Jacht en konijnen |Bloedafname-avond op vrijdag 9 maart Voor het weekend IN BURG. DE KONINGHAL Avond met Wim Kok niet openoaar Uit liet handelsregister „WAT IK ZEGGEN WOU.." Activiteiten ten bate van uniformen Auto tegen boom INVALIDEN Zuigelingenbureau Aktie dorpshuis Den Burg Artsen Groene Kruis Tandartsen: Apotheek Rijkspolitie Dierenartsen Noodslachtingen Kerkdiensten: 197 IDAG 16 FEBRUARI 1979 TEXELSE COURANT PAGINA S BACVCN MM LEZERS BUTEN VERAMTWOORDCUJKKO MM 0* HCCMKTC >als de laatste jaren gebruikelijk iniseert de afdeling Texel van het erlandse Rode Kruis ook nu weer bloedafname-avond. Deze vindt ts op vrijdag 9 maart in de Burge ster De Koninghal. Omdat de be stelling in 1978 groot was (345 ars) verwacht de organisatie ook nu reen grote opkomst. verband met deze avond worden ir het Rode Kruis per post binnenkort meldingsformulieren verspreid waar- en beroep wordt gedaan op iedere onde volwassene tussen 18 en 65 Het gaat om maximaal 'ongeveer halve liter bloed per persoon, ien de normale hoeveelheid bij een vassene (ongeveer vijf liter) kan een re liter bloed zonder bezwaar worden sstaan. Operaties lit door het Nederlandse Rode Kruis ramelde bloed komt ter beschikking de bloedtransfusiedienst van deze anisatie. Deze verdeelt het weer Ier de Nederlandse ziekenhuizen die „volle" bloed gebruiken bij vele ite operaties. Daaronder vallen onder er maag-, long-, hart- en vaatopera- Zonder bloedtransfusies zouden :e nooit kunnen worden verricht. Het zamelde bloed wordt ook gebruikt bij vervaardigen van plasma-eiwitoplos- gen. Dit wordt veel toegediend aan iënten, als direkte hulp nodig is. Dat voorkomen bij een shock of bij lot bloedverlies wanneer geen „vol" led aanwezig is (rampen, ongevallen Plasma \ndere zaken die men uit vers bloed- sma kan halen zijn cryoprecipitaat en nunuglobulinen. Cryoprecipitaat be- een concentratie van een bepaalde illingsfactor, waaraan patiënten met lederziekte een tekort hebben. Door toedienen van grote hoeveelheden i deze stof kunnen bloedingen tot lan worden gebracht en kunnen deze liënten zelfs grote operaties onder- an. Iets wat vroeger onmogelijk was. Immunoglobulinen is eveneens een vit dat uit het plasma wordt geïso- ird. Het bevat antistoffen tegen de leste in ons land voorkomende infec- ziekten zoals mazelen, geelzucht, de hond, waterpokken etc. Het wordt bruikt om deze infectieziekte te voor innen en is ook bij epidemiën van groot ilang. De rode bloedlichaampjes uit het bloed van een donor kunnen worden toegediend aan patiënten met bloed armoede. De in gezond bloed voorko mende bloedplaatjes (thrombocyten) kunnen worden toegediend aan mensen die hier gebrek aan hebben. Voor de Texelse bloedafname-avond op 9 maart kan men zich aanmelden door de huis-aan-huis bezorgde aanmel dingsformulieren. Belangstellenden kunnen ook contact opnemen met J. N. J. van Heerwaarden, Lieuwstraat 29, Den Burg, telefoon (02220) 3906. In tegenstelling tot wat het FNV Texel aanvankelijk zelf heeft bekend gemaakt, zal de bijeenkomst in hotel De Linde- boom-Texel (op vrijdag 16 maart) waar vakbondsleider Wim Kok het woord zal voeren, een besloten karakter dragen. Het plaatselijke FNV-bestuur liet ons weten dat de avond uitsluitend toegan kelijk zal zijn voor leden en kaderleden van het FNV. Het uniformencomité van de muziek vereniging Excelsior te Oosterend heeft geld nodig. Daarom wordt zaterdagmid dag a.s. in dorpshuis De Bijenkorf film gedraaid voor jong en oud, aanvang 14.30 uur. Vertoond worden twee span nende jeugdfilms. Toegang f1,50. 