ic l_j In oude Sint Jan komen 27 woningen De Koog wenst ook snelheidsremmende maatregelen „WAT IKZEGGEN WOU.." i-ifrl '-Vl UITGEBREID DOK organiseert toertocht op Texel ,y Kom ook naar de schrijfavond Duitse drumband op bezoek in Oosterend Bruna boekhandel in Rekramart TEXELTOERIST Achteruitlopers trainen op Texel GMD-ochtend in „Hollebol" Evange/isatiedienst RIJDAG 18 MEI 1979 TEXELSE COURANT PAGINA 9 HOLLEWAL Auto-ingang Liftportaal Ondergrondse parkeergarage/terras GEMEENTE TEXEL SEKTIE KJ nr 2960 "j. - &--3 Haag w\v?\ Alle leden van de commissie Ruimte- ijke Ordening hebben zich accoord tunnen verklaren met het door aannemer H.F. Duin ingediende bouwplan voor iet oude Sint Jan-complex aan de loordoostelijke zijde van de RK-kerk in Jen Burg. Men kwam tot dit positieve aordeel nadat architect Jan Visser een jitgebreide toelichting had verstrekt. Het enige commissielid dat het zicht- )aar moeilijk had met zijn positieve jpstelling was Fridt Blanken (Pakt). Hij rond het plan ruimtelijk gezien prima in arde maar moest wel toegeven vanuit zijn sociale invalshoek toch liever een andere Dp lossing te wensen. De overige commissieleden: Klaas Barendregt (WD), Ate Rienstra (CDA), Jan Koolhof (Agrarisch Texel), J.C. Dros Izelfst.Jan van Asselt en Daan Schilling ITexels Belang), maakten er geen pro bleem van. Zij toonden zich uiterst tevreden met het plan temeer omdat de heer Duin uiteindelijk toch voor woningen en woninkjes had gekozen in plaats van het winkelcentrum. 27 woningen Blijkens de toelichting van Jan Visser, diede plannen aan de hand van een tiental opgeprikte bouwtekeningen en een maquette verklaarde, zullen in het totale complex 27 woningen worden gemaakt. Visser, die zich over de eventuele verkoopprijzen uiterst terughoudend wilde opstellen zei toen hem daarom werd gevraagd alleen dat 'een groot gedeelte vermoedelijk binnen 7160.000,— zal vallen.' Het tot woningen verbouwde bejaardencomplex zal uit twee afzonder lijke vleugels gaan bestaan Architect Jan Visser deelde mee dat het gedeelte aan de Molenstraat in een dusdanige staat verkeert dat voor de verbouwing relatief weinig afgebroken behoeft te worden. Hier zullen 15 kleine woningen worden gerealiseerdZij zijn als volgt verdeeld en ingedeeld: Begane grond: 5 woningen, waarvan 1 met een woonkamer, twee slaapkamers en een hobbykamer, 3 met een woonkamer en twee slaapkamers en 1 met een woon kamer en drie slaapkamers Eerste verdieping: 6 woningen, waarvan 2 met een woonkamer, twee slaapkamers en een hobbykamer, 2 met een woon kamer en een slaapkamer en 2 met een woonkamer en twee slaapkamers. Gedeeltelijke nieuwbouw De aansluiting tussen de langs de Hollewal gelegen huidige vleugel en het hoofdgebouw zal verdwijnen en om de aanbouwindestaat te brengen om hier 12 woningen te realiseren zal met uitzon dering van de fundamenten alles wat er nu staat gesloopt worden Een belangrijke reden om dit te doen is de slechte staat van het platte betonnen dak. Achter het dus te slopen bestaande bouwwerk komt een aanbouw van drie woningen. Zoals gedeeltelijk reeds uit de tekening blijkt, wordt met de nieuwbouw het volgendegerealiseerd. Een aanbouw met 3 afzonderlijke woningen, waarvan 1 met een woonkamer, drie slaapkamers en een zolder en 2 met een woonkamer, twee slaapkamers en een zolder. De overige woningen op de plaats van de huidige aanbouw worden als volgt over drie woonlagen verdeeld. Begane grond: 1 woning met een woonkamer en een slaapkamer en 3 woningen met een woonkamer en twee slaapkamers. Eerste verdieping: 2 woningen met een woon kamer, twee slaapkamers en een zolder en 2 woningen met een woonkamer en twee slaapkamers. Tweede verdieping: 1 woning met en woonkamer, twee slaap kamers en een dakterras. Garagekelder De grootste hoogte van het complex wordt 9.80 meter (is nu 10.20 meter). Tussen