5-jarige Rabo steekt halve ton in onderzoek seizoenverbreding \,Met 40.000 bedden kunnen we de oorlog winnen Hotel Texel gloednieuw... Vogelhandier in Koninghai Over ..niets te klagen" gesproken ww L'r, VERVOLG VAN PAG. 1 Showroom Bonne toch in Midden-Eieriand? „WAT IK ZEGGEN WOU.." üexe! 197! INSDAG 27 FEBRUARI 1979 TEXELSE COURANT PAGINA 5 5.3( ge Morgen is het precies 75 jaar ziet sleden dat de Texelse Rabo- aler ank werd gesticht. Dat gebeur- 'eel3 door „menschlievende ge- oede landeigenaren en andere i,ersonen op ons eiland", zoals Ie notulen van de oprichtings- srgadering vermelden. Het bileum gaat gepaard met he sheiden feestgedruis. De klan- '"w!n die deze week aan de balie 01 erschijnen krijgen wat te eten of kgr! roken, er is voor versiering ezorgd en de kinderen worden er erblijd met Rabo-petjes. Al Jerder werd de Texelse school- ugd getracteerd op fietsreflec- irs, die inmiddels allemaal zijn emonteerd en goede diensten ewijzen. Er komen geen dure recepties en tede daardoor wordt het mogelijk Ier m iets te doen waar de hele Texel- .34e gemeenschap baat bij kan heb- en. De bank heeft zich bereid e erklaard een halve ton te steken in I en economisch stmktuuronderzoek marketingonderzoek van Texel, net de bedoeling een weg uit te tippelen om de plaatselijke bedrij- igheid in wat zekerder vaarwater te rengen. Daarbij wordt voornamelijk edacht aan de recreatieve ontwik- sling, waarmee het nogal zorgelijk gesteld. De goed van de tongriem gesneden irecteur R. Veenstra wijst erop dat we imjrat die recreatie betreft in een grieze- tijdsgewricht zitten. Na een voort- l urend opgaande lijn werd in 1975 een h( 3p bereikt van zo'n 2 miljoen over- Oj achtingen. In 1977 deed zich een t srugval voor tot 1,9 miljoen en het fgelopen jaar moet het aantal ernachtingen opnieuw met zo'n 00.000 zijn gezakt, terwijl de vooruit- ichten voor dit jaar zo mogelijk nog omberder zijn. Ook het toerisme uiten de zomerperiode laat geen tijging zien. Dat houdt gevaar in voor 8000 Texelaars, die voor hun tkomen direkt of indirekt op de recrea- ie zijn aangewezen. Als Texel zijn hui- lige bewonersaantal wil handhaven uilen de eilanders zelf iets moeten ij' loen. Voor de andere bestaansbronnen leidt dat in mindere mate, want deze langen vrijwel helemaal af van andelijke en internationale ontwikke- 'e ngen. )r- Jt< 9 3 I irle Goede kans Het is natuurlijk waar dat de concur- entie van het zonnige en betrekkelijk gj loedkope buitenland hoofdoorzaak is t( tan de teruggang. Maar volgens direc teur Veenstra is het mogelijk dat een nnenlandse vakantiebestemming als exel ook aantrekkelijk wordt gemaakt iroor een grote massa mensen. Dan jj boeten er niet alleen voorzieningen voor winterrecreatie worden gesticht, maar dan moet het toeristische produkt dat Texel heeft te bieden ook op pro fessionele wijze worden verkocht. ,,Tot dusver is de aanpak amateuristisch geweest. Dat is geen verwijt aan de VW of de gemeente maar aan de mensen in het algemeen. Het heeft ontbroken aan management, er is infla toir gefinancierd en de recreatie-onder nemers hebben geen eigen vermogen gevormd. Meer dan andere vakantie- gebieden zijn de Texelse recreatiebed den afgestemd op echte badgasten; de helft bestaat uit kampeerplaatsen. Dat is ook de voornaamste reden van het hogere prijspeil van Texel. De zaken zitten met hun vaste lasten en moeten het geld in veel te korte tijd verdie nen. De oplossing moet dan ook eerst worden gezocht in een betere bezet ting van de huidige 40.000 slaapplaatsen, waarbij het noodzakelijk is een groter aantal „wintervaste" een heden te creëren. In het bijzonder de nog mogelijke uitbreiding van het aantal slaapplaatsen zal daarop gericht moeten zijn". Makkelijk praten De Rabo-directeur heeft makkelijk praten. Weet hij hoe je Texel zo aan trekkelijk kunt maken dat je er in oktober of februari een tijdje aange naam in