's Avonds om 20.00 uur wordt in dezelfde zaal de film vertoond die 25 jaar geleden in Oosterend werd gemaakt, gevolgd door bingospel. Toegangsprijs f2,50. Maandagmiddag raakte als gevolg van het spiegelgladde wegdek van de Emmalaan ter hoogte van de Slinger weg mej. M. G. Ott de macht over haar stuur kwijt en botste tegen een boom. De auto, een Renault 6, liep hierbij zware materiële schade op en zal waar schijnlijk total loss worden verklaard. De bestuurster van de auto liep een lichte verwonding op. Ze kon na dok tersbehandeling naar huis. In de allereerste plaats een woord van dank (dat mag ook wel eens) aan Uw redactie, de Gemeente Texel en de Teso, die het mogelijk maakten dat de zienswijze van de invalide heer H. van Koperen de voorpagina haalde (T.C. 9 februari). Als een wrange ondertoon dit schrij ven siert, is het omdat juist hij, een niet-Texelaar, kans heeft gezien de problemen van de gehandicapten, die ook Texel onder zijn bewoners telt, naar buiten te brengen. Ook zij tobben namelijk met ontoegankelijke openbare gebouwen: banken, restaurants, verga derruimten etc. en soms al vele jaren. Behalve dan de lift in het gemeente huis of de toegang van de postkantoren van De Koog en Den Burg, is er nog weinig aan dit probleem gedaan. Zomaar eens een voorbeeld (zonder te willen kwetsen): Heeft U al eens ge tracht met een invalide het voor Texe laars en toeristen toch zo attractieve Havenrestaurant te beklauteren? Of bij voorbeeld Opduin, of Juliana (niets dan goeds over de verdere service). Neem bijvoorbeeld de toiletten: weer een extra trap; nu naar beneden! Practisch onuit voerbaar! Gelukkig zijn er ook lichtpuntjes: sinds kort is er de landelijke parkeer- kaart, die het de gehandicapten mogelijk maakt in de tot voetgangers gebied verklaarde centra van Den Burg of De Koog te kunnen rijden en parkeren; dit alles op doktersattest. Als deze kaart ook voor de boot betekenis zou kunnen krijgen, is dat alleen maar toe te juichen; Anders bestaat zelfs mèt voorrangs- kaart in het hoogseizoen de kans enkele boten te moeten wachten in een voor iemand die moeilijk uit de" voeten kan lastige situatie (toilet etc.). Dank aan de Teso-bemanning, die aan boord altijd wel een plaatsje in de zijgang toestaat met 't oog op eventuele problemen; trouwens: dank aan alle Texelaars, die graag een handje helpen. Daarom hoop ik nu maar, dat de voor het toerisme te openen „weg zonder drempels" over Texel óók voor Texels eigen invaliden perspectieven zal ope nen. Mevr. J. M. Peeters-Verlinde, Den Hoorn De zuigelingen, die aan de beurt zijn worden op het bureau verwacht op de tijden, waarop hun eigen huisarts zitting heeft. De tijden zijn als volgt: Dokter Siebinga, dinsdag 20 februari om 14.00 uur. Dokter Waverijn heeft vakantie. 30 maart a.s. veiling in hotel De Lindeboom-Texel. 5 t/m 10 maart inzamelen goederen en diensten. Veiligideeën: grammofoonplaten, boeken, oude prenten, handkoffiemo len, weegschaal, plantenhanger, boe kenplank, reiswekker, diverse levens middelen, dranken, een avondje oppas sen, autopoetsen, tuin omspitten, een avondje timmeren, een kar mest, een zak aardappelen etc. De goederen die beschikbaar worden gesteld moeten nog goed bruikbaar zijn. Voor toezeggingen van goederen en diensten kan men terecht bij de volgen de adressen: Mevr. J. van Beek-Koster, Waalder- straat 44, Den Burg, tel. 2583; Wolwinkel Lemstra, Weverstraat 45, Den Burg, tel. 2056. Financiële bijdragen kunnen worden gestort op bankrekening no 3625.226.34 Rabo-bank. Enige resultaten: Veiling: 2 pagina's t.b.v. publicatie catalogus in de Texelse Courant, Lange- veld en De Rooy B.V., een boeken- reeks, pendule. Bank: een gift van f100, Wijzigingen. Firma Roest/Bergman, Buurtje 10, Oudeschild. Ambulanthandel huishou delijke artikelen. Vennootschap onder firma ontbonden; Bedrijf in beheer van H. Spigt. Ton Roest, Wilsterstraat 38, Den Burg. Groothandel in sportartikelen enz. Uitgetreden eigenaar A. B. M. Roest. Bedrijf in handen van H. Spigt. „De Zeven Provinciën", De Ruyter- straat 60, Oudeschild. Cafetaria, bar, enz. Volmacht verleend aan J. T. Bas, echtgenote van A. de Wijn (beheerder). Uitsluitend voor spoedgevallen Van vrijdagavond 18.00 uur tot maandagmorgen 8.00 uur Dokter K. Eissen, Julianastraat 9, Den Burg, tel. (02220) 