Woonruimte Instituut kreeg vestiging in 't Homtje Adviezen RUM belangrijk voor toekomst Waddengebied Voor het weekend FEUILLETON Buitenlandse valuta Zuigelingenbureau Artsen Groene Kruis Tandartsen: Apotheek Rijkspolitie Dierenartsen Kerkdiensten: Noodslachtingen VRIJDAG 19 JANUARI 1979 TEXELSE COURANT PAGINA 7 Overzicht van tie voormalige kunstmatige mosselverwaterplaats met bijbehorende laboratoria in 't Homtje. In de betonnen bassins zullen straks zeehonden rondzwemmen. (Luchtfoto J. Nauta). 1. HOOFDSTUK I Autotocht voor ouden van dagen Govert Hermans liep zenuwachtig heen en weer, van de achterkamer naar het voorkamerraam. „Ga toch zitten, vader", vermaande moeder Mina, die op haar paasbest in haar leunstoel zat. „Tussen 12 en 1" staat er op de kaart. Het is nu pas half één". „Dat is", rekende Govert uit, „dus precies tussen twaalf en één. En als ik dan ga kijken, of ze er nog niet zijn, is dat dus heel gewoon. En nou jijl" „Als je niet al twintig keer naar dat raam gedribbeld was, ouwe dibbes", lachte zijn vrouw, „zou je gelijk heb ben." „Wje zouwen we krijgen?" vroeg va der Hermans zich, ook zeker al voor de twintigste maal af. „Vorige keer hebben Rinus de Wit en zijn vrouw gerejen in die prachtige auto van meneer Geldermans hij reed zelf." Misschien krijgen wij dat oude Fordje van Rijkens de grutter", veronderstelde Mina plagend. „Die rijdt ook nog altijd mee." „Daar gaat er een", berichtte vader Hermans van zijn observatiepost bij het raam. „Nummer 21. En wij hebben.... eh „Drie en twintig", lichtte zijn vrouw hem geduldig in. Ze zouden dit jaar voor het eerst, meerijden met de autotocht voor ouden van dagen. Mina had er eerst niet aan gewild. Dat is voor ouwe besjes en van die peekes uit het ouwemannenhuis, had ze met haar gewone beslistheid gezegd, daar krijgen ze mij niet meel En zo koppig had ze volgehouden, dat Govert, die al klaar had gestaan om hen in „Het Wapen van Cuylichem" te gaan opgeven, met een verdrietig gezicht het trouwboekje, stuk van overtuiging, maar in de kast had geborgen. Toen was mevrouw Gelderman geko men, mevrouw Gelderman zélf. Die zat in het comité. Niet dat moeder Mina onder de indruk kwam van „de rijkdom". Integendeel, ze had altijd al verklaard dat er door haar „een rooie draad" liep. Govert was altijd veel meer meegaand geweest, een fervente oranjeklant, wars van revolutie en onrust. Als het aan Govert gelegen had, zo verklaarde Mina ten aanhore van iedereen, dan was alles nu nog net als honderd jaar geleden. Govert glim lachte dan maar eens met een knik van verstandhouding naar zijn strijdbaar, kittig vrouwtje en zei: „Ze hadden jóu minister moeten maken!" Dan brak de spraakwaterval eerst recht los, stopte Govert zijn pijp en zweeg, tot zijn vrouw, uit gebrek aan adem en antwoord, het bijltje er bij neer legde. Mevrouw Gelderman moest dan ook zeker niet denken, dat omdat zij me' vrouw Gelderman was en haar man directeur van de grote constructiefa- briek, ze het met moedertje Hermans wel even kon klaren. Maar mevrouw Gelderman kwam niet eens met de grote „slee" van haar man; zo maar dood gewoon op de fiets. En ze zei niet „zo moedertje" of „opoe" zoals de ver pleegsters in het ziekenhuis toen ze daar twee weken gelegen had, maar „juf frouw Hermans"... géén mevrouw, want Mina Hermans wés geen mevrouw maar een juffrouw. Dat die zwabberma dams van tegenwoordig, die bij d'r vent achterop