Cjrocn c2wartsjexels in het „De boeren en vissers hebben de Waddenzee niet verpest. RST-plannen tijdig in openbaarheid op school in O.L.S. De Bruinvis AGRARIËRS DISCUSSIEERDEN MET BURGEMEESTER EN HOOFDBESTUURSLID Muziekschooldirecteur Hans Mulder verlaat Texel Regio-onderzoek naar baarmoederhalskanker start in september u V MM M Onder invloed uit de bocht Doorgereden Gecombineerde krant 50 JAARGANG NR. 9378 fEXELSE DINSDAG 15 ME11979 COURANT «d< ef actie: Harry de Graaf, Pelikaanweg 75, De Koog, efoon (02228) 266 en Wessel Post, Burdetstraat 17, in Burg, telefoon (02220) 3543. ior advertenties, abonnementen etc. wende men zich 1de uitgever Langeveld De Rooy B.V., 'as istbus 11, Den Burg, telefoon (02220) 2741. la Verschijnt dinsdags en vrijdags. Postgiro 652. Abonnementsprijs 711,50 per kwartaal 70 cent incasso; los 50 cent. Bankrelaties: Amro Bank nr. 4699.17.636 Rabobank nr. 3625.01.742; NM8 nr. 6734.60.398. „Niet de boeren of de vissers, maar onder meer de plasticindustrie ieft de Waddenzee verpest". Aldus een uitspraak van burgemeester Engelvaart, donderdagavond na afloop van het huishoudelijk edeelte van de vergadering van de Texelse afdeling van de R lollandsche Maatschappij voor Landbouw in het Eierlandsche Huis te )e Cocksdorp. Het was een praatje voor de vuist weg, waarin de heer h ngelvaart verschillende aspecten belichtte van de ruimtelijke iroblemen waarmee Texel en het overige Waddengebied hebben te taken. Uit het praatje bleek duidelijk dat de burgemeester de uimtelijke belangen van Texel het beste denkt te kunnen dienen, door ctief mee te praten in Haarlem en 's Gravenhage. Geluiden uit de inderwerpelijke gebieden zelf worden daar nog te weinig gehoord. 2,l De burgemeester wilde zeker niet de idruk wekken dat van bedreiging van et waddengebied geen sprake zou zijn. 5, flet name spuwde hij zijn gal over de 5, tilitaire oefeningen zoals die van de 57 .uchtmacht op Vlieland. Het ziet er niet 5/ aar uit dat de Planologische Kern- 57 eslissing voor de Waddenzee daar veel wandering in zal brengen, evenmin irouwens als in de plannen voor olie- y ixploratie en exploitatie. „Op Vlieland f ijn meer vliegbewegingen dan op ichiphol. Vogelwachters kunnen zich ijdens excursies soms niet verstaanbaar naken als gevolg van het vliegtuig- iwaai. Op Terschelling is vergaderen 1 ioms onmogelijk om dezelfde reden en 1 Ie vliegtuighinder veroorzaakt algemene marie die zich onder andere mani- 5' esteert bij kinderen". In hoeverre de 5' 'lanologische Kernbeslissing voor de J1 Waddenzee consequenties heeft voor 0' le eilanden, is nog niet geheel duidelijk. (laar met zekere beperkingen op het and moet toch rekening worden ge- louden in verband met het 'uitstralings- rffect'. De heer Engelvaart achtte het jijvoorbeeld niet onmogelijk dat de jouw van torensilo's op weerstanden lou stuiten. Duidelijkheid 1 Spreker stelde vast dat een vrij algemene angst heerst over de gevolgen van de PKB, maar hij vond dat de rijks- - overheid die angst het beste kan weg nemen door zijn maatregelen alleen te richten tegen de werkelijke bedreigers van het waddengebied en daarover een duidelijke uitspraak doet. Het beleid in 's Gravenhage noemde de burgemeester 'soms ongeloof waardig', niet alleen in planologisch opzicht maar ook bijvoorbeeld wat betreft de plannen voor een andere grondslag voor de onroerend goed- belasting. Den Haag schijnt voor de economische waarde als grondslag af te willen en naar een opppervlakte-tarief te streven, uitgerekend nadat