2039. Ambulance (in geval van onge lukken met betekenend lichame lijk letsel) (02220) 2011. Van vrijdagavond 18.00 uur tot maandagmiddag 13.00uur Zr. Th. Groothuis, Marelstraat 8, Den Burg, tel. (02220)2996. Voor zeer spoedeisende tandheel kundige hulp kan men zaterdag en zondag om 18.00 uur precies te recht in het tandheelkundig cen trum in het Groene Kruisgebouw, Witte Kruislaan 19. Weverstraat 95, telefoon (02220) 2112. Weekenddienst: zaterdag en zondag 11.30 - 13 00 uur en van '17.00 - 18.00 uur. Buiten die tijden alleen voor spoedeisende gevallen. Dagelijks is het politiebureau van de groep Texel van de Rijkspolitie telefonisch te bereiken via tel. (02220) 2644. Buiten kantooruren (tussen 18.00 en 08.00 uur) kan men rechtstreeks contact opnemen met de meldkamer van het district Alkmaar, tel. (072) 116444. Alleen voor spoedgevallen tele foon (02220) 2527. Voor noodslachtingen bellen de heer A. van Heerwaarden, telefoon (02220) 2182 (slachtplaats) of 2663 (Wilhelminalaan 94), b.g.g. 3541. Zondag 18 februari 1979 HERVORMDE GEMEENTEN Den Burg 10 uur ds. Van Zijll Langhout, kerkvoogdijkollekte. De Cocksdorp 10.00 uur ds. Wolt- haus, collecte kerkvoogdij. Den Hoorn 10 uur dhr. Veldhuis De Koog 9.30 uur ds. Hoekstra gezinsdienst De Waal 11 uur ds. Hoekstra gezinsdienst Oosterend 9.30 uur ds. Wisman collecte kerkeraadskas Oudeschild 11.00 uur ds. Wisman collecte Onderhoudsfonds GEREFORMEERDE KERK Den Burg 10.00 uur ds. Soepboer uit Heemse. 19.30 uur ds. Soepboer. Uitzending via „De Lichtboei" Oosterend 10.00 uur ds. De Boer Viering H. Avondmaal Nevendienst kleuters en leerlin gen van de eerste klas. 17.00 uur Ds. De Boer Voortzetting viering H.A. GEREFORMEERDE GEMEENTE Oosterend 10.00 uur Dienst 16.00 uur Dienst DOOPSGEZINDE GEMEENTE Den Burg 10 uur ds. Hylkema Kinderoppas aanwezig. ROOMS-KATHOLIEKE KERK Den Burg: zaterdag 19.30 uur Uitzending via De Lichtboei zondag: 10.45 uur De Koog: zondag 9.30 uur Oudeschild: zondag 19.00 uur Den Hoorn: zondag 10.45 uur De Cocksdorp: zondag 9.15 uur Oosterend: zaterdag 19.30 uur JEHOVAH'S GETUIGEN ,in het Rode Kruisgebouw Jonker straat, Den Burg. 10.15 uur Lezing 1115 uur Wachttorenstudie, Reacties op deze rubriek te richten aan het Natuurrecreatiecentrum, te lefoon 102228) 741. De jacht heeft de laatste maan- en nogal in de belangstelling ge- taan. Een groot artikel in deze rant over de konijnenschade in e duinen speelde daarbij een elangrijke rol. Zoals steeds bij noeilijke problemen, zijn de neningen verdeeld. Ondanks alle lubliciteit bestaan er nogal wat nisverstanden over de jacht en peciaal die op konijnen. Het lijkt nij daarom goed er nog eens over schrijven. Het Texelse duin- en bosgebied is 'oor jagers aantrekkelijk, omdat er naar erhouding veel kleinwild in voorkomt, (et „genot van de jacht" in deze erreinen van Staatsbosbeheer is 'erhuurd door de dienst Faunabeheer 'an het Ministerie van Landbouw. Het lebied is verdeeld in vijf jachtvakken. :én zo'n vak omvat het duingebied van De Geul en Bollekamer. In de ivereenkomst, die Faunabeheer met de Jlaatselijke jachtclub heeft afgesloten, ijó voorwaarden genoemd over de uit oefening van de jacht in dit gebied. Er nogen bepaalde dieren worden be- aagd, bijvoorbeeld verschillende soor- en eenden, houtsnippen, fazanten en toutduiven. Discussie Eeuwenlang is de jacht beschouwd als iets vanzelfsprekends. Zoals ook "iét andere zaken het geval is, vragen veel mensen zich tegenwoordig af of aöht wel aanvaardbaar is. De jagers "nóeten zich verdedigen tegen lastige Wagen als: waarom mogen vogels als houtsnippen worden geschoten; deze (lieren veroorzaken toch geen enkele schade? Als de vogel bij het schot niet goed geraakt wordt, loopt hij bovendien de kans een ellendige dood te sterven. En dat allemaal omdat de jagers zo'n lol in het schieten hebben I Ik moet eerlijk zeggen dat ik het wel met zulke bezwaren tegen de jacht eens ben. De duinen van Texel