MOTORCROSSERS ZONDER TERREIN Bezwaren paralawaai zijn niet ontvankelijk „Jabberwocky"' Het laatste houvast\ gonoQr aero POLTAX WON TOON SM/DT WISSELBEKER Kerstavond in 'Ons Huis' Andere „H" Gereedschapskist uit auto ontvreemd Nieuwe poging om haan te laten draaien ooooooooqooo FEUILLETON 178IINSDAG 19 DECEMBER 1978 TEXELSE COURANT HAUINA 5 Wie weet een geschikt ter- i >in waarop de motorlief- ebbers van de MAB-club exel de cross-sport kunnen eoefenen? Het bestaande ter- j sin op de hoek Muyweg- anddijk is voor dit doel bin- enkort niet meer beschikbaar mdat eigenaar H. Flens het grarisch gaat gebruiken. Het emeentebestuur wil de mo- jrclub graag van dienst zijn [fl ïaar weet geen oplossing. In erband met het lawaai moet n dergelijk crossterrein op linke afstand van woonbe- ouwing zijn gelegen maar in bij natuurgebieden kan zo'n 'orziening uiteraard ook niet orden toegelaten. B. en W. bben de commissie ruimte- Ijke ordening gevraagd een ening te geven. Bij het aanwijzen van een nieuwe laats, zo menen B. en W., zal nu al skening gehouden moeten worden iet de toekomstige wet geluidshinder, laarom leek een plek bij het vliegveld eschikt. Een deel van de grond van de N.V. Luchtvaartterrein wordt nl. niet als vliegveld gebruikt. Maar hier liggen voorshands geen mogelijkheden omdat deze grond voor langere tijd is verpacht aan de heer De Wit. Tot dusver zijn alle betrokken instan ties eenstemmig van mening dat de motorcrossers in ieder geval op een of andere manier moeten worden gehol pen. Steeds meer De motorcrossliefhebberij komt steeds meer in de belangstelling bij de Texelse jeugd. Vroeger werd nogal eens gecrossd in duinen en ander na tuurgebied, maar sinds kan worden be schikt over het land van Flens (dat ideaal was omdat het ook als zand- opslagplaats werd gebruikt) blijft dit ongewenste verschijnsel achterwege. De motorclub voorziet grote problemen als het niet zou lukken een nieuw crossterrein te vinden. Want dan zullen sommige jongelui ongetwijfeld weer in de duinen gaan rijden. Er is een stuk nodig van plm. 100 x 200 meter, liefst centraal op Texel gelegen. Regelmatig gebruik Het gewenste motorcrossterrein moet niet worden verward met het autocrossterrein bij Oosterend, dat slechts incidenteel (2 x per jaar) wordt gebruikt. Het gewenste motorcrosster rein zal gedurende het hele jaar zeer regelmatig worden benut voor training en wedstrijden. Er zijn meer dan veertig regelmatige gebruikers, voor het over grote deel lid van de MAB-club Texel als motorrijder of bromfietser. Op de afdeling Culturele Zaken van de ge meente is men van mening dat de motorcrossers geholpen dienen te wor den, zoals ook andere sportbeoefenaars steun ondervinden bij het verwerven van akkommodatie. Het oude terrein bij de Zanddijk had een agrarische bestem ming en het gebruik als motorsrosster- rein was dus eigenlijk niet toegestaan. Het gemeentebestuur heeft het crossen hier echter oogluikend toegelaten. Moeilijk Het is te verwachten dat het bijzon der moeilijk zal zijn op Texel een legaal crossterrein aangewezen te krijgen. Op de afdeling ruimtelijke ordening van de gemeente houdt men er alvast rekening mee dat door milieugroeperingen be zwaren zullen worden ingediend. In de vorige krant maakten wij mel ding van Hans H., die bij een vechtpartij op 't Horntje betrokken is geweest en daarbij werd gewond. De in 't Horntje woonachtige Hans Hoogenbosch blijkt voor de betrokkene te worden aange zien en dat vindt hij