\i I SI A HORECA WIL UURTJE LANGER OPEN ZIJN Voor het weekend Muziekonderwijs nu voor hele Texelse schooljeugd Bars tot 2 uur en nachtbedrijven tot 4 uur UDI brengt blijspel „WAT IK ZEGGEN WOU. Zuigelingenbureau Artsen Groene Kruis Tandartsen: Apotheek Rijkspolitie Dierenartsen IMoodslachtingen Kerkdiensten: Vierde wandeltocht winterserie Aktie Dorpshuis Den Burg Buitenlandse valuta Flierefluiters in De Cocksdorp Schietoefeningen Bijzondere dienst in Den Burg Aktie Bijbelgenootschap Niet tachtig maar twintig procent I JDAG 23 FEBRUARI 1979 TEXELSE COURANT PAGINA 5 BRCVt* «N LEZERS BLTTCN VERAKTWOOROtUAUCC «H OC MUMKTE De afdeling Texel van Horeca derland heeft het gemeentebe- lur verzocht wijziging te bren- in de bestaande regeling voor sluitingsuur voor café's. De xelse afdeling wil een alge- ien sluitingsuur gedurende het Ie jaar en wel om 01.00 uur. or barbedrijven zou een ope- igstijd van 16.00 tot 02.00 uur >eten gelden en voor specifieke chtbedrijven van 22.00 tot .00 uur. De commissie aigeme- zaken zal het verzoek bespre- n in de openbare vergadering n dinsdagmiddag 27 februari, nvang 15.30 uur. let sluitingsuur voor horecabedrijven jaren een telkens terugkerend cussiepunt. Van de zijde van de eca werd steeds om verruiming van openingsmogelijkheden gevraagd, «vijl van andere kanten daarentegen erstand kwam omdat werd gevreesd jr aantasting van openbare rust e.d. k de laatste tijd heeft de burgerij zich laten horen in de vorm van sven met klachten. Uiteenlopende belangen Maar aanleiding van het verzoek van ireca Nederland werd in december in raadhuis een besloten vergadering houden waaraan werd deelgenomen ar vertegenwoordigers van het ge- lentebestuur, de commissie algemene ken, Recron, Horeca, Horecaf en kspolitie waarbij de vrij gecompliceer- problematiek werd doorgesproken. De zuigelingen, die aan de beurt zijn itden op het bureau verwacht op de len, waarop hun eigen huisarts ting heeft. De tijden zijn als volgt: ikter Eissen, dinsdag 27 februari om 00 uur. ikter Coutinho, woensdag 28 febru- om 13.30 uur. jkter Bamard, woensdag 28 februari 15.00 uur. De belangen liggen nogal uiteen, ook binnen de kring van horeca-onderne- mers. Het college heeft naar aanleiding daarvan nog geen nieuwe sluitingsre- gels ontworpen. Een eventueel besluit daartoe zal worden genomen na de a.s. vergadering van de commissie algemene zaken. Naar aanleiding van de berichten over ,het verzoek van Horeca ontving het gemeentebestuur o.a. een brief van de Gereformeerde Vrouwenvereniging „Ora et Labora". Daarin wordt ge vraagd niet aan het verzoek van Horeca tegemoet te komen. Men vindt de huidige regeling al te vergaand (geen sluitingstijd in het weekend; doorde weeks sluiten om 24.00 uur en in de zomer om 01.00 uur). Gewezen wordt op de geluidshinder van huiswaarts kerende bezoekers en het overmatig gebruik van alcohol dat door een later sluitingsuur in de hand zou worden gewerkt. Verder werd de burgemeester als hoofd van de politie verzocht stren ger te letten op naleving van de regels en meer alcoholcontroles te houden. Bestuur overkoepeling akkoord Ook het Overkoepelend Orgaan van Vrouwenorganisaties reageerde. Het bestuur liet het college weten dat alle aangesloten verenigingen van mening zijn dat het onbeperkt open zijn van café's in de weekends een jammerlijke zaak is. Uit de brief komt verder naar voren dat het bestuur van de Overkoe