Commissie welzijn wil geen tussenoplossing bij 'Welzijnsstichting' Eilandcompetitie met frisse moed gestort 'MIDNIGHT EXPRESS' hjuxiims Het laatste i REORGANISA TIE MOET GRONDIG BLIJVEN Zon, maan. hoog water Weekendprogramma Meersportenvereniging Winterbosloop afgelast MST-volleybal uitslagen FEUILLETON 79 (IJDAG 12 JANUAR11979 TEXELSE COURANT PAGINA 5 Bij de bespreking van de nieu- e statuten waarmee de Stich- ng Cultureel Werk binnenkort it Welzijnsstichting omgevormd aat worden, heeft de raadscom- lissie voor Welzijnszaken zich nsdagavond uitgesproken voor tvoering van het oorspronke- ke plan. Hierin wordt de nieuwe stichting erdeeld in zeven sekties en heeft elke ktie één vertegenwoordiger in het rgelijks bestuur. In een later stadium had het vorige Dllege een dergelijk bestuur toch te ein gevonden en het idee geopperd ■n naast het dagelijks bestuur een alge- leen bestuur van 10 tot 15 leden in te ellen. Ook de statutencommissie had ch bij nader inzien uitgesproken voor jn stichtingsvorm met meer bestuurs- den. Zij stond daarbij op het standpunt at er vanuit elke sektie twee vertegen- foordigers benoemd moeten worden, ij voorkeur van verschillende levensbe- chouwing en tevens een andere werk- oort. Vereenvoudiging De aanwezige commissieleden bleken laar dinsdag niet zoveel in te zien. Zij 'aren van mening dat op deze manier Ie oude situatie eigenlijk weer zou gaan ntstaan terwijl het principe van de ieuw te vormen Welzijnsstichting juist 'as dat de zaken eenvoudiger en werk- baarder gemaakt moesten worden. J. IDros en Daan Welboren spraken i ich het duidelijkst in deze trant uit. t Selein Jansen liet vooralsnog zijn beslis- i ing in het midden en deelde mee dat hij I illes eerst nog eens met zijn achterban j vilde overleggen. Hoe de raadsleden Daan Schilling en (laas Barendregt over deze zaak dach- "3 en, werd tijdens deze bijeenkomst niet isi >ekend, omdatsJ&eide heren absent n varen. Dat golrr^overigcns ook voor v wethouder Jaap Westdorp, die met jriep in bed lag. Verder werd deze vergadering re- fcdelijk goed bezocht. Vrijwel het voltal- a ige dagelijks bestuur van de Stichting C Cultureel Werk gaf van zijn belangstel- li ing blijk en ook op de publieke tribune ■szaten wat mensen. Grondig Het belangrijkste onderwerp van ge- li sprek was dus het prae-advies omtrent 't de statutenwijziging van dp Stichting 0 Cultureel Werk. Naar het idee van de commissie die zich met deze wijziging ii sinds 16 februari 1977 heeft bezig 6 gehouden, diende een en ander grondig ■6 aangepakt te worden. Gesteld werd dat •ti met ,,de uitgroei" van de stichtingstaak •9 en met het oog op de komende Rijks- id bijdrageregeling sociaal-cultureel werk ■b de verschillende sektoren beter aan bod n moeten komen. Een betere overleg- i3 situatie is daartoe volgens de statuten- o commissie een eerste vereiste. Daar- n naast moet ook de coördinatie en de g afweging van de verschillende belangen o optimaal worden. Om dit mogelijk te n maken moet volgens de samenstellers in de eerste plaats het centraal bestuur van de Stichting Cultureel Werk worden af geschaft. In de nieuw te vormen Wel zijnsstichting zouden dan zeven sekties worden gevormd. Deze sekties zijn de volgende: a. Sport en rekreatie; b. Jeugd- en jongerenwerk; c. Culturele evenementen; d. Amateuristische kunstbeoefening; e. Dorps- en dorps huiswerk; f. Vormings- en ontwikke lingswerk en tenslotte g. Gezondheids zorg en sociale dienstverlening. In plaats van het huidige dagelijks bestuur komt er een uitgebreider be stuur, waarin ieder lid één van de ge noemde sekties vertegenwoordigt. Om het geheel ook bij ziekte van een der leden te laten doorgaan, moet er tevens