bijzonder vervelend. Op zijn verzoek daarom de mededeling dat Hans Hoogenbosch niets met deze zaak heeft te maken. Het was een andere ,,H." De bewoners van Eierland en Ie Ruigendijk, die onlangs onder eiding van tandarts v.d. Blaak en handtekeningenaktie voer- len tegen de geluidshinder die loor het vliegtuig van het para- -;entrum Texel werd veroorzaakt, lebben daar (nog) geen resultaat nee geboekt. Al bij voorbaat tond vast dat hun bezwaar- ;chrift niet ontvankelijk zou wor- len verklaard omdat het was ge- icht tegen een voorbereidings- jesluit dat op zichzelf geen ge- rolgen heeft. Door het voorbe- eidingsbesluit (door de gemeen- eraad genomen op 24 oktober) worden de belangen van de ap- lellanten n.l. niet rechtstreeks jetroffen. Als de bezwaarden resultaat willen toeken zullen zij opnieuw in de pen noeten klimmen in een volgende fase ran de procedure; ze kunnen bezwaar naken tegen de afgifte van de verkla ring van geen bezwaar van de provincie sn tegen het afgeven van een bouwver gunning door B en W. Want uiteindelijk gaat het om een ver gunning voor een gebouw van 15 x 20 meter (geprojekteerd naast de bestaan de hangar van de zweefvliegclub Texel) waarin onder meer een leslokaal, admi nistratie, reparatie-afdeling, toiletten en opslagruimte zijn opgenomen. Voor dit gebouw kan niet zonder meer een bouwvergunning worden verstrekt om dat het bestemmingsplan buitengebied nog niet rechtsgeldig is. In dit geval is van belang dat onder meer door de Lan delijke Vereniging tot Behoud van de Waddenzee en de Werkgroep Land- schapszorg Texel bij de Kroon in beroep is gegaan tegen de vliegveldbestem ming. Gedeputeerde Staten moeten nu bepalen of zij niettemin kunnen over gaan tot het afgeven van een verklaring van geen bezwaar. Zoals bekend was iets dergelijks ook aan de hand met de Mok. Voor een groot legeringsgebouw aldaar hebben GS onlangs een verkla ring van geen bezwaar afgegeven hoe wel tegen de militaire bestemming van het terrein bij de Kroon bezwaren in be handeling zijn. Overigens is tegen de af gifte van deze verklaring van geen bezwaar inmiddels ook weer bezwaar aangetekend door de Waddenvereni ging, zodat het er wel inzit dat ook de mensen van het paracentrum nog heel wat barrières zullen moeten nemen. Het bezwaar van de heer v.d. Blaak en de 25 mede-ondertekenaars is behan deld als een zg. Arob-beroep. Volgens de Arob-regeling kan iedere burger die van mening is dat een bepaalde over- heidsbeslissing (in dit geval het nemen van het voorbereidingsbesluit door de gemeenteraad) voor hem rechtstreeks nadeel oplevert, deze beslissing aan vechten bij de betreffende overheidsin stantie. in het kader van deze procedure moetdezg. beroepencommissie zich over de zaak buigen en dat is op 7 december j.l. gebeurd. Op deze zitting zijn het vliegveldbestuur, vertegenwoordigers van het paracentrum en van de appel lanten aan het woord geweest. Spijt Opmerkelijk tijdens deze bijeenkomst was dat enkele van de mensen, die het bezwaar van v.d. Blaak hadden onder tekend, daarvan spijt hadden. Bob D. Door een inwoner van Den Burg is op het politiebureau aangifte gedaan van diefstal van een gereedschapkist uit zijn auto. De waarde van een en ander is ongeveer F300, Wanneer de diefstal precies plaats vond staat niet vast, maar het moet vrijwel zeker in de loop van vorige week gebeurd zijn. De gemeente zal een nieuwe poging doen om het haantje op de toren van de N.H. kerk te Den Burg los te krij gen. Tevens zal het