(jrocti 'warL-Jexels in het karL> Nog meer duidelijkheid over alarmnummers Raadsleden klagen Grove nalatigheden bij woningen in 't Horntje mmsm mmm wescnem ÉïfêTiïïIirel CV/lso-projekt werd een miljoen duurder Beekman Hulpverlening bij ongeluk Postweg vee! te iaat op gang Geen krant na Pasen Burgerlijke stand Zon, maan, hoos water Sterrekundevereniging start met 18 leden Goede opbrengst rheuma-kollekte „Aanvaardbare oplossing gevonden" Begin van brand in kiem gesmoord Ongewenste bezoekers 769,- MCPtTn 92e JAARGANG NR. 9370 TEXELSE VRIJDAG 13 APRIL 1979 COURANT Redactie: Harry de Graaf, Pelikaanweg 75, De Koog, telefoon (02228) 266 en Wessel Post, Burdetstraat 17, Den Burg, telefoon (02220) 3543. Uitgave: Langeveld De Rooy B.V., Postbus 11, Den Burg, telefoon (02220) 2741. Verschijnt dinsdags en vrijdags. Postgiro 652. Abonnementsprijs 711,50 per kwartaal 70 cent incasso; los 50 cent. Bankrelaties: Amro Bank nr. 4699.17.636 Rabobank nr. 3625.01.742; NMB nr. 6734.60.398. Het gemeentebestuur zal ervoor zorgen dat het publiek nog beter dan tot dusver wordt geïnformeerd over de telefonische alarmering in geval van ongeval of brand. Gedacht wordt aan het uitgeven van stickertjes die op de telefoontoestellen kunnen worden geplakt en waarop de nummers van brandweer, poli tie en ambulance staan vermeld. De gemeenteraad discussiëerde dinsdagavond over de ongevallenalarmering naar aanleiding van klachten over het traag op gang komen van de hulpverlening bij het ongeluk dat zich op 15 maart j.l. voordeed op de Postweg. Daarbij werden drie Texelaars zwaar gewond. Mevrouw H. Jansen-Leurs uit Eier- land had hierover een brief aan de raad geschreven, waarin zij de hele gang van zaken nauwkeurig omschreef. Op schokkende wijze werd aldus duidelijk dat de slachtoffers die bewusteloos en zwaar gewond in hun vernielde auto's opgesloten zaten pas na een vol uur konden worden bevrijd en dat in een ijzige sneeuwstorm. Kwalijk was het ook, dat het materiaal, waarmee de auto's moesten worden opengebroken het liet afweten. Ongelukkig Burgemeester Engelvaart zei, dat op 15 maart sprake was van een buitenge woon ongelukkige samenloop van omstandigheden. Vertragend heeft gewerkt, dat in eerste instantie alleen de politie is gebeld, terwijl bij ongeluk ken met zwaar lichamelijk letsel recht streeks de ambulance moet worden ge waarschuwd: (02220) 2011. De politie ging poolshoogte nemen en verwittigde mobilofonisch via de meldkamer in Alk maar de ambulance en de brandweer. De juiste telefoonnummers worden regelmatig gepubliceerd in de Texelse Courant maar desondanks weten weinigen zich deze nummers te herin neren als onverwachts snelle hulp nodig is. Ongelukkig is het ook dat de telefoongids alleen het nummer van de politie vermeldt. Vooral 's avonds geeft dat problemen want dan is het politie bureau niet bezet en krijgt men een bandje te horen met de mededeling dat de meldkamer in Alkmaar moet worden gebeld. Wat dat laatste betreft is verbetering op komst. Geregeld is dat het overschakelen van plaatselijke politie naar meldkamer automatisch gebeurt, zodat men bij opbellen in de avonduren direkt met AJkmaar spreekt. De PTT is inmiddels verzocht het ambulancenummer in de telefoongids op te nemen en als derde maatregel zullen stickertjes worden uitgegeven, die op alle telefoons moeten worden geplakt. Daan Schilling van Texels Belang sprak zijn waardering uit over de brief met de klacht van mevrouw Jansen. Door de wijze waarop zij te werk is