een plaatsvervangend vertegenwoordi ger benoemd worden. Deze vertegen woordigers worden in de nieuwe situatie dus niet langer door de gemeenteraad benoemd, maar door de besturen van de genoemde sekties. De verschillende functies in het bestuur gaat men zelf verdelen. Behoudens tussentijdse aftre ding hebben de bestuursleden een zit tingsperiode van 4 jaar. Om de 2 jaar treedt de helft volgens een nog te for muleren rooster af c.q. op. Om een goed contact met de gemeente te be vorderen benoemt het college ook één bestuurslid die echter geen voorzitter of vice-voorzitter mag zijn. Andere mening In de voorlopige voorstellen van de statutencommissie stond verder onder meer dat men het niet nodig achtte dat in het bestuur speciale representanten voor de verschillende levensbeschouwe lijke maatschappelijke groeperingen worden opgenomen. Hier is men evenwel blijkens het prae-advies dat de Welzijnscommissie dinsdagavond besprak op teruggeko men. Daarin spreekt men zich wel weer uit voor een vertegenwoordiging van levensbeschouwelijke groepen en zegt verder dat de leden „bij voorkeur niet dezelfde werksoort dienen te vertegen woordigen". De vorming van een dagelijks bestuur van geringe omvang, uitsluitend ter voorbereiding en uitvoering van be stuursvergaderingen zou de commissie nog wel acceptabel vinden. De statutencommissie bleek bij nader inzien verder van oordeel dat het be stuur van de stichting in de belangrijkste gevallen alleen optreedt als een advies college aan het gemeentebestuur en dat in het kader van de komende welzijns planning de beslissingsbevoegdheid steeds meer bij de raad zal liggen. Deze besluiten worden door B en W voorbe reid en vooraf ook nog door de gemeen telijke Welzijnscommissie beoordeeld. De vrees voor een te grote invloed van de sekties werd door de statutencom missie daarom niet gedeeld. Men wees er bovendien op dat een verdergaande delegatie aan de sektie- besturen zonder meer noodzakelijk te achten en dat dit plaatsvindt onder verantwoordelijkheid van het bestuur. Ook het vorige college bleek, aldus het dinsdagavond besproken prae- advies, toch enkele bedenkingen te hebben. Om de zaken te vereenvoudi gen pleitten B en W voor een tussenop lossing, namelijk een algemeen bestuur van 10 tot 15 leden en daarnaast een dagelijks bestuur van 3 tot 7 leden. In tegenstelling tot hetgeen de statuten commissie had voorgesteld, bleek het college het onaanvaardbaar te vinden dat het bestuur altijd in openbaarheid zou moeten vergaderen en men wilde dit door het instellen van twee besturen ondervangen. Een vergaande delegatie van taken zag het vorige gemeente- betuur ook niet zo zitten. Voorts werd de dan ontstane „enorme bevoegd heid" van de afzonderlijke sekties als een bezwaar ervaren. Daarnaast zou men graag zien dat er werd gestreefd naar een algemeen bestuur, waarin mensen met verschillende levensbe schouwingen zitten. Daarbij suggereer de het college het bestuur met bijvoor beeld 5 leden uit te breiden. Deze zouden door de gemeenteraad be noemd moeten worden. Ook een aan vulling vanuit de stichting zelf zou even wel voor overweging in aanmerking komen. B en W voegden daar nog aan toe dat het doel moet zijn dat het bestuur tegenspel tegenover de sekties kan bieden. Geen tussenoplossing Zoals dinsdag tot uiting kwam ging de meerderheid van de commissie voor Welzijnszaken hier echter niet mee akkoord. Men bleef op het standpunt staan dat een vereenvoudiging ook een vereenvoudiging moet blijven en dat B en W niet tot „tussenoplossingen" moeten besluiten die mogelijk opnieuw tot dezelfde problemen kan gaan leiden als die welke men nu uit de weg wil gaan ruimen. Billy Hayes krijgt in