Verouderd Ordereglement jrastisch gemoderniseerd SP#RT Voor het weekend lude bepalingen waren nog uit de vorige eeuw! VERVOLG VAN PAG.l JEUGDWERK Noodslachtingen Zuigelingenbureau Schaatswedstrijden school voor LH NO Artsen Groene Kruis Tandartsen: Apotheek Rijkspolitie Dierenartsen Kerkdiensten: RIJDAG 26 JANUAR11979 TEXELSE COURANT PAGINA 5 Door het gemeentebestuur is lan de raadsleden die behoren ot de commissie Algemene Za- en een ontwerp reglement van irde gestuurd, dat de basis moet rormen van een tamelijk ingrij- tende wijziging van het oude eglement, waaraan leden van de aad en het publiek zich bij een aadsvergadering moeten hou- len. Het nog steeds van kracht zijnde re- jlement kan met recht oud en misschien vel „bejaard" zo niet „verjaard" wor- j len genoemd omdat het al in de vorige ieuw rechtsgeldig werd. Het antieke loekwerkje kreeg op 1 februari 1893 echtskracht nadat de toenmalige raad ir op 12 januari 1893 mee akkoord was legaan. Tegelijkertijd werd het toen ge- lanteerde reglement van 1852 vervallen lerklaard. Tijdens de septembervergadering van iet vorige jaar was het toen juist jeïnstalleerde CDA-raadslid Gelein Jan- len de eerste die het uit 1893 daterende eglement weer eens ter sprake bracht, föên hij zich als toekomstig raadslid op lici gemeentehuis op de hoogte had villen stellen van de bijzonderheden bij :en raadsvergadering was hem een itoffig antiquarisch boekje overhandigd. Miet alleen had de tand des tijds het jiterlijk van het reglement aangetast, jok de zich daarin bevindende inhoud 3leek allesbehalve „up to date" te zijn. Eenmaal op een idee gebracht moesten Dok de andere raadsleden Jansen gelijk- feeven toen deze opmerkte dat „Moder- - lisering toch wel erg gewenst was...." Als voorbeeld van iets wat hem in nepaald opzicht toch wel erg had ge- gezegd, dat diefstallen e.d. heel wat vaker zijn voorgekomen dan politie en publiek weten. Hoogerheide en zijn collega's hadden menig incident zelf tot oplossing gebracht en er verder geen werk van gemaakt. Niettemin werd uit eindelijk besloten de betreffende passa ge in het rapport wat af te zwakken om te voorkomen dat de indruk wordt gewekt dat dergelijke misstanden aan de orde van de dag zijn op Texel. De aanwezigen hadden de indruk dat de Texelaars hun handen nog mogen dicht knijpen, want elders gebeuren op ge- i bied van jeugdkriminaliteit heel wat erger dingen. Drank De tongen werden ook losgemaakt door een ander knelpunt: het drankmis bruik, dat in zekere zin aan het toerisme is te wijten. „Texel heeft iedere zomer een grote toeloop van toerisme, waar onder jeugdigen en jongeren. Behalve het strand en de ook commerciële vermaakscentra is voor deze groep Weinig opvang. Met het verdwijnen van de sleep-in Klabam en de popboerderij Sarasani is de behoefte aan opvangfaci- liteiten duidelijk toegenomen. De aanwezige jeugdcentra op Texel zijn onvoldoende uitgerust en hebben te weinig kader om deze opvang geheel te verzorgen. Dat betekent dat de jongeren aangewezen zijn op horecafaciliteiten. Dit heeft de afgelopen jaren geleid tot een toenemend alcoholgebruik bij de jongeren wat zich bij de Texelse jeugd doorzet in de winter. Een ander nadeel van de grote toeloop van vakantiegan gers is dat de Texelse jeugd elkaar steeds minder ontmoet in hun eigen stamcafé. Het gevolg van dit geringe onderlinge kontakt is dat het vrijwilli gerswerk na het zomerseizoen slecht op gang komt. Dit wordt mede bemoeilijkt door de nogal lakse houding van de Texelaars". Jeugdleider N. Slijderink vindt het merkwaardig dat het alcoholgebruik als knelpunt wordt gesignaleerd, terwijl toch wordt toegelaten dat ook in