Vernieuwd jeugdgebouw in gebruik genomen Commissie bundelt krachten voor belangen bejaarden VERLENGSTUK VAN HET KERKELIJK WERK ■wt -m - riTiiirmmn—i wkST' l. sta:ui—.J»- Vïaatasu,- jf 8k" 1 V JS&' S „De Wielewaal" vergadert over ijsbaan in De Waal Plattelandsvrouwen op reis „Dorp tegen dorp" in Oudeschild Zusterkringen p' naar het Nioz w J. W. van der Wal hoofd CVO-school Duinbrandje PAGINA 2 TEXELSE COURANT DINSDAG 24 APRIL 1979 jg, J II -r- Het Hervormd en Gerefor meerd jeugdwerk van Oos terend beschikt sinds zater dag over een fraai en doelma tig gebouw. Het is het voor malige Gebouw voor Christe lijke Belangen aan de Oranje straat, dat een vrij ingrijpende verbouwing heeft ondergaan. Er is nu een royale, sfeervol in gerichte hobbyruimte en een aparte gespreksruimte. Vooral laatstgenoemd vertrek heeft een belangrijke functie. Het kerkelijk jeugdwerk in Ooster end is niet alleen uit op ont spanning, maar wil ook gele genheid bieden voor een goed gesprek, waarbij de christelijke levensovertuiging centraal staat. Het Gebouw was oorspronkelijk eigendom van de Gereformeerde Kerk van Oosterend. Thans is het gezamenlijk eigendom van zowel de Gereformeerde kerk als de Hervorm de gemeente. Beide kerken hebben zich garant gesteld voor het jaar lijkse exploitatietekort van het Jeugdgebouw. Het is waarschijnlijk een unieke zaak in Nederland dat twee verschillende kerken, samen onroerend bezit hebben. Het jeugdgebouw werd zaterdag met enig feestvertoon in gebruik gesteld. Mevrouw B. Mechielsen-Breman mocht de deur ontsluiten als blijk van waardering wegens het feit dat zij zich al jaren intensief met de leiding van de jeugdclubs bezig houdt, zelfs lang Mevrouw B. Mechielsen-Breman ontsluit het vernieuwde jeugdgebouw, dat daarop door de genodigden werd bezichtigd. voordat het Hervormd en Gereformeerd jeugdwerk 7'/2 jaar geleden fuseerden. Voordat de deur openging zong de jeugd o.l.v. de heer KI. Eelman een speciaal voor deze gelegenheid ge maakt lied. De sleutel werd na de ope ning overhandigd aan de heer H. v.d. Brink, de beheerder van het gebouw. leder welkom Het jeugdgebouw staat in feite ten dienste van de totale jeugd van Ooster end en omgeving, ook de niet- kerkelijken zijn welkom. Er zijn thans 120 leden, die naar leeftijd zijn verdeeld over zes verschillende clubs. Met de (vrijwillige) leiding houden zich ca. 10 personen bezig. De verbouwing werd naar een ontwerp van architect dank zij hun harde werken. Dit wordt maar al te gemakkelijk vergeten. Kijken we naar de nabije toekomst, over zo'n 10 tot 20 jaar, dan zullen de problemen met voortzetting van het huidige beleid, helemaal de pan uitreizen. Er zijn dan naar verhouding zoveel ouderen, dat, als we niet nu reeds beginnen met het voeren van een beleid gericht op de toekomst, we mogelijker wijs voor een onoplosbare situatie ko men te staan. Niet alleen in financieel, maar ook in sociaal opzicht. De kans is dan levensgroot aanwezig, dat ouderen gezien gaan worden als een maatschap pelijke bedreiging. En zou dat niet al te gek zijn, we hopen toch allemaal oud te worden. Afgeven op ouderen is uitein delijk afgeven op jezelf. De overheid laat het niet bij bezuini gingen, zij begreep wel dat er iets tegenover gesteld diende te worden. Er moet meer met vrijwilligers gewerkt worden, de burenhulp moet nieuw leven ingeblazen worden etc. Natuurlijk wie vindt vrijwilligerswerk niet prachtig en er is door vrijwilligers veel te