da gevangenis bezoek van zijn verloofde. Dat het verblijf in een Turkse gevan genis ook heden ten dage nou niet be paald als een lolletje opgevat moet wor den wordt weer eens overduidelijk bij het aanschouwen van de film Midnight Express. Deze thriller, die handelt over de belevenissen van een jonge Ameri kaan die op het smokkelen van hasj wordt betrapt heeft onlangs nog hefti- ge reacties tot gevolg gehad van in ons land wonende Turken. Deze waren om het zacht te zeggen niet erg tevreden met bepaalde tekstpassages en wilden de zaak middels een kort geding laten kuisen. Maar naar verluidt is een en ander met een sisser afgelopen. De film draait nog steeds her en der in den lande en dat zonder coupures. Het is daarbij overigens maar de vraag of er veel Nederlanders zouden zijn die de „gespierde" Turkse uitdrukkingen zouden begrijpen Maar laten we het over het filmverhaal hebben. Midniqht Express is het gruwelijke verhaal van het leven in de Sagmalcilar- gevangenis in Istanooei, een instelling die meer weg heeft van een middel eeuwse martelkamer. De film geeft een beeld van de verschrikkingen die een Amerikaan genaamd Billy Hayes achter de Turkse tralies heeft moeten doorstaan. Hij werd in 1970 op het vliegveld van Istanboel gepakt terwijl hij twintig kilo hasj op z'n lichaam geplakt had. Hij wilde die hasj naar Amerika smokkelen, voor eigen gebruik zo als hij stelde tijdens zijn proces. Voor het in bezit hebben van hasj werd Billy Hayes (de rol wordt vertolkt door Brad Davis) veroordeeld tot vier jaar en twee maanden gevangenisstraf. Slechts 53 dagen voor het einde van zijn straftijd werd Hayes als gevolg van een beroep van de officier van justitie opnieuw ver oordeeld. Ditmaal tot levenslang voor het smokkelen van hasj. In de praktijk komt dat neer op dertig jaar. Na ranselpartijen met knuppels en koppel riemen en allerlei andere willekeurige pesterijen vluchtte Billy Hayes in 1975. De frisse moed. waarmee de deelne mers aan de eilandcompetitie volleybal het nieuwe jaar zijn begonnen, heeft dinsdagavond tot enkele interessante partijen geleid. De opvallendste uitslag was de overwinning van PWN op Grooten Slock 2 de tot dusver nog on geslagen koploper in de derde klasse heren. De eerste wedstrijden van de tweede competitiehelft leverden naast de zege van de als „nieuwkomer" in de derde klasse verblijvende PWN-ploeg onder meer een overwinning op voor de heren van Texelstroom 2. RWS moest in deze ploeg ongewild zijn meerdere erkennen. Bij de dames kwamen Vopoda en Jozef school 2 dinsdagavond een puntende- ling overeen. Gelijk opgaand Wat deze laatste wedstrijd betreft begonnen de Jozefschooldames aan vankelijk met een fikse achterstand. Vopoda nam in de eerste set vrijwel meteen een voorsprong. Desondanks Terug in Amerika schreef hij een boek over zijn verblijf in het Turkse gevang. Dat boek vormt de basis waar Midnight Express (de gevangenisuitdrukking voor 'ontsnappen) op stoelt, kortom een beeld van een keihard uit het leven gegrepen verhaal. De film, waarvan de regie werd gevoerd door Alan Parker, is toegankelijk voor personen vanaf 16^aar en draait vanaf vrijdag tot en met dinsdag. Zondagmiddag draait, niet alleen voor de jeugd maar ook voor de oude ren, „Herbie gaat naar Monte Carlo" waarin het bekende Volkswagentje Her bie weer terug is om een race (en een geweldige meid op vier wielen voor zich) te winnen. In deze Walt Disney- productie laten Herbie en zijn twee coureurs zich voor 'n race van Parijs door de Zwitserse Alpen naar Monte Carlo inschrijven. Hierna volgt het ene het andere avontuur op. Regisseur Vincent Mc.Evity heeft deze film (zo zegt hij) gemaakt voor lachgrage mensen en voor