zijn in beheer als natuurgebied. Het komt wel eens vreemd over, dat verschillende dier soorten in een bepaalde periode worden beschermd, terwijl ze tijdens de jacht vogelvrij zijn. Om die reden is de jacht in onze natuurterreinen tegenwoordig nog maar op een klein aantal diersoorten toegestaan. Het gaat nu vooral om soor ten die schade aan cultuurgewassen aanrichten, zoals wilde eenden in graan. Daarbij is het de vraag of je deze vogels in de natuurgebieden moet gaan bejagen. Het ligt meer voor de hand te schieten waar schade optreedt. En dat is in het boerenland. Een troep wilde eenden in de plas van de Geul veroor zaakt geen schadel Daarom mag er sinds 1976 rond de plas van de Geul en de Muy en in de Sluftervlakte niet meer met geweren worden gejaagd. Uitdaging De laatste jaren is over de hoofden van de jagers veel kritiek uitgestort. Het bestrijden van schadelijk wild naar menselijke begrippen lijkt een goed middel om het publiek van de noodzaak van de jacht te overtuigen. Welnu, in de duinen leven veel konijnen en de schade die ze veroorzaken is groot: een mooie uitdaging voor de jagers! Het lijkt me goed eerst iets te vertellen over de manieren, waarop een jager ko nijnen te pakken kan krijgen. Bij de wet zijn er drie toegestaan en wel: 1. Het voor de voet jagen. Deze methode spreekt voor zich. De jager loopt door het jachtveld en probeert de konijnen die hij ziet, te schieten. Deze methode is eenvoudig, maar niet erg doeltreffend. De dieren zijn er spoedig aan gewend en verdwijnen bij gevaar in hun holen. 2. Het lichtbakken gebeurt 's nachts. De jager trekt er met een helper op uit. met fel licht worden de dieren verblind en dan geschoten. Als in september/oktober de jacht begint, vol doet deze methode uitstekend, maar na verloop van tijd wordt het moeilijker de konijnen te schieten. 3. Bij het frotteren gebruikt de jager een bunzingfret. Deze natuurlijke vijand van het konijn wordt in een hol losgelaten, nadat eerst de uitgangen op één na worden dichtgemaakt. De jager wacht bij deze uitgang tot het angstige konijn, op de vlucht voor de fret, te voorschijn komt. Op het eerste gezicht lijkt het, dat er voor de jager voldoende mogelijkheden zijn het aantal konijnen in te perken. Waarom blijft de konijnenstand in de duinen dan zo enorm hoog? Snelle voortplanting Een konijn kan zich heel snel voort planten. Beumkes van „Buitenheim" vertelde me, dat hij in het voorjaar eens met drie konijnen in z'n konijnenberg begon en er in augustus al ruim 40 telde! Als een jager vertelt, dat schieten nau welijks helpt, omdat er in razend tempo jongen bijkomen, wordt wel eens spottend gezegd: „dode konijnen jongen toch niet meer?" Tegen zo'n op merking is natuurlijk niets in te brengen. In de praktijk blijkt echter dat de konijnen die overblijven extra grote wor pen krijgen. We hoeven ons niet voor te stellen, dat het aantal konijnen in de duinen door het jagen definitief minder zal worden. Dat lukt nooit en niemand verlangt het van de jagers. Waar het om gaat is, dat grondgebruikers in de duinen zo min mogelijk schade van de konijnen ondervinden. De grondgebrui kers in de duinen zijn: 1. rijkswaterstaat, die de buitenste dui nen als zeewering beheert, 2. staatsbosbeheer, dat vrijwel al het overige duingebied als natuurterrein in beheer heeft, 3. boeren, die in de duinen land ge bruiken. De grootste konijneschade ontstaat doordat de dieren de pas geplante helm vernielen. Financieel gezien betekent dit jaarlijks enkele tonnend) schade. Verder kan ik me heel goed voorstellen, dat het voor de helmplan ters bijzonder vervelend is, dat het werk achter hun rug wordt vernield. Ook door- het graven van holen kan de begroei ing van het duin te lijden hebben. De kans dat zo'n gat op den duur steeds verder verstuift, is beslist niet denk beeldig. Voor het boerenland in en bij de duinen hebben de konijnen ook veel be langstelling, getuige het feit dat