Kathinka Lannoy in De Lindeboom Voor het weekend 'MOORD OP DE NIJL' Wat is science fiction nu eigenlijk' Texelse prijzen Afrijbrug Teso raakte defect VERVOLG VAN PAG.l Zuigelingenbureau Artsen Groene Kruis Tandartsen Apotheek Rijkspolitie Dierenartsen Kerkdiensten: IMoodslachtingen jehovah-s getuigen „Swingpop in Den Helder VRIJDAG 30 MAART 1979 Als er één onderwerp is dat tot de verbeelding spreekt is het wel de 'Science Fiction' wat maar al te vaak tot 'wetenschappelijke toekomstverzinsels' wordt bestempeld maar wat misschien evenzovaak 'wetenschappelijke toe komstvoorspellingen' genoemd zou kunnen worden. Het fenomeen SF Izoals het in de wandeling wordt genoemd) bestaat al sedert eeuwen, alhoewel de negentiende eeuwse Fransman Jules Verne eigenlijk de man was die de stoot tot een grotere popularisering er van heeft gegeven. Over 'Science Fiction' en talrijke zaken die daarmee samenhangen spreekt op woensdagavond 4 april de schrijfster Kathinka Lannoy in hotel De Lindeboom-Texel. Zij doet dit op een openbare avond die wordt georgani seerd door het Texelse Nutsdeparte- ment in samenwerking met de Open bare Bibliotheek. De bijeenkomst vindt plaats in het kader van de jaarlijkse boekenweek die volgende week wordt gehouden. Publicatie Het onderwerp 'Science Fiction' is de in Egmond aan Zee woonachtige me vrouw Lannoy niet vreemd omdat zij zich naast haar eigen literaire werk veel met het vertalen van SF-boeken bezig houdt. Zelf schreef zij ook een aantal van dergelijke verhalen. Onder de titel 'Tussen elf en één' verschenen van haar hand twee delen met ghost-stories en science fiction-verhalen. De belangrijkste en bekendste publi catie van Kathinka Lannoy zijn haar boeken over 'Het geslacht Trigland' dat uit 1939 dateert. Andere romans van mevrouw Lannoy werd na de tweede wereldoorlog gepubliceerd zoals 'Skrie- beltje' (een verhaal uit Scheveningen 1945), De dans en de duivel (1946), Het andere ik (1956), Stemmen over de horizon (1967) en De vergulde windroos (1975). Daarnaast schreef zij enkele jeugdboeken, toneelstukken, hoorspe len, feuilletons en korte verhalen. Kathinka Lannoy werd in Amsterdam geboren en is van oorsprong zang- e pianolerares. Uit liefhebberij is zij aa het eind van de dertiger jaren gaa e schrijven. De boeken die zij in de loo der jaren heeft geproduceerd worden vaktijdschriften samengevat als 'ver zorgde romans in protestantse geest' Dit is ogenschijnlijk in tegenspraak me het onderwerp wat mevrouw Lanno woensdagavond in hotel De Linde boom-Texel zal behandelen maar zei staat zij daar heel nuchter tegenover. Haar mening hierover vat zij samei met de woorden: „Ik zie Science Fictioi in de eerste plaats als iets dat de men kan helpen. Goede Science Fictionvei halen houden een waarschuwing in. Z vertellen immers dat, wat zou kunnei gebeuren. En als men zich goed voor stelt wat van een bepaalde uitvindini het gevolg kan zijn, wordt men beslis voorzichtiger". Ze is dan ook dol op alles wat me ruimtevaart te maken heeft en zor indien mogelijk de eerste zijn die een rei: naar een van de andere planeten boek te. „Als men eenmaal makkelijk op eer andere planeet kan komen en var daaruit de aarde gaat bezien, besef men pas hoe klein de aarde wel Eenmaal daar gekomen zal men volgen; mij ook inzien, hoe dwaas het is on oorlog te voeren en ruzie te maken oj zo'n klein stukje in het heelal!" De avond met Kathinka Lannoy hotel De Lindeboom-Texel zal bestaar uit