(jroen <2tmrtr cJexels in het hart- Vijf debutanten in „Mireille" UDi was goed op dreef in uitstekend blijspel Bollenschuur Lap is niet tegen te houden Realistische oefening voor reservepolitie Familie aan dood ontsnapt Kolendamp vergiftiging Fietsend meisje door auto geschept Sneiheidscontróle DINSDAG 13 MAART 1979 92e JAARGANG NR. 9358 Redactie: Harry de Graaf, Pelikaanweg 75, De Koog, telefoon (02228) 266 en Wessel Post, Burdetstraat 17, Den Burg, telefoon (022201 3543. Uitgave: Langeveld De Rooy B.V., Postbus 11, Den Burg, telefoon (02220) 2741. Verschijnt dinsdags en vrijdags. Postgiro 652. Abbonnementsprijs ^11,50 per kwartaal 70 cent incasso; los 50 cent. Bankrelaties: Amro Bank nr.4699.17.636; Rabobank nr. 3625.01.742; NMB nr. 6734.60.398. Advertentietarief: 43 cent per mm hoogte per kolom. 7 Het is in de amateurtoneelwe reld beslist geen eenvoudige op gave om met een verfrissend stuk te komen. Vooral op het gebied van de blijspelen in het meestal „armoe troef". Het „feest der herkenning", ofwel het meespe len van bekenden trekt vaak nog het meest. In hotel De Lindeboom-Texel werd zaterdagavond duidelijk dat het ook an ders kan. In het blijspel „Mireille" dat Rederijkerskamer UDI op het voorjaars programma had gezet, was vrijwel geen sprake van „oubolligheid". Het door Frans Hijdra geschreven stuk stak dui delijk uit boven de doorgaans op de eilandelijke planken gezette toneelkost. Toegegeven, op sommige momenten kregen de over het voetlicht gebrachte dialogen iets van de humor die sterk aan de heren Van Duin en Brink deed denken maar merendeels groef het alle maal dieper. Het Simplistisch Verbond zou er wel raad mee hebben gewe ten „Mireille" was dus een van de betere blijspelen en het is jammer dat UDI er maar eenmaal mee optreedt. Zaterdag gebeurde dat voor een niet eens volledig gevulde zaal. Er zat zo'n 140 man in „De Lindeboom-Texel", een redelijke score maar met een dergelijk stuk had UDI toch meer belangstelling verdiend. In tegenstelling tot wat de naam zou vermoeden is de hoofdpersoon van het verhaal niet Mireille maar ene Ted Collins. Deze heeft zich na acht jaren huwelijk op een zolderkamertje geves tigd. Met zijn echtgenote Susan heeft hij afgesproken dat ze elkaar éénmaal per maand zullen ontmoeten „om een beetje bij te praten". Voordat de gebeurtenissen zich voor doen is dat reeds enige maanden goed gegaan, maar nu wordt een spaak in het wiel gestoken. Die „spaak" heet „Mireille", een vriendelijke jonge deerne die na een feestje met Ted is meegelift en de nacht in zijn bed doorbrengt. Ted zelf slaapt op de bank in de huiskamer. Het kan natuurlijk niet uitblijven dat het tot een confrontatie met de autoritaire Susan moet komen. Die stelt zich dermate jaloers op dat er veranderingen in Ted gaan optreden. Hij blijft tot aan het eind van het verhaal te goeder trouw en probeert van „Mireille" af te komen maar als Susan plotseling met een Itali aanse vriend bij Ted verschijnt gaat hij de zaak anders bekijken. Het eind van het liedje is dan ook dat Susan aan de dijk wordt gezet en Ted toch maar voor Mireille kiest. Ingetogen Het blijspel werd gebracht op een niveau dat boven de middelmaat lag. Vooral de creatie van hoofdrolspeler Aris van Zeijlen (Ted) kwam goed tot zijn recht. Van hem is bekend dat hij zich vaak laat verleiden tot te uitbundig spel waar sommige collega-tonelisten Rederijkerskamer UDI aan het slot van „Mireille"met v.l.n.r. Kees Koorn (regie), Lida Westdorp, Hans Wendrich, Brie Remmers, Marjon de Wit Aris van Zeijlen, Ineke Roftsma, Dick Rozeboom en Ans Bonne. nogal