Het Texelse bos \i I SI 1 Aasgieren vallen aan yiRMIMIW» /RIJDAG 6 APRIL 1979 TEXELSE COURANT PAGINA 9 een armelijk bestaan. Vooral de zomer was een moeilijke tijd, want het duin leverde weinig op. Om die reden ver zuchtten ze wel eens „als we eerst de zomer maar weer door zijn"! De winter was geen probleem; op het strand was een overvloed aan bruikbare zaken te vinden. In het tegenwoordige bosgebied hebben vroeger tenminste drie plaggen hutten gestaan. De bekendste plaggen hut was die van Gorter (zie foto), die de bijnaam Pacha droeg. Hij stond in de omgeving van de tegenwoordige Pacha- weg. Ook bij het kampeerterrein Wou- tershok stond vroeger een plaggenhut, die van een zekere Wouter was. In de omgeving van de Fonteinsnol stond de derde plaggenhut; dit stukje grond bij hotel Bos en Duin heet tot vandaag de dag het Gerrit Leens hok. Hok betekent in dit geval erf of tuin. Overal in het duingebied lagen in de vorige eeuw trouwens de zogenaamde hokken. Het waren meestal tuintjes, afgezet met een tuinwal van met dorentakken erop om het vee tegen te houden. Veel duinen in het tegenwoordige bosgebied waren in de vorige eeuw ernstig in verstuiving, vooral tussen het Westerslag en Jan Ayeslag. Daar lag ook de Fonteinsnol, die toen waar schijnlijk zonder overdrijving het be roemdste duin van Nederland genoemd mocht worden. Thijsse beschrijft in het Verkade album Texel, hoe schitterend het gebied in de vorige eeuw was: „De Fonteinsnol was een wonder, een hoog duin, dat uit de groote duinenreeks bij wijze van schiereiland in de vlakte vooruitsprong. Een eindje tegen de helling op, aan de noordoostzij ont sprong een bron, een echte bron, een holte in het witte zand, waaruit het klare water opwelde en dat stroomde omlaag, zich telkens vertakkend door kussens van veenmos en kwam eindelijk terecht in de vlakte van de Mient, die uit andere duinen nog meer water kreeg en zoo een allermerkwaardigst landschap was, half heide, half moeras en vol van de mooiste bloemen en de aardigste vo gels. Maar het allermooist en rijkst was toch de bron aan de Fonteinsnol en zijn onmiddellijke omgeving". Over de konijnen In het artikel over de konijnen is een storende fout geslopen. Er stond dat bij het fretteren alle uitgangen op één na worden dichtgemaakt. In werkelijkheid blijven alle uitgangen open. Het planten van de helm gebeurt in de periode van oktober tot ongeveer eind april. Een lezer leek het beter alleen in het voorjaar te planten. Er is dan al weer fris groen, waardoor de konijnen de helm met rust laten. Dat is inderdaad het geval, maar de enorme hoeveelheid helm die jaarlijks geplant moet worden kan onmogelijk in het voorjaar worden verwerkt. Bovendien slaat de helm later in het voorjaar dikwijls niet meer aan, omdat het in de duinen dan te droog wordt. J. van Groenigen Gorter met vrouw voor de plaggenhut De man op de foto bij Gorter is waarschijnlijk flens, de stichter van het badhotel. Reageren op deze rubriek kan bij Jaap Groenigen, telefoon (02220) 3562, Adriaan Dijksen, telefoon (02228) 676 of bij het Natuurrecreatiecentrum, telefoon (02228)741 De vorige keer heb ik bij het schrijven over de konijnenschade mis schien een beetje de indruk gewekt dat de problemen in de duinen van de laatste jaren zijn. Dat is beslist niet waar. In allerlei oude boeken en geschriften wordt melding gemaakt van enorme verstuivingen, waarvan de konijnen meestal de oorzaak zijn. De geschiedenis van De Westen op Texel zal velen bekend zijn. In het begin van de 15de eeuw was dit dorp het belangrijkste van Texel, maar door verstuivingen werd het onleefbaar en verdween vrijwel van de aardbodem. Ook op andere plaatsen waren de verstuivingen een bron van ergernis en veel problemen. In 1739 wees een zekere Puissant op de slechte toestand van de duinen en op het gevaar van overstuivingen: de dreigende in vasie van zand is veel geduchter dan het zeewater, alzo het zand nooit weder terugloopt". Op allerlei plaatsen waar duinen voorkwamen, werd dan ook gezocht naar goede methoden