Zuid-Eierland vierde jaarlijkse toneelavond 1 Elisa Vida Mia Gemeente overweegt vestiging MAIC FILM Kledingactie voor „Mensen in Nood ■GEIOE1 «KJ KOST SI A AP 't Was weer ouderwets gezellig! Gewijzigd spreekuur Maatschappelijk werk ganger Instuif met skateboards in sporthal Verenigingsgids gratis bij Amro Bibliotheek opent extra ADVIES EN INFORMATIECENTRUM Bouwdorp zoekt nog medewerkers ENWB start met afd. Noordkop T enniswedstrijden )INSDAG 10 APRIL 1979 TEXELSE COURANT PAGINA 7 Het was er vrijdagavond weer allemaal. Dat antieke petroleumstelletje met de pruttelende, groen-ge- emailleerde waterketel, het stokoude potkacheltje, waar van de bochtige pijp door de zoldering naar buiten voerde, de bedspiralen, die zolang in de garderobe waren neergezet en niet te vergeten de nog steeds verveloze houten plee, waar vrijwel niemand in de pauze gebruik van wenste te maken, omdat het schuifje van de deur defect was Er was nog veel meer dat in de aloude kapel van Zuid-Eierland vorige week de aandacht trok. Zo hingen de bejaarde lampebolletjes nog steeds aan het plafond, was de vloer bedekt met grijsgekleurd linoleum en stonden op die vloer ongemakkelijke houten stoelen, waarop menigeen om de paar minuten een andere houding moest aannemen. Iets wat voortdurend piepende en krakende geluiden opriep. Niemand maalde daar echter om. Waarom zou men ook, want dè gebeurtenis van het jaar vond plaats. Het optreden van de Zuid-Eierlandse toneelvereniging! Huiskamertoneel In deze aan vervlogen tijden herinne rende omgeving, die het meeste had en heeft van een uit zijn krachten gegroei de ouderwets gezellige huiskamer werd toneel gespeeld. Dat vond plaats op een podium waarop het tiental tonelis ten zelfs in de pauze bleef bivakeren, omdat de coulissen en de piepkleine kleedkamer nauwelijks ruimte boden om alle medewerkers te herbergen. Een pauze, waarin men zich voor een verfrissing en een versnapering kon wenden tot de zes vierkante meters tellende „koek-en-zopie" ruimte waar op een vijftien centimeter brede toog goede zaken werden gedaan. De kapel van Zuid-Eierland is een ge bouwtje waar je alleen al om de sfeer heengaat en het was te wensen dat er meer van dit soort ongekunstelde, uit de dagen van weleer daterende, gele genheden zouden bestaan. Dat is jam- mergenoeg niet zo en het betekent alleen daarom al een feest om deze jaarlijkse uitvoering bij te mogen wonen. Eerlijk gezegd komt daarbij het toneelspel op de tweede plaats. De spelers zouden eventueel halverwege het doek kunnen laten zakken omdat ze hun rol niet meer kenden. Het zou totaal niets uitmaken, want succes was toch wel verzekerd Goede akoestiek In totaal negentig mensen waren vrijdag getuige van deze jaarlijkse gebeurtenis en de buitengewoon goede akoestiek van de kapel stond er borg voor dat iedereen alles weer optimaal heeft kunnen beleven. Het stuk heette Bloemen voor Barbara" en was geschreven door Dick van Maasland. De inhoud hield het midden tussen scherpzinnige humor en volslagen kolder. Dus leuk was het Een nerveuze ongeluksvogel, een luchthartige echtgenote, een slagvaar dige dienstbode en een charmante dochter ontmoeten ongekende problemen. Zoals wel te verwachten was, en dat bleek reeds uit de eerste scène, komt er ook een verloofde aan te pas.'Niet vaders eerste keus. Toch na veel bakkeleien wordt de vrede wel getekend. Maar dan de overige perso nages. Wat te denken van een taxi chauffeur, die met zijn vriendin blijft logeren nadat de vrouw des huizes hem op weg naar de kapper heeft aangere den! En of dat nog niet alles is, verschijnt vervolgens een volslagen de mente bromfietsende cavaleriekolonel op het toneel die iedereen op wacht laat staan of op mars stuurt.... Wie had gedacht dat dit al voldoende stof voor een klucht zou bieden kwam vrijdag bedrogen uit. Kern van het verhaal is namelijk een hoeveelheid diamanten, die een eenzame schatrijke weduwe in haar corset heeft verstopt. In haar corset! Om je rot te lachen, en dat gebeurde dan ook in ruime mate. Veel plezier Het is op