beide gedeelten en deels onder de tuin zal een parkeergarage worden gebouwd, met een capaciteit van onge veer 20 auto's. Samen met de andere dichtsbijzijnde parkeerplaatsen is het totaal daarvan 39 parkeerplaatsen die de toekomstige bewoners kunnen benutten. Het dak daarvan steekt onge veer een halver meter boven de rest van de tuin uit. Volgens de architect kan dit dak worden benut als terras, maar is het ook geschikt om er enkele kleine tuintjes op aan te brengen. De bestaande oude tuinmuur, die nog dateert uit de tijd dat op deze plaats een school stond, zal gedeeltelijk worden gesloopt om de woningen beter bereik baar te maken. Het kerkbestuur van de BRIEVEN VAN LEZERS-BUITEN VERANTWOORDELIJKHEID VAN DE REDAKTIE Enige maanden terug kregen we te horen dat Sumarmo, een Indonesische gevangene, die door onze werkgroep was geadopteerd, is vrijgelaten. Voor ons was het wel een reden tot vreugde, omdat je toch betrokken raakt bij een verre medemens. Toch is Sumarmo nog niet uit de zorgen, want voor hem en zijn lotge noten is het vaak moeilijk om aan werk te komen; vaak een slechte lichamelijke conditie en ook een slechte of helemaal geen behuizing. Er bestaat een landelijke groep die de hulp aan deze mensen probeert te coördineren, zoals het zenden van medi cijnenen en het zoeken naar werkgele genheid voor deze mensen. Afgelopen Koninginnedag hebben wij een goede marktopbrengst gehad van de verschillende producten die we ver kochten. Ook het 'vrijkopen' van gevangenen door tralies te kopen sloeg in. De opbrengst was ruim 7200, Dit bedrag willen we besteden aan de net vrijgekomen gevangene. Aanstaande maandag 21 mei, 20.00 uur houden we weer een schrijfavond in de Jan Drijverschool in Den Hoorn. Er zal da weer geschreven worden o.a. voor Khanking Souvanlasy, een voormalig directeur-generaal van het Laotiaanse ministerie van onderwijs. Eind november 1975 werden door een veran dering in de machtsverhoudingen ver schillende leden van de voormalig con servatieve regering, waaronder Khan king, naar politieke herscholingskampen gebracht. Khanking werd naar de pro vincie Sam Neua gebracht, waar hij nog zit. Hij heeft een beperkte bewegings vrijheid. Ook willen we schrijven voor Mohamed Ben Kilani, een 30-jarige scheikundestudent uit Tunesië. Tijdens de in het voorjaar van 1975 gehouden betogingen en stakingen werd hij gear resteerd. Om bepaalde bekentenissen af te dwingen werd hij gemarteld, waarna hij verpleegd moest worden in een militair hospitaal. Bij de processen wer den verscheidene advocaten van diverse internationale organisatie's die de pro cessen wilden bijwonen, het land uit gezet. Ben Kilani wordt gevangen ge houden in de Bour-Er-Roumi gevangenis nabij Bizerke. Hij is er waarschijnlijk slecht aan toe. U wordt hierbij uitgenodigd om ook te komen schrijven, er zijn voorbeeld brieven in diverse talen aanwezig. Wij hopen dat er ook mensen komen die goed spaanse brieven kunnen maken, zodat we ook kunnen schrijven naar gevangenen in Latijns-Amerika en Spanje. Werkgroep Texei Amnesty International In een verzoekschrift dat dinsdagmid dag tijdens de vergadering van de commissie Openbare Werken door Henk Beumkes aan wethouder Gerard van der Kooi werd overhandigd, heeft een aantal inwoners van De Koog gepleit voor snelheidsremmende maat regelen in de Strijbosstraat en de Duin roosstraat. Blijkens een bijgevoegde enquête die onder 36 bewoners van deze straten werd gehouden staat de meerderheid achter het voorstel. Van de 24 terug gestuurde formulieren waren er twintig positief van aard. Drie bewoners zagen niets in de plannen en één bewoner, de heer D. Boon uit de Duinroosstraat stelde zich neutraal op. Hij was welis waar vóór dergelijke maatregelen, maar niet pal bij hem voor de deur. In het aangeboden verzoekschrift is de ge meente gevraagd