M I NI V Woonruimte Vogelproblemen op winters Texel Bromfietshelm gestolen De „Texelaar in Australië Buitenlandse valuta KontaktDljeenkomst wandkleden maken „WAT IK ZEGGEN WOU.. 'Ombudsvrouw' in Vrouwenhuis Bijzondere dienst in Den Burg Schietoefeningen FEUILLETON TEXELSE COURANT RIJDAG 26 JANUARI 1979 Reacties op deze rubriek te richten aan het Natuurrecreatiecentrum, te lefoon (02228) 741. PAGINA 7 BAK VIN «N LEZERS-USTEN VCJUMTWOOMDCUfUCO WM 0( FF Het blijft maar winteren! Op het moment dat we dit schrijven (dinsdag de 23e) ziet het er ook nog niet naar uit dat sneeuw en ijs spoedig zullen verdwijnen. Veel ijspret dus, maar we waren ook bijna vergeten wat voor onge makken zo'n winter met zich meebrengt. De bevroren waterleidingen, de aanglijdingen met blikschade en de vertragingen op reis zullen velen al snel weer doen beseffen, dat ook nadelen aan winter en vorst kleven. Vooral in de vogelwereld brengt de winter voor veel soorten kommer en ellende. Vorst alleen is, als het niet te lang duurt, nog niet eens zo heel erg, maar als het ook nog gepaard gaat met sneeuw en ijzel, komen veel vogels in het gedrang. Zij kunnen hun voedsel, op of in de bodem of tussen de plantengroei niet meer bereiken. Het Texelse landschap is op dit moment dan ook opvallend arm aan vogels. Veel hebben „de bui zien han gen" en hebben bij het begin van de vorst al gemaakt dat ze wegkwamen. Zo zijn op Texel geen kieviten en goudple vieren meer (enkele uitzonderingen mis schien daargelaten) en ook geen krams vogels en koperwieken. Die zijn allemaal al in december weggetrokken. Vorige jaren overwinterden honderden, zo niet duizenden van deze dieren op ons eiland. Ook veel soorten die in ondiep water of modder hun kostje moeten zien op te scharrelen hebben de wijk geno men naar warmer oorden, zoals de slob eenden en de watersnippen. De enkele exemplaren die toch bleven zijn nu al lang dood. „Vorstrushes" noemt men deze plotselinge uittochten voor de invallende vorst. De meeste vogels uit noordelijke landen die bij ons ovenwin teren, nemen hier aan deel. Toch ook weer niet allemaall In het weekeinde van 13 en 14 januari werd in het kader van internationale wadvogel en waterwildtellingen heel Texel geteld, en toen bleken er bijvoorbeeld nog een dikke drieduizend smienten (de opval lend gekleurde eendjes die normaal veel langs de wadkant en in Waalenburg zitten) op het eiland te verblijven. Op de wadden zelf die toen door de tijdelijke n.w. wind helemaal ijsvrij waren, zaten ook nog duizenden vogels, zoals een 3.000 bergeenden en zeker 20.000 scholeksters. Ook zwierven er nu nog zo'n 2.000 rotganzen rond, met honge rige magen uiteraad, want veel gras is er door sneeuw en ijs niet meer te vinden. Waarom deze vogels niet allemaal zijn weggetrokken laat zich slechts raden. Dat dit allemaal zwakkere exemplaren zijn die de kracht missen naar het zuiden te vliegen, lijkt niet erg aannemelijk. Toch moet op de een of andere manier de trekdrift bij deze dieren verdwenen zijn. Zeker is dat ze het met aanhouden de vorst erg moeilijk zullen krijgen. Standvogels dood Vogels die nooit of heel weinig trek drift hebben, zijn de standvogels. De soorten die het hele jaar bij ons blijven zoals blauwe reiger, waterhoen, wilde eend, winterkoning, de mezen etc. Ook deze hebben het nu zwaar en waar schijnlijk is een groot deel van bijvoor beeld de waterhoentjes, winterkoninkjes en heggemussen reeds lang dood. Op de wandelingen die we de laatste tijd door de bossen en in de duinen maak ten, zagen of hoorden we geen rood borstjes en heggemussen meer! Hoe zwaar de tol is die de winter geheven heeft, zullen we moeten af wachten. De aantallen in het komend broedseizoen, zullen daar zeker meer duidelijkheid in verschaffen. Het blijft op dit moment een vrij ingewikkelde