AGENDA 'Bedrijfsvereniging' zag terug op goed jaar Woonruimte woonruimtevergunning nodig voor hulzen lot /270.000, - VERVOLG VAN PAG. 1 DUBBELE VON SI ON Oudheidskamer krijgt beter dak FLIEREFLUITERS SPEELDEN VOOR OUDERENBOND FEUILLETON PAGINA 2 TEXELSE COURANT DINSDAG 23 JANUARI 1979 S door Ko Koomen die dan ook de hoogste trede van het ereschavotje mocht beklimmen om de Dirk Eelman- trolee in ontvangst te nemen. Tweede werd Paul Eelman en derde Frans Kuip. De tijd die de stratenloop in beslag nam werd aangenaam gevuld o.a. door het Koninklijk Texels Fanfare-D.E.K. onder leiding van Hans Mulder. De mannen waren nog in hun oude rode uniformen gestoken en brachten vlot en foutloos „Over and out" en de mars „Trafalgar". Heel aardig voor het pu bliek was de demonstratie boogschieten door De Eilandschutters. Negen leden van deze vereniging vuurden op grote afstand pijlen af en frappeerden door de precisie waarmee dit mogelijk is. Het boogschieten mag dan uit de prehistorie dateren, in zijn moderne uitoefening heeft het weinig primitiefs. Menigeen zal met een „echt" geweer slechter schieten dan deze boogschutters, die schijnbaar zonder moeite de ene pijl na de andere tot vlakbij de roos op het op deze afstand akelig klein lijkende bla zoen lieten neerkomen. Na een demonstratie handbal door de zaalhandbalafdeling van de Meerspor- tenvereniging (waarvoor de hele sport hal nodig was) werd het programma voor de pauze afgesloten door de dans groep Oude Dansen. De negen paren brachten drie romantisch-ouderwetse dansen in verkorte uitvoering. Motorgeronk Spectaculair was het optreden van de motorleden van de MAB-club. Met hun ronkende machines reden zij de hal in en maakten indruk (ook zeer jonge rijder- tjes) met behendig stuntwerk. Tegelij kertijd probeerde in de andere helft van de zaal de wielervereniging aandacht te trekken, maar het is niet de schuld van de wielerleden dat het motorgeweld nu eenmaal meer tot de verbeelding sprak. Na een aangenaam muzikaal inter mezzo van KTF/DEK („Latin Sounds" en „Tiger Rag") kwam de tennisclub Do demonstratie van do Boksschool Texel: Amerikaans boksen. Deuce aan bod. De tien minuten duren de demonstratie werd op interessante wijze toegelicht door de heer H. J. Kooi. De 12 leden tellende Volksdansgroep Texel o.l.v. Gerard Smeenk bracht een aangenaam kijk- en luisterspel in de vorm van enkele Oost-Europese dansen. Selectiespelers van JKM en Cors Dub beldik gaven een demonstratie zaal voetbal, gevolgd door een optreden van een groep dames van de jazzgymnastiek van de Meersportenvereniging. De jazz gymnastiek doet het goed: onlangs werd een derde plaats bereikt bij wed strijden in Apeldoorn. Jazzgym is een mengeling van dans en gymnastiek die tot dusver alleen door dames wordt beoefend. Heren schijnen hun drempel vrees niet te kunnen overwinnen. Een demonstratie basketbal door de MST- afdeling De Mareis werd gelijk gegeven met een volleybaldemonstratie door de MST-volleybalafdeling, waarna de dixie- landgroep Monkeys Revival voor een prima muzikale onderbreking zorgde. Een goede demonstratie langematsprin- gen door de gymafdeling van de Meer sportenvereniging moest het wat de publieke interesse betreft afleggen te gen de spectaculaire demonstratie tafel- springen, die door de herenturngroep van de MST werd gegeven. Dit onder deel werd afgesloten met een fraai op gebouwde pyramide, waarvan de top echter werd gevormd door een meisje. Door Monkeys Revival werd de sport-, dans- en muziekshow afgesloten. De Oudheidskamer in de Kogerstraat te Den Burg krijgt