Oudleerlingen bleven beneden hun niveau IJsclub Den Hoorn zoekt 'fris' bestuur rConcordia" (Breezand) won Engelvaart-trofee GEEIM TOPTONEEL IN DE WIELEWAAL EXCELSIOR „Samen een" verkoopt strook grond VERVOLG VAN PAG. 1 Raadsvergadering PAGINA 4 TEXELSE COURANT DINSDAG 6 FEBRUAR11979 t Hl In dorpshuis De Wielewaal hebben leden van de Vereni ging van Oudleerlingen der La gere Landbouwschool zaterdagavond aan den lijve ondervonden wat het wil zeg gen een „willig publiek" te hebben. Want, hoewel het uitverkoren toneelstuk niet bepaald een topper was en het ook niet optimaal werd gebracht oogstte men uiteindelijk toch een fors applaus. Het gebeurde allemaal naar aanlei ding van de opvoering van het blijspel „Mijn man is weer naar zee" waarvoor een goed gemotiveerd merendeels agrarisch publiek naar het Waalder dorpshuis was getrokken. De regie was in handen van Giel Kuip. Sjaak Koeman, eigenaar/exploitant van café De Thuishaven zit in moeilijk heden. Door de clandestiene verkoop van jenever is hij veroordeeld tot een aantal maanden gevangenis. Hij vertelt het zijn echtgenote Wanda en zegt haar meteen dè oplossing om het geheim te houden. Hij gaat zogenaamd een reisje maken met zijn voormalige kapitein waarbij hij als kok vele wereld reizen heeft volbracht. Om dat allemaal geheim te houden blijkt echter zo eenvoudig niet. Vooral niet als plotse ling zijn broer en zus met hun respec tievelijke echtgenoten ten tonele verschijnen. Problemen doemen ook op door de aanwezigheid van het dienst meisje en twee stamgasten. Na veel vi|ven en zessen, waarbij het publiek met zoveel toestanden en toestandjes wordt geconfronteerd dat men tenslot te verbouwereerd in de stoel weg „moet" zakken komt het tenslotte toch nog tot een happy-end. ledereen wordt weer gelukkig en iedereen krijgt geld. Tja komst van zowel KTF/DEK als Excel sior want, de leerlingen zijn van beide korpsen afkomstig. Temidden van het koper bevond zich echter één klarinet. Die past niet in een der korpsen en zal dus op een andere manier muzikale carrière moeten maken. De naam „Betty's Rampestam pers" was bedacht door een der leden: Kees Jasper Helder. Een van de stukjes die werden gespeeld droeg dan ook de naam „Rampestampers medley". Betty Bakker legde uit dat het samen leren bijzonder belangrijk is. Uit eigen erva ring wist ze dat dit soms grote proble men kan geven. Na de pauze werd op vlotte wijze Olympica gebracht, een bekend werk dat mooi „spits" en gearticuleerd werd geblazen. Ook de andere mars Bill Bailey kwam er vlot uit, waarna „Excel sior" op de swingende toer ging. De uit drie nummers bestaande Dixieland-selec tion deed het prima, mede door het mooie verhaal over de zingende neger op het zinken dak (bij „Tin roof blues") dat Kuik erbij vertelde. Een oude be kende was de Tiger Rag (arrangement Pi Scheffer) waarbij vooral de trom bones zich succesvol uitsloofden. Een prima slot van het concert was de Show time-mars van Lex Abel. Alsof dat nog niet uit het soort verhaal zou blijken; het stuk is van Duitse origine. Jammer genoeg door de verta ler een beetje te klakkeloos in het Nederlands omgezet. De namen waren Nederlands maar daar was het bij gebleven. Verder was het volledig op de humor van onze oosterburen geënt. Een voorbeeld: Twee oude mannetjes die bij hun echtgenotes onder de plak zitten en hun frustraties door middel van drank proberen te verdrijven. Nog een voorbeeld: Twee andere