Meesier visser beëindigde 40 jaar onderwijzerschap WS W klopte De Koog in laatste minuten SVO verloor eervol van koploper (0—1) 1 RAADHUIS Record aantal kinderen liep mee Palmpaasoptochten troffen mooi weer Gezellige receptie in dorpshuis 't Skiitje zaalvoetbalultslagen Burgemeester woog paasvee Kerkdiensten op Witte donderdag Geslaagd Mededelingen van B. en W. Afvaltoernooi bij eilandcompetitie Hedy d'Ancona in Vrouwenhuis PAGINA 2 TEXELSE COURANT DINSDAG 10 APRIL 1979 In een uitbundig versierde zaal van dorpshuis 't Skiitje is vrijdagmiddag onder veel belangstelling een receptie gehouden ter gelegenheid van het 40-jarig ambtsjubileum van de heer J. Visser, hoofd van de o.l.s. De Bruinvis te Oudeschild. Naast een terugblik op een veertigjarig onderwijzerschap betekende dit voor de heer Visser tevens het officiële afscheid van de school. Door zijn hardhorend heid is hij sinds 1 november op non-actief gesteld. Niet gezegd kan worden dat een en ander vorige week geruisloos in zijn werk is gegaan. Ruim honderd collega's, leerlingen, oudleerlingen, familieleden, vrienden en bekenden hebben van de gelegenheid gebruik gemaakt de heer en mevrouw Visser met dit jubileum te complimenteren en hen te danken voor het vele werk dat zij in de afgelopen 18 jaar voor de Oudeschilder gemeenschap hebben verricht. Bij degenen, die het woord voerden was onder meer de heer Jac. van Wol- feren van de openbare lagere school in Den Hoorn, die nog eens enkele anecdotische gebeurtenissen uit het leven van de heer Visser in herinnering bracht. Een daarvan was de speciale functie" die het jubilerende schoolhoofd telkenjare weer rond de vijfde december in Den Hoorn op zich nam. Het was daarbij niet altijd ,,op rolletjes" gegaan getuige een geschie denis die verhaalde hoe de in tabberd gestoken en van mijter en staf voorziene heer Visser één maal ,,op de keien" was beland omdat de trouwe viervoeter die zijn koetsje trok niet erg wilde meewerken. Als herinnering daar aan en als dank voor alles overhandigde Van Wolferen vrijdagmiddag een fles Spaanse sherry. Overigens bracht de heer Van Wolfe ren vanzelfsprekend ook het hele werk in herinnering dat de heer Visser voor het onderwijs in het algemeen- en--voor Texel in het bijzonder had verricht. Hij vatte het samen met de zin ,,Je zei nooit zo heel erg veel op onze maande lijkse schoolhoofdenbijeenkomsten" maar als je wat zei klonk het als een klokIVan deze collega's kreeg de heer Visser mede daarom een wekkertje. „Goede baas" De goedbezochte bijeenkomst in het Oudeschilder dorpshuis werd vrijdag middag geopend door de voorzitter van de oudercommissie de heer C, W Hin. Hij dankte de heer Visser voor de goede samenwerking en de prettige sfeer, waarvoor deze in zijn Texelse on derwijsperiode had gezorgd. De heer Hin zei zich er van bewust te zijn dat vooral de laatste jaren in het onderwijs grote veranderingen hebben plaatsgevonden, waardoor vooral de individuele begeleiding van de kinderen is toegenomen. Dat heeft nogal wat van de leerkrachten en in het bijzonder de schoolhoofden gevergd, aldus de heer Hin die daar nog aan toevoegde dat de heer Visser altijd als ,,een goeie baas voor de school" zijn werk had gedaan. Tenslotte overhandigde hij de heer en mevrouw Visser de schrifte lijke gelukwensen van oud- burgemeester Sprenger en zijn echt genote uit het Zeeuwse Domburg. Loopbaan Waarnemend schoolhoofd