aan de hand van de voorstellen een definitief plan te maken. Vragenvuur Het aantal in de rondvraag van de in het raadhuis gehouden bijeenkomst gestelde vragen was groot. Henk Beumkes kwam tot elf vragen en opmerkingen, terwijl Piet Zegers over zes punten nadere inlichtingen wilde hebben. Beumkes sprak zijn voldoening uit over de aanschaf van een nieuw droogdok voor de haven van Oudeschild. Hij zag dit als een grote stap vooruit, niet alleen voor de werkgelegenheid die direct met het dok verband houdt, maar ook voor de Texelse visserij. Verder was het Beumkes opgevallen dat er nogal wat beroering in ambachte- Ijke kringen was ontstaan in verband met zijn opmerkingen over de woningen naast het Sint Jan gelegen RK-kerk is ermee accoord gegaan dat de kerk een achteringang krijgt. Daarmee zal ook de tussen de kerk en het complex gelegen pastorie een achteringang krijgen. Er volgde op deze mededeling een summiere bespreking in de vommissie. Burgemeester J.A. Engelvaart kon dan ook weldra constateren dat het, mede gezien de huidige woonbehoefte verant woord is de gemeenteraad over dit plan reeds in de eerstvolgende vergadering een voorbereidingsbesluit aan te bieden. De Helderse ren- en toerclub DOK heeft voor zondag 20 mei een toertocht op Texel georganiseerd, waaraan door elke fietser kan worden deelgenomen. Gekozen kan worden uit de afstanden 30, 60 en 90 kilometer. Gestart wordt op de veerhaven van 't Horntje na aan komst van de boot van 8.35 uur uit Den Helder. Inschrijven voor de toertocht is ook mogelijk op de veerhaven (kosten 73,50) en wel bij de rijwielverhuur aldaar. Nadere informatie over deze toertocht wordt desgewenst gegeven door de heer H. Etten, telefoon 02220-2737. aan 't Horntje. Hij stelde met nadruk niemand te hebben willen kwetsen. Beumkes was reeds eerder tot de conclusie gekomen dat vooraf alles door de gemeente goed was doorgelicht. Er schortte echter te veel aan de afwerking door de aannemers om dit, in het belang van de toekomstige bewoners, zomaar op zijn beloop te laten. Bij gesprekken met bewoners van De Koog had Beum kes opgevangen dat er herhaaldelijk verkeersproblemen zijn op de hoek van de Ruyslaan en de Brink. Vooral grote auto's zouden door daar geparkeerde personenwagens geen goede draai kun nen maken en zitten herhaaldelijk 'in de knoei'. Wethouder Gerard van der Kooi beloofde dat er aandacht aan zou worden besteed en Jan van Asselt lichtte toe, dat op het punt al een parkeerverbod geldt. Eerlijkheidshalve zei hij ook nog daar zelf eenmaal op het nippertje een bon te hebben ontlopen. Overigens pleitte Van Asselt er voor dat het op deze driesprong in de weg gelegen putje wordt hersteld. Daar heeft het verkeer volgens hem veel last van. Desolaat Op het lijstje van Beumkes kwam ook een punt voor over de 'desolate' toe stand waarin de aan fa. Duyn beho rende schuur op de hoek van de Reyer Keyserstraat en Het Schilderend ver keert. Hij had gesignaleerd dat sommige bewoners van de naburige huizen erg bang zijn voor loshangende platen, die bij stormweer kunnen vallen. Wat betreft Den Hoorn en Oosterend bracht Beumkes ook nog enkele punten te berde. Het Lage Achterom in Den Hoorn zit vol gaten en moet nodig hersteld worden. Ook het gedeelte van Vrijdagmiddag arriveert in Oosterend de drumband 'Schloss Reddingen' uit het gelijknamige Westduitse stadje. Het is de tweede keer dat de band naar Texel komt in het kader van een uitwisseling met de drumband 'Excelsior'. De Oosterender drumband is tot dusver één keer in Schloss Recklingen geweest. Er is thans sprake van zeer goede onderlinge contacten. Vooral de Duit sers beschouwen de banden met Texel als zeer belangrijk, wat blijkt uit het feit dat ook een afvaardiging van het ge meentebestuur meekomt. Het komende weekeinde zijn de burgemeester en de directeur gemeentewerken van de gemeente waartoe Schloss Recklingen behoort, van de partij. Omstreeks vier uur vrijdagmiddag arriveert het ca 45 personen tellende gezelschap bij het jeugdgebouw aan de Oranjestraat. Hier zal het begroetings ceremonieel plaatsvinden, 's Avonds wordt een strandwandeling gemaakt en zaterdagochtend nemen Duitsers en Oosterenders deel aan een excursie naar de Mokbaai. 