peling het eens is met de nu door Horeca voorgestelde regeling, zodat reageren eigenlijk niet nodig was. (Die mening is overigens niet door alle aangesloten vrouwen in dank afgeno men). Het bestuur van de Overkoepe ling merkt wel op dat er strenge controle moet zijn op de leeftijd en de geluids- Uitsluitend voor spoedgevallen Van vrijdagavond 18.00 uur tot maandagmorgen 8.00 uur Dokter R. Coutinho, Schilderend 40, Den Burg, tel. (02220) 2023. Ambulance (in geval van onge lukken met betekenend lichame lijk letsel) (02220) 2011. Van vrijdagavond 18.00 uur tot maandagmiddag 13.00 uur Zr. Van Karsen, Kogerweg 132, Den Burg, tel. 4319. Voor zeer spoedeisende tandheel- kundige hulp kan men zaterdag en zondagr om 18.00 uur precies te- i recht in het tandheelkundig cen trum in het Groene Kruisgebouw, Witte Kruislaan 19. Weverstraat 95, telefoon (02220) 2112 Weekenddienst: zaterdag en zondag 11.30 - 13 00 uur ep van 17.00 - 18.00 uur. Buiten die tijden alleen voor spoedeisende gevallen. Dagelijks is het politiebureau van de groep Texel van de Rijkspolitie telefonisch te bereiken via tel. (02220) 2644. Buiten kantooruren (tussen 18.00 en 08.00 uur) kan men rechtstreeks contact opnemen met de meldkamer van het district Alkmaar, tel. (072) 116444. Alleen voor spoedgevallen tele foon (02220) 2527. Voor noodslachtingen bellen de heer A. van Heerwaarden, telefoon (02220) 2182 (slachtplaats) of 2663 (Wilhelminalaan 94), b.g.g. 3541. Zondag 25 februari 1979 HERVORMDE GEMEENTEN Den Burg 10 uur dhr. Veldhuis diakoniekollekte De Cocksdorp 10 uur ds. Hoekstra Viering van het Avondmaal. Den Hoorn 11 uur ds. Wolthaus De Koog dienst in De Waal Voor vervoer even bellen naar J. Vlaming, tel. 465. De Waal 9.30 uur ds. Wolthaus Oosterend 9.30 uur ds. Van Zijll Langhout, maandkollekte Oudeschild 11.00 uur ds. Van Zijll Langhout, zendingskollekte GEREFORMEERDE KERKEN Den Burg 10.00 uur ds. Douwes. Met nabespreking voor de jeugd. 19.00 uur ds. Douwes. Dienst voor belangstellenden met jeugdkoor „Regospel". Na de dienst koffiedrinken. Uitzending via ,,De Lichtboei". Oosterend 10.00 uur dhr. Fuyk- schot uit Zaandijk. 17.00 uur dhr. Fuykschot GEREFORMEERDE GEMEENTE Oosterend 10.00 uur Dienst 16.00 uur Dienst DOOPSGEZINDE GEMEENTE Den Burg 10 uur Drs. G. v.d. Kooi uitzending via De Lichtboei Kinderoppas aanwezig. ROOMS-KATHOLIEKE KERK Den Burg: zaterdag 19.30 uur Uitzending via de Lichtboei f zondag: 10.45 uur De Koog: zondag 9.30 uur Oudeschild: zondag 10.45 uur Den Hoorn: zondag 9.15 uur De Cocksdorp: zaterdag 19.30 uur Oosterend: zondag 19.00 uur. JEHOVAH'S GETUIGEN in het Rode Kruisgebouw Jonker straat, Den Burg. 10 15 uur Lezing 1115 uur Wachttorenstudie. overlast en dat in ieder geval moet worden gelet op de sluitingstijden van bars in sportakkommodaties en in de oude Ulo. Verder wordt aanbevolen met de door Horeca voorgestelde regeling een proef van één jaar te nemen. Horecaf De afdeling Noord-west Holland, sectie Texel, van Horecaf (Nederlandse bond van werkgevers in hotel-, restau rant-, café- en aanverwante bedrijven) lijkt blijkens een brief positief te staan tegen het voorstel van de collega's van Horeca Texel. Wel wordt o.m. als voor waarde gesteld dat toezicht van de over heid „zichtbaar" moet zijn, dat er gestraft wordt als de regels worden overtreden, dat er een overleginstantie moet worden gevormd on eventuele problemen snel op te lossen, dat