gegaan, heeft zij stellig bijgedragen aan verbetering van het alarmerings systeem De heer P. A. Zegers vond het verschrikkelijk dat de apparatuur, waarmee de brandweer auto's open breekt, 't op de fatale middag heeft laten afweten, zodat een particulier te hulp moest worden geroepen om de wagen open te krijgen. De buge- meester zei, dart het (hydraulisch werkende) apparaat het waarschijn lijk niet heeft gedaan, omdat zich in het systeem een luchtbel bevond. Tot dat moment had het apparaat steeds perfekt gewerkt en daags na het ongeval was dat ook weer het geval. Het vermoeden bestaat dat de wijze waarop het apparaat wordt opgehangen (staand of liggend) van belang is. Goede afloop Achteraf gezien zijn de slachtoffers van het ongeluk van 15 maart er won derlijk goed afgekomen. De ambtenaar van bouw- en woningtoezicht Maarten Smit, die er aanvankelijk levensgevaar lijk aan toe was, is inmiddels zover hersteld dat hij het ziekenhuis heeft verlaten en een dezer dagen komt ook de heer H. W. I. van Daalen (ambte naar bij het gemeentelijk grondbedrijf) thuis, evenals B. Gieze. Op voorstel van Fridt Blanken werd besloten de drie gewonden een gelukwens namens de gemeenteraad te sturen. Het tijdelijk uitgeschakeld zijn van de ambtenaren heeft op - het raadhuis wel problemen veroorzaakt, vooral op de afdeling bouw- en woningtoezicht. De situatie was daar al gespannen omdat ambtenaar B. van Veen ziek is, terwijl binnenkort ook moet worden voorzien in de vacature die ontstaat door het vertrek van de heer P. C. v.d. Hoeven. B en W heb ben besloten in de plaats van de heer Smit een tijdelijke kracht aan te werven en een vaste kracht als opvolger van Van der Hoeven. Met het onderhouden van de buitendienst zijn de heren Swinkels en Van der Struijs belast. Ook op het grondbedrijf zijn maatregelen genomen om de zaken daar redelijk te kunnen laten doorgaan: onder meer moet door enkele mensen twee keer per week overwerk worden verricht. Toeristenbelssting Voorlopig is nog geen sprake van toeristenbelasting volgens een ge differentieerd systeem. Het idee om de deelnemers aan schoolwerkweken en schoolreisjes vrijstelling te geven kreeg dinsdag avond slechts twee stemmen. Wel was het grootste deel van de raad van mening, dat het de moeite waard is het hele systeem van de toeristenbelasting nog eens te bekijken en zonodig te veranderen. Niet alleen kan dat leiden tot verschillende tarieven, maar mogelijk zelfs tot een heffing per slaapplaats, ongeacht of daarvan gebruik wordt gemaakt of niet. Dat laatste doet zich vooral de laatste tijd als noodzaak voelen, omdat de opgave die de logiesverstrekkers aan de gemeente doen, ook ter kennis komt van de inspectie van de belastingen. De animo om de opgave naar waarheid in te vullen is daardoor verminderd. Een tegemoetkomend tarief voor deelnemers aan schoolreisjes e.d. zou dinsdag meer stemmen 1 hebben gekregen als het oorspronkelijke voor stel dat al eerder in commissievergade ringen aan de orde is geweest, zou zijn ingediend. Dat behelsde een reduktie van 50% op het normale tarief. Daan Schilling deed echter een voorstel tot vrijstelling met als argument dat dit in de praktiik minder rompslomp met zich meebrengt. Waarom zo moeilijk? B en W hadden een omvangrijke brief over het onderwerp toeristen belasting geproduceerd. Daarin was een opsomming gegeven van alle mogelijke systemen voor belasting heffing en er was ook een vergelijking in tarieven tussen verschillende toeris- (zie vervolg pagina 