tegen het einde van de tweede helft was het alleen nog Texel dat voetbalde. Vele spectaculaire momenten speelden zich af voor het doel van Bouwtiek en regelmatig werd de stand opgevoerd. Henk Groen scoorde drie maal en Klaas Dirk Koorn 1 maal. Even verslapte de aandacht van Texel en onmiddellijk scoorde Bouwtiek tegen, toen het zicht van keeper Charles Ipenburg door achterhoedespelers werd ontnomen. Vonk (111 punten), 2. Ellis Visser (95 punten), 3. Caroline Agter (94 punten). Leeftijdsgroep 12 - 17 jaar: 1. Richard Koolenbrander (126 punten), 2. Henry Kuiper (104 punten), 3. Wilke Wassenaar (93 punten). Leeftijdsgroep 17 jaar en ouder: 1. B. Drinkwaard (134 punten), 2. H. Dijkstra (128 punten), 3. P. van Bruggen (124 punten). De open Texelse kampioenschappen werden georganiseerd door Taveerne De Twaalf Balcken in samenwerking met de Sportshop. staan. Optreden van revuegroep De Flierefluiters. De heren Borst en De Boer geven in het Eierlandsche Huis voorlichting voor akkerbouwers over de bodem als productiemiddel en over het in conditie houden van de grond i.v.m. zware machines; 20.00 uur. Donderdag 21 december In de Hervormde kerk van Oosterend wordt van 19.30 - 20.00 uur het in terkerkelijk avondgebed gehouden. Het Algemeen Ziekenfonds Texel ver gadert in De Witte Burcht; 20.00 uur. De commissie ruimtelijke ordening heeft in het raadhuis een openbare vergadering over onder meer de plaats van het nieuwe MAB-cross- terrein, het structuurplan, het Mars plan, het bestemmingsplan De Krim. Aanvang 20.00 uur. Vlak voor tijd was het Gert Plaatsman, die zijn goede spel beloond zag met een doelpunt, dat de zeer verdiende over winning met 9—1 bij de Texel-selectie bracht. Tempo De junioren waren zeker twee klassen beter dan de junioren van Bouwtiek Bijl. Vanaf de eerste minuut werd een hoog tempo gespeeld, waartegen Bouwtiek geen antwoord had. Al na drie minuten wist W. Brons het vijandelijke doel te doorboren en daarna was er geen De traditionele Oudejaarsloop wordt ook nu op het gebruikelijke parcours (aanvang nabij Grensweg) gehouden. De start is om 14.30 uur. Wat betreft de wedstrijd belooft een en ander een spannende strijd te worden. Met name Arie de Ridder, Frans Kuip, Dirk Bakker en Daan Welboren zullen zich hierbij doen gelden. Er is door de organisatoren een mooi parcours uitgezet, waardoor het publiek een goed overzicht krijgt van deze wedstrijd. Voor de veteranenklasse (boven de veertig) wordt bij voldoende deelname een aparte klasse ingesteld. Belangstellenden voor zowel de Ou dejaarsbosloop als voor de op 7 januari in Egmond aan Zee te houden halve ma rathon (21 km) kunnen hierover nadere inlichtingen krijgen bij Co Koomen, Julianastraat 12, Den Burg. tel. (02220) 4125. houden meer aan. De ruststand werd bepaald op 4—0 in het voordeel van Texel, na doelpunten van S. Brand (2x) en R. Brouwer. Bouwtiek kon in de tweede helft, toen het vuur helemaal uit de wedstrijd was, door Post tegensco- ren. Onmiddellijk werd Texel wakker en het regende even doelpunten door K. van Heerwaarden, D. de Lugt en G. Vlaming. G. Vlaming zag even voordat hij scoorde dat een schitterende kopbal door een verdediger uit het verlaten doel werd gehaald. Bij de stand 7—1 ging de keeper van Bouwtiek Bijl mee- voetballen, wat meer vaart in de wed strijd bracht, maar ook veel meer over tredingen tot gevolg had. Op de tribune werd zelfs gefluisterd dat de junioren het verlies niet zo goed konden verwer ken. In de laatste minuten van de wedstrijd was het S. Brand, die voor 8—1 zorgde. uitgebreid en hij moet zich daarvoor in een fikse verkiezingsstijd storten waarin niemand minder dan de filmeega van De Funès (Annie Girardot) zijn grootste tegenstander is. Kortom: chaotische toestanden dus waarin zowel Louis als Annie zich naar hartelust uitleven. „On kruid vergaat niet" is toegankelijk voor personen van alle leeftijden. De „aloude" Sjors en Sjimmie zijn de hoofdpersonen in de jeugdfilm die voor zondagmiddag op het programma staat. Twee boeven, Boris en Pedro, vatten hierin het plan op om een detective bureau te beginnen. Om hiervoor aan de nodige contanten te komen wordt Sjors door het tweetal ontvoerd, want losgeld is natuurlijk ook geld en het is gemakke lijk verdiend. Sjimmie, die zijn kameraad mist ontdekt de reden van de ontvoering en besluit Boris en Pedro te helpen door hen duizend gulden te lenen. Het bureau kan nu geopend worden. De eerste opdracht voor Boris en Pedro brengt hen naar een Zuid-Amerikaans land waar elk moment een opstand kan uitbreken. Helaas wordt het tweetal ingelijfd door de rebellen, en in de gevangenis gezet. Sjors en Sjimmie, die het duo nagereisd zijn, proberen hen te bevrijden. Dit lukt niet. Ook zij worden gevangen genomen. Hoe dit avontuur van „Sjors en Sjimmie en de rebellen" afloopt wordt zondagmiddag vanaf 15.00 uur duidelijk. Toegang alle leeftij den. Het City-theater is op eerste kerstdag gesloten. stichting. Dat moet blijken uit de sti ken. Achter de bestuurstafel werd hii aan niet zo zwaar getild. De heer Oska zei dat er in de naaste toekomst op k worden gerekend dat een realistis beeld wordt gegeven. Het bedrag dat i aan gemeentelijk dienstbetoon is opc voerd, is destijds in overleg met afdeling financiën vastgesteld. Zomerrecreatie De bestuursleden kregen ook e< verslag onder ogen van het zomerr creatiewerk zoals dat de afgelopi zomer onder leiding van Piet Keijz heeft gefunctioneerd. Uit het rappe bleek dat nog wel het een en ander v; te verbeteren, maar het recreatiewe heeft toch beter gefunctioneerd d; ooit tevoren. Met name de deelnan van de zijde van de gasten was verhe gend groot. Met één passage van het rappe namen de heren J. C. Roeper en Bakker geen genoegen. Volgens h rapport had niet alleen het slechte we op het recratiewerk een negatieve i vloed gehad, maar ook „vele aktivit ten zoals feestmarkten en sportmanif; taties die aan de gasten werden aang boden". Dit kennelijk verwijt werd v de hand gewezen. Uitgelegd werd d vooral is gedoeld op activiteiten die t voren niet bekend waren zoals de brad rieën van De Koog. Een betere coöri natie van alles wat aan de gasten woi aangeboden is in ieder geval gewens Mooi verslag De leden van het centraal bestuur ki gen nog meer verslagen voorgesch teld. Ook het verslag van het bouwdo en het bouwkamp (gehouden in de gelopen zomer) was uitvoerig en in ressant. De heer Schellinger vond I bijna te mooi om alleen maar als verai woording jegens het centraal bestuur dienen. Hem werd gezegd dat versli geving ook belangrijk is voor bouwka pen en bouwdorpen in volgende jan - Door opgedane ervaringen vast te li gen kunnen fouten worden vermed en verbeteringen worden doorgevoe Het verslag krijgt bovendien een grot! lezerskring dan alleen het centraal I stuur. Het zal onder meer in wac kamers van artserr e.d. ter inza worden gelegd. Het volgende verslag betrof dat v het jeugdwerk Texel. Het was nog ge echt rapport maar een „praatpapi dat zijn definitieve vorm pas zal krijt na een hoorzitting die op 22 decembe het gebouw van de Rijksscholen meenschap zal worden gehouden. I rapport moet uiteindelijk een planmat benadering worden van al het Texe jeugdwerk, met de daaraan verbont wensen ten aanzien van beroepskra ten e.d. Door er alle groeperingen op I gebied van jeugdwerk bij te betrekkf wordt voorkomen dat men naast elk; werkt. Het rapport is noodzakelijk vt het toekomstige sociaal-cultureel pl; op grond waarvan aanspraak kan wi den gemaakt op financiële bijdragen v het rijk. Het ontging de bestuursleden r dat aan het „praatpapier" nogal mankeerde. Met name Joh. C. Roe protesteerde tegen de voorstelling zaken, die werd gegeven over jeugdclub van Oosterend. Roeper v verder van mening dat het aanwen van beroepskrachten voor het jeuj