zaak om de toestand te beoordelen. Onze broedvogels worden namelijk vaak nog aangevuld met soortgenoten uit noorde lijker landen, terwijl een deel van onze vogels (maar hoe groot is dat deel?) toch soms nog wat zuidelijker trekt. In de loop van het jaar hoop ik u wat meer over de gevolgen van de winter voor onze broedvogels te vertellen. Natuurlijk Op de keper beschouwd is zo'n winter met grote vogelsterfte een volkomen natuurlijke zaak. Het gevolg is dat de zwakkere exemplaren „uitgeselecteerd" worden, waardoor de soort sterk blijft of weer sterker wordt. Natuurlijke selectie wordt dat genoemd. Het bijvoeren van vogels zou daarom niet zo heel erg nodig zijn. Daarentegen staat dat wij mensen al op veel plaatsen ten nadele van vogels zijn bezig geweest, dat we ze ook wel eens mogen helpen als we daar toe in de gelegenheid zijn. En wie zou zijn „eigen" merel of koolmees in de achtertuin rustig laten sterven omdat het diertje misschien wel uitgeselecteerd moet worden? We moeten echter wel de betrekkelijkheid van het strooien van voer inzien. Het is fijn voor de vogels èn voor ons zelf (het geeft veel bevrediging een aantal vögels door de winter heen te helpen), maar met echte natuurbescher ming heeft het niet zo veel te maken. Met voeren bereiken we immers alleen de toch al algemene vogels, de „cul tuurvolgers"! De natuurbescherming is er veel meer mee gediend dat de broed en voedselgebieden van de meer kwets bare vogels in hun oorspronkelijke vorm behouden worden en gevrijwaard van verontreinigingen en verstoringen. Maar als we in staat zijn meer zeldza me of kwetsbare soorten te helpen, wordt het natuurlijk een heel ander ver haal I Hoewel er dus minder vogels op Texel zijn dan normaal, komen de vogelaars toch nog wel aan hun trekken. Door de vorst werden namelijk soorten gezien die anders niet zo vaak op of rond het eiland aanwezig zijn. We noemen: grote zaagbek, toppereend, wilde zwaan en ruigpootbuizerd. Ook werd in Den Burg één pestvogel gesignaleerd. Echte zeld zaamheden, die met strenge winters te verwachten zijn, zijn voor zo ver wij weten (nog) niet waargenomen. Overi gens blijven wij ook geïnteresseerd in waarnemingen van minder zeldzame vogels, zodat de ontwikkelingen in de Texelse vogelwereld zo nauwkeurig mo gelijk gevolgd kunnen worden. Adriaan Dijksen Maandagavond spreekt in het Vrou wenhuis (in de oude ULO) Annelies van Overbeek die als „ombudsvrouw" in dienst staat van de gelijknamige stich ting in Den Haag. Het doel van de stichting is het bestu deren van de situatie van de werkende vrouw en het stimuleren van verbeterin gen in die situatie. Dit gebeurt onder meer door het optreden van de ombuds vrouw via allerlei media. De ombuds vrouw moet worden gezien als een on afhankelijke vertrouwensfiguur die niet aan een politieke partij of andere groe pering is verbonden. Iedere vrouw met problemen kan op haar een beroep doen, zowel telefonisch (070-554513) als schriftelijk: Prins Mauritslaan 94 in Den Haag. Het uiteindelijke doel is verande ring van mentaliteit en maatschappij- struktuur. Maandagavond zal ombuds vrouw Annelies van Overbeek vertellen over haar werk en deelnemen aan de discussie daarna. De avond is zoals gewoonlijk vrij toegankelijk voor iedere vrouw; aanvang 20.30 uur. Zondagavond wordt in de Gerefor meerde Kerk in Den Burg opnieuw een dienst gehouden in de serie „diensten voor belangstellenden". Deze dienst, die ook ditmaal om 19.30 uur begint, staat open voor iedereen. Medewerking verleent het jongerenkoor de Credo Singers. Dit Westfriese koor bestaat uit ca. 45 jongeren. Voorganger is ds. Douwes. Het orgel wordt bespeeld door K. Brouwer. Verder speelt een blazers- groep mee. De dienst zal rechtstreeks worden uit gezonden door de Lichtboei. Ook nu zijn liederenbladen in de