om het duin vast te leggen. Dit gebeurde meestal met helm, maar deze werkwijze is bijzonder kostbaar. Beplanting In het boek „Duinbebossching" ver telt J. A. van Steijn over de pogingen die in het verleden zijn gedaan om tot een verbetering van de vastlegging van duinen te komen. Omstreeks 1755 wer den proeven genomen met het zaaien van dennenzaad in de duinen, onder meer op Texel. Deze planten zijn echter niet opgekomen of vernield door ver stuivingen en konijnen. Er werden in die tijd zelfs 'prijsvragen' uitgeschreven, waarbij degenen die kans zagen het duin te bebossen een medaille en een beurs met dukaten in het vooruitzicht werden gesteld. Ze moesten dan na een aantal jaren laten zien, dat het ook werkelijk gelukt wasl 1 In de loop van de jaren zijn op veel plaatsen pogingen ondernomen, een duinbebossing tot stand te brengen. Om verschillende redenen was het resultaat vrijwel altijd slecht. De eigenaren van het duin waren vaak meer gesteld op de jacht dan op bos. Het gevolg was meestal dat de jonge boompjes door de konijnen werden vernield. Op ons eiland gebeurde iets dergelijks. In 1849 heeft een zekere Kikkert een paar proeven genomen met het zaaien van eiken en dennen in de binnenwaarts gelegen duinen in de polder Eierland. Het zaad kwam goed op en zou ook zeker bos geworden zijn, als de eigenaren van de grond de duinen niet aan een schapen- boer hadden verhuurd. Slechts een klein deel van de boompjes bleef gespaard en werd op een andere plaats herplant Staring Bij het schrijven over duinbebossing moet zeker de naam van Dr. W. C. H. Staring worden vermeld. Deze nam ruim honderd jaar geleden op verschil lende plaatsen in ons land proeven met het beplanten van duingebieden. De bekendste proef vond plaats in Schoorl, waar nu nog een deel van de beplanting aanwezig is. Staring stelde vast, dat de den bijzonder geschikt was voor het bebossen van de duinen. Deze soort groeit waar andere het niet kunnen vanwege de droogte. Hij wijst erop dat de dennen die aan de buitenkant van het bos de zeewind moeten opvangen, dwergjes zullen blijven, „welke aanhou dend de vraag schijnen te bepeinzen of zij dóór zullen leven of willen gaan sterven", ledereen die de bosrand langs de duinen van Texel wel eens aandach tig heeft bekeken zal het met deze woorden eens zijn! Ondanks het volhar dende werk van Staring om te bewijzen dat het bebossen van duinen mogelijk is, komt er steeds meer kritiek op z'n werk. De langzame ontwikkeling van de beplantingen was oorzaak dat in 1871 met de proeven werd gestopt. De pogingen die in vorige eeuwen werden gedaan om het duin te bebossen lever den dus heel weinig op. De proeven waren steeds beperkt van opzet en omdat nauwelijks in ons land aan bosbouw werd gedaan, ging men meestal met weinig kennis van zaken aan de slag. De grote verdienste van Staring is geweest, dat hij veel gege vens over z'n werkwijze heeft nagela ten, die later van grote waarde zijn geweest! Texel Aan het einde van de vorige eeuw verschijnt een rapport over het bebos sen van de Nederlandse duinen, waarin Texel wordt genoemd als mogelijke plaats. Men vindt dat de Staat het werk moet uitvoeren, omdat er op die manier een waarborg is, dat het bos blijft bestaan en niet voortijdig wordt geveld. In 1895 begon men op Texel met de voorbereiding van dit werk, dat men opdroeg aan de Heidemaatschappij. Het duingebied was in die tijd veel natter dan tegenwoordig. Namen als Natte- vlakweg en Biesboschweg herinneren nog aan dat verleden. Om het bos op deze plaatsen kans van slagen te geven, werden sloten gegraven om het over tollige water kwijt te raken. In 1898 begon men met het bebossen. Het jaar daarop werd het Staatsbosbeheer op gericht. Deze rijksdienst nam in dat jaar de bebossing over. De uitgestrekte duinen van Texel waren in de vorige eeuw een vrijwel verlaten gebied. Van Jac. Maas, een gepensioneerde werknemer van het Staatsbosbeheer, kreeg ik verschillende gegevens over de vroegere situatie. Er stond in het duingebied een aantal plaggenhutten. De