ope ningstijden duidelijk bij de ingang van het bedrijf moeten worden aangegeven en dat ontheffingen zeer beperkt wor den toegekend. Zondag a.s. wordt de vierde wan deltocht in de winterserie van Het Gou den Boltje gehouden. Tussen 13.00 en 14.00 uur kan worden gestart bij cam ping Dennenoord aan de Grensweg. Zoals bekend voert de dorpscommis sie Den Burg actie voor het bijeen brengen van de 738.000, eigen bijdra ge van de bevolking voor de realisatie van de 1e fase van de verbouw van de oude Ulo tot dorpshuis. Deze fase omvat de verbouw van het nieuwste gedeelte van het gebouw tot onderko men voor de peuterspeelzalen in Den Burg en het aanbrengen van direct noodzakelijke verbeteringen in het oude gebouw. Dit laatste gaat o.m. omvatten het aanbrengen van een nieuwe cv- installatie, een nieuw trappenhuis als mede het herstellen van de dakgoten en dakkapellen. Met het realiseren van deze fase zullen de huidige gebruikers van het oude gebouw (creativiteitscom- missie, fotoclub, tekenclub, aquarium vereniging, jeugdwerk, mensen zonder werk project en diverse andere groepe ringen) al aanzienlijk beter gehuisvest worden. De eerste actie van de dorpscommis sie voor het bijeen brengen van de bijdrage van de bevolking is de al eerder aangekondigde veiling van goederen en diensten op 30 maart a.s. in hotel De Lindeboo.m-Texel. Voor het inzamelen van de goederen en diensten in de week van 5 t/m 10 maart heeft de dorpscommissie een zestigtal medewerkers nodig. Hiervoor is een beroep gedaan op de huidige en toekomstige gebruikers. Het lijdt geen twijfel dat de benodigde medewerkers er komen. Aan hen zal het dus niet liggen. Om een veiling van goederen en diensten tot een succes te maken is evenwel de medewerking van alle bewo ners van Den Burg en omgeving nodig. Nu door het beschikbaar stellen van goederen en diensten en straks door op de veiling te bieden op het aangebode ne. De commissie rekent op u. Veilingideeën: speelgoed, kappersbe handeling, een dag schoonmaken, een schoonheidsbehandeling, een pot zelf gemaakte jam, eigengebakken brood, cake, taart etc., handwerkartikelen, doos eieren, melkbus, koelkast, gram mofoon, radio, pedicurebehandeling, een avondje metselen, gebakken vis etc. De goederen die beschikbaar worden gesteld dienen nog goed bruikbaar te zijn. Voor toezeggingen van goederen en diensten kan men terecht bij de volgende adressen: mevr. J. van Beek- Koster, Waalderstraat 44, Den Burg, telefoon (02220) 2583; Wolwinkel Lem- stra, Weverstraat 45, Den Burg, tele foon (02220)2056. Financiële bijdragen kunnen worden gestort op bankrekening no 3625.226.34 Rabo-bank. Enige resultaten: Veiling: belangeloze medewerking notariskantoor, 1 rollade, grammofoon platen, 1 bureau, 1 kamerlamp, 1 stoel. Bank: gift Rabo-bank 7250;-. De Rederijkerskamer UDI heeft on langs het blijspel ,,Mireille"van Frans Hijdra in studie genomen. Het wordt zaterdagavond 10 maart opgevoerd in „De Lindeboom-Texel" onder regie van Kees Koorn. Westduitse marken 100 7106,50 Belgische francs 100 7 6,59 Franse francs 100 7 45,75 Zweedse kronen 100 7 44,25 Zwitserse francs 100 7118,75 Deense kronen 100 7 37,25 Amerikaanse dollars 1 7 1,95 Engelse ponden 1=7 3,90 Oostenrijkse schillingen 100 7 14,68 Italiaanse lires 10.000 7 22,75 Spaanse peseta's 100 7 2,66 De dorpscommissie van De Cocks dorp organiseert op zaterdag 3 maart een optreden van de revuegroep De