beschot tegen het dak. Het gebouw is voorzien van een sparrenkap met Oudhollandse pannen, die met kalkmortel zijn aangesmeerd. In de loop der jaren is de kalk echter bros en los geworden, waardoor vooral bij harde wind kalkpoeder naar binnen stuift. Dat komt niet alleen terecht op de vloer, maar ook op de tentoongestelde artikelen, die daardoor schade oplopen. Daarom zal de kap van gemeente wege worden beschoten. Daarvoor moeten alle pannen worden verwijderd, waarna dakbeschot, isolatie, tengels, panlatten en pannen worden opge bracht. De totale kosten belopen f26.337,50. Daarvan wordt 40% gedra- gen door CRM (Monumentensubsidie). Dinsdag 23 januari In de landbuwschool te Den Burg spreekt Bert Donia van het Konsu- mentenkontakt voor de Vrouwen bond van het NW over „Prijzen- onderzoek"; 20.00 uur. In de oude Ulo wordt een schrijf- avond van Amnesty International gehouden. Voorbeelden aanwezig; 20.00 uur. Woensdag 24 januari Op de Rogsloot bij De Cocksdorp be gint om 13.00 uur een kortebaan- wedstrijd om het kampioenschap van Texel. De raadscommissies voor financiën en welzijn hebben in het raadhuis een gezamenlijke openbare vergadering over onder meer de verbouw van de CVO-school en de inkomsten van het zwembad. Aanvang 19.30 uur. Voor het Nutsdepartement Texel houdt mevrouw Van der Eijk-Bierens een dia-lezing over haar reis naar Indone sië; 20.00 uur. Om 19.00 uur start op de ijsbaan aan de Emmalaan een toertocht van een uur. Kosten f5, Om 14.00 uur begint in het padvin dersclubhuis Bernhardlaan 147 een schaatsenruilbeurs. Donderdag 25 januari De interkerkelijke gespreksgroep heeft aanvang 20.15 uur een bijeenkomst in „Ons Huis" te Den Hoorn. In de Doopsgezinde kerk van Den Burg wordt het interkerkelijk avondgebed gehouden; 19.30 uur. De commissie ruimtelijke ordening heeft een openbare vergadering in het raadhuis, aanvang 20.00 uur. De agenda vermeldt onder meer voorbereidingsbesluiten voor De Krim, het artikel 11-gebied Den Burg, het beschermd dorpsgezicht Oosterend. Verder komt de gemeen telijke indeling van de Waddenzee aan de orde alsmede het bouwplan van architect Visser aan de Burgwal. „Het jaar 1978 was een goed boe- renjaar", aldus voorzitter P. C. Hin aan het begin van de jaarvergadering van de Vereniging voor Bedrijfsvoor lichting Texel. Hij wees op de voor de landbouw gunstige weersomstan digheden waardoor voldoende mw- voer van behoorlijke kwaliteit kon worden gewonnen. De melkproduc tie steeg daardoor tot de hoogste van Nederland. Ook de akkerbou wers kunnen terugzien op goede op brengsten van hun gewassen. De melkprijs begon hoog maar zakte later. De ontwikkeling voor de naaste toekomst is onzeker. Bij de verkoop van rundvee werden goede prijzen ge maakt. Dat gold ook voor de lammeren hoewel de schapenhouderij toch wel in de verdrukking komt. Het is moelijk om met de schapenhouderij tot een behoor lijk inkomen te komen. Maar vooral de toekomst van de schapenhouderij ver vult met zorg, vooral de te verwachten prijsdaling zal doorzetten bij een vrije EEG-markt. In zijn openingswoord ging de heer Hin in op de problemen die zich voor doen bij het verkrijgen van bouwver gunningen voor agrarische gebouwen op het oude land van Texel. Hin had persoonlijk ervaren dat dergelijke bouw vergunningen traag afkomen en hij kon dan ook geen ander advies geven dan de aanvraag zo spoedig mogelijk indie nen zodat redelijk op tijd met de werk zaamheden kan worden begonnen. Financiën De contributie is in 1978 verhoogd tot 71,— per ha. Mede hierdoor was er over het boekjaar 1978 