wat moeite mee hebben. Hij stelde zich nu echter tamelijk ingetogen op. Het kwam allemaal positief over al kreeg men soms de indruk, dat een beetje meer improvisatie geen kwaad kon. De voornaamste tegenspeler van Aris van Zeijlen was de debuterende Hans Wendrich. Hij weerde zich niet onaardig maar toch zaten er enkele irritante kantjes aan zijn spel. Dat kwam in hoofdzaak omdat hij zich diverse malen liet verleiden om naar de souffleuse te kijken en om in plaats van zijn tegen speler het plafond te bestuderen. Hoe wel hij zijn rol wat meer diepte had kunnen geven zorgde hij toch voor een redelijk debuut. Improvisatie Het tweede debuut kwam zaterdag avond van Marjon de Wit, die „Mi reille" gestalte gaf. Zij deed dat op een dusdanige charmante en goede manier dat menigeen ongelovig moet hebben gekeken toen aan het eind van de avond werd gezegd dat ze voor het eerst speelde. Ook op het gebied van de improvisatie maakte zij een goede beurt omdat ze, niet gewend aan het decor, op een gegeven moment via de verkeer de deur het toneel wilde afstappen maar De heer A. Lap wil op een hem toebehorend stuk land aan het Klif in Den Hoorn een bollen schuur bouwen. Volgens het be stemmingsplan buitengebied kan dat, want op het stuk ligt een zg. B-blok, wat betekent dat er een agrarisch gebouw (zonder wo ning) mag worden gebouwd. Niettemin is goedkeuring van de provincie vereist omdat het be stemmingsplan buitengebied nog niet rechtsgeldig is. Hoewel van gemeentewege geen openbaarheid aan de procedure is gege ven (dat hoeft in dit geval niet) is de bollenschuur al twistappel. Want de heren Van Trigt en Parlevliet die aan de overzijde van het Klif wonen, vrezen dat de bollenschuur verkeer zal aantrekken waardoor de geluidsoverlast en de ver keersdrukte op het Klif zal toenemen. Vooral vinden ze dat hun huizen sterk in waarde dalen omdat het vrije uitzicht over zuidelijk Texel verloren gaat. Dat het uitzicht straks wegvalt, is voor hen een grote teleurstelling. De heer Van Trigt: „Ik heb destijds 7225.000,— voor mijn huis betaald in de veronderstelling dat aan de overzijde niet gebouwd zou worden. De vorige eigenaar beweerde dat ook". Protest Van Trigt en Parlevliet hoorden over de op handen zijnde bouw van de heer Lap zelf. Ze schreven daarop een brief aan het gemeentebestuur en tekenden protest aan. In een later gesprek is hen duidelijk gemaakt dat hun kansen om de bouw tegen te houden vrijwel nihil zijn. Het zou anders hebben gelegen als tegen het bestemmingsplan dat de bouw toestaat, bezwaren zouden zijn ingediend. Maar dat is niet gebeurd, waardoor de artikel 19 vergunning er waarschijnlijk zonder slag of stoot zal komen. Afgezien daarvan kan een vrij uitzicht nooit worden geclaimd, zeker niet in dit geval omdat Van Trigt en Parlevliet hadden kunnen weten dat aan de overzijde zou mogen worden ge bouwd toen zij de woningen voor veel geld kochten. Door het indienen van bezwaren (krachtens de wet AROB) dat tijdig herstelde Jenneke Wassink had aanmerkelijk meer met zenuwen te kampen dan bijvoorbeeld Marjon de Wit. Zij moest enkele malen duchtig worden gesouf fleerd en haar intonatie was niet altijd in orde. Merendeels was haar spel echter overtuigend. Als de hautaine Susan verscheen Ineke Reitsma op de planken. Zij behoort tot de aloude kern van UDI en speelde daar dan ook naar. Er was in haar spel geen enkele hapering te bespeuren. Het enige punt waarop een aanmerking gemaakt zou kunnen wor den is het ontbreken van een pruik. De tekst wees namelijk uit dat ze tijdens het stuk een bezoek aan de kapper bracht