„PETER PAN" \i I SI A FILM mxm Typisch Texels UNA GIORNATA PARTICOLARE ganger Zon. maan. hoog water Klaverjasclub De zwaan f-- mTT^ÊÊÊÊBSSSÊÊ Geslaagd "T yrft',' - VRIJDAG 5 JANUAR11979 TEXELSE COURANT PAGINA 9 Voor zondagmiddag heeft de City bioscoop deze week het oude Disney- meesterwerk „Peter Pan" van de (bovenset) filmplank gehaald. Opdat deze, opgepoetst en wel, een hele nieuwe generatie van tekenfilmliefheb bers een dik uur zal kunnen plezieren. Wendy, Chieltje en Jan zijn de hoofd personen in de film, maar natuurlijk trekt de door hem bedachte sprookjes held Peter Pan alle aandacht naar zich toe Hij laat de drie „mensenkinderen" en dus de kinderen in de zaal, genieten van zijn avonturen, zijn levensgevaar- lijke ontmoetingen met piratenhoofd- man kapitein Haak, zijn duels met hon gerige krokodillen, zijn belevenissen bij de rode Indianen en natuurlijk van zijn tamelijk jaloerse vriendje Rinkelbel. Kortom, alle ingrediënten voor een kin dertekenfilm die bovendien in het Nederlands gesproken wordt zo dat ook de allerkleinsten er wat van mee nemen. De toegang is voor alle leef tijden. De liefhebbers van geweld, actie en sensatie komen aan hun trekken in de film „Bare Knuckles" (Met de blote vuist) waarin een verhaal van premiejagers en bandieten wordt voor- Peter Pan tegen Kapitein Haak: aan twee strijd die rrai jaren" duurt maar waaruit naar het schijnt nog steeds geen definitieve win naar uit te voorschijn gekomen is. geschoteld. In dit geval gaat het om de premiejager Zack Kane die eigenlijk een eeuw geleden, in de tijd van het Wilde Westen geboren had moeten worden. Toen hielden talrijke zogenaamde pre miejagers zich met het opsporen van al even talrijke bandieten op teneinde met de voor arrestatie uitgeloofde be loning te gaan strijken. Zack Kane is net zo'n premiejager maar dan in deze tijd waarin de misdaad veel geraffi neerder is geworden. In „Bare Knuckles" wordt de stad opgeschrikt door een aantal brute moorden op jonge vrouwen. Alles wijst er op dat een maniak aan het werk is, die ieder ogenblik opnieuw kan toeslaan. Voor zijn arrestatie wordt dan ook niet minder dan 15.000 dollar uitgeloofd. Na een wilde meedogeloze jacht komt Zack tenslotte tegenover de moorde naar te staan. Toegang 16 jaar. Peter Neijens slaagde aan de Univer siteit van Amsterdam cum laude voor het doctoraal examen politieke en so ciale wetenschappen. Donderdag 4 januari In „De Lindeboom-Texel" wordt een informatie-avond gegeven over trancendente meditatie. Toegang gratis; aanvang 20.00 uur. Zaterdag 6 januari In het Eierlandsche Huis wordt een filmmiddag voor de jeugd gegeven; aanvang 14.00 uur. Bij camping Dennenoord aan de Grens- weg start om 14.30 uur de winter- bosloop. Zondag 7 januari De sportvisclub houdt van 8.30 - 10.00 uur een wedstrijd aan de IJsdijk. Maandag 8 januari In het Vrouwenhuis (oude Ulo) begint om 20.00 uur een gewone discussie avond. De oorspronkelijk geplande causerie van Rietje Lely over het on derwerp „Gebruik en misbruik van geneesmiddelen" komt te vervallen. Dinsdag 9 januari In de landbouwschool spreekt Frans Timmer van „De Vlier" voor de Vrouwenbond NW over verantwoor de voeding; 20.00 uur. Voor Filmganger draait in City theater „Une giornata particulare"; 20.00 uur. VASTE DATA AGENDA Elke woensdag worden in de oude Ulo vanaf 10.00 uur activiteiten gehouden voor werklozen. De Autobusonderneming Texel ver zorgt op donderdagmiddagen (14.00 - 17.30 uur) rondritten over het eiland waarvoor belangstellenden zich bij de VW kunnen laten inschrijven. In hoofdzaak wordt de Texelroute ge volgd. Onderweg maakt men een koffiestop bij café-eethuis Catharina- hoeve. De buskosten zijn f6,75 per persoon (kinderen f3,25). De trips gaan alleen door als er voldoende be langstelling is (minimaal 30 perso nen). Elke donderdagmiddag van 15.00 - 16.00 uur wordt in 't Skiltje bejaardengymnastiek gegeven. Een bijzondere dag. Adolf Hitlers intocht in Rome op 8 mei 1938 bij zijn vriend Benito