Bibliotheek wil breder bestuur Woonruimte Lichtboei sloeg los VAN HET RAADHUIS SALON HEiMRi NU lOK VOOR HEREN Fietsen verwisseld B en W akkoord met jeugdwerknota Uit het politierapport Avond voor ouderen in Eierland en De Cocksdorp Joyriding Geslaagde paascross MAB-cluD Onvermoed burengerief Baldadigheid Mededelingen van B. en W. FEUILLETON 1IJDAG 20 APRIL 1979 TEXELSE COURANT PAGINA 11 btondernemers-aktivitëiten Na een vrij ingrijpende uitbreiding eeft Henk Prins zijn kapsalon aan de beverstraat woensdagmiddag feestelijk eropend. De oppervlakte van de zaak is erdubbeld (thans 75 m2) maar belang- jker is nog dat de dameskapsalon nu ok een afdeling voor heren heeft ekregen. Mannen kunnen daar (zonder fspraak) terecht, niet alleen voor een ewone knipbeurt maar ook voor een erfijnd permanent of andere moderne iaarbehandeling. Tot dusver hield Henk Prins zich daar 10k wel mee bezig maar dan als levenactiviteit in de avonduren. Daaruit eidde hij af dat er behoefte aan bestaat vaardoor het besluit viel er een 'offi- :ieel' onderdeel van zijp zaak te maken, i/lannen die een permanent willen, zijn ip Texel nog niet zo dik gezaaid maar ze :ijn er en als Texel de landelijke trend iolgt zullen er steeds meer komen. Het openingsceremonieel bestond voensdagmiddag uit het ontsluiten van je toegangsdeur door de heer Henk 2rins junior, die in 1937 in de Wever straat zijn kapsalon stichtte en nu de voldoening heeft dat zijn zoons in zijn voetsporen zijn getreden en beide over aloeiende zaken beschikken. De sleutel werd aangereikt door zijn kleinzoon Henk Prins en kleindochter Margret Prins knipte een haarstukje weg waar mee het sleutelgat was afgesloten. In de salon werden hartelijke woorden gesproken tot Henk Prins en zijn vrouw Hannie, onder andere door buurman, vriend en adviseur Kees Room. Verder door Henk Prins senior, die grijze herinneringen opdiepte uit de jaren dertig, toen aan de inichting van een kapsalon heel andere eisen werden gesteld dan tegenwoordig. Haarbehan- deling was toen een aangelegenheid, die zich in besloten sfeer diende te voltrekken. De stoelen van de klanten die onder het mes gingen waren dan ook door pluche gordijntjes geschei den In de kapsalon wordt thans met drie man gewerkt, maar medio mei zullen heter zes zijn. De verbouw (die door de sneeuw- en ijsmisère zes weken vertraging opliep) werd naar een ontwerp van architecten bureau Alkema uitgevoerd door de fa. B. Gieze. Het schilderwerk werd met eigen krachten uitgevoerd, de wand- en vloerbedekking werd aangebracht door Arnold Looyer, de elektriciteit werd aangelegd door Bruining en Agter, de cv werd aangepast door de fa. J. Schoo en voor een belangrijk deel van het winkelinterieur en voor de kleurad viezen is W. Keijzer van Artima verant woordelijk. Door de ruimte die bij de kapsalon werd getrokken, moest het woonhuis van de familie Prins-Vrouwe verdwijnen. De familie is verhuisd naar de overkant van de straat, waar de woning van mevrouw Sluisman werd gekocht. Een onbekende nam zondag een bij de Gereformeerde kerk staande huur- fiets mee, die daar was achtergelaten door A. J. T. uit Driebergen. Het lijkt geen boze opzet, want er stond wel een andere fiets, waarop het sleuteltje van de huurfiets bleek te passen. De rijwielen zijn dus verwisseld wat moge lijk was door het zeer toevallige feit, dat ze beiden van precies hetzelfde slot waren voorzien. Wie de fiets heeft, wordt verzocht deze bij verhuurbedrijf Kikkert in De Koog om te ruilen. 