personen van alle leeftijden. Ook de afgelopen zaterdag is de winterbosloop wegens de ongunstige weers- en terreinomstandigheden niet doorgegaan. De Sportraad heeft nu besloten het evenement definitief af te gelasten. Mogelijk zal ter compensatie in het voorjaar een bosloop worden ge organiseerd. De zon komt 14 januari op om 8.43 uur en gaat onder om 16.56 uur; 17 januari op om 8.40 uur en onder om 17.00 uur. Maan: 13 jan. V.M., 21 jan. L.K. Hoog water ter rede van Oudeschild: Vrijdag 12 januari 7.50 en 20.05 Zaterdag 13 januari 8.36 en 20.46 Zondag 14januari 9.17en21.24 Maandag 15 januari 9.55 en 21.58 Dinsdag 16 januari 10.31 en 22.30 Woensdag 17 januari 11.03 en 22.58 Donderdag 18januari 11.31 en23.26 Vrijdag 19 januari 11.57 en 23.53 Zaterdag 20 januari en 12.22 bleek dat Jozefschool beslist niet van plan was zich te laten overklassen. Naar mate de strijd vorderde werd steeds meer „in drieën" gespeeld, hetgeen langzaamaan zijn vruchten begon af te werpen. Jozefschool slaagde er zelfs in bij 15—15 gelijk te komen. De eindstrijd werd erg spannend. Had Vopoda tot vlak voor het eind nog een lichte voor sprong, het was toch Jozefschool dat met leuke aanvallen de set met 23—21 won. De tweede set gaf een gelijkopgaand spelbeeld te zien. Beide teams, die aan merkelijk beter speelden dan in de eerste helft van de kompetitie, lieten af en toe leuke ralleys zien. Dit maal was het Vopoda dat aan het langste eind trok en de set met 21 16 naar zich toetrok. Aanvalstechniek In de derde klasse heren nam Texel stroom 2 al snel een grote voorsprong op Rijkswaterstaat. Verbeten vechtend kon RWS de opgelopen 9—0 achter stand tot 13—9 terugbrengen. Toen was het toch weer de betere aanvals techniek van Texelstroom 2 dat de door slag gaf. Het werd 22—11 voor Texel stroom 2. De tweede set was vrijwel identiek aan de eerste. Weer kon RWS een groot gedeelte van de achterstand, door goed in drieën te spelen, wegwer ken. Tegen het einde van deze set begon dit concentratievermogen van RWS te verminderen, waardoor Texel stroom 2 door kon drukken. Het werd weer 22—11. Verslikt De ongeslagen koploper in de 3de klasse Grooten Slock 2 kwam dinsdag de nieuwkomer in deze klasse (PWN) tegen. De Grooten Slock verslikte zich danig in de kracht van PWN. Snel verscheen een 9—1 achterstand op het scorebord. Pas halverwege de set be gon de Grooten Slock te herstellen. Via goed positiespel kwam de Grooten Slock terug tot 13—15. Enkele rake klappen brachten PWN in de slotfase 'n 20—15 overwinning. In de tweede set ging PWN even sterk van start als in de eerste. Weer wisten zij de Grooten Slock op een achterstand te zetten. Nu kwam de Grooten Slock echter sterk terug en wisselde de achterstand in voor een kleine voorsprong. Toch kon PWN in de laatste seconden het initiatief overnemen en de set met 21 —20 in de wacht slepen, waarmee een eind kwam aan de (officieuze) .nieuwjaars wedstrijden van de volleybalKstlers. Zaterdag 6 januari: (h) Tevoko 2-Br. Seahawks 4 3—0 (d) Tevoko4-Tevoko 3 2—3 (d) Tevoko7 2-Smash '68 3 —2 Op zaterdagmiddag 13 januari worden in Sporthal „Ons Genoegen" de volgen de volleybal- en handbalwedstrijden ge speeld: MST-volleybal 14.30 uur (d) Tevoko 1-Simokos 1 15.30 uur (d) Tevoko 2-Tevoko 4 14.30 uur (d) Smash '68-Noordkop 2 15.30 uur (d) Tevoko 3-W.S.O.V. 2 14.30 uur (h-beker) Tevoko 1-E.M.M. 15.30 uur (h) Tevoko 2-Adelborsten MST handbal: 14 januari „Ons genoegen" 13.15 uur Asp. MST-ZAP 4 14.15 uur Dames MST-Zeemacht 1 door Henk van Heeswijk. 