voorhand aan te nemen, dat ook de tien meespelenden die in de afgelopen maanden het stuk onder lei ding van J. van Bennekom sr. hebben ingestudeerd, daar veel plezier aan hebben beleefd. Piet Druif speelde de heer des hui zes en deed dat op de hem eigen wijze. Dat wil zeggen, tamelijk monotoon, waarbij bij de punten en de komma's wel eens over het hoofd zag. De tekst zat er echter goed in met uitzondering van het laatste bedrijf, maar daar hadden meer spelers en speelsters last van. Op een gegeven moment leek het er zelfs op alsof de tijd die voor de pauze was verdaan met tè aarzelend spel nog even vlug ingehaald moest worden. De brokken bleven niet uit maar niemand (ook in de zaal niet) bekommerde zich daar om. Geeske Verra (de luchthartige echtgenote) liep er kort voor het eind bijna door in de val en werd met hulp van de souffleuse op tijd gered. Overigens speelde mevrouw Verra een fraaie rol, maar gezegd moet worden dat ze het wel eens beter heeft gedaan. Voor de rol van dienstbode was bij Bloemen voor Barbara" de slagvaardige Fenny van Exel gekozen. Die slagvaardigheid kwam haar goed te pas, want de auteur van het stuk kon zich geen betere rolbezetting gewenst hebben. De dienstboderol was, zoals gebruikelijk bij dergelijke amateurstuk ken, er één met een grap en een grol. Daar maakte mevrouw Van Exel niet alleen gebruik van, maar wist daarmee tevens goed te improviseren en dat was soms een welkome steun voor de andere spelers. Zenuwen? Het drietal Jitze de Ridder, Janny van der Sar en Janny de Ridder had zich over de iets kleinere rollen ont- De acteurs en actrices van toneelvereniging Zuid-Eierland op de planken met v/nr. Janny de Ridder, Kees Wetsteen, Koos Zegers, Piet Dnaf, Fenny van Exel, Jitze de Ridder en Janny van der Sar. Aan de tafel zitten Geeske Verra en mevr. T. van Bennekom. fermd. Van hen bracht alleen Jitze de Ridder zijn rol soms wat hakkelend. Iets soepeler spel zou op zijn plaats geweest zijn maar verondersteld mag worden, dat hij een beetje met de zenuwen te kampen had. Of dat laatste ook bij de beide Janny's het geval was, kon niet worden opgemerkt. Verder had Janny de Ridder het wel eens moei lijk met de intonatie en gaf Janny v.d. Sar er soms blijk van dat ze stond te aarzelen of ze nu zou gaan zitten of niet. Je zou je in zo'n geval af kunnen vragen of het niet beter is maar te doen wat je invalt in plaats van het tekstboekje ,,op de voet" te volgen. Er was vrijdagavond een goed debuut van Koos Zegers die als taxi chauffeur het podium betrad, deed als of hij rechercheur was, maar achteraf toch een notoire schurk bleek te zijn. Hij had behoorlijk wat aandacht aan zijn rol besteed en dat kwam duidelijk tot uiting. Toch jammer dat juist hij het moest zijn die aan het eind van het derde bedrijf de Zwarte Piet" kreeg toegespeeld. Luidkeels Kees Wetsteen is een van de „ouwe getrouwen" bij dit buurtgezelschap. Voor hem waren de malle teksten die „kolonel Frederik van Tuylenbroek" uitkraamde. Hij deed dit op behartens- waardige wijze en zelfs zodanig luidkeels dat vele duinkonijnen er een rumoerige avond door gehad moeten hebben. Het was allemaal best leuk, maar het feit dat er vrijwel geen schmink door de spelers werd gebruikt, wreekte zich hier wel een beetje. Zeer weinig bejaarden die gekromd met een wandelstok door het leven moeten, zullen zo'n mooie beige haardos als die van Wetsteen tot hun beschikking heb ben. Tenslotte spéélde mevr. T. van Bennekom niet alleen de bejaarde en schatrijke weduwe maar wès ze het ook. Behoudens een lichte aarzeling bij een moeilijke scène en het te laat slaken van een door merg en been gaande gil was er op haar spel niets aan te merken. Wat betreft intonatie, gebaren en timing toonde zij zich naast Fenny van Exel de beste actrice van de avond. Zij allen mochten aan het eind van de derde en laatste akte samen met souffleuse mevr. H. Jansen en regisseur J. van Bennekom een ver diende ovatie in ontvangst nemen. Bij de instuif die op woensdag middag 11 april in sporthal Ons Genoegen is