doen bijv. kleine klusjes, ziekenbezoek, bood schappen doen, hond uitlaten, warme maaltijden rondbrengen etc. Dit laat zich ook moeilijk in betaald werk omzet ten. En wie zal zeggen dat burenhulp niet prachtig is? De tijden zijn echter wel veranderd en veel van wat vroeger gold heeft in onze huidige maatschappij geen waarde meer. Daar is veel mee gewon nen maar ook wel verloren. Afhankelijk Rondom dit thema is in de ouderen- gespreksgroepen 'Iedere tijd is leeftijd' die in alle dorpen zijn, heel wat afge praat. Zo was die burenhulp vroeger niet zonder meer vrijwillige hulp, het was ook noodzakelijk. Door omstandighe den gedwongen was men veel meer op elkaar aangewezen. In de genoemde gespreksgroepen is naar voren gekomen dat het op elkaar aangewezen zijn vroeger ook niet alles was en dat ouderen kiezen voor de huidige samen leving. De indruk bestaat dat de over- Alkema uitgevoerd door de volgende bedrijven: aannemer Drijver, Rentenaar (elektra en dakbedekking), Fokko Mul der (tegelwerk). Meubelhuis Texel (stoffering), Fa, Bremer (schilderwerk). Met het projekt is totaal 7160.000,— gemoeid geweest, waarbij de inbreng van het oude gebouw ter waarde van 760.000,— is begrepen. Voor de bouw werden belangrijke subsidies ontvan gen van CRM, gemeente, provincie en Nationaal Jeugdfonds. De heer C. de Wolf, voorzitter van de Commissie Jeugdgebouw, bracht na afloop van de plechtigheid in dorpshuis De Bijenkorf het samengaan van het Gereformeerd en Hervormd jeugdwerk in herinnering. Dominee De Gier en zijn vrouw hebben aan deze ontwikkeling, 7'/2 jaar geleden, belangrijk bijgedra gen. De samenwerking had een vrij sterke expansie van het jeugdwerk tot gevolg, waardoor de al bestaande ruim teproblemen acuut werden. In het oorspronkelijke Gebouw voor Chr. Belangen (slechts één ruimte) zat de jeugd „op de schopstoel" en moest nogal eens wijken voor bijeenkomsten en partijen. In vruchtbare samenwerking tussen beide kerken, werd het probleem opgelost. Erkentelijk toonde De Wolf zich jegens de heren G. A. Oskam en G. Praam- stra, die er voor zorgden dat de ver langde subsidies er kwamen en jegens notaris Boswijk die de juridische kanten van de samenvoeging en de gezamen lijke exploitatie door beide kerken be hartigde. Naar verwachting zullen de kerken ieder 4 - 5000 gulden op de ex ploitatie moeten toeleggen. Dat gebeurt echter van harte, want de kerken zien het jeugdwerk als een logisch verlengstuk van hun activitei ten. „De kerk moet niet alleen verbie den maar ook de hand reiken en zich daarbij een kerk in beweging tonen", aldus de heer De Wolf. Ouwe sokken met geld Elko Vermeulen sprak namens de oudercommissie van het gezamenlijk Hervormd en Gereformeerd jeugdwerk. Hij wees er onder meer op dat een nieuw gebouw onmisbaar is, maar dat een goede, enthousiaste leiding minstens zo belangrijk is en dat het ook niet zal gaan zonder de morele steun van ouders en andere betrokkenen. Vermeulen overhandigde een oude kous, waarin zich een hoeveelheid guldens bleek te bevinden, bestemd om iets te kopen voor aankleding van het gebouw. Het bleef niet bij die ene kous, maar er werden tot groot plezier van de genodigden nog ettelijke kousen en sokken met geld aangedragen. Alles kwam in een pan terecht en tenslotte was een bedrag van 71500,— bijeen. Verder werd het woord gevoerd door de heer P. Riemens namens de Com missie van beheer van de Gereformeer- heid vanwege geldgebrek, een vroegere situatie