mannetjes die op latere leeftijd gekomen nog steeds zonder vrouw zitten en zich belachelijk aanstellen om voor hun oude dag toch nog iemand te versie ren. Bij voorkeur een rijke weduwe Toegegeven: de Oudleerlingen heb ben beslist hun best gedaan om er iets van te maken. Het toneel zag er piekfijn uit, men had zich van goede kledij voorzien en ook het grimewerk was opperbest gelukt. Om de cafésfeer zo echt mogelijk op het podium te zetten was men er zelfs toe overgegaan een echte bar aan te brengen. Compleet met bierpomp waaruit echt bier getapt kon worden. Er waren ook zitjes aange bracht die echt in een dergelijke hore cagelegenheid thuishoren. Overigens was het wel vreemd dat het venster een uitzicht bood op een typisch Texels landschapje. Leuk, dat wel, maar dat verwacht je toch eigenlijk niet bij een etablissement dat als naam „De Thuis haven" heeft. Hinderlijk Maar uiteindelijk komt het publiek voor toneelspel naar een dergelijke vor- Aan da bar van „De Thuishaven" met vJ.n.r. Geert Timmer, Piet Wim Roeper en Nellie Witte-Beers. stelling en helaas haperde daar nogal wat aan. Als er heftig gereageerd moest worden reageerde men laks, en als men timide moest reageren ging het er hard tegenaan. Dat gold weliswaar niet voor alle spelers maar was toch wel dermate hinderlijk dat het de hele zaak nogal overschaduwde. Spelers die het er zaterdagavond beslist goed afbrachten waren de „ouwe gètrouwen" namelijk Geert Timmer, Piet Wim Roeper, Carla Rik- kenberg-Kuip en Kees Zoetelief. De rest kwam niet verder dan een middel matig niveau. Nellie Witte-Beers had als Wanda, de vrouw des huizes een bijzonder lastige rol. Desondanks had zij veel beter gekund. Diverse nuances legde ze ver keerd, hetgeen vermoedelijk aan zenuwen te wijten was. Voor Teun Huisman geldt ongeveer hetzelfde wat voor hem helemaal vreemd is omdat hij zich in het Verleden wel eens beter in een dergelijke rol toonde. Angely Witte en Cor de Lugt deden het iets beter maar kregen de juiste intonatie niet altijd te pakken. Het spelen voor publiek is namelijk iets anders dan het voorlezen van tekst uit een boekje. Iets meer vaart en iets meer flair zou het in dit geval beter hebben gedaan. Iets wat overigens ook gold voor Leo Saai maar deze stond voor de eerste keer op de planken zodat hem dit moeilijk aangerekend kan worden. Coby Bakker-Zoetelief was Omdat het met de IJsclub van Den Hoorn, in overeenstemming met het ge bruikelijke winterweer, de laatste jaren een en al „kwakkelen" is geweest, hebben enkele ondernemende Hoorn- ders besloten de vereniging nieuw leven in te blazen. Op woensdagavond 7 februari wordt daartoe in hotel „Den Hoorn" een her oprichtingsvergadering belegd. Men is van mening dat vooral de laatste maand Den Hoorn er wat betreft de ijspret maar bekaaid is afgekomen. Dit in tegenstelling tot de andere Texel se dorpen waar zonder uitzondering uit gebreid geschaatst kon worden. Menige Hoornder kon men dan ook elders schaatsend aantreffen. De oorzaken van dit alles zijn nogal complex. De hoofdzaak is echter dat het tot het midden van de jaren zestig gebruikte ijsbaantje in de Geul door, plantengroei onbruikbaar is geworden. Bovendien heeft zich sindsdien eigenlijk ook geen goed schaatsweer voorge daan. Nu dat wel het geval was, bleek Den Hoorn niet over faciliteiten te be schikken, hetgeen voor de bewoners een fikse teleurstelling betekende. Geen leden, geen geld De