mevr. M. E. Visser gaf hierop een overzicht van de loopbaan van de jubilerende hoofd onderwijzer. Zij had het notulenboek van de oudercommissie er op nageslagen en daarin gevonden dat de in het vooroorlogse Dordrecht begonnen „kwekeling met akte" voor zijn komst naar Oudeschild als onder wijzer werkzaam was geweest in Gel- dermalsen en Aalten. De heer J. Visser was bij zijn komst in Berkenwoude tot schoolhoofd benoemd, waarna hij alvo rens op Texel in dienst te treden nog een periode in het Overijsselse Vrooms- hoop had gewerkt. ,,U heeft in uw leven aangetoond dat het van tijd tot tijd veranderen van standplaats een mens fit houdt", aldus mevrouw Visser. Ze bracht in herinnering dat klaarblijkelijk ook de „juffen" waarmee de jubilaris de eerste jaren op Texel werd geconfronteerd, die mening wa ren toegedaan. „Ze vlogen als warme broodjes de school uit". Mevrouw Visser zei daarbij met nadruk dat dit niet zozeer aan het hoofd der school had gelegen, alswel aan het feit dat de betreffende onderwijzeressen bijna allemaal in het huwelijksbootje stapten en hun baan „er aan" gaven. Daar is de laatste jaren wel enige verandering in gekomen, voegde ze er aan toe. De huidige (beide) onderwijzeressen Onder het wakend oog van burge meester J. A. Engelvaart vond giste ren in de Noodslachtplaats aan de Burdetstraat in Den Burg de officiële weging plaats van het rundvlees afkomstig van twee koeien, die 's ochtends deel hadden uitgemaakt van de paasveetentoonstelling. Het totaalgewicht van beide dieren schoon aan de haak bedroeg 814 kg. Beide dieren, een stier (438 kg) en een koe (376 kg) waren respectievelijk afkomstig van de bedrijven van N. Zoetelief en H. Tjepkema. Ze waren voor de prijsvraag begon hiervoor uit gezocht door één van de redacteuren van de Texelse Courant. Gisteravond bleek dat van de ruim honderd deelnemers slechts één het juiste getal nl. 814 op zijn briefje had gezet. De man of vrouw had evenwel verzuimd daarbij te vermel den of hij/zij dan wel kilo's of ponden bedoelde. Het briefje werd ongeldig verklaard. De volgende deelnemers aan de paasprijsvraag van de Texelse slagers wonnen een rollade: C. S. Spruyt-Wayboer, Den Helder (811V4 kg), H. Kooger, Den Burg (81154 kg), J. Plaatsman, De Waal (812V4 kg), C. v.d. Berg, Oosterbeek (812 kg), J. van Lubek-Boerse, Den Burg (812 kg), P. Agter (812 kg), Chr. de Ridder, 't Noorden (816V4 kg), G. J. Veeger, Den Burg (815 kg), R. Kamp stra, Oost (817 kg), R. Zijm, Den Burg (817 54 kg) en H. Koningsveld (817% kg). Het uit Wijdenes afkomstige WSW heeft zondagmiddag kans gezien de op het veld van sv. De Koog gespeelde wedstrijd met een 1-2 overwinning af te ronden. De in het nadeel van de thuisclub uit vallende beslissende treffer werd in de laatste minuut gescoord. Daarvoor mis te sv. De Koog de gelijkmaker doordat een toegekende penalty door Ger Bon- gers op de lat terecht kwam. De Koog begon de wedstrijd erg sterk en kreeg direkt al enkele mooie kansen. Een schot van Dirk Oudendag werd door de keeper met erg veel moeite verwerkt. In de tiende minuut werd een Koger doelpunt afgekeurd, omdat toen er gescoord werd iemand anders in bui tenspel-positie stond. Verder had Kees van Beek niet veel geluk met zijn scho ten. Slap schot De eerste echte tegen-aanval van WSW leverde direkt al een doelpunt op: 0-1. De verdediging greep niet resoluut in, waardoor de midvoor alleen voor