idealiseert. Maar hoe dan ook, vrijwilligerswerk en burenhulp kunnen er in veel gevallen toe bijdragen dat oude ren langer zelfstandig kunnen blijven wonen en hebben dus grote waarde. In de praktijk blijkt echter steeds weer, dat wanneer ouderen de beslis sing namen om naar een verzorgingste huis te gaan, het feit dat zij de dagelijkse huishoudelijke werkzaamheden niet meer aankonden, de doorslag gaf. Met name de stichtingen voor Gezinsverzor ging en Bejaardenhulp bieden hier hulp maar moeten door bezuinigingen ge dwongen, steeds meer hulpbehoevende ouderen aan hun lot overlaten. Buren en vrijwilligers moeten maar een stuk werk van deze stichtingen overnemen, zegt het Rijk. We weten echter maar al te goed dat huishoudelijk werk tegen woordig niet zo in trek is en onbetaald zeker niet. Het blijkt in de praktijk dan ook moeilijk, zo niet onmogelijk, vrij willigers te vinden, die een aantal keren per week het huishoudelijke werk bij ouderen willen doen. Alleen bij ziekte wil het nog wel eens lukken om iemand te vinden die tijdelijk wil inspringen. En voor veel ouderen is het hebben van een eigen betaalde huishoudelijke hulp een onmogelijke zaak. Veel erger is dat ouderen weer de liefdadigheidshoek ingedrukt worden. Onzeker En laten we wel wezen, al bieden buren en vrijwilligers nog zo graag hulp, het blijft onzekere hulp want deze hulpverlening laat zich nu eenmaal niet dwingen. Daar kan je je toekomst toch niet aan ophangen. Willen ouderen blijven kiezen voor zelfstandig wonen, laat de overheid het dan ook mogelijk maken door het voeren van een beleid dat hier daadwerkelijk op gericht is. De bezuinigingen op de stichtingen die het zelfstandig wonen van ouderen helpen realiseren, dienen onmiddellijk ongedaan gemaakt te worden. Terugkerend naar de aanhef van dit artikel kunnen we een positiever geluid laten horen. de kerk Oosterend, de heer G. A. Oskam van de Welzijnsstichting Texel, mede namens B en W. Laatstgenoem de liet uitkomen dat het jeugdwerk bij de exploitatie geen beroep zal doen op de gemeentelijke subsidiepot en sprak ook zijn waardering uit voor het vele eigen werk dat in het projekt is gesto ken. Hij hoopte wel dat het Hervormd- Gereformeerd jeugdwerk nu ook zou deelnemen aan de sectie jeugd- en jon gerenwerk van de Welzijnsstichting. Vervolgens werd namens de jonge Vrouwenvereniging een fraai droog- boeket aangeboden en werden hartelijke woorden gesproken door de predikanten van de betrokken kerken: dominee De Boer en dominee Van Zijll Langhout. Ter gelegenheid van de opening werd 's avonds in De Bijenkorf een drukbezochte gezellige avond gehouden. Daarbij werden onder meer de gebroeders Vlaming van de TX 11 gehuldigd, omdat de jeugdclubs gedu rende de verbouwing gebruik hebben mogen maken van de nettenschuur van Vlaming. In De Waal bestaan plannen om op het sportveld zodanige voorzieningen aan te brengen dat dit 's winters als ijsbaan kan worden gebruikt. Tijdens de vergadering van de stichting Dorpshuis De Wielewaal op donderdagavond 26 april, aanvang 20.30 uur, zal hierover worden gesproken. Opkomst van zoveel mogelijk Waalders is daarom gewenst. Ook zal worden gepraat over het even tueel benoemen van een beheerder voor het dorpshuis. Voor de bestuursverkie zing zijn de heren S. Plaatsman en B. van Heerwaarden aftredend, doch her kiesbaar. Ook de speeltuin van De Waal zal onderwerp van discussie zijn. Dinsdag 8 mei maakt de afdeling Texel van de