Cjroen cZwartsJexels in het hart-, In eerste jaar per maand f2r— a f3,50 extra huurverhoging Sluitingsuur café's: hele jaar 02.00 uur Bromfietser ernstig gewond bij aanrijding UIT DE HAND GELOPEN CV/ISO-PROJEKT SLECHT SEIZOEN WERKT DOOR IN VVV-CIJFERS ..Mars- en showfestivar op zondag 6 mei Snelheidscontroles Afvoer kwikresten aardappelbedrijven Blijspel wordt herhaald Muurtje geramd Fanfare past nieuw tenue „WAT IK ZEGGEN WOU.." Misplaatste opmerkingen DINSDAG 24 APRIL 1979 JAARGANG NR ;tie: Harry de Graaf, Pelikaanweg 75, De Koog, on (02228) 266 en Wessel Post, Burdetstraat 17, )urg, telefoon (02220) 3543. advertenties, abonnementen etc. wende men zich uitgever Langeveld De Rooy B.V., ius 11, Den Burg, telefoon (022)20) 2741. Verschijnt dinsdags en vrijdags. Postgiro 652. Abonnementsprijs 711,50 per kwartaal 70 cent incasso; los 50 cent. Bankrelaties: Amro Bank nr. 4699 17.636 Rabobank nr. 3625.01.742; NMB nr. 6734.60.398. Het bestuur van de Woning- uvwereniging Texel streeft ïaar de financiële gevolgen n het veel duurder uitgeval- CV-lso-projekt voor de urders zo „zacht" mogelijk maken. Er is een zodanige ancieringsregeling getrof- i, dat de huurders niet meer n f2,— tot f3,50 per maand tra moeten betalen in het rste jaar. De volgende jaren >rden soortgelijke verhogin- igen van kracht, tegelijk at de gebruikelijke perio- ake huurverhogingen totdat zaak is rechtgetrokken. Het CV-lso-projekt van de Woning- uwvereniging is 1,5 miljoen Iden duurder geworden dan was raamd, een overschrijding van De schuld moet worden zocht bij een veel te optimistische ning door de Nationale Woning- sd, die bij de uitvoering van het ojekt ook de directie heeft ge- »rd. Bij de raming werden de kos- 1 van enkele steekproefsgewijze kozen woningen opgenomen en erkte men voor de rest met wat uwtekeningen. Zo kwam men op Igeveer f3 miljoen (na aftrek van bsidie) terwijl de werkelijke kos- uheindelijk 74,56 miljoen arden. Daarvoor zijn tal van oorzaken aan te jzen. Bij de uitvoering van het projekt iken er tussen de woningen onder- ig veel meer verschillen te zitten dan is verwacht. Zo was bij de raming tgegaan van een spouwdikte van 5 ntimeter, terwijl bij een groot aantal oningen spouwen van zes tot acht ntimeter voorkwamen. Daardoor ng er veel meer steenwol in en jurde het aanbrengen ook langer, srder vergde het aanbrengen van chtprofielen meer werk en was er len rekening meegehouden dat de imen moesten worden uitgefreesd om het (veel dikkere) isolerende glas in Bij snelheidscontroles op de Pontweg de Schilderweg betrapte de politie in loop van maandag in totaal acht utomobilisten wegens te hard rijden, lp de Pontweg werd 's morgens als oogste snelheid 88 km gemeten op en gedeelte waar 70 km was toege- taan. 's Middags reed een automo- lilist met een snelheid van 80 km op en 50 km-gedeelte van de Schilder- reg. De boetes, die voor dergelijke delec- worden opgelegd, bedragen nomenteel: t/m 14 km te hard 725, m 20 km 740,-; t/m 25 km 760,- t/m 30 km 770, te kunnen aanbrengen. Het systeem dat bij het aanbrengen van het glas aanvankelijk zou worden toegepast (in de bestaande woningen) leidde tot een resultaat dat in de praktijk niet aanvaardbaar was, zodat bij een deel van de woningen de ramen er weer uit moesten. Veel extra tijd ging zitten in schilder- en conserveerwerk, dat beslist niet achterwege kon worden gelaten en in het dichtstoppen van gaten e.d. Het was nodig deze mankementen te her stellen alvorens het isolerende glas kon worden aangebracht. Een deel van dit werk zou als onderhoud kunnen worden beschouwd, maar zonder het isolatieprojekt zou het pas in de loop van de komende jaren zijn gebeurd. Nu moest het direkt gebeuren en werden de kosten bij het CV-lso-projekt opge teld. Geen fraude Bij een uitvoerig onderzoek van de Nationale Woningraad is gebleken dat de uitvoerende firma's geen blaam tref fen. Onder de gegeven omstandig heden hebben zij niet anders kunnen handelen. Aan de communicatie met het bestuur van de Woningbouwvereni ging heeft het wel gemankeerd. Toen de feiten duidelijk waren heeft het bestuur