leli erl maken alweer enige jaren deel uit van de school en lijken niet van plan op korte termijn te vertrekken. Dat geldt overigens ook voor de twee mannelijke leerkrachten die naar het schijnt even eens „hun stekkie" gevonden lijken te hebben. Het waarnemende school hoofd eindigde met de woorden: „Dat komt allemaal omdat we hier een school hebben getroffen waar we ons zelf kunnen zijn en niet te veel worden betutteld. We zijn „baas in eigen klas". Namens de oudercommissie en het on derwijzend personeel overhandigde mevrouw Visser de jubilaris en zijn echtgenote twee als stoelhoezen in de auto te gebruiken schapevachten. Terugblik De. heer J. Visser begon zijn dankwoord met een korte terugblik op zijn loopbaan, waarin hij, zoals hij zei, „met vallen en opstaan" was begon nen. Op die „goeie ouwe kweek" werd vroeger aan praktijkvoorbereiding niet zoveel gedaan. Daar is nu gelukkig veel verandering in gekomen maar het stemde de heer Visser somber dat de werkloosheid in het onderwijs momen teel opnieuw aan het toenemen is. Hij was er blij mee, dat in ieder geval de salariëring er flink op vooruit is gegaan omdat een beginnend onderwijzer in de crisistijd met een toelage van 710,— a 715,— per maand genoegen moest nemen. Ook de sociale voorzieningen zijn flink verbeterd. Toch meende de jubilaris bij dit alles een vraagteken te moeten zetten, omdat „ondanks het feit dat we nu van de wieg tot het graf verzorgd zijn het nog maar de vraag is of we er wel gelukkiger op zijn geworden". De heer Visser toonde zich blij met de positieve veranderingen die zich binnen het onderwijs hebben voorge daan. Hij doelde hiermee op de ouder participatie en het meer integreren van de school in de samenleving. Er is daardoor meer openheid ontstaan en gelukkig laat de jeugd zich niet meer al te veel binden door verstarde tradities. Er blijft een grote taak voor het HERVORMDE GEMEENTEN De Cocksdorp 19.30 uur: ds. Hoekstra en ds. Wolthaus. Avondgebed met aansluitend de viering van het avond maal. Medewerking wordt verleend door het Interkerkelijk Koor öit Den Burg. ROOMS-KATHOLIEKE KERK Den Burg 11.30 uur (kinderen Jozef school) 14.30 uur (kinderen Jozefschool) 20.00 uur De Koog: 20.30 uur Oudeschild: 19.00 uur Do, hoor on mevrouw J. Visser tijdens do hen door do Gemeenschep Oudeschild aange- bodon receptie. onderwijs weggelegd nu de techniek is voortgeschreden en daarmee de aftakeling van patuur en milieu. „Wat dat betreft hebben we op Texel nog steeds voldoende „vrij" zuivere lucht tot onze beschikking. Laten we hopen dat het zo blijft, en dat in ieder geval die 265 kinderen die ik heb mogen afleveren zich hiervan hun hele leven bewust blijven". Overdonderd Tenslotte dankte de heer Visser alle aanwezigen voor hun belangstelling en hun goede woorden. „Ik ben een beetje overdonderd door uw belangstel ling en uw goede woorden en ben blij dat de fouten, die ik zonder twijfel heb gemaakt, mij niet al te zwaar worden aangerekend". De scheidende jubilaris zei er van overtuigd te zijn dat zonder hem de school ook goed zal door draaien en om de wens voor een goede toekomst kracht bij te zetten overhandigde hij het waarnemend schoolhoofd een nieuwe schoolbel en een klok voor de onderwijzerskamer, want zoals de heer Visser opmerkte „Soms kent gezelligheid wél tijd". Op het terrein aan de Vliestraat te Oosterend heeft het zaterdagmiddag spelende SVO(Z) in