itbreiding CVO-school roept weerstanden op 1 ipeelwerklokaal wel mogelijk \<r Ringrijderij per ar in Oosterend Commissie R.O. akkoord met Burgwalplannen van J. Visser Speciaal tarief voor scholieren? Door scherpe daling leerlingenaantallen Aanglijdingen Overkoepeling praat weer over alcoholproblemen WAT IKZEGGEN WOU." De kleine winkel moet blijven Fruitautomaten in beslag genomen Geslaagd Parkeerders bekeurd Toeristenbelasting Scholen hielden schaatswedstrijden NSDAG 30 JANUARI 1979 I TEXELSE COURANT PAGINA S Zowel het Pakt-raadslid Fridt anken als de VVD'er Klaas arendregt hebben zich tijdens gezamenlijke vergadering van commissies Financiën en Wei- terughoudend getoond ten nzien van de uitbreidingsplan- n bij de CVO-school. Beiden konden zich wel verenigen iet het realiseren van een speelwerk- Skaal als een geïntegreerd onderdeel Jln het moderne basisonderwijs. SDe redenen die men voor deze (ge- afeltelijke) afwijzing van dit project aan- jerde kwamen in hoofdzaak neer op de jrwachte terugloop van leerlingen als Ijvolg van de zich doorzettende daling "ln het geboortecijfer. Daan Schilling xels Belang) en het zelfstandige idslid J. C. Dros zagen het allemaal jt zo somber. Zij gingen er van uit dat terugloop bij de CVO-school wel zou evallen omdat deze tamelijk dichtbij it te realiseren Marsplan staat. Het ^DA was bij monde van J. A. Vervoort j ij Gelein Jansen van mening dat, als er eJan toch gebouwd moet worden dit in [e'erband met de te maken kosten beter ^jU dan over een jaar of vijf kan Bbeuren. Leegstand Hoewel Fridt Blanken zich dus posi- ef opstelde ten aanzien van het ge jende speelwerklokaal, meende hij ach dat een verdere uitbreiding van de !VO-school het algemeen belang niet (Tient. Evenals Klaas Barendregt baseer- e hij zijn mening hoofdzakelijk op de II oor de gemeente uitgebrachte leerlin- x(0nprognoses tot en met 1985. Hierin omt duidelijk tot uiting dat de aantallen ■erlingen in Den Burg in het schooljaar ^79/80 weliswaar nog stijgen, maar aarna sterk dalen. Wat betreft de CVO-school komt dit neer op een terug- ig van 212 (1979/80) naar 154 (1984/ i). Of, als men het aantal leerkrachten ziet een daling van 7 naar 5. (Jet het oog op deze cijfers vond met ne Fridt Blanken het niet verant- iord dat nu een totaalbedrag van zo'n :«x wn mms- buten veaantwo«*>cluo«o wmoc «daatc 6 ton uitgegeven wordt voor nieuw bouw, waarvan je op je vingers kunt na tellen dat een deel ervan over vijf jaar leeg staat. Blanken voegde daar ter toelichting nog aan toe dat Den Burg (noodvoorzieningen buiten beschou wing gelaten) momenteel 24 lokalen voor het basisonderwijs heeft. Dit moest volgens hem ruimschoots voldoende zijn voor de circa 800 basisschoolkinde ren die den Burg thans telt. Gemakzucht Fridt Blanken meende voorts dat er op de (christelijke) CVO-school talrijke leerlingen zitten die daar uitsluitend zitten omdat „het zo dicht bij is". Vooral het aspect van de verkeersveilig heid zou een belangrijke rol spelen bij de beslissing de kinderen juist naar deze school te sturen. Het progressieve raadslid stelde dat de gemeente niet moet inspelen op de gemakzucht van de mensen waardoor (in dit geval) een nodeloze leegstand van lokalen ont staat. Tenslotte merkte hij nog op dat ook de verdeling van de gezindten op de CVO-school hem in zijn standpunt gelijk geven. Ruim 25 procent van de leerlin gen staat als buitenkerkelijk of niet prak tiserend te boek en zou ook vanuit dat licht bezien op een andere school thuishoren. Daan Schilling was van oordeel dat zeker waar het kleuteronderwijs betreft het best gerechtvaardigd is dat de ouders hun kinderen naar de dichtstbij zijnde school sturen. Vooral met het oog op de bevolking van het toekomstige Marsplan zag hij de plannen voor het bouwen van een definitief derde kleu terlokaal best zitten. Aangaande de lokalen van de CVO-school sprak hij zich nog niet duidelijk uit. Vaste rijksbijdrage J. C. Dros, die zich in eerste