Cjrom 2uwt'L- Jexels in het harL, De Koog is blij met plan voor dorpshuis Horeca vreesde voor concurrentie mmocf-Dm Wegbeheerders bang voor opdooischade Beveiliging kruising stuit af op onwil grondeigenaar VAN HET RAADHUIS zon, maan. hoog water DEN HOORN AKKOORD MET VERKEERSVOORZIENINGEN Nieuw meubilair voor City Theater Mededelingen van B. en W. Geslaagd 179 JAARGANG NR. 9356 VRIJDAG 23 FEBRUARI 1979 actie: Harry de Graaf, Pelikaanweg 75, De Koog, foon (02228) 266 en Wessel Post, Burdetstraat 17, Burg, telefoon (02220) 3543. |ave: Langeveld De Rooy B.V., itbus 11, Den Burg, telefoon (022120 2741. Verschijnt dinsdags en vrijdags. Postgiro 652. Abbonnementsprijs 711,50 per kwartaal 70 cent incasso; los 50 cent. Bankrelaties: Amro Bank nr.4699.17.636; Rabobank nr. 3625.01.742; NMB nr. 6734.60.398. Advertentietarief: 43 cent per mm hoogte per kolom. Er kan worden gerekend op dewerking van de inwoners n De Koog bij het verwezenlij- n van de dorpshuisplannen. De zoekers van de dinsdagavond Capri" gehouden jaarverga ring van de dorpscommissie bben althans van harte hun in toming betuigd, hoewel ook itische geluiden waren te be- steren. Algemeen werd inge- sn dat een centraal in het dorp legen gemeenschapscentrum n grote betekenis kan zijn voor ontwikkeling van het vereni- ngsleven. De Koog beschikt thans wel over een ort dorpshuis in de vorm van de RST- ntine ,,De Kaaps-nol" maar dit ge- iuw is moeilijk bereikbaar (vooral voor jaarden) en beschikt niet over toneel- ikommodatie. Bovendien is het slechts deel van het jaar beschikbaar, iettemin heeft De Koog dankbaar ibruik gemaakt van De Kaaps-nol die ik in de toekomst nog een belangrijke nctie voor het dorp zal blijven vervul- Want het is niet de bedoeling het euwe dorpshuis van De Koog geschikt maken voor sport- en gymnastiek- bruik. Kerk In De Koog wordt al jaren gedacht in stichting van een „echt" dorpshuis, n totaal nieuw gebouw op grond die in de gemeente zou moeten worden ingekocht, bleek echter in financieel wicht geen haalbare kaart. Dat de ewenste akkommodatie er nu toch 3mt, is te danken aan een initiatief van Nederlands Hervormde gemeente /aal en Koog die zich bereid heeft letoond 't kerkelijk centrum De Schuil- ut met 'n 170 plaatsen tellende toneel zaal uit te breiden. Omdat de btestaande chuilhut deel zal uitmaken van het eheel en omdat de grond „om niet" rordt ingebracht belopen de totale osten niet meer dan 7350.000, erekend kan worden op de gebruikelij- e overheids- en andere subsidies waar oor een bedrag van omstreeks 35 000, voor rekening van de bevol ing komt. Voorzitter M. Mantje van de orpscommissie wees er op, dat de igen bevolkingsbijdrage niet alleen in eld op tafel hoeft te komen, maar ook p de vorm van zelfwerkzaamheid. Aparte stichting Dat een kerkelijke instelling zijn ge- iouw beschikbaar stelt voor de hele lemeenschap is geen unicum. Er zijn in Jederland al heel wat parochiehuizen en indere kerkelijke gebouwen tot ge- neenschapscentra omgevormd. De leer Mantje vertelde dat de tot dorps- luis uitgebreide Schuilhut eigendom zal ilijven van de kerkelijke gemeente. De ixploitatie zal echter worden behartigd foor een nieuw te vormen stichting die os zal staan van de dorpscommissie vaarin naast vertegenwoordigers van Je kerk (die een minderheid vormen) Jiverse groeperingen uit de Koger ge meenschap zullen worden vertegen woordigd. Verder staat vast dat het «erkelijk werk in De Schuilhut normaal moet kunnen doorgaan. Er komt tussen Je bestaande Schuilhut en de aange bouwde toneelzaal een deur die behoor lijk geluiddicht is. De kerk zal meewer ken in de vorm van het beschikbaar stellen van de grond en de bestaande Schuilhut. Het kerkbestuur heeft het vrij moeilijk gehad met de plannen en de voorlopige goedkeuring werd dan ook met kleine meerderheid van stemmen gegeven. Horeca Uit de landelijke praktijk is bekend dat dorpshuizen geduchte concurrenten kunnen zijn voor