voegwerk van de torenspits worden hersteld. Een en ander zal gebeuren vanaf een speciaal voor dit doel te bouwen steigertje. Rienks van het Paracentrum legde schriftelijke verklaringen over waaruit dat bleek. Het kwam erop neer dat ze wel bepaalde bezwaren hadden tegen vliegtuiglawaai, vooral als er gevlogen werd boven de Ruigedijk, natuurgebie den en de direkte omgeving van De Koog, maar dat het niet de bedoeling was geweest de ontwikkeling van het paracentrum te beknotten.... Aktielei- derv.d. Blaak was, in verband met een begrafenis niet op de zitting aanwezig. Er was slechts één van de 25 onderteke naars, de heer J. Baretta, die ook ver klaarde dat zijn bedoelingen anders waren dan die van de heer v.d. Blaak en in feite de belangen van het paracén- trum niet raakten. Maar dat deed dus allemaal niet zoveel ter zake, want inmiddels is aan de gemeenteraad advies uitgebracht de bezwaren niet ontvankelijk te verklaren in verband met de in de aanhef van dit artikel genoemde redenen. B en W erkennen dat dit voor de appellanten onbevredigend is, maar zij wijzen erop dat er nog genoeg andere mogelijkhe den zijn om te trachten de bouw van het paracentrum te verhinderen. B en W hebben laten weten dat zij nauwkeurig zullen worden geïnformeerd over hoe zij kunnen handelen en welke termijnen daarbij gelden. B en W hebben Gedeputeerde Staten wel op de hoogte gesteld van de bezwa ren van v.d. Blaak c.s. Van die kant is toegezegd dat zowel de groep v.d. Blaak als de werkgroep Landschapszorg en de Waddenvereniging (die recht streeks bij de provincie hebben gepro testeerd tegen de afgifte van een verkla ring van geen bezwaar) in de gelegen heid worden gesteld hun bezwaren op een hoorzitting nader toe te lichten. Weer zo'n lekkere middeleeuwse jonge deerne". Terry Gilliam van het televisie-Monty Pythonteam komt met deze film weer galoos in aktie. De Jabberwock is een kolossaal en afgrijselijk monster dat dood en verderf zaait in het middel eeuwse rijk van Koning Bruno de Twij felachtige. Het gedrocht vreet de ganse plattelandsbevolking op. Koning Bruno, een ietwat seniele monarch op jaren. heeft weinig interesse in het wel en wee van zijn volk. Zijn voornaamste pro bleem is het uithuwen van zijn dochter. Hij neemt pas maatregelen als zijn kamerheer hem vertelt dat er weinig middeleeuwers overblijven om belasting te betalen. In een gigantisch toernooi zal daarom beslist worden welke ridder het monster mag doden. Monty Python laat geen gelegenheid voorbij gaan om met bloed te spetteren, harnassen te kreu ken en koppen te snellen. De uitdeukers en plaatwerkers kunnen het werk niet aan. Als uiteindelijk ook de nationale riddervoorraad uitgeput dreigt te raken, komt de jonge Dennis Cooper redding brengen. Echte lol verloochent zich nooit. Terry Gilliam maakt een alternatieve middel eeuwen waarin al onze ideeën verwerkt zitten hoe het toen wel zou zijn gegaan. Brute ridders die naar hartelust konden beschikken over vrije tijd en jonge meiden, die hun natje en droogje wel binnen wisten te halen, en dat alles zonder enige betaling! Mogelijkheden voor identificatie te over, dus. De persiflage zit echter net te gemeen en subtiel in elkaar om daar lang in te blijven geloven. Niets is normaal in deze film, maar dat heb je met Monty Python. Uw lach wordt door het mon ster van uw gezicht gevreten. Jabberwocky draait op donderdag avond 21 december en begint om 20.00 uur. Toegang zestien jaar. De ploeg van Poltax heeft