Flierefluiters onder leiding van mevrouw J. Craanen-Hemelrijk. Het optreden begint om acht uur in het Eierlandsche Huis en de toegangsprijs bedraagt 73,— per persoon. In de pauze zal een verloting worden gehouden en na afloop is er een bal. De opbrengst zal ten goede komen aan het fonds voor de viering van koninginne dag. Op 1 en 2 maart a.s wordt resp. van 10.00 - 17.00 uur en van 10.00 - 19.00 uur geschoten te Breezanddijk. Zondagavond a.s. wordt de volgende „Dienst voor belangstellenden" gehou den. in de Gereformeerde Kerk aan de Elemert in Den Burg. Ditmaal zal mede werking verlenen het jeugdkoor „Reflospel". Aanvang van de dienst is 19.00 ,uur, vooraf is samenzang. Verder wordt meegewerkt door Lts. Douwes. organist Brouwer en een blazersgroep. Na afloop is gelegenheid om in het Gemeentecentrum „De Poort" koffie te drinken. Er zijn liede- renbladen aanwezig. De dienst wordt rechtstreeks door de Lichtboei uitge zonden. „Hoe bent u aan uw bijbel geko men?" Deze vraag werd een paar jaar geleden voorgelegd aan ruim zevenhon derd mensen die een bijbel bezaten. Het antwoord luidde: 30% had een bijbel gekocht, 59% had een bijbel gekregen en de rest bezat zowel een gekocht als een gekregen bijbel, of wist niet meer hoe ze aan de bijbel gekomen waren. Dat wil zeggen dat meer dan de helft van de mensen die een bijbel bezitten deze hebben gekregen, bijv. toen ze de lagere school verlieten of de zondags school, toen ze trouwden of zo maar van hun ouders, grootouders of vrien den. De kans is groot dat ook u uw bijbel hebt gekregen. Een bestuur van een school, een kerkeraad of een vriend vond het belangrijk dat u de bijbel kon lezen. En dat bestuur, die kerkeraad of die vriend kon hem geven, omdat het Nederlands Bijbelgenootschap er voor zorgt dat er bijbels zijn in onze taal. En dat ze er zijn voor een redelijk bedrag. Datzelfde Nederlands Bijbelgenoot schap komt nu uw hulp inroepen. Er zijn nog heel wat mensen, ook in ons land, die nog geen bijbel bezitten. In de Derde Wereld of Oost-Europa zijn er miljoenen die heel graag een bijbel zouden willen ontvangen. Ook wordt de bijbel in steeds meer talen vertaald. De volledige bijbel kan nu gelezen worden in 268 talen, het nieuwe testament bovendien in 453 talen en tenminste één bijbelboek in nog eens 939 talen. Een deel van de bijbel kan nu in ieder geval gelezen worden in 1660 talen. In het begin van de vorige eeuw was de bijbel, geheel of gedeeltelijk vertaald in 71 en rond 1900 in 458 talen. Alleen in de jaren zeventig zijn voor het eerst bijbelboeken verschenen in 229 talen. De snelle groei van dit wereld wijde vertaalwerk is een bron van zorg voor de bijbelgenootschappen. Al die nieuwe vertalingen moeten ook worden gedrukt. Het bijbelgenootschap is ech ter geheel afhankelijk van contributies van leden en giften van belangstellen den. Daarom vraagt het Nederlands Bijbelgenootschap u dit jaar of u wilt helpen door lid te worden. De minimum- bijdrage bedraagt slechts tien gulden per jaar. In de week van 2 tot en met 9 april krijgen kerkleden in alle Texelse dorpen bezoek van iemand die komt vragen of zij lid willen worden. Als u dat nog niet bent, zeg dan „ja" tegen die dame of heer die bij u aanbelt. Dan kunnen ook anderen, in ons eigen land en ver daarbuiten een bijbel ontvangen. De actie wordt gevoerd onder het thema „Doorgeven". Afdeling Texel N.B.G. H. de Boer-Hogeboom, Oosterend