aanleg een duidelijk voorstander toonde van de uitbreiding, leek later terug te krabbe len. Op zijn vraag hoe het zat met de bijdrage van de overheid in dit project, kreeg hij namelijk te horen dat dit een vast bedrag is. Mochten de bouwkosten meevallen dan heeft de gemeente een voordeeltje maar vallen ze tegen dan moet de gemeente bijbetalen, aldus de heer P. R. Blankevoort van de afd. Financiën. J. A. Vervoort, die in verband met zijn aftreden voor de laatste maal op een dergelijke vergadering aanwezig was, bleef optimistisch. Hij vond dat het allemaal aan de wettelijke eisen voldeed en dat er daarom niets tegen de plannen in te brengen was. Op zijn beurt uitte burgemeester J. A. n Groen-Zwart van vorige week over komst van de z.g. dagmarkt en de schillende reakties daarop, las ik een praak die mij tot nadenken stemde, at kan nooit kwaad", hoor ik u impelen. We zijn altijd aardig voor aar niet waar? Maar ter zake. /olgens Groen-Zwart wachten „de itiek verst van de middenstand ver derden" handenwrijvend en wraak- htend grijnzend op de komst van de jbmarkt. Die dagmarkt, zo zouden zij (Bnen, zal die afzetters wel eens een ppie laten ruiken. Welke politieke groepering zou daar- e bedoeld worden? Ik weet geen poli partij die een programma heeft, erop deze wraakzucht gebaseerd zou inen zijn. Ik denk dat het weinig met itiek en veel met kortzichtigheid te ken heeft. let aantonen van hoge prijzen voor ïnsmiddelen, houdt niet in dat men ht over de dagmarkt. 3e komst van zo'n onpersoonlijke en grijptent naar Den Burg is een omdat er goede winsten worden Wacht. De dienstverlening, het stuk soonlijke inzet, kunnen niet worden jeven. De persoonlijke relatie met de it is er niet. Ms de kleinere zaken doodgeconcur- rd worden, betekent dat een stuk soonlijk tragiek voor deze meestal dwerkende en vaak dienstbare men- Het betekent ook een sociale verar- ig, die het hardst aankomt voor al genen onder ons voor wie dit stukje iaal contact zo uiterst belangrijk is. Tk maar aan ouderen en alleenstaan- Voor iedereen die nu zijn levens- Idelen van zo'n kleinere zaak betrekt, ekent het verlies aan dienstverlening, leze schaalvergroting kan ons op- ken. De voorbeelden liggen voor het ■apen. Hele plattelandsgebieden en dsbuurten zijn op deze manier hun ikels kwijtgeraakt. Ingeruild voor een enige kilometers afstand gelegen otschalig bedrijf met gratis ingeblikte ziek. ël uit je winst. 'e vrezen valt dat de meneer die fi- icieel belang in die grote winkel heeft enige is die nog winst kan boeken. Fridt Blanken Den Burg In Oosterend werd zaterdagmiddag een ringrijderij met arresleden gehou den, een initiatief van de Vereniging voor Vrienden van het Paard. Het was een uniek evenement. Voor zover is na te gaan werd in Oosterend nooit eerder een dergelijke wedstrijd gehouden. Ze ven arresleden waren van de partij, waaronder een fraai tweespan van Piet Daalder van de Bartiméushoeve. De organisatie had zich bliksemsnel voltrokken. Publicaties en andere aan kondigingen tevoren waren niet moge lijk, zodat alles van mond tot mond ging. Ook het publiek moest afgaan op de geruchten. Niettemin was de belang stelling voor deze romantisch-winterse wedstrijd bijzonder groot. De 7 deel nemende arresleden maakten telkens een rondje door het dorpscentrum. De ring was opgehangen in de Peperstraat, waar voorzitter Joh. C. Roeper voor kommentaar via de microfoon zorgde. De wedstrijd werd gewonnen door J. Dijker en partner. De tweede plaats werd ingenomen door het duo M. Man- tje uit De Koog en de derde prijs ging naar het duo Frans Bakker. Tientallen mensen maakten foto's van het evenement. Het publiek werd opge roepen de beste dia's voor het maken van een kopie ter beschikking te stellen van het wagenmuseum. Engelvaart, die de vergadering voorzat, zijn twijfels over de jurisprodentie die een en ander zou kunnen hebben. Het betreft hier volgens hem een nieuw geval, waar je wat betreft de mening van de Raad van