2) Volgens meerder raadsleden vertonen de twaalf premiewoningen die momen teel op initiatief van projectontwikkelaar Stok door de aannemer Weel in 't Horn tje worden gebouwd, tal van gebreken. De fundering zou te smal zijn gestort, waardoor de binnenmuren onvoldoende worden gesteund, de verankering zou niet deugen en er zou in het algemeen sprake zijn van "grove nalatigheden". In de rondvraag van de raadsvergadering van dinsdagavond werd het kollege met klem verzocht hard tegen deze praktij ken op te treden. Herinnerend aan de twaalf beschutte sfeer-woningen waarmee ook het een en ander is misgegaan, konstateerde Henk Beumkes van het Pakt dat in de Texelse woningbouw twaalf blijkbaar een ongeluksgetal is. Nadat hij de fou ten bij de woningen in 't Horntje had gezien, had hij bouw- en woningtoe zicht gewaarschuwd, maar de bouw was gewoon doorgegaan. De mensen waarvoor de woningen worden ge bouwd zijn nu zeer verontrust. Wethou der Gerard van der Kooi had gehoord over de klachten en zei dat controlerend ambtenaar S. Swinkels de aannemer op zijn fouten had gewezen en had ge dreigd met stilleggen van de bouw. Van der Kooi had de indruk dat dit het ge wenste resultaat had opgeleverd. Beumkes was daar allerminst van overtuigd. De fouten zijn slechts op zeer provisorische wijze hersteld, waardoor uiteindelijk toch ondeugdelijke wonin gen ontstaan. Ook Daan Welboren had de bouwplaats bezocht en was tol negatieve konklusies gekomen. Fridt een week aeldia Weerbestendige aluminium konstruktie Regelbare uitvalsmaat tot 220 cm Kleurvast zonnig oranje doek van 100% acryl In breedten van 275 t/m 600 cm 275 cm. breed Meer dan 50 bouwmarkten! Bel voor vestigingsplaatsen: 020-1303 02 Blanken, zelf deskundig, was slecht te spreken over de manier waarop in 't Horntje wordt gebouwd. Hij meende dal de gemaakte fouten niet waren verhol pen. Hij vond bovendien dat sprake was van een kwetsbare konstruktie, minder goede aansluiting tussen kozijn en mu ren en had ook bedenkingen wat betreft de kwaliteit van het toegepaste materi aal. Hij vond dat het college krachtig moest optreden en dat de gemeente raad dit beleid nadrukkelijk zou moeten steunen, in de eerste plaats in hel belang van de toekomstige bewoners. Burgemeester Engelvaart liet blijken dat het een strijdvraag zou kunnen zijn wie precies verantwoordelijk is voor de ge maakte fouten: de aannemer, degene die de directie voert of het gemeentelijk bouwtoezicht. Hij beloofde echter aan dacht voor deze geruchtmakende zaak. Schooltuin De leerlingen van de Jacob Daalder- school in Oosterend krijgen een nieuwe schooltuin. De bestaande tuin moet verdwijnen omdat de gemeente de grond heeft ver kocht voor de bouw van een woning. Zoals bekend hebben de leerlingen daarentegen aktie gevoerd. Thans is besloten een stuk van 440 m2, gelegen aan de kant van de bejaardenwoningen, definitief als schooltuin aan te wijzen. Dat laatste kreeg Cor Ellen desgevraagd te horen. Hij bracht er tegenin dat de grond bij de bejaardenwoningen nodig is voor ontsluiting van een toekomstige parkeerplaats, maar wethouder Nauta verzekerde dat er voldoende ruimte is, zodat beide belangen elkaar niet door kruisen. De gemeenteraad zal te zijner tijd in deze een beslissing moeten nemen. Wie de schoen past... De heer P.A. Zegers van het CDA had de indruk dat een winkelier in de Hogerstraat bezig is met het spelletje 'landje veroveren'. Hij doelde daarbij op het feit dat de betrokken winkelier bij de verbouw van zijn pand een stoep op gemeentegrond heeft aangelegd. 