de ge meenten hun door Den Haag geboden keus hebben gemaakt. Texel heft de belasting op grond van de economische waarde van het betreffende onroerend goed en zal dat systeem dus mogelijk moeten veranderen. -Terloops liet de burgemeester zich ontvallen dat de Texelse problematiek hem bepaald niet was meegevallen. ,,lk ben nu bijna een jaar op Texel, maar ik had gedacht dat ik me sneller zou hebben ingewerkt. Het valt ook niet mee om ook nog wat privé-tijd over te houden". Beheersovereenkomsten Het woord werd ook gevoerd door hoofdbestuurder C. Bruin van de HMVL. Hij ging onder meer in op het streven van de overheid om delen van Neder land landschappelijk aantrekkelijk te houden door het aangaan van bindings overeenkomsten. Hij veroordeelde deze werkwijze en was van mening dat de voorwaarden van de beheersover eenkomst voor de betrokken agrariërs Op Texel is de indruk ontstaan dat het bestuur van de Recreatie stichting op nogal eigengereide wijze bezig is grootscheepse plannen ,S te ontwikkelen voor De Koog. Niet alleen in de gemeenteraad, maar ,1 ook daarbuiten wordt gevreesd dat de exploitatie van de 26 miljoen 7 gulden vergende voorzieningen nooit sluitend kan zijn en dat de gemeenschap op een of andere manier voor de kosten moet ,1 opdraaien zonder invloed op deze plannen te hebben. Met name de opmerking van wet houder Jook Nauta in de laatst gehou den raadsvergadering dat raadsleden bij het RST-kantoor niet welkom zijn als zij nadere informatie willen hebben, is nogal slecht gevallen. Nauta: ,,Ja, dat klonk nogal autoritair en het lijkt nu alsof we helemaal geen pottekijkers willen hebben. Maar ik heb dat gezegd omdat we nog helemaal geen nadere informatie kunnen geven naast hetgeen in het jaarverslag en in de Texelse Courant is vermeld. De plannen zijn nog lang niet uitgewerkt. Alles verkeert nog in een pril stadium. We zijn nog druk aan het rekenen en inven tariseren. De financiële consequentie's kennen we nog helemaal niet. Dat we niet wilden dat er in de raadsvergadering over werd gediscussieerd had dezelfde reden; bovendien hadden we in het college juist afgesproken dat de raads vergaderingen weer wat strakker geleid zouden moeten worden. Het is trouwens niet gebruikelijk om uitgebreid te discussieren over jaarverslagen, reke ningen en andere stukken die aan de gemeenteraad ter kennisneming worden toegestuurd. Tenzij er besluiten moeten over het algemeen niet gunstig zijn, zeker niet op lange termijn. „De over heid beschouwt het aangaan van beheersovereenkomsten als een goed kope mogelijkheid om het beleid zoals dat onder meer in de groene nota's is neergelegd, gestalte te geven". Het aankopen van grond door de overheid is een andere mogelijkheid om de land- schaps- en natuurplannen door te kunnen zetten, maar aangezien de verslechterende financiële situatie worden de mogelijkheden daartoe steeds kleiner. Spreker verwachtte dan ook dat het aankopen van gronden door de rijksoverheid geen omvang van bete kenis zou krijgen. De zeer sterk stijgende grondprijzen (tot 50 mille per hectare) noemde hij een heilloze ontwikkeling, die grote pro blemen oplevert bij de bedrijfsover name. Het enige voordeel is dat de boer hoge hypotheken kan krijgen. Juist op tijd De heer Bruin sprak met bewondering over de agrarische situatie op Texel, die zich kenmerkt door een hoogontwikkel de structuur. Hij was van mening dat, het eiland juist op tijd is geweest met de ruilverkaveling. Als het nu nog moest gebeuren zou er veel meer inspraak