18. ,,Wie zegt je dat ik praat?" Moeder Mina was in het defensief gedrongen en ze wist het. ,,Wie zou anders Emma inlichten over de details van ons gezin? Hoe weet Emma wat onze Jan uitspookt? Dat moet iemand haar verteld hebben. En ik weet wel wie". ,,ls het zo erg, als ik m'n eigen dochter „Praat met uw eigen dochter maar over haar eigen ideale spruiten". En opeens zag Marijke zichzelf staan tegenover haar schoonmoeder. Twee kijvende vrouwen, twee kempha nen kemphanen, bedacht ze met een halve glimlach. „Nou ja", zei ze schouderophalend „ik laat m'n water koud worden". Toch voelde ze zich opgelucht, nu ze de ergernis had gespuid. Maar moeder Mina was nu eerst goed duidelijk geworden, wat haar schoon dochter had gezegd. B. en W. hebben de gemeenteraad laten weten akkoord te gaan met de onlangs uitgebrachte Jeugdwerknota Texel. De gemeenteraad wordt voorge steld het stuk voor kennisgeving aan te nemen. Zoals bekend is het rapport een belangrijke bouwsteen voor het ge meentelijke sociaal-cultureel plan, dat nodig is voor het verkrijgen van rijks bijdragen voor het sociaal-cultureel werk op Texel. De ontwerp-nota is onderhevig ge weest aan inspraak; de reacties die er op kwamen zijn in het definitieve stuk verwerkt. Op de inhoud daarvan hebben B. en W. echter nog wel kritiek. „We hebben er weinig waardering voor dat de nota is versierd met een niet op Texel betrekking hebbende prent", aldus het college naar aanleiding van de voorplaat die een jongetje voorstelt in een weinig aantrekkelijke omgeving. Het college is het er ook niet mee eens dat verband wordt gelegd tussen het verdwijnen van 'Sarasani' en de sleep-in Klabam met het toenemend alcohol gebruik onder de jeugd. Ook wordt niet onderschreven dat de Texelse jeugd in het seizoen weinig gelegenheid tot contact zou hebben. B. en W. voelen er dan ook niets voor dat 'Sarasani' of een sleep-in opnieuw worden mogelijk ge maakt. De jeugdwerker die op Texel zal worden aangesteld zal in de eerste plaats bedoeld zijn voor de noden en behoeften van de Texelse jeugd en dus niet voor de jeugd die hier 's zomers verblijft. Het in de nota voorgestelde beleid dat zou moeten gelden voor een jeugdgroep als De Sharks wordt onder schreven: begeleiding met behoud van een grote mate van zelfstandigheid. De onlangs verschenen brief van het be stuur van Open Jeugdwerk waarmee De Sharks in feite worden afgewezen, wordt dan ook betreurd. ,,ln onze opvatting moet het mogelijk zijn binnen het open jeugdwerk aan verschillend gerichte interessen te voldoen". Door onduidelijke oorzaak botste in de nacht van zondag op maandag de Fiat van A. K. tegen een verkeersbord op de kruising Diek-Hoornderweg. De schade werd geregeld. Op de Muyweg kwam een VW busje in aanrijding met een bromfiets. Het bleef bij materiële schade. Toen Volvo-bestuurder H. W. v.d. V. (Leiden) zondag met zijn auto vanaf de Westerweg de Bakkenweg wilde inrij den, werd hij links ingehaald door de 22-jarige motorrijder J. H. K. uit Huizen. Deze raakte de auto in de flank waarbij flinke materiële schade ont stond Zondag deed een Duitser aangifte van vernieling: de antenne van zijn bij de jeugdherberg Panorama geparkeer de Volkswagen was kapot gemaakt. De reddingboot „Susanna" van Den Helder werd zondag gealarmeerd ondat twee catamaranzeilers bij Westerslag in moeilijkheden waren geraakt. Het zag ernaar uit, dat zij in verband met de oostelijke