kerk aanwezig. De deuren van de kerk zijn geopend vanaf 18.30 uur, o.a. in verband met de samenzang vóór de dienst. De 17-jarige René Stoll uit Den Burg deed aangifte van diefstal van zijn inte graal bromfietshelm. De helm was ver dwenen uit de gardarobe van de sport hal. Wat is het warm! Onze flat was zo lekker koel; maar 28° C. Nu is dit opge lopen tot 31° C en zijn we maar in een „koel" schaduwhoekje buiten gevlucht: 35° Cl Het koor van krekels in „the bush" vóór ons maakt een sjirpend lawaai. Daar komt de post: De Tesse- laarl Gauw even kijkenl We zijn er n.l. weer helemaal „in". We waren 10 dagen naar Tasmanië geweest, waar het heerlijk koel was (op 42° Z.br. en hier is het ±32° Z.br.). Bovendien troffen we deze hitte! Voor de radio hoorden we van sneeuw en ijs in Europal Bij thuiskomst lagen er 2 bundeltjes Tesselaars, die we gewoon „spellen"! Vandaar dit geschrijf, want ik las van die witte lieuw en een verzoek om meer ge gevens over albino's. Wel, als jongens vonden we in „de Hemmer" een nest met 4 kragenmaker (kemphanen) eie ren, waarvan er één wit was; een albino dus.... Maar nu ik toch aan 't schrijven ben, ook nog iets over de kustafslag! Die moet achter „de Westen", in de 65 jaar waar ik van weet wel minstens één km zijn. Als 3e stuurman op een K.N.S.M. boot, voeren we eens zo dicht langs de kust, dat ik Witvliet herkende, die bij paal 17 van z'n fiets afstapte om ons na te kijken. Bij het Westerslag was toen een nieuw fietspad aangelegd, wat ik 's avonds aan m'n vrouw vertelde. (We woonden toen in Amsterdam). Die stond me stomverbaasd aan te kijken. Ik kon de Tesselaar immers nog niet gelezen hebben. Maar ik had het duide lijk (niet met verrekijker) gezienI Onze koerswas vlak langs de „Razende bol". Ik dacht toen al aan een opvolger voor „Onrust", wat er toen, meen ik, nog wel was, maar zich al meer naar het Oosten verplaatste (aan de Westkant afspoelend) en duidelijk 'ten dode was opgeschreven. Jaren heeft het geraam te van het laatste reddingshuisje nog in het water gestaan. Onze Oom (Biem Lap) vertelde ons dat ze daar vroeger, met zgn. houtslepers naar de Oostzee, door het Noordergat voeren. Dit zeegat was in mijn jeugd al verzand en het diepe water, de stroom naar het Molen gat (Kape Muilen, zoals de vissers het noemen, omdat ze dan op de molen in Oud Den Helder koersten) kwam al meer naar het oosten. Dit proces moet al heel lang hebben geduurd, want mijn vader (geb. 1859) vertelde dat zijn groot ouders wel 3 uur door de duinen achter de westen reden om hooi te halen uit een „flei" die daar lag waar 65 jaar geleden al lang de zee was. Maar waarom spoelt de Haaks niet weg? Waarom blijft die zo ver in zee uitste ken? Het kon weieens niet alleen door de stroom uit het Marsdiep zijn, maar een voortzetting van de diluviale grond bij Den Hoorn, waar immers klei en leem in zit! Dit bracht me weer op het idee dat het Molengat zou kunnen worden afge sloten met grond uit het Westgat naar Den Helder, dus alleen over de Haaks heen te brengen. Waarmee de stroom meteen véél verder van de kust zou worden gedrongen en de natuur de rest zou kunnen doen, met duinvorming, wie weet zelfs, waar nu de Hors en het Molengat zijn. Een komende generatie kan dan gaan denken over een fietspad naar de Haaksl (Wie lacht daar?) J. Kikkert sr. Cardiff N.S.W., Australië Westduitse marken 100 7106,50 Belgische francs 100 =7 6,55 Franse francs 100 7 45,75 Zweedse kronen 100 7 44,25 Zwitserse francs 100 7117,25 Deense kronen 100 7 37,25 Amerikaanse dollar 1 7 1,94 Engelse pond 1 7 3,87 Oostenrijkse schillingen 100 7 14,65 Italiaanse lires 10.000 7 22,25 Maandagavond a.s. wordt in de oude ULO een kontaktbijeenkomst gehou den, bestemd voor de deelnemers aan de creativiteitscursus „Wandkleden ma ken". De bedoeling is bij die