zaten op een nog niet afbetaal de brommer, zich mevrouw lieten noe men, daar had zij, Mina, geen bood schap aan. Mevrouw Gelderman had gedacht dat de Hermansen vergeten waren zich op te geven voor de autotocht, of dat er iemand ziek was. Govert, een beetje be schaamd, stopte zijn pijp en liet het woord aan zijn vrouw. „Nee, mevrouw", zei Mina, haar bril op haar neus en het hoofd een beetje achterover, met de speciale stembui ging die ze bewaarde voor plechtige gelegenheden, „dat is niet het geval. Maar mijn man en ik hebben besloten er van af te zien". Ze vond dat ze dat keurig gezegd had. Nu, daar begreep mevrouw Gelder man niets van. Dat moest juffrouw Her mans haar toch uitleggen. En, zij het niet op de kernachtige wijze, waarop ze tegenover Govert haar standpunt had uiteengezet, zo gaf Mina toch beschei den maar beslist te verstaan, dat ze zich nog geen oud besje voelde, en niet wenste te worden gecatalogiseerd met de pwimende mannekens uit „De Pius" Mevrouw Gelderman lachte luid-op. Ze zag juffrouw Hermans al arm in arm met ouwe Toon Nootl Toen moest Mina óók lachen en gaf haar eerste bastion, getiteld gereserveerdheid" prijs. Nou, maar, dat zag juffrouw Hermans toch helemaal verkeerd. Vroeger, toen men er nog aan moest wennen, was het wel zo geweest. Maar nu? Wist ze wie er allemaal meegingen? Haar eigen schoonvader, ouwe meneer Gelderman, jal En wethouder Van Dam! En zelfs de dames Kloostersma.... dét was een overwinning geweest! En dat had het comité altijd gewild. Doe autotocht Wat in de naaste toekomst in het Waddengebied wel of niet is toegestaan, is voor een belangrijk deel afhankelijk van de adviezen van wetenschapsmensen. Spe ciaal ten dienste van het Wad- denzeebeheer is op Texel een afdeling gevestigd van het Rijks- instituut voor Natuurbeheer (RIN) dat sinds kort over een eigen onderkomen beschikt: de gebouwen van het mosselproef station van het RIVO in 't Horn- tje. Hier werken totaal twaalf mensen, die voor een deel zijn „overgenomen" van het RIVO. Zoals bekend heeft het RIVO zijn schelpdieractiviteiten op Texel verlegd naar Zeeland en IJmui- den. Het vrijgekomen gebouw (eigendom van de Rijksgebou wendienst) was geschikt voor zijn nieuwe bestemming. Zelfs de omvangrijke kunstmatige mosselverwaterplaats zal in de nieuwe situatie goede diensten bewijzen, want die zal worden veranderd in een zee hondenbassin. Over een paar maanden zullen enkele uit het Natuurrecreatie- centrum afkomstige zeehonden naar J hier worden overgebracht om als proef dieren te fungeren. En om maar meteen mogelijke verontrusting de kop in te drukken: de zeehonden zullen het even zo prettig hebben als in het NRC en de proefnemingen houden voor hen geen levensgevaar in. Eigen taak Horntje bestaan uit het inventari^ren van reeds (o.a. bij het NIOZ) beschik bare gegevens. Deze worden kritisch bekeken, waarbij wordt bepaald in hoe verre nieuw of aanvullend onderzoek nodig is met het oog op de specifieke toepassing. Een voorbeeld van een belangrijk onderzoek dat men het ko mende voorjaar wil afsluiten betreft de effecten van de zandwinning in de Waddenzee. Uit de Waddenzee wordt veel zand weggehaald ten behoeve van dijkaanleg e.d. en dat heeft voor de bio logische situatie allerlei gevolgen. Die gevolgen moeten nauwkeurig bekend zijn alvorens regelend wordt opgetre den. Het staat niet bij voorbaat vast dat zulke regelingen beperkend of belem