Mussolini vormt het raam voor deze film van regisseur Ettore Scola. Deze dag van overdonderende parades en fascistische luidruchtigheid maken we vooral mee via het geluid van de radio in een huurkazerne. In dit woonblok vindt een toevallige ontmoe ting plaats tussen twee achterblijvers: de homosexuele Gabriele (Marcello Mastroianni) en huisvrouw Antonietta (Sophia Loren). Zij heeft net man en zes kinderen in het zwarte hemd gesto ken en de deur uit geholpen. Gevierd als de koningin van haar huis, blijkt ze in werkelijkheid slechts een robot om kin1 dertjes te krijgen. Op deze bijzondere dag mag zij haar gevoelens afreageren op het plaatjesboek van de „Duce" Mussolini, haar werkelijke gevoelens komen niet aan bod. Omdat haar beo het raam uitvliegt, komt ze met Gabrie le in contact, een ander slachtoffer van de cultus van de Man. Een Italiaan kón per definitie geen homo zijn. Daarom zegt Mastroianni in Una giornata parti- colare: „Orde is de deugd van de mid delmaat". Het fascisme vervormt ideeën: De moeder denkt haar geluk te Iedere maandagavond om 20.00 uur heeft het Texels Vrouwenhuis bijeen komst in de Oude Ulo aan het Schil derend. Bij het clubhuis van Scouting Texel (Bernhardlaan 147) kan dagelijks oud papier worden gedeponeerd in de daar opgestelde container. vinden in de vereniging van een „god delijke" fascist. Het fascisme verspreidt de angst abnormaal te zijn: Wie zoals Gabriele zijn werkelijke gevoelens L toont, wordt ontslagen en gedepor teerd. Perfect weet Ettore Scola het raam van de geestelijke bruiloft tussen Hitler en Mussolini op het concrete gebeuren te leggen tot een ongewoon Iedere vrijdagavond wordt in de Oude Ulo door Aquariumvereniging „In Aqua Vita" tussen 19.00 en 20.30 uur een visbeurs gehouden. De zon komt 7 januari op om 8.47 uur en gaat onder om 16.46 uur; 10 januari op om 8.45 uur en onder om 16.50 uur. Maan: 5jan. E.K., 13jan. V.M. Hoog water ter rede van Oudeschild: Vrijdag 5januari0.44en 12.41 Zaterdag 6 januari 1.21 en 13.30 Zondag 7 januari 2.21 en 14.45 Maandag 8 januari 3.39 en 16.06 Dinsdag 9 januari 4.55 en 17.23 Woensdag 10 januari 6.02 en 18.28 Donderdag 11 januari 7.01 en 19.20 Vrijdag 12 januari 7.50 en 20.05 Zaterdag 13 januari 8.36 en 20.46 Soohia Loren en Marcello Mastroianni op ean bijzondere dao. dramatisch gebeuren. Zelfs het kleurge bruik paste Scola aan. Zjn eigen her inneringen aan die periode waren niet bepaald fleurig. Kleuren ontbreken eigenlijk, behalve af en toe wat vaal rood of groen. Una giornata particolare draait op donderdagavond 4 januari en begint om 20.00 uur. Toegang twaalf jaar. Tijdens de laatste clubavond die de klaverjasclub in hotel De Zwaan in 1978 hield behaalde het koppel Veeken-Witte een score van 7.269 punten en toonde zich daarmee verreweg da beste. Het duo Bake- laar-Bakker werd met 6.970 punten tweede. De derde plaats was voor de dames Vermue-Timmerman (6.917 punten). Voor wat betreft de nummers twee van deze keer geldt opnieuw dat het meespelen van een invaller, zoals hier het geval was met G. Smit, een betere uitslag ten gevolge heeft. Zowel in de periodestand als in het algemeen klassement wist het koppel W. Bakker-G. Festen de koppositie te bezetten. In het periodeklassement na men zij de eerste plats over van T. van Hoorn-H. Lek die overigens ook het echtpaar J. Spaans moesten laten voorgaan. De onderlinge verschillen zijn hier evenwel betrekkelijk klein. Tussen de nummers een en drie zitten slechts 95 punten. Dagklassement: (resp. naam, punten en marsen): P. Veeken-D. Witte 7.269 3 M. Bakelaar-A. Bakker 6.970 3 Dames Vermue-Timmerman 6.917 2 F. Witte-R. Kleinveld 6.837 0 Periodeklassement: W. Bakker-G. Festen 33.965 17 Echtpaar J. Spaans 33.923 8 T. van Hoorn-H. Lek 33.860 14 G. Douma-T. Bakker 33.470 9 M. Boogaard-M. Witte 33.185 6 Echtpaar A. Huisman 33.146 11 M. Bakelaar-A. Bakker 33.102 9 Totaalstand: W. Bakker-G. Festen 84.891 38 Dames Veeken-Keijzer 83.520 29 Echtpaar H. Zijm 82.927 32 Echtp. P. van