een sportief duel een 0-1 nederlaag geleden. Koploper Schagen kwam op gelukkige wijze voor te staan en wist deze voorsprong tot het laatste fluitsignaal te handhaven. Toch heeft Schagen zijn reputatie als koploper niet waar kunnen maken. Buiten het feit dat aan het enige doel punt een buitenspelluchtje zat toonde deze ploeg zich niet erg sterk. Vooral in de eerste helft was het kansarme SVO sterker. Het overwicht kon echter niet in treffers worden uitgedrukt en het spel De heer KI. Modder slaagde op zater dag 7 april in het Rotterdamse restau rant Engels voor het Theoretische ge deelte van het praktijkdiploma voor Ha Fa-dirigenten (Harmonie en Fanfare). Het examen werd afgenomen door de Nederlandse Bond van Orkestdirigen ten. bleef daarom vrijwel konstant rond het middenveld gesitueerd. Het enige en naar later zou blijken, beslissende doel punt kwam halverwege de eerste helft tot stand. Niettemin bleef het initiatief hierna hoofdzakelijk bij de Oosteren- ders. Er werd redelijk gecombineerd vanuit een wederom goed gesloten de fensie, waarin Jan Oosterhof een hoofdrol speelde. Het laatste kwartier voor de pauze kwam SVO steeds meer opdringen maar zowel Dirk Trap als Joost Brouwe hadden veel pech met goede afstandschoten. Er ontvouwde zich in de tweede helft een identiek spelbeeld waarbij SVO voortdurend in de aanval was en Scha gen vanuit een sterke defensie ten strijde trok. Vooral de eerste 25 minuten was het voortdurend SVO wat de klok sloeg maar net als voor de rust miste het de echte stootkracht. Het laatste deel van dit duel was de krachtsverhouding vrijwel gelijk en Schagen won de partij uiteindelijk op zijn routine. tj> Markt Er wordt wel markt gehouden maar dan op dinsdag 17 april. In de meeste Texelse dorpen zijn zon dagmiddag ter gelegenheid van Palm pasen voor de jongere kinderen evene menten georganiseerd waarbij zoals ge bruikelijk het belangrijkste onderdeel van het programma bestond uit de Palmpaasoptocht. Mede omdat de weersomstandighe den in vergelijking met de voorgaande kille week boven verwachting waren was er bij vrijwel alle optochten een grotere optocht dan in voorgaande jaren. In Den Burg waar de drumband Margaretha Sinclair de kinderen langs de bejaardencentra voerde waren bijna 200 deelnemers. In De Koog en De Cocksdorp liepen ongeveer zestig kin deren mee. In beide gevallen werd medewerking verleend door de meisjes drumband Voorwaarts Mars. Onder aanvoering van KTF/DEK liepen de kin- De jaarlijkse Palmpaasoptocht van Den Burg voerde zoals gebruikelijk langs alle be jaardencentra. Hier passeren de kinderen „Sint Jan"in de Molenstraat. deren van Oudeschild een ronde door het dorp. Hier waren met omstreeks honderd kinderen ook meer deelnemers dan in de voorgaande jaren. Bij alle gelegenheden was er voor de kinderen een kleinigheid in de vorm van een paasei, chocolademelk of een appel na afloop. De kinderen van Oudeschild verzamelden zich aan het eind van de rondgang in dorpshuis 't Skiitje waar zij, overigens tesamen met talrijke oudere kinderen uit de omgeving getuige waren van het toneelstuk De Wondersloffen opgevoerd door leden van toneelvereni ging Sintjan. keeper Jan Dekker verscheen. Zijn slap pe schot belandde tot veler verbazing in de goal. Kort hierna veranderde de aan vankelijk aantrekkelijke wedstrijd gelei delijk in een hard en nerveus duel. Bljhst verschillende incidenten moest de