'Wat doet u hiertegen?'. Gerard van der Kooi zei dat de 'ondeugende winkelier' al door de gemeente is benaderd. Hij ver onderstelde dat de man te horen heeft gekregen dat de stoep moet worden af gebroken, maar zou dat nog even con troleren. 'Hij heeft zijn schoen verder gezet dan was toegestaan...'. Het versturen van uitnodigingen voor commissie- en andere vergaderingen is De onlangs op Texel gehouden koliek- te ten bate van de rheumabestrijding heeft 73747,81 opgebracht. Vorig jaar offerde Texel voor dit doel 73542, De organisatie verzocht ons dank over te brengen aan de gevers en kollektrices. In verband met het als werk dag uitvallen van maandag 16 april (tweede paasdag) zal de Texelse Courant van dinsdag 17 april niet verschijnen. Directie Texelse Courant Het ziet er naar uit dat de voor 24 april uitgeschreven algeme ne ledenvergadering van de Woningbouwvereniging Texel een roerig karakter zal krijgen. Gebleken is namelijk dat het inmiddels afgesloten CV/lso-projekt ruim een mi joon gulden meer heeft gekost dan was begroot. In verband hiermee sin de huren binnenkort enigszins moeten worden verhoogd. Hoewel hij slechts met de grootste terughoudendheid over deze affaire wilde spreken heeft de verantwoordelijke wethouder Gerard van der Kooi woensdag meegedeeld, dat het niet tot extreme huurverhogingen zal komen. „We hebben de zaak intern diepgaand onderzocht en denken een aanvaardbare oplossing ge vonden te hebben, maar daar wil ik pas op de vergadering wat meer over zeggen" aldus Van der Kooi. Hij wilde voorts nog kwijt dat bij het onderzoek diverse in stanties zijn betrokken. Daaronder was ondermeer de Nationale Woningraad (NWR) die heeft vastgesteld, dat er absoluut geen sprake is van financiële mal versaties. Volgens Van der Kooi bestaat er geen verband tussen de problemen rond het CV/lso-project en het vertrek van de heer A. R. Hengst, die onlangs om gezondheidsredenen als direkteur opstapte. Zijn functie wordt sindsdien door Van der Kooi zelf waargenomen. Op de agenda van de ledenvergadering, waarop deze materie ter sprake komt, staan naast de bespreking van het CV/lso-project onder meer de aankoop van een zevental woningen, het aangaan van enkele geldleningen en de verkoop van gara ges. De bijeenkomst wordt gehouden in Hotel ,,De Lindeboom-Texel" en begint om 20.00 uur. op het raadhuis niet ideaal geregeld. Het komt voor dat uitnodigingen te laat of soms helemaal niet worden verstuurd. Met name de pers wordt nogal eens vergeten. De heer Zegers vroeg daar voor aandacht en burgemeester Engel vaart zegde deze toe. Hij dacht dat het probleem eenvoudig was op te lossen. Als de vertegenwoordigers van de pers op de diverse verzendlijsten worden gezet, kan het haast niet misgaan. Gelein Jansen van het CDA vond het een bedenkelijke ontwikkeling dat de WAO-groep verhuist naar De Hollebol in verband met de negatieve gevoelens die de Oude Ulo oproept. Hij kreeg als antwoord dat de WAO-ers slechts tijde lijk naar De Hollebol gaan. Het ontbre ken van een biljart in de Oude Ulo was een belangrijke reden. Er is geen sprake van een ernstige breuk of iets dergelijks. Stortplaats Aan de Muyweg (tussen Postweg en Hoofdweg) heeft iemand een stortplaats voor rioolvuil gemaakt. Jansen had geconstateerd dat deze stortplaats een lengte van maar liefst 83 meter in beslag neemt en levensgevaarlijk is voor kinde ren. Wethouder van der Kooi wist van niets, maar beloofde te zullen infor