dorps huizen, sportkantines e.d. drank wordt geschonken. Het is echter duidelijk dat de drankomzet voor dorpshuizen en sportkantines een onmisbare inkom- stenpost is. De drank die men zou willen weren, is dus toch een mogelijkheid om voor de jeugd bestemde akkommodatie in stand te houden.... Verder discussërende over het alco holprobleem waren de aanwezigen het er over eens dat naast het bieden van alternatieven ook naleving van de be staande regels moet worden afgedwon gen. Geklaagd werd dat het ondanks de geldende sluitingstijden en de wettelijke leeftijdsgrens die voor cafébezoek geldt „heel gewoon" is dat kinderen tot diep in de nacht in de horecabedrijven rond hangen. Er is nauwelijks kontröle. Dat op Texel te weinig deskundig vrij willig kader beschikbaar is, is volgens de samenstellers van het rapport te wijten aan onvoldoende samenwerking tussen stoord memoreerde de CDA-man het geen in artikel 36 van het oude regle ment staat. Namelijk: „De toehoorders mogen niet dan met ongedekten hoofde de zittingen in het voor hen bestemde gedeelte der zaal bijwonen. Zowel het spreken als het geven van teekenen van goed- of afkeuring en ook het rooken zijn hun verboden. Kinderen worden niet toegelaten". Jansen voegde hier aan toe dat, hoewel hij zelf niet-roker is, het toch wel ietwat vreemd overkomt dat het reglement bij een rookverbod het uitsluitend heeft over het publiek en niet over de leden van de raad... Aangepast De opmerkingen van Gelein Jansen hebben effect gehad en op het raadhuis is in de afgelopen periode flink gesleu teld om van het reglement een aange paster geheel te maken. Er is op vele punten een forse streep gehaald door beurtelings gezwollen en/of verouderd woordgebruik. In onbruik geraakte za ken werden afgevoerd en praktijkge richte andere zaken werden definitief geregeld, waarbij ook van belang zijnde punten uit de gemeentewet in het nieuwe reglement kwamen. Als voorbeeld geven we het door Jansen gewraakte oude artikel 36 dat in herschreven vorm als artikel 8 is terug gekomen en luidt: „De toehoorders kunnen alleen op de voor hen bestemde plaatsen de vergadering bijwonen. Spreken en het geven van tekenen van goed- of afkeuring zijn hen verboden". Het nieuwe is evenals het oude reglement in negen hoofdstukken on derverdeeld. Het aantal artikelen is van veertig tot zesendertig teruggebracht, met dien verstande dat ze nu zijn gesplitst in een of meer genummerde de instellingen onderling. Wat dat be- terft was de situatie in het verleden iets beter toen jeugd- en recreatieconsulent J. M. de Vries nogal eens stimulerend optrad bij het gezamenlijk oplossen van vraagstukken. Vetzucht Ook het isolement waarin alleenstaan de jongeren op Texel verkeren is als knelpunt gesignaleerd. Voor alleen staanden wordt op Texel weinig ge daan, in tegenstelling tot de grote steden. „Problemen die we bij alleenstaanden konstateerden liggen meestal in de aard van overvloedig alcoholgebruik, vet zucht en vaak ziek", aldus de samen stellers, die daarmee hilariteit opwekten, maar het toch zeer ernstig1 hadden bedoeld. In de dorpshuizen en in de gebouwen van de Stichting Witte Burcht en het Open Jeugdwerk moet vaak een groot deel van de lasten uit drankverkoop of het verhuren van de zaal komen. Voor het bestuur zijn daarom de weinig geld opbrengende jeugdaktiviteiten niet aan trekkelijk, waardoor deze in het gedrang komen. „Dit wordt door de betrokken jeugd als zeer storend en kwetsend ervaren. De kans is groot dat door de onvrede der jeugd, het kader gaat afzien van het organiseren van derge lijke aktiviteiten. Eigen nering Dat op Texel weinig wordt gepraat of nagedacht