georganiseerd zal een belangrijk deel van de middag worden ingeruimd voor activiteiten mat skateboards. Het evenement, dat 's middags om 14.00 uur van start gaat telt daarnaast talrijke andere sport- en spelactiviteiten voor de jeugd. Rekreaktief Texel dat de organisatie van deze instuif op zich heeft genomen heeft in de afgelopen periode pogingen in het werk gesteld om voor deze gele genheid een speciale skateboardbaan naar het eiland te halen maar is daar niet in geslaagd. Met de in de sporthal aanwezige attributen zal nu worden ge tracht iets dergelijks op te bouwen en men is van mening dat er voor een der gelijke wedstrijd toch wel voldoende mogelijkheden bestaan. Kinderen die hieraan willen meedoen wordt wel aan geraden helm en knie/elleboogbescher mers mee te nemen want helemaal zonder risico is het skate-boarden niet. Omdat er over deze sport nogal wat misverstanden bestaan hopen de organisatoren dat zoveel mogelijk ouders en andere belangstellenden de middag op de tribune zullen bijwonen. Zij kunnen dan ook eens kennis maken met de positieve kanten van het skate boarden. Toeschouwers hebben gratis toegang. De deelnemende kinderen betalen een toegangsprijs van één kwartje. Door omstandigheden is maatschap pelijk werker Frank van Lare op vrijdag 13 april niet in de gelegenheid spreek uur te houden. Tevens komen de spreekuren van maandag 16 april (tweede paasdag) en maandag 30 april (koninginnedag) te vervallen. Voor ur gent advies op maatschappelijk gebied kan men altijd telefonisch contact op nemen met telefoon (02220) 4185. Bij afwezigheid van de heer Van Lare kan men een bandje inspreken of verneemt men een ander adres waar men even tueel terecht kan. Bij alle vestigingen van de Amro- bank is vanaf vandaag het boekje 'Leiden en begeleiden' verkrijgbaar dat een uitgebreide toelichting biedt voor het oprichten en het besturen van ver enigingen. Het (gratis) boekje telt 158 pagina's waarin een scala van nuttige informatie wordt gegeven in verband met de veranderingen in het Vereni gingsrecht. Een van deze veranderin gen is dat de verenigingen per 26 juni moeten zijn ingeschreven bij de regio nale Kamers van Koophandel. In verband met de niet al te grote oplage van dit boekje wordt alle belangstelldende verenigingsbesturen aangeraden contact met de Amro-bank op te nemen. Als de huidige voorraad uitgeput is zal namelijk een (geringe) vergoeding voor deze boekjes moeten worden gevraagd. Het voor deze en volgende week geldende schema van de Openbare bibliotheek aan de Drijverstraat is in verband met het paasweekeinde enigs zins omgezet. De gebruikelijke ope ningsuren van (Goede) vrijdag en (Paas)maandag komen te vervallen. Er zijn evenwel op donderdag en dinsdag openingstijden gepland. Dat zijn op 12 april van 14.00 tot 17.00 uur en van 19.00 tot 21.00 uur. Op dinsdag 17 april is de deur naast de gebruikelijke uren ook geopend van 10.00 tot 12.00 uur. Op ambtelijk niveau zijn onlangs de eerste stappen gezet om nog dit najaar op Texel te starten met een Maatschappelijk Advies en Informa tiecentrum (MAIC). Bij dit centrum zal iedereen voor alle voorkomende vragen terecht kunnen. Naast rechtstreekse hulpverlening zal dit centrum voornamelijk een verwijzen de taak krijgen. Het initiatief voor het opzetten van de Texelse MAIC-afdeling is vorig jaar genomen door de uit Nijmegen afkom stige Welzijnswerker Heinz Schiller die zich gedurende zes maanden heeft beziggehouden met het opzetten en coördineren van ondermeer het werklo zen- (MZW) en het Wao-project. De door hem ter tafel gebrachte voor stellen zijn onlangs ter kennis gebracht van een tiental op het eiland werkzame instellingen en organisaties. Daaronder behoren ondermeer de stichting Open Jeugdwerk, stichting Voorzieningen Ouderen, WAO-project, NVSH, FNV en de gemeentelijke Sociale Dienst. Uitgebreide informatie Het MAIC waarvan dit nieuwe lichaam deel zal gaan uitmaken is een landelijke vereniging die reeds op meer dere plaatsen afdelingen heeft. Deze lokale MAIC's geogen op diverse gebie