van de Woningbouwvereni ging het om onduidelijke redenen niet nodig geacht de huurders direkt op de In Noordholland is deze week (tot 27 april) wederom gelegenheid de kwikres ten, afkomstig van aardappelontsmet ting, in te leveren. Het slib en de filters moeten volkomen droog zijn en afzon derlijk in stevige plastic zakken worden verpakt. Aan de zak dient een label te worden bevestigd met de naam en adres van degene die inlevert. Men is aanspra kelijk voor de schade die ontstaat als men andere stoffen dan kwikresten inlevert. De afvoer van de restanten is vrij kostbaar. Daarom moet als tegemoet koming in de kosten bij aflevering de volgende bedragen worden voldaan. Per inlevering 77,50 plus per normaal gevulde zak slib 735, en per zak filters 720,-. Vanwege de bescherming van het milieu moeten beslist alle kwikresten worden ingeleverd; er moet ernstig rekening mee worden gehouden dat op de bedrijven zal worden gecontroleerd. Het is daarom noodzakelijk dat op het inname-adres om een ontvangstbon wordt gevraagd. Op Texel kunnen de restanten wor den ingeleverd bij de Coöp. Aardappel- bewaring, Meiertebos 7 te Den Burg (bedrijfsleider de heer P. Bekker). 9e verminderde toeristische belang stelling voor Texel werkt duidelijk door in de begrotingscijfers van de VW-Texel. Zo zijn de inkomsten aan xovisie uit de hotelarrangementen gezakt van 780.000,— tot 767.000,— jen de inkomsten uit de logies-infor- tnatiedienst van 715.000,— naar 711.500,—, zo blijkt uit de eerste her- ziene begroting 1978-1979, die in de jaarvergadering van woensdagavond as. (in „Rebecca" te De Waal, aan vang 20.00 uur) aan de leden zal Worden voorgelegd. Deze negatieve ontwikkelingen hebben voor de financiële positie van de VW geen ernstige gevolgen, want als gevolg van de verminderde toeristi sche belangstelling zijn er ook besparin gen, die ongeveer tegen de verliezen opwegen. Zo is er minder informatie materiaal verstuurd, waardoor voor '10.000,— minder aan postzegels is hoogte te stellen. Het was dan ook geen wonder dat boze geruchten maandenlang de ronde konden doen. Onder andere ging het praatje dat sprake was van een gigantische fraude. Daarvan is bij het onderzoek echter niets gebleken. Alle uitgaven konden met nota's worden gedekt en het staat vast dat alle berekende werkzaamhe den ook werkelijk zijn verricht. In de ledenvergadering van heden avond (hotel De Lindeboom—Texel, aanvang 20.00 uur) zal het bestuur gedetailleerd op het probleem ingaan. In verband daarmee wordt voor deze vergadering grote belangstelling ver wacht. Op de Oosterenderweg ter hoog te van De Waal vond vrijdagmiddag een ongeluk plaats, waarbij de 17- jarige Martin Loo uit Laren/NH ern stig gewond raakte en per ambulan ce naar het Parkzicht-ziekenhuis ver voerd moest worden. De bromfiet- sende jongeman liep ernstig hoofd letsel en een enkelfractuur op. Het ongeval gebeurde tijdens een zware regenbui toen Martin Loo in gezelschap van een vriend, komende uit noordelijke richting per bromfiets de Oosterenderweg overstak. De twee jon gens, die achter elkaar reden, hebben hierbij onvoldoende op het kruisende verkeer gelet. De vanuit de richting Den Burg naderende Peugeot van de heer J. Drijver uit Oosterend kon de in fel oranje gekleurde vriend nog net ontwijken, maar kwam vervolgens wel in botsing met de er achter rijdende Martin Loo. Deze had groengekleurde kleding aan wat mede gezien de weers omstandigheden onvoldoende opviel. Loo werd geschept en kwam aan de overzijde van de weg in de berm te recht. De bromfiets werd totaal ver nield en de Peugeot liep plaatschade op. De toneelclub van Zuid-Eierland brengt vrijdag 27 april a.s. een her haling van het succesvolle blijspel „Bloemen voor Barbara", aanvang- 20.00 uur in de kapel „Bethel". Zondagmiddag 6 mei zal op het Bouwdorpterrein (achter de gymnas tiekzaal aan de Beatrixlaan) een mars en show-festival worden gehouden, waaraan naar verwachting door zeker tien drumbands en majorettegroepen zal worden deelgenomen. Het evenement wordt georganiseerd door het Kon. Texels Fanfare/DEK onder auspiciën van de ANU (Algemene Nederlandse Unie van Muziekverenigingen). Nadere gegevens volgen nog. In de nacht van zaterdag op zondag werd door een tot dusver onbekend gebleven automobilist langs de Emma- laan in Den Burg een hekje vernield en werden bovendien enkele stenen paaltjes geramd. In verband hiermee zoekt de politie naar een witte perso nenauto (vermoedelijk een Volks wagen), die aan de rechtervoorzijde en kele deuken heeft opgelopen. Do foto goeft een beo ld van hot „paswork" in do L TS-kantine. Het Koninklijk Texels Fanfare/DEK zal op Koninginnedag voor het eerst op straat verschijnen met de nieuwe uni formen, zowel in Den Hoorn als in Den Burg. Zaterdag moesten alle 64 muzi kanten maar ook de majorettes naar de kantine van de technische school komen om een uniform te passen, on der leiding van de leverancier de fa. Zwart uit Limmen. De bruin-beige uni formen zien er bijzonder fraai uit en maken het korps tot een noèj aantrek kelijker visitekaartje voor Texel dan het al was. Overigens zijn wel maatregelen getroffen om het financieel zodanig te regelen dat steeds voor aanvulling kan worden gezorgd. Want de jonge leden groeien uit hun uniformen en ook nieu we leden zullen steeds van een nieuw pak voorzien moeten worden. Zo is be sloten dat de leden zelf een jaarlijkse bijdrage voor het uniform zullen stor ten. Bij het uniform horen ook bruine schoenen, die op Texel zelf zijn aange schaft: de firma bracht daarvoor een sterk gekorte prijs in rekening. Het is de bedoeling dat het KTF/DEK zijn waardering voor de goedgeefsheid van de burgerij tot uitdrukking brengt door zich binnenkort in alle Texelse dorpen te laten zien en horen. BREVtN UM LCZDtS - BUTCN VtMMTWOORDCLUXMlO «X DC «tWJ.1t uitgegeven. De inkomsten uit de reser veringsdienst stegen wel: van 740.000,- naar 744.000,-. Het bedrag aan leden contributie vertoont een verminderde tendens omdat het ledental is gezakt tot ongeveer 850, terwijl het jarenlang even boven de 900 heeft gelegen. In de vergadering van woensdag avond zal ook de voorlopige begro ting 1979-1980 worden behandeld. Ge zien het vroege tijdstip staat het wel vast, dat deze cijfers nog zullen worden gewijzigd. Indiening van de begroting voor dat jaar is echter nodig in ver band met de gemeentesubsidie. De volledige jaarstukken liggen voor leden ter inzage op het kantoor van de VW in Den Burg en ook op de verga dering van woensdag. Dan zal ook de onlangs uitgekomen nieuwe Texel- folder en de Waddenfolder worden gepresenteerd. B. en W. willen voor Texel een algemeen sluitingsuur voor hore cabedrijven om 02.00 uur. Dit tijdstip zou moeten gelden gedu rende het hele jaar, ook in de weekenden en moet ook gelden voor zaken waar alleen gegeten kan worden. Met deze zeer een voudige en daardoor goed te controleren regeling heeft het college de knoop doorgehakt na langdurig overleg en na kennis te hebben genomen van de meest uiteenlopende standpunten en mogelijke regelingen. Sluiten om twee uur gedurende het hele jaar is in overeenstemming met de wens van de afdeling Texel van Horeca Nederland maar deze organisatie had ook nog de mogelijkheid voor nachtbe- drijven (die tot vier uur open mogen zijn) geopend willen zien. Met het oog op de nachtrust voelden B. en W. daarvoor echter niets. Het college meent dat de nu voorgestelde regeling in zeer rede lijke mate inspeelt op het uitgaanspa- troon. Het door B. en W. ingenomen stand punt over de sluitingstijden is het belangrijkste agendapunt op de verga dering van de commissie algemene zaken op woensdagmiddag a.s., aan vang 15.30 uur in het raadhuis. Tot dusver gold de regeling dat de sluitingstijd op vrijdag- en zaterdag avond vrij was. Voor de overige dagen moest gesloten worden om 24.00 uur, 's zomers om 01.00 uur. Enige tijd geleden deed Horeca Ne derland het verzoek om daarin verande ring te brengen. Deze organisatie wilde aanvankelijk een algemeen sluitingsuur van 01.00 uur op alle dagen gedurende het hele jaar en wenste daarnaast een beperkt aantal nachtbedrijven. Meningen Het college zette daarop alle sluizen voor inspraak en discussie open, wat