van natuurbeschermingsinstanties e.d. aan te pas komen en kwam er veel minder van terecht. Bruin noemde een tarief naar de onroerend goed-belasting naar oppervlakte zeer ongunstig voor de landbouw en vond dan ook dat de boeren zich hiertegen zouden moeten verzetten. Naar aanleiding van wat beide spre kers naar voren hadden gebracht ont stond een discussie. Landbouwvoor- lichter Koolhof kreeg desgevraagd te horen dat het onwaarschijnlijk is dat het rijk op Texel nog gronden zal aankopen voor natuurdoeleinden. "Het gaat nu helemaal in de richting van beheers overeenkomsten onder slechte voor waarden. Dan is aankopen nog beter, hoewel wij weten dat Texel eigenlijk geen agrarische grond kan missen". Over de minister van Landbouw had de heer Bruin een nogal negatief oordeel. "Hij houdt zich te weinig met de agra rische problemen bezig en wordt voor- namenlijk in beslag genomen door de CDA-politiek". He heer C.J. de Lugt merkte op dat de rigoreuze stijging van grondprijzen is gekomen nadat de wet prijsbeheersing lanbouwgronden was ingetrokken. Het is dus door de overheid zelf uitgelokt. De Lugt voegde eraan toe dat het hoog tijd is dat de verschillende boerenorgani- saties zich in één bond verenigen, om alsdus 'andere machten' beter te kun nen bestrijden. Bestuurslid Maarten Roeper bracht de discussie terug tot Texelse problemen. Hij informeerde waarom het soms zo lang duurt voordat boeren vergunning krijgen voor bouw of verbouw van bedrijfsopstallen. Voorzit ter Bas van Beek greep zeer ondeugend de gelegenheid aan om op te merken dat de oorzaak mogelijk mede zit in het feit dat op het raadhuis twee belangrijke afdelingen elkaar tegenwerken: bouw/ woningtoezicht en ruimtelijke ordening. Burgemeester Engelvaart antwoordde dat hij er niet over peinsde om in het publiek ambtenaren af te kraken, want het college is verantwoordelijk voor de gang van zaken en niet de uitvoerende ambtenaren. Hij verzekerde zijn gehoor dat deze problemen de volle aandacht hebben. De heer Boerhorst beklaagde zich over de weigering van destijds om recreatie van betekenis toe te laten op boerenerven. Een van de argumenten was toen dat bij het toelaten van veel recreanten op de boerderijen het maxi mum toelaatbare aantal van 47.000 toeristische slaapplaatsen in 1985 in gevaar zou komen. Maar nu wordt wèl toegestaan dat in De Koog honderden appartementen worden gebouwd, zodat de agrariërs zich bedrogen voelen. De burgemeester erkende dat het gebruik maken van de mogelijkheid om apparte menten te bouwen veel sterker is dan was voorzien. Wat de RST-plannen voor 144 appartementen in De Koog betreft in samenhang met centrale re creatie voorzieningen, staat nog niets definitief vast. "De gemeente heeft de handen nog volkomen vrij". De 33-jarige J.H.D. vloog vrijdag avond op de Emmalaan met zijn auto uit de bocht, schoot daarbij door een gemeentelijk stukje plantsoen, velde een verkeersbord en vernielde de heg voor de woning van de familie Combé. De chauffeur reed door. maar kon later op aanwijzen van de omwonenden door de politie worden aangehouden. Hij bleek drank te hebben gebruikt en onderwierp zich aan de blaas- en bloedproef. De auto had slechts lichte schade opgelo pen. Het is de afgelopen jaren al zeker vijf maal gebeurd dat een automobilist uit deze bocht vloog en daarbij schade veroorzaakte aan tuinmuurtjes e.d. De heer Hans Mulder, directeur van de Muziekschool Texel, wordt per 1 augustus directeur van de inter gemeentelijke muziekschool