(jrozn ZwarL-Jexels in het harL, B. Kleinhuis met pensioen ia indrukwekkende loopbaan Bevalling in de kou POLITIE VERWERKTE 165 AANRIJDINGEN IN 1978 Jachtverbod op waterwild J. A. VERVOORT VERLAAT DE GEMEENTERAAD Zilveren erepenning voor directeur„Texeistroom" Nieuw politiebureau in Den Burg Buitenlandse valuta „WAT !KZEGGEN WOU..' Ijsbaan Den Burg Redactie: Harry de Graaf, Pelikaanweg 75, De Koog, lelefoon (02228) 266 en Wessel Post, Burdetstraat 17, Den Burg, telefoon (02220) 3543. Jitgave: Langeveld Er De Rooy B.V., Postbus 11, Den Burg, telefoon (02220) 2741. Verschijnt dinsdags en vrijdags. Postgiro 652. Abonnementsprijs 7 11,— per kwartaal 70 cent incasso; los 45 cent. Bankrelaties: Amro Bank nr. 4699.17.636; Rabobank nr. 3625.01.742; NMB nr. 6734.60.398. Advertentietarief: 42 cent per mm hoogte per kolom. Personeel van het elektrici teitsbedrijf Texeistroom n.v. en een groot aantal autoritei ten hebben donderdag op een tweetal bijeenkomsten af scheid genomen van directeur I B. Kleinhuis. Ingenieur Klein huis die bijna 25 jaar op Texel werkzaam is geweest verliet het bedrijf in verband met het bereiken van de pensioenge rechtigde leeftijd. In verband met de vele verdiensten van de heer Kleinhuis werd de scheiden de direkteur donderdagochtend op een bijeenkomst in de kantine van de LTS in Den Burg de zilveren ere-penning en draagspeld met het daarbij behorend vererend getuigschrift" van de Neder landse Maatschappij voor Nijverheid en Handel aangeboden. Het ere-metaal werd de heer Klein huis overhandigd door ir. F. H. M. van Eyndhoven, voorzitter van de Raad van Commissarissen van het bedrijf. Op verzoek van de heer Van Eyndhoven spelde mevr. Kleinhuis de onderschei ding op de rever van haar echtgenoot. Donderdagmiddag werd in hotel Prinses Juliana in De Koog de gebruikelijke receptie gehouden. De oorspronkelijk uit het Friese Idaar- deradeel afkomstige B. Kleinhuis kwam met ingang van 1 mei 1954 als adjunkt- direkteur van de toenmalige Texelse Elektriciteitsmaatschappij N.V. (T.E.M.) op het eiland. Vanaf 1 januari 1960 bekleedde hij het eenhoofdig direkteur- schap van het bedrijf dat per 1 augustus 1973 werd omgedoopt in „Texeistroom N.V." Loopbaan De heer Kleinhuis ontving zijn oplei ding in het begin van de dertiger jaren aan de HTS in Leeuwarden, waar hij het einddiploma Werktuigbouw en de daarmee verbonden ingenieursgraad be haalde. Bovendien volgde hij nog enkele specialistische cursussen op technisch gebied. Kort daarop stapte hij het parti culiere bedrijfsleven in. Hij was onder meer werkzaam bij de Grasso machine fabriek in Den Bosch en werkte tijdens de oorlog als constructeur bij de signaal- apparatenfabriek Hazemeyer in Hen gelo. In oktober 1945 kwam B. Kleinhuis in dienst bij het toenmalige ministerie van Handel en Nijverheid, dat later opging in het ministerie van Economische Zaken. In deze functie had hij een adviserende Er is een eind gekomen aan de jaarlijkse stijging van het aantal verkeersongelukken op Texel. De Texelse politie re gistreerde in het afgelopen jaar 165 aanrijdingen, tegen 178 in '77. Er waren in totaal twee verkeersdoden te be treuren (4 in 1977) wat aanzienlijk lager is dan het gemiddelde over de afgelo pen vijftien jaar. Vijf tot acht verkeersdoden alleen in het zomerseizoen is een lange periode „normaal" geweest, ook landelijk zakt het aantal verkeersdoden aanzienlijk, zonder dat daarvoor een verklaring is te geven. Er waren in 1978 19 aanrijdingen met