Donderdag 22 februari Om 19.00 uur begint in het raadhuis een openbare vergadering van de com missie ruimtelijke ordening, met o.a. de hoorzitting over de bezwaren die zijn ingebracht tegen de bouwplan nen van Bonne, Plaatsman en Drijver. In Oudeschild komt de interkerkelijke gespreksgroep bijeen om 20.30 uur. De Onderlinge Rundveeverzekering houdt de jaarvergadering in „Tuban- tia"; 20.00 uur. In de R.K. kerk van De Koog wordt het interkerkelijk avondgebed gehouden, aanvang 19.30 uur. Op de ijsbaan van Den Burg wordt een wedstrijd schoonrijden gehouden (20.00 uur) en een afvalrace (21.00 uur)Deelname kost 75, Vrijdag 23 februari In de N.H. kerkekamer te Oosterend komt de interkerkelijke gesprekskring bijeen; 20.00 uur. In „De Zwaan" beginnen om 20.00 uur de klaverjaskampioenschappen. Zondag 25 februari Tussen 13.00 en 14.00 uur kan bij „Den nenoord" aan de Grensweg worden gestart voor de vierde wandeltocht in de winterserie van 't Gouden Boltje. Maandag 26 februari De raadscommissie voor financiën heeft een openbare vergadering in het raad huis, aanvang 19.30 uur. Onder ande re wordt gesproken over de bijdrage regeling voor het oude land van Texel. In het Vrouwenhuis (de oude Ulo) spreekt Rie Aarts-Franken over libera lisme, aanvang 20.30 uur. Dinsdag 27 februari De commissie algemene zaken heeft in het raadhuis een openbare vergade ring, aanvang 15.30 uur. Onder ande re bespreking van eventuele wijziging van het sluitingsuur voor horecabe drijven en de indeling van het Wad dengebied. In onze aankondiging dat medio maart in De Koog (Daalders supermarkt) vestigingen van Vleeschmeester Jan de Boer en C. Jamin zullen worden ge opend is een vervelende zetfout geslo pen. In de toelichting staat namelijk dat de holdingmaatschappij Vleeschmeester bv. met ongeveer 400 vestigingen tach tig (II procent van de Nederlandse markt in handen zou hebben. Dat is bezijden de waarheid. Het woordje tachtig moet dan ook door het woordje twintig worden vervangen. Dit schooljaar is een lang gekoesterde wens in vervulling gegaan. De gehele Texelse schooljeugd wordt van muzikale vorming „voor zien", gesteund door de Texelse muziekschool, die zorgt voor de coaching en de begeleiding, de programmering van de lesstof en in een enkel geval de vakdocente. In het hele project wordt steeds uit gegaan van het lied om van daaruit te komen tot ontwikkeling van het gevoel voormaat en ritme, elementair noten schrift, improvisatie, vormbesef, ritmiek en bewegingsexpressie, zang- en stern- vorming, toontreffen, gehoorsontwik- keling en het spelen met en op Orff- instrumenten. Doel van de integratie is om alle kinderen in de gelegenheid te stellen met muziekonderwijs kennis te maken en zich muzikaal te ontwikkelen. Iedereen heeft nu een kans, daarom is ook het Buitengewoon Lager Onderwijs niet vergeten en zal de muziekschool in de toekomst ook actief zijn op de LOM- school. Nieuwe onderwijsstructuur Door deze ontwikkeling wordt de muziekschool op den duur omgebouwd tot een muziekinstituut ten dienste van de gehele Texelse bevolking. Want door het werk van de Texelse muziekschool krijgen nu alle kinderen van 6 - 12 jaar muziekles. Het Ministerie van CRM heeft dan ook bepaald dat de Texelse muziekschool een school is geworden met een steunfunctie. In de 1e en 2e klassen van het basisonderwijs wordt doelbewust gestreefd om een aanloop te maken naar de speelklassen (schakel