De drieteenstrandloper Woonruimte Voor het weekend Docenten cursuswerk gevraagd Cursus eenvoudige elektronica Vooroverleg evenementen „WAT IK ZEGGEN WOU.." Eigen straatje schoonhouden? Zuigelingenbureau FEUILLETON Artsen Groene Kruis Tandartsen: Apotheek Rijkspolitie Dierenartsen Noodslachtingen Kerkdiensten: V VRIJDAG 2 FEBRUARI 1979 TEXELSE COURANT PAGINA 7 Reacties op deze rubriek te richten aan het Natuurrecreatiecentrum, te lefoon (02228) 741. Honderden, ja zelfs duizenden vogels bevolken grote delen van 1 het jaar onze wadden en slikken. I Niet alleen komen er ettelijke 3 soorten strandlopertjes voor, maar ook allerhande steltlopers. Voor mensen die niet langs de kust wonen of niet zulke ervaren i vogelaars zijn, is het een uiterst moeilijke groep. Vaak krioelt alles maar wat door elkaar of vliegt op grote afstand. Ook de meer ervaren vogelkijkers hebben dan nog dikwijls moeite met het op naam brengen van j de talrijke soorten strandlopers. Bonte strandloper en ka- t noetloper zijn weliswaar meest al" verreweg het meest algemeen, maar er komen bijvoorbeeld ook krombek-, kleine, temmincks en paarse strandlopers voor en nog enkele heel zeldzame zoals Sibe rische en Amerikaanse gestreepte strandloper. Eén soort van het uitgebreide strand- lopergeslacht noemde ik nog niet en wel omdat juist deze heel gemakkelijk voor een ieder te ontdekken en herken nen is: de drieteenstrandloper. De drie teenstrandloper prefereert in tegenstelling tot de meeste soorten strandlopers. een zandige ondergrond om zijn voedsel te zoeken. En zo vin den we deze soort hoofdzakelijk langs het strand. Tijdens een strandwandeling in herfst, winter of voorjaar kost het zelfs helemaal geen moeite deze parmantige diertjes te ont dekken en goed te zien te krijgen. Doorgaans zoeken ze op de waterlijn naar voedsel. Ze rennen daarbij voor de toestromende golven uit of achter het terugstromend water aan, om vers aan gespoelde diertjes Ikreeftachtigen, insekten of hun larven), op te pikken. Als we ze rustig benaderen vliegen ze dikwijls niet eens op maar proberen ze ons rennend voor te blijven. Het is vermakelijk te zien met welk tempo de pootjes bewogen worden. Op Vlieland zagen mijn vrouw en ik eens een drieteenstrandloper die op de een of andere manier een pootje verloren had. Dit beestje slaagde er, zelfs bij een harde wind, op het kale strand nog in ,,op de been" te blijven en op dezelfde drukke manier voedsel te zoeken. De snelheid die hij, hippend, bereikte was natuurlijk niet zo groot als die van gezonde soortgenoten, maar toch leek hij zich nog uitstekend te redden. Vooral in het winterkleed is de drie teenstrandloper gemakkelijk van de andere soorten strandlopers te onder scheiden. Buik en borst zijn bijna geheel wit en ook op de bovendelen overheersen grijs-witte kleuren zodat geen enkele andere soort zo wit lijkt. Alleen een donkere schoudervlek valt vaak sterk op. In het zomerkleed, of beter gezegd het broedkleed, dat ze 4. Hij stak een magere, gele hand uit, en ze greep die. Zo koud, krachteloos was die hand. „Mina-mijn...." 