49. In het najaar zei hij op een vrijdagavond, nadat hij zijn laatste leer ling voor die dag had gehad: „Ik kan een paar kamers huren aan de Escamp- laan. Bij de Goudenregenstraat. Goede stand, en niet te duur. Met wat ik nu aan leerlingen heb, kan ik mezelf ruim schoots redden". Truus keek geschrokken op. „Waar om wil je weg? Bevalt het je hier niet? Mij dunkt, je hebt hier alle mogelijke comfortEn ik heb nog wel een naambordje voor je besteld!" „O, dat neem ik wel over. Kan het daar op de deur. Truus, het is. het geeft geen pas. Ik voel intuïtief aan, dat men hier in de buurt er het zijne van denkt. Jij en iknu al zoveel weken...." Hij zuchtte diep. „Dat kan op den duur toch zo niet blijven! Ze haalde haar schouders op. „Wel, als je het dan met alle geweld wilt laten we dan maar trouwen. Kan nie mand meer wat zeggen". Ditmaal was hij geschrokken. De sigaret, die hij wilde aansteken, bleef in zijn hand. Verbaasd keek hij de vrouw aan. „Trouwen?" stotterde hij. „Jij en ik?" Ze voelde zich blozen, maar knikte desondanks. „Ja, waarom niet? Mij dunkt, we hebben de leeftijd wel". Hoofdschuddend stak hij zijn sigaret aan. „Dat kan ik niet, Truus, hoe graag ik je ook mag. Maar vriendschap is geen liefde. Vriendschap is geen basis voor een huwelijk. Zelfs niet op onze leeftijd. Het zou een grandioze mislukking wor den. Ik denk, dat ik over dat éne punt nu wel heen ben". Hij knikte. „Nu weet ik zeker, dat ik moet gaan. Dat is voor beide partijen het beste. Enne, het geld, dat je nog van me krijgt, zal ik overma ken". De vrouw wankelde. Ze moest zich opeens ergens aan vasthouden. Alle kleur uit haar wangen trok weg tot ze lijkbleek zag. „Maarstotterde ze, „waarom waarom schreef je dan op een huwelijksadvertentie? Als je niet wilt trouwen?" De man keek haar opeens verbaasd aan. „Wat zeg je nu? Waar heb je het over? Huwelijksadvertentie?" De man draaide zich naar haar toe en knipperde met zijn ogen. Ze knikte enkele malen heftig. „Je hebt er immers op geschreven?" „Ik?" Hij lachte spottend. „Hoe haal je die onzin in je hoofd. Ik ga enkel naar de Escamplaan, omdat het mijns inziens niet past, dat jij en ik hier samenwonen. En omdat ik me financieel kan redden, doordat ik nu beschik over voldoende leerlingen om bij te werken. Verdere aspiraties heb ik niet. Een huwelijk Hij haalde geringschattend de schou ders op. „Geen haar op mijn hoofd „O nee?" viel de vrouw hem nijdig in de rede, „zal ik jouw geheugen dan eens opfrissen, meneer Biermans? Als je even geduld hebt, dan zal ik het bewijs halen!" Zonder zijn antwoord af te wachten, rende ze de trap op en ontsloot op haar slaapkamer de grote kast, waarin ze de enveloppen met brieven op haar adver tentie had weggeborgen. Na enig zoe ken haalde ze zijn brief tussen de andere uit en liep weer naar beneden. In de kamer teruggekomen, zwaaide ze triom fantelijk met 't papier boven haar hoofd. „Misschien wil je even luisteren? Dan zal ik een passage voorlezen uit een brief, die jij vorig jaar hebt geschreven. Op een huwelijksadvertentie. Namelijk op één, die ik geplaatst had". Ze keek even op het vel papier en begon te lezen. Enkele zinnen. Toen keek ze op en besloot: „En zo voort. Getekend: J. Biermans". Ze knikte enkele malen. Met de brief in haar hand vouwde ze haar armen over de borst en nogmaals knikkend besloot ze: „Hoe dacht je anders dat ik je adres te weten kwam? Ik ben geen helderziende, natuurlijk door deze brief I" Ditmaal werkelijk geschrokken stond hij op enige afstand van de vrouw, beurtelings naar haar gezicht en de brief in haar hand kijkend. Ja, nu wist hij het: in een sentimentele bui had hij dit schrijven gemaakt en verzonden. Omdat de eenzaamheid hem begon te drukken. En in de hoop, dat een vrouw met een beetje geld de advertentie geplaatst zou hebben. „Waarom heb je me nooit verteld, dat het jouw advertentie