gezinsverband kunt doorbren gen? En wie moet dat betalen? Volgens hem moet het economisch stmktuuronderzoek op die vraag het antwoord helpen geven. Daarbij is een mentaliteitsverande ring van de Texelaars zelf nodig. Zonder samenwerking zal het niet gaan. Natuurlijk moet de Recreatie stichting Texel een kans krijgen om de plannen voor overdekte recreatiemoge lijkheden te verwezenlijken, omdat niemand anders daartoe in staat is. Maar de RST alleen zal het waar schijnlijk niet kunnen en het is zelfs waarschijnlijk dat bij de hogere over heden om subsidie moet worden aan geklopt. Als het centrum van de grond is, heeft Texel een ijzersterke positie, want naam als gevarieerd natuureiland hééft het al. Juist de combinatie van natuurlijke en kunstmatige voorzienin gen kan een breed publiek trekken. Dat gebeurt natuurlijk pas door goed opge zette reclame, waarbij de mensen worden benaderd zoals dé grote reis bureaus het doen: door het aanbieden van volledig verzorgde reizen voor een bepaalde prijs. Door werken op jaarba sis kan dat een heel schappelijke prijs zijn. En dan haal je bezettingsgraden zoals die worden bereikt door Sporthuis Centrum en Perry Sport". Recreatief Texel heeft volgens de Rabo-direkteur weinig keus. Als geen nieuwe wegen worden ingesla gen wordt Texel een snel veroude rend recreatieoord. Nu al zijn recreatieondememers nauwelijks meer in staat hun onderkomens uit te breiden en te moderniseren. In vesteringen worden moeilijk renda bel gemaakt omdat de prijzen niet verder omhoog kunnen en omdat de inflatie nog maar de helft is van vroeger. Veenstra rekent voor dat de gemiddelde bezettingsgraad van de recreatiebedden op Texel momenteel ongeveer 15% is, een gevolg van het grote aantal kam peerplaatsen. Maar de voorzieningen en de daarmee gepaard gaande investeringen worden geacht op de verwerking van zowat 40.000 gasten te zijn afgestemd. Het is eigenlijk wonderlijk dat het zo lang goed heeft kunnen gaan. „Als we het sei zoen verbreden kunnen we met die 40.000 plaatsen de oorlog winnen", aldus directeur Veenstra. Heel wat minder zorgen baart de landbouw. In tegenstelling tot de recreatie zijn de bedrijven hier telkens aan de modernste ontwikkelingen en inzichten aangepast en is tijdig (in de vorm van de ruilverkaveling) voor een gezonde struktuur gezorgd. Natuurlijk zijn er wel problemen, maar met name in het afgelopen jaar heeft de Texelse veehouderij goed gedraaid. Met de visserij gaat het goed en in de naaste toekomst zullen ongetwijfeld nog meer nieuwe kotters worden ge bouwd dan het schip dat J. van der Vis Azn. onlangs bestelde. Volgens Rabo- directeur Veenstra zouden vissers ongetwijfeld failliet zijn gegaan als zij zich aan de quoteringsmaatregelen hadden gehouden. Er is uitstekend gevangen en de prijzen waren ook pri ma, zodat de eigen vermogenspositie van de vissers niets te wensen overlaat. Over de verdere toekomst van de vis serij bestaat echter toch een stuk on zekerheid. Niemand weet hoe het zal gaan met de vangstgebieden voor de Nederlandse vissers, terwijl ook het vraagstuk van de overbevissing er nog steeds is. Over dit laatste met name bestaat verschil van inzicht tussen de praktijkmensen en de biologen. Dat de Texelse vissers, die tot de besten in hun vak gerekend mogen worden, tot vervangende investeringen overgaan is zeer logisch. Iedere ondernemer zal immers, als hij de kans heeft, zijn bedrijfsmiddelen zo up to date mogelijk willen houden. Of daarbij dan grotere motorvermogens geïnstalleerd moeten worden roept wel vraagtekens op, gezien toch de reeds genoemde onzekerheden, aldus de heer Veenstra. Hij zegt: ,,De recreatieve ontwikkeling beschouw ik als het enige échte probleem dat Texel zal moeten oplossen. En het is de moeite waard want de automatiseringsgolf komt eraan en daarmee arbeidstijdverkorting van hondei Iduizenden Nederlanders. Texel moet -orgen dat die mensen