zater dagmiddag kans gezien zelf eerste te worden bij het door hen zelf geor ganiseerde Poltax-zaalvoetbaltoer- nooi. Door in de finalewedstrijd tegen het team van Brandweer de stand op 0—0 te houden kwamen zij in het bezit van de Toon Smidt wis selbeker. Aan dit toernooi, dat voor de tweede achtereenvolgende keer werd gehou den, namen zes ploegen deel. Dat waren naast Poltax en Brandweer: Badhotel, Mok, RP te water en Gempo. In deze volgorde sloten zij het toernooi ook af. Men speelde in een halve competitie waarbij men 's morgens om ongeveer 10.00 uur begon en 's middags om ongeveer 17.00 uur aan de prijsuitrei king kon beginnen. De wedstrijden vonden plaats met flink wat publiek op de tribune die de kwaliteit van het getoonde spel goed wisten te waarde ren. Het was op sommige momenten dan ook een ware heksenketel Beslissing De uiteindelijke beslissing moest ten slotte vallen in de laatste wedstrijd waarvoor Poltax en Brandweer tegen elkaar binnen de lijnen kwamen. Op dat moment had Brandweer een gelijk spel en vier overwinningen achter de rug terwijl Poltax alle tot dantoe gespeelde wedstrijden in winst had omgezet. Doordat dit laatste treffen van de dag in een doelpuntloos gelijk spel eindigde kwam uiteindelijk Poltax zelf in aanmer king voor de wisselbeker. Wethouder Jaap Westdorp verrichte aan het eind van het toernooi de prijs uitreiking. Naast bekers voor de winnende teams reikte hij ook enkele trofeeën uit. Deze gingen naar Klaas Dirk Koorn (Poltax) en Gerrit Vlaming (Badhotel) voor het feit dat zij de meeste doelpunten (6) hadden gescoord. Klaas Dirk Koorn kreeg een tweede trofee omdat hij tevens tot de beste speler van het toernooi uitgeroe pen werd. De trofee voor de beste doelman van het Poltax-toernooi ging naar Joost Coutinho (Badhotel) Als sportiefste ploeg werd Gempo gehul digd. Bartimeus actie De aan dit toernooi gekoppelde actie om geld voor de Bartimeushoeve in te zamelen is een groot succes geworden. In de voorverkoop werden reeds 1.800 van de 2,000 loten verkocht en zater dagochtend was men binnen een oogwenk de resterende 200 loten (a fl,— per stuk) kwijt. De door deze actie ingezamelde f2.000, zal worden bestemd voor de aankoop van enkele buiten speelwerktuigen die nabij de Bartimeushoeve te Oosterend geplaatst zullen worden. De opbrengst werd aan het eind van deze succesvolle Poltax- toernooidag door mevrouw N. Smidt- Ellen overhandigd aan de heer J. Vooijs, hoofdbestuurslid van de Stich ting Bartimeus. Deze gaf de envelop met inhoud direkt aan P. Daalder van de Bartimeushoeve. Woensdagavond a.s. wordt in ,,Ons Huis" te Den Hoorn de kerstavond ge houden van de Hervormde zusterkrin- gen van Den Hoorn en de P.H.-polder Begonnen wordt om 20.00 uur; ieder is welkom. door Henk van Heeswijk. 45. De volgende dag kocht ze in de Frederikstraat een stevig rijwiel, com pleet met alles er op en er aan. Met de tram reed ze 's middags naar de zaak en haalde het vehikel op. Ik heb in jaren niet gefietst, dacht ze, toen ze er enigs zins angstig op was gaan zitten. Als ik maar geen ongeluk krijg in 't drukke verkeer. Maar na enkele minuten had ze haar zekerheid terug. Ze vond het zelfs fijn. Gelijk deed ze een paar boodschap pen in de stad. Kan ik de wagen vandaag thuis laten. 