Plattelandsvrouwen een reisje naar Enkhuizen, Lelystad, Wor- kum en Den Oever. Vertrek met de boot van 8.05 uur. Via de bollenvelden wordt naar Enkhuizen gereden waar het Zui derzeemuseum wordt bezocht. Over de nieuwe dijk gaat het daarna naar Lely stad, waar ook een expositie wordt bekeken. In Workum wordt een bezoek gebracht aan een pottenbakkerij en in Den Oever wordt gedineerd. De dames komen met de boot van 19.35 uur terug naar Texel. De kosten van het reisje bedragen 747,50 per persoon, alles inbegrepen. Opgave kan geschieden bij mevrouw Zegel, telefoon 2728 of me vrouw Lap, telefoon 2941 De nu opgerichte werkcommissie is uit de volgende personen samengesteld: De heer W. E. van Hagen, Naalrand 29, Den Hoorn, 02226-358 (Den Hoorn). De heer J. Dalmeyer, Dorpsstraat 41, De Koog, 02228-571 (De Koog). De heer J. A. Brinks, Molenlaan 20, De Cocksdorp, 02222-309 (De Cocks- dorp). Mevrouw J. van Beek, De Ruyter- straat 56, Oudeschild, 02220-4087 (Ou- deschild). Mevrouw G. Roeper, Achtertune 2, Oosterend, 02223-204 (Oosterend). De heer J. Beumkes, Sommeltjesweg 5, De Waal, 02220-3938 (Den Burg, De Waal). De heer S. de Waard, Burdetstraat 1, Den Burg, 02220-3338 (A.N.B.O.). De heer M. Bakker, Elemert 14, Den Burg, 02220-3221 (Stichting Bejaarden zorg). Mevrouw N. Schuyl, Julianastraat 3, Den Burg, 02220-4152 (Gezinsverzor ging). Mevrouw A. van der Vis, Wulkpad 2, Oosterend, 02223-651 (Maatschappelijk Werk). Mevrouw M. de Jager, Witte Kruis- laan 19, Den Burg, 02220-3241 (Groene Kruis). Mevrouw W. de Vries, Gasthuisstraat 21, Den Burg, 02220-2301 (Verzorgings huis). De heer R. Coutinho, Schilderend 40, Den Burg, 02220-2023 (Huisartsen). Mevr. G. M. Langeveld, Postweg 132, Eierland, 02225-237 (Vrouwenor ganisaties). Mevrouw R. Segerink, Tjakkerstraat 6, Den Burg, 02220-3585 (Hollebolbe- raad). De heer J. de Graaf, Binsbergenstraat 4, Den Burg, 02220-3177 (Hollebolbe- raad). De heer C. van Trigt, Groeneplaats 1, Den Burg, 022203041 (Gemeente). De heer J. H. Hylkema, Kogerstraat 17a, Den Burg, 02220-4557 (Theologen- convent). De heer N. Nagtegaal, Burgwal 32, Den Burg, 02220-2696 (Bejaardenwerk). Mevrouw A. C. Huizinga, De Zes 13, Den Burg, 02220-3533 (Welfare). De heer G. A. Oskam, Groeneplaats 1, Den Burg, 02220-3041 (Welzijns stichting). De heer P. Arensman, Groeneplaats 1, Den Burg, 02220-3041 (De Lichtboei), Het bestuur wordt gevormd door de volgende personen: de heer De Waard (voorzitter), mevrouw De Vries (secre taresse), de heer De Graaf (penning- Zaterdagavond 28 april a.s. won in dorpshuis 't Stuitje een „Dor tegen dorp"-spel gehouden, georgi niseerd door de Gemeenschap Oi deschild. Dit spel is speciaal bedoel voor de jeugd van het voortgeze onderwijs. De deelnemers zijn inmiddels gefoi af meerd en van een deel van de opdrach ki ten voorzien. De diverse dorpen kome met een afvaardiging, die de verschil lende opdrachten zullen moeten uitvoe ren. Een deskundige jury zorgt voor d beoordeling. Dit spannende gebeurei begint om 20.00 uur en duurt tot onget° veer 22.30 uur. Na afloop is er disco si' theek. Belangstellenden zijn gratijm welkom. nc df 01 De Federatie van Doopsgezinde Zus terkringen maakt het jaarlijkse uitstapje deze keer naar het Nioz in 't Horntje op el dinsdag 1 mei. De bioloog Kuipers za j, vertellen en wat laten zien over het j,, onderzoek van jonge schol. De dames vertrekken (met eigen vervoer) om 13.30 uur vanaf het parkeerterrein aan de v Emmalaan