een positief verschil van 7456,16. De laatste jaren vragen de proefbedrijven een bijdrage van de Verenigingen voor Bedrijfsvoor lichting in de verliezen die geleden wor den. Bijdragen worden gegeven aan de proefboerderijen voor de veehouderij te Zegveld en de proefboerderij voor de akkerbouw in de Wieringermeer. In de vergadering werd besloten de contribu tie voor de Vereniging voor Bedrijfs voorlichting op Texel op 71,— per ha te houden en de bijdrage voor de proef boerderijen apart te vragen. Bedrijfsvooriichter Ook voorlichter J. Koolhof kwam in zijn inleiding tot de conclusie dat 1978 een redelijk gunstig jaar is geweest voor de landbouw op Texel. Financieel is het redelijk, maar als de veehouders, schapenhouders en de akkerbouwers alles bedrijfseconomisch zouden beoor delen dan zouden de uiteindelijke resul taten niet altijd meevallen. Misschien is het wel gelukkig dat de meeste agrariërs alleen maar kijken naar de ontvangsten en uitgaven en niet alles strikt economisch benaderen. Anders zou er weinig aardigheid aan zijn. Kostprijzen Aan de hand van overzichten van de berekende kostprijzen voor pootaardap- pelen en melk werd duidelijk dat kosten iets anders zijn dan uitgaven alleen. Bi) 20 ton opbrengst aan pootaardappelen per ha ligt de kostprijs volgens de berekening op plm. 90 cent per kg. Is de opbrengst 30 ton per ha dan is de kostprijs ruim 60 cent per kg afgeleverd produkt. Ook de kostprijs van de melk is zeer verschillend van bedrijf tot bedrijf. Er zijn bedrijven die een kostprijs van 80 cent per kg melk hebben maar er zijn er ook die tegen 55 cent per kg kunnen produceren. Te verwachten is dat de kosten ook in de komende jaren nog wel iets zullen stijgen. Hier tegenover staat dat het lang niet zeker is dat de prijzen van de produkten met de kosten méé zullen gaan. Er gaan zelfs geluiden dat de' prijzen hetzelfde zullen blijven als in het voorgaande jaar. Produktiefactoren Wanneer de kostprijs van de produk ten in de komende jaren nog zal stijgen en de opbrengst achter zal blijven, heeft de agrariër als enige mogelijkheid zijn produktiefactoren zo optimaal mogelijk aan te wenden, aldus de heer Koolhof. Een zeer belangrijk produktiemiddel voor de vee-, schapenhouder en de akkerbouwer is de grond. De grond zal steeds in een topconditie moeten zijn voor het voortbrengen van maximale opbrengsten. Op meerdere bedrijven zal hier nog meer aandacht aan dienen te worden besteed. Bij de analyse van grondmonsters komt nog steeds tot uiting dat meerdere percelen meer aan dacht verdienen wat betreft bemesting met kalk, fosfaat en kali. Ook is de stik stofbemesting nog niet op alle bedrij ven aan een maximum. Uit onderzoek is gebleken dat voor zandgrond een be mesting van 400 kg zuivere stikstof mogelijk is voor een optimale grasop brengst. Met het diepspitten zijn op Texel zeer gunstige resultsten behaald. Het is jammer dat nog niet iedere akkerbou wer deze unieke kans aangrijpt om zijn» produktiefactoren te verbeteren. Hoge-, re opbrengsten per ha geeft lagere kostprijzen. Ook de bemestingstoe-l stand van de akkerbouwgronden dient afgestemd te worden op de produkten die er gaan groeien. Hierbij dient ook. niets aan het toeval overgelaten te wor den. Uit onderzoek van de afgelopen or zomer is komen vast te staan dat de hij gronden voor het zaaiklaar maken m nogal eens te vast worden aangereden i: waardoor de beworteling van de plan-te ten te wensen overlaat. Met het gevolg lui dat de planten vroeger verdrogen. Met v als resultaat lagere opbrengsten. Ploe-r gen met de vorenpakker