zwaar lichamelijk letsel (18 in 1977) en 29 (20) met licht letsel. Bij 59 aanrijdingen (61) was sprake van zware materiële schade, terwijl zich 97 (73) aanrijdingen met lichte schade voordeden. Uit de jaarcijfers van de Texelse politie blijkt voorts dat zich twee verdrinkingsgevallen voordeden. Het aantal zg. parkeerovertredingen liet een scherpe daling zien. Belangrijke oorzaak daarvan is dat het aantal op Texel aanwezige auto's in het hoog seizoen belangrijk lager was dan in vorige jaren. Bovendien is de boete een tientje hoger geworden. In de zomer van 1977 was het herhaaldelijk nodig om foutgeparkeerde auto's weg te sle pen. Het afgelopen seizoen is dat maar een enkele keer gebeurd. In tegenstelling tot wat algemeen wordt gedacht, blijkt uit de aangiften dat het aantal gevallen van vernieling en andere baldadigheid geen stijgende tendens vertoont. Werk zat Uit het bovenstaande mag niet de konklusie worden getrokken dat de politie het afgelopen jaar minder werk om handen heeft gehad. Het tegen gestelde is eerder waar en het gebrek aan mankracht doet zich met name in het seizoen sterk voelen. De groep Texel van de Rijkspolitie telt 17 man, wat voor de 13.000 Texelaars de normale sterkte is. Als gevolg van het toerisme is in een vrij groot deel van het jaar het aantal „inwoners" echter aanmerkelijk hoger. Er worden pogingen gedaan om de vaste sterkte van de Texelse groep op te voeren. Do heer B. Kleinhuis in gesprek met burge- meester J. A. Engelvaart. Links op de foto de heer J. den Haan en mevrouw Kleinhuis. taak in verband met de opbouw van de materiaal-voorziening van het na-oor- logse Nederland. Deze werkzaamheden verrichtte de heer Kleinhuis tot eind 1946 toen hij met ingang van 1 oktober aangesteld werd als technisch hoofd ambtenaar bij de Leidse Duinwater maatschappij. Hij gaf dit werk op toen hij per 1 mei 1954 de benoeming tot ad- junkt-direkteur van de T.E.M. in Den Burg aanvaardde. Ingenieur Kleinhuis trad op Texel in de voetsporen van de heer P. A. de Rode, die met pensioen was gegaan. In zijn nieuwe funktie werkte B. Kleinhuis nauw samen met de toenmalige direkteur Kipperman, die hij op 1 januari 1960 ook opvolgde, en daarmee het eenhoofdig direkteurschap op zich nam. Belangrijk werk Vooral in de eerste jaren van zijn verblijf op Texel heeft de heer Kleinhuis in verband met de ruilverkaveling bijzon der veel werk verzet. Hij was de stuwende kracht achter de uitbouw van het eilandelijke elektriciteitscircuit. Tal rijke boerderijen in het buitengebied werden aangesloten en met dit alles moesten ook de hoofdleidingen omge legd worden. Dit laatste ondermeer om de aansluitingen in geval van kabelbreuk ook via een andere richting met de cen trale te verbinden. Verder verzette ingenieur Kleinhuis belangrijk werk in het kader van de totale vernieuwing van het produktie- apparaat van de centrale. Eerst bij de centrale in Den Burg en later bij de nieuwbouw van de gecombineerde elek triciteitscentrale en waterfabriek te Ou- deschild. Naast de uitgebreide werkzaamheden in verband met zijn hoofdberoep heeft B. Kleinhuis zich gedurende een bijzon der lange periode ook voor het tech nisch onderwijs ingezet. Op Texel is hij een van de medeoprichters van de Lagere Technische School en is nog steeds voorzitter van het schoolbestuur van de LTS. Ook in het merendeel van zijn overige standplaatsen heeft de heer Kleinhuis technisch onderwijs gegeven. In zijn „Twentse tijd" gaf hij niet alleen les in