's Avonds maakte ze een tochtje naar Kijkduin, vertoefde daar enige tijd aan het strand en reed weer terug. Weer in haar woning, nadat ze de overgordijnen had gesloten, kwam de melancholie terug. Ik ontbijt alleen, in lunch met mezelf en het diner verorber ik ook al in eenzaamheid. Ik was alleen af, ik doe alles alleen. Ik heb zelfs geen aanspraak in huis. Niemand komt me ooit opzoe ken. Op het ministerie is men me al vergeten en misschien blij, dat men van me af is. Vroeger kreeg ik nog wel eens een uitnodiging voor een party of receptie, al gebeurde dat doorgaans beleefdheidshalve, omdat men mij niet kon passeren. Maar nu ik gepensioneerd ben, sta ik nergens meer op een uitnodigingslijst. Wel, wel, Truus Ranzijn, wat deed je, als je het nog eens kon overdoen? Je hebt anders wel zo het een en ander meegemaakt. Wil je dat weer? Was het zo interessant? Neem nu Neliedie heeft nog eens schokkende dingen beleefd: Wim Koster en de cafetaria in Zaandam de Duitse majoor, waarvoor ze na de bevrijding in een kamp kwamdaar na Giep, met wie ze toch gelukkige jaren had en een dochter kreegDaarna Dirk de Hen en na de dood van Giep weer een ander. Daar in Leuven. Wie? Ze had geen idee. Nelie heeft verschil lende mannen bezeten, ik geen enkele. Zelfs dat met Antoon Kieft was maar een kort intermezzo Het was me niet gegund. Niets is me immers ge gund? Nog geen man om mee naar bed te gaan, verdommel Overeind komend, liep ze naar de bar en schonk zich een glas wijn in. Ik verzuip nog eens een keer in de wijn, dacht ze. Of ik rook me dood. Wat kan het me eigenlijk schelen? Waar leef ik voor? Wat maak ik als gepensioneerde vrouw nog van mijn leven? Niks im mers? Omdat ik geen enkele reële mogelijkheid meer hebl Die avond dronk ze zich vol en sliep haar roes uit tot ver in de morgen. Om op te staan met hoofdpijn en een slechte bui. Ze nam een paar tabletjes, maakte sterke koffie voor zich klaar en ging daarna in een stoel zitten om het ochtendblad te lezen. Haar blik viel op de rubriek huwelijksadvertenties. En las de verschillende ontboezemingen. De krant gleed daarna uit haar vingers. Een sigaret opstekend, dacht ze na. Zou ik dat ook eens proberen? Zou ik nog kans hebben met m'n vier en vijftig jaren? Er kwam enig enthousiasme in haar op. Ze keek rond naar een blocnote. Toen ze die gevonden had, zei ze tot zichzelf: Laat ik eens een conceptje maken, 's Kijken, wat er uit de bus komt, Truus. Een heel rapport over de onderwijsvernieuwing gleed er uit de pen, zodat half Nederland ervoor gepor teerd raakte en de pers het wereldkun dig maakte. Mij dunkt, dan moet je ook een eerlijke advertentie kunnen opstel len, nietwaar? Ze pakte een balpen en keek voor zich uit. Hoe stel ik me voor? Wacht gepensioneerde ambtenares het is geen goed Nederlands, maar als ik „ambtenaar" schrijf, denkt iedereen aan een kerel. Dus: ambtenares, middelbare leeftijd, lelijk, mager nee, dat schrap ik, want dat mager valt steeds meer mee. Van de maand weer drie pond aangekomen. Maar lelijk nog altijd te kleine bustekan ik dat wel zetten? Waarom eigenlijk niet? Het is toch de waarheid? Nu ja, het is een concept zullen we maar denken. Geen krant neemt het natuurlijk op, als ik schrijf: te kleine buste krijg ik vast een prospectus van een of ander insti tuut voor busteverfraaiing Nee, dat schrappen we toch maar. Dus eh Gepensioneerde ambtenaresrijks ambtenares, dat lijkt nog meer, vijfti ger dat is rekbaar, redelijk voorko men? Nou lieg ik het is een concept, straks gaan we veranderen. Redelijk voorkomen, financieel onafhan kelijk, eigen home, zoekt kennismaking met ehmet een knul natuurlijk. Laat-ie alsjeblieft het aanzien waard zijnAls het wat