State geen peil op kunt trekken. Het geboortencijfer is de laat ste jaren steeds vooruit gegaan maar nu er een kentering optreedt zou men daar ook wel eens van gedachten kunnen veranderen. In tegenstelling tot zijn fractiegenoot Blanken meende Daan Welboren dat alles in het werk gesteld moest worden om het gehele project toch van de grond te krijgen. Hij stelde vooral de werkgele genheid voorop. Gelein Jansen viel hem daarin bij. Er hebben zich de afgelopen dagen als gevolg van gladheid en te hard rijden weer tal van aanrijdingen voorgedaan. De volgende gevallen kwamen ter ken nis van de politie. Op het kruispunt Elemert-Keesomlaan kwamen zaterdag twee personenwa gens in botsing. De Volkswagen van P. A. S. uit Den Burg kwam uit de richting van het Schilderend en begon te glijden toen hij bij het kruispunt voorrang wilde geven aan de van rechts uit het dorpscentrum komende C. Vonk uit Oosterend. Zowel de Volkswagen van S. als de Ford van Vonk liepen vrij uitgebreide schade op. Niemand werd gewond. In Oosterend deed zich een aanrijding voor op het kruispunt Peperstraat-Bijen- korfweg. Mevrouw H. kwam uit de Peperstraat en wilde rechtsafslaan. Ze deed dit met te grote snelheid en gleed tegen de geparkeerde auto van S. uit Oosterend. Materiële schade. Op het kruispunt Pontweg-Zuid-Haf- fel botsten vrijdagmiddag twee vracht auto's. Van Zuid-Haffel kwam een wa gen van Keyser Er Co. De chauffeur wilde remmen om een op de Pontweg rijdende vrachtauto van Slegtenhorst voorrang te geven maar dat mislukte. Vooral de wagen van Slegtenhorst werd flink beschadigd. Morrisbestuurder F. J. W. uit Amster dam wilde vrijdagmiddag vanaf de Mulderstraat de Vliestraat inrijden, maar deed dit met te veel snelheid en begon te slingeren, waarbij hij op de andere rijbaan kwam. De uit tegengestelde richting naderende M. H. P. J. uit Oosterend probeerde met zijn Citroën uit te wijken en zo een aanrijding te voorkomen. Hij bereikte echter het tegengestelde. Materiële schade. Twee auto's liepen flinke schade op bij een aanrijding op het kruispunt Kees- omlaan-Elemert. Een door R. uit Oude- schild bestuurde Renault reed op de Elemert en stopte voor het kruispunt. De achteropkomende J. K. in zijn Datsun kon niet tijdig meer stoppen of uitwijken. Tijdens een controle in diverse hore cabedrijven op Texel heeft de politie het afgelopen weekend twee speelautoma ten in beslag genomen. Het betreft zg. fruitautomaten, die in guldens aan de speler uitbetalen. Voor deze automaten wordt nooit vergunning gegeven en zijn dus niet te legaliseren. Iets anders ligt het bij de fruitautomaten die geen geld uitbetalen. In veel gemeenten elders worden deze wel toegestaan maar op Texel niet. Als een Texels horecabedrijf voor een dergelijk apparaat vergunning vraagt, wordt deze dus geweigerd. De politie trof bij de aktie nog verschillende andere soorten automaten aan, waarvoor de exploitant geen ver gunning had, maar in die gevallen werd het apparaat niet in beslag genomen en kreeg de exploitant alsnog gelegenheid de vergunning aan te vragen. De in beslag genomen automaten waren af komstig uit Cors Dubbeldik te Den Burg en 't Galjoen te De Koog. De politie konstateerde dat de kollega's elkaar snel waarschuwden nadat de aktie was be gonnen. In een geval kwam de politie een café binnen op het moment dat men juist doende was de automaat ijlings te verstoppen. De commissie ruimtelijke ordening heeft vrede met de plan nen van architect J. A. M. Visser die in de Burgwal te Den Burg het voormalige Asiel wil restaureren en vier aangrenzende wo ninkjes wil stichten. De commissie volgde daarbij het college van B. en W. dat al eerder zijn voorkeur voor het plan Visser had uitgesproken boven de plannen van de Stichting Be jaardenzorg Texel, die op dezelfde plaats bejaarden woningen had willen bouwen. De heer G. J. H. Koot uit Oosterend, Kerkstraat 3, slaagde te Amsterdam voor het diploma drogist. De politie heeft woensdag