Vlaardin- gen-Schiedam-Maassluis. Voor hem is dat een belangrijke promotie. De intergemeentelijke muziekschool staat ten dienste van en bevolking van 200.000 personen. Op Texel ziet men Mulder node vertrekken. In de afgelopen vier jaar (hij volgde destijds P. Heertjes op) heeft hij zich laten kennen als een zeer getalen teerde kracht, waaraan het Texels mu ziekonderwijs veel te danken heeft. Mulder speelde vooral een belangrijke rol bij de integratie van het muziekon derwijs in het lesprogramma van de basisscholen. De heer Mulder is dirigent van het Koninklijk Texels Fanfare/DEK. Zijn ver trek roept daar grote problemen op, want het is zeer de vraag of het opnieuw zal lukken een nieuwe muziekschool directeur aan te trekken die tevens bereid en in staat is het muziekkorps te leiden. De stichting ontwikkeling Kop van Noordholland [STOK] heeft een werk groep samengesteld die met ingang van 1 september zal kunnen beginnen met een regionaal onderzoek naar baarmoe derhalskanker. De eerste onderzochten op Texel worden in november verwacht. Donderdagochtend 10 mei is over dit onderzoek in Schagen een vergadering gehouden waarop namens de geza menlijke Texelse vrouwenverenigingen twee dames aanwezig waren. Het ge noemde onderzoek zal worden verricht door een gewezen doktersassistente en een gewezen vroedvrouw. Om zich te kunnen verplaatsen krijgen zij een volkswagenbusje tot hun beschikking, en hopen gebruik te mogen maken van de kruisaccomodaties. De administratie wordt gedaan vanuit de Regio Schagen, die haar adressen van de gemeente ontvangt. De kosten voor het onderzoek bedragen 725.00. Het gaat om de leef tijdsgroep 35-55 jaar. Dit jaar nog komen die dames aan de beurt die geboren zijn in 1926/1927, zo steeds 3 jaar verder tot 1944 toe. In 1980 wordt begonnen met 1927/1930 enz. en in 1981 starten ze met het geboortejaar 1928/1931, zo ook steeds 3 jaar verder tot 1946. In 1982 komt de eerste groep weer aan bod, zodat iedere vrouw om de 3 jaar aan dit onderzoek deel kan nemen. Op Texel zal het eerste onderzoek in november of december plaats vinden. De politie kijkt uit naar een rode personenauto die in de nacht van vrijdag op zaterdag is doorgereden, nadat de op het Schilderend te Den Burg geparkeerde Opel Ascona van F. v.d. Star was aangereden. De Opel stond bij 'De Kolenkit' en werd blijkens de schade links-voor geraakt. Op de zolder van de o.l.s.-De Bruinvis te Oudeschild ging vrijdagmiddag een Boekwinkel op School van start. Dit. op initiatief van de eigen leerkrachten tot stand gekomen project, is een van de ongeveer vijftig van dergelijke centra in Nederland en de eerste op Texel. Deze speciale boekwinkeltjes werden voor het eerst in Engelang ingevoerd. In Nederland was de Andersenschool uit Woerden de eerste die hierop inhaakte en nadat er aanvankelijk enig geharre war over de eventuele commerciële bindingen waren geweest heeft ook de inspectie van het lager onderwijs zich er volledig achter kunnen stellen. Het hoofddoel van deze 'schoolkinderboe kenwinkels' is om de kinderen meer vertrouwd te maken met boeken. Ge bleken is namelijk dat er in Nederland nog te veel mensen zijn die bij het woord 'boek' vrijwel uitsluitend aan school en aan leerboeken denken en er daardoor niet toe komen ook ontspannende lec tuur of literatuur te gaan lezen of op zijn minst in te zien. Van de Nederlanders van 17 jaar en ouder koopt slechts 39% regelmatig boeken.Volgens het onder wijzend personeel van De Bruinvis krij gen de kinderen in deze 'eigen' boek