't oude plaagnaam- pje van hun verlovingstijd. Hij fluisterde het en het was of er even een glimlach kwam over zijn gezicht. Ze zag het niet meer, de tranen stroomden over haar wangen. Alle onvolkomenheden, alle teleurstellingen uit veertig jaren huwe lijksleven verdwenen naar de achter grond, er was alleen nog maar de herinnering aan al het goede, het lieve, het samen-zijn. Ze had wel eens gelezen dat iemand het hart brak... het was als speurde zij lijfelijk deze pijn, als werd ze inwendig verscheurd. Dat waren ook zijn laatste woorden geweest. Dokter De Kok, haastig geroe pen, kon niets meer doen. En nu rustte Govert Hermans in zijn laatste woning, de smalle eikenhouten kist, die door stommelende mannen naar buiten gedragen werd. Mina Hermans doorleefde het alles als een droom. Ze stond op het kerkhof, waar de oude bomen ruisten en de van mei af weer dragen, gaan meer bruine tinten in het verenkleed "over; heersen. De drieteenstrandloper danfcd zijn naam aan het feit dat hij één teen min der heeft dan zijn verwanten; de achterteen ontbreekt. Zeldzaam in de zomer Op Texel kunnen we de soort ruwweg zien in de periode augustus tot ver in april. Ook uit mei en zelfs uit juni zijn waarnemingen bekend evenals uit juli. Dit komt echter niet veel voor en deze waarnemingen zijn zeker de moeite van het doorgeven waard De soort komt zelden in grote groe pen langs ons strand voor. Meestal zijn het enkelingen of zien we groepjes tot enige tientallen exemplaren. Het totaal aantal dat langs Texels kust voorkomt, wisselt nogal eens sterk en ligt meestal tussen de 200 en 600. Veel gegevens over het voorkomen van de soort op Texel zijn echter niet bekend. Drieteenstrandlopers zijn daarom ook zo interessant, omdat ze tot de weinige soorten behoren die in ons land regel matig voorkomen, maar toch niet of nauwelijks in Europa broeden. Alleen het westelijk deel van Spitsbergen behoort tot het broedgebied van de soort in ons werelddeel. Verder broedt de drieteenstrandloper in hoognoorde lijke toendra's op bijvoorbeeld het Taymir schiereiland (noordelijkste deel van Midden-Siberië), op oostelijk Groenland en op diverse eilanden van noordelijk Canada en in Alaska. Pas na het begin van juni zijn de omstandigheden in deze gebieden ge schikt om met het leggen van de eieren te beginnen. De broedtijd duurt tussen de 24 en 31 dagen, zodat de jongen dikwijls niet voor augustus kunnen vliegen. In Groenland trekken de oude vogels al voor half augustus uit het broedgebied weg, de jongen volgen in de tweede helft van die maand. In vogels zo vrolijk zongen als op een feest. Ze liep langs de zerken en haar ogen zagen de namen, maar lazen niet. Ze zag alleen het op en neer deinen van de met zwart doek bedekte kist op de schouders van de dragers, hoorde voet stappen achter zich knerpen op het grind, een schel autosignaal in de verte, waar het leven zijn gang ging. De directeur van de gemeentedienst waar Govert gewerkt had, sprak. Ze ving flarden van klanken op goed kameraad.... vreugde van de arbeid, oprechtman van de oude stem pel...." Ja, zo was het allemaal geweest. Haar ogen gingen over de kleine groep die om de groeve stond, bleven een ogenblik rusten op een ongewoon accent.... een kostbare zwarte bont mantel: mevrouw Gelderman, zag ze opeens, en ergens gloeide even een lichtpuntje. Ze zag oude kameraden van Govert, ook al grijs, de gezichten be trokken, de ogen starend. Heden gij, morgen.... wie? Ze hoorde haar zoon Rik, moeilijk uit zijn woorden komend. Siberië geschiedt de wegtrek meestal nog