gelegen heid lestijd en lesdag af te spreken. Er kunnen nog deelnemers tot de cursus worden toegelaten; zij kunnen zich op de kontaktbijeenkomst aanmelden. Donderdag 25 januari De interkerkelijke gespreksgroep komt om 20.15 uur bijeen in „Ons Huis" te Den Hoorn. In de Doopsgezinde kerk te Den Burg wordt het interkerkelijk avondgebed gehouden, aanvang 19.30 uur. Vrijdag 26 januari In het Eierlandse Huis komen patiënten van dokter Siebinga bijeen voor een avond waar gesproken wordt over het voorkomen van kanker door gebruik van een bepaald dieet; 20.00 uur. In de Hervormde kerkekamer te Ooster end komt om 20.00 uur de interkerke lijke gespreksgroep bijeen. In hotel De Zwaan wordt geklaverjast om het kampioenschap; 20.00 uur. Zondag 28 januari Om 15.00 uur begint op de ijsbaan van Den Burg een gecostumeerd ijsfeest. Deelnemers in costuum hebben gratis toegang. Tussen 13.00 en 14.00 uur kan bij Den nenoord worden gestart voor de win- terwandeltocht. Om 10.30 uur beginnen op de ijsbaan van de Nikadel te De Koog schaats wedstrijden voor kinderen, georgani seerd door S.V. De Koog. Inschrijfgeld 71,— p.p. Maandag 29 januari Voor het Vrouwenhuis (oude ULO) spreekt ombudsvrouw Annelies van Beek; aanvang 20.30 uur. In de Schuilhut te De Koog komt om 20.15 uur de interkerkelijke gespreks groep bijeen. Om 19.00 uur begint in jeugdherberg „Panorama" de jaarvergadering van de Plattelandsvrouwen. Lezing over acupunctuur door dokter Van Ros- sum. In de oude ULO begint om 20.00 uur een kontaktbijeenkomst van deelnemers aan de kreativiteitscursus Wandkle den maken. VASTE DATA Elke woensdag worden in de oude Ulo vanaf 10.00 uur activiteiten gehouden voor werklozen. Elke donderdagmiddag van 15.00 - 16.00 uur wordt in 't Skiltje bejaardengymnastiek gegeven. Elke maandagavond vanaf 20.00 uur kan in hotel „De Lindeboom-Texel" worden deelgenomen aan bridge drives, georganiseerd door de vereni ging „Groot Slam". Kosten 77,50 per paar. Elke dinsdagmiddag om 14.00 uur trimmen in de Dennen. Verzamelen om 14.00 uur op de speelweide aan de Ploegelanderweg. NVSH-informatiecentrum, -middelen depót en -bibliotheek in het Groene Kruisgebouw aan de Witte Kruislaan zijn iedere maandag van 20.00 - 21.00 uur geopend en telefonisch be reikbaar onder nummer 3241. Con- tactpersoon mevrouw Blanken, Tjak- kerstraat 35. Den Burg. Spreekuur B. en W.: Burgemeester maandags van 10.00 - 11.00 uur, wet houder Westdorp donderdags van 9.30 - 10.30 uur, wethouder Nauta maandags van 10/30"- l i.ju oor en" wethouder Van der Kooi vrijdags van 10.30-11.30 uur. Iedere dinsdagavond, aanvang 20.00 uur repeteert het amateurorkest „Musica Texla" in het Fanfarege bouw aan dé Witte Kruislaan. Slankelijnclub komt op maandagavond bijeen in „De Witte Burcht", aan vang half acht. Maatschappelijk werker Frank van Lare houdt iedere werkdag spreekuur in het Groene Kruisgebouw. Maandags en vrijdags van 8.30 - 10.30 uur, woensdags van 14.30 - 15.30 uur en donderdags van 18.30 - 19.30 uur. Telefoon (02220) 4185. Iedere vrijdagavond wordt in de Oude Ulo door Aquariumvereniging >,Jn Aqua Vita" tussen 19.00 en 20.30 uur een visbeurs gehouden. Oud papier ten bate van de gymnas tiekvereniging Oosterend kan altijd worden bezorgd onder het afdakje van de voormalige brandweerkazerne aan de Achtertune te üosterend. Elke donderdagavond wordt vanaf 20.00 uur op het adres Warmoes straat 42 bijbelonderricht gegeven door het evangelistenechtpaar Jan en Paula Brouwer. Iedere maandagavond om 20.00 uur heeft het Texels Vrouwenhuis bijeen komst in de Oude Ulo aan het Schil derend. Bij het clubhuis van Scouting Texel (Bernhardlaan 147) kan dagelijks oud papier worden gedeponeerd in de daar opgestelde container. Voor vaste data agenda: Ernstige gasstoringen (defekte hoofdlei ding e.d.) kunnen dag en nacht worden doorgegeven aan het Gasbe drijf Tiel, telefoon (03440) 14741. Ligging schietterrein C A 52°52,5 N - 4°42,8 E. In het tijdvak van 1 t/m 28 februari 1979 zullen, op werkdagen van 08.00 uur tot 18.00 uur, van bovengenoemd terrein schietoefeningen worden ge-, houden met lichte luchtdoelartillerie. De onveilige afstand is tot 14000 m. N.B. Op maandagmorgen en vrijdag middag wordt niet geschoten. 