een beschrijving van Science Fictior en een voordracht. De titel is „Wat ir Science Fiction nu eigenlijk?" De zuigelingen, die aan de beurt zijr worden op het bureau verwacht op d< tijden, waarop hun eigen huisartr zitting heeft. De tijden zijn als volgt: Dokter Siebinga, dinsdag 3 april on 14.00 uur. Dokter Waverijn, woensdag 4 april on 13.30 uur. ft t f k, 0% Uitsluitend voor spoedgevallen Van vrijdagavond 18.00 uur tot maandagavond 8.00 uur Dokter R. R. Siebinga, Kikkert- straat 12, De Cocksdorp, telefoon (0????) 234. Bij geen gehoor (02220) 2323. Zaterdag en zondag apotheek geopend en spreekuur van 12.00-12.30 uur en van 17.00- 17.30 uur. Ambulance (in geval van onge lukken met betekenend lichame lijk letsel) (02220) 2011. Dokter Coutinho is wegens vakan tie afwezig tot 9 april. Apotheek geopend van16.00-18.00 uur; vrijdags van 10.30-12.30 uur. Van vrijdagavond 18.00 uur tot maandagmiddag 13.00 uur Zr. H. Mannessen, Schoorwal 45, Den Burg, tel. (02220) 3242. Voor zeer spoedeisende tandheel kundige hulp kan men zaterdag en zondag om 18.00 uur precies te recht in het tandheelkundig cen trum in het Groene Kruisgebouw, Witte Kruislaan 19. Weverstraat 95, telefoon (02220) 2112. Weekenddienst: zaterdag en zondag 11.30 - 13.00 uur en van 17.00 - 18.00 uur. Buiten die tijden alleen voor spoedeisende gevallen. Dagelijks is het politiebureau van de groep Texel van de Rijkspolitie telefonisch te bereiken via tel. (02220) 2644. Buiten kantooruren (tussen 18.00 en 08.00 uur) kan men rechtstreeks contact opnemen met de meldkamer van het district Alkmaar, tel. (072) 116444. Itr. C; SOièliSgqO 166 Alleen voor spoedgevallen tele foon (02220) 2527. Zondag 1 aprtil 1979 HERVORMDE GEMEENTEN 1 Den Burg 10 uur ds. Wisman m.m.v. dameskoor o.l.v. J. Visser, kerkvoogdijkollekte. De Cocksdorp 10 uur ds. Wolthaus Den Hoorn 10 uur de heer Veldhuis De Koog 11 uur ds. Hoekstra De Waal 9.30 uur ds. Hoekstra m.m.v. het koor „Soli Deo Gloria" o.l.v. J. Beijert. Oosterend 9.30 uur ds. Van Zijll Langhout. Oudeschild 11.00 uur ds. Van Zijll Langhout, maandkollekte GEREFORMEERDE KERKEN Den Burg 10.00 uur ds. Douwes Uitzending via „De Lichtboei" 19.30 uur Kand. Wind, uit Ermelo Oosterend 10.00 uur Kand. Wind, uit Ermelo 17.00 uur Ds. Douwes GEREFORMEERDE GEMEENTE Oosterend 10.00 uur Dienst 16.00 uur Dienst Donderdag 5 april: Oosterend 19.00 uur Ds. A. Snoep uit Amsterdam DOOPSGEZINDE GEMEENTE Den Burg 10.00 uur Ds. Hylkema Kinderoppas aanwezig. ROOMS-KATHOLIEKE KERK Den Burg: zaterdag 19.30 uur Uitzending via De Lichtboei zondag: 10.45 uur De Koog: zondag 9.30 uur Oudeschild: zondag 19.00 uur Den Hoorn: zondag 10.45 uur De Cocksdorp: zondag 9.15 uur Oosterend: zaterdag 19.30 uur Voor noodslachtingen bellen de heer A. van Heerwaarden, telefoon (02220) 2182 (slachtplaats) of 2663 (Wilhelminalaan 94), b.g.g. 3541. VVIMVVVVMNMMVIfMmMWimMr in het Rode Kruisgebouw Jonker straat, Den Burg. 10.15uur Lezing 11.15 uur Wachttorenstudie. pagina 2 TEXELSE COURANT In de Helderse schouwburg kan men op donderdag 5 april getuige zijn van de musical 'Swingpop'. De voorstelling begint om 20.15 uur. Kaarthouders die geen gebruik van hun plaatsbewijzen willen maken worden verzocht dit tele fonisch te melden bij de afdeling cultu rele zaken op het raadhuis, telefoon (02220) 3041. Eventueel kunnen andere belangstellenden gebruik maken van deze kaarten. Ook zij kunnen via het genoemde nummer hierover ingelicht worden. Na