wind en de ebstroom niet op eigen kracht het strand konden berei ken, terwijl op dat strand op dat moment geen middelen beschikbaar waren om de zeilers tegemoet te gaan. Ze wisten echter toch aan wal te komen, zodat het alarm werd inge trokken. „Met andere woorden" hernieuwde ze het debat „je ziet me liever verdwij nen". „Ik geloof dat u het heel wat prettiger zou hebben bij Emma en Piet" stemde Marijke toe „daar hoeft u zich niet zo te ergeren. Maar ik jaag u niet weg. Ik wil alleen niet dat er over mij en m'n gezin gekletst wordt, en zeker niet bij die twee". „Diè twee. daar hoef je heus niet zo op neer te zien. Emma en Piet hebben „Schei maar uit moeder, ik weet het allemaal. Emma en Piet hebben een eigen huis en ze gaan een auto kopen misschien, en ze hebben twee uitge knipte prenten van dochters waar niet dèt aan mankeert, en het hele huis glimt tegen je aan, en Emma doet alles zelf, ze is een vrouw met twee rechter handen, en daarbij vergeleken zijn Rik en ik maar armoedige amateurs. Dat wéét ik alle- Het comité Bejaardenreis en de afde ling Eierland-De Cocksdorp van de Alg. Ned. Bond voor Ouderen organiseren een avond voor ouderen in het Eier- landsche Huis op donderdag 26 april a.s. aanvang 20.00 uur. Op veler verzoek zullen nog eens de films vertoond worden over de bejaardenreizen van 1978 en 1961 en de film over de polderfeesten Polder Paraat 1960. Verder brengt de Gemengde Zangvereniging van De Cocksdorp een gevarieerd programma. Toegang gratis. Wie niet voor eigen vervoer kan zorgen, kan een van de volgende adressen bellen: C. Zijm, tel. 268, P. de Graaf, tel. 278, B. Dros, tel. 227 en J. A. Brinks, tel. 309. De heer De P. uit De Waal deed aan gifte van diefstal van zijn personen auto, die hij op de Wilhelminalaan had geparkeerd. Voor de dader was het niet moeilijk geweest want De P. had de sleuteltjes erin laten zitten. De auto werd naderhand door de politie aan getroffen op de parkeerplaats van de camping „Kogerstrand". De MAB-club Texel hield tweede paasdag de eerste clubcross voor brom fietsen en motoren op het crossterrein aan de Muyweg. Op het deels afgegra ven terrein was met behulp van een shovel een prachtig parcours gemaakt. De winnaars van de clubcross waren Toon van der Vis bij de bromfietsen en Henk Wuis en Arie Vermeulen bij de motoren. Er verschenen 13 bromfietsen en 15 motoren aan de start. De wedstrijd werd verreden over 3 manches, voor de bromfietsen 5 minuten 2 ronden en voor de motoren 10 minuten 2 ronden. De eerste manche bij de bromfietsen werd gewonnen door Marco Zijm, die een goede race reed en van de vierde plaats oprukte naar de uiteindelijke manche-zege. De tweede en derde manche werden met glans gewonnen door Jan Duinker. Om de volgende plaatsen werd een felle strijd geleverd door Ruud van der Veen en Toon van der Vis. Motoren De motoren waren allen eerst in één klasse ingedeeld, dit bleek tijdens de wedstrijd niet mogelijk en zodoende is er door de organisatoren besloten om toch in twee klassen prijzen toe te kennen. Alle motoren zijn wel gelijk gestart, maar na afloop van de manches werden de wedstrijdpunten verdeeld en na volgorde van binnenkomst verdeeld in motoren tot 125 cc en boven 125 cc. In de klasse tot 125 cc was het Henk Wuis die met drie manche-overwinningen een prachtige eerste plaats behaalde. Voor het nodige vuurwerk zorgden in deze klasse ook Jan Grisnigt, Frans Boersen, Albert Keijser en Peter van Boven, zij