zag de heertel Koolhof als de meest gunstige grond- bewerking in het voorjaar voor de ge- icj wassen suikerbieten en aardappelen. (j1 Kenia De heer G. Stapel uit Lambertschaag is 14 dagen in Kenia geweest op uitno diging van het Rundveestamboek al daar. Aan de hand van dia's gaf de heer Stapel een overzicht van dit Afri kaanse land, dat als voorbeeld voor geheel Zuid-Afrika zou kunnen dienen. De mensen werken daar samen, zowel zwart als blank. Zeer positief was de inleider over het ontwikkelingswerk zo als het in Kenia wordt aangepakt. Op een boeiende wijze zijn de aanwezigen met de heer Stapel door dit land ge trokken waarbij enig indruk is verkre gen van de leefwijze en de landbouw. Ruim honderd belangstellenden wa ren zaterdagmiddag in hotel „De Linde- boom-Texel" getuige van het optreden dat De Flierefluiters verzorgden voor de leden van de Ouderenbond. De revue- groep speelde hun programma „Vrou wenhuis", waarbij vooral de aandacht op emancipatievraagstukken en -ver schijnselen werd gelegd. Het programma van het onder leiding van Janny Craanen-Hemelrijk staande gezelschap bestond verder uit een scala van vooral Texelse onderwerpen, oie varieerden van de levensmiddelenprijs tot de TESO en van het NIOZ tot het nieuwe postkantoor. Kortom een aan eenschakeling van eilandelijke gebeurte nissen, die op een humoristische wijze de revue passeerden. Er werd aan dit programma ook me dewerking verleend door Leendert Kuy- per, die optrad met conferences en zijn sprekende pop. Na afloop van het optreden werden de Flierefluiters namens het bestuur van de Bond van Ouderen afd. Den Burg bedankt door voorzitter S. de Waard, die het programma vergeleek met een „Ouwe Sunderklaasfeest maar dan op het toneel". Hij betrok in het bijzonder aanvoerdster Janny Craanen in de hulde. Vrijdagavond traden de Flierefluiters op in Den Helder, waar ze het program ma „Kijk eens over het Marsdiep" met veel succes voor het voetlicht brachten. Het optreden voor de Ouderenbond was het achtste dat de groep dit seizoen heeft verzorgd. De koopprijs van huizen, waarvoor de eis van de economische gebondenheid mag gelden, is per 1 januari j.l. opge trokken van twee ton tot 7270.000,— Aldus heeft het ministerie van Volks huisvesting en ruimtelijke ordening aan het gemeentebestuur laten weten. Dat betekent dat mensen, die buiten Texel werken maar op Texel willen wonen van B en W een vergunning nodig hebben als zij een huis willen be trekken dat zij voor minder dan 7270.000,— hebben gekocht. Over het algemeen zal deze vergun ning worden geweigerd, waardoor het doel van de regeling is bereikt: alleen huisvesting toestaan aan mensen die binnen de gemeente werkzaam zijn. De oude grens van twee ton was nauwelijks een belemmering, want dat is tegen woordig voor een huis een heel gewoon bedrag. De oude huurgrens van 7510,— per maand is met ingang van dezelfde datum gewijzigd in 7540, Voor huur woningen beneden die prijs geldt dus ook de eis van economische gebonden heid en is een woonruimtevergunning nodig. De minister heeft in de betreffende brief aan het gemeentebestuur tevens met klem gewezen op het feit dat het verboden is een woning bij verkoop langer dan een half jaar leeg te laten staan. „In voorkomende gevallen zal vordering worden overwogen", aldus B en W van Texel. 