scheidsrechter waarschuwend optreder Voor de rust werd er echter niet meei gescoord. In de tweede helft were evenwel iets beter gespeeld. De Koog oefende meer druk op de WSW-defen- sie uit. Kees van Beek werd tijdens een solo in het strafschopgebied onderuitge haald: waaop hem een penalty wed toegekend. Deze werd door Ger Bon- gers feilloos ingeschoten (1-1). Mogelijkheden De Koger spelers zagen nu weei mogelijkheden en gooiden er nog een schepje boven op. Tien minuten na de gelijkmaker kreeg De Koog weer een strafschop toegewezen na een handsbal in het strafschopgebied. Deze kans, die de beslissing had kunnen brengen, werd echter gemist. Het schot van Ger Bongers trof de lat. Later kreeg Richard Daalder ook nog een mooie kans om de overwinning veilig te stellen, maar 0| enkele meters voor doel staande, schoot hij tegen de keeper op. Nerveus In het laatste kwartier werd er van beide kanten zeer nerveus gespeeld. Het middenveld werd veelal overgeslagen, waardoor een snel op en neer gaand spel tot stand kwam. Toen beide partij en allang blij waren met dit gelijkspel en op het eindsignaal wachtten sloeg voor De Koog het noodlot toe. WSW kreeg een indirekte vrije trap iets buiten het strafschopgebied. Het was de WSW-er Johan Dijkstra die de bal met een fraaie lob over de muur in de uiterste boven hoek schoot. Keeper Dekker, die de bal gewoon had kunnen laten gaan twijfel de enigszins en probeerde hem te pak ken. Via zijn handen verdween de bal tot grote vreugde van WSW toch in het net: (1-2). Het werd daardoor een teleurstellende nederlaag voor een slor dig spelend maar hard werkend sv. De Koog. isc el ta .el irt 39 Ie n k :0 ei lis ia n. hi Als traditioneel slot van de jaarlijkse eiiandcompetitie wordt van 23 tot en met 25 april een afvaltournooi gehouden waarvoor alle Texelse volleybalteams zijn uitgenodigd. Het systeem bij dit tournooi houdt in dat een deelnemend team uitgeschakeld is als het twee wedstrijden verloren heeft. Voor dit evenement kan men zich laten inschrijven voor een bedrag van 712,50 per team onwillekeurig of dit' meespeelt in de eilandcompetitie of niet. De inschrijving is mogelijk op dinsdag 10 f1 en 17 april bij de wedstrijdleiding of bij André van der Vliet tel. (02220)2735. De inschrijving sluit op woensdag 18 april om 18.00 uur. Om in staat te zijn de nieuwe winnaars van dit tournooi hun prijzen aan te bieden worden de betrok ken teams verzocht alle vorig jaar uitge reikte wisselbekers voor dinsdag 24 april in te leveren. Woensdag 4 april: Jelleboog-Oosterend 3 3—4 Nioz 2-Kikkert/Topido 1—2 Gempo-Texel Veteranen 2 5—1 Texelse Boys 1-Kompas 2—4 JKM 2-Badhotel 3-1 Donderdag 5 april: Oosterend 2-D.T. Smul Nioz 1-Dubbeldik 3 MOK-De Spijker Dubbeldik 2-Kikkert/Topido 1 De Zwaan-Casino Vrijdag 6 april: De Koogel 1-'t Swarte Schaep 1 FC Vergiet-Texel B1 Oosterend 1-FC Knudde 0-4 1 —2 3-3 1-0 7-2 4 1 3-5 4-3 Op vrijdagavond 13 april wordt door het Texelse Vrouwenhuis in de oude Ulo een politieke avond gehouden waarop het PvdA Eerste Kamerlid Hedy d'Ancona zal spreken. Naast haar poli tieke werk zal zij nader ingaan op haar activiteiten in het bestuur van Man- Vrouw-Maatschappij (MVM) en haar werk als redactielid voor het blad Opzij. De bijeenkomst, die alleen voor vrou wen toegankelijk is, begint om 20.30 uur. De deur is open vanaf 20.00 uur en de toegang is gratis.

Texelsche Courant | 1979 | | pagina 2