3. „Dan is voor u de aardigheid er met een af", had hij geprotesteerd. ,,'t Gaat niet om mijn aardigheid. Als je de mensen zo graag dat pleziertje gunt, moet je ze ook helpen als ze in de penarie zitten". De voorzitter had het nog niet in de gaten en haastte zich naar haar toe. „Gaat u ons verlaten? Nee toch?" Ze legde hem in korte woorden de zaak uit. Hij knikte, onvoldaan omdat me vrouw Gelderman, een medewerkster die inderdaad wérkte, er nu opeens tussen uit ging. „Maar we rekenen op u in Meer en Bos", bedong hij. „Vanavond bij het diner". „Haal ik makkelijk.... dat wil ik ook vast niet missen. Maar houd u dit alle maal stil, geen sensatie, geen opschud ding. We gaan er stiekum tussenuit, dat is het beste". I Het trof geweldig, dat juist op dit mo ment allen werden opgeroepen om in de grote Rivièra-hal een verfrissing te gaan gebruiken. Zo viel het niet op, dat de grote wagen van mevrouw Gelderman het terrein opreed, en de oude Govert Hermans door dokter en zuster in de auto geholpen werd. Mina wierp nog een laatste blik op de exotische dieren, die zich van menselijke drama's niets aantrokken. ,,'t Mocht niet", zei ze zacht voor zich heen. De zuster was naast Govert gaan zit ten, Mina op de voorbank naast me vrouw Gelderman. Wonderlijk, dacht ze, hoe heel anders de dingen werden. Hoe had ze genoten van deze tocht, hoe had ze de sensatie van de Maastunnel ondergaan en de drukte van de weer opgeleefde koopstad. En nu, ieder stoplicht, iedere vertraging deed haar de handen samenkrampen van ongeduld. Ze probeerde op de wegwijzers te lezen, hóeveel kilometers nog.... Mevrouw Gelderman zei niet veel en Mina was haar dankbaar, dat ze niet probeerde door inhoudloos gepraat haar op te vro lijken. Ze vroeg alleen naar Govert, liet Mina zelf vertellen, aarzelend en hak kelend soms, om haar een beetje af te leiden. En toen was daar opeens de rijksweg, en de watertoren, en de brug over het kanaal. Ze reden door de Hoofdstraat, Mina zag de bekende winkels en huizen. En toen stopte de wagen voor haar eigen woning. Beducht zag ze gordijn tjes bewegen, nieuwsgierige buurkinde ren drongen voor de auto samen, maar enkele kordate commando's van zuster Minnema waren voldoende om hen te verjagen. Toen Mina haar kamer binnenkwam, was automatisch haar eerste blik naar het kleine penduletje op de schoorsteen. Half vier.... en de middag was al om. Geen feest, maar zorg. Geen plezier, maar leed. Een bittere trek groefde om haar mond. Opeens stond mevrouw Gelderman voor haar. „Ik kom nog wel even horen, hoe uw man het maakt", zei ze „en dokter De Kok zal als ze terugkomen, eerst even hier langsrijden. Rust is het voornaam ste, zei hij, maar voor het avond wordt komt hij toch eerst nog hier." Ze aarzelde een ogenblik. „Blijft u nog, zuster?" „Ik lóóp straks wel naar huis", zei zuster Minnema, ,,'t is hoogop vijf mi nuten hier vandaan. Gaat u maar, me- vrouwl" „Ik kom u afhalen voor Meer en Bos, vanavond", beloofde ze nog, „nu, dag mevrouw Hermans, ik hoop dat het goed afloopt, ik vind het zo jammer, dat het zo moest gaan. Mina schaamde zich voor al de extra overlast die ze mevrouw Gelderman had aangedaan, en daardoor was haar groet wat stroef. Maar toen mevrouw Gelderman al bij de deur was, kwam ze haar snel achterna. „Ik wou mevrouw nog wél bedan ken", zei ze haperend, het was...." „Samen uit, samen thuis", zei me vrouw Gelderman