Hengelo maar verzorgde hij ook diverse opleidingen aan de Ambachtsschool te Enschede (1941-1943). Tijdens zijn func tie als technisch hoofdambtenaar bij de Leidse Duinwatermaatschappij gaf hij les aan de Leidse Ambachtsschool. Op Texel verzorgde hij van 1954 tot 1965 lessen aan de toenmalige Avondteken- school, die later in de LTS op zou gaan. Eerbetoon Bij de afscheidsbijeenkomst in de LTS-kantine dankte ir. F. H. M. van Eyndhoven als voorzitter van de raad van Commissarissen de heer Kleinhuis voor de vele bijzondere aktiviteiten, die hij voor de elektriciteitsvoorziening op Texel heeft verricht. In zijn toespraak betrok de heer Van Eyndhoven ook me vrouw Kleinhuis. Na het opspelden van de zilveren ere-medaille van de Ned. Maatschappij voor Nijverheid en Handel werd nog door diverse anderen het woord gevoerd. Namens de Personeels vereniging spraken de heren G. Visch en P. Groot en namens de Medezeggen schapscommissie de heer R. Manse. Er werd ook gesproken door de heren J. den Haan, P. Wit en J. Grisnigt. De heer B. Kleinhuis ontving hierbij veel lof en waardering voor de wijze van werken en zijn manier van leiding geven aan het elektriciteitsbedrijf. De scheidende direkteur ontving van personeel, gepensioneerden en het be drijf zelf diverse afscheidsgeschenken. Hieronder waren onder andere een hobby-draaibank, enkele boeken, een verrekijker en de oude klok van de cen trale. Alles was op bijzonder originele wijze verpakt in een door de employé's J. Bruin, W. Esselman, B. Veltman en J. Dooren vervaardigde dummy van een dieselaggregaat. Mw. N. Waayer over handigde een boeket bloemen aan mevr. Kleinhuis. Hierna startte wacht- chef H. de Ridder het aangeboden namaak-dieselaggregaat, waarna de hobby-draaibank aan de verraste direk teur kon worden getoond. Niet alleen In zijn dankwoord aan het slot van de bchtendbijeenkomst zei ingenieur Klein huis dat hij het in ontvangst mogen nemen van de onderscheiding in de eerste plaats zag als blijk van waardering voor het vele werk dat ook het TEM/ Texelstroom-bestuur en de medewer kers van het bedrijf hebben verricht. Ik heb het niet alleen gedaan", stelde hij, „zonder jullie hulp had ik het ook niet kunnen klaren". In hotel Prinses Juliana vond 's middags het afscheid plaats voor de zakelijke relaties en officiële genodig den. Hierbij kon tevens kennis worden gemaakt met de nieuwe bedrijfsleider van het bedrijf ing. J. den Haan. Met diens aantreden is „Texeistroom n.v." een onderdeel geworden van het Pro vinciale Electriciteitsbedrijf van Noord holland (PEN). Evenals de ochtendbijeenkomst werd ook de middagreceptie een drukbezoch te aangelegenheid. Waren er 's morgens ongeveer 150 aanwezigen (huidig en voormalig centralepersoneel plus echt genoten), 's middags telde men ruim 120 belangstellenden, waaronder een flink aantal van de overkant, die ondanks de door het winterweer slecht begaanbare wegen toch de oversteek naar het eiland hadden gemaakt. Door het ministerie van Landbouw en Visserij is besloten de jacht op waterwild en houtsnippen in verband met de winterse omstandigheden voor lopig tot en met 12 januari stop te zet ten Afhankelijk van het temperatuur- verloop zal nog nader worden bezien of verdere sluiting van deze jacht noodza kelijk is. De Rijksgebouwendienst werkt aan plannen voor een totaal nieuw politiebureau. Volgens het program ma van eisen zal het gebouw onge veer twee keer zo groot worden als het bestaande bureau en zal op de zelfde plaats