's Middags wordt met de TX 49 van J. Vlaming een rondvaart op de Waddenzee gemaakt. Rondgang Zaterdagavond om half acht maken de beide drumbands een rondgang door Oosterend. Op verschillende plaatsen wordt gestopt voor het geven van een show. Zondagochtend gaan de Duitsers weer naar huis. ^tondefnemefs-aktiviteiten In de 'Rekramart' van Jac. W. Lut aan de Badweg in De Koog wordt vandaag een Bruna-boekhandel geopend. De boekhandel is onderge bracht in het gedeelte van het gebouw, waar vorig jaar nog de filialen waren van Nauta en Boetiek 22. Deze twee winkels zijn nu tot een ruimte gemaakt, waar niet alleen een compleet assortissement boeken te koop wordt aangeboden, maar ook allerlei vrijetijdsartikelen op het gebied van kleding, maar ook puzzels, hand werkpakketten, wol, huishoudtextiel e.d. Lut is voor Bruna contract-verkoper, wat inhoud dat hij en zijn medewerkers zich alleen met de verkoop bezighouden. Het inkoopwerk e.d. gebeurt door de Bruna-organisatie. Volgens de heer Lut is voor de klanten het enige verschil met een gewone boekhandel, dat geen schoolboeken worden verkocht. de Stolpweg nabij timmerman Han Bakker ziet er niet zo best uit. Het wegdek is wel in orde, maar het niveau verschil is te groot. Het eerste stuk ligt te hoog, waardoor een hoeveelheid water niet weg kan. Er had volgens Beumkes de gehele winter water ge staan, hetgeen soms tot vervelende gevolgen had geleid. Voor de badhokjes op het Texelse strand zou volgens de inlichtingen waarover Beumkes be schikte ieder jaar zo'n twintig procent meer worden gevraagd. Op zijn vraag welke regeling de gemeente hanteert zei de heer G. van Es van de afdeling Gemeentewerken dat de trend wordt gevolgd. Dit betekent dat bij iedere huurverhoging door de pachter aan de badgasten, de gemeente de pachtprijs evenredig verhoogt. Volgens wethouder Van der Kooi is dit een goede methode om de berekende prijzen in toom te houden. De bewoners van de Ankerstraat in Oosterend hebben de gemeente nu ook gevraagd snelheidsremmende voor zieningen aan te brengen. Op een volgende vraag van Henk Beumkes zei Van der Kooi dat de verkeerscommissie zich tegen een woonerf in de Anker straat had uitgesproken. Hierbij had ondermeer meegespeeld dat het hier een doorlopende weg betreft. Omtrent eventuele uitbreidings plannen te Oosterend werd dinsdagmid dag geen definitief uitsluitsel gegeven. Wethouder Van Der Kooi zei niets van de door Beumkes gesignaleerde moge lijke grondaankopen door het grondbe drijf te weten. Hij ontkende tenslotte dat er plannen zouden bestaan om Ooster end verder in Oostelijke richting uit te breiden. Misbruik Piet Zegers had zich vorige week geërgerd aan het misbruik dat van de vrije storting (op 10, 11 en 12 mei) op de vuilstortplaats werd gemaakt. Hij had gezien dat in ieder geval één firma de opgespaarde rommel juist nu naar de vuilstortplaats bracht, omdat het niets kostte. Bovendien zou dit bedrijf de stortingskosten wel bij de klanten in rekening hebben gebracht. Ook de andere leden van de commissie open bare werken hadden dergelijke erva- Het voorjaarsnummer van Texel- toerist raakt eerder uitverkocht dan was verwacht. Op een aantal verkooppunten zijn nog maar enkele exemplaren beschikbaar, maar er zijn ook adressen waar méér Texel- toeristen liggen dan voor de komst van het juni-nummer nog zullen worden verkocht. Hiervan willen wij graag een deel tereugnemen om an deren te kunnen helpen. Gaarne een telefoontje naar uitgever Langeveld en de Rooy, tel. (02220) 2741. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiin Een groep mensen uit onder meer '-.Koudekerk en Waddinxveen wil pogen in Juni het wereldrecord \achteruitlopen te verbeteren. Dit i bedraagt thans 32 kilometer en het is de bedoeling dit op 35 km te brengen. Momenteel zijn de betrok- kenen bezig een geschikte route op j Texei uit te zetten. De training zal j zondagochtend worden gehouden \en gehoopt wordt dat het dan ai direct zal lukken een afstand af te leggen, die in de buurt van het record ligt. ilillllllllllllllllllillllllilllllllllllllllllllllllllllillllllllllllllililfTfi In dienstencentrum 'De Hollebol' aan de Burgwal in Den Burg zal op 22 mei 's morgens een bijeenkomst worden ge houden waarop aandacht wordt besteed aan de werkzaamheden van de Gemeenscahppelijke Medische Dienst IGMDj. Op deze door het Texelse MZW-pro- ject georganiseerde openbare bijeen komst zal ondermeer gesproken worden door de heren J.H.W.A. Schouten en M. Passieux. Zowel de heer Schouten als de heer Passieux heeft bij de GMD een directiefunctie. De heer Schouten is hoofdverzekeringsdeskundige en de heer Passieux hoofdarbeidsdeskundige. In een korte inleiding zal uitleg wor den gegeven van de werking van de GMD, waarna (zoveel mogelijk schrif telijk ingediende) vragen beantwoord zullen worden. Deze GMD-ochtend is gratis toegankelijk en begint om 10.00 uur. Bij velen is het reeds bekend dat de Baptisten Gemeente te Den Helder met kerkdiensten op Texel is begonnen. Twee keer per maand worden deze diensten in de Doopsgezinde Kerk te Den Burg gehouden. Steeds 's avonds om 7 uur. Zo ook zondag 20 mei a.s. Muzikale medewerking is er van 'The Followers' uit Den Helder. Spreker is de heer A. de Vries, belangstellenden zijn van harte welkom. ringen opgedaan. J.C. Dros vond dat er veel scherper moet worden opgelet. Per slot van rekening is deze vrije storting uitsluitend voor particulieren. Het eind is andere zoek. Een tweede punt dat Zegers aan kaartte vormde het het braakliggende terrein in de Zwaanstraat waar het noodpostkantoor vorig jaar was geves tigd. Hij vond het een slordig gezicht waaraan best wat gedaan zou kunnen worden. Dat werd door Van der Kooi prompt toegezegd. Het was Zegers voorts opgevallen dat er in de Emmalaan ter hoogte van de Slingerweg nogal veel ongevallen gebeuren. Herhaaldelijk warden op dat punt paaltjes omver gereden, sneuvelen struiken en moeten stenen muurtjes het ontgelden. Hij vroeg daarom of er misschien iets mis is met de wegconstructie, of dat de ongevallen uitsluitend aan het 'wilde' rijden van automobilisten geweten moeten worden. Teso-toiletten Zegers had ook een vraag over de openbare toiletten van de Teso op 't Horntje. Hij liet weten dat deze ten enen male ongeschikt zijn voor invaliden en daarmee gezien de komende vakantie periode (en de lange wachttijden), nodig iets aan gedaan moet worden. Van de zijde van enkele gymnastiekleraren had Zegers de klacht bereikt dat defecten aan de gymlokalen te laat hersteld worden. Het gevaar voor ongevallen wordt daardoor volgens hem onnodig vergroot en hij vroeg dan ook veel meer aandacht op dit punt. Tenslotte wilde Zegers nog weten of de ambtenaar die zich met de controle en het onderhoud van de eilandelijke straatverlichting bezighoudt wel de ver eiste VEV-papieren (sterkstroom) be schikt. Zijn achterban had hem inge fluisterd dat er een regeling erkenning installateurs (REI) bestaat, die dit nood zakelijk maakt. In antwoord hierop deelde ambtenaar P. Plug de heer Zegers mee dat het hier uitsluitend om het verwisselen van 'lampjes' gaat, waarbij sinds kort een agregaatje wordt gebruikt om defecten (overdag) te kunnen constateren. Voor dit werk is de bedoelde man voldoende tecnisch geschoold.

Texelsche Courant | 1979 | | pagina 9