afloop van de voorstelling vaart een extra boot. en belangrijke artikelen, in het bijzonder levensmiddelen. Het gaat niet alleen om de prijsverschillen maar ook om de kwaliteitsverschillen of juist de afwezig heid daarvan. Reklame wordt kritisch bekeken. Gestreden wordt tegen onwa re suggesties. Energiegebruik Aangetoond is dat goedkoop niet persé duurkoop hoeft te zijn. Goedkope producten zijn vaak uitstekend. Vooral de laatste tijd wordt veel waarde ge hecht aan het energiegebruik van appa raten. Zo is afgerekend met de bewering dat een diepvrieskist enorm besparend zou zijn want zo'n apparaat kost al gauw 725,— aan stroom per maand waardoor het voordeel in veel gevallen teniet wordt gedaan. Wat betreft energiever bruik zijn bij koelkasten verschillen tot 250% aangetoond. Konsumenten Kon- takt behandelt per jaar 1.500 tot 2.000 klachten. Het probleem is dat de wetge ving de consument onvoldoende be schermt. Het nakomen van afspraken en het afdwingen van service is daarom moeilijk. Patat Wat betreft de Texelse prijzensituatie merkten enkele dames op dat piet name de patates frites hier voor een te hoge prijs wordt verkocht. De prijsmaatregel van de minister heeft hier niet tot prijsverlaging geleid, een gevolg van het gebrek aan controle. Donia merkte op dat het publiek zelf controlerend moet optreden. Wie ergens niet tevreden over is, moet zijn mond open doen, in de eerste plaats tegenover de betrokken ondernemer of winkelchef. Ook moet niet worden geschroomd zonodig de Economische Controledienst te waar schuwen: Hoge Prins Willemstraat 226 te Den Haag. telefoon (070) 512701. De reklame is bijzonder machtig, maar lang niet altijd eerlijk. Echter vergelijken op basis van advertentietek sten is niet mogelijk. Als voorbeeld noemde Donia de persoonlijke leningen, die banken aanbieden. Het is nauwelijks mogelijk om vast te stellen welk rente percentage men precies moet betalen, maar het varieert van 14 tot 22% en is dus zeer de moeite van het vergelijken waard. Bedenkelijk is dat de reklame niet uit is op informatie, maar behoefte wil opdringen. Een wasautomaat met 13 programma's heeft niemand nodig; veel belangrijker is gering energie- en water gebruik. De verpakking van produkten is vaak misleidend. Als extreem voorbeeld liet Donia een royaal lijkend doosje Biotherm (cosmetica) zien, waarin zich een miniem potje bleek te bevinden en zelfs de inhoud daarvan was door een kunstgreep veel kleiner gemaakt dan uiterlijk leek. In Duitsland mag dat niet meer: daar moeten de omvang van de verpakking en inhoud in een bepaalde verhouding tot elkaar staan. Texel en andere seizoenplaatsen langs de kust. De verschillen zouden dan ongetwijfeld veel kleiner zijn geweest want de hogere prijzen zijn voor een deel het gevolg van het minder grote rendement van seizoenbedrijven. Nu is de indruk gewekt dat alleen Texel duur is, terwijl dat misschien voor elke toeristengemeente in het land geldt. Hierop antwoordde Donia dat ook kust plaatsen in het onderzoek betrokken zijn geweest. In Zeeland waren de prijzen lager dan Texel. Volgens een der vrou wen zijn de prijzen op Terschelling ook beduidend lager. Maar op Vlieland en Ameland is de situatie gelijk aan die op Texel, zo was al bij een eerder onder zoek van FNV en Konsumenten Kontakt gebleken. Volgens Dirk Terpstra van de FNV Texel is er weinig nieuws onder de zon. Want in de jaren '20 is op Texel op initiatief van de ambtenarenbond ook eens