Cjrocn c2wartsjexels in het hart-, Ria werd de Felle brand legde woning in de as «marl V J Minstens twee ton schade Mosselverwaterplaats overgenomen door RIN Zomerhuisje stond blank 100.000 kg melk geleverd V\/eer vrouw in gemeenteraad üLor "wyjtP „WAT IK ZEGGEN WOU.." Gasmeter moet sneeuwvrij blijven Aanrijding Geparkeerde auto aangereden Lichtmast krom Het gemaal Toneelvereniging St Jan brengt klucht Granaat gevonden DINSDAG 16 JANUARI 1979 e JAARGANG NR. 9345 ledactie: Harry de Graaf, Pelikaanweg 75, De Koog, elefoon (02228) 266 en Wessel Post, Burdetstraat 17, )en Burg, telefoon (02220) 3543. Jitgave: Langeveld De Rooy B.V., 'ostbus 11, Den Burg, telefoon (02220) 2741. Verschijnt dinsdags en vrijdags. Postgiro 652. Abonnementsprijs Al 1,50 per kwartaal 70 cent incasso; los 50 cent. Bankrelaties: Amro Bank nr. 4699.17.636; Rabobank nr. 3625.01.742; NMB nr. 6734.60.398. Advertentietarief: 43 cent per mm hoogte per kolom. Deze foto werd gemaakt nog voordat de brandweer met spurten was begonnen. Het is duidelijk dat het pleit reeds was beslecht 10YVCN WN UZI BS BUTE* VEAAHTWOOROCLUKtC© WN 0€ WDMTS Een felle uitslaande brand heeft zondagochtend vroeg de woning van de familie W. van der Werf in het bungalowpark ,,'t Hoogelandt" aan de Californië- weg goeddeels in as gelegd. Omdat de inboedel ook vrijwel geheel verloren ging, moet de schade de twee ton ruim schoots overschrijden. De oor zaak is nog niet komen vast te staan. Hangende het onderzoek van de technische recherche houdt men het op kortsluiting. Het leven van de familie Van der Werf-Dros (echtpaar en twee jonge kinderen) is geen ogenblik in gevaar geweest, want het gezin bewoonde tij delijk een naburige bungalow, omdat in het eigenlijke woonhuis werkzaamhe den werden verricht. De brand werd ontdekt door een Duitse vrouw, die ook alarm sloeg. Zowel de brandweer van Den Burg als die van De Cocksdorp kwamen in aktie, maar ze konden in verband met de De kunstmatige mosselver waterplaats met bijgehorende la boratoria van het RIVO in de polder 't Horntje is overgenomen door het Rijksinstituur voor Na tuurbeheer [RIN], Het RIN heeft daarmee naast haar vestigingen in Leersum en Arnhem een nieu we vestiging gesticht, waar men zich zal toeleggen op het onder zoek van kustwateren, in het bijzonder de Waddenzee. De leiding van dit onderzoek berust bij Dr. W. J. Wolff, die al geruime tijd op Texel woonachtig is. Hij beschikt over twaalf medewerkers, waarvan er vijf afkomstig zijn van het voormalige RIVO proefstation gladde wegen niet op volle snelheid rijden. Dat maakte in dit geval overigens weinig uit, want op het moment van de ontdekking was het vuur al doorgedron gen in de rieten kap van het gebouw en was er geen houden meer aan. Om vier uur woedde het vuur op z'n hevigst. De zeker tien meter hoge vlammen straal den zoveel hitte uit dat het dakhout van de dichtstbijstaande bungalow begon te roken en ijlings moest worden natge spoten. Te weinig druk De brandweer was niet direkt in staat volop water te geven, omdat de druk in de waterleiding te laag was. Een tele foontje aan het PWN bracht daarin verandering. Als voorzorgmaatregel sloot Wouter v.d. Werf de gasleiding van de bungalows in de omgeving af en hij haalde ook nog wat huurfietsen (die zolang in de woning waren gestald) naar buiten. Het oudste gedeelte van het gebouw was' oorspronkelijk een kleine mient- boerderij, die omstreeks 150 jaar geleden werd gebouwd. Het nieuwere gedeelte dateerde uit de dertiger jaren. Bij de brand is een groot deel van het familie archief verloren gegaan. Deze stukken lagen op de bovenverdieping van het oude