over de jeugdproblematiek was volgens dominee H. A. Wisman te leden. Die zijn op hun beurt eventueel weer in met letters aangegeven sub leden onderverdeeld. In het oude regle ment waren de artikelen niet gesplitst wat vooral het opzoeken en het lezen van de onderdelen nogal kon bemoei lijken. Het reglement van orde „nieuwe stijl" heeft de volgende hoofdstukken gekre gen: Algemene bepalingen inzake ver gaderingen; Beraadslagingen; Stem men over zaken; Het doen van keuzen, voordrachten of aanbevelingen van per sonen; Vragen van inlichtingen; De voorzitter en de secretaris; De notulen; Enkele bijzondere bepalingen en Slot bepalingen. Openheid In tegenstelling tot weleer toen het er (gezien het oude reglement) meer op leek alsof men de politiek geïnteresseer de medeburger liever buiten de deur hield, blijkt de „openheid" nu al in het eerste artikel. Dag en uur van een verga dering worden ter openbare kennis gebracht door aanplakking van een bekendmaking aan het gemeentehuis. Terwijl voorts de oproepingsbrieven met bijbehorende stukken gelijktijdig worden toegezonden aan de plaatselijke nieuws bladen, althans voor zover deze geen vertrouwelijk karakter dragen. Hoewel daar dadelijk aan is toegevoegd, dat er in spoedeisende gevallen soms niet aan kan worden voldaan, wordt verder be loofd oproepingsbrieven en vergader stukken tenminste tien dagen voor de vergadering te versturen. Ook met betrekking tot de agenda is regelend opgetreden. Men heeft vast gelegd dat bij de verstuurde agenda de op de agendapunten betrekking heb bende voorstellen met bijlagen en/of wijten aan het feit dat de meeste Texe laars zich helemaal in beslag laten nemen door hun dagelijks werk. „leder is bezig met zijn eigen nering". Voorzitter v.d. Eijnden had bij zijn komst naar Texel van een taxi- chauffeuse gehoord, dat de Texelse schoolkinderen in de zomervakantie van hun ouders weinig aandacht krijgen, omdat die het dan zeer druk hebben in hun bedrijf. In toeristengemeenten als Texel zou de schoolvakantie daarom een paar weken korter moeten duren, terwijl andere vakanties in stille tijden van het jaar wat langer zouden moeten ontwerpbesluiten moeten zijn gevoegd. Verder moeten aanwezig zijn: de ont werpnotulen van de vorige vergadering, een overzicht van de ingekomen stuk ken (voor zover niet als afzonderlijke agendapunten opgenomen), een over zicht van de mededelingen en beant woording van de in vorige vergaderin gen gestelde vragen. Presentiegelden Omtrent de presentie bij vergaderin gen is opgenomen dat de ledën bij binnenkomst de presentielijst tekenen, waarna de voorzitter deze afsluit. Leden die de vergadering vroegtijdig verlaten, melden dit bij de voorzitter. Opvallend in vergelijking met het reglement anno 1893 is dat er nu niets meer over presen tiegelden in is opgenomen. Het oor spronkelijke eerste artikel werd besloten met de zin: „Ook wordt het presentie geld van den dag verbeurd, door het lid dat zonder verlof der vergadering, vóór de sluiting daarvan vertrekt". In het nieuwe reglement wordt hierover niet meer gerept, alhoewel er toch enkele nieuwe ordemaatregelen zijn opgeno men. Werd vroeger volstaan met een verwijzing naar de strafwet wanneer het kwam tot „het bezigen van beledigende uitdrukkingen tegenover den Voorzitter of de leden" en was „het storen van iemands rede" in feite verboden, nu wordt daarover ruimer gedacht. Een spreker mag officieel nog steeds niet in de rede worden gevallen, maar zolang de voorzitter dat toestaat mag er wel ge ïnterrumpeerd worden. De voorzitter heeft de bevoegdheid de spreker tot zijn onderwerp terug te brengen en kan hem voortaan tot de