IJsclub van Den Hoorn werd opge richt op 10 januari 1928 en de huidige voorzitter, de nu 78-jarige Aris Smit, iemand die een beetje tussen goed en matig hing. Zij had het nadeel dat in de gevallen dat zij op het toneel stond ook haar „toneelschoonzus" Carla Rikken- berg-Kuip aanwezig was. Deze laatste had een overheersende rol die bij haar zodanig goed in handen was dat de overige toneelspelers vaak letterlijk en figuurlijk met de „mond vol tanden" stonden. Dat overkwam Coby Bakker eveneens. Zij speelde al eens eerder mee maar was voor de eerste maal bij de Oudleerlingen in touw. Aandacht Wat over het algemeen een beetje jammer was tijdens het spel was de grote aandacht die een aantal spelers hadden voor de souffleuse Tineke Tjonk. Omdat hierdoor de aandacht op haar werd gevestigd was het onvermij delijk dat men in de zaal scherper op de souffleuse ging zitten letten, en of deze soms „reddingen" moest verrichten. Dat scheen een enkele keer wel het geval te zijn maar het ging merendeels toch zodanig dat de zaal er niet veel van merkte. Zoals gezegd speelden Geert Timmer en Piet Wim Roeper weer zoals van hen verwacht mocht worden. Carla Rikkenberg toonde zich van hetzelfde kaliber en uitte zich als een waar „man wijf" wat ook de bedoeling was. Kees Zoetelief, die dit seizoen drie toneel rollen op zijn lijstje heeft staan, wekte een paar maal de indruk zijn tekst kwijt te zijn. Aan hemzelf was dit overigens niet zo te merken omdat hij voldoende ervaring heeft om te improviseren. Zijn tegenspelers en -speelsters bleken er echter niet zo op verdacht Hoewel het optreden met een tame lijk fors applaus werd beloond is het de vraag of dit bedoeld was als blijk van waardering voor het getoonde spel dan wel als uiting van vreugd dat het afge lopen was. In tegenstelling tot wat zij gebruikelijk aan toneelplezier voorscho telen bleven de Oudleerlingen dit jaar beslist onder de maat. De gemeenteraad wordt voorgesteld ermee akkoord te gaan dat de Stichting tot het verlenen van Steun aan de Stichting Verpleging en Verzorging „Samen Een" een strook grond aan de Schilderweg verkoopt aan Vissers Bouw- en Timmerbedrijf. Het gaat om een vijf meter brede strook (totale oppervlakte 1.000 m2) die nodig is voor de aanleg van een boomsingel rond het bedrijf. Visser betaalt f5, per m2. Dinsdag 13 februari, aanvang 19.30 uur vergadert de raad. De agenda luidt als volgt: 1. Toelating van mevrouw M. Huitema- Vos tot lid van de raad. 2. Notulen van de vergaderingen van 21 november en 19 december 1978. 3. a. Ingekomen stukken b. Mededelingen c. Beantwoording raadsvragen 4. Benoeming bestuursleden van de Stichting Texels Museum. 5. Benoeming leden woonruimte-ad- viescommissie in verband met uitbrei ding van de commissie. 6. Verlening ontslag aan de heer W. Gi- lijamse, hoofd van de openbare Beatrix- school voor buitengewoon lager onder wijs. 7. Verdaging van de beslissing op de be roepschriften van de heer A. P. Kikkert, de heer J. H. Kager en de heren Smit, De Dood en Leek, inzake de weigering van bouwvergunningen. 8. Vaststelling van een besluit om de minister van onderwijs en wetenschap pen te verzoeken om met toepassing van artikel 55 quater van de lager onderwijswet 1920 de openbare lagere scholen te Midden-Eierland, Oosterend, De Waal en De Cocksdorp buiten aanmerking te laten bij de vaststelling van het bedrag per leerling enz. voor het openbaar gewoon lager onderwijs voor het jaar 1979. 