gaven elkaar in de verschillende man ches weinig toe. De klasse boven 125 cc leverde een zege op voor Arie Vermeulen, die de drie manches op overtuigende manier won. In de tweede manche was het Niels Koorn die ronden lang aan de maal al en ik hoef het niet nog es te horen. Ik snap alleen niet, dat u niet naar dat paradijs van huiselijk geluk en voorspoedige welvaart trekt, inplaats van hier te blijven. Waarom bent u niet meteen naar Emma „Je weet dat Emma moeilijk Ja, ik weet dat Emma moeilijk plaats kon maken. Ze heeft wel een groter huis dan wij, maar Piet kan zijn werkkamer niet missen en de meisjes hebben allebei een kamer en de logeerkamers moeten toch ook intact blijven". „Emma zou best „Waarom dééd ze het dan niet? Waarom liet ze u bij ons intrekken, waar u zich alle dagen ergert, en waarom maakte ze niet een kamer vrij in haar eigen paleis?" Ze voelde hoe hatelijk en onbillijk ze was, ze wist ook dat nu duidelijk de jaloezie op de geslaagde zwager en schoonzuster een grote rol speelden. Maar een duiveltje in haar porde haar aan. Moeder Mina legde haar theedoek neer. „Ik ben niet van plan dit eh gesprek nog verder voort te zetten" zei ze en liep de keuken uit naar haar kamer. En opeens had Marijke berouw. Dikke tranen liepen langs haar wan gen toen ze verder alléén de vaat droogde. Hoe had ze zich laten gaan, wat had ze al lelijke dingen gezegd I En hoe had ze misbruik gemaakt van de positie van haar schoonmoeder, die immers zelf geen huis had om te wonen, en op de gastvrijheid van haar kinderen was aangewezen. Snikkend hanteerde ze de vatenkwast, en draaide zich Om de werkzaamheden van het huidi ge [te kleine) bestuur wat te verlichten en tevens mogelijkheden te scheppen om de activiteiten binnenkort te kunnen uitbreiden is de Openbare Bibliotheek op zoek naar enkele nieuwe bestuurs leden. Men doet hiervoor een beroep op die eilandbewoners die veel eigen initiatief willen ontplooien en over voldoende vrije tijd beschikken. Met uitzondering van het zomerseizoen vergadert het bi- bliotheekbestuur één maal per maand. Wie hier belangstelling voor heeft kan (tot 25 april) contact opnemen met bibliothecaresse Joke de Vlas, p/a Drijverstraat 7, tel. (02220)2743. Organisatie De op Texel gevestigde Openbare Bi bliotheek is een zelfstandige stichting. Men heeft een overeenkomst van dienstverlening met de provinciale Bibli otheekcentrale (PBO in Haarlem. Dit betekent ondermeer dat deze centrale de financiële administratie voert en de personeelsvoorziening verzorgt. Verder ondersteunt men het plaatselijke biblio theekwerk door het organiseren van bejaardendiensten, schoolbibliotheek diensten en beschikbaar stellen van een boekenbus en wisselcollecties. Hier naast blijft er nog een flink stuk werk beschikbaar voor geïnteresseerde be stuursleden om bijvoorbeeld aan plaat- Een inwoonster van Den Burg zag maandag dat al het wasgoed dat zij de avond tevoren aan de drooglijn in de tuin had gehangen, was verdwenen. Ze deed aangifte van diefstal bij de politie. Later bleek dat de buren zich over het wasgoed hadden ontfermd. Toen het 's nachts was gaan regenen hadden zij hun eigen wasgoed in huis gehaald en waren zo attent geweest om ook het wasgoed van de buurvrouw in veiligheid te bren- genDe aangifte werd inge- trokken. wwwwwwwrwwwwwwwwww Exploitant H. Koopman van de kiosk bij het Turfveld in de Dennen ontdekte maandag dat onbekenden zijn pro- paangastank voor de helft hadden