bewoners leidden er Dinsdag 10 april Om 14.00 uur start bij De Schuilhut te De Koog een kerkentocht. Ditmaal wordt de zuidelijke route gevolgd. Men is aangewezen op eigen vervoer. In de Landbouwschool begint om 20.00 uur een discussieavond van de Vrou wenbond NW. De gemeenteraad vergadert vanaf 19.30 uur in het raadhuis. VASTE DATA Bij de Texelse Autocentrale (Schilder end) start iedere dinsdagavond om 19.00 uur een trainingstoertocht van de Wielervereniging Texel. Elke maandagavond vanaf 20.00 uur kan in hotel „De Lindeboom-Texel" worden deelgenomen aan bridge drives, georganiseerd door de vereni ging „Groot Slam". Kosten f7,50 per paar. Elke dinsdagmiddag om 14.00 uur trimmen in de Dennen. Verzamelen om 14.00 uur op de speelweide aan de Ploegelanderweg. Iedere maandagavond om 20.00 uur heeft het Texels Vrouwenhuis bijeen komst in de Oude Ulo aan het Schil derend. De Autobusonderneming Texel ver zorgt op donderdagmiddagen (14.00 - 17.30 uur) rondritten over het eiland waarvoor belangstellenden zich bij de WV kunnen laten inschrijven. In hoofdzaak wordt de Texelroute ge volgd. Onderweg maakt men een koffiestop bij café-eethuis Catharina- hoeve. De buskosten zijn, f6,75 per persoon (kinderen f3,25). De trips gaan alleen door als er voldoende be langstelling is (minimaal 30 perso nen). Iedere vrijdagavond wordt in de Oude Ulo door Aquariumvereniging „In Aqua Vita" tussen 19.00 en 20.30 uur een visbeurs gehouden. Spreekuur B. en W.: Burgemeester maandags van 10.00 - 11.00 uur, wet houder Westdorp donderdags van 9.30 - 10.30 uur, wethouder Nauta maandags van 10.30 - 11.30 uur en wethouder Van der Kooi vrijdags van 10.30 - 11.30 uur. Iedere dinsdag om 19.00 uur start bij de Texelse Autocentrale aan het Schil derend een trainingstoertocht op de fiets, georganiseerd door de Wieler vereniging. Zaterdag 7 april Om 20.00 uur begint in de Kaaps-nol een feestavond van drumband Voor waarts Mars. In dorpshuis De Bijenkorf te Oosterend geeft de jeugdafdeling van Gymver eniging Oosterend de jaarlijkse uitvoe ring. De aanvang is om 14.00 uur en de entreeprijzen zijn f2,50 voor oude ren en f 1,— voor kinderen. Zondag 8 april Om 14.30 uur start bij de o.l.s. De Bruin vis te Oudeschild een palmpaasop- tocht. Na afloop is er instuif in 't Skil- tje. Om 13.45 uur begint in de Jonkerstraat te Den Burg een palmpaasoptocht. Maandag 9 april In de Hervormde kerk van De Koog wordt een dia-avond over Texel ge houden; aanvang 20.00 uur. Op de Groeneplaats houden de geza menlijke Texelse slagers gedurende de markturen een paasveetentoon- stelling. Elke woensdag worden In de oude Ulo vanaf 10.00 uur activiteiten gehouden voor WAO-ers. Oud papier ten bate van de gymnas tiekvereniging Oosterend kan altijd worden bezorgd onder het afdakje van de voormalige brandweerkazerne aan de Achtertune te Josterend. Elke donderdagavond wordt vanaf 20.00 uur op het adres Warmoes straat 42 bijbelonderricht gegeven door het evangelistenechtpaar Jan en Paula Brouwer. Elke dinsdagavond van 20.00-22.30 uur Handboogschieten bij de Eilandschut- ters in de Ferreverzaal. Hoewel je het bij het horen van de namen van de vier hoofdrolspelers niet zou verwachten, is de harde oorlogsfilm die van vrijdag tot en met maandag in het City theater draait eigenlijk nooit echt 'doorgebroken'. Het gaat om de 'The wild geese' die voor de Nederland se markt de meer lugubere titel 'Aasgie ren vallen aan' heeft meegekregen. De acteurs die hierbij in actie komen zijn Richard Burton, Roger Moore, Richard Harris en Hardy Kruger. Burton is de grootste held. In zijn rol van Colonel Allen Faulkner accepteert hij van een louche Londense bankier de opdracht uit Oeganda een verdreven Afrikaanse president te ontvoeren. Het zal hierbij duidelijk zijn dat de film enige tijd geleden opgenomen moet zijn, indien men daar als werkelijke locatie Oeganda voor heeft gebruikt. Momenteel lijkt de toestand rond president Idi Amin in Oeganda niet bijzonder geschikt voor het realiseren van een dergelijk produkt. Hoewel, je kunt