vroeger. Men vermoedt dat het wijfje vaak zeer snel achter elkaar 4 eitjes in twee verschillende nesten legt. Het ene nest wordt dan verder door het mannetje bebroedt, het andere door mevrouw zelf. Het mannetje en wijfje blijven ook later alleen voor de afzonderlijke jongen .zorgen. Men komt tot dit vermoeden omdat nooit een nest of jongen gezien worden waarbij mannetje én vrouwtje aanwezig zijn. Bij een andere soort, de kleine strandloper, is dit tegelijk broe den op twee afzonderlijke nesten wel met zekerheid vastgesteld Het is een prachtige aanpassing aan de heel korte broedperiode die de dieren ter beschikking staat. Voor twee legsels na elkaar is geen tijd, dus dan maar twee tegelijk zodat toch genoeg jongen groot komen om de soort in stand te houden. Lange afstand De drieteenstrandloper behoort, hoe klein hij ook is, tot de superlange-af- standtrekkers. Noord-Amerikaanse vo gels kunnen tot het zuidelijkste deel van Zuid-Amerika vliegen. Europese, Groenlandse en Siberische vogels worden langs de kusten tot in Zuid- Af rika gezien. Hoewel ook bij ons drie teenstrandlopers overwinteren, komen de grootste aantallen in de winter toch voor langs de Noordafrikaanse kusten. Op sommige plaatsen kunnen daar soms meer dan 10.000 dieren tegelijk gezien worden! Iedere keer als we in herfst of voor jaar drieteenstrandlopertjes langs het strand zien rennen, moeten we ze eigenlijk vol ontzag en eerbied gade slaan. Misschien zijn we wel bezig met hun jaarlijks „reisje" Siberië-Zuid-Afrika of omgekeerd!! Adriaan Dijksen Drieteenstandloper op een winderige dag op het strand. De donkere vlek op de buik is ver oorzaakt door stookolie. bedanken. Toen werd ze met zachte drang meegevoerd. Naar huis.... naar huis? Wat was dit huis nog anders dan een lege schelp? Wie wachtte haar daar nog? Het was op dit moment, toen ze voor het laatst haar hoofd omwendde naar het barmhartig met groene takken toegedekte graf, dat Mina Hermans ten volle begreep, dat ze van nu af alléén was. Thuis was daar opeens weer het le ven. Emma, haar dochter en Marijke, de vrouw van Rik, waren thuisgebleven. Ze hadden koffie klaar en broodjes. Mina ging de keuken in, liet haar oog over alles gaan. „Je had die andere kof fiepot moeten nemen, daar gaat veel meer in", zei ze. Marijke glimlachte, haar schoonmoeder bleef ondanks alles zichzelf. „Komt wel in orde, hoor", zei ze, „maar u moet een kop koffie nemen en wat eten, anders wordt u nog ziek". Ze zag hoe Mina met een ruk de schou ders ophaalde.... zij ziekl Ze at en dronk mechanisch, maar de doffe gevoelloosheid gleed langzaam van haar af. Ze begon weer te luisteren naar wat er werd gezegd, bewust te kij ken naar de mensen om haar heen. Daar zat Rik, haar zoon, zijn vrolijke kop met de wapperende kuif nu bezorgd. Piet, haar schoonzoon, net zo min uit de plooi als anders, Emma, zorgzaam. Marijke, die weer nauwelijks at, haar zuster, Hilletje, dik, zwaar, een zwart monument, die al aan haar derde broodje-ham was.... alleen de naaste fa milie. Onder auspiciën van de Commissie Vormings- en ontwikkelingswerk zal Piet Hoogerheide uit Den Burg (van de „Hotex") bij voldoende belangstelling een kursus „eenvoudige elektronika" geven. De kursus start in de 2e helft van februari en duurt 11 avonden. Het kursusprogramma laat zich als volgt omschrijven: „Wat is elektronika, wat kunnen we er meer doen?" „Weerstanden en wet van ohm" „Condensatoren, transfor matoren en halfgeleiders"; „halfgelei ders transistoren"; „eenvoudige laag-frequentue verstreker"; „eenvou dige eindversterker", „gestabiliseerde voedingen", „eenvoudige oscilatoren", „tyristoren en triac regelingen (lichtor- gels), .flip-flops (tweedelers)", „digi tale schakelingen (elektronische dobbel steen)", „demonstratie en meten". Elke avond zal met een eenvoudige proef worden afgesloten. Maximum aantal deelnemers 15. Aan melding voor 10 febr. a.s. bij het bureau culturele zaken. Kursusgeld f50,— in clusief het instruktiemateriaal. Werklo zen kunnen op aanvraag voor een gere duceerd tarief in aanmerking komen. Naar keuze van de deelnemers zal de kursus gegeven kunnen worden op maandag-, dinsdag- of donderdagavond eventueel ook op zaterdagmorgen. Omdat daarvoor steeds meer belang stelling bliji te bestaan, wordt binnen kort door de gemeente aan de Texelse bevolking de gelegenheid gegeven mee te praten bij het aantrekken van diverse culturele evenementen. Ook wensen met betrekking tot eve nementen waarin tot dusver niet werd voorzien, kunnen worden kenbaar ge maakt indien men zich als geïnteresseer de voor de programmering opgeeft. De laatste jaren in het gebruikelijk dat de Texelaars van tijd tot tijd in de gele genheid werden gesteld een aantal schouwburgvoorstellingen te bezoeken. Bovendien werd en wordt op beschei den schaal een aantal eigen evenemen ten aangetrokken. Deze programma's werden tot dusver in overleg met het bestuur van de Stichting Cultureel Werk en in voorkomende gevallen met het bestuur van het Nutsdepartement sa mengesteld. Andere belangstellenden hiervoor kunnen zich melden bij de afd. Culturele Zaken op het Raadhuis, tel. (02220) 3041 ter attentie van mevr. J. Bo'otsma. In verband met het dit najaar te star ten winterseizoen cursuswerk voor vol wassenen (1979/'80) wordt iedereen die belangstelling heeft om als docent(e) op te treden, verzocht zich aan te melden. Hij of zij kan dit doen bij de afd. Cultu rele zaken op het raadhuis, tel. (02220) 3041 t.a.v. mevr. J. Bootsma. Het gaat om mensen die zich capabel achten en de gelegenheid hebben een bepaalde vormings- of ontwikkelingsac tiviteit te leiden. Wie hiervoor voelt wordt op een later tijdstip uitgenodigd een globale beschrijving van de betref fende cursus in te leveren. Dit geldt ook voor cursussen in de creatieve sfeer en handvaardigheidscursussen. Er wordt van uit gegaan dat voor de cursussen een lesgeld wordt geheven, zodat de docenten (bij voldoende deelname) op een financiële vergoeding kunnen reke nen. Daarop, besefte Mina, was ze nu aan gewezen. Langzaam dreef het gepraat, van de herinneringen aan het verleden, naar het heden.... en de toekomst. Het was Piet, de procuratiehouder, Emma's man, die het tere punt aan roerde. „Zullen ze moeder in haar eigen huis laten?" Mina schrok op. Marijke, in haar hoekje, maakte een bezwerend gebaar, maar het was al te laat en Piet merkte het toch niet op. „Een heel huis voor één persoon", dacht hij hardop verder, „ze zullen er wel niet metéén over beginnen, maar straks krijgt u toch kans op...." „Inwoning toch niet?" viel Mina fel in. „Tja", antwoordde Piet nuchter, „waarom zullen we de feiten niet onder de ogen