laten leeglopen. leiding ging, maar door een stuurfout raakte hij toch de eerste plaats weer aan Arie Vermeulen kwijt. De prijswinnaars waren: bromfietsen: 1. Toon van der Vis 25 25 27 77 2. Marco Zijm 30 16 23 69 3. Ruud v. d. Veen 16 27 25 68 4. Robert Lakeman 23 20 21 64 5. Ruud Keijser 21 21 20 62 6. Jan Duinker 0 30 30 60 Motoren tot 125 cc: 1Henk Wuis 30 30 30 90 2. Jan Grisnigt 27 27 27 81 3. Frans Boersen 21 21 25 67 Motoren boven 125 cc: 1Arie Vermeulen 30 30 30 90 2. Niels Koorn 27 27 25 79 3. Nico Bakker 25 25 27 77 verschrikt om toen ze gerucht achter zich hoorde. Haar schoonmoeder stond daar, bleek en trillend. „Ikik had mijn bril" sta melde ze. „O moeder" snikte Marijke „Kijk niet zoik heb het zo allemaal niet bedoeldik was geméénmaar ik kan het niet hebben dat Emma zich met mijn gezin en mijn kinderen be moeit. Weest u alstublieft niet boos en vergeet het maar al die lelijke dingen die ik gezegd heb". Mina knikte. „Jaik begrijp hetik ben niet boos. Maar ik heb opeens erge hoofd pijnik ga maar even liggen"en meteen was ze de keuken uit. Rik merkte, toen hij thuis kwam, dat er iets gebeurd was. En die avond, toen de kinderen naar bed waren en moeder Mina op bezoek (ze had niet gezegd bij wie) vertelde ze Rik van haar uitval. „Zwaar geschut" vond Rik en schud de zijn hoofd. „Ja" stemde ze berouwvol toe „ik had het allemaal niet moeten zeggen. Maar, Rik. ik heb al telkens gemerkt, dat Emma van alles over ons weet. En ik kan het niet uitstaan, dat er over mij, over ons, wordt gekletst. Ik ben nou eenmaal geen ideaal „Wil je alsjeblieft met dat verhaal stoppen?" vroeg hij lachend. „Ik weet nu zo langzamerhand wel dat ik een vrouw van niks getrouwd heb, dat heb je me al wel honderd maal gezegd. Maar ongelukkigerwijs ben je voor mij de vrouw der vrouwen, dus daar verander je toch niks maar an, m'n lief". „Maarmoeder selijke aktiviteiten deel te nemen. Die bestaan uit het uitlenen van boeken en tijdschriften en het geven van informatie hierover. Er bestaan ook mogelijkheden tot het geven van cursussen, het orga niseren van tentoonstellingen, het aan dacht schenken aan boekenweken, het verzorgen van een boekendienst aan huis enz. Bestuurstaak De doelstellingen van het bibliotheek werk zijn het beschikbaar maken en houden van een zo gevariëerd mogelijk lektuur en literatuurbestand voor een zo uitgebreid mogelijk publiek. Het biblio- theekbestuur tracht dit door zijn beleid te verwezenlijken. Daarbij behoren het indienen van een begroting bij de gemeente, het onderhouden van kon- takt met plaatselijke instellingen (bv. scholen), het organiseren van tentoon stellingen enz. Naar aanleiding van de binnengekomen reacties zal na 25 april een bespreking met bestuur en belang stellenden worden gehouden. Het is misschien helemaal niet ze erg, dat ze eindelijk eens heeft gemerkt hoe je er over denkt. Al dat opkroppen is verkeerd, vooral voor jou. Je gaat er onderdóór. Ik hoop alleen niet, dat ze het èl te serieus genomen heeft Hoe serieus moeder Mina het geno men had, merkten ze enkele dagen later. „Rik en Marijke" zei ze en haar gezicht had iets plechtigs alsof ze een heel belangrijke mededeling ging doen „Ik wou jullie wat zeggen". „Nou moeder" zei Rik wat ongemak kelijk, want de toon beviel hem niet, „zeg het maar". „Het is niet om 't een en ander" begon moeder Mina zenuwachtig, „maar eh. enfin.."