natuurlijk niet weten Er moet dus door Burton een president van een (ander) Afrikaans land ontvoerd worden om in 'diens' land de orde te Elke donderdagmiddag van 15.00 - 16.00 uur wordt in 't Skiltje bejaardengymnastiek gegeven. Iedere dinsdagavond, aanvang 20.00 uur repeteert het amateurorkest „Musica Texla" in het Fanfarege bouw aan de Witte Kruislaan. Slankelijndub komt op maandagavond bijeen in „De Witte Burcht", aan vang half acht. Iedere dinsdagochtend wordt van 9.00 tot 10.00 uur en van 10.00 tot 11.00 uur in sportzaal „De Ferrever" o.l.v. Hans Brusselaars huisvrouwengym- nastiek gegeven. Maatschappelijk werker Frank van Lare houdt iedere werkdag spreekuur in het Groene Kruisgebouw. Maandags en vrijdags van 8.30 - 10.30 uur, woensdags van 14.30 - 15.30 uur en NVSH-informatiecentrum, -middelen- depöt en -bibliotheek in het Groene Kruisgebouw aan de Witte Kruislaan zijn iedere maandag van 20.00 - 21.00 uur geopend en telefonisch be reikbaar onder nummer 3241Con tactpersoon mevrouw Blanken, Tjak- kerstraat 35. Den Burg. herstellen. Onder het wettig gezag van deze bewindsman lijkt daar geen begin nen aan maar Burton heeft (in de gedaante van Colonel Faulkner althans) meer in woelig Afrika gewroet. Hij heeft zijn relaties. Dat zijn de reeds genoemde Moore (James Bond), Harris en Kruger. Ze hebben allemaal eenzelfde verleden en moeten daarom met elkaar in staat worden geacht deze 'klus' te klaren. Gesteund door een vijftigtal houwde gens van oud-gedienden, die het thuis braaf rozen knippen en struiken snoeien zat zijn, slagen ze er in de opdracht perfect uit te voeren. Dit gaat met sluw gesluip, onvervaard geschiet, zonder voedsel, drank en munitie. Het wordt niettemin een drama als blijkt dat ze met z'n allen door de bankier zijn beetgeno men. Zijn belangen zijn intussen al veilig gesteld door een transactie met de vijand. De film is toegankelijk voor personen van 16 jaar en ouder. In de jeugdfilm 'Het geheim van de rode varen' gaat zondagmiddag Billy's grootste wens in vervulling. Hij komt in het bezit van twee jonge hondjes, die hij tot ware kampioenen in de jacht wil maken. Samen met zijn grootvader is hij dagelijks in de weer met zijn honden en het wordt duidelijk dat er tussen hem en zijn honden een ware band groeit. Dit tot ergernis van de buurjongens, die niet zoveel succes hebben met hun hond. Het wordt zo erg dat tijdens een proefjacht één van de jongens een ernstig ongeluk overkomt. Billy voelt zich verantwoordelijk en wil stoppen. Maar zijn grootvader weet hem te overtuigen door te gaan en zijn honden af te richten voor de grote jaarlijkse jacht waar alle kampioenen aan deelnemen. De grote test kan beginnen. De honden ruiken het wild en als het startschot valt rennen zij, en hun bazen, het bos in. De gebeurtenissen die nu volgen doen Billy het al eeuwen oude 'Geheim van de rode varen' ontdekken. De toegang is voor alle leeftijden. De voorstelling begint om 15.00 uur. Het verbaal „aasgieren" in de Afrikaense jungle. V.l.n.r. Richard Harris, Roger Moore, Richard Bteton en Hardy Kruger. Donderdag 5 april In de Helderse schouwburg speelt de musical 'Swingpop'; aanvang 20.15 uur. Na afloop vaart een extra boot terug naar Texel. Vanaf 20.00 uur wordt in de Raadskel- der postzegelruilbeurs gehouden. In hotel De Zwaan houdt de badminton club Texel haar ledenvergadering, aanvang 20.00 uur. In de aula van de Rijksscholengemeen schap wordt vanaf 20.00 uur de op richtingsvergadering van een vereni ging voor sterrenkunde gehouden. Vanaf 18.30 uur wordt op Texel een kringbrandweeroefening van de 8B gehouden. Gestart wordt op de veer haven. Waar de auto's en de man schappen zich verder zullen ophou den is nog niet bekend. j Vrijdag 6 april In gebouw De Schakel houdt de zwem en poloclub TX '71 algemene leden vergadering. Aanvang 20.00 uur. In de kapel te Zuid-Eierland (Bethel) voert de toneelclub Zuid-Eierland het blijspel 'Bloemen voor Barbara' op. Aanvang 20.00 uur. De entreeprijs is 74,- p.p.

Texelsche Courant | 1979 | | pagina 9