aan de Keesomlaan worden gebouwd. Het ziet er naar uit dat de plannen binnen twee jaar zullen zijn verwezenlijkt. Het huidige politiebureau is veel te klein. In de zomer, als de Texelse groep van de politie met gedetacheerden is versterkt, moet gebruik worden ge maakt van het naast het bureau staande kantoor van Rijkswaterstaat. Westduitse marken 100 7107,— Belgische francs 100 7 6,58 Franse francs 100 7 46,25 Zweedse kronen 100 7 44,50 Zwitserse francs 100 7120,25 Deense kronen 100 7 37,25 Amerikaanse dollars 1 7 1,91 Engelse ponden 1=7 3,91 Oostenrijkse schillingen 100 7 14.70 Hoe is het mogelijk, dat bijna ieder jaar (bij vorst) in Oudeschild kan worden geschaatst en niet op de ijsbaan in Den Burg? Gebeuren in Oudeschild misschien wonderen? Of is het bestuur daar actie ver dan in Den Burg? Zelf ben ik ongeveer 12'A jaar lid, maar heb in Den Burg nog bijna niet kunnen schaatsen. Moeten we nu nóg meer graden vorst hebben om een goede ijsbaan in Den Burg te krijgen? Sinds jaren heeft het niet zo hard gevroren. Nu zal er wel weer gezegd worden dat de jeugd de baan kapot maakt, maar op mijn beurt zeg ik dan dat van al het lidmaatschapsgeld dat we ieder jaar weer betalen (zonder hier iets voor terug te krijgen) mogelijk moet zijn om een goede heining te plaatsen. Dan is het ook mogelijk om van alle niet- leden entreegeld te heffen. Nu lopen er vele mensen door de bosjes om binnen te komen zonder te betalen. Er wonen honderden schaatsliefheb bers in Den Burg dus dacht ik dat het nu de hoogste tijd is geworden om hier iets aan te doen. Frits v.d. Gracht, Den Burg Het CDA-raadslid Jan A. Vervoort zal ontslag vragen als lid van de gemeenteraad. Hij heeft dit besluit noodge dwongen moeten nemen als gevolg van verslechterende gezondheidstoestand. Volgens de verkiezingsregeling van het CDA Texel wordt hij opge volgd door een rechtstreeks aangesloten CDA-lid, in dit ge val mevrouw M. Huitema-Vos uit de polder Het Noorden. Zij wil echter nog niet zeggen of zij de functie zal aanvaarden. De heer J. A. Vervoort had al een slechte gezondheid. In overleg met zijn specialist stelde hij zich destijds toch kandidaat voor de gemeenteraad. Sindsdien is zijn toestand vrij plotseling aanmerkelijk slechter gewor den zodat in overleg met dezelfde spe cialist werd besloten om af te haken. „Dat is echt de enige reden", aldus de heer Vervoort. „Als ik zoiets had kun nen vermoeden was ik er nooit aan be gonnen. Het is zonde om je in te werken in deze vrij complexe materie en dan al na krap een half jaar op te houden". Vervoort zegt zijn ontslag aan te voelen als een „dreun", maar hoopt in de politiek toch enigszins actief te kunnen blijven. Hij wil graag de fractievergaderingen blijven bijwonen en desgevraagd adviezen geven IWMMMMMMIMWWWIMWHWWWWWIMIMMWMMMIMMI Vrijdagochtend schonk een schaap op het bedrijf van C. P. Zijm („Hoekzicht") in De Westen het leven aan een lam. De volkomen onverwachte gebeurtenis voltrok zich bij strenge vorst in de sneeuw op het open veld. Gelukkig ontdekte de heer Zijm het dier tje nog op tijd en bracht het naar de stal. Voor de foto poseerden moeder en kind nog even in de open lucht. Zo'n vroege geboorte wordt algemeen opgevat als een vertederende lentebode maar voor de boer is zoiets knap lastig. De geboorte is te danken, of te wijten, aan de abnormaal vroege bronst van het moeder schaap (begin augustus) en de voortvarendheid van een (vroegrijp?) ramlam.

Texelsche Courant | 1979 | | pagina 1