en dat was gezien haar extreem korte haar een beetje verwonderlijk Kleine rollen Ook Lida Westdorp verscheen zater dag voor het eerst op de planken. Dat deed ze in een klein rolletje samen met Aris van Zeijlen. De laatste stelde haar kennelijk op haar gemak, hoewel haar rol voorschreef dat ze erg boos moest worden. Uiteindelijk kwam het daar dan ook wel van, hoewel ze te kort op het podium was om goed tot haar recht te komen. Bertus Heerschap had ook zo'n piepklein rolletje. Hij trad als taxichauf feur ten tonele en dat ging zoals gebruikelijk weer met een Amsterdams accent. Het was echter een goede rol waarvoor juist hij geknipt was. Dick Rozeboom deed na ongeveer een jaar ook weer eens mee. Ditmaal als Italiaan. Zijn donkere uiterlijk gaf hem wat dat betreft al een duwtje in de rug. Zijn nu getoonde spel niet te na gesproken had hij zich echter wat „flemeriger" kunnen opstellen. (zie vervolg pagina 2) In de nacht van donderdag op vrijdag moesten drie leden van de familie J. Huizinga uit de Binnenburg met een extra boot naar het ziekenhuis „Parkzicht" worden overgebracht. De heer J. Hui zinga, zijn vrouw en een Sjarig zoontje waren onwel geworden als gevolg van afvoergas, afkomstig uit een niet goed werkende gas-CV- ketel. In dit afvoergas bevond zich koolmonoxyde. De familie Huizinga heeft het leven aan puur toeval te danken. Het 5-jarige zoontje (dat op een apart vertrek sliep en daarom geen last van het gas kan hebben gehad) had buikpijn en maakte zijn ouders wakker. De heer Huizinga merkte toen dat hij hoofdpijn had en kwam in aktie toen zijn vrouw en even later ook het zoontje (dat bij hen in bed was komen liggen) het bewustzijn verloor. De dokter achtte onmiddellijk transport naar het ziekenhuis geboden. Het tweede kind van de familie sliep op een apart vertrek en heeft nergens last van gehad. De slachtoffers kregen in het ziekenhuis een dag lang zuurstof toegediend, waarna zij weer naar huis mochten voor verder herstel. Het niet goed werken van de CV-ketel is waar schijnlijk veroorzaakt door het onklaar raken van de schoorsteen, mogelijk een gevolg van de storm. Daardoor ontstond terugslag in het rookkanaal. De ketel was al geruime tijd in gebruik. Het feit dat het gebouw aan de Binnen burg momenteel ingrijpend wordt ver bouwd, heeft met het ongeluk niets te maken. De 18-jarige mej. J. E. A. Tuinema uit Den Burg mag van geluk spreken na het ongeluk dat haar donderdag op de Nieuwlanderweg nabij de Ruigendijk overkwam. Toen zij fietsend de weg wilde oversteken werd zij geschept door de uit de richting De Cocksdorp komen de automobilist J. F. van Asselt (36). Ze liep alleen wat kneuzingen op en het was niet nodig dat zij naar het zieken huis werd gebracht. Haar fiets werd totaal vernield. De BMW van Van Asselt kreeg plaatschade. Bij een vrijdag op de Pontweg bij Den Burg gehouden snelheidscontrole wer den vier weggebruikers geverbaliseerd: drie automobilisten en een bromfietser. De bromfietser reed 70 km per uur. Zaterdag werden opnieuw drie auto mobilisten bekeurd, nu op de Pontweg vlak bij de veerhaven. Ze hadden juist de veerboot verlaten en reden resp. 30, 30 en 40 km te hard. Het komt herhaaldelijk voor dat auto's die van de boot komen veel te hard rijden en daardoor zeer gevaarlijke situaties veroorzaken of uit lokken, met name op het kruispunt met de Amaliaweg. kan alleen vertraging worden bewerk stelligd. Hinderwet Overigens zal Lap ook een hinderwet vergunning nodig hebben (altijd nood zakelijk als in het betreffende gebouw motoren van meer dan 2 pk worden toegepast) maar bij de