gedeelte opgeslagen. Keuken De brand moet zijn ontstaan in of vlakbij de keuken. Het vuur kon zich on gehinderd naar boven uitbreiden en drong ook door in de bovenverdieping van het nieuwere gedeelte. Alleen de Tijdens de afgelopen sneeuwpe- riode hebben zich moeilijkheden voorgedaan met buitenshuis opge stelde gasdrukregelaars. Deze rege laars zitten soms buiten het huis (vooral in bungalowparken e.d.) als er binnenshuis geen mogelijkheden waren. Het is belangrijk dat geen stuif sneeuw of regen kan binnendringen in het kastje Waarin regelaar en meter zitten. Want het membraam van de regelaar kan daardoor vastraken, waardoor de gastoevoer stagneert. huiskamer beneden bleef gespaard. De hier brandende oliekachel (om vorst- schade te voorkomen) kan dus niet de oorzaak zijn geweest. Nadat het vuur was gedoofd zorgde de politie ervoor dat nieuwsgierigen uit de buurt van de ruïne bleven, in afwach ting van de technische recherche, die al met de eerste boot op Texel arriveerde. Onder meer werden diverse monsters van de halfverbrande goederen geno men, in de hoop daaruit de oorzaak van de brand te kunnen afleiden. Zaterdag deed zich op de Hoornder- weg bij hoeve ,,De Kamp" een aanrij ding voor die materiële schade tot gevolg had. De op de Hoornderweg rijdende J. uit Oudeschild botste op een melkauto van de CV Noordholland, die, bestuurd doorVan H., de uitrit van ,,De Kamp" verliet. Het spatbord van de Ford Taunus van J. werd gedeukt en bumper en treeplank van de melkauto werden verbogen. Zaterdag verschafte de politie zich toegang tot een zomerhuisje in Oude schild om de hoofdkraan van de water leiding dicht te draaien. Als gevolg van door vorst veroorzaakte lekkage stond het hele huisje (eigendom van een Duit ser) blank. De buurman ontdekte het en sloeg alarm. Een aan het Wintergroen in De Koog geparkeerde auto van het Installatie bureau Schuil werd zaterdag door een tot dusver onbekend gebleven automo bilist aangereden. De IBS-wagen werd aan de rechterzijde gedeukt. Als gevolg van gladheid botste H.B. uit De Koog vrijdag tegen een lichtmast op het kruispunt Pontweg-Keesomlaan. De auto liep schade op. De lichtmast knikte en zal moeten worden vervan gen. Wat is het jammer dat de gemeente voor de sloop van het gemaal in Waal enburg niet wat aktiever is geweest. Dan had het gebouw misschien op zijn plaats kunnen blijven staan. Telkens als ik uit het Noorden langs het gemaal kwam, keek ik met leedwezen naar het langdurige gesloop. Zonde om zo'n monumentaal gebouw in elkaar te slaan. En nu het er niet meer staat, moet het toch maar weer herbouwd worden op een plaats waar het helemaal niet past. Om het een functie te geven voor infor matie over waterpeilbeheersing e.d. zou wel interessant zijn maar veel ruimte zal er niet zijn. En dan ƒ400.000, er voor uit te geven, waar zo weinig mensen iets aan hebben. Er zijn zoveel andere dingen, zoals 'n overdekt zwembad, to neelruimte, slechtweervoorzieningen e.d. waar Texelaars èn toeristen veel meer belang bij hebben. Gebruik het (schaarse) geld a.u.b. met verstand. R. J. Dijkshoorn-Lap Het Noorden Op feestelijke wijze is gis terochtend aandacht besteed aan het feit dat de koe Ria 9 van de familie J. A. Witte van „Bloemwijk" onlangs haar .100.000ste kg melk afleverde. Ten aanschouwe van een groot aantal genodigden kreeg Ria een fraaie bloemenkrans met groen-zwart lint omgehan gen en in het naburige „Tu- bantia" wees een lange rij van sprekers op het grote gewicht van deze gebeurtenis. Dat was niet overdreven want zo'n 100.000 kg-koe is het resultaat van vak kundig, systematisch en liefdevol vee- fokken en veehouden. Het