orde roepen bij „het bezigen van beledigende of ongepaste uitdrukkingen of wegens ordeversto ring". Èr is nog aan toegevoegd dat „indien een spreker niettemin op dezelf de wijze voortgaat," de voorzitter hem voor enige tijd de mond kan snoeren (het woord ontnemen). Het desbetref fende lid kan hiertegen onmiddellijk bij de vergadering in beroep gaan. Mocht het allemaal ondanks deze maatregelen toch in het honderd lopen, dan kan de voorzitter de vergadering schorsen en (uiterlijk) een uur later weer hervatten „tenzij bijzondere omstandig heden dit niet wenselijk maken". zijn. V.d. Eijnden vond dit een uitste kend idee maar zag wel in dat de invoering in de praktijk niet zo gemakke lijk is. Omdat (mede door de slecht begaan bare wegen) slechts weinig mensen van de gelegenheid gebruik hebben ge maakt om de hoorzitting bij te wonen bestaat gedurende de komende tien dagen nog de mogelijkheid om kom- mentaar te leveren. Deze oproep is in het bijzonder bedoeld voor degenen die jeugdwerknota toegestuurd hebben ge had. Men wende zich tot de afdeling Culturele Zaken van het raadhuis. Iets wat in de praktijk ook al lang gemeengoed was als het verlenen van ambtelijke bijstand aan een raadslid (bij het voorbereiden van een voorstel of een motie) is nu ook definitief geregeld. Dat geldt ook voor de wijze van stemming. Het verouderde „de briefjes worden daarop door den Voorzitter overluid voorgelezen" is geschrapt. Vandèag de dag worden twee leden tot stemopnemers aangewezen en een van hen leest het (op het stembriefje ge schrevene) duidelijk verstaanbaar voor. Het vragen van inlichtingen is ook vereenvoudigd. De raadsleden hebben Voor noodslachtingen bellen de heer A. van Heerwaarden, telefoon (02220) 2182 (slachtplaats) of 2663 (Wilhelminalaan 94), b.g.g. 3541. MEDEDELINGEN: S.V. De Koog Omdat het Koger voetbalveld door het winterse weer eigenlijk niet gebruikt kan worden, komen de spelers van S.V. De Koog zondagmiddag bijeen in sport hal „Ons Genoegen" te Den Burg. Er worden daar vanaf 12.15 uur onderlinge wedstrijden gespeeld. Zowel spelers van het eerste als het tweede en de B-junio- renselectie zijn welkom. De ploegen worden ter plaatse (gemengd) inge deeld. De sporthal is beschikbaar tot 14.15 uur. In verband met indeling e.d. wordt men verzocht om 12.00 uur aanwezig te zijn. Kopij voor het clubblad kan tot 1 februari worden ingeleverd. Dit weekeind organiseert S.V. De Koog ook schaatswedstrijden voor de jeugd op het parkeerterrein aan de Nikadel. Deelname staat open voor kinderen tot en met 11 jaar, die in drie groepen worden onderverdeeld. De aanvangstijd is 10.30 uur en de deel name kost f 1, per persoon. J.v. B. ZDH Zondagmiddag komen de leden van Zwaluwen Den Hoorn om 14.00 uur op het veld aan de Witteweg bijeen voor een veldloop over een nog te bepalen traject. Er kan door senioren en junioren worden deelgenomen. Na afloop is er klaverjassen in kantine „De Spil". F.Z. nu het recht tot interpellatie, het stellén van schriftelijke vragen en het recht op een rondvraag gekregen. In het oude reglement waren daar omheen nogal wat beperkingen gebouwd maar ook deze zijn afgevoerd. Tevens geeft de nieuwe regeling ook aanwijzingen omtrent het instellen van speciaal gemachtigde, tijdelijke raads commissies (commissies ad hoe). Nadat de commissie Algemene Zaken een oordeel over het nieuwe reglement van orde heeft gegeven (31 jan.) zal het vermoedelijk op 13 februari definitief door de raad worden vastgesteld. JEHOVAH'S GETUIGEN in het Rode Kruisgebouw Jonker straat, Den Burg. 10.15 uur Lezing 11.15 uur Wachttorenstudie. De zuigelingen, die aan de beurt zijn worden op het bureau