de plaatselijke horeca bedrijven. De heer Th. van Hoorn wees op dat gevaar en veronderstelde dat veel Koger ondernemers weinig voor het dorpshuis zullen voelen (en er dus niet aan zullen meebetalen) als het ook hier die kant opgaat. Dat was aanleiding tot een pittige discussie. Voorzitter M. Mantje zei dat de inkomsten uit consumpties voor het dorpshuis wellicht onmisbaar zullen zijn om de exploitatie sluitend te krijgen. Elders op Texel is dat ook het geval. Maar hij verzekerde dat het beslist niet de bedoeling is het dorpshuis tot een soort café te maken. De beheerstichting zal ongetwijfeld richtlijnen uitvaardigen om de zaak in de hand te houden. De ondernemers die zich zorgen maakten bleken met name bevreesd te zijn dat in het dorpshuis veel recepties zullen wor den gegeven. Na enig heen en weer gepraat kon de ongerustheid echter worden weggenomen en liet Van Hoorn weten dat hij de stichting van een dorshuis voor De Koog van harte toejuichte. Hij kwam terug van zijn aanvankelijke eis dat de dorpscommissie zou verklaren dat in het dorpshuis nooit bruiloften en partijen zullen worden gehouden en dit in de statuten zou vastleggen. Tweede vergadering Het is de bedoeling dat de plannen nu nader worden uitgewerkt en dat binnen afzienbare tijd een buitengewone ver gadering van de dorpscommissie wordt belegd, waarop meer definitieve gege vens (zoals een exploitatiebegroting) en de statuten voor de beheersstichting) aan het publiek zullen worden gepre senteerd. De dorpscommissie van De Koog heeft een iets andere opzet dan dorps commissies elders op Texel. Feitelijk is het de vroegere Oranjevereniging, die een „breder" karakter heeft gekregen door uitbreiding van het bestuur. Statu ten heeft de dorpscommissie niet. Een van de aanwezigen vroeg hierin te voor zien, nog voordat verder wordt gegaan met de dorpshuisplannen. Als het dorpshuis er niet in zou slagen tot een sluitende exploitatie te komen, kan een beroep worden gedaan op gemeentelijke steun, zo werd desge vraagd meegedeeld. Voorwaarde is wel dat het bestuur zelf eerst het uiterste heeft gedaan om voldoende inkomsten te verwerven. De Koog promotion Uit het financieel verslag van pen ningmeester F. Kaczor bleek dat de dorpscommissie op dit moment be schikt over een batig saldo van 7703,63. In het jaarverslag van secretaris M. Eelman werd melding gemaakt van de vele activiteiten waarbij de dorpscom- een week geldig Hardhouten deur in 40 mm dik Meranti Afmetingen 201,5x83 cm en 201,5x88 cm missie vorig jaar een leidende en bege leidende rol had. Er was ook kritiek. De samenwerking met De Koog Promotion laat nog te wensen over. Er was van die kant geen medewerking geweest bij de organisatie van het Ouwe Sunderklaas- feest en het werd ook als teleurstellend ervaren dat het plan om De Koog in de kerstperiode feestelijk te verlichten, niet is doorgegaan. Brieven die de dorpscommissie aan de gemeente stuurt, blijven onbeant woord. Het bestuur heeft over dit probleem de burgemeester benaderd. IJsbaan Ook dit jaar heeft De Koog een provisorische ijsbaan in de vorm van een onder water gezet stuk van het parkeer terrein aan de Nikadel. Voorlopig zal De Koog hiermee tevreden moeten zijn, want permanente ijsbaanvoorzieningen (verhoogde rand e.d.) op de Nikadel zullen tienduizenden guldens kosten. De mensen die de ijsbaan elk jaar maken, noemen zich „eendagsbestuur" omdat De Koog geen echte ijsbaan heeft. Zolang niet over een officiële ijsbaan kan worden beschikt voelt dit eendagsbe stuur er weinig voor weer een ijsclub in het leven te roepen. Dat zou bij het publiek verwachtingen wekken en men houdt het liever een beetje vrijblijvend. Het maken van een ijsbaan op de Nikadel is een heel karwei, maar als het straks dooit, moet de boel ook weer worden opgeruimd. Op de aanwezigen werd het beroep gedaan daarbij een handje.te helpen. Welkom op school Donderdag 1 maart zal de ingrijpend verbouwde Lubertischool (nu gecombi neerd met de kleuterschool) officieel in gebruik worden gesteld. Op vrijdag avond 2 maart, aanvang 20.00 uur, houdt de school open huis. Het hoofd der school, de heer Stoer, liet weten dat iedere geïnteresseerde dan welkom is. Door de verbouwing lijkt aan de buitenkant van de school niet zoveel te zijn veranderd; de uitbreiding zit aan de achterkant en het raam extra aan de voorkant valt niet op. Toch is de school vergroot met twee speelwerklokalen en een handarbeidlokaal. De lange gang is verdwenen en er is een hal van 120 m2 gekomen alsmede toneelakkommoda- tie. Bestuursverkiezing De aftredende bestuursleden S. Keij- ser en mevrouw Henstra werden herko zen. In de plaats van de niet herkiesbare mevrouw Minnes werd de heer K. van Tatenhove met ruime meerderheid van stemmen benoemd. Van Tatenhove zei zich voornamelijk als vertegenwoor diger van de drumband in de dorpscom missie te beschouwen. Mevrouw Min nes werd dank gebracht voor haar inspanningen. In de rondvraag werd geklaagd over het uitblijven van maatregelen om de sterk hellende Badweg berijdbaar te maken. Door de gladheid is de weg volkomen onbruikbaar. Zelfs voor de gemeentelijke strooiwagen is het rijden op de stijle helling hachelijk. Een der bemanningsleden van de auto verklaar de althans dat hij er voor paste op deze manier zijn leven te wagen. Zand strooien zou dus met kruiwagens moe ten gebeuren. Het bestuur zegde opnieuw toe te zullen onderzoeken of het mogelijk is dat de bushaltes in De Koog van een beschutting (zg. abri's) worden voor zien. De Koog Promotion had op de wenselijkheid daarvan gewezen maar het bestuur was nog niet in actie gekomen. De zon komt 25 februari op om 7.36 uur en gaat onder om 18.11 uur; 28 februari op om 7.30 uur en onder om 18.16 uur. Maan: 26 febr. N.M.; 5 maart E.K. Hoog water ter rede van Oudeschild: 4.03 en 16.56 5.40 en 18.34 6.59 en 19.45 8.04 en 20.46 9.01 en 21.37 9.48 en 22.19 10.29 en 22.55 11.06 en 23.29 11.39en -.- De bioscoop krijgt nieuw meubilair. De bestaande houten stoelen met een voudige, tamelijk harde plastic zitting zullen plaatsmaken voor wat geriefelij ker zetels, voorzien van een 8 cm dik schuimplastic kussen, groen gestof feerd en met meer beenruimte. Het totale aantal zitplaatsen in de bioscoop loopt daardoor terug van 344 tot 280, wat geen nadeel is omdat het totale aantal plaatsen zelden wordt benut. Over ongeveer vier weken zullen alle stoelen zijn aangebracht. De vervanging geschiedt op zodanige wijze dat het theater gewoon kan blijven doordraaien. Als de nieuwe stoelen allemaal zijn aangebracht wordt het rangensysteem weer van kracht: plaatsen in de tweede rang blijven 76;- kosten en een plaats op de eerste rang kost 77,— (nachtvoor stellingen 77,50). Vergadering commissie algemene zaken Op dinsdag 27 februari zal om 15.30 uur in het gemeentehuis een vergade ring van de commissie algemene zaken plaats vinden. In die vergadering wordt onder meer aan de orde gesteld een eventuele wijziging van het sluitingsuur voor horecabedrijven. De vergadering van de commissie is openbaar; belang hebbenden/belangstellenden zijn wel kom en krijgen eventueel de gelegen heid hun mening kenbaar te maken. Wachtmeester Niding Drenth slaagde aan de politie-opleidingsschool te Apel doorn voor het getuigschrift voor de Franse taal. Gemeente en waterschap vrezen dat de Texelse asfaltwegen ern stige schade zullen oplopen na het invallen van de dooi. Het is daarom te verwachten dat gedurende minstens een week beperkingen wor den opgelegd aan het wegverkeer in de vorm van een maximum snel heid en een maximum asdruk. Dat laatste is het meest ingrijpend en betekent dat zwaardere vrachtwagens niet op de weg mogen. Om de hieruit voor het publiek voortvloeiende moeilijkheden zoveel mogelijk te beperken, wordt ieder aangeraden zwaardere transporten zo mogelijk niet tot de dooi te laten wachten. Vrijdag 23 februari Zaterdag 24 