(jroen e/warL-Jexels in het harL, Muziekschool 10 jaar in houten noodgebouw 1 „Excelsior" uitstekend in winterconcert Kinderkleding De Soorishop Dorpscommissie start actie voor oude Ulo VEEL GELUIDSHINDER EN RUIMTEGEBREK Leerlingental nu ruim 500 Veiling op 30 maart DE BIJENKORF TE KLEIN VOOR KORPS EN PUBLIEK BUURTVERENIGING KLAAGT OVER SCHOOLGEBOUW afe.pi Gemeente verkoopt VTB-gebouw aan loodgietersbedrijf Wim Kok naar Texel Winterconcert in Waldhoorn Dorpscommissie weer in functie sSRS&ssh 92e JAARGANG NR. 9351 DINSDAG 6 FEBRUARI 1979 Redactie: Harry de Graaf, Pelikaanweg 75, De Koog, telefoon (02228) 266 en Wessel Post, Burdetstraat 17, Den Burg, telefoon (02220) 3543. Uitgave: Langeveld De Rooy B.V., Postbus 11, Den Burg, telefoon (02220) 2741. Verschijnt dinsdags en vrijdags. Postgiro 652. Abbonnementsprijs 711,50 per kwartaal 70 cent incasso; los 50 cent. Bankrelaties: Amro Bank nr.4699.17.636; Rabobank nr. 3625.01.742; NMB nr. 6734.60.398. Advertentietarief: 43 cent per mm hoogte per kolom. „Het geluidsprobleem is zo groot dat (ironisch genoeg) de lessen van de docenten nimmer door de direkteur werden be zocht omdat alles woordelijk vanuit zijn werkkamer (de keu ken) te volgen was". Dit staat te lezen in het jongste jaarverslag van de Texelse Muziek school. Het is terug te vinden onder het kopje „Huisvesting" waar er nog eens aan wordt herinnerd dat het met het onderkomen van de school nog steeds meer dan droevig is gesteld. Het momenteel in gebruik zijnde houten gebouwtje aan de Parkstraat in Den Burg dateert uit de zestiger jaren toen het o.a. ging dienen als bode woning tijdens de nieuwbouw van het huidige gemeentehuis. De Muziek school nam er in 1969 haar intrek nadat daarvoor het voormalige Asiel aan de Burgwal voor muziekonderwijs was be nut. Tien jaar later is er wat betreft het onderkomen van de Muziekschool nog niets veranderd, terwijl het aantal leer lingen meer dan verdubbeld is. Het steeg van 200 naar ongeveer 500. Vandaar ook dat in het jaarverslag dat onlangs met betrekking tot het De buurtvereniging Zuid-Eieriand heeft bij de gemeenteraad een klacht ingediend over de wijze waarop de voormalige school van Zuid-Eierland wordt beheerd door de heer N. Wei- boren. De buurtvereniging klaagt over geluidsoverlast en een dusdani ge rommel rond de school dat het aanzicht van de buurt wordt ont sierd. Volgens de buurtvereniging is de bij de school geplaatste PTT-brievenbus door de rommel slecht bereikbaar. In de brief wordt gesteld dat de buurtbe woners over het algemeen juist bezig zijn hun woningen te verfraaien of geheel nieuw op te trekken. „We vin den het daarom jammer als juist een gebouw van de gemeente door achter stallig onderhoud en slecht beheer uit de toon springt". De buurtvereniging vindt daarom dat de school moet wor den verbouwd tot enkele kleine wonin gen. In de begin vorig jaar gehouden hoorzitting is die wens ook naar voren gebracht. Onbegrijpelijk Niek Welboren vindt de klachten van de buurtvereniging onbegrijpelijk en ongegrond. Hij zegt nooit persoonlijk te zijn benaderd. De brievenbus is wel degelijk bereikbaar en dat het op het erf rommelig is, is onvermijdelijk want de werkzaamheden zijn hier nog niet vol tooid. Welboren meent zeker te weten dat slechts een deel van de buurt klach ten heeft; van anderen heeft hij verno men dat het juist zeer op prijs wordt gesteld dat de voormalige school nu weer op een zinvolle wijze wordt ge bruikt. Niek Welboren houdt er dan ook ernstig rekening mee dat de kla gers door heel andere motieven worden gedreven, maar is best bereid tot een gesprek. te geef in schooljaar 1977/'78 werd uitgebracht, enkele hartekreten opgenomen zijn over deze „voor verantwoord muziekonder wijs ontoereikende toestand". Geluidshinder Volgens de samensteller van het verslag, muziekschooldirekteur Hans Mulder, vormt de geluidshinder