den advies en informatie te verlenen, zoals overheidsvoorlichting, maat schappelijke zorg, gezondheidszorg. In de maandelijkse Filmganger-serie draait deze week een speciale (beslo ten) voorstelling die gratis toegankelijk is voor de leden van deze Texelse film club. De titel is „Elisa vida mia" en werd geregisseerd door Carlos Saura, 'n man die vorig jaar bij Filmganger diepe indruk maakte met het meesterwerk Cria Cuervos. Elisa vida mia vertoont grote gelijkenis met Cria Cuervos, niet alleen wat betreft de vormgeving maar ook bij de rolverdeling. Flash-backs, heden en verleden lopen weer zonder duidelijke aanleiding door elkaar. Het leven van de acteur en leraar Don Luis (Fernando Rey) OOOOQOOO overlapt dat van zijn dochter Elisa (Geraldine Chaplin): In haar leven herhaalt zich het leven van haar vader, waardoor Geraldine op een bepaald moment weer haar eigen moeder speelt. Hoofdrolspeelster Geraldine Chaplin heeft overigens toegegeven dat zij een belangrijke invloed op het scena rio gehad heeft en dat het niet vrij te pleiten valt van autobiografische elementen. Over die lijn tussen verleden en heden zegt Saura: „Er wordt wel eens beweerd dat men naar het verleden teruggaat. Maar het is omgekeerd, het vr leden komt ons opzoeken in het heden". Droom en werkelijkheid lopen in deze film op ingenieuze wijze door Voor de ook dit jaar weer te organise ren bouwdorpen zoekt de commissie Bouwdorp Texel van de Stichting Cultu reel Werk weer een aantal leiders en leidsters die zich met de begeleiding van de deelnemende kinderen zullen bezig houden. Deze bouwdorpen worden gehouden vanaf medio juli. Het betreft drie weken, te weten 16t/m 20 juli, 23 t/m 27 juli en 30 juli t/m 3 augustus. Aan de speciaal op de basisschool- jeugd (tot ongeveer 12 jaar) gerichte evenementen zal door zo'n honderd kinderen worden meegedaan. Wie er voor voelt om hiervan gedurende een of twee weken de leiding op zich te nemen moet minimaal 18 jaar oud zijn. Belang stellenden worden verzocht zich voor 18 april te melden bij de afdeling culturele zaken op het raadhuis in Den Burg, telefoon (02220) 3041 toestel 132. Op dit adres kan eveneens nadere informatie worden verkregen over de financiële vergoeding die voor deze medewerking bechikbaar is. Van de medewerkers wordt verwacht dat zij op 21 en 22 april deelnemen aan een kaderweekend dat ter voorbereiding van de bouwdorpwe- ken wordt gehouden. elkaar: Carlos Saura houdt van symbo liek, maar paste de truc ook toe om verbod van de film te voorkomen. Je kunt in zo'n „onduidelijk" geval namelijk altijd beweren dat het door de staat verbodene alleen maar „gedacht" was en geen werkelijkheid. Cria Cuervos werd in Spanje zes maanden uit de roulatie genomen. Dat wilde Saura bij Elisa Vida Mia voorkomen. Na afloop weet de toeschouwer niet eens of hij zich een verhaal van Elisa of van haar vader heeft ingebeeld. Maar misschien heeft hij wel gedroomd dat hij naar een film zat te kijken. Filmganger geeft met deze voorstel ling zijn laatste, gratis, film. Leden van filmganger krijgen op vertoon van hun lidmaatschapskaart gratis toegang. Niet-leden hebben geen toegang. Elisa Vida Mia draait op donderdag avond 12 april in het City Theater om 20.00 uur. Ten behoeve van het district ten noorden van Schagen zal op zater dag 21 april worden overgegaan tot de oprichting van een afdeling Noordkop van de Eerste Enige Echte Nederlandse Wielrijdersbond (ENWB) Omdat Texel vermoedelijk niet vol doende deelnemers zal kunnen leveren om een eigen afdeling op te richten is het eiland ook bij ENWB-Noordkop ondergebracht. Ter gelegenheid van deze oprichting wordt op 21 april in de verenigingszaal van de Oud-Katholieke kerk in Den Helder (Timorlaan) een pro-fiets mani festatie gehouden. Er zullen daartoe 's middags diverse evenementen en een infomarkt worden gehouden. Er zijn ondermeer vertegenwoordigingen van de NS, stichting „Stop de Kinder moord" en de Haagse Aktiegroep Rover (de voorloper van de ENWB). Tevens zullen diverse buurtverenigin gen deelnemen. De