winkel de gelegenheid verschillende boeken te leren kennen en met elkaar over te praten zonder zoals in de meeste winkels het geval is direct verplicht te zijn het te kopen. Men is in De Bruinvis ook van mening dat de schoolkinderen door het snuffelen in boeken die wellicht niet direkt zoveel met het lesmateriaal te maken hebben toch veel kunnen opste ken. Ze kunnen dat ook in spreek beurten eventueel gaan benutten. Geen commercie De problematiek bij het opzetten van een dergelijke Boekwinkel op school worden genomen en in zo'n geval moeten B en W eerst hun standpunt bepalen." Inspraak Er hoefde niet aan te worden getwij feld dat de RST-plannen voor De Koog (het zijn feitelijk gemeentelijke plannen, die door de RST worden uitgewerkt), uitgebreid aan inspraak zullen worden onderworpen. Maar dat heeft geen zin zolang de financiële consequentie's niet ongeveer bekend zijn. De intussen door het publiek getrokken conclusie dat de opbrengst van de 144 appartementen niet of nauwelijks voldoende is om de kapitaalslasten van de investering van 26 miljoen te dekken, is overigens juist. In tegenstelling tot eerdere verwacht- tingen bij de RST zal er per jaar geld bij moeten, tenzij een deel van de apparte menten wordt verkocht. Wat betreft subsidiemogelijkheden is de RST weinig optimistisch, zodat bedrijfsleven en/of bevolking waarschijnlijk wel op een of andere manier over de brug zullen moeten komen. Alleen al om die reden zal de totale gemeenschap op een zo vroeg mogelijk stadium bij de plannen betrokken worden. de schooi-boekon-wmkel van heeft zich in de voorbereidende periode nogal toegespitst op de vraag of hier geen sprake is van 'commercie in de school'. Bij De Bruinvis vindt men van niet. De kinderen kunnen in deze winkel weliswaar ook boeken kopen, maar hiervoor gelden dezelfde prijzen als in alle andere boekwinkels. Het enige ver schil is dat tien procent van de op brengst naar de school zelf gaat, die dit geld weer besteedt voor het aanschaf fen van allerhande documentatie-mate- riaal. Het gaat in De Bruinvis om in totaal ongeveer 125 kinderen voor wie 300 boeken op 'ooghoogte' staan op gesteld. Ze worden geleverd door de fa. Nauta, die ook meehielp bij het uitzoe ken van de titels. Etalage In verband met deze nieuwe Boek winkel op school is op De Bruinvis ook in het algemeen meer aandacht aan boeken en schrijvers geschonken. Kin deren van de zesde klas hebben meege holpen bij het inrichten van de winkel en kinderen uit verschillende andere klas sen hebben tijdens de handarbeidles verschillende dingen gemaakt die in de winkel tentoongesteld zijn. Daarbij be hoort ondermeer een maquette van de hut van 'Robinson Crusoë'. Op De Bruinvis zal binnenkort ook aandacht worden besteed aan schrijvers van kin derboeken. In Den Burg hebben enkele kinderen hun creativiteit geuit bij het samenstellen van een boeketalage bij de fa. Nauta, langs de Parkstraat. De Boekwinkel op de Bruinvis-school is uit sluitend geopend voor kinderen uit Ou deschild. De openingsuren zijn op maandag en donderdag van 12.30 uur tot 13.30 uur, wanneer steeds een leer kracht aanwezig zal zijn. In verband met het als werkdag uitval len van donderdag 24 mei (Hemel vaartsdag) worden de Texelse Cou ranten van 22 en 25 mei samenge voegd. Deze gecombineerde krant zal verschijnen op woensdag 23 mei. Advertenties daarvoor kunnen uiter lijk maandag 21 mei voor 10.00 uur worden ingeleverd. Directie en redaktie Texelse Courant.

Texelsche Courant | 1979 | | pagina 1