zien?" „Moet dat per sé vandaag?" infor meerde Rik. „Tenzij je als een struisvogel de kop in 't zand steekt". Piet haalde de schou ders op. Emma zag wel, hoe dit onderwerp haar moeder verontrustte. „Als het zover is, zien we wel wéér", meende zij. Ze gaf haar man een wenk, en die, met een berustend gebaar, zweeg. Maar in Mina Hermans was een felle onrust opgestoken. Niet alleen, dat haar leven de inhoud: het gestaag zorgen voor anderen, kwijt was geraakt; ook haar bestaan als zelf- BREVEN WN U2ERS-BUTEN VEAANTwOOftDCUJUCO NRN Ot BLDM.TC Vrijdag j.l. las ik in de rubriek „Van het raadhuis" over het schoonhouden van dé eigen straat. Een zinsnede uit het stukje: „Het blijkt echter, dat de goede gewoonte om het eigen straatje schoon te houden, hier en daar aan het verdwij nen is". Deze week kwam ik van een autorit van de overkant. In Noordholland waren de hoofdwegen brandschoon. De hoofdweg op Texel, de Pontweg, was zeer slecht te berijden. En de eigenaar van deze en nog vele andere wegen op Texel is de gemeente. Dus gemeente steek de hand in eigen boezem en begin standig mens in haar eigen huis werd bedreigd! Ogenschijnlijk liep het leven weer in het oude spoor. Ze maakte er een gewoonte van, een dag in de week bij Emma en een dag bij Marijke te zijn. 's Zondags kwamen de kinderen dikwijls bij haar. Maar het verdreef het gevoel van eenzaamheid en doelloosheid niet. Toen had er, op een voor haar onver getelijke dag, een vreemde meneer met een aktetas voor de deur gestaan. Toen Mina hem zag, rook ze al onraad. Hij vertelde dat hij van de gemeente kwam. Mina zag hoe de spraakzame buurvrouw aan de deur kwam en ijverig haar belletje begon te poetsen. „Komt u binnen", zei ze stroef, met een woedende blik naar de nieuwsgierige buurvrouw. „Tja", zei de meneer,zou me vrouw Hermans hem misschien kunnen helpen? Er was een heel moeilijk geval van mensen die een woning zochten en misschien zou in haar huis...." ,,U komt over inwoning?" vroeg ze scherp. „Tja", begon de meneer weer.... en hij vertelde iets uit zijn praktijk, hoe verschrikkelijk de woningnood was, welke toestanden er heersten, hoe iedere mogelijkheid moest worden be nut. Mina luisterde, maar het drong niet tot haar door. Het interesseerde haar ook niet. Ze begreep: dit was het voor hoedegevecht. Het ging om haar huis, om haar vrij, zelfstandig bestaan. Dat de wegen berijdbaar te maken. Over de straten in de dorpen wil ik alleen maar zeggen: ga eens een rondje op de fiets, en u zult zeggen: schanda lig I J. Kramer, Den Burg De zuigelingen, die aan de beurt zijn worden op het bureau verwacht op de tijden, waarop hun eigen huisarts zitting heeft. De tijden zijn als volgt: Dokter Siebinga, dinsdag 6 februari om 14.00 uur. Dokter Waverijn, woensdag 7 februari om 13.30 uur. gaf ze niet prijs. En dat zei ze ook. „Maar dat hoeft ook helemaal niet" antwoordde de ambtenaar van de huis vesting. „U blijft hoofdbewoonster, u bent baas in uw eigen huis. U leeft op u zelf, u kookt uw eigen potje...." „Dus dan zouden mijn kleinkinderen niet eens meer een nachtje bij hun grootmoeder kunnen slapen?" vroeg ze verontwaardigd. De ambtenaar glimlachte wat mee warig. „Mevrouw, er zijn kinderen die met hun ouders in één kamer slapen. In die kamer wónen ze ook. Er zijn mensen waarvan kinderen constant bij de