was?" vroeg hij geslagen. Schouderophalend antwoordde ze: „Wat doet dat er toe? Je wilde immers trouwen? Ik dacht, toen ik ontdekte, d ,i het een brief van jou was en je had opgezocht: ik zwijg er over. Ik ken je immers? Toen ik zag, onder welke omstandigheden jij leefde en je me verteld had, wat je was overkomen, kwam bij mij het plan op je te helpen. Op dat moment zonder enige bijbedoeling. Misschien was ik die advertentie en jouw brief na enkele dagen al vergeten". Ze vouwde de brief op en legde hem op tafel. „Alstjeblieft. Als je me soms nog niet gelooft? Het is je eigen handschrift: ik herkende 't meteen. De cirkel is rond. Jij bent een gescheiden man en ik nog altijd ongetrouwd. We kennen elkaar al zoveel jarenwat is er dan op tegen samen te trouwen? Is iedere partij tevreden gesteld en is er niets meer over om te kletsen". Joop Biermans schudde het hoofd. „Dat dat kan ik niet, Truus. Sorry, ik mag je als vriend, maar neeik zou niet met je kunnen trouwen. Neem me alsjeblieft niet kwalijk...." Ze liep naar hem toe en greep in wanhoop de man bij de mouw. „Zeg met oadelijk „nee", Joop smeekte ze op hese toon. „Denk er over na. Enneals je niet wilthoef je niet dadelijk met me naar bed; waarom zullen we dat forceren? We kunnen immers eerst samen acclimatiseren? Alstjeblieft, Joopik heb geld en dit huis en het huis in Nieuwpoort. En de auto. Als je wilt, koop ik voor jou ook een wagenik heb nog een boerderij in Noordholland, die kan ik verkopen en dan mag jij dat geld hebben... Alle maalKun je kopen, wat je wiltZe keek hem met angstige blik aan. „Je zult het heel goed bij me hebben, Joop! Echt waarl mag je doen, wat j wiltEnneik koop een lits jumeaux, hoef je niet bij me in bed te liggen, als je niet wiltHaar greep werd nog steviger. „Alsjeblieft, Joop. Wat moet ik doen, om je tot andere gedachten te brengen? Laat me in Godsnaam niet in de steek?" De man ervoer de wanhoopskreet als een slag in zijn gezicht. Hij kromp ineen. Nog altijd omklemde ze zijn arm. Hij zag de magere, uitgestrekte vingers en haar gestalte, die hij al zo lang kende. Maar ergens boezemde ze hem afkeer in. Ik kan het niet helpen, wist hij. Het is erg voor haar, maar ik kan het niet. Met haar trouwende gedachte enkel Met een ruk deed hij een pas achter uit, zodat haar hand van zijn arm viel. „Sorry Truus, ik kan het niet vergeef het me alsjeblieftEn nog voor ze hem kon tegenhouden, was hij het vertrek uit. Ze riep hem na, bij de naam, maar enkele seconden later zag ze hem al op straat lopen. Als een slaapwandelaar, diep in de schou ders Op de bank neervallend, begon ze te huilen, met gierende uithalen. Minuten lang. Tot ze geen tranen meer had en in doffe berusting, snikkend overeind kwam en voor zich uitkeek. In de vallende duisternis. Eindelijk kwam ze overeind en zonder licht te maken, liep ze naar haar huisbar en schonk zich een glas wijn in, dat ze in een paar teugen opdronk. Ze schonk zich nog eens in en stak een sigaret op. „Ik drink me vanavond een stuk in m'n kraag", zei ze met schorre stem. „Het kan me niet meer verdommen. Het laatste houvast, dat ik nog had, is me ontglipt. Ik ben dus voor een man een afschrikwekkend wezen. Want ik zag Joop griezelen, toen ik een huwelijk voorstelde. De gedachte enkel al deed hem waarschijn lijk walgen. Ik heb me vergist, zoals ik me al zo vaak vergiste in mijn leven. Al in de tijd, dat ik nog in Amsterdam op school ging en dat nare kind in llpendam probeerde te helpen. Hopende daarmee een vriendin te kunnen bemachtigen. Eén van m'n eerste desillusies in m'n leven. Er zouden nog vele volgen, Truus Ranzijn. Tot op de dag van heden". (wordt vervolgd)

Texelsche Courant | 1979 | | pagina 5