klassen) van de muziekschool. In de midden en de de hogere klassen van het basisonderwijs is het zingen en spelen uitgangs- en eindpunt. De praktijk Tot dusver worden de meeste Onder wijzers bij hun muzieklessen gecoached (totaal 42), er zijn in dit stadium ook al collega's die de lessen geheel zelfstan dig geven (totaal 10) en bij 6 collega's worden de muzieklessen gegeven door een vakdocente. De muziekschool zorgt ook voor het lesmateriaal, daarvoor zijn wekelijks 10 verschillende lestypes nodig, want be halve de lessen voor de klassen 1 t/m 6, zijn er ook lessen nodig voor de zg. gecombineerde klassen en de Beatrix- school. De Texelse muziekschool mag zich echter niet blind staren op het succes van dit unieke project, want jaarlijks zal er kritisch teruggeblikt moe ten worden en moeten bepaalde lessen worden bijgesteld. Gesteld mag worden dat de medewerking van het totale onderwijzersbestand op Texel optimaal is. Dit geldt ook voor de vaste invalsters. De speelklassen Leerlingen die veel plezier hebben in de muzieklessen van de basisschool mogen vanaf de derde klas naar de muziekschool, waar ze worden opge vangen in de zg. speelklassen. In deze klassen worden zij voorbereid op het instrumentale onderwijs. Voor deze speelklassen is een speciale methode geschreven door de directeur en de docenten van de muziekschool, die precies aansluit bij de opgedane kennis van de eerste twee leerjaren van het basisonderwijs. De cursus is 2-jarig en er wordt gewerkt met de blokfluit en het Orff-instrumentarium. De inhoud van deze cursus loop parallel met de mid denklassen van het basisonderwijs, waardoor de leerlingen een zeer brede vorming krijgen, die een goede basis is voor de komende instrumentale oplei dingsmogelijkheden Een van de instrumentale opleidings mogelijkheden is de zg. hafa-opleiding, die is gericht op de muzikale scholing van de toekomstige slagwerkers en blazers van de Texelse fanfarekorpsen. Deze opleiding, die al zo'n 20 jaar bestaat (en feitelijk de basis van de Texelse muziekschool is) is geheel afge stemd op de toekomstige amateuristi sche muziekbeoefening. Van meet af aan leren de leerlingen samenspelen. Naast de wekelijkse instrumentale les komen de leerlingen bij elkaar om samenspel te beoefenen, wat van grote betekenis is voor de latere muziekprak- tijk. De jongste leerlingen leren dit bij Betty's Rampestampers (een zeer toe passelijke naam want gestampt wordt erde oudere leerlingen beoefenen het samenspel in de werk groep lichte muziek, waar zoals de naam reeds zegt, de amusementsmuziek wordt beoefend. Zowel de leerlingen van KTF/DEK als de leerlingen van de Chr. muziekvereniging Excelsior doen hieraan mee. Muziekavonden In maart organiseert de muziekschool een 5-tal muziekavonden, waar iedereen een klinkende indruk kan krijgen van deze nieuwe onderwijsstructuur. Tij dens deze avonden zal een aantal schoolklassen optreden o.l.v. de eigen onderwijzer en verder wordt een bijdra ge geleverd door ensembles en indivi duele leerlingen. De avonden worden gehouden op: woensdag 7 maart in de aula van de RSG te Den Burg; donderdag 15 maart in 't Skiltje te Ou deschild; dinsdag 20 maart in de aula van de Jacob Daalderschool te Oosterend; woensdag 21 maart in De Waldhoorn te Den Hoorn; woensdag 28 maart in het Eierlandsche Huis te De Cocksdorp. Alle avonden beginnen om 19.30 uur.

Texelsche Courant | 1979 | | pagina 5