een aantal automobilisten bekeurd die hun auto ter hoogte van de ijsbaan aan de Emmalaan hadden geparkeerd. Ter plaatse geldt een parkeerverbod. Het betreft schaats liefhebbers die zonder veel extra moeite hun wagen kwijt kunnen op het parkeer terrein Emmalaan dat slechts een steen worp verder ligt. Over beide plannen is in het recen te verleden veel te doen geweest omdat het CDA-raadslid J. A. Ver voort van mening was dat de Stich ting Bejaardenzorg eerder met zijn plannen is gekomen en de Indruk heeft gekregen dat deze voor inwilli ging vatbaar waren. Het college hul digde echter de opvatting dat het plan Visser beter paste in het voor nemen om aan de Burgwal „kleinschalige" bebouwing toe te laten. De door Bejaardenzorg gewen ste woningen waren nl. aanmerkelijk forser Qn verband met een slaapka mer op de benedenverdieping) en eentoniger van ontwerp. Het college was aanvankelijk hele maal niet van plan de commisssieleden een keus uit beide plannen te laten maken. Want B. en W. hadden al een keus gemaakt en vonden het te ver gaan het vergelijkingsmateriaal ook nog eens aan de commissie voor te leggen. Met name Wim Helder van de werk groep Landschapszorg nam daar geen genoegen mee. Hij wilde het beleid van het college in deze controleren. Uitein delijk liet burgemeester Engelvaart de tekeningen van Bejaardenzorg halen en dat had tot resultaat dat de commissie snel was overtuigd. Niet correct De burgemeester erkende overigens dat de gemeente Bejaardenzorg niet helemaal correct heeft behandeld. Het college had het bestuur tijdig moeten laten weten dat het indienen van een schetsontwerp geen zin had. Door deze nalatigheid zijn verwachtingen ge wekt. De keus voor het plan Visser bete kant overigens niet dat de bouw van bejaard enwonlngen In Den Burg wordt belemmerd. Integendeel: er zijn Interessante mogelijkheden op het terrein dat binnenkort beschik baar komt tussen Waalderstraat en Witte Kuislaan (garage Rey). In de rondvraag van de vergadering bracht J. Koolhof de bekende proble men met bouwvergunningen voor agra rische gebouwen op het oude land van Texel ter sprake. Op zijn vraag hoeveel tijd het vergt alvorens de gemeente een aanvraag doorzendt naar de provincie, kon geen algemeen geldend antwoord worden gegeven. Het ene geval ligt veel moeilijker dan het andere. Weinig pro blemen geeft over het algemeen het uitbreiden van een bestaande stal. Zo'n aanvraag is ongeveer 6 weken bij de gemeente in behandeling en bij de pro vincie maximaal 6 weken. Volgens Koolhof lopen sommige boeren finan ciële schade op omdat zij hun rente subsidie en financiering bij de bank al „rond" hebben, maar wegens het uit blijven van een bouwvergunning niet kunnen beginnen. De burgemeester vertelde dat het voornemen bestaat om het gemeen telijke deel van de procedure te ver snellen door niet meer te eisen dat de legeskosten vóór de behandeling worden voldaan. Het verlangen dat de leges worden betaald voordat met de behandeling wordt begonnen schijnt zelfs onwettig te zijn. De voorgenomen wijziging zou een tot twee weken tijdwinst kunnen ver oorzaken. Paardenpad J. C. Dros brak een lans voor het behoud van de resterende zg. paarden- paden op Texel. Het Groeneweggetje in De Waal is een van de laatste paar- denpaden. Dros vroeg door het toeken nen van een monumentale status of door andere maatregelen te voorkomen dat dit weggetje wordt geasfalteerd. De burgemeester beloofde aandacht voor deze zaak. Naar aanleiding van opmerkingen van hetzelfde commissielid deelde wet houder Nauta mee dat de Mulderstraat te Oosterend voorlopig niet zal worden doorgetrokken naar de Oranjestraat, hoewel het verkeerscirculatieplan van Oosterend dat wel voorschrijft. De ge meente wil eerst bekijken of de recon structie van de kruisingen Oosterender- weg-Koningsweg en Koningsweg-Oos- terweg voldoende effekt geeft. „Door trekken van de Mulderstraat proberen we zo lang mogelijk te vermijden", zei Nauta. Verder werd