9. Vaststelling van het bedrag per leerling voor het openbaar gewoon lager onderwijs voor het jaar 1979. 10. Vaststelling van het bedrag per leerling voor het openbaar buitenge woon lager onderwijs voor het jaar 1979. 11Vaststelling voorschotten op de exploitatievergoeding aan de bijzondere scholen voor gewoon lager onderwijs voor het jaar 1979. 12. Vaststelling van de gemeentelijke vergoeding in de exploitatiekosten van de bijzondere kleuterscholen over het jaar 1978. 13. Vaststelling van een voorschot op de gemeentelijke vergoeding van de exploi tatiekosten voor de bijzondere kleuter scholen voor het jaar 1979. 14. Beslissing op een verzoek van de Stichting Katholiek Onderwijs Texel, om, met toepassing van artikel 72 van de lager-onderwijswet 1920, medewer king te verlenen voor de vervanging c.q. aanvulling van meubilair. 15. Beslissing op een verzoek van de Vereniging voor Christelijk Volksonder wijs te Den Burg bm, met toepassing van artikel 50 van de kleuteronderwijs wet, medewerking te verlenen voor de Uitbreiding van zijn kleuterschool in verband met vervanging van een semi permanent lokaal. 16. Beslissing op een verzoek van di Vereniging voor Christelijk Volksonder wijs te Den Burg om, met toepassini van artikel 72 van de lagei onderwijswet 1920, medewerking t verlenen voor de verbouw van zijl lagere school. 17. Goedkeuring van de opheffing vai de Stichting Nijverheidsonderwijs voo Meisjes op Texel. 18. Jaarverslag van de stichting Prof Dr. W. H. Keesomstudiefonds te Texel over het jaar 1977. 19. Wijziging van de statuten van de Stichting Cultureel Werk Texel. 20. Wijziging van de subsidieverorde ning culturele verenigingen. 21. Vaststelling voorbereidingsbesluiten a. voor een gedeelte van Den Hoorr (bouwplan Lap) b. voor gedeelten van Oosteren: (plannen Koopman en Daalder) c. voor het beschermde dorpsgezich Oosterend. d. voor het uitwerkingsgebied Den Burg-noordwest e. voor De Krim f. wijziging bestemmingsplan Buiten gebied (plan Klabams, Pontweg) 22. Restauratie van het pand Waalder- straat 17. 22a. Afvoeren van het pand Spanger- weg 29 van het register van beschermde monumenten. 23. Verkoop gronden aan de Burgwat aan architecten Visser. 24. Verkoop Schilderend 45a, b en (voormalig VTB-gebouw) aan vennoot schap Zijm en Zn. 25. Goedkeuring van een besluit van d%. stichting tot het verlenen van steun aaty de Stichting Verpleging en Verzorging; „Samen één" betreffende de verkoop-, van een strook grond. 26. Overdracht van de woningen Kerke- steeg 1, 3 en 5 te Oudeschild eij Waalderstraat 7, 9, 11 en 13 te Den Burg. aan de Woningbouwvereniging Texel. 27. Verstrekking van een geldlening aarf de Woningbouwvereniging Texel voor overname van de onder het agendapunt bedoelde woningen. 28. Aangaan van een geldlening me^ N.V. Bank voor Ned. Gemeenten. 29. Wijziging van de gemeentebegroting voor 1977. 30. Wijziging van de gemeentebegroting voor 1978. 31. Wijziging van de begroting van de dienst gemeentewerken voor 1979 32. Wijziging van de begroting van het; grondbedrijf voor 1979. 33. Wijziging van de begroting van dei sociale dienst voor 1979. 