Heerwaarden 82.565 20 C. Merkx-C. Dros 82.021 25 Echtpaar J. Spaans 82.003 27 tuinwallen of heiningen. Er zijn in ruil verkavelingsverband dan ook vele tien tallen kilometers tuinwal geplaatst. Toch moest de tuinwal het op den duur op veel plaatsen afleggen tegen de veel efficiëntere heiningen. Om in ieder geval het tuinwallenland schap van de Hoge Berg zoveel mogelijk te bewaren, werd dit gebied in 1968 aan gewezen als landschapsreservaat. En kele jaren later werd besloten ook de tuinwallen in het gebied rond het Hoorn der kerkje zoveel mogelijk te handha ven. Het woordje typisch kun je op twee manieren uitleggen. Als we van iemand zeggen dat hij of zij typisch is. betekent dat meestal niet veel goeds. De tweede betekenis van het woord is „karakteris tiek", en dat heeft een plezierige klank. Als het gaat om een „typisch" Texels landschap, denk ik in de eerste plaats aan het gebied van de Hoge Berg. Er wordt wel eens smakelijk gelachen als je vertelt dat deze „berg" vijftien meter hoog is. Natuurlijk zijn er op veel plaatsen in de wereld heel wat indruk wekkender bergen dan de onze. Maar het bijzondere zit dan ook vooral in dat gene wat de Texelaars in de loop van de eeuwen aan dit landschap hebben toe gevoegd. Ik bedoel dan met name de schapenboeten en de tuinwallen. Beide zijn typisch Texels, hoewel er vroeger op Wieringen en bij Vollenhove ook tuinwallen voorkwamen. Iemand (geen natuurbeschermer ove rigens) zei laatst: „Als op de Hoge Berg de tuinwallen zouden verdwijnen, was het de Hoge Berg niet meer". Het grap pige is, dat de tuinwallen vroeger hele maal niet bestondenl In die tijd gold het „recht van overalbeweiding". In het boek "t LantvanTexsel' vertelt J. A. van der Vlis, dat in het midden van de 16e eeuw alle bewoners van Texel, van 1 augustus tot 1 mei het recht hadden om hun schapen en ander vee over het hele eiland te weiden. Voor de landbouw was dit nadelig, omdat de grondeigena ren maar drie maanden de tijd hadden om te zaaien en te oogsten. Verarming Om te voorkomen, dat het gewas door het vee van anderen werd opgege ten, was men dikwijls genoodzaakt het koren groen te oogstenl Dit systeem werkte verregaande verarming in de hand. De grondbezitters waren over de situatie slecht te spreken, maar omdat ze ver in de minderheid waren, bleef dit systeem bestaan. Door het verkopen van grafelijke en kerkelijke gronden in de 16e eeuw, kwamen er meer particuliere grondeigenaars. De „overalbeweiding" kwam daardoor steeds meer aan kritiek bloot te staan. Ook in die tijd stond het eigen belang dus duidelijk op de eerste plaatsl Na veel discussies werden de gemeenschappelijke weiden in de 17e en het begin van de 18e eeuw opgehe ven. Alleen de mientgronden dicht achter de duinen bleven toen nog op de oude wijze in gebruik. Omdat men in het glooiende land schap van de Hoge Berg en andere hoge gronden geen sloten kon aanleggen, plaatste men als scheiding tuinwallen tussen de verschillende percelen. Toen is dus pas het typische tuinwallenland- schap op Texel ontstaan. Men beschikte vroeger niet over prikkeldraad. De scha pen konden dus vrij gemakkelijk over de tuinwallen klimmen. Dit probleem werd opgelost door tussen een voor-en ach terpoot een touw te spannen. Door dit „span" werden de mogelijkheden voor het dier natuurlijk wel heel erg beperkt. Ook in en bij het duingebied werden later tuinwallen geplaatst. Omdat men alleen in de lager gelegen delen van het duingebied goede zoden kon steken, maakte men de tuinwallen hier meestal niet hoger dan zo'n 50 cm. Om er toch een goede afscheiding van te maken, werden er in de bovenkant duindoorn- takken gestoken. Een voorbeeld van zo'n tuinwal is te zien bij het Duinpark in de buurt van het Natuurrecreatiecen- trum. Verdwijning Vooral na de tweede wereldoorlog zijn heel wat tuinwallen verdwenen. Ze passen nu eenmaal minder goed bij de moderne manier van agrarische bedrijfs voering. Het onderhoud bleef op veel plaatsen achterwege, en in