2. Hij zei het. Mina, gechoqueerd, zag hem bestraffend aan. Maar mevrouw Geldermans lachte. „Nee, meneer Her mans, aan een sigaar waag ik me heus nog niet. U zuster?" Zuster Minnema was ook nog niet aan de sigaar. Mevrouw Gelderman keek nog eens om of haar gasten goed gezeten waren, toen zoefde de grote wagen bijna geruisloos de weg op. Govert zag belangstellend naar de fijne dameshand jes die met feilloze zekerheid heel die ingewikkelde apparatuur hanteerden. Hij had diep respect voor het genie, dat zulke machines uitvond. Mina Hermans zei niets. Even had ze een snelle vergelijking gemaakt tussen haar eigen bestaan, vol zorgen en met zo weinig luxe, en de zorgeloze rijkdom, waarvan wagen en chauffeuse de af spiegeling waren. Maar het ongedwon gen optreden van mevrouw Gelderman, het ontbreken van iedere neerbuigend heid en minzaamheid, die haar irriteer den als een rode lap een stier, brachten haar tot betere gedachten. „We maken een mooie tocht", bab belde mevrouw Gelderman, terwijl haar ogen geen seconde de weg vóór haar verlieten, „de weg door de duinen,langs het vliegveld, dan rijden we langzaam, dan kunt u de vliegtuigen zien dalen en opstijgen en dan komen we op de weg naar Rotterdam. Daar gaan we door de tunnel...." „O", zei Govert verrukt, „daar had ik altijd al es door gewild". „Nu, we gaan er heen en terug door", vertelde mevrouw Gelderman „en dan zo naar Blijdorp. Nu, wie zich daar niet vermaakt is een kniesoor. Dan gaan we langs een andere weg weer terug, en vóór donker zijn we in Meer en Bos. Maar nu gaan we eerst naar de Leeuweriklaan, daar is de opstelling. Er gaan wel zestig auto's mee". Naarmate ze het centrum naderden, werd het drukker. Overal zagen ze auto's met nummers op de voorruit, chauffeurs toeterden groetend, armen werden gezwaaid. Op de Leeuweriklaan stonden de mensen bij nonderden, om de tochtgenoten uitgeleide te doen. „Als we vanavond thuiskomen", ver telde mevrouw Gelderman, „staat de harmonie bij de brug en komen we met muziek binnen. En dan staat het de hele weg langs zwartl" o— Ze liepen door de brede lanen van Blij dorp en genoten van de kromme spron gen der apen, die als gewoonlijk weer de meeste belangstelling hadden „omdat we ons het meest aangetrokken voelen tot ons eigen soort" had meneer Boot, een van de „rijders", spits gezegd. Mina Hermans was in haar jeugd eens met het schoolreisje naar Artis geweest. Ze mocht graag verklaren, dat haar kleinkinderen op de leerplichtige leeftijd al tienmaal meer gezien hadden dan hun grootmoeder, die zowat aan het eind van haar leven was. Maar nu ze eenmaal over haar bezwaren tegen de autotocht was heengestapt, genoot ze ook ten volle van deze dag. Ze had eerbiedig op- gestaard naar de olifantenkolossen, ge griezeld van de krokodillen en genoten van de pinguins, maar de kamelen vielen haar tegen en het nijlpaard vond ze vies, hoewel het goede dier méér in het water vertoefde dan Mina Hermans, die niet wist hoe een douche er uitzag, zo kraakzindelijk als ze was.... „Kijk nou toch die éne, vader", zei ze lachend, „vind je 'm niet sprekend neef Tinus?" Ze kreeg geen antwoord en staarde verbaasd opzij. Zo even had Govert vlak naast haar gestaan, was hij....? Hij stond er nóg, maar hij zweeg. En haar scherp oog zag meteen dat het mis was. Zijn gezicht was krijtwit, zijn ogen ston den hol en zijn adem ging moeilijk. „Goof, ben je niet goed?" vroeg ze overbodig, want ze kende de sympto men. „Kom", drong ze en schoof haar arm door de zijne, „laten we even op deze bank in het zonnetje gaan zitten". „Niet.... zon", hijgde hij moeilijk. Midden in deze drukte beving _Mina een gevoel van ontzaglijke, hulpeloze verlatenheid. Hier waren ze nu, vele tientallen kilometers van huis, rondom vreemde mensen die plezier maakten. En zij met een zieke man. O, was ze