merend werken. Bij het onderzoek van de zandwinning zou best kunnen blijken dat het zand dat uit de Waddenzee wordt weggehaald in vrij korte tijd op natuurlijke wijze wordt aangevuld, waardoor er niet zoveel aan de hand is. In dat geval is zandwinning zelfs wense lijk en kan dan worden beschouwd als een beheersmaatregel, die toevallig in het economische straatje past. Niet verantwoordelijk Dr. Wolff legt er de nadruk op dat het Rin niet verantwoordelijk is voor de maatregelen; dat is een zaak van de overheid. Het RIN verschaft alleen maar de gegevens en adviezen. Het staat nooit vast dat de overheid de adviezen zonder meer opvolgt. Want politieke, economische en sociale aspecten spelen bij de besluitvorming ook een rol. Om bij het voorbeeld van de zandwinning te blijven: als het RIN tot de konklusie zou komen dat het zand voortaan maar uit de Noordzee moet worden gehaald, zal daaraan niet zomaar gevolg worden gegeven omdat het zeer ingrijpend is voor de bij de zandwinning betrokken bedrijven. Het RIN gaat ook het effekt van de recreatie op de wadvogels bestuderen. Het resultaat daarvan zal ongetwijfeld met spanning worden afgewacht, zowel door de „feugeltjesmensen" als de re creatieondernemers. Hoe ingrijpend de gevolgen van der gelijk speurwerk kunnen zijn is bijvoor beeld gebleken bij het Balgzandprojekt. Vooral op grond van het wetenschap pelijk onderzoek naar de gevolgen van de inpoldering van het Balgzand, gaan deze plannen niet door. Vergelijkbaar is het onderzoek dat in het afgelopen halfjaar is ingesteld naar de gevolgen van het omleggen van de Eems, een Duits plan om de haven van Emden beter bereikbaar te maken. Kokkels Een ander belangrijk onderzoek gaat dit jaar van start en behelst het effekt van de kokkelvisserij in de Waddenzee. Uit dit onderzoek zou kunnen blijken dat deze visserij moet worden ingeperkt maar het is evengoed mogelijk, dat wordt aangetoond dat bevissing juist gunstig is voor de stand van deze in de Voor wie het verschil niet weet: bij zuiver wetenschappelijk onderzoek is het vergaren en vergroten van de kennis doel op zichzelf, terwijl het bij toegepast onderzoek gaat om gegevens die over heid of bedrijfsleven nodig hebben om er bepaalde maatregelen op te kunnen gronden. Dat verechil veroorzaakt dat bij toegepast wetenschappelijk onder zoek in de praktijk heel anders wordt ge werkt. Dat neemt niet weg dat het NIOZ in de loop der jaren een schat aan gegevens heeft verzameld, waarvan ook het RIN gebruik kan maken. Het ligt daarom voor de hand dat er nauwe samenwerking is tussen beide institu ten, die overigens onder verschillende ministeries vallen. Het NIOZ hoort bij het ministerie van onderwijs en het RIN is een „stukje" van Staatsbosbeheer en wordt betaald door de ministeries van CRM en Landbouw/Visserij. „Als het NIOZ niet op Texel zou zijn geweest, zou het RIN er ook nooit zijn gekomen", zegt dr. Wolff, die met zijn medewer kers tot voor kort gastvrijheid genoot in het NlOZ-gebouw, maar daar niet kon blijven omdat de ruimte het niet toeliet. Bij de Texelse RIN-afdeling is ook de inmiddels algemeen bekende zeehon denonderzoeker Peter Reijnders werk zaam, hoewel hij eigenlijk hoort tot de RIN-afdeling wildbiologie, die in Arn hem is gevestigd. Zandwinning Zeker de eerste tijd zal een groot deel van de werkzaamheden van het Rin in 't Het RIN-onderzoek in 't Horntje wordt geleid door