weer en lachte al haar witte tanden bloot. Opeens lichtten haar ogen op. „Luister esals uw man gauw opknaptdan kom ik u halen en dan doen we de autotocht nog eens over.... ik hoor het wel van de zuster". „O mevrouw, maar dat hóeft niet", protesteerde Mina verschrikt. „Maar 't zou toch wel leuk zijn, niet?" lachte de ander. „Gaat u maar gauw naar uw man, ik houd u tnaar op. Het beste ermee, hoorl" Toen Mina de kamer inkwam, was zuster Minnema al druk bezig warme kruiken te maken. „Dat is een best mens", zei Mina. Ze was karig met loftuitingen, maar dit moest haar van 't hart. „Ja", beaamde de zuster, „nóg twee dozijn zo in onze gemeente, dan zou je es wat zien!" i HOOFDSTUK II „Inwoning!" Een week na de zo droevig geëindigde tocht stonden er wéér auto's voor de woning van Hermans. Nu waren het zwarte auto's, met neergelaten gordijn tjes. Mina Hermans hoorde in de gang het gestommel van de mannen, die de een voudige blanke kist naar bui ten droegen. Haar zintuigen registreer den alle gebeurtenissen, alle geluiden, alle woorden. Maar het drong niet door tot haar hart. Ze kon het zich eenvoudig niet voor stellen: een leven verder zónder Govert. Het is waar, in hun huwelijk was zij altijd degeen geweest, die het meest op de voorgrond trad. Zij zat nooit om een woord verlegen, ze wist gevat, geestig vaak, haar mening duidelijk te maken en.... haar wil door te drijven. En Goof liet haar meestal maar be tijen. Hij deed rustig zijn werk, hij hielp haar in de huishouding en speelde voor huis moeder als ze eens ziek was, voort durend bespied door haar waakzaam, kritisch oog.... „nee vader, daar horen die pannen.... heb je op de schoorsteen wel stof afgenomen?" Hij nam het alle maal goedig op, hij ging zijn gang. En toch.... Mina mocht dan een grote mond hebben en Govert mocht veel aan haar overlaten, als puntje bij paaltje kwam was hij toch wel duidelijk het hoofd van het gezin. Bedachtzaam en bijna aarzelend geformuleerd, kwam hij met zijn mening, altijd bereid die prijs te geven voor een betere, maar was die er niet, dan hield hij voet bij stuk. Het had haar wel geërgerd, dat ze met al haar welbespraaktheid er niet in slaagde haar man van zijn gevestigde opvattingen af te brengen. En ergens had ze daarvoor toch respect. „Zo'n jandoedel is ook niks waard" zei ze dan. Nu was dat allemaal.... voorbij. Geen twistgesprekken meer met Go vert, waarin ze zo heerlijk haar erger nissen kon afreageren, wetend dat'de goede verhouding tussen hen beiden er toch niet duurzaam door verstoord werd.Niet meer het samen koffiedrin ken, niet meer de rook van zijn sigaar in het huis, niet langer het geluid van zijn hamer uit het kleine schuurtje, waar hij graag knutselde en kleine reparaties zelf deed, niet meer de zorg voor zijn schone overhemden, zijn sokken. Geen man meer om voor te zorgen, om mee te praten, of mee te zwijgen in weldadige rust.... wat was dan het leven nog voor een werkzame, actieve vrouw als zij? Ze durfde er niet aan denken, ze durfde niet staren in die afschuwelijke leegte, die nu gaapte vlak voor haar voeten. Het was allemaal zo snel gegaan. Terwijl de deelnemers aan de auto tocht nog plezier maakten in Meer en Bos, was dokter De Kok langs komen rijden en had zwijgend, bezorgd het hoofd schuddend, bij het bed gestaan waarin Govert lag, de ogen gesloten, zich schijnbaar al niet meer bekomme rend om de wereld daarbuiten. Enkele dagen had het geduurd, en bijna on merkbaar was hij heengegleden uit het land der levenden. De kinderen waren geweest, hij had hen nauwelijks opge merkt. De morgen voor hij stierf was hij nog even bij bewustzijn geweest en had nog iets gezegd. „Mien.... ik kom hier niet meer uit". „Nee, nee...." haar stem stokte, haar ogen brandden. (Wordt vervolgd)

Texelsche Courant | 1979 | | pagina 7