maar niet meegegaanl Dan kon Goof nu meteen in bed, kon ze voor hem zorgen Het alziend oog van zuster Minnema zag de twee oudjes naar een bank schuifelen. „Een beetje moe?" vroeg ze met ietwat beroepsmatige opgewektheid. Maar toen zag ze het gezicht van de oude man. Ze nam meteen de leiding. „Blijft u hier rustig zitten", zei ze. „Ik ben zó terug." Mina zat naast haar man, die geen woord zei, met een lege blik zat te sta ren. Opeens was het beeld van deze dag veranderd. De diergaarde was een ge vangenis, al die vrolijke mensen accen tueerden nog maar haar eigen eenzaam heid, haar angst. Daarenboven had Mina er een ver schrikkelijke afkeer van, op te vallen. In haar jeugd had ze een meisje gekend, dat als het in de kerk een beetje warm werd, bang was dat ze flauw zou vallen en dan midden onder de dienst de kerk uitliep, haar ietwat sukkelige vrijer met haar mantel en tas achter haar aan. Iedere keer als ze deze jongedame, als een geknakte lelie, het voorwerp had zien worden van de graag afgeleide aan dacht der anderen, had Mina zich groen en geel geërgerd. Je zo aan te stellen ten aanschouwen van iedereen? Je hield je groot, je liet niets merken, géén opzien, géén aandacht-trekken. En nu? Ze wist maar al te goed: Govert moest zo snel mogelijk naar huis, naar bed. Asperientjes, eau de Cologne of Rennies waren van geen nut. Dat betekende: weggaan, misschien moest mevrouw Gelderman hen rijden, alléén, ook voor héér de pret bedorven. En de sensatiel Al die mensen: is er wat met uw man? En de raadgevingenl En het gepraat achterafl Zuster Minnema was er alweer, met dokter De Kok. Gelukkig.... hun huis dokter. Die hoefde ze niets te vertellen. „Jammer", zei hij, na met kenners blik de toestand van de oude Govert te hebben getaxeerd, „ik vrees dat het feest voor u afgelopen is. Zo gauw mo gelijk naar huis, heel rustig aan.... met wie bent u?" „Met mevrouw Gelderman." Zijn gezicht betrok.... mevrouw Gel derman, een van de meest actieve co mitéleden.... die zou er ook niet veel voor voelen, nu al op te breken en voor ambulance-rijdster te spelen I „Ik ga wel mee", zei zuster Minnema. „Zuster Nicodema is er ook nog, die blijft hier en kan wel helpen als het nodig mocht zijn". „Dan ga ik even het transport in orde maken", glimlachte de dokter bemoedi gend naar Mina Hermans. „U zit hier goed en de zuster blijft bij u. Over een uurtje bent u weer thuis". Mina knikte stom. Ze haatte dit.... al die mensen die opeens uit hun gezellig vertier werden gehaald. Bijna had ze er Govert op aangekeken, maar een blik terzijde zei haar dat haar angsten en zor gen op dit ogenblik veel minder waren dan de ellende van haar man. En haar hart ging naar hem uit, zoals hij daar zat, zo oud, zo krachteloos, zo vervallen opeens. Haar hand streelde voorzichtig, onopvallend de zijne. „Als we weer thuis zijn, Goof.... lek ker in je eigen bed. Laat mij maar be tijen". Hij knikte nauwelijks merkbaar. Daar kwam de dokter met mevrouw Gelderman, zijn gezicht opgewekt. Dok ter De Kok haatte iedere vorm van lief dadigheid, en de zelfgenoegzaamheid van de bedrijvers daarvan. Hij had ook steeds uitermate sceptisch gestaan te genover de autotocht. Maar mevrouw Gelderman had deze middag zijn respect verdiend. „Hij moet direct naar huis", had ze beslist gezegd, „ik zal meteen de wagen gaan halen". „Maar mevrouw, u.... zou het niet beter zijn als „Samen uit, samen thuis", had ze gezegd. „Ik rijd. De zuster gaat mee. Mocht er onderweg iets gebeuren, dan heb ik assistentie". (Wordt vervolgd)

Texelsche Courant | 1979 | | pagina 2