leidde tot tal van tegenvoorstellen: Horeca kwam met een gewijzigd ver zoek (algemeen sluitingstijdstip van 02.00 uur), de burgemeester stelde voor een algemeen sluitingstijdstip van 01.00 uur, in de weekenden tot 02.00 uur, en deed nog een tweede suggestie: alge meen sluitingstijdstip 01.00 uur. De meerderheid van de commissie algeme ne zaken wilde in de winterperiode een sluitingstijd door de week van 24.00 uur en in het weekend om 01.00 uur. In de zomer wilde de commissie een sluitings tijd van 01.00 uur door de week, in het weekend om 02.00 uur en daarnaast enkele nachtbedrijven toestaan. Verder was er nog de suggestie van het raadslid G. Jansen die voorstelde de sluitingstij den door de week vrij te laten en in het weekend om 02.00 uur te sluiten. Verzet De burgerij liet zich ook niet onbe tuigd. Er kwam onder meer een brief van de Gereformeerde Vrouwenvereni ging Ora et Labora die zich tegen elke verruiming van sluitingstijden verzette; de bestaande regeling werd al te ver gaand gevonden. Het Overkoepelend Orgaan van Vrouwenorganisaties was tegen onbeperkt open zijn in de week enden, maar kon zich wel verenigen met de wensen van Horeca Nederland. Mevrouw T. Krijnen-Bays was tegen nachtbedrijven en vrije sluitingstijden, mevrouw J. Feikema-Bakker had er bezwaren tegen dat per week twee nachten onbeperkt kan worden 'getapt', A. A. Verberne wilde geen ruimere openingsmogelijkheden omdat nu al veel ongerief wordt ondervonden in de nachtelijke uren. De Gereformeerde Mannenvereniging was tegen langere openingstijden en vroeg zich af of de huidige regeling niet beter kan worden ingeperkt. De Samenwerkende Refor matorische Partijen verzochten met klem niet op het voorstel van Horeca Nederland in te gaan in verband met het drankmisbruik, de bedreiging van de verhouding binnen de gezinnen, versto ring van de nachtrust en de gevolgen voor de openbare orde. Commentaar Horeca Nederland gaf per brief com mentaar op de diverse voorstellen, waarin nogmaals werd gepleit tot een algemeen sluitingsuur van 02.00 uur alsmede enkele nachtzaken. „Dit voor stel bevat alle noodzakelijke elementen die aan een goede en overzichtelijke regeling gesteld moeten worden". Het bestuur van de Texelse afdeling van Horeca Nederland wees er verder op dat zij de taak heeft de economische belan gen van haar leden te behartigen maar dat zij daarnaast ook de goede ver standhouding met de klanten, de inwo ners van Texel en de overheid op prijs stelt. „Een klein gedeelte van het uit gaande, vaak oudere publiek wenst niet op een vrij vroeg tijdstip naar huis gezonden te worden, daarom achten wij een beperkt aantal nachtzaken noodza kelijk. Verder wordt het wenselijk ge acht dat de ontnuchteringszaken om 2.30 uur sluiten". Naar aanleiding van het ingezonden stukje in de Texelse Courant van de heer H. Leijen en z'n buurman wil ik graag het volgende opmerken. Als de heren het verslag van de Raad goed gelezen hadden, moesten ze we ten dat ik geen kritiek op de hulpverle ning geleverd had; maar de Raad een verslag van het fatale uur heb gedaan met de vraag om te komen tot een snellere hulpverlening. Er stond niet in dat verslag dat de hulpverlening pas na een uur op gang kwam, maar dat de heer B. Gieze pas als laatste, na een uur, bevrijd werd. Ook was ik niet op de hoogte dat de apparatuur van de brandweer gewei gerd had, dat las ik later in de krant. Dat mensen kritiek hebben inplaats van te helpen is ook niet van toepassing op mij, daar ik ruim een half uur heb geprobeerd de heren in de auto te beschermen tegen de sneeuwstorm door een deken voor de kapotte ruit te houden. Met opzet heb ik geen stukje in de krant gezet omdat kritiek achteraf niet de bedoeling was en na de behandeling van m'n brief in de Raad ben ik van mening dat dit de juiste weg was. Als de heer Leijen en z'n anonieme buurman nog eens kritiek hebben Is het goed eerst grondig geïnformeerd te zijn voor ze weer naar de pen grijpen. Voor mij is dit de laatste reactie. Mevrouw H. Jansen-Leurs, Zuid-Eierland Discussie gesloten. Red.

Texelsche Courant | 1979 | | pagina 1