zo'n geval gaat een tuinwal meestal hard achteruit. Met name in de tijd van de ruilverkave ling zijn er heel veel opgeruimd. Toch heeft men toendertijd wel degelijk oog gehad voor het bijzondere karakter van de tuinwal. Bij het bepalen van de nieuwe perceelscheidingen kon de eige naar zonder extra kosten kiezen tussen Medewerking Voor het behoud van deze landschap pen moet het Staatsbosbeheer zorgen met door C.R.M. beschikbaar gestelde gelden. Het is wel duidelijk dat zonder de medewerking van de plaatselijke boeren, het behoud van de tuinwallen onbegonnen werk zou zijn. Uit een in 1972 onder de boeren gehouden en quête bleek dat slechts 20% van hen de tuinwallen liever ziet verdwijnen. De anderen zeiden wel bereid te zijn aan het behoud ervan mee te willen werken, als de gemeenschap hen hiervoor zou vergoeden. Om een beeld van de onderhoudskos ten te krijgen, is de landbouwvoorlich- tingsdienst gevraagd een berekening te maken. Daarbij wordt onder andere het grondverlies betrokken. Een tuinwal neemt nu eenmaal meer plaats in dan een heining. Het herstellen van gaten in de tuinwallen brengt echter de meeste Momenteel worden tuinwallen gerot aan de Pontweg in Zuid-Haffel. kosten mee, want het moet allemaal in handwerk gebeuren. Dat is een kostbare zaak en in deze tijd van stijgende ar beidslonen wordt de vergoeding snel hoger. Werd in 1971 nog 70,80 voor het jaarlijkse onderhoud van één meter tuin wal betaald, in 1973 was de vergoeding al opgelopen tot 7 1,20 en in 1976 kwam Koolhof bij z'n berekening al op f2,20. Tieten is vakwerk; het komt aan op centimeters/ Aan het einde van dit jaar zal weer een nieuwe berekening worden opgemaakt en deze zal ongetwijfeld nog hoger uitvallen. Als een boer bereid is z'n tuinwallen te handhaven, sluit hij met het Staats bosbeheer een zogenaamde beheers overeenkomst. Tuinwallen die in slechte staat verkeren knapt men eerst op kosten van het Rijk op. Zo'n beheers overeenkomst voor het onderhoud van de tuinwallen wordt afgesloten voor een periode van zes jaar. Om de drie jaar bestaat de mogelijkheid de vergoeding te herzien. Een voorbeeld: Een boer die in 1974 een beheersovereenkomst af sloot voor het onderhoud van 1800 meter tuinwal, ontving daarvoor toen 1800 x 71,20 72.160,— per jaar. Bij de herziening in 1977 is dit bedrag ver hoogd tot 1800 x 72,20 73.960, - per jaar. Geen beperkingen Sommige mensen denken dat een beheersovereenkomst de boer allerlei beperkingen oplegt. Zo zou er bijvoor beeld geen kunstmest gestrooid mogen worden. Dit is beslist niet waar. De overeenkomst is alleen bedoeld voor het instandhouden van de tuinwallen. De laatste jaren is ook de Gemeente Texel begonnen met het afsluiten van beheersovereenkomsten voor het on derhoud van tuinwallen elders op het eiland. Provincie, Staatsbosbeheer en fie Gemeente zorgen elk voor een derde deel van de benodigde gelden. Het gaat hierbij om gebieden waar de tuinwallen een opvallend onderdeel van het land schap zijn: tussen Oost en Oosterend, bij Spang en Bargen, tussen De Waal en Den Burg en rond de Hoge Berg. Er zijn bovendien plannen om ook tuinwallen buiten deze gebieden zoveel mogelijk in stand te houden. Overigens bestaat er een regeling waarbij voor iedere nieuw te plaatsen tuinwal een subsidie wordt verleend. Regelmatig laat ik groepen „overkan- ters" het eiland zien. Een bezoek aan de Hoge Berg is dan een vast onderdeel van het programma. Ter plaatse vertel ik altijd het verhaal over de tuinwallen en de medewerking, die de boeren geven bij het behoud ervan. Uit de discussie blijkt dan, dat een dergelijke goede samenwerking tussen boeren en land schapsbeschermers meer uitzondering dan regel is. Ik wil best bekennen dat het mij altijd een voldaan gevoel geeft te merken, dat zoiets op Texel wel kan. Is de gemoedelijke instelling van de Texe laars er misschien de oorzaak van? Het is in ieder geval toch blijkbaar „typisch Texels"! J. van Groenigen.

Texelsche Courant | 1979 | | pagina 9