in Den Burg. Opgave is nog mogelijk tot vrijdag 27 april bij mevrouw c Van Dijk-Keijser, Schilderend 53, Den j. Burg, telefoon (02220) 2909. e De heer J. W. van der Wal (42) uit Oostwold (Gr.) is per 1 augustus be noemd tot hoofd van de CVO-school te Den Burg. Hij wordt opvolger van de heer Veldhuis die met ingang van dezelfde datum met pensioen gaat. De heer Van der Wal (Nederlands Hervormd, gehuwd en vader van drie kinderen) is momenteel hoofd van een 5-klassige christelijke school. Het be stuur van de Texelse CVO-school koos t hem uit 28 sollicitanten. De heer Veldhuis vertrekt ondanks het feit dat het nog enkele jaren duurt voor dat hij de 65-jarige leeftijd heeft bereikt op grond van een bijzondere ministe riële regeling. Zaterdagmiddag ontstond brand in de duinen nabij het Natuurrecreatie- centrum. Ongeveer 200 m2 van de begroeiing ging verloren. Het vuur werd door mensen uit de omgeving uit geslagen, zodat de brandweer er weinig aan hoefde te doen. De oorzaak van de brand is onbekend gebleven. meester), de heer Beumkes (vice-voor- zitter) en mevrouw Langeveld (alg. ad junct). Zoals uit deze samenstelling blijkt zijn praktisch alle organisaties en instanties, die zich geheel of ten dele met het bejaardenwerk bezig houden, vertegen woordigd. De commissie zal zich sterk maken voor een bejaardenbeleid in al zijn facetten en niet alleen gericht zijn op de zelfstandig wonende bejaarden, maar ook op hen die wonen in de verzorgings huizen en in een verpleeghuis. De eigen identiteit van alle op het bejaarden terrein werkzame organisaties en instan ties zal worden geëerbiedigd en ook is het geenszins de bedoeling dat bestaan de en nieuwe initiatieven zonder meer worden overgenomen. De werkcommis sie zal waar nodig adviseren, coördine ren en zelf ook nieuwe activiteiten ontwikkelen. Reeds is naar het gemeen tebestuur een brief verzonden waarin gevraagd wordt de commissie als advi serend lichaam te erkennen en de werk commissie in de gemeentelijke beleids voering t.a.v. de Texelse ouderen, te betrekken. De commissie hoopt dat veel ouderen hem weten te bereiken en om de drempel zo laag mogelijk te maken zijn daarom alle namen en adressen van de werkcommissieleden genoemd, leder een die iets te zeggen heeft is van harte welkom. Óm een optimaal beleid te kunnen voeren is een zo breed mogelijke informatie van groot belang. Binnen niet al te lange tijd zal de commissie met de uitvoering van een enquête onder ouderen beginnen. In deze enquête worden een groot aantal zaken aan de orde gesteld zoals: bejaar denhuisvesting, vrijwilligers- en buren hulp, activiteiten voor ouderen en hulp verleningsinstanties. Te zijner tijd willen we u daar meer informatie over verstrekken. Mogen we afsluiten met het uitspre ken van de wens, dat de nieuw gevorm de Werkcommissie Bejaardenwerk Texel (W.B.T.) het vertrouwen van heel de Texelse bevolking zal krijgen en zeker van de Texelse ouderen. Wij van onze kant zullen hier alles aan doen. Werkcommissie Bejaardenwerk Texel, p/a Dienstencentrum Hollebol, Burgwal 32, Den Burg, telefoon (02220) 2696 Sinds kort functioneert op Texel een 'Werkcommissie Bejaardenwerk Texel'. Deze organisatie kan worden beschouwd als een bundeling van alle krachten die zich bezig houden met ouderenproblematiek. De werkcommissie ressorteert onder de regionale stichting Welzijn voor Ouderen (Texel, Den Helder en Schagen) de opvolger van de Stichting voor Voorzieningen