34. Wijziging van de gemeentebegroting) voor 1979. d H De Harmonie „Concordia" uit Breezand heeft zaterdag de Mevrouw Engelvaart-trofee gewonnen. Dat gebeurde tijdens een geslaagde muzikale ontmoeting met het Koninklijk Texels Fanfarekorps/DEK in het culturele centrum „VeertNirg" te Anna Paulowna. „Concordia" won met een miniem puntenverschil. Mevrouw T. Engelvaart-Nierop reikte de trofee na afloop uit. maakte toen al deel uit van het bestuur. De laatste officiële bestuursvergadering tot dusver werd gehouden op 17 januari 1968. Met uitzondering van het beschik baarstellen van enkele schaatsprijsjes voor de schooljeugd zijn daarna geen aktiviteiten meer ontplooid. De clubkas is vrijwel leeg en leden zijn op de vingers van een hand te tellen, hetgeen vooral voor de heer Smit dermate teleurstel lend was dat ook hij er geen gat meer in ziet. Bovendien vindt hij het tijd worden dat een jonger iemand hem opvolgt. De initiatiefnemers om de nu elf jaar geleden in elkaar gezakte vereniging weer op de been te helpen, vinden dat er op korte termijn in ieder geval een schaatsgelegenheid voor de kinderen moet komen. Men denkt daarbij aan een parkeerterrein dat 's winters onder water gezet kan worden zoals dat bijv. in De Koog wordt gedaan. Fris bestuur Woensdagavond 7 februari worden de Hoornders in de gelegenheid gesteld ook andere constructieve ideeën te uiten. Er kan dan tevens een „fris" bestuur worden gekozen en aan een nieuwe levensfase worden begonnen, aldus de initiatiefnemers. Ten einde de animo bij de leden om op de vergadering te verschijnen wat groter te maken, heb ben zij ter verloting een waardebon van f25,— beschikbaar gesteld. De bijeen- komst in hotel „Den Hoorn" begint om 20.00 uur en iederen is welkom. Zowel de gastheren en -vrouwen van Harmonie Concordia als de gasten van het Koninklijk Texels Fanfarekorps/ DEK zien terug op een zeer geslaagde avond. Ook de beide juryleden, de heren J. Schaap en G. Westerdijk, lieten aan het einde van de avond weten, zeer te hebben genoten van het totale programma. De dirigenten Kees Sijtsma van „Concordia" en Hans Mulder van KTF/DEK kregen een com pliment voor de opzet van het program ma, dat zeer afwisselend was. De jury benadrukte dat een dergelijke ontmoe ting navolging verdient. Beide vereni gingen hebben veel kwaliteit en lever den deze avond zeer goede prestaties. Afwisseling Beide verenigingen waren in de grote zaal van het Cultureel Centrum naast elkaar opgesteld. Mevrouw Vlaar, voor zitster van „Concordia", opende de avond met een woord van welkom aan meneer en mevrouw Engelvaart, de beschermheer van „Concordia" en aan de aanwezige juryleden. Daarna beet KTF/DEK de spits af met de mars „Trafalgar" van W. Zehle. Na deze pittig gespeelde mars was het de beurt van „Concordia" die het koraalgedeelte leverde met Spiritual Contrast van H. L. Walters. Duidelijk was Het verschil te horen tussen een harmonie en een fanfare. Het stuk werd goed gekarakte riseerd, maar had wat swingerder ge kund. Dit bleek wèl een specialiteit van KTF/DEK te zijn, want in het daarop volgende „Latin Sounds" van Randy Beek swingde het de pan uit, waarbij Nel Visser zich zichtbaar uitleefde op de conga's. Er was vooral een mooie fanfareklank te beluisteren in de bolero. Een daverend applaus was de beloning. Dit gedeelte heette „Muziek naar dans vormen". Concordia speelde later op de avond „Italia" van Hugo de Groot, geheel anders dan de Zuid-Amerikaan- se sound van KTF/DEK en gebaseerd op een Toscaans volksliedje, een Vene- tiaans gondellied en een Tarantelle, dat zeer goed werd uitgevoerd. Een ander onderdeel van deze avond was „muziek met een verhaal". De Texelse musici vertolkten tijdens dit on derdeel