overgrote deel van de eer ging naar de familie Witte, maar de heer J. A. Witte wees er in zijn dankwoord aan het slot van de bijeenkomst op dat hij zonder de rundveefokvereniging, de Kl-vereniging en de aankoopcentrale (voor het voer) nooit een dergelijke prestatie had kunnen leveren.De topprestatie heeft Mevrouw M. Hurtema-Vos uit Het Noorden zal haar benoeming aanvaar den als gemeenteraadslid voor het CDA. Zoals bekend volgt zij de heer J. Vervoort op die om gezondheidsrede nen zijn functie heeft neergelegd. In de raadsvergadering van 13 februari zul len de geloofsbrieven van mevrouw Hurtema worden behandeld en wordt formeel over haar toelating beslist. De vergadering van 13 maart is de eerste waaraan zij kan deelnemen. Op zaterdag 10 februari vindt in hotel „De Lindeboom-Texel" de opvoering plaats van de klucht „Je moet er niet meespelen". Het stuk werd geschreven door Hans Nesma en telt drie bedrijven. Zoals gebruikelijk begint de voorstelling 's avonds om 20.00 uur. Er is bal na. Zondag vonden enkele kinderen een 7c granaat. De politie heeft er zich over ontfermd. Ria van geen vreemd, want haar moe der „oude Ria" van dezelfde eigenaar overschreed ook de 100.000 liter-grens. Uit de Texelse veehouderijgeschiedenis zijn nu totaal drie 100.000 liter-koeien bekend. Ook een koe van de heer J. P. Herweijer leverde deze prestatie. Heel gewoon De krans werd omgehangen door de heer Henk Tjepkema uit De Waal, voor zitter van de Rundveefokvereniging Texel die deze huldiging had georgani seerd. Ria deed alsof ze het allemaal heel gewoon vondTjepkema verzuimde niet de heer Maarten van Heerwaarden bij de huldiging te betrek ken. Als „agrarisch medewerker" van hoeve Bloemwijk heeft hij in belangrijke mate aan het resultaat bijgedragen. In „Tubantia" werd het woord gevoerd door burgemeester J. A. Engelvaart die inmiddels ook heeft ont dekt dat de Texelse rundveehouderij op een bijzonder hoog peil staat en van (nog) grotere economische betekenis is dan de schapenhouderij. De burge meester overhandigde als geschenk voor de familie Witte het boek ,,'t Lant van Texsel" van J. A. van der Vlis. Verder werd gesproken door de heer S. Moeyes uit Bobeldijk, namens de Provinciale Bond van Rundveefokver- enigingen, tevens namens het Neder lands Rundvee Stamboek (NRS). Hij verblijdde de familie Witte met een bonbonsschaal met inscriptie. De heer G. Stapel van de bond van Kl-vereni- gingen in Nordholland had ook een ca deautje meegebracht en toonde zich een bijzonder geestig spreker. Zilveren koe Traditiegetrouw stelt de CV Noord- holland voor elke 100.000 kg-koe in de provincie het officiële geschenk be schikbaar: de zilveren koe. Namens de CV Noordholland werd dit aandenken nu overhandigd door, de heer Bas van der Beek uit De Cocksdorp, hoofdbe stuurslid van deze zuivelcoöperatie waarbij ook De Eendracht is aangesloten. Ria 9 was de 87e 100.000 liter koe in de provincie. De heer J. P. Herweijer voerde het woord in drie kwaliteiten: als voorzitter van de Aankoopcentrale Texel, namens de Coöp. Vereniging voor K.l. Texel en namens de Veeteeltstudieclub. Hij gaf ook meerdere geschenken waaronder een verzilverde litermaat en een bon bonsschaal met inscriptie. De heer Piet C. Hin, namens de Ver eniging voor Bedrijfsvoorlichting Texel, kwam ook niet met lege handen en de rij van sprekers werd afgesloten door de heer J. B. van Schayk uit Utrecht, een vriend van de familie Witte die fraai tafelbestek als geschenk had meege bracht. Johanna en Han Witte met hun zojiast gehul digde Ria 9 op het zonnige erf van hoeve „Bloemwijk". vrflfwr

Texelsche Courant | 1979 | | pagina 1