ze op sommige plaatsen het gras helemaal kort houden. Niet populair In jagerskringen staat de jacht op het konijn jammer genoeg niet in hoog aan zien. Men jaagt liever op fazanten en houtsnippen. Als op konijnen wordt ge jaagd, trekt men liever naar plaatsen waar er veel zitten, dan naar plaatsen waar aanzienlijk minder konijnen zijn, maar waar de schade ook groot is. Voor de jagers uit financieel oogpunt natuur lijk begrijpelijk, maar volgens de jachtovereenkomst moeten ze de aan wijzingen van de jachtverhuurder in acht nemen. En hoe vaak is er al niet gewe zen op de schade die de konijnen ver oorzaken? Verder vind ik het een ver keerde zaak, dat de lichtbakkers, die er bij nacht en ontij op uit trekken, in som mige gevallen de helft van hun verdien sten aan de jachtclub moeten afdra gen. Dat is bepaald geen stimulans om te gaan jagen. Bij de kritiek, die de jagers krijgen te verduren, wijzen ze er dikwijls op, dat het duingebied tegenwoordig anders is begroeid dan vroeger. Toen was bijna het hele gebied verpacht aan boeren, die er schapen hielden. Deze dieren zorg den ervoor dat de plantengroei kort bleef. Dóór het veredelen van het Texel se schaap, is het duingebied in feite niet meer bruikbaar voor de schapenteelt. De dieren vinden er niet de hoogwaar dige voedsel dat ze nodig hebben. Met het verdwijnen van de grazende scha pen, worden de duinen steeds ruiger, en daardoor zijn de konijnen op sommige plaatsen vrijwel ongrijpbaar. De jagers klagen daar wel terecht over. In de gesprekken over de jacht komt steeds weer naar voren, dat het opnieuw invoeren van het klemmen .Het konijntje. het konijneprobleem kan oplossen. Vroeger zette men klemmen en op het moment dat het dier in de klem trapte, sloeg deze dicht en zat het konijn gevangen. Een jager trok er met zo'n 40 - 60 klemmen op uit en haalde de gevangen dieren dan later op. Er kwamen nogal wat klachten over deze manier van konijnen be strijden, omdat de dieren soms uren levend in de klem zaten. Daarom werd zes jaar geleden, onder druk van de publieke opinie, het klemmen verboden. Uit het oogpunt van konijnenbestrij- ding is klemmen een uitstekende methode, omdat op die manier een bepaald deel van het duin bijvoor beeld een plek waar helm is aangeplant tijdelijk helemaal vrij van konijnen kan worden gemaakt. Het nadeel van de bestaande jachtmethoden is, dat er altijd wel konijnen op een bepaalde plaats overblijven. En in de praktijk blijkt, dat zelfs enkele konijnen voor grote schade kunnen zorgen. In het eerder artikel in deze krant, merkt De Grave ook al op, het vreemd te vinden dat het klemmen van ratten wel is toegestaan en voor konijnen niet. Maar ja, wij kijken tegen zo'n „akelige" rat nu eenmaal heel anders aan, dan tegen een „lief" konijn tje.... Toch vraag je je af hoe lang het nog op deze manier door moet gaan met de schade, die door konijnen ontstaat. Ik vind, dat de bestaande methoden om schade door konijnen te voorkomen, een beetje primitief aandoen in deze tijd van computers en ruimtevaart. Kan het werkelijk niet anders? Meer doeltreffend? Een jaar of vijf geleden is bewezen, dat er nog andere mogelijk heden zijn. Pas geplante helm is toen met geurstoffen bespoten; de geur zorg de ervoor, dat de konijnen enkele dagen uit de beplanting weg bleven. Daarna waren de geurstoffen jammer genoeg uitgewerkt en moest er opnieuw worden bespoten. Het bezwaar van deze methode is, dat de kosten enorm hoog zijn. Om die reden is het bij een paar proeven met deze geurstoffen ge bleven. Voorlopig zullen de jagers het werk dus nog moeten doen J. van Groenigen In het artikel over de tuinwallen schreef ik, dat boeren tijdens de ruilver kaveling zonder extra kosten konden kiezen tussen tuinwallen of heiningen als perceelsscheiding. Een lezer vertelde me echter dat tuinwallen gratis werden geplaatst, terwijl voor heiningen moest worden betaald.

Texelsche Courant | 1979 | | pagina 5