Dr. W. J. Wolff, sinds 1975 woonachtig in Den Burg. Daarvóór was hij verbonden aan het Delta-insti tuut voor hydrobiologisch onderzoek in Zeeland. Had dit Waddenzee-onderzoek niet verricht kunnen worden door het NIOZ? Dr. Wolff wijst erop dat het NIOZ een ander doel heeft: zuiver wetenschappe lijk onderzoek, terwijl het RIN toegepast wetenschappelijk onderzoek beoefent. wadbodem levende schelpdieren. Of effekten goed of slecht zijn hangt overi gens af van de doelstellingen van de beheerder en dat is dus niet het RIN. Het onderzoek van de zeehonden moet een antwoord geven op de vraag wat de belangrijkste oorzaken van de schrikbarende achteruitgang zijn van dit zeezoogdier. Zit 't voornamelijk in het (vergiftigde) voedsel of is de verstoring hoofdoorzaak? De Texelse RIN-afdeling beschikt over wetenschappers van uiteenlopen de disciplines. Zo is Dr. Wolff gespecia liseerd in bodemdieren, terwijl anderen kennis inbrengen over zeehonden, wad vogels en vegetatie. De computer speelt bij wetenschappelijk onderzoek tegen woordig een belangrijke rol, zodat het team ook over een computerdeskundige beschikt. Voor het werk op zee kan worden beschikt over het bewakings vaartuig „Phoca" van Staatsbosbeheer. Westduitse marken 100 7106,50 Belgische francs 100 7 6,60 Franse francs 100 7 45,75 Zweedse kronen 100 7 44,50 Zwitserse francs 100 7119,75 Deense kronen 100 7 37,— Amerikaanse dollar 1=7 1,93 Engelse ponden 1 7 3,91 Oostenr. Schillingen 100 7 14,64 Italiaanse lires 10.000 7 22,75 De zuigelingen, die aan de beurt zijn worden op het bureau verwacht op de tijden, waarop hun eigen huisarts zitting heeft. De tijden zijn als volgt: Dokter Siebinga, dinsdag 23 januari om 14.00 uur. Dokter Waverijn, woensdag 24 januari om 13.30 uur. Uitsluitend voor spoedgevallen Van vrijdagavond 8.00 uur tot maandagmorgen 8.00 uur Dokter R. R. Siebinga, Kikkert-- straat 12, De Cocksdorp, telefoon (02222) 234. Bij geen gehoor (02220) 2323. Zaterdag en zondag apotheek geopend en spreekuur van 13.30-14.00 uur en 18.30-19.00 uur. Ambulance (in geval van onge lukken met betekenend lichame lijk letsel) (02220)2011. Van vrijdagavond 18.00 uur tot maandagmiddag 13.00uur Zr. Th. Groothuis, Marelstraat 8, Den Burg, tel. (02220)2996. Voor zeer spoedeisende tandheel kundige hulp kan men zaterdag en zondag om 18.00 uur precies te recht in het tandheelkundig cen trum in het Groene Kruisgebouw, Witte Kruislaan 19. Weverstraat 95, telefoon (02220) 2112 Weekenddienst: zaterdag en zondag 11.30 - 13.00 uur en van 17.00 - 18.00 uur. Buiten die tijden alleen voor spoedeisende gevallen Dagelijks is het politiebureau van de groep Texel van de Rijkspolitie telefonisch te bereiken via tel. (02220) 2644. Buiten kantooruren (tussen 18.00 en 08.00 uur) kan men rechtstreeks contact opnemen met de meldkamer van het district Alkmaar, tel. (072) 116444. Alleen voor spoedgevallen tele foon (02220) 2527. Zondag 21 januari 1979 HERVORMDE GEMEENTEN Den Burg 10 uur ds. Wisman viering Avondmaal; diakoniecoll. De Cocksdorp 10.00 uur dhr. Veld huis, maandcollecte kerkvoogdij Den Hoorn 11 uur ds. Hoekstra De Koog 19.30 uur ds. Wisman De Waal 9.30 uur Ds. Hoekstra Oosterend 9.30 uur ds. Van Zijll Langhout Oudeschild 11.00 uur ds. Van Zijll Langhout GEREFORMEERDE KERKEN Den Burg 10.00 uur ds. De Boer 19.30 uur ds. Douwes Oosterend 10.00 uur ds. Douwes 17.00 uur ds. De Boer GEREFORMEERDE GEMEENTE Oosterend 10.00 