Ouderen. Doel van de werkcommis sie is een op het eigen karakter van de gemeente afgestemd bejaardenbeleid ont wikkelen. Cp deze wijze wil men een eind maken aan het feit dat het bejaardenwerk tot dusver is versnipperd, dat de ouderen zelf te weinig in het bejaardenwerk verte genwoordigd zijn en dat het bejaardenwerk onvoldoende plaatselijk gestalte krijgt. Naar aanleiding van deze ontwikke ling wil de werkcommissie via deze krant graag wat gedachten over het bejaar denwerk openbaren. „De nieuwsmedia hebben de laatste tijd opmerkelijk veel aandacht aan de bejaarden besteed. De televisie bijv. heeft recentelijk een flinke duit in het zakje gedaan met een groot aantal pro gramma's waarin zij centraal stonden. Geheel terecht, want het mag zo lang zamerhand aan iedereen wel duidelijk worden dat er op dit terrein heel wat mis en dus te verbeteren is. Met name de rijksoverheid voert een wel zeer merk waardig ouderenbeleid. Aan de ene kant propageert die overheid dat het beter is voor ouderen om zo lang mogelijk zelf standig thuis te blijven wonen en is zij dienaangaande het aantal verzorgings huizen aan het inkrimpen, terwijl die zelfde overheid tegelijkertijd aan de andere kant het de stichtingen, die dit zelfstandig wonen helpen realiseren, zeer moeilijk maakt hun werk naar behoren te vervullen. Het rijk heeft de subsidies voor dit werk sterk vermin derd. Veiligheid Slechts een tiental jaren geleden kozen veel ouderen eigenlijk te vroeg voor het verzorgingstehuis. Allerlei fac toren speelden daarbij een rol, met name het gevoel veilig te zitten als je niet meer voor jezelf kunt zorgen. Al gauw bleek dit wel erg kostbaar en mede door de praktijk waarin bleek dat veel ouderen te vroeg voor het verzor gingshuis hadden gekozen, werd het roer omgegooid, namelijk: van een beleid gericht op wonen in verzorgings tehuizen, naar een beleid gericht op het zelfstandig wonen. De stichtingen die dit nieuwe beleid hielpen gestalte te geven, werden door de overheid krach tig gesteund en groeiden sterk. Deze stichtingen, de Stichtingen voor Gezins verzorging en Bejaardenhulp en de Stichtingen Gecoördineerd Bejaarden werk, bleken hard nodig te zijn. De overheid had in de roos gescho ten. Het beleid gericht op zelfstandig wonen van ouderen, sloeg bij diezelfde ouderen goed aan en momenteel is er bijna geen oudere die niet in eerste instantie kiest voor zelfstandig blijven wonen Zelfstandig blijven wonen zo lang als het kan. De gedachten hierover lopen bij ouderen en overheid dus duidelijk parallel, zij het verschillend gemotiveerd. Bij de overheid hebben financiële overwegingen een grote rol gespeeld, bij ouderen de wens om zo lang mogelijk (je) eigen baas te blijven. Zelfstandig blijven wonen, thuis, in een bejaardenwoning, in een serviceflat, met eventueel een betaalde huishoude lijke hulp, het is altijd goedkoper dan een plaats in een verzorgingstehuis en de ouderen willen het ook nog. Dient men geen verantwoordelijkheid te dra gen voor iets dat men zelf heeft losgemaakt? Ja toch zekerl Zo ook de overheid. Billijk? Dat er bezuinigd moet worden, daar is bijna iedereen het mee eens. Maar moeten nu juist de ouderen het kind van de rekening worden? Moeten nu juist de ouderen verhoudingsgewijs zoveel aan de bezuinigingen bijdragen! Diezelfde ouderen aan wie wij voor een belangrijk deel te danken hebben dat wij nog steeds in zo'n welvaartsstaat leven.

Texelsche Courant | 1979 | | pagina 2