in hun korte vakanties of weekenden worden opgevangen. Er is geen minuut te verliezen. Het onderzoek waaraan wij zeker een halve ton of wat meer willen bijdragen zal hopelijk spoedig de gegevens verschaffen, waarmee de strategie moet worden gevoerd". In de Burgemeester De Koninghal wordt op zaterdag 3 maart door de Helderse amateur operettevereniging Harmonie de operette ..Der Vogelhand- Ier" van Carl Zeiler opgevoerd. Dit optreden vindt plaats in het kader van de culturele Texel-serie. „Der Vogelhandier" van Carl Zeiler wordt een van de grootste producties die ooit in de De Koningal is opgevoerd. Er zijn 86 uitvoerenden waaronder een 60 man tellend koor en een uit zes personen bestaand ballet. De begelei ding wordt verzorgd door het twintig man tellende Zaanse operette-orkest. Het geheel wordt gedirigeerd door Detlev Krüger en de regie is in handen van Dick Koster. Met de opbouw van podium en de speciale orkestbak wordt reeds op vrij dagavond begonnen, zodat het vereni- gingsgebruik van de Burgemeester De Koninghal zowel op vrijdagavond als op «ïlillMflttttn, Dit is een van de oudste foto's van hotel Texel. De opname moet kort voor de eeuwwisseling zijn gemaakt toen het gebouw nog gloednieuw was. Het hotel was een der meest gefotografeer de objecten van Texel. Ook foto's XStc! van het rijkelijk van spiegels en schilderijen voorziene interieur werden als ansichtkaart uitgege ven, met het kennelijke doel ge goede vakantiegangers en andere reizigers te trekken. Op de dak goot prijkt dan ook de naam ningen moeten niet op allerlei plaatsen in of aan de rand van het buitengebied worden toegestaan, maar dienen ge concentreerd te blijven, in overeenstem- e ming met het recreatiebeleid van de ge meente. Namens de groep protesterende Waalders schetste Jan Pelgrim de land schappelijke kwaliteiten van het kleine dorp De Waal. Het Groene weggetje is een ouderwets paardenpad. Dat op het behoud daarvan prijs wordt gesteld, blijkt, ondermeer uit een recent pleidooi van de heer J. C. Dros om dit weggetje niet te verharden met asfalt en het een monumentale status toe te kennen. „Wij sluiten ons van harte aan bij dit streven van de heer Dros en willen B. en W. er bovendien op wijzen dat het Groene weggetje, eigendom van de gemeente, in slechte staat van onder houd verkeert, vooral wat betreft de tuinwallen". Pelgrim ging er van uit dat men aan dit weggetje nu een parkeer terrein ten behoeve van de tennisbaan wil aanleggen en vond dat onaanvaard baar. Verder vreesde hij dat de tennis baan sterk verkeersaantrekkend zou werken waardoor in de zomer in De Waal nog meer autodrukte zal komen dan nu reeds het geval is. Het wordt toch al drukker als gevolg van het toestaan van een hotel van 40 bedden in het centrum van het dorp. Wat betreft de showroom werd opge merkt dat deze op een ander industrieterrein moet komen. Concen tratie van industrievestigingen is in, overeenstemming met het streekplan en Pelgrim veronderstelde dat het ook voor Bonne verre van ideaal is als de show room in De Waal is en zijn werkplaats In Eierland. Er kan dus op worden gere kend dat Bonne spoedig vergunning zal vragen om ook de rest van zijn bedrijf naar De Waal over te brengen. Dat bleek volgens spreker al uit de bouw tekening. Er is ruimte die in een hand omdraai tot werkplaats kan worden gemaakt. En als deze bedrijfsverplaat- sing is voltooid, zit De Waal weer met een luidruchtige en rommelige industrie. Dergelijke bedrijven hebben altijd ruimte tekort en zetten de landbouwmachines dan maar langs de kant van de weg, zoals bij het bedrijf van Bonne in Eierland blijkt. Volgens Pelgrim zouden B. en W. inplaats van medewerking te geven aan het plan Bonne de reeds gevestigde industrie moeten wegbe- stemmen en verplaatsen naar een indus trieterrein. Onjuiste voorstelling Verder werd kritiek geuit op het feit dat B. en W. steds praten over een