uur Dienst 16.00 uur Dienst DOOPSGEZINDE GEMEENTE Den Burg 10 uur ds. Hylkema Uitzending De Lichtboei Kinderoppas aanwezig ROOMS-KATHOLIEKE KERK Den Burg: zaterdag 19.30 uur Uitzending via De Lichtboei zondag: 10.45 uur De Koog: zondag 9.30 uur Oudeschild: zondag 19.00 uur Den Hoorn: zondag 10.45 uur De Cocksdorp: zondag 9.15 uur Oosterend: zaterdag 19.30 uur Voor noodslachtingen bellen de heer A. van Heerwaarden,.telefoon (02220) 2182 (slachtplaats) of 2663 (Wilhelminalaan 94), b.g.g. 3541. JEHOVAH'S GETUIGEN in het Rode Kruisgebouw Jonkei straat, Den Burg. 10 15 uur Lezing 11.15 uur Wachttorenstudie. moest geen liefdadigheid worden voor arme mensen, maar alle ouderen van het dorp moesten er aan deelnemen. En de „heren chauffeurs" en de „dames collectrices" zorgden dan voor het jonger en roeriger element. Of, roerig... je moest die oudelui soms ook de ruimte geven, als er 's avonds in de uitspanning „Meerenbos" na het gemeenschappe lijk diner een dansje werd gemaakt, kon je nog quadrilles en valeta's zien dan sen, waar het jonge geslacht vinger en duim naar aflikte! Mina zat nog te overleggen. Haar argumenten hielden geen steek, maar haar trots weerhield haar toch. Toen had Govert, die wel goed, maar geen lamme goedzak was, heel bedaard gezegd:,,We moesten het maar doen, moeder. Als iedereen gaat, waarom zullen wij dan thuisblijven?" Ja, en nu het zo ver was, nu de brief was gekomen met de kaarten en de con sumptiebonnen en het nummer van de auto.... nu hield ze zich wel groot, Mina Hermans, en zat daar in haar stoel alsof ze iedere dag met een Rolls Royce uit rijden ging, zoals Govert grinnikend had opgemerkt, maar ze zat evenzeer in spanning als haar man. „Kijk, nou zit je das weer scheef", foeterde ze er terwijl ze bezig was Govert's das te corrigeren, werd er gebeld. „Daar héb je ze al", schrok ze en zag, langs haar man heen en grote, blauwe wagen staan, glimmend van chroom. „Doe vast open, zeg maar dat ik er aan kom", bedisselde ze. Snel overzag ze de inhoud van haar tas: de peper muntjes, de eau de cologne, de kaarten, wéér....? O wacht, die zaten apart in het vakje. Ze hoorde een vrolijke stem in de gang, die ze aanstonds herkende. „Mien", siste Govert door de deur, „mevrouw Gelderman rijdt ons zelf". Mina verschoot. „Ik kom, ik kom", zei ze, wierp nog een blik door de smetteloze huiskamer, als konden daar allerlei rampen gebeu ren, haastte zich naar de keuken om te zien of de gaskraan, die ze een half uur geleden dicht gedraaid had, heus wel dicht stond, en of de waterkraan niet lekte, zodat brand noch overstroming tijdens haar afwezigheid het huis tot een puinhoop konden maken. Mevrouw Gelderman stond bij het brede portier. Op de voorbank zat de wijkzuster, zuster Minnema. „Denkt u, dat u ruimte genoeg hebt?" vroeg ze. Govert zonk bijna weg in de luxueuze breedte van de achter bank met de armstoel in 't midden. „D'r kunnen er wel drie in", meende Mina. „Dat denkt u maar", lachte de zuster, „vanavond, moet u rekenen, met al dat lekkers in uw maag, hebt u tweemaal zoveel ruimte nodig". Govert tastte naar zijn binnenzak. Nou had -ie een doos sigaren meegeno men om de meneer die reed, ook eens op te kunnen laten steken. En nu zat er een dame achter 't stuur! Die mevrouw Gelderman zag er best naar uit, dat ze sigaretten zou roken, maar die had ie nou juist nietI (Wordt vervolgd)

Texelsche Courant | 1979 | | pagina 7