ENWB afd. Noordkop (in oprich ting) heeft op Texel een vertegenwoor diging in de persoon van het Pakt- raadslid Cor Ellen. Belangstellenden kunnen voor nadere inlichtingen bij hem terecht, p.a. Oesterstraat 5, Oosterend, tel. (02223) 601. De Texelse tennisvereniging 'Deuce' organiseert in het paasweekend op de langs de Emmalaan gelegen banen de eerste wedstrijden van dit seizoen. Hoewel van het spelpeil in verband met de lange winterperiode nog niet veel verwacht mag worden hopen de organisatoren toch op een goede op komst. Ze achten een dergelijke wed strijd op dit moment van groot belang omdat een aantal spelers en speelsters op 5 en 6 mei in het kader van de sport- uitwisseling met Borger zullen moeten aantreden. Deelnemers aan deze wed strijden kunnen zich voor donderdag opgeven bij de wedstrijdencommissie of op de baan van de tennisclub. Nadere inlichtingen zijn te verkrijgen bij de heer H.J. Kooi, Rozendijk25, Den Burg, tel. (02220)3985. rechtshulp, educatie, sociaal-cultureel werk en diverse belangenorganisaties. Men wil er bij de hulpverlening voral op toezien dat de betrokken clientèle van dit centrum ook werkelijk de hulp krijgt waarvoor hij of zij heeft aange klopt. Dit betekent dat ook indien het een doorverwijzing betreft de vinger steeds aan de pols wordt gehouden. Overigens is het nog niet bekend op welke plaats het nieuwe centrum gevestigd gaat worden. Verwacht wordt dat men na de stichting van de afdeling eerst een tijdelijke ruimte zal moeten maken. Startsubsidie Na overleg met het college is men inmiddels begonnen met het uitwerken van de benodigde statuten. Als dat rond is zal een kadertraining voor vrij willigers worden opgezet en volgt aan sluiting van het Texelse MAIC bij het landelijk orgaan. Wat betreft de finan ciële middelen geeft het landelijke MAIC voor een periode van 1 2 jaar een startsubsidie mits de gemeente de voortzetting ervan wil waarborgen. Het Texelse actiecomité voor de stichting „Mensen in Nood" houdt op 23 en 24 april zijn jaarlijkse kle- dinginzameling in Den Burg. Dit ge beurt zowel bij huize Sint Jan (Mo lenstraat) als bij J. Zoetelief, Koger- s treat 56a. De inzamelingstijden zijn op beide dagen: 's morgens van 10.30 tot 12.30 uur en 's middags van 15.00 tot 17.30 uur. Hoewel de benaming 'kledingactie' anders suggereert gaat het om een inzameling van textiel en andere stoffen in de ruimste zin van het woord. Ook lompen Naast kledingstukken (zoals broeken, jurken, jassen, overhemden) zijn namelijk ook materialen als schoeisel, dekens en gordijnstoffen welkom. Kle dingstukken die nog maar nauwelijks als zodanig betiteld kunnen worden (zoals lompen en vodden) kan men ook inleveren. In alle gevallen verdient het aanbeveling een en ander in een kar tonnen doos of plastic zak te doen. De ingezamelde goederen worden met vrachtauto's overgebracht naar het Centraal Magazijn van de Stichting Mensen in Nood in 's-Hertogenbosch. De kleding wordt daar gesorteerd. Goed bruikbare kledingstukken worden in balen of pakketten verzonden naar personen of instanties, die daarvoor een aanvraag hebben ingediend. Kleding, die niet bruikbaar is om aan andere mensen beschikbaar te stellen, wordt verkocht. Uit de opbrengst kun nen de kosten van acties, transport en verzending worden gedragen. Daarom is ook gebruikte kleding van mindere kwaliteit welkom. In 1978 heeft de Stichting „Mensen in Nood" kleding verzonden naar: India, Kameroen, Opper-Volta, Ghana, Angola, Tanzania, Botswana, Z.W. Afrika, Zambia, Haïti, Chili, Polen, Por tugal, Madeira, Suriname, Brazilië, Zaïre, Spanje, Algerije, Dominicaanse Republiek. De kleding komt ten goede aan mensen van alle gezindten. Auto In de buitendorpen zal op 24 april een speciale vrachtauto de daar beschikbaar gestelde goederen komen ophalen. Nadere inlichtingen over de actie kan men inwinnen bij mevrouw M. Brasser, Kotterstraat 3, Oosterend, telefoon (02223) 363 en mevrouw J. Zijm-Snik, Warmoesstraat 6, Den Burg, telefoon (02220) 2693.

Texelsche Courant | 1979 | | pagina 7