showroom terwijl het werkelijk gaat om een showroom met woning en dubbele garage, zoals blijkt uit bouw- en situatie tekeningen op. het raadhuis. Spreker veronderstelde dat het advies van de commissie ruimtelijke ordening en het besluit van de gemeenteraad anders zouden zijn uitgevallen als zij volledig geïnformeerd waren geweest Ook Peter Smit uit De Waal gaf een toelichting bij het bezwaarschrift van zijn dorpsgenoten. In welgekozen woor den gaf hij een beschrijving van het fraaie dorp en betreurde de bouw van een graansilo en het laten vervallen van de Doopsgezinde vermaning. Kritiek uitte hij op de bejaardenwoningen („een zindelijk wijkje om oudjes op te bergen") die als gevolg van het verdwijnen van de kruidenier-bakker niet eens over de meest elementaire voorzieningen be schikken. Het zou beter geweest zijn de bejaarden te laten wonen in de daartoe geschikt gemaakte kleine huisjes van het dorp, temidden van jongeren zodat van burengerief sprake kan zijn. „Der gelijke plannen liggen echter zo emotio neel dat het als onfatsoenlijk wordt beschouwd om ertegen te zijn", aldus Smit die ook het multifunctionele cen trum minder gelukkig vond in vergelijking met eerdere plannen, die het kwetsbare aanzicht van De Waal minder geweld aandeden. Voor de eigendomsplanologie waar mee de gemeente Bonne en Plaatsman van dienst wil zijn, had hij weinig goede woorden. Hij wees op het precedent- effekt: „Je hoeft maar moeilijk te doen over ruzie met je schoonvader en het woord werkgelegenheid te laten vallen. De speculanten gaan een gouden tijd tegemoetSmit vond het beden kelijk dat de burgemeester in de raads vergadering heeft ontkend dat Bonne meer wil bouwen dan alleen een show room. In de officiële bekendmaking, ondertekend door de burgemeester, wordt wél gesproken over een woon huis. Spreker vreesde „een herhaling van de Polderweg" (de rommelige toe stand bij smid L. Witte Red.) als Bonne uiteindelijk zijn hele bedrijf zal hebben verplaatst. Hij sloot zich aan bij de bezwaren die door de vorige spreker waren ingebracht tegen de aanleg van een parkeerplaats ten behoeve van de tennisbaan. De heren I. Plaatsman en P. Bonne waren aanwezig in de zaal maar wen sten geen gebruik te maken van de gelegenheid om het woord te voeren. Tegen-actievoerder Kees Zoetelief wilde nog opmerken dat de handtekeningen actie was bedoeld om aan te tonen dat maar weinig mensen in De Waal be zwaar hebben tegen de plannen van Bonne en Plaatsman en dat het als een spontaan gebaar moet worden gezien. Burgemeester Engelvaart erkende dat hij zich niet juist had uitgelaten toen hij zei dat alleen van een showroom sprake zou zijn. Daar moest echter geen kwade trouw worden achtergezocht. Hij hecht te geloof aan de mededeling van Bonne dat het alleen ging om een showroom met dienstwoning en garage. Bonne had gezegd een verklaring te willen zaterdagmiddag moet worden onder broken. In het kader van de Texel-serie zijn reeds een behoorlijk aantal kaarten geplaatst. Niettemin zijn er nog vol doende kaarten beschikbaar. De prijzen zijn 715,— en (voor houders van c.j.p. en bejaardenpas) f7,50. Kaarten zijn, voor zover voorradig, verkrijgbaar bij het bureau culturele zaken (raadhuis) en 's avonds aan de zaal. BRCVtN t*N LEZERS- BUTEN VERANTWOORDE! LNXO WN OC REOART* „touristenhotel". De foto is af komstig uit de kollektie van de heer S. Visser, lid van de Texelse munten- en ansichtenclub. De club houdt donderdagavond 1 maart weer ruilbeurs in de Raads- kelder, aanvang 20.00 uur. Nadat de heer J. van Dijk zich als woordvoerder van de gemeente heeft opgeworpen en getracht heeft het ge meentelijke beleid als uitermate positief voor te stellen, zou ik als direkt betrok kene hem nog enige vragen willen stellen. Waarom moesten tijdens mijn proce dure problemen rijzen over verplichte parkeermogelijkheid, ais die blijkbaar niet aan de orde zijn geweest