familie slapen, omdat er voor hen geen slaap plaats is...." „Waarom trouwen die mensen dan vóór ze een woning hebben?" viel Mina bits uit. „Hier in de straat ook zo'n jong stel, verloofd - getrouwd, en zeven maanden later een baby. En nu is Hol land in last. Nu moeten ze een huis. En ze krijgen eerder een huis dan de stellen, die al zeven jaar in eer en deugd verloofd zijn, die pas trouwen als ze een huis hebben en pas kinderen krijgen als ze getrouwd zijn, En moet ik daarvan de dupe worden? „Mevrouw", zei de ambtenaar op staande, „ik kwam u alleen maar vra gen. Het zou zo prettig zijn, wanneer we het onderling konden schikken, ook voor u. Maar ik begrijp wel, het overvalt u allemaal. Praat u er eens over met anderen, denk er eens rustig over na. Dank u, ik kom er wel uit". (Wordt vervolgd) Uitsluitend voor spoedgevallen Van vrijdagavond 18.00 uur tot maandagmorgen 8.00 uur Dokter K. Eissen, Julianastraat 9, Den Burg, tel. (02220) 2039. Ambulance (in geval van onge lukken met betekenend lichame lijk letsel) (02220) 2011. Van vrijdagavond 18.00 uur tot maandagmiddag 13.00 uur Zr. Van Karsen, Kogerweg 132, Den Burg, tel. 4319. Voor zeer spoedeisende tandheel kundige hulp kan men zaterdag en zondag om 18.00 uur precies te recht in het tandheelkundig cen trum in het Groene Kruisgebouw, Witte Kruislaan 19. Weverstraat 95, telefoon (02220) 2112 Weekenddienst: zaterdag en zondag 11.30 - 13.00 uur en van 17.00 18.00 uur. Buiten die tijden alleen voor spoedeisende gevallen. Dagelijks is het politiebureau van de groep Texel van de Rijkspolitie telefonisch te bereiken via tel. (02220) 2644. Buiten kantooruren (tussen 18.00 en 08.00 uur) kan men rechtstreeks contact opnemen met de meldkamer van het district Alkmaar, tel. (072) 116444. Alleen voor spoedgevallen tele foon (02220) 2527. Voor noodslachtingen bellen de heer A. van Heerwaarden, telefoon (02220) 2182 (slachtplaats) of 2663 (Wilhelminalaan 94), b.g.g. 3541. Zondag 4 februari 1979: HERVORMDE GEMEENTEN Den Burg 10 uur ds. Wisman, doopdienst voor jong en oud, kollekte Werelddiakonaat De Cocksdorp 10 uur ds. Wolthaus Collecte voor het werelddiako naat. Den Hoorn 9.30 uur ds. Hoekstra viering avondmaal collecte Werelddiakonaat De Koog 11 uur ds. Hoekstra viering avondmaal collecte Werelddiakonaat De Waal 19.30 uur ds. Wolthaus Oosterend 9.30 uur ds. Van Zijd Langhout kollekte Werelddiakonaat Oudeschild 11.00 uur ds. Van Zijll Langhout, kollekte Werelddiako naat. GEREFORMEERDE KERKEN Den Burg 10.00 uur Kand. Koetsier uit Amsterdam. Uitzending via „De Lichtboei" 19.30 uur Kand. Koetsier Oosterend 10.00 uur ds. Douwes 16.30 uur Ds. v.d. Meulen, uit Den Helder. GEREFORMEERDE GEMEENTE Öosterend 10.00 uur Dienst 16.00 uur Dienst Dinsdag 6 februari: Oosterend 19.00 uur ds. D. Hak kenberg, uit Lisse. DOOPSGEZINDE GEMEENTE Den Burg 10.00 uur ds. Hylkema Om 19.30 uur uitzending via „De Lichtboei" Kinderoppas aanwezig. ROOMS KATHOLIEKE KERK Den Burg: zaterdag 19.30 uur Uitzending via De Lichtboei zondag: 10.45 uur De Koog: zondag 9.30 uur Oudeschild: zondag 19.00 uur 'Den Hoorn: zondag 10.45 uur De Cocksdorp: zondag 9.15 uur Oosterend: zaterdag 19.30 uur JEHOVAH'S GETUIGEN in het Rode Kruisgebouw Jonker straat, Den Burg. 10.15 uur Lezing 11.15 uur Wachttorenstudie, i «Bi

Texelsche Courant | 1979 | | pagina 7