gemeente be staat de verwachting dat hij zonder problemen kan voldoen aan de voor waarden om deze vergunning te krijgen. Bovendien kan de hinderwet niet wor den gebruikt om de bouw van een bepaald gebouw te voorkomen. Ook op minder oirbare wijze wordt actie gevoerd tegen de bollenschuur van Lap. Wij ontvingen een ingezonden stuk van ene heer P. W. N. Neuman uit Middelburg, waarin de bewoners van het Klif worden opgeroepen tegen de schuur bezwaar te maken. Toen wij contact met de afzender wilden opne men, bleek op het opgegeven adres in Middelburg geen Neuman te wonen. Ook reageerde „Neuman" niet op een oproep in de krant. Zijn "brief, zo bleek uit het poststempel, was in Den Burg gepost. We moeten dus aannemen dat een (belanghebbende?) Texelaar heeft getracht onder dit pseudoniem de be volking van Den Hoorn voor zijn karretje te spannen. We beschouwden het stuk daarom als anoniem zodat het de prullemand inging. De families Van Trigt en Parlevliet stelden er prijs op te verklaren dat zij niets van het ingezon den stuk wisten. Automobilisten die gisteravond over de Georgië- weg wilden rijden, schrokken wel even toen zij de weg versperd zagen door de gevol gen van een verschrikkelijk verkeersongeluk.... Uit twee auto's, die frontaal waren gebotst werd een zwaargewonde inzittende bevrijd en naar de ambulance gedragen. De andere wagen was in brand gevlogen en moest door de brandweer met schuimblussers worden gedoofd. Het leek allemaal echt, maar het was in scene gezet om de mannen van de Texelse reserve-rijkspolitie aan een rea listische oefening te helpen. De reser visten kweten zich prima van hun taak. Ze waren op de juiste wijze behulp zaam bij het reddingwerk, verzorgden de verbindingen en hielden het andere verkeer op afstand. De aanrijding was te wijten aan alcoholmisbruik, zodat de zeer duidelijk beschonken chauffeur (de drankfles nog in de hand) naar het politiebusje werd gebracht om in het bekende pijpje te blazen. Voor de „verongelukte" auto's waren wrakken beschikbaar gesteld door garage Kaczor. Deze had een der wagens dichtgelast, zodat de brand weer deze met geweld kon openmaken met de daartoe ter beschikking staande hulpmiddelen. Bijstand De tien personen tellende Texelse reservepolitie heeft als taak de gewone politie bij te staan, vooral in tijd van oorlog, oorlogsdreiging, rampen en andere bijzondere situaties. Ze dragen dan hetzelfde uniform, onderscheidingstekens en wapens en zijn allen herkenbaar aan een blauwe band op de mouw. Ze hebben volledige opsporingsbevoegdheid. Niet iedereen kan bij de reservisten worden aangeno men. Volgens het reglement moet men van onbesproken gedrag zijn en geen militaire verplichtingen hebben. De reservisten volgen cursussen, krijgen schietles en zolang er geen oorlogs- of andere bijzondere situaties zijn, assis teren ze bij evenementen als de autocross en de wielerronde. Om de vaardigheid op peil te houden wordt ook deelgenomen aan nachtpatrouilles e.d. Jaarlijks wordt een grote paraat heidsoefening gehouden. Het gezellig heidselement speelt echter ook een belangrijke rol. Ter versteviging van de onderlinge band wordt van tijd tot tijd een avondje gehouden, waarbij meestal ook de burgemeester aanwezig is. De leiding van de Texelse reservisten berust bij opperwachtmeester N. B. Overpelt. Overzicht van het kampterrein" van gister avond. Terwijl personeel van de ambulance en brandweer het uit de auto gehaalde slachtoffer op de brancard leggen, wordt op de achtergrond de uitgebrande andere auto met schuim geblust.

Texelsche Courant | 1979 | | pagina 1