februari Zondag 25 februari Maandag 26 februari Dinsdag 27 februari Woensdag 28 februari Donderdag 1 maart Vrijdag 2 maart Zaterdag 3 maart Aan het strand is het ongeveer een uur eerder hoog water. Asfaltwegen zijn bijzonder kwetsbaar als de vorst nog niet volledig uit de grond is. Het water onder de weg kan dan niet wegstromen waardoor het wegdek als het ware op de ondergrond drijft en dan al bij betrekkelijk weinig belasting open barst. Dit verschijnsel wordt opdooi genoemd. We hadden er voor het laatst mee te maken in 1963, toen zwaar autoverkeer ook geruime tijd was verboden. Polderbestuur en gemeentebestuur doen een beroep op publiek en vervoer ders zware transporten zoveel mogelijk nu al te laten plaatsvinden. Wie bijv. denkt binnen enige weken huisbrandolie nodig te hebben kan zijn voorraad beter direkt op peil laten brengen. Mogelijk kunnen vervoerders van bouwmateria len e.d. hier ook rekening mee houden. De opdooiproblemen kunnen nog worden versterkt als gevolg van water overlast die met de dooi zal samenval len. De enorme hoeveelheden sneeuw komen als water in de sloot terecht maar deze sloten zullen pas goed functione ren als daarin het ijs is gesmolten en de duikers weer vrij zijn. Ook daardoor kan de afvoer van water onder het wegdek worden bemoeilijkt. Het plan van de gemeente om het kruispunt Witteweg-Rommel- pot-Klif te Den Hoorn op korte termijn veiliger te maken door een ingrijpende reconstructie, gaat voorlopig niet door omdat de gemeente er niet in slaagt de daarvoor benodigde grond te kopen. Het was de bedoeling de situatie zodanig te wijzigen dat de Witteweg die nu in rechte lijn overgaat in het Klif zodanig te verleggen, dat deze vloeiend aan sluit op de Rommelpot. Het Klif zal dan haaks op deze bocht aan sluiten waardoor voor het gemo toriseerde verkeer niet meer met hoge snelheid vanaf de Witteweg Den Hoorn in kan rijden. De grond die daarvoor nodig is is eigendom van de heer Willemse uit Hillegom. Hij wil wel verkopen maar vraagt aanzienlijk meer dan de 75,— per vierkante meter, die de gemeente hog- stens kan bieden. Het gaat om een per ceel van 1.300 m2 en er zou dus totaal 76.500,— mee zijn gemoeid. Wat financiële mogeljkheden betreft is de gemeente wel in staat wat meer te geven. „Maar dan is het eind zoek", aldus wethouder Gerard van der Kooi, die woensdagavond in 'De Waldhoorn' de hoorzitting leidde, waarop de ver keersmaatregelen voor Den Hoorn aan de bevolking werden voorgelegd. Als de gemeente in dit geval met meer geld over de brug komt zal dat in andere soortgelijke gevallen ook moeten ge beuren. Vijf gulden per meter vond Van der Kooi voor dergelijke agrarische grond een mooi bedrag en hij hoopte dan ook dat het alsnog zou lukken met Willemse tot overeenstemming te ko men. Maar erg veel hoop had hij niet. De geboden en de gevraagde prijs liggen ver uit elkaar. „Verrekte jam mer", zei Van der Kooi, die de aanwezi gen uitnodigde om alternatieve oplos singen aan de hand te doen. Dat was aan geen dovemans oren gezegd, want de Hoornders kwamen met diverse andere voorstellen. Het meest bruikbaar leek het idee van Huib Dros, die voorstelde om de Witteweg vlak voor het kruispunt naar rechts te laten afbuigen, zodat Witteweg en Klif niet meer in eikaars verlengde liggen. Auto mobilisten zullen in verband met de scherpe bocht sterk moeten afremmen en dat is de bedoeling. In dat geval zal grond moeten worden aangekocht van champignonkweker Hin. Verondersteld werd dat deze een zodanige gemeen schapszin heeft, dat met hem wel tot overeenstemming kan worden geko men. De gemeente zal de mogelijkhe den in ieder geval onderzoeken. Het idee om de kruising in het midden te verhogen werd van de hand gewezen evenals het voorstel om de grond van Willemse te onteigenen. Dat laatste is wel mogelijk, maar vergt te veel tijd. Het plan was om de verbetering al voor het komende seizoen uit te voeren. Vlot De hoorzitting had