meren en zonodig op te treden. Verder deed Jansen de suggestie om raadsle den van nabij kennis te laten maken met het werk van b en w door hen bij toer beurt te laten 'meedraaien' in de b en w-vergaderingen e.d. Elk raadslid loopt in principe de kans dat hij voor het wet houdersambt wordt geroepen en het is ook om andere redenen een goede zaak dat hij weet hoe het in het college toegaat. De burgemeester beloofde na te zullen gaan of deze mogelijkheid kan worden geboden. Hij veronderstelde wel dat het voor sommige raadsleden een probleem zal zijn om zich voor dit werk vrij te maken. Voor de Texelse vereniging voor ster- rekunde hebben zich 18 leden opgege ven. De oprichtingsbijeenkomst in het RSG-gebouw werd door 12 personen bezocht maar nadien hebben zich nog meerdere belangstellenden aangemeld. Donderdagavond 10 mei komt de vere niging voor de tweede keer bijeen, weer in een der lokalen van het RSG-gebouw aan de Emmalaan. Geboren: Leonardus Theodorus, zv. Petrus J. Commandeur en Theresia A. Witte; Ingrid Nelly Jacoba, dv. Leo Saai en Anna C. de Vries; Kim Elice, dv. Cornelis Boeijen en Aaltje Visser; Yvonne, dv. Jacob van der Velde en Cornelia R. van Zijp; Joost, zv. Mattheus H. J. Hoogenbosch en Karin I. Gaasbeek; Johanna Jeanette, dv. Willem Y. Lampers en Johanna M. Hin; Sander, zv. Hesychius S. Sie- monsma en Aaltje Veltman; Ernst Christian, zv. Cornelis P. M. Zijm en Wilhelmina J. Jansen. Overleden: Cornelia M. B. Borgstede ev. Hin, oud 63 jaar; Gerbrand Dros, oud 76 jaar; Dirkje Burger, oud 84 jaar; Dietmar K. W. Peter, oud 22 jaar; Pieter Mosk, oud 75 jaar; Cornelis van der Werf, oud 98 jaar; Jannetje Blom wv. Van Boven, oud 90 jaar; Maria P. van Wees wv. Ruigrok, oud 88 jaar; Leendert Dijker, oud 74 jaar; Pieter Eelman, oud 82 jaar. De zon komt 15 april op om 6.45 uur en gaat onder om 20.36 uur; 18 april op om 6.39 uur en onder om 20.41 uur. Maan: 19 april L.K.; 26 april N.M. Hoog water ter rede van Oudeschild: Vrijdag 13 april Zaterdag 14 april Zondag 15 april Maandag 16 april Dinsdag 17 april Woensdag 18 april Donderdag 19 april Vrijdag 20 april Zaterdag 21 april 20.14 en 22.29 10.42 en 23.00 11.13 en 23.23 11.44en 0.02 en 12.14 0.30 en 12.49 1.01 en 13.30 1.43 en 14.25 2.47 en 15.49 Aan het strand is het ongeveer een uur eerder hoog water. Dat het langverbeide voorjaarszon netje naast vrolijke gezichten ook nare gevolgen kan opleveren, bleek dinsdag middag bij levensmiddelenbedrijf J. Maas in Den Burg toen daar op het platte dak achter de winkel een begin van brand ontstond. Gealarmeerd door omwonenden, die de rookontwikkeling zagen slaagde de familie Maas er zelf in het gevaar te bezweren. Daarbij bleek dat de oorzaak gezocht moest worden in een paar lege flessen, die samen met enig afvalhout op het dak lagen. Door de felle zon was een van de flessen als brandglas gaan werken, waardoor het mastiek ging smeulen. De schade bleef beperkt. Een bewoner van de Achtertune in Oosterend constateerde in de loop van maandag dat onbekenden in een op zijn terrein staand zomerhuisje de in ventaris overhoop hadden gehaald. De ongewenste bezoekers zijn vermoedelijk via een open raam naar binnen geklommen. Nadere inspectie wees uit dat er niets van waarde werd vermist. De politie vermoedt dat er sprake is van baldadigheid. Blouson Jack Polyester/katoen met vlotte opgestikte zakken en rits i.p.v. knopen. In 2 modieuze kleuren. Slechts MOOECENTRUM DEN BURG GRAVENSTRAAT 13 en 16

Texelsche Courant | 1979 | | pagina 1