een onderzoek geweest waarbij bleek dat Texel 10% duurder is dan het vasteland. Dat hield destijds verband met de salarissen die afhingen van de classificatie van de betrokken gemeen te. Algemeen gold toen de veronder stelling dat het leven op het platteland (waar de eigen geit en het eigen moes tuintje konden worden geëxploiteerd» goedkoper was dan in de stad en daarmee werd in de salariëring rekening gehouden. Het onderzoek was bedoeld om het tegendeel van deze veronder stelling aan te tonen. Een mankement aan de Helderse aanlegfuik is er dinsdagochtend de oorzaak van geweest dat enkele tiental len Texelaars noodgedwongen meer dan een uur op de TESO-veerboot moesten blijven. Toen de boot die om 8.05 uur vanaf 't Horntje vertrokken was in Den Helder wilde afmeren bleek de installatie die de afrijbrug in de juiste stand moest bren gen, defect. De problemen konden pas tegen 9.30 uur worden opgelost. Door dit euvel is naast het autoverkeer vanaf Texel ook het verkeer in omgekeerde richting gedurende enkele uren danig in de knoop geraakt. Om de opgelopen vetraging zo snel mogelijk weg te werken heeft de veerboot na de repara tie enige tijd gependeld. Donia vond de kartels (prijsafspraken tussen ondernemingen onderling) onge wenst. Oliemaatschappijen hanteren al lemaal dezelfde benzineprijs; de banken hebben een onderlinge regeling met de rentevergoeding op de salarisrekenin gen. De spreker was verder van mening dat de consumenten meer inspraak moeten krijgen op wèt er wordt gepro duceerd. „We zitten niet te wachten op elektrische tandenborstels en herberg- soep". Bij de discussie na afloop van het praatje kwam de plaatselijke prijzen situatie nogmaals aan de orde. Geen duidelijk antwoord kwam op de vraag of een grootwinkelbedrijf als Albert Heijn op Texel dezelfde prijzen hanteert als op het vasteland. Waarnemend voorzit ster mevrouw Borgman had van de winkelchef vernomen dat de prijzen uniform zijn met uitzondering van be paalde aanbiedingen. In het prijzenonderzoek van FNV- Konsumenten Kontakt is steeds de De Flierefluiters tijdens het ringen van het Texelse prijzenlied. Geheel links Bert Donia van Konsumenten Kontakt en Dirk Terpstra van het FNV Texel. vergelijking tussen Texel en vasteland gemaakt. Maar op Texel zelf lopen de prijzen ook sterk uiteen, zo brachten meerdere dames naar voren. Aan de hand van voorbeelden werd geconclu deerd dat De Koog het duurst is. Overigens werd ook erkend dat de kleinere winkels waar de prijzen vaak aan de hoge kant zijn, wel uitmunten door een meer persoonlijke bediening, vakmanschap en service. Opgemerkt werd dat iemand als Centra-kruidenier A. van Heerwaarden nog levensmidde len aan huis bezorgt zonder daarvoor iets extra te berekenen. Een toehoorder zei dat het onderzoek van de afgelopen zomer niet helemaal eerlijk is geweest omdat een vergelijking is gemaakt tussen Texel en het vasta- land, terwijl ook uit de verf had moeten komen wat de verschillen zijn tussen motief voor deze wandaad kan het onmogelijk hebben gedaan. Poirot telt de koppen en hij komt in theorie tot elf verdachten. Een hoogbejaarde dame (Bette Davies) een schrijfster van schan- daalboeken (Agela lansbury), een Ame rikaanse advocaat van kwaaie zaken (George Kennedy), en een boosaardige gezelschapsdame (Maggie Smith). Zij hebben stuk voor stuk een persoonlijke reden om geen spijt van dit overlijden te hebben. Nog ingewikkelder wordt de puzzel wanneer er meer aanslagen volgen. Het lijstje van de verdachten wordt daardoor een stuk korter, maar het zicht op een oplossing lijkt mistiger dan ooit. Hoewel 'Magere Hein' dus diverse malen om de hoek komt kijken achtte de filmkeuring deze film toch geschikt voor alle leeftijden. 