wel het grootste probleem waar docenten en leerlingen dagelijks mee hebben te maken. Mulder vestigt er hierbij de aandacht op dat dit in de afgelopen periode meermalen tot irritaties bij de verschillende docenten heeft geleid. Dat is dan ook geen wonder als hierbij bedacht wordt dat bijvoorbeeld op woensdagen al de beschikbare (zes) kamers en kamertjes met verschillende instrumenten zijn bezet. Het is dan een ware kakofonie, waarin een orgel, twee piano's, een akkordeon, een viool, een gitaar en niet te vergeten een drumstel meespelen. De muziekschooldirekteur drukt zich weliswaar iets genuanceerder uit, maar de inhoud van zijn woorden in het jaar verslag is dezelfde: „Mede om een drei gende wachtlijst te ontlopen werd er veel geëxperimenteerd met groepsles sen, hetgeen door de slechte afschei- dingswanden van de lokaliteiten vaak tot onmogelijke lessituaties leidde". Om het ruimtegebrek tenminste iets op te heffen, heeft men in alle dorpen dependances gesticht, waar klassikaal les wordt gegeven. Voor applicatiecur sussen aan onderwijzend personeel kon men gebruik maken van de CVO-school en de Thijsseschool. Ruimtegebrek Het ruimtegebrek dat met veel pijn, moeite en hulp van buitenaf uiteindelijk toch redelijk binnen de perken gehou den werd, was helaas niet de enige poblematiek waarmee de Muziekschool in de periode 1977/'78 te kampen had. Een tweetal docenten moest om ge zondheidsredenen het werk staken, een derde docent was in verband met zijn gezondheid lange tijd afwezig en de administrateur van de school werd begin januari getroffen door een zwaar hartinfarct. Omdat het schoolteam slechts uit enkele leden bestaat, hadden deze ziek tegevallen een grote invloed op het werk. Doordat de overblijvende docen ten zoveel mogelijk insprongen, moes ten zij noodgedwongen zeer lange werk dagen maken.' Mede daardoor kwam het schoolwerkplan min of meer op losse schroeven. Alleen de integratie van de lessen Algemene Muzikale Vor ming (AMV) in het basisonderwijs kon daardoor iets worden uitgebouwd. De rest moest blijven liggen. Meer belangstelling Toch waren er wel verheugende ont wikkelingen in de afgelopen periode. Een daarvan was dat dankzij extra sub sidies de laatste 20-minutenlessen met tien minuten konden worden verlengd. Ook het aantal groepslessen nam toe. De hoeveelheid hiervoor benutte uren steeg van 5 naar 23. De integratie in het basisonderwijs steeg ook nogal dras tisch en kon, mede dankzij de betrokken leerkrachten tot 39 klassen worden uitgebreid. Bijna tweederde van de Texelse schooljeugd (ca. 65 procent) wordt nu van muzikale vorming voor zien. Mede door de positieve reakties van de betrokkenen gaven 28 leerkrach ten zich op om te worden bijgeschoold. Het aantal ingeschreven leerlingen steeg in de periode 1977/'78 naar 524 (in de voorafgaande jaren waren deze cijfers 470 en 490). Als de gemeenteraad er dinsdag avond mee akkoord gaat, verkoopt de gemeente het voormalige VTB- gebouw aan het Schilderend met bij behorende woningen aan het Lood gietersbedrijf Fa. Zijm en Zoon i.o. te Den Burg. Het complex zal worden verbouwd tot showroom en werkplaats en de drie bovenwonin gen zullen tot twee woningen wor den gemaakt. De firma Zijm wordt eigenaar voor 7250.000,—. Het 2.450 m2 beslaande geheel werd in 1970 door de gemeente aangekocht van de VTB voor twee ton. De gebouwen werden destijds ge kocht om een eind te maken aan de verkeersoverlast die de grote vrachtwa gens van de VTB op deze plaats ver oorzaakten. Bij de firma Zijm wordt daarvoor niet gevreesd, mede omdat het bedrijf per auto slechts vanaf de Bernhardlaan bereikbaar zal worden ge maakt. Het voorterrein aan het Schil derend is nl. niet in de transactie begrepen en blijft dus gemeente-eigen dom. De Texelse Autocentrale heeft voor dit terrein belangstelling voor het parkeren van eigen auto's. De gemeen te