... ik heb met Emma afgesproken dat ik tot mijn eigen huisje klaar is, zolang bij haar kom wonen". „Is dat begon Rik, die zag hoe Marijke bloedrood kleurde. „Ja óók. Ik wil jullie geen last bezorgen". „U geeft ons geen last". „Je weet wel wat ik bedoel. Maar afgezien daarvan, ik vind het ook billijk. Emma is ook een dochter van me, net zo goed als jij een zoon. Emma en Piet hebben het best. Ik zou niet weten waarom die ook niet een tijdje voor hun moeder zouden kunnen zorgen. Ik heb er met Emma over gepraatnee, Marijke, ik heb niets gezegd van ons gesprek onlangs. Ik heb alleen maar gezegd dat ik me bezwaard voelde, dat jullie met je drukke gezin alléén de last moest dragen. En Emma en Piet vonden het ook billijk. Er is zolang een van de Zoals ieder jaar zal ook nu weer op 30 april het houden van een meierblis zijn toegestaan op de gebruikelijke plaatsen. Wel moet aan de volgende eisen wor den voldaan: de eigenaar en/of beheerder van de grond waarop de meierblis wordt op gericht, moet hiertoe toestemming hebben gegeven. met de opbouw mag niet voor 23 april a.s. worden begonnen. er mogen geen onbrandbare of ge vaarlijke stoffen op de meierblis wor den gestort. Overigens is het storten van afval altijd verboden. Alleen voor brandbaar en ongevaarlijk afval wordt voor de meierblis een uitzondering gemaakt. Tenslotte wordt verzocht eventuele aan wijzingen van de rijkspolitie en de brandweer direct op te volgen. Storten (grof) vuil Op 20 en 21 april a.s. bestaat de gele genheid om gratis (grof) vuil te storten op de gemeentelijke vuilstortplaats aan het Molwerk. Zie de advertentie elders in dit blad. logeerkamers voor mij ingericht. Daar kan ik het dan die paar maanden wel uithouden. Emma heeft er met Piet over gesproken en die vond het ook goed. En nu geloof ik dat we er niet verder over moeten praten en alles wat geweest is, vergeten. Ik ben eigenlijk blij dat het zover gekomen is, want ik vond het ook niet billijk, dat jullie alléén de lasten droegen. En ik zal ook nooit vergeten, dat jullie huis meteen voor me open stond". Marijke snikte. „Moeder waarom hebt u dat gedaan?" „Ach kind" zei moeder Mina en opeens was er weer de oude tederheid in haar stem „Ik kan het allemaal niet zo goed begrijpen, 't Valt ook voor jou niet mee, de ene mens is de andere niet, en je hebt heus al zorgen genoeg. Ik had er nooit met Emma over moeten praten, maar ik heb niet geklaagdecht niet, ik heb me nooit beklaagd. En Emma had er tegen jóu niet over moeten praten. Als ik dét geweten had, had ik m'n mond stijf dicht gehouden. Maar je praat toch gauw over de kinderen, niet? Jullie hebt zo goed voor me ge zorgdje moet niet verdrietig zijn. Marijke. Enne je zult me gauw genoeg op de koffie zien, want je koffie is bést". Beter dan die van Emma, dacht Marijke met toch een klein spoortje van vrolijk leedvermaak, want die zet meestal meer een slap bakje. Zo arriveerde moeder Mona in het huis van haar dochter Emma en haar schoonzoon Piet. (wordt vervolgd) Het afgelopen weekend raakte de nabij Wieringen in de Waddenzee liggende lichtboei 'Wierbalg 4' op drift. Het ding spoelde aan nabij Dijkmanshuizen, waar hij zondag door de heer A. van Boven werd opgepikt en met een bootje naar de haven van Oudeschild werd gesleept. Vandaar werd het gevaarte door Van Bovens takel wagen overgenomen en overgedragen aan het Loodswezen. Op de foto de aan de takelwagen hangende boei, wat weer eens wat anders was dan de auto van een dronken chauffeur

Texelsche Courant | 1979 | | pagina 11