verwacht op de tijden, waarop hun eigen huisarts zitting heeft. De tijden zijn als volgt: Dokter Eissen, dinsdag 30 januari om 14.00 uur. Dokter Coutinho, woensdag 31 januari om 13.30 uur. Dokter Barnard, woensdag 31 januari om 15.00 uur. Woensdagochtend zijn op de ijsbaan van Den Burg schoolschaatswedstrijderi gehouden, waaraan werd deelgenomen door leerlingen van de school voor LHNO. De wedstrijden, die duurden van 09.00 tot ongeveer 12.00 uur, vonden plaats onder auspiciën van de IJsclub Den Burg, die de baan daartoe in de vroege ochtend sneeuwvrij had ge maakt. De prijzen (voor iedere klas waren er drie beschikbaar) werden uit gereikt door de directrice van de school, mevr. Brand. Ze gingen naar de volgen de leerlingen: Klas 1: 1. Winda Beijert; 2. Marjan Witte; 3. Beppie Vlaming. Klas 2: 1. Carola Brokken; 2. Ageeth Vonk; 3. Marja Burgman. Klas 3: 1. Coby Witte; 2. Esther Terp stra; 3. Marit Kikkert. Klas 4: 1. Dory Broekman; 2. Trudy Nowak; 3. Emmy Zijm. Vroeger gebeurde er méér op Texel, zoals blijkt uit deze foto's, die den jaar geleden werden gemaakt De grote foto toont het interieur van de beatdancing Sarasani, waar zowel Texelaars a/s recreanten vaak voor enorme drukte zorgden. Toen Texel bij de jeugd uit de grade raakte en de gewone horecabedrijven de Sarasani -rol overnamen, was er voor de popboerderij geen bestaansmogelijkheid meer. Foto onder geeft een beeld van een jeugdsodëteit, die enige djd werd gehouden in de voormalige paardenstal aan de Hollewai. Uitsluitend voor spoedgevallen Van vrijdagavond 18.00 uur tot maandagmorgen 8.00 uur Dokter A. Waverijn, Kogerstraat 87a, Den Burg, tel. (02220) 2016. Ambulance (in geval van onge lukken met betekenend lichame lijk letsel) (02220) 2011. van vrijdagavond 20.00 uur tot maandagmiddag 13.00 uur Mevrouw Van der Kloet, Naal- rand 4, Den Hoorn, tel. 467. Voor zeer spoedeisende tandheel kundige hulp kan men zaterdag en zondag om 18.00 uur precies te recht in het tandheelkundig cen trum in het Groene Kruisgebouw, Witte Kruislaan 19 Weverstraat 95, telefoon (02220) 2112. Weekenddienst: zaterdag en zondag 11.30 - 13.00 uur en van 17.00 - 18.00 uur. Buiten die tijden alleen voor spoedeisende gevallen Dagelijks is het politiebureau van de groep Texel van de Rijkspolitie telefonisch te bereiken via tel. (02220) 2644. Buiten kantooruren ttnassn 18.00 en 08.00 uur) kan men rechtstreeks contact opnemen met de meldkamer van het district Alkmaar, tel. (072) 116444. Alleen voor spoedgevallen tele foon (02220) 2527. Zondag 28 januari 1979 HERVORMDE GEMEENTEN Den Burg 10.00 uur ds. Van Zijll Langhout, kerkvoogdijkollekte De Cocksdorp 10 uur ds. Hoekstra viering van het avondmaal. Avondmaalscollecte Den Hoorn 11 uur ds. Hylkema collecte Nederlands Bijbelgenoot schap De Koog 9.30 uur ds. Hylkema collecte Nederlands Bijbelgenoot schap De Waal dienst in De Koog Oosterend 9.30 uur ds. Wolthaus maandkollekte Oudeschild 11.00 uur ds. Wolthaus maandkollekte GEREFORMEERDE KERK Den Burg 10.00 uur ds. Douwes 19.00 uur ds. Douwes. Dienst voor belangstellenden m.m.v. Jongerenkoor „Credo Singers" Uitzending via „De Lichtboei". Oosterend 10.00 uur ds. De Boer 17.00 uur ds. De Boer GEREFORMEERDE GEMEENTEN Oosterend 10.00 uur Dienst 16.00 uur Dienst DOOPSGEZINDE GEMEENTE Den Burg 10.00 uur ds. Wisman (ruil beurt) Kerkbusje Den Hoorn. Kinderoppas aanwezig. ROOMS-KATHOLIEKE KERK Den Burg: zaterdag 19.30 uur Uitzending via „De Lichtboei" zondag: 10.45 uur De Koog: zondag 9.30 uur Oudeschild: zondag 10.45 uur Den Hoorn: zondag 9.15 uur De Cocksdorp: zaterdag 19.30 uur Oosterend: zondag 19.00 uur.

Texelsche Courant | 1979 | | pagina 5