heeft dat verzoek nog in studie. Ook het als speelterrein in gebruik zijnde deel van het voormalige VTB-terrein is buiten de verkoop gehouden. Wat betreft de thans nog in gebruik zijnde bovenwoningen is overeengeko men dat deze uiterlijk 1 september a.s. ontruimd moeten zijn en de thans in de autobox ondergebrachte peutercrèche mag in stand worden gehouden totdat verhuizing naar de oude Ulo mogelijk is. FNV-voorzitter Wim Kok komt vrijdag 16 maart naar Texel, waar hij op uitnodiging van het plaatselijke FNV- bestuur zal spreken in hotel De Linde- boom-Texel, aanvang 20.00 uur. Toe gang is vrij voor iedereen. In dorpshuis De Waldhoorn te Den Hoorn wordt op vrijdagavond 9 februari de jaarlijkse winteruitvoe- ring gegeven van de korpsen DEK en KTF. Aan dit gevarieerde pro gramma wordt tevens meegewerkt door de drumband van DEK, een orkestklas van de muziekvereniging en de „oude stijl" jazzband Monkey's Revival. Op het programma van het voltallige gezelschap staat ondermeer de Vale- riussuite, die als verplicht werk tijdens het vorig jaar in Leiden gehouden ANUM-muziekconcours werd gehouden. De Stichting Dorpscommissie Den Burg functioneert weer normaal. Zoals bekend had de commissie haar taken neergelegd uit protest tegen de hou ding die de gemeenteraad innam toen over de oude Ulo als gemeenschaps centrum voor Den Burg moest worden beslist. Naderhand werd dit besluit opgeschort maar per 12 januari heeft de commissie B. en W. laten weten dat de oude taken weer zijn opgenomen. Dit naar aanleiding van het feit dat de gemeenteraad in de vergadering van 19 december grotendeels op haar stand punt is terug gekomen. De dorpscommissie Den Burg moet een bedrag van bijna veertig mille bijeenbrengen voor de eerste verbouwfase van de oude Ulo. Zoals bekend wordt het voormalige schoolgebouw aan het Schilderend in meerdere fasen tot gemeenschapscen trum voor Den Burg gemaakt. Voor de eerste fase moet de eigen bevolking een bedrag van ruim ƒ38.000,— op tafel leggen. Om dat geld los te krijgen zal de dorpscommissie meerdere acties voeren. Als eerste wordt op vrijdagavond 30 maart een veiling van goederen en diensten gehouden in „De Lindeboom- Texel". Nu reeds wordt op de mensen van Den Burg een beroep gedaan hieraan mee te werken door goederen en diensten aan te bieden. Alles wat voor anderen ook maar enige waar de zou kunnen hebben is welkom: boeken, platen, huishoudelijke appa raten, meubelen, schaatsen, taarten, maar ook diensten zoals een avond oppassen, een kamer behangen, ramen lappen, cake bakken, etc. leder wordt verzocht alvast te gaan denken en wat klaar te zetten. De organisatoren (de dorpscommissie, de akkommodatiecommissie en de toekomstige gebruikers van de Ulo) laten spoedig nader van zich horen. Het is de bedoeling dat later ook nog een stickertjesactie, een grote verloting en een soort fancy fair zullen worden gehouden. De eerste fase voorziet in de ver bouw van het nieuwste gedeelte van het gebouw tot peuterspeelzalen, ter wijl het oude gedeelte zal worden op geknapt. De totale kosten van de eerste fase belopen 7380.000, De belangstelling voor de zaterdag gehouden winteruit- voering van de Christelijke Muziekvereniging „Excelsior" was ongekend groot: 250 per sonen. Dat waren er om streeks honderd meer dan ge woonlijk en het betekende dat extra stoelen moesten worden aangesleept. Ook op het to neel was het dringen, want het korps groeit nog steeds en telt nu 48 leden, afgezien van leerlingen e.d. Ook wat betreft de kwaliteit verkeert „Excel sior" in topvorm. Na het beha len van een eerste prijs in de ere-afdeling op het concours, bewees het korps andermaal zijn klasse in het uitstekende concert van zaterdag. Onder de strakke leiding van diri gent A. Kuik werd een gevarieerd programma gebracht, zonder dat fouten van betekenis werden ge maakt. Nog belangrijker voor het pu bliek