meegedeeld dat de aan besteding van het fietspad naar Oos terend volgende week wordt aangekon digd en dat (naar aanleiding van een vraag van Ate Rienstra) nog geen grond voor woningbouw in Oudeschild wordt aangekocht, omdat het gemeen telijk Grondbedrijf het te druk heeft met andere transacties. De leden van de raadscommissie Financien hebben zich merendeels posi tief opgesteld ten aanzien van een door het college gedane suggestie om de toeristenbelasting voor scholieren te halveren. Eerder had de commissie voor recreatie en natuurbehoud zich hier eveneens positief over uitgelaten. Volgens het advies van de afdeling Financien zou een en ander moeten gelden voor groepen die gebruik maken van jeugdherbergen, kampeerboerde rijen en op campings geplaatste tenten. De gemeente krijgt hierdoor 6500, minder in het laatje, maar men achtte dit wel aanvaardbaar. Fridt Blanken (Pakt), die het voorstel in principe steunde, zag evenwel moei lijkheden opdoemen als men dit uitslui tend op verblijfplaatsen gaat toepassen. Volgens hem zou dat een uitnodiging tot oneigenlijk gebruik inhouden. Hij pleitte daarom voor een regeling, waar bij duidelijk wordt vastgesteld dat het gaat om „in schoolverband educatief bezig zijn" en dat dit een openbaar karakter moet hebben. Het WD-raadslid Klaas Barendregt was dezelfde mening toegedaan. Even als J. A. Vervoort (CDA) dat eerder had gedaan, sprak hij zich eveneens uit voor een soepele toepassing van de wijzi ging. Overigens was Barendregt van mening dat men voor deze groep de toeristenbelasting eigenlijk helemaal zou moeten afschaffen, maar hij toonde zich ook tevreden met het nu gedane voor stel. De WD-man pleitte er daarom voor het effect na één jaar praktijk nog eens te bekijken en daar een definitieve conclusie aan te verbinden. Om de scholen die zich op dit moment, uit financieel oogpunt ge dwongen, van Texel afwenden van de nieuwe regeling op de hoogte te bren gen, stelde J. C. Dros voor om adver tenties in onderwijsvakbladen te plaat sen. De kinderen van de Beatrix- en de Thijsseschool in Den Burg konden gis terochtend genieten van door hun leer krachten georganiseerde schaatswed strijden. Uitslagen 1e klas: Schaatsers: 1. Saskia Koopman, 2. Brenda Drijver, 3. Etienne van Benne- kom, 4. Gert Jan Bruin. Hardlopers: 1. Mariëlle Vonk, 2. Oli vier de Koning, 3. Esther Pansier. 2e klas: Jongens. 1. Pieter Bakker, 2. Pieter Jan Boekei, 3. Menno Loning, 4. Richard Koopman. Meisjes: 1. Maaike Boerhorst, 2. Gemme Praamstra, 3. Kerstin Wonder, 4. Nanna Veenstra. 3e klas: Jongens: 1. Ronals Eelman, 2. Ralph Koning, 3. Randy Piersma, 4. Peter Keijser. Meisjes: 1. Christa Kamminga, 2. Jesca Moojen, 3. Fenneke Roeper, 4. Annet Pool. 4e klas: Jongens: 1. Harry-Nico Nowak, 2. Ingmar Moerbeek, 3. Sijbrand Keijser, 4. Martijn de Veij, 5. Sven Schuur. Meisjes: 1. Christel Moens, 2. Nadine Veenstra, 3. Sigrid Sikma, 4. Marit de Porto. 5e klas: Jongens: 1. Guido Banda, 2. Erwin Koning, 3. Nico Evers, 4. Jeroen Schol. Meisjes: 1. Marja Wijnhoff, 2. Marjo lein Bakker, 3. Olga Bruin, 4. Cindy Prins. 6e klas: Jongens: 1. Frans Coevert, 2. Ard Schraag, 3. Arno Evers, 4. Freek Krij- nen. Meisjes: 1. Marjan Coevert, 2. Henriëtte van der Wulp, 3. Angelique Beekhuis, 4. Diana Bonne. Het Overkoepelend Orgaan van Vrou wenorganisaties Texel organiseert voor de tweede keer een bijeenkomst over alcoholproblemen, met medewerkers van de Texelse Jellinek-vestiging „De Skuul". Deze keer wordt een koffie ochtend gehouden op dinsdag 6 fe bruari in „De Lindeboom-Texel", aan vang 9.30 uur. Iedere belangstellende is welkom. Het bestuur van de Overkoepeling hoopt in het afgeschutte gedeelte van de zaal tot een goede discussie te komen over het alcoholprobleem in het algemeen en het werk van De Skuul in het bijzonder. De eerste bijeenkomst ging gedeeltelijk de mist in omdat de sprekers in een groot deel van de zaal niet waren te verstaan.

Texelsche Courant | 1979 | | pagina 5