de „Valeriussuite" van Mein- dert Boekei. De jury merkte op dat dit wat beeldender gespeeld had kunnen worden en vooral dynamischer, maar schreef ook dat ze met veel plezier geluisterd had en dat deze uitvoering met recht voorgezet kan worden aan het publiek. Concordia leverde voor dit onderdeel een bijdrage d.m.v. „Fancy Fair" van M. de Boeck, die verdien stelijk werd uitgevoerd. Solisten Om een zo groot mogelijke variëteit te krijgen van het repertorium van blaasorkesten moesten ook solisten worden ingezet. Trompettist Frans Bak ker vertolkte met een prachtige toon „Summertime" uit de opera „Porgy and Bess" van George Gershwin. De solo werd begeleid door een wat te zwaar spelend fanfare. Concordia zette de tromboniste Yvonne Baltus in, die een voortreffelijke prestatie leverde in „The Joker" van H. Moss. Soliste en orkest vormden een onverbrekelijk ge heel, waarbij fijn bewust muzikaal werd gemusiceerd. Als solistische groep speelde voor KTF/DEK een kopereextet o.l.v. Hans Mulder. Uitgevoerd werd een Ameri kaans arrangement van Purcells March and Fanfare. Bij dit optreden bleek dat er totaal veel aandacht aan was besteed en de jury sprak dan ook van een geslaagd optreden. Concordia vertegenwoordigde een 2-tal saxofonis ten, die 4 duo's van Klosé speelden, helaas speelde de nervositeit van de uitvoerenden hen nogal parten. Jan Wietan had speciaal voor daze avond een 2-tai arrangementen ge schreven voor saxofoonsextet en drums. Beide nummers „That's a plenty for me" en „Mr. Jelly Lord' werden professioneel uitgevoerd eri voordat de laatste akkoorden klonken daverde het applaus reeds Dit optreden vond plaats onder het motto „vrije bijdrage". Concordia's jeugdleden speelden o.l.v. tweede diri gent Harry Jongejans „The Beatles in Concert", waarbij opviel dat de jeug dige blazers over weinig zenuwen be schikten en aardig talent hadden. Toch vond de jury het geen juiste verhouding om de jeugd af te wegen tegen de routiniers van Jan Wieten en er werdén dan ook geen punten toegekend. Een ander arrangement was van Hans Mulder, die de „Berceuse" van Benjamin Godard had bewerkt voor sopraansaxofoon met fanfare. Hij heeft daarin alle instrumentengroepen vqn het fanfare aan bod laten komen, wat echter voor sommige instrumenten groepen een zware opgave betekende. Dirigentenwisseling Een bijzonder aardig aspect van deze avond was de dirigentenwisseling, Hans Mulder leidde voor de pauzè Concordia in de „Feestmars" van J. ff. van der Glas en trok daarbij alle regis ters open. Concordia reageerde optimaal. Na de pauze dirigeerde Kees Sijtsma KTF/DEK in dezelfde mars. Opvallend daarbij was het verschil van opvatting, dat vooral tot uiting kwam in het kanteren van de melodische lijnen., Het muzikale gedeeltg_werd besloten met „The Ambassador" van Ton Kotter, gespeeld door Concordia. i Uitreiking Na de jury-uitslag, die bepaalde dat KTF/DEK 9054 punten kreeg en Con cordia 94 punten, overhandigde mevrouw Engelvaart haar trofee aan voorzitster mevrouw Vlaar van Concor dia. Mevrouw Engelvaart betreurde het dat zij na zo'n fijne avond slechts één trofee mocht overhandigen („Waarom niet een grote en een kleirttje?"). Voorzitter Pieter Jan Koorn sloot het officiële gedeelte van de avond. Na afloop bleef de stemming muzikaal want in een mum van tijd was het amusementsorkest van Jan Wieten stevig versterkt met leden van Concor dia

Texelsche Courant | 1979 | | pagina 4