een vlot verloop. Het was duidelijk dat de gemeente zijn plannen zoveel mogelijk had gebaseerd op de wensen die in de eerder gehouden zitting naar voren waren gekomen. Er viel dan ook nauwelijks kritiek te verne men. De andere kruispuntreconstructies in Den Hoorn kunnen wèl voor het komen de seizoen worden uitgevoerd. Het gaat om het verleggen van de „bocht bij Troost". Hier komt bovendien een „verkeersdruppel" met als resultaat dat het verkeer niet meer met hoge snelheid het Klif kan oprijden. Ook de afrit van de Diek naar de Kleiweg wordt verlengd en van een verkeersdruppel voorzien. Hier komt wat meer ruimte, wat voora voor vrachtverkeer nodig is. De hoek bij de Naalrand-Stolpweg zal scherp haaks worden waardoor ook hier het autover keer tot kalmte wordt gedwongen. Bomen naar wens Als de bewoners het willen, zal de gemeente op het Klif wat bomen plan ten. Er meldde zich één gegadigde: hij wou vier bomen en daar zal dit voorjaar voor worden gezorgd Er werd nog even gesproken om de zuidkant van het Klif van een trottoir te voorzien, maar de meerderheid was het met het gemeentebestuur eens dat dit weinig passend zou zijn. Aantrekkelijker is het om hier een hellend stuk bestra ting aan te leggen. Dat geeft tevens een „visuele versmalling" wat ook snel- heidsremmend werkt. Loodsmansduin Zoals gebruikelijk werd aan het slot van de hoorzitting een rondvraag ge houden waarbij ook andere onderwer pen te berde konden worden gebracht. Daarbij uitte onder meer het raadslid Henk Beumkes de wenselijkheid dat de camping Loodsmansduin een andere toegang krijgt, zodat het toeristisch verkeer (vooral de caravans) minder geneigd zullen zijn om door het dorp te rijden. Daar is al eens eerder over gesproken en de verkeerscommissie vond het zelf een goed idee. Maar het RST-bestuur voelt er weinig voor. Jaap Lap merkte op dat de veiligheid op het Klif ook verbeterd kan worden door toedoen van de aanwonenden. Het moet toch mogelijk zijn om kleine kinderen achter een poortje te houden? Lap deed ook de suggestie het schrik- hek tussen hef Hoge Achterom en Klif aande onderkant van een extra plank te voorzien. Nu kunnen kleine kinderen zonder belemmering vanaf de helling het Klif opkomen, waar ze voor een eventueel passerende automobilist niet meer zijn te ontwijken. De wethouder beloofde dat het schrikhek zal worden veranderd. „De gemeente spiekert er een plank onder". Westerweg Verder werd desgevraagd meege deeld dat het fietspad naar Den Burg nog op zich laat wachten. Het tracee staat wel vast: dat zal lopen langs de Westerweg want daar beschikt de ge meente over grond. Zou alsnog besloten worden het pad langs de Hoornderweg te leggen (waarvoor het aansluitpunt in Den Burg dichter bij de schojen aan de Emmalaan zou komen) dan zou dat veel meer tijd en geld kosten. De route Westerweg is overigens slechts 400 meter langer dan de Hoornderweg. De allerkortste verbinding met Den Burg loopt echter via de Hemmerkooi. Daar komt wel geen fietspad maar het is een erg rustige weg, waar de fietsers zeker gebruik van moeten maken zolang het fietspad Westerweg nog niet is aange legd. Meegedeeld werd dat overwogen wordt de Westerweg tot voorrangsweg te maken. De heer H. Troost pleitte voor scher per politietoezicht in Den Hoorn. Het zou een politieman te voet of met fiets moeten zijn die regelmatig surveilleert. Daar gaat preventief effect van uit en het zou veel verkeers- en andere ellende voorkomen. ALMELO ALPHEN A/O RIJN AMERSFOORT AMSTERDAM APELDOORN ASSEN BERGEN OP ZOOM BOXMEER BREDA BUSSUM CRUOUIUS OEN BOSCH DEN HAAG DRACHTEN EERSEL EKGREN EMMEN ENSCHEDE ERMELO GOUDA GRONINGEN HAARLEM HARDENBERG HEERENVEEN HEERHUGOWAARD HENGELO HILVERSUM LEEUWARDEN LE'DEN MEERSSEN MERKSEM OOSTERHOUT OUDESCHILD TEXEL TIEL TILBURG UDEN VEENDAM PAPENDRECHT ROTTERDAM •ROOSENDAAL#SlTTARD*TERBORG VLAARDINGEN WAALWIJK WEERT IJMUIDEN ZWOLLE NIJMEGEN f

Texelsche Courant | 1979 | | pagina 1