werk, fnuikend zal zijn voor de inzet de vrijwilligers die zich thans voor jeugd inzetten. De voorzitter verw verdere discussie echter naar de ho zitting. Verschil Sprekende over de stand van zat rond de oude ULO en De Lindebcx zorgde J. Zoetelief van Het Eierlands; Huis voor enige verlegenheid door vragen wat nu eigenlijk het verschil tussen een para-commerciële instelli en De Lindeboom. Want er wordt wel paal en perk gesteld aan comra ciële aktiviteiten van sportkantin dorpshuizen e.d. maar De Lindeboorr straks ook een gesubsidieerd objekt daardoor een oneerlijke konkurrent. k ministrateur Oskam merkte op dat grenzen vervaagd zijn. Het komt mi voor dat het rijk financieel bijspringt een onderneming het anders niet re Zo moet ook maar tegen De Lindebol worden aangekeken. J. C. Roeper het daar mee eens. De Texelse geme; schap wil de Lindeboom nu eenmaal zijn huidige vorm handhaven hoewel i economisch gezien niet mogelijk is. is dan verantwoord dat er geme; schapsgeld aan te pas komt om het d< te verwezenlijken. Overigens had Ro per liever gezien dat De Lindeboom i een particulier was verkocht, eventu; voor een zeer laag bedrag, onder zoi nige voorwaarden dat gebouw en ploitatie in stand worden gehoude „Je zou dan één keer het verlies hebb gehad; nu is het blijvend een schip v bijleg". Donderdagmiddag a.s. om 16.00 uur worden in de openbare bibliotheek in Den Burg de leesdiploma's uitgereikt aan de kinderen die de daarvoor beno digde opdrachten hebben vervuld. Wie in aanmerking wil komen moet uiterlijk woensdag drie boeken hebben gelezen en een werkstukje hebben ingeleverd. De uitreiking van de leesdiploma's gaat gepaard met vertoning van een film van Laurel en Hardy. Voor de laatste viswedstrijd van dit jaar kwamen zondagochtend nabij paal 17 in totaal vijftien man bijeen. Van hen slaagde seniorlid M. Stevens er in 50 cm vis uit het water te halen. Bij de jeugdleden was de eerste plaats voor Eduard Bos 19 cm. De seniorenafdeling telde dit keer 11 deelnemers. Bij de jeugd deden drie personen mee. Er was 1 gastvisser in de seniorgroep. De stand ziet er nu als volgt uit: Senioren: 1. M. Stevens 123 cm, 2. W. Verhagen 99 cm, 3. A. Banda 27 cm, 4. T. Buren 24 cm, 5. P. Verhagen 20 cm, 6. G. van Kranenburg 18 cm, 7. C. J. Huisman 18 cm, 8. W. Pronk 17 cm en 9. M. J. v..d. Zwaag 15 cm. Junioren: 1. Eduard Bos 42 cm, 2. René Eelman 26 cm, 3. Erik Kramer 16 cm. Louis on Annie als het echtpaar in de klucht „Onkruid vergaat niet". Louis de Funès en Annie Girardot vormen het duo dat tekent voor de hoofdrollen in de film die gedurende de kerstweek in het City theater draait. De Nederlandse titel van het „spectakel- stuk" is „Onkruid vergaat niet". In het Frans kreeg deze klucht als naam La Zizanie mee, wat staat voor De Twee dracht maar de vaderlandse filmver huurders kozen voor een (volgens hen) beter in het gehoor liggende titel. Het zij zo Het verhaal gaat hoofdzakelijk over de eeuwige bonje die hoofdfiguur (De Funès) met zijn omgeving heeft. Van zelfsprekend (want dat zijn we zo gewend met deze komiek) betekent dit een stormvloed van momenten waarop het lachen, gieren en brullen is. Toege geven, er zijn natuurlijk mensen die het allemaal „veel te overdreven" zullen vinden maar niet ontkend kan worden dat Louis de Funès toch wel als een „kei" in dit genre is. Annie Girardot speelt de echtgenote die zich als een flitsende vrouw, de ideale partner doet gelden (althans uit filmkomisch oogpunt gezien danHet tweetal vormt dus een harmonieus echtpaar tot er moeilijk heden ontstaan die uit maatschappelijke ambities voortvloeien. „Gekke" Louis drijft namelijk een fabriek waarin hij een unieke luchtzuivere machine heeft ontwikkeld. Een grote order uit Japan gooit het tot dan toe betrekkelijk „rusti ge" leventje van het echtpaar volkomen door elkaar. De fabriek moet worden

Texelsche Courant | 1978 | | pagina 2