'Moord op de Nijl' draait van vrijdag tot en met maandagavond. Voor de jeugd is er zondagmiddag weer een 'dol' tekenfilmavontuur van Walt Disney dat de titel 'Donald Duck in 't Wilde Westen' meekreeg. Zo zien we in tien tekenfilms (allemaal in het Wilde Westen) o.a. Twee Pistolen Goofy - Don Donald - De legende van Coyote Rock met Pluto - Donald vindt een goudmijn, enz., enz. Ook voor de hele kleintjes geven deze tekenfilms veel kijkplezier omdat de beelden voor zich zelf spreken. Toegang alle leeftijden. De voorstelling begint om 15.00 uur. Peter Ustinov ais inspecteiw Poirot In Agatha Christie's Moord op de Nijl". Nadat vorige week een novelle van Ernest Hemmingway de stof vormde voor een interessante film is het deze week een detectiveroman van Agatha Christie waarmee men door middel van filmbeelden kennis kan maken. Het gaat dit keer om de thriller 'Moord op de Nijl', een ouderwetse film in de goede beteke nis van het woord. Het is een degelijk geconstrueerd verhaal geheel volgens de door Agatha Christie toegepaste for mules aangekleed. 'Moord op de Nijl' is een bijzonder levendige film wat naast de gekruide ingrediënten die het verhaal in zich heeft ook te danken is aan de medewerking van een behoorlijk aantal vermaarde acteurs en actrices. Op de titelrol staan ondermeer de namen van Peter Ustinov, Jane Birkin, Bette Davis, Mia Farrow, George Kennedy, Angela Lansbury en David Niven. Terwijl ook de minder bekende Lois Chiles, Jon Fisch, Maggie Smith en Jack Warden tot de vele mederwerkenden behoren. Deze waar dige collectie 'sterren' steet in dit Chris- tie-verhaal borg voor een waardige en rustige afhandeling van een ingewikkeld verhaal waarin nu eens geen 'modernis tische' schokeffecten zitten. Hoewel het er veel van weg heeft moet men bij deze film dus niet op een verhaal S la James Bond rekenenl In 'Moord op de Nijl' maakt Poirot (Peter Ustinov) een uitstapje op een luxueuze radarboot langs de Egyptische oudheden, die voor een machtig decor zorgen. Het is in 1930 en daarom is zo'n vakantietocht nog het privilege van de beter gesitueerden op aarde. Dat is de passagiers (op een enkele uitzondering na) gemakkelijk aan te zien. De stramme kolonel buiten dienst (David Niven) blijkt niet alleen een kennis maar ook een soort collega van Poirot te zijn. Als detective is hij aangetrokken om de zakelijke belangen te behartigen van één van de rijkste jonge vrouwen ter wereld (Lois Chiles). Zij maakt er trouwens een huwelijksreis van, want ze is net ge trouwd met een knap leeghoofd (Simon MacCorkindale). Deze jongeman heeft ze handig afgepikt van haar financieel zwakke boezemvriendin (Mia Farrow). Die manoeuvre Is de jeugdige miljonaire uiteraard niet in dank afgenomen. Ze wordt nu achtervolgd en bedreigd en ze weet zich zelfs de haat van haar dienst meisje (Jane Birkin) op de hals te halen. Tijdens zijn dribbelerige wandelingen over het dek gonzen de berichten hierover in Poirots voor elke roddel zeer ontvankelijke oor. Maar werke lijk tot leven komt hij uiteraard pas wanneer het menens is. Tijdens haar slaap wordt het schatrijke dametje ver moord. En het meisje met het felste

Texelsche Courant | 1979 | | pagina 2