wordt, moet ik er vanzelfsprekend mee naar bed Nu ja, dat is van later zorg. Met eh, ontwikkelde heer. Geen stommeling, die z'n eigen naam niet kan schrijven alsjeblieft een beetje niveau. Maar geen maximum leeftijd stellen. Die te oud is, valt automatisch toch af. Brieven liefst met foto, erewoord retour, nummer dat en dat bureau van dit blad. Ze bekeek het ontwerp, schrapte wat, schreef er nog wat bij om het bij de derde sigaret in het net te schrijven. Ik post 'm meteen; straks heb ik er misschien de moed niet meer voor. Terugkerend van de brievenbus, waarin haar advertentie-opdracht was gegleden, ervoer haar een gevoel van opluchting, alsof ze eindelijk een al dikwijls uitgestelde taak eindelijk had volbracht. De schouders ophalend, dacht ze: Après nous la déluge. We zullen wel zien, wat 't wordt. Terug in haar huis trok ze oude kleren aan en ging naar buiten om wat te werken in haar tuintje. Hoewel ze een tuinman had, die op gezette tijden alles bijhield, scharrelde ze zelf af en toe wat rond tussen de bloemen en heesters en wiedde dan het onkruid weg. Veel had ze met dit werk nooit op gehad, om de eenvoudige reden dat ze al die jaren in Haarlem geen tuin had en in de Haagse werkperiode weinig tijd. Tenminste, dat had ze zich altijd ingebeeld. Daarom had ze een overeenkomst met een tuinman, waarvan ze geen spijt had. Want zowel voor als achter zag haar tuin er altijd prachtig uit. Maar ze had er al gauw genoeg van. Opnieuw verkleedde ze zich, pakte de fiets en reed naar zee, waar ze haar fiets ergens neerzette en op slot deed. Ze wandelde een eindje langs de waterlijn, raapte schelpen op, die ze mooi vond. Voor in de tuin. Er lagen er al meer en het was een leuk gezicht. Maar het weer was deze dag tamelijk guur, zodat ze er niet al te lang vertoefde. 's Middags maakte ze het eten voor zichzelf klaar en nam nog een tabletje, want haar hoofdpijn was nog altijd niet geweken. Na het eten rokend, peinsde ze: Wat kan ik nu eens gaan doen? Winkelen? Ik heb niets nodig. Boven dien kan ik nu niet zoveel meer uigeven als in de tijd, dat ik nog werkte. Ik moet de tering naar de nering zetten. Ik verveel me stierlijk, dacht ze. Waarom blijf ik hier? In dit rothuis? Waar ik altijd alleen ben? Ik pak in en stap in de wagen. Op naar Nieuwpoort. Daar heb ik de herinnering aan Toon en zijn boeken. Een klein half uur later reed ze Den Haag uit, op de autoweg haar snelheid verhogend. Binnen drie uur was ze bij het Breskensveer. Op de boot dronk ze een kop koffie en at een broodje. Vanuit Breskens was ze in ruim een uur op de plaats van bestemming. De deur ontslui tend, trad ze binnen en gooide de koffers neer. Een zucht van verlichting slakend, liep ze rond. Dit is mijn paleisje, wist ze nu. Hier kom ik beter tot mezelf. Nadat ze haar koffers had uitgepakt en de kleren opgehangen, schonk ze zich wat te drinken in en ging gemakke lijk zitten. Ze had de ijskast gecontro leerd en gezien, dat er in elk geval voor vanavond en de volgende dag voldoen de te eten was. Ik ga vandaag niet meer de deur uit. Ik denk, dat ik mijn grote huis in Den Haag maar verkoop, want wat heb ik er aan? Helemaal alleen? Het kost me twee keer in de week een werk ster en de tuinman, de belastingen, het onderhoud... alles samen tegenwoordig een klein kapitaaltje. De komende dagen alles maar eens rustig overwegen. Ten slotte heb ik als vrouw alleen meer dan genoeg aan dit huisje. (Wordt vervolgd)

Texelsche Courant | 1978 | | pagina 5