bij de appartementenbouw aan de overkant van de straat. Hier verrijzen nl. 12 appartementen zonder enige parkeer mogelijkheid. Kan de heer Van Dijk mij verklaren waarom een brief, die op 16 januari 1978 door mijn architect werd verzonden, op 17 mei, dus welgeteld 4 maanden later, werd beantwoord (bui ten de vele telefonische gesprekken hierover). Er is beslist niet al die vier maanden gediscussieerd over parkeer plaatsen. De heer Van Dijk vergist zich ook in de datum van verzending der stukken aan GS dit was nl. 20 oktober 1978 i.p.v. 4 oktober (ook hier zijn de stukken van te overleggen). Een een voudige rekensom leert dus, dat de vergunning i.p.v. op 18 januari 1979 medio september 1978 binnen had kunnen zijn. Dit had behalve psychische spanningen in het gezin ook heel veel kosten kunnen besparen, afgezien nog van het exploitatieverlies. Hopelijk moge deze openbare discus- -sie er toe bijdragen, dar zowel van de zijde van ons ambtenarenkorps als van de zijde van de burgerij een beter begrip ontstaat voor eikaars specifieke proble men. Th. van Hoorn, De Koog NASCHRIFT: De heer Van Dijk ziet zich liever niet als vertegenwoordiger van het gemeen tebestuur afgeschilderd. De verant woordelijkheid voor de hele gang van zaken berust bij B.en W., die ambtelijke adviezen niet altijd overnemen. Red. tekenen dat de werkplaats niet wordt verplaatst en de burgemeester zei geen reden te hebben om daaraan te twijfe len. De commissieleden stelden nog wat aanvullende vragen. Ate Rienstra wilde onder andere weten of de showroom van Bonne een hinderwetvergunning nodig heeft. Geantwoord werd dat een hinderwetvergunning alleen nodig is als Bonne elektromotoren zou toepassen die een groter vermogen hebben dan 2 pk. Belangrijk was de mededeling van de heer Plaatsman dat hij niet van plan is het parkeerterrein dat in het plan wordt mogelijk gemaakt, ook werkelijk aan te leggen. Vooralsnog is er geen behoefte aan en kan met het bestaande parkeer terrein worden volstaan. Oordeel De commissieleden velden tenslotte hun oordeel. De heren Rienstra, Helder en Blanken spraken zich uit tegen de plannen en de heren Van Asselt, Baren- dregt, Dros en Koolhof waren vóór. Laatstgenoemden gingen ervan uit dat het college alle andere mogelijkheden voor de bouw van de showroom heeft afgetast. Blanken liet aantekenen dat hij tegen de tennisbaan geen bezwaar had. Helder raadde aan de mogelijkheden in Eierland nog eens te bekijken. Het kan daar nooit grotere problemen geven dan in De Waal. Barendregt vond dat elk dorp de gelegenheid moet hebben voor bedrijfsvestiging. Hij vond het aanmati gend om te stellen dat dergelijke bedrij ven niet in het dorp passen en dacht niet zo gunstig over de mensen die bezwa ren hebben ingediend. „Gezien hun achtergrond een exclusieve groep, die een stempel op de bevolking drukt". Dat leidde tot een boze reactie van Helder. Rienstra zei voor vestiging in Eierland te zijn. Pas als definitief zou vaststaan dat het niet kan, wilde hij met de plannen instemmen. Hoop De heer Blokzijl van het stedebouw kundig bureau Hajema versterkte de hoop dat het in Eierland alsnog zou lukken. In principe is deze omgeving („agrarisch produktiegebied") zelfs de beste plaats voor degelijke op de landbouw gerichte bedrijven. Het hoeft niet persé te grenzen aan het bestaande bedrijf maar het kan bijv. ook aan het andere eind van de woonkern Midden- Eieriand. Burgemeester Engelvaart op perde dat een dergelijk plan van hoger hand waarschijnlijk wel steun zou krij gen; de provinciale planologische com missie heeft uitgesproken dat dergelijke bedrijven in het buitengebied gewenst zijn. De burgemeester zei dan ook met Bonne over alternatieve plaatsen te zullen praten, ongeacht de mening van de commissie. Het verzet tegen de tennisbaan van Plaatsman was veel geringer. Alleen W. Helder was tegen.

Texelsche Courant | 1979 | | pagina 5