was dat i de keus weer was ge vallen op stukken die goed in het ge hoor lagen. Traditiegetrouw lag het accent na de pauze op het populaire en ging het er weer even swingend toe. Voor goede intermezzo's zorgde de drumband van „Excelsior" en „Betty's Rampestampers". Dat is de carnavaleske benaming voor de zeer serieuze kopergroep van de muziek school. De muziekvereniging bestaat 70 jaar. In verband daarmee hadden de colle ga's van het Koninklijk Texels Fanfare korps/DEK een fraai boeket bloemen gestuurd. Omdat het moeilijk was om het hele boeket over het korps te ver delen, stelde voorzitter Th-, Medema de ruiker ter hand van Jannie Dros. Die hulde viel haar te beurt omdat zij wat men noemt op alle dagen loopt, maar niettemin haar partijtje zonder manke ren meeblies en ook geen enkele repe titie heeft gemist In zijn welkomst woord kon de heer Medema deze keer geen vertegenwoordigers van het ge meentebestuur begroeten. Want wet houder Jook Nauta die sedert enkele maanden als gewaardeerd trombonist deel uitmaakt van het korps telde na tuurlijk niet meel Geestelijk Na de openingskoraal speelde „Ex celsior" vier geestelijke liederen waar onder „Vaste rots van mijn behoud" en „Blijf bij mij Heer". Alleen al door de bekendheid werden ze gewaardeerd. Het „Rockingham" hoorde ook duide lijk tot de „geestelijke sector" waarmee „Excelsior" zijn identiteit bewaart. Dit op Gezang 48 gebaseerde stuk was niet bijzonder moeilijk, maar zeer gevarieerd wat stemming en volume betreft. Hoogtepunt van de uitvoering von den wij de Valerius suite van Mein- dert Boekei. Dit lang niet makkelijke werk werd met succes gespeeld op het laatstgehouden concours, maar ook zaterdag was de uitvoering vrij wel foutloos, niet in de laatste plaats door het aandeel van de bugels, tenorsax en baritons die bijzonder op dreef waren, overigens kwamen in dit werk alle instrumenten aan bod. In tegenstelling tot de meeste con- courswerken lag de Valerius suite ook nog makkelijk in het gehoor en bevatte tal van herkenbare elemen ten zoals het „Merck toch hoe SterkDirigent Kuik gaf bij meerdere nummers een korte toe lichting, wat vooral voor het muzi kaal minder geschoolde deel van de toehoorders instructief was en het luistergenot vergrootte. Ook met het zeer bekende „Rule Brittannia" schoot „Excelsior" in de roos. Engelands tweede volkslied werd ■SMiBSSaiifff snevi M a--- nagenoeg perfect gespeeld (met opval lend mooi figuratiewerk van de tuba) en had een daverend, maar klokgaaf slot. Op het juiste moment volgde een mars. Het was de oude en bekende „Jubelklange" naar een arrangement van Molenaar die prettig in het gehoor ligt maar technisch toch iets meer van de muzikanten vraagt dan de meeste andere marsen. Nieuwe majorettes Het optreden van de drumband van „Excelsior" werd een groot succes. De gedeeltelijk uit nieuwe tamboers be staande groep bracht een zestal num mers die technisch en rhytmisch perfect uit de verf kwamen. Terecht werd lof toegezwaaid aan instructeur Henk Beijert en aan tamboer-maitre Th. Medema. De Excelsior-drumband be schikt sinds enige maanden over een nieuwe groep piepjonge majorettes. De geringe ervaring in aanmerking nemend brachten ze het er goed en veelbelo vend af. De kopergroep van de muziek school bleek uit zeer prille blazertjes te bestaan. Onder leiding van Betty Bakker gaven ze een prestatie ten beste die iedereen enorm meeviel. Niet omdat men een lage dunk zou hebben van muziekschoolleerlingen, maar het ging hier om kinderen die niet meer dan anderhalf tot twee jaar les achter de rug hebben en dan mag je nog geen hoge verwachtin gen koesteren